'Runderkennis' bijeengebracht op proefbedrijf in Flevoland Schippersschool smult van 'Zweeds' wittebrood Bestuursadvies Oost-Nederland wekt bezwaren Veel onderzoekingen op C. R. Waiboerhoeve )ronten gaat iraten over tabeltelevisie dertien miljoen - roor reconstructie -jcentrum Heerlen Schoolbestuur moet zich terugtrekken uit experiment 'De bunkerbouwers anno 1973 'Maak beroep mogelijk tegen aanslagen waterschapslasten' Uitkeringen aan arbeidsongeschikten even hoog als AOW Sint en Piet in Rotterdam Protesten tegen werkmethoden van bedrijfsarts 'Beneden de 18 ondertrouw van 6 maanden' NUNSPEET BIJVERDIENSTE BEZORGER Helmond wil een commissie voor economische zaken Controlebeleid ziekenhuizen niet veranderd taOUW/KWARTET DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 BINNENLAND TP09/DRL19 yan een verslaggever ÜLYSTAD Geheel in stijl, in een stal tussen de koeien, is in de buurt van Lelystad de C. R. Waiboerhoeve geopend, het centrale iroefbedrijf van het proefstation voor de rundveehouderij te Wage- lingen. De opening werd verricht door ingenieur E. F. Geessink, di recteur agrarische productie, verwerking en afzet bij het ministerie ?an landbouw en visserij en voorzitter van de stichting die het «■oefstation beheert. )e C. R. Waiboerhoeve is tot voor cort gevestigd geweest te Millingeri an de Rijn. Nu heeft men in Flevo- and de beschikking over 207 hectaren rond, die wat minder risico loopt on er water tc komen dan in MilÜingen et geval was. Omdat het het proef- tation vooral gaat om het oplossen an knelpunten die zