Roerig Amsterdam lijkt op derde wereld vandaag dichtbij Commentaar Federatie Noodwet Mies Bouhuys en Ed Hoornik schreven samen een televisiespel =fln ambassade Santiago nog 25 vluchtelingen Domela aan Wilhelmina .^Onbestendigheid weerrapporten thee in koud ministersbed aansporing XI TROW,/KWARTET DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 BINNENLAND/COMMEOT1 \\R T5 K7 Het CNV is na vier dagen moeizaam vergaderen tot de naar het zich Iaat aanzien gelukkige conclusie gekomen, dat de kracht van een vak centrale niet kan liggen in het isole ment, maar dat er vooral terwille van de belangenbehartiging van de leden intensief moet worden samengewerkt met de twee andere vakcentrales. De beslissing om tot de federatie van vakcentrales toe te treden, is moeilijk geweest, omdat veel bondsbestuurders huiverig stonden tegenover het opgaan in een grotere organisatie. Angst voor identiteitsverlies, voor vervreemding van de leden en zelfs voor een scheu ring binnen het CNV speelden daarbij een rol. In het nu geformuleerde unanieme standpunt probeert de CNV-verbonds- raad deze angst zoveel mogelijk weg te nemen. Het CNV eist evenals het NKV bij het aangaan van de federatieve samenwerking voldoende mogelijkheid om eigen standpunten te 3 bepalen en uit te dragen. De identiteit als christelijke vakbeweging mag niet in gevaar komen. Uit voorlopige reacties van het NVV is inmiddels wel gebleken, dat men zich er daar terdege van -bewust is dat er ruimte voor principieel beraad moet zijn, wil de federatie een succes worden. Het pad naar een grotere or ganisatorische eenheid binnen de Ne derlandse vakbeweging lijkt daarmee geëffend. Dat de regeriug de mogelijkheid dient te krijgen om, via een noodwet, de in komensontwikkeling in 1974 te be heersen. lijkt ons nauwelijks voor dis cussie vatbaar. Zeker nu er geen cen traal akkoord is, zou de regering haar plicht verzuimen, als ze zich niét de nodige instrumenten verschafte om de ens kwalijke effecten van de oliecrisis, ook op het gebied van de inkomens, zo eerlijk mogelijk te verdelen. Het lijkt misschien voor de hand te liggen dat de noodwet straks gebruikt wordt om het ontwerp-centraal-ak- koord. dat vorige week de mist in j* ging. bindend op te leggen. Maar het is niet ondenkbaar, dat de opstellers van dit akkoord, bij gebrek aan vol doende gegevens over de gevolgen van de oliecrisis, de sociaal-economische vooruitzichten voor '74 nog niet som- ~^bcr (of beter: realistisch) genoeg heb- ben geraamd. Met andere woorden: de mogelijkheden tot inkomensverbetering zouden volgend jaar wel eens beperk ter kunnen zijn dan nog maar kortge- J leden werd verondersteld. In dat k onverhoopte geval wensen wij het Pt kabinet de moed toe om daar met doortastendheid de consequenties uit F te trekken, en dat natuurlijk niet al- een ten nadele van de inkomensgroe pen die onder een cao vallen. door Riet Diemer AMSTERDAM - Met 'roerig Amsterdam' hebben Mies Bouhuys en haar man Ed Hoornik de eerste en enige keer aan eenzelfde stuk gewerkt. 'Daarom sta ik er zo anders tegenover, omdat wij dit intens samen hebben gedaan. De vrije uren hebben we zelfs besteed om erover te lezen. Het was een heel plezierige tijd. We hebben honderden boeken gelezen, politierapporten over het palingoproer, nieuwjaarsredes van de burgemeester, oude kranten en rede voeringen van Domela Nieuwenhuis. Mies Bouhuys vertelt dit vier jaar na dat beiden begonnen met het verza melen van het grondraateriaal voor 'Roerig Amsterdam', het documentaire televisiespel waarvan de VPRO van avond het eerste deel en volgende week donderdag het tweede uitzendt. Het stuk gaat over de opkomst van de socialistische arbeidersbeweging in de jaren 1870 tot 1920. Haar artistiek ingerichte huis aan een Amsterdamse gracht is een voormali ge