steun voor Middenstanders weede Kamer Ontluisterde wonderdokter voor rechter Rijverbod is niet in strijd met grondwet Vierkant in de fles Rond op de tong Hulp aan horeca bepleit Van Agt: nee egen ontwerp over abortus Superwapens in haven Dienstweigeraar laat zich arresteren r Hel Westen en de apartheid Misschien geen rijverbod voor de 2e december Oostenrijkers tegen Rode Kruis station voor Sowjet-joden Van de Moosdijk beroofde kassier na afgang kruidenhandel I Eén protestantse partij (AR-CH) nu minder gewild Energiecrisis IIOUW KWARTET DUNDEKD\G IS NOVEMBEK 1 <)i:i RI\\K\1.\M> K5 orps 1948 fon onze parlementsredactie haa dlin )EN HAAG De Tweede Kamer is gisteren op duidelijke wijze in ven le bres gesprongen voor liet midden- en kleinbedrijf. Tijdens de 3 «handeling van de begroting van economische zaken drongen de grot ÉVP, ARP» CHU en WD maar ook de PvdA aan op een soepeler rijsbeleid, zodat de inkomens van de kleine ondernemers niet ver- Itejj er worden aangetast. (aarnaast lieten de woordvoerders ja°Jan de KVP (ooknamens de ARP en en de WD noodkreten horen igj an at JtmA waairer d€ horecabedrijven, waarvan een vorj an tal de autovrije zondag niet zal ,r 3 verleven. ir zj I's er één branche is, die een inko- lensachterstand heeft opgelopen, zei i k, e heer Krosse (KVP) dan is het wel ïbar ie van de horeca. En juist deze be- zu rijven worden weer het zwaarst ge- indi offen door de autovrije zondag. De and ser Portheine verklaarde, dat met de •eist ictie van de WD verder niet meer ni( praten zal zijn, wanneer door een arto laatregel als gevolg van de oliecrisis eer een bepaalde categorie van de erin evolking eenzijdig wordt benadeeld. Hi et leek hem daarom beter en recht- 200 aardiger tot een distributie over te *n i aan. De heer Portheine vroeg concre- niei t maategelen om deze zo zwaar ge- L offen bedrijfstak te helpen. 'Wan- irsli eer er nog enkele autoloze zondagen imen', waarschuwde de heer Krosse, 1 uilen er stellig onder de horecabe- eco ïjven slachtoffers vallen'. "i techtvaardig lijk rol van de kleine bedrijven bij het in standhouden van de leefbaarheid in de steden (buurtwinkels, bruine café's en eethuisjes). 'Maar de kleine bedrij ven moeten verdwijnen door de sane ringen of door de concurrentie van de grootwinkelbedrijven. Dat is griezelig. Privaat-economische overwegingen mogen niet alleen bepalend zijn bij de beantwoording van de vraag of midden- en kleinbedrijven hun vesti gingsplaats waard zijn. Ook sociaal- economische kosten en baten dienen bij die toetsing tegen elkaar te wor den afgewogen'. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR Het besluit van de ministerraad waarbij een auto vrije zondag werd ingesteld, is niet in strijd met de grondwet. Dit heeft de Alkmaarse economische politierechter, mr. B. Posch, gis termiddag uitgesproken in een principieel en uitvoerig gemotiveerd schriftelijk vonnis. ADVERTENTIE In de Amsterdamse haven is gistermorgen een Brits marineschip binnen gelopen dat uitgerust is met de modernste wapensystemen. Het is dan ook het meest geduchte schip dat ooit voor de Brise marine werd ge bouwd. Vanaf de oorlogsbodem kunnen geleide projectielen worden gelanceerd tegen vliegtuigen. Tot de gevechtsuitrusting behoren voorts onder meer doelzoekende torpedo's. i Hi e heren Krosse (KVP), Van der Mei ake HU) en De Boer (ARP) namen het de kleine zelfstandigen op vooral Hijmdat het hun ging om een recht- koo aardige inkomensverdeling. Krosse: ;pui ij hebben geen bezwaar tegen extra koo logelijkheden voor de lagere inko- roei iens, maar dat beleid mag niet tën eigc iste gaan van honderdduizend men- in in het midden- en kleinbedrijf, vooje Boer: Waar de reële welvaartstoe- voor werknemers 2 pet be- e staagt, mag worden gevraagd of het iliji rscherpte prijsbeleid in zijn huidige jpg »rm kan worden gehandhaafd, waar- ;rinfor vooral voor de detailhandel een itieve inkomensontwikkeling tot oo and komt. Drs. De Ruiter van de voovdA: Ik kan mij niet steeds aan de gi druk onttrekken, dat wanneer ge- i oi aat wordt over inkomenspolitiek indeit midden- en kleinbedrijf wordt nisiprgeten. confessionele woordvoerders herin- vafcrden daarom minister Lubbers en oop aatssecretaris Hazekamp aan de door nbe Kamer aangenomen motie-Kruisin- nbe waarin juist wordt aangedrongen een rechtvaardige inkomensverde- ig. 'Maar\ zei drs. Van der Mei, 'de -fgajinister-president heeft zich hierover lei^et zo verstandig uitgelaten. Het gaat ntr die motie bepaald niet om overbo- 2 ge zaken' drs. Den Uyl zinspeelde 2'6 a het aannemen van een motie er in ;n commentaar op dat de motie in 'Df. prullemand zou worden gedepo- te »erd). ïanl e heren De Boer en Van der Mei ongen er met klem op aan de prijs- ftd! aatregel voor de kleine bedrijven te i ijzigen. Zij vroegen de toegestane 7 *wc ct voor de winstmarge bij de doorbe- ij fkening van de prijzen te willen ver- 1)1 limen. De nu geldende bepaling i»h ordt door velen als onrechtvaardig ondjvoeld, zei drs. Van der Mei. Hij aaide de laatste berekeningen aan J 11 an het Economisch instituut voor nde et midden- en kleinbedrijf, volgens ?aal elke het reële inkomen in de de- u ailhandel in 1973 met 8 pet zal dalen 30n n in het gehele midden- en kleinbe- "?ei rijf met 2.5 pet. lok de heer De Ruiter pleitte voor "a leer soepelheid tegenover de kleine n ndernemers. Een scherp prijsbeleid p01! i deze sector zet bovendien niet zo- eel zoden aan de dijk. Hij legde ooral de nadruk op de belangrijke 1M Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In overleg met de commissie bijstand dienstplichtigen van de Internationale katholieke vre desbeweging Pax Christi zal de 21-ja- rige student Kees Vellekoop uit Delft zich vanmorgen vrijwillig melden bij de commandant van de Koning-Wille- m-III-kazerne in Nieuwersluis en daar direct dienst weigeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij daarop wor den gearresteerd. De secretaris van de commissie, drs. J. J. ter Laak, zal hem bij zijn gang naar Nieuwersluis vergezellen. Leden van de Vereniging dienstweigeraars zullen bij de kazerne een demonstratie houden. Kees Vellekoop, die MO-geschiedenis studeert, zal op deze spectaculaire ma nier dienst weigeren om zowel princi piële als persoonlijke redenen. Hij wil uiting geven aan de gevoelens van on behagen over de procedure waaraan dienstweigeraars worden onderworpen en daarnaast voorkomen dat hij te zij nen huize door de marechaussee zal worden gearresteerd. Vanmiddag zal een bijzondere Tweede Kamercommissie die een wijziging van de wet gewetensbezwaren militai re dienst voorbereidt, in Den Haag een hoorzitting houden. Daarop zullen onder anderen aanwezig zijn de heer Ter Laak, de heer C ter Maat, secre taris van Pax Christi en mr. H. W. J. Droesen. raadsman van Kees Velle koop. Voorzitter van de commissie is het Tweede Kamerlid Cor Kleisterlee (KVP). Kees Vellekoop heeft in 1971 een beroep gedaan op de wet gewe tensbezwaren. Zijn verzoek om erken ning van zijn bezwaren werd dit jaar afgewezen, omdat de bezwaren, blij kens de motivering 'niet deelneming aan elk oorlogsgeweld betreffen'. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Het Westen financiert de apart heid. Speciale informatie over de ker kelijke 2%-aktie voor ontwikke lingshulp. Dr. van den Heuvel: De kerk is werkplaats van de verzoening. Wat willen de Arabieren van ons? Egypte teleurgesteld in het Wes ten. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19.per half jaar; 38,per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag Deze principiële uitspraak was hem gevraagd door de Alkmaarse advocaat mr. A. van Driel, die maandag bij de verdediging van een zondagsrijder naar voren had gebracht, dat het for meel niet klopt met het zondagse rij verbod. Dit rijverbod is uitgevaardigd bij Ko ninklijk Besluit, echter zonder dat de Raad van State is gehoord een pro cedure die door de grondwet wordt voorgeschreven als een dergelijk KB een algemene strekking heeft; dus veel mensen bindt. De Alkmaarse rechter overwoog ech ter, dat de recente bepalingen voor de autovrije zondag een heel andere strekking hebben dan onder de huidi ge, buitengewone omstandigheden en kele sluimerende bepalingen uit de distributiewet-193y snel in werking te doen treden. 'Eigenlijk is het niet meer dan een sleutel om een slot te openen en daarom van een beperkte strekking', formuleerde mr. Posch het DEN HAAG De regering over weegt zondag 2 december niet-auto- loos te maken. Vele Nederlanders ple gen reeds het weekeinde voor het Sint Nicolaasfeest op 5 december in familiekring te vieren, waarbij vaak grote afstanden moeten worden over brugd. Het probleem is of het open baar vervoer deze stroom van 'pakjes dragers' kan verwerken. Bij de over wegingen 2 december niet-autoloos te maken wordt ook in beschouwing ge nomen of er een vervangende dag voor aan te wijzen is. WENEN (UPI). De plaatselijke autoriteiten van het 2500 inwoners tellende plaatsje Wollersdorf in Oos tenrijk hebben fel geprotesteerd tegen het besluit van de regering -Kreisky om een eerste hulp-station voor ge- emigreerde Russische joden in Wol lersdorf in te richten. Kanselier Kreisky kondigde maandag aan dat het doorgangskamp Schönau zeer binnenkort gesloten zal worden en dat in Wollersdorf een kazerne van het Oostenrijkse leger als eerste- hulp-post van het Rode Kruis zal wor den ingericht om die emigranten, die te ziek zijn of te oververmoeid, op te nemen. De overige Joodse emigran ten, die uit de Sowjet-Unie in Oosten rijk aankomen, moeten direct door vliegen naar Israël. Kreisky besloot op 28 september tot de sluiting van Schönau in ruil voor de vrijlating van drie Russische Jo den en een Oostenrijker, die door Pa lestijnse commando's gegijzeld waren in de Moskou-Weenen-expres. Tegen de internationale kritiek, die hem er van beschuldigde voor chantage gewe ken te zijn, verdedigde Kreisky deze beslissing, door erop te wijzen dat het verder functioneren van Schönau een te groot risico vormde, omdat het doorgangskamp ieder ogenblik door Palestijnse commando's aangevallen kon worden. De autoriteiten van Wol lersdorf beroepen zich nu op deze me dedeling en zeggen .dat ook hun vei ligheid bedreigd wordt, als de rege ring haar plannen doorzet. an onze parlementsredactie )EN HAAG De KVP-minister !e an justitie Van Agt heeft gister- e<;J vond in de Tweede Kamer ge weigerd toe te zeggen, het abor- us-wetsontwerp van de PvdA- tamerleden Lamberts en Roet- fof van kracht te doen worden te contrasigneren), als dit door Ie Tweede en Eerste Kamer zou te vorden aangenomen. De kaals bekend hebben de confessionele 'artijen grote bezwaren tegen dit wet- ontwerp, dat een sterke versoepeling an de abortusprocedure inhoudt. Zij 'ebben toegezegd met een eigen wet- ontwerp te zullen komen. De abor- usregeling was tijdens de kabinets- ormatie een uiterst belangrijke zaak. 'ormateur Burger concludeerde toen, lat het uiterst verwerpelijk zou zijn, Js de regering het wetsontwerp-Lam- 'erts/Roethof niet zou contasigneren, 'Is dit door de beide Kamers zou zijn ian [anvaard. Minister Van Agt zei giste- ;en 'avond deze conclusie van Burger te en tollen betrekken bij het nemen van hjn beslissing, als de bovengeschetste an ijtuatie zich inderdaad zou vcordoen. vind het echter nu te vroeg, om al zeggen, wat voor beslissing ik dan rkprecies zal nemen', reageerde de mi nister op de aandrang vanuit de frac- «es van VVD, D'66, PPR en CPN om ke jin standpunt nu al duidelijk te ma- in- *en- in ^°als bekend heeft het Kamerlid me juffrouw Goudsmit in verband met de onduidelijkheid over de abortus, ge weigerd staatssecretaris van justitie te Worden in het kabinet-Den Uyl. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH "Desnoods ga ik bij Philips werken, of in de bouw," zei, ondanks alles schijnbaar nog niet helemaal uit het veld geslagen, Willem J. A. van de Moos dijk in oktober vorig jaar, toen de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch zich afvroeg hoe de als "kruidendokter' befaamd en later berucht geworden Brabander ooit zijn schulden zou moeten aflossen. Een maand later week hij nog al drastisch van zijn plannen af: in zijn villa in Casteren beroofde hij kassier De Lange van de Eindliovense Grenswisselkantoren van een bedrag van ruim een mil joen gulden. Van de Moosdijk (47) werd daarbij terzijde gestaan door zijn 52-jarige broer Frans, die, anders dan Willem, een aan zienlijk deel van zijn leven in inrichtingen en gevangenissen had doorgebracht. Willem van de Moosdijk bleef vijf dagen ondergedoken, en werd op 15 november 1972 gearresteerd, een paar uur nadat hij naar zijn woning was teruggekeerd. Precies een jaar na zijn aan houding staat hij vandaag te recht voor dc rechtbank in Den Bosch. Frans van de Moosdijk, die naar het buitenland uitweek en later in Neurenberg werd gearresteerd, zal eveneens van daag voor de rechtbank ver schijnen. beschuldigd van me deplichtigheid. Het grootste gedeelte van het buitgemaakte geld is niet teruggevonden, ondanks intensieve speuracties van de politie, waarbij niet al leen de grond in de bossen bij Vessem werd omgespit, maar ook werd nagegaan of het geld misschien was gestort op een bankrekening in de Spaanse plaats Alicante, waarheen een relatie van Willem van de Moosdijk, de autohandelaar Giel Moers, is uitgeweken. Onderbreking Het gerechtshof in Den Bosch, waaraan Van de Moosdijk in oktober vorig jaar beterschap beloofde, veroordeelde hem wegens oplichting tot een ge vangenisstraf van negen maan den. Die straf zit Van de Moosdijk sinds juni van dit jaar uit; de voorlopige hechte nis werd daartoe onderbroken. De gang naar het hof, en eer der de rechtbank, in Den Bosch markeerde de, naar la ter bleek: voorlopige, afslui ting van een periode in het le ven van Willem van de Moos dijk waarin hij aan de ene vernedering na de andere werd onderworpen. Zijn eer tijds bloeiende handel in zoge naamd geneeskrachtige krui den was toen al stukgelopen in een faillisement; de 'won derdokter uit Casteren', zoals Van de Moosdijk zich in pagi nagrote advertenties had ge noemd, bleef zitten met een gigantische schuldenlast Zijn schuldeisers waren voor namelijk Belgen, die zich na de aankoop van de dure krui den bedrogen voelden en zich verenigden in een actiecomité. Met de Eindhovense advocaat mr. M. Athmer als hun pleit bezorger probeerden zij hun geld terug te krijgen; daar naast ondernamen zij gerech telijke stappen, die tot de ver oordeling door het hof in Den Bosch leidden. Schandaal De ommekeer in het leven van Willem van de Mopsdijk, vader van vier kinderen, da teert van 1968. In dat jaar werd zijn lucratieve handel in opspraak gebracht door de Hilversumse reclame-adviseur Rinus Eerenberg wiens vrouw voor het betrekkelijk geringe bedrag van 35 gulden kruiden van de 'wonderdokter' betrok. Eerenberg rook een schandaal en wist de zaak aanhangig te maken bij Willem Duys, die de praktijken van Van de Moosdijk aan de kaak stelde in zijn op 13 december 1968 uitgezonden televisieprogram- later na de rechtzitting even huiselijk en informeel. De advocaat mr Van Driel, heeft echter nog steeds een an dere mening dan de rechter. Hij is van plan ('Als mijn cliënt mij daartoe de gelegenheid geeft') omwille van de principiële aspecten van deze zaak in hoger beroep te gaan. De betrokken autorijder werd veroor deeld tot 400 boete, subsidair twin tig dagen hechtenis. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het aantal voorstan ders van het vormen van één protes tantse partij door ARP en CHU is aanmerkelijk kleiner dan het twee en drie jaar geleden was. Ook onder le- genen die op de ARP en CHU stem den was het aantal voorstanders van de éne partij flink gedaald. Dit blijkt uit een onderzoek dat het NIPO begin oktober heeft ingesteld. Eenzelfde onderzoek werd ook gehou den In oktober 1970 en in oktober 1971. Aan 953 stemgerechtigde Neder landers werd gevraagd: 'Bent u vóór of tegen samengaan van AR en CHU in een nieuwe protestants-christelijke partij?' Voor vorming van de éne partij spra ken zich nu 52 procent van de onder vraagden uit (drie jaar geleden 62. twee jaar geleden 65 procent), tégen was 28 procent (vorige keren 19 en 21). geen oordeel had twintig procent (vorige keren 19 en 14). Onder degenen die ARP gestemd heb ben was nu 73 procent vóór de nieu we partij (vorige keren 88 en negen tig), van de CHU-stemmers was 78 procent vóór (vorige keren 83 en 90). Van de AR- en CHU-stemmers was nu veertien procent tégen de nieuwe par tij (vorige keren bij de AR: acht ®n negen procent bij de CH dertien en twee Vervolg van pagina 1 hij zich af of ook de bromfiets niet onder het rijverbod zou moeten val len. Behalve deze suggesties maakte de Kamer ook kanttekeningen bij de ont wikkeling van het bedrijfsleven, met name de investeringsontwikkeling ver vulde de Kamer met grote zorg. Kweekreactor Dat het aanwenden van nieuwe ener giebronnen ondanks de oliecrisis met de nodige voorzichtigheid gepaard dient te gaan, bleek uit de woorden van mevrouw Epema. die zei dat mi nister Lubbers overleg moet plegïn met de partners België en Duitsland over het stoppen van de voorberei ding van de bouw van de snelle kweekreactor in het Westduitse Kal kar. Er bestaan vele bezwaren tegen het project, zei ze en de meest essen tiële daarvan betreffen de reactor zelf, die gevaren kan opleveren voor veiligheid en milieu. Over de tweede kernenergiecentrale in Borsele zei het PPR-Kamerlid Jan sen namens zijn vractie en die van de PvdA, dat een dergelijke centrale in geen enkel regeringsplan mag worden opgenomen en dat het kabinet ook geen enkele verplichting voor een dergelijke centrale op zich mag ne men. Eerst, zei de heer Jansen, moet de Kamer zich in het algemeen uitla ten over het beleid ten aanzien van de kernenergie. EO wil hulp aan zendelingen in hongerend Tsjaad Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Een EO-team heeft een film gemaakt in Tsjaad, één van de hongergebieden in Afrika. Daar mee is gehoor gegeven aan de roep om hulp van het zendingsechtpaar Cook, dat daar werkt. In het programma 'Metterdaad-Tsjaad' worden de filmbeelden uitgezonden: Nederland 1: 20.20 tot 20.50 uur. Daarna wordt een oproep gedaan om het zendingsechtpaar te steunen in hun strijd tegen de honger in hun omgeving. De meisjesnaam van mevrouw Cook is Jenny van Bove, afkomstig uit Olde- broek. Zij is een bekende zendelinge, ruim tien jaar geleden trok zij naar Tsjaad. Ze werkte er en huwde later met de Engelsman Derek Cook. Op 18 november 1972 werd Willem van de Moosdijk (twee de van rechts) door de politie meegenomen naar de bossen bij Vessem, waar de buit van de overval op kassier De Lange verstopt zou zijn. ma 'Voor de vuist weg'. Een verontwaardigde Van de Moos dijk spande een kort geding en later een civiele procedure tegen Duys en de AVRO aan. maar beide keren moest hij het onderspit delven. De televisie bleek machtiger te zijn dan de rechter, die Van de Moosdijk eerder wel eens tot geldboeten had ver oordeeld wegens het onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunst, maar niet had kun nen verhinderen dat Van de Moosdijk zich 'wonderdokter' bleef noemen. Na de actie van Duys verlegde Van de Moos dijk zijn werkterrein naar het buitenland, waar hij aanvan kelijk minstens zo winstge vend zaken kon doen als in Nederland, maar waar hij ten slotte ook door de mand viel. Van de Moosdijk werd op alle fronten ontmaskerd als een oplichter, die voor een appel en een ei van een handplaar in Lunteren betrokken krui den tegen ongelooflijk hoge prijzen van de hand deed. Zijn val, hoezeer Van de Moosdijk die ook aan zichzelf had te wijten, zette allerwegen de sluizen van het leedvermaak wijd open. Dat leedvermaak heeft tot nog toe veelal het zicht ontnomen op de tragiek van een man, die, in een arm gezin in Eind hoven geboren, zijn kinderen een betere jeugd wilde bezor gen dan hij zelf had gehad. Daarbij is hij verstrikt ge raakt in een net van leugens waarin hij misschien zelf wel is gaan geloven. Ook al zou van het vorig jaar geroofde geld het grootste deel op een .geheime plaats verborgen wor den gehouden, dan nog is van alle slachtoffers die Willem van de Moosdijk jarenlang heeft gemaakt, hijzelf het laat ste geworden. RITA 'Als u naar fouten zoekt in mijn rekenschrift, mag u echt op groot succes rekenen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5