koffie- en theewinkel, die werd herschapen in een originele woon- en werkruimte. Een paar antieke voor werpen en andere neerzetdingen ver raden belangstelling voor het kleine en heel veel smaak. Verder rijen boe ken. Een portret aan de muur van Ed Hoornik, in 1966 door Paul Citroen getekend, is een blijvende herinne ring aan de dichter-schrijver, die in 1970 overleed. Na zijn dood schreef Mes Bouhuys na jarenlang proza ie hébben geschreven de gedichtenbun del 'Blijven kijken'. De eigenlijke opzet van 'Roerig Am sterdam' was, dat het schrijversecht paar een documentair spel, opge bouwd uit scènes en gedichten zou samenstellen, dat bij de Nederland- sche Comedie op nieuwjaarsdag 1970 in de Amsterdamse schouwburg in pre mière zou gaan, in plaats van de Gijs- brecht. De keus viel op de opkomst van de arbeidersbeweging die een eeuw gele den bego. Eind 1969 werd het stuk voltooid, maar het zou nooit op de planken worden gezet omdat de Ne- derlandsche Comedie de crisis in de theaterwereld niet overleefde. De VPRO toonde echter belangstelling om er een televisiespel van uit te zen- Niv 1 Van een verslaggever ;™DEN HAAG Er zijn nu 2,9 vluchte lingen via de Nederlandse ambassade ai te Chili in Nederland aangekomen. Daarbij zijn zes niet-Chilenen. Er be vinden zich nu nog 25 Chileense vluchtelingen in de Nederlandse am- :j bassade in Santiago, o Dit antwoordt minister Van der Stoel op vragen van het Tweede Kamerlid Kweksilber (PvdA). De bewindsman vindt, dat ambassadeur R. Goedhart op zijn post kan worden gehandhaafd. HILVERSUM Bij de kroning van de jonge koningin Wilhel mina schreef Domela Nieuwen huis haar de volgende brief, die in het VPRO-tv-spel 'Roerig Amsterdam' zal voorkomen. 'Ter gelegenheid van uw inhul diging, mevrouw, zijn er vele geschriften uitgekomen ter ver heerlijking van het tijdvak dat achter ons ligt. Het heefter al le schijn van of men U heeft willen rondleiden in eert soort luilekkerland waar alles vrede en vooruitgang ademt. Vergun mij mevrouw, u te wijzen op een leemte in die geschriften. Ik voel het als mijn plicht om een vergeten hoofdstuk aan de gedenkboeken toe te voegen. Het volk waarover u het be wind aanvaardt kan verdeeld worden in drieën: ten eerste de zogenaamde bovenste 10.000. de klasse van mensen die leven van de opbrengst van hun kapi taal en uitsluitend bestaan om dat zij anderen voor zich laten werken, ten tweede de bredere klasse van tussenpersonen die in afhankelijkheid van de eer ste klasse doen en laten moeten wat hun ivordt. voorgeschreven, ten derde de arbeidende klasse, verreweg de talrijkste, die in volslagen afhankelijkheid leven van de anderen, omdat zij bui ten werk gerakend direct bui ten brood zijn. Dat zijn de blanke slaven onzer dkgen. Men verplettert de werkman, men stompt zijn geest af door inspanning en overmatig lange werktijden. Men vergiftigt hem in fabrieken,. Men neemt de vrouw, men maakt een lastdier van haar. Erger nog dan van de man. Men neemt het kind, men gebruikt het voordat zijn krachten voldoende ontwikkeld zijn. En toch mevrouw, alle voor waarden zijn hier te lande aan wezig om allen een gelukkig en goed leven te doen leiden. Er kon voorspoed, vrede en geluk gemaakt xcorden in eèn land, u-aar letterlijk alles voorhan den is wat benodigd mag heten. O mevrouw, haat niet wat gij niet kent, veroordeel niet op horen zeggen, zie verder dan de oppervlakte der dingen, luister naar iets anders nog dan naar officiële rapporten. Als allen hun levensgeschiedenis eens konden vertellen, hun aanhou dende strijd tegen zorg en ont bering, o mevrouw, uw hart zou van steen moeten zijn om niet te breken'. Ed Hoornik Van onze weerkundige medewerker De krachtige kou-inval achter de stormdepressie, die woensdagmiddag om vier uu al ten noordoosten van Leningrad was aangekomen (ca. 975 millibar), heeft duidelijke sporen ach tergelaten. Óp de Broeken werd woensdagmorgen een sneeuiolaag van maar liefst 32 centimeter gemeten (hoogte 380 meter) bij matige vorst. In noord-Zweden werd -27 graden af gelezen en dat ook in noordwest-Rus land volop de winterse sfeer aanwezig is blijkt uit het volgen.de overzicht: Moermansk gistermorgen -25 graden, gistermiddag -26, Krasnosjtsjeli op het schiereiland Kola ten zuidoosten van Moermansk: -29 gr. en boven de 15 tot 24 cm. dikke sneeuwlaag -31 gr. (als contrast: Malaga gistermiddag maxi maal 25 gr.). De bovenlucht in west-Rusland is ook behoorlijk koud( Pskoiv, op dezelfde breedte als het Deense Skageri, regi streerde op 5Vz kilometer hoogte -34 graden bij een west-noordwesteldke stroming, uiteraard onder invloed van bovengenoemde stormdepressie, die via Finland naar noordwest-Rusland is uitgeweken. Nadat dit in oktober wel zo was ge weest, gedraagt het weer in ons ive- relddeel zich in deze novembermaand niet bepaald als karakteristiek vóór een koude of strenge winter. De war- nie, zuidelijke winden laten te veel verstek gaan, nu de luchtdruk wel hoog is. Op de oceaan ten noorden van de Azoren, maar niet in Rusland. Ook het vrij frequente onweer past niet zo goed in dit schema. 'Onweer "erpesf de bovenlucht', pleegt profeet Pruiksma te Boxum in zo'n geval te 'zeggen. Slaat de natuur dan nu toch meer de ueg van het slappe wintersei zoen 1956-'57 in? (1956 werd met be trekking tot het oktobericeer, in de Londense prognose ook als voorbeeld- jaar genoemd). In november 1956 urns het percentage zuidelijke winden in De Bilt maar Hen tegen 21 normaal en koploper Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximum temperaturen en neer slag van 719 uur. icas toen west met 19 procent tegen 12 normaal. De vergelijking: novem ber 1941, dus voor de winter van '42: zuidoostelijke wind 36% (normaal 13), west 4% (normaal 12). De afgelo pen novemberweek heeft de wind in onsland vrijwel uitsluitend uit rich tingen tussen zuidwest en west ge waaid. De vooruitzichten blijven wij zen op onbestendigheid. Ditmaal is het een uitdiepende IJslandse storing, die de wind-en regenkansen vandaag gaan vergroten. Het minimum trekt in zuidoostelijke richting naar de Noord zee. In noord-Schotland in het uiter ste noorden van Schotland werd om 7 uur gisteravond als barometerstand ca. 990 millibar opgegeven en de sterkste drukdaling in drie uur was 6 millibar op de Shetlands. Amsterdam zwaar bew 8 3 De Bilt zwaar bew 8 3 Deelen half bew 8 1 Eelde half bew 7 2 Eindhoven half bew 9 1 Den Helder regen 8 2 Luchth. R'dam half bew 10 0 Twente half bew 7 4 Vlissingen half bew 10 0 Zuid-Limburg licht bew 9 0 Aberdeen half bew 7 0 Barcelona onbew 17 0 Berlijn licht bew 6 0.1 Bordeaux regen 16 2 Brussel zwaar bew 9 0 Frankfort half bew 9 1 Genève regenbui 11 12 Helsinki geh bew 0 1 Innsbruck regen 6 12 Kopenhagen licht bew 0 0.1 Lissabon onbew 18 0 Locarno onbew 21 0 Londen regen 10 0.1 Luxemburg onbew 9 0 Madrid licht bew 16 0 Malaga onbew 24 0 Mallorca onbew 19 0 München geh bew 6 3 Nice zwaar bew 17 0 Oslo onbew —1 0 Parijs regen 12 2 Rome onbew 18 0 Split half bew 17 0 Stockholm onbew i 0 Wenen half bew 8 0 Ziirich geh bew 9 5 Casa Blanca onbew 24 0 Istanboel zwaar bew 16 0 Las Palmas geheel^ bew 24 0 Tunis zwaar bew 20 0 HOOG WATER 16 nov. Vlissingen: 5.44- den. Voor dat medium moest het ech ter helemaal worden omgewerkt. Mies Bouhuys over de inhoud: 'We keken te rug naar 1870: de Parijse commune. Wat voor uitwerking had dat in Am sterdam? We hebben een tijdsduur van vijftig jaar genomen, maar even met de gedachten gespeeld er honderd jaar van te maken. Zodra je echter je concentreert op de arbeidersgeschiede nis, merk je dat de laatste vijftig jaar een stabilisatie zijn van de eerste vijf tig. Je kunt wat onvriendelijk zeggen: de verburgelijking van wat in de eer ste vijftig jaar tot stand is gebracht. Er was een massa, die volstrekt on mondig was, die geen kiesrecht had en in volslagen armoede leefde. Van de 200.000 gezinnen leefden er zestig duizend van de bedeling. We hebben het tijdperk genomen van die tijd tot de grote opkomst in 1920. Een perio de, die volkomen bezielde tot een be tere wereld van lotsverbetering, die er ook gekomen is'. Hetzelfde thema Mies Bouhuys, die veel onder werpen in een gesprek weet te combineren, toont verschillende ma len de overeenkomst aan de tussen de positie van de derde wereld van van daag en die van de arbeiders in ons land, honderd jaar geleden 'Het the ma is hetzelfde. Er is een grote on derliggende laag en de rest is de heersende klasse'. Mies Bouhuys is bij de meeste men sen bekend als schrijfster van kinder boeken en kinder-televisieseries. Ver leden jaar verscheen op 5 december van haar de musical over Sinterklaas. Toch is haar terrein veel uitgebrei der. Ze schreef veel toneelstukken, waaronder (in 1971 Esperanza, over de derde wereld. Televisie fascineert haar het meest. Zij regisseerde een paar maal haar eigen stukken. 'Dat komt door de wetten, die televisie stelt, maar het geeft tegelijk meer mogelijkheden'. 'Ik wil een zo groot mogelijk publiek op speelse manier aan het denken zet ten. Verleden jaar kreeg ik de op dracht de Sinterklaasmusical te schrijven. Nu kun je daar een lekker verhaal van maken met pepernoten,- maar ik heb daarin ook het thema van de buitenlandse arbeider ver werkt De zwarte piet, die na 6 de cember in ons land wil blijven omdat de mensen hier zo aardig zijn en die dan als gastarbeider behandeld wordt. Voor een Surinamer is niet direct een kamer of een baan te krijgen'. 'Je bereikt de meeste mensen met theater. Voor die dingen, die ik te zeggen heb dringt de dramatische vorm zich op. Dat heeft met mijn per soonlijkheid te maken. Ik ben niet ie mand van de lange adem. Ik zou nooit een roman schrijven. De politie ke situatie honderd jaar geleden in Amsterdam zie ik in dramavorm. Het palingoproer, Jan Mens heeft er oen uitstekende roman over geschreven Ik zou zoiets in een dramatische situa tie zien. Het begint met een spelletje, paling trekken, dat verboden wordt'. Paling trekken Ze legt uit wat paling trekken voor spel was: over de grachten van do Jordaan werden touwen gespannen waaraan een paling werd gehangen. Mannen varen er in boten onderdoor en proberen de gladde paling te pak ken, een wreed spel. dat door de bur gemeester werd verboden - een eerste begin van dierenbescherming. Toen een politie-agent ingreep om het touw door te snijden leidde dit tot het erg ste oproer, dat Amsterdam in drie eeuwen heeft gekend. De botsing tus sen de politie en arbeiders eiste 26 mensenlevens en veel zwaar gewon den. Mies Bouhuys: 'Ik probeer me voor te stellen wat zoiets betekent voor een man, die hier vlakbij woonde - Looi ersgracht - en die erbij was. Het poli tierapport uit die dagen spreekt ook over een naaister van 26 jaar, die werd neergeschoten evenals een man, die bij familie op bezoek was en naar buiten keek. Ik zie ook het menselijk conflict van iemand, die niet tot 'de rooien* hoort, maar die met een gezin van veertien kinderen moet zien rond te komen. Zo zijn er mensen, die rooms-katho- liek of protestant zijn opgevoed en die zeggen: we leven in een aards tra nendal. Later wordt het beter. Als we ons nu voegen naar de overheid gaat het goed. Daarnaast zijn er weer men sen die zich wel verzetten'. Derde wereld Ook hier ziet zij de parallel met de derde wereld, waar dezelfde conflicten zijn: De ene priester predikt geweld, de ander lijdzaamheid. Op de vraag waar ze zelf staat is het antwoord: 'Ik mag hiervandaan geen mening heb ben, ik kan niets zeggen. Maar ik ge loof wel, dat als ik daar woonde, dat ik alleen maar zou zien dat het alleen met geweld kan. In Chili is dat op een verschrikkelijke manier bewezen. Maar men moet dan zoveel op het spel zetten, daar kunnen wij niets over zeggen'. 'Roerig Amsterdam' bestaat uit een puur documentair gedeelte en daar tussenin treden acteurs op als com mentatoren. Ton van Duinhoven is Gerrit Kraay, de doodgraver. Tevens is hij de verteller. Hij is het type van de kleine werkgever in de negentien de eeuw. Hij is jaloers. Hij zou ook zo graag een geweldige droom heb ben, maar hij heeft er ook angst voor. Andere spelers zijn: Ina van Faassen.. Guus Oster, Germaine Groenier, Hid- de Maas, Riny Blaaser, en Hans Veer man. Sprookje 18.11; Harlngvlletslulzen: 7.27-19.SU; Rotter dam: 8.23-21.08: Schevenlngen8,45-19.09: lJmuidol): 7.32-19.58; Den Helder: 11<16-23.-16 Harlingen: 1.26-14.15: DWttijl: 3.20-18.11. Mies Bouhuys (begin veertig), veelzij. dig schrijfster met een enorme pro- duktie, wil nog wel iets kwijt ovpr haar toekomstplannen. Maandag zendt de AVRO met 'De Varkenshoeder' het tweede sprookje uit voor volwassenen, door haar bewerkt. Daarna zullen er nog verscheidene volgen, zoals 'Het meisje met de zwavelstokjes' met Kerstmis. Mies Bouhuys: 'Het wordt uitgezonden als iedereen zich tegoed doet aan de kerstgans'. Toch is ze in haar geëngageerdheid niet overheersend, eerder begrijpend. 'Je opdracht is om een stuk te maken voor kerst en voor een groot publiek. Dat kun je ook weer niet helemaal ondergeschikt maken aan jouw eisen. Dan kun je beter met een pamflet rondgaan of op een plein gaan zitten en 24 uur niet eten'. Ark Dan staat er een kindertoneelstuk op stapel, dat bij het Amsteltoneel tegen Kerstmis in première gaat. Het heet 'Het mannetje van Stavoren', en gaat over milieuverontreiniging. 'In zijn achtertuin bouwt dit mannetje een Foto Wubbo de Jong ark om te redden wat er te redden valt vlinders, bomen enzovoorts. Hij is tegelijk de grootste vervuiler door zich als eenling op te stellen. Alleen met z'n allen kun je iets oplossen, en dan kom je op solidariteit'. Ook heeft ze het manuscript voor een nieuw kinderboek ingeleverd dat 'Die renverhalen' heet, maar waarin de twee poezen Pirn en Pom, die in de kamer rondscharrelen en die al vaak model gestaan hebben voor verhalen, geen rol in spelen. En tenslotte is er dan toch nog het heimelijk verlangen in de toneelwereld in de hoofdstad nog 'Roerig Amsterdam' op de plan ken te brengen ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van Amsterdam in 1975. onder redactie van loes smil In Zuid-Oost-Azië leefde eens een monnik, Bodhidharma, die zeven jaar van zijn leven wilde ivijden aan meditatie over Boedha zonder ook maar één uurtje te slapen. Maar na een paar jaar hield hij dat niet meer vol en toen hij wak ker werd, schaamde hij zich zo vre selijk dat hij zijn oogleden afsneed en weggooide. Onmiddellijk scho ten er op die plek twee prachtige struiken op met sierlijke bladeren in de vorm van oogleden. En dat moeten dan de eerste theeplanten geweest zijn. Dat is althans een le gende die de Japanners er over weten te vertellen, maar over thee valt veel meer te zeggen. Niet zo zeer over de ontdekking, maar des te meer over de geschiedenis en de consumptie. Eelco Hesse schreef alleen over de thee een boekje vol (Bert Bakker in Den Haag gaf het uit en het is nu voor 12,50 te koop) en wie het leest zal het jammer vinden, dat het op pagina 138 uit is. Niet alleen vanwege de illustraties gravures en oude theemerken uit allerlei landen, maar vooral om dat Hesse zo veel en zo sappig over die droge theeblaadjes schrijft. Natuurlijk over de ge schiedenis, hoe de thee vanuit Ti bet, China en Japan uiteindelijk in Europa belandde, hoe die ver voerd werd en in diverse landen gezet wordt of zou moeten worden, over theegerei en koek-thee, maar oook staan er aardige anekdotes in. Deze bijvoorbeeld: 'Gladstone, de eerste minister onder Victoria, was wel een zeer fervent theedrin ker: 's nachts vulde hij zijn kruik met thee om zijn lievelingsdrank altijd bij zich te houden en zijn voeten te warmen'. Bijzondere aandacht krijgt de kruidenthee. Dat is zo in dit boek en zo was het ook, toen de drank vog maar net in ons land was doorgedrongen. Ons land is overi gens op geen stukken na de groot ste thee-consument, en zelfs Enge land niet. Libië is ver-uit de beste drinker: daar drinken ze per jaar 5j/2 kilo de man, daarna volgen de (vrije) Ieren met 4 kilo, dan pas de Engelsen met 3,7 kilo, en tussen de Nederlanders met hun armzali ge 0,6 kilo zitten dan nog de Saoe-, di-A rabieren, Nieuw-Zeelanders, Australiërs en Irakezen. Wat nog helemaal niet wil zeggen dat we hier slechte thee zouden hebben. Eelco Hesse: 'Het is echt waar dat Britse theekenners wel eens zeg gen, dat het gemiddelde pakje thee in de Hollandse supermarkt beter is dan ivat de Engelse huisvrouw aangeboden krijgt'. En over al die Engelse blikjes die hier te koop zijn: 'Nu goed, de blikjes zijn vaak erg aardig, de namen klinken, maar verder zie ik het nut toch niet zo om die Britse merken te kopen. Het lijkt me dat een zekere snob-appeal er niet vreemd aan is'. Terug naar de kruidenthee: 'In Holland kocht je de thee aanvan kelijk bij de apotheker, die het per ons verkocht. Met het toene men van de handel daalde welis waar de prijs, maar er zijn toch verhalen bekend van deftige fami lies, die door hun tea-parties in .Je schulden raakten'. De zeventiende- eeuwse Dokter Bontekoe dr. Cojmelis Decker uit Alkmaar schreef de .thee ('volgens getuige nissen der Chinezen') deze deug den toe: 'Suyvert het grove bloedt. Ve- drijft de sware droomen. Ver licht de Ilerssenen van sware dam pen. Verligt en geneest alle duyse- linge en pijne des Hoofts. Verteert alle rauwe vochtigheyt. Neemt ioegh alle verstoptheyt. Maakt het gesichte klaar. Het suyvert de ver brande Humeuren en hitte der le ver. Tegen alle gebreken der bla- Dit teken gebruiken de Chinezen ais ze het woord 'thee' willen op schrijven (zie ook: thee in koud ministersbed). sen. Het versacht de grove Milt. 't Verdrijft de overtolligen slaap, 't Verjaagt de Dommigheyt. 't Maakt gaauw en wakker, 't Courageert 't Herte. Doet de vreese wijken'. De patiënt mocht dan ook gerust 200 koppen thee per dag drinken. Wie tot zijn spijt moet vaststellen dat ie aan het eind van zijn thee is, kan er ook dan nog een hooo plezier aan beleven, al was het al leen maar door zelf de recepten uit te proberen: van slempthee, Russische thee en de mierzoete Arabische thee tot aan een Perzi sche liefdesdrqnk toe. Koud een week geleden zetten de vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland en de NV Nederlandse Gasunie een pagi na-grote advertentie in alle kran ten, waarin ze twaalf manieren op somden om aardgas te besparen onder het motto: wat hebben de autoloze zondag en aardgas met el kaar te maken? Mét een begelei dend roerend verhaaltje, waarvan de strekking was dat mensen die aardgas gebruiken, er echt zo zui nig mogelijk mee om moeten springen. Na zulke smeekbeden laat het frankeringsstempel, waarvan het VEG-gasinstituut in Rijswijk zijn enveloppen nog dagelijks voorziet, een wrang smaakje achter. In oranje stempelinkt staat daar nog steeds de aansporing: 'gas voor koken, warmwatervoorziening en ruimteverwarming'. Hoe meer gas- gebruikers, hoe meer vreugd. Blijkbaar worden alle Nederlan ders geacht ijverig mee te helpen het dreigende energietekort op te vangen, behalve de energieleveran ciers zelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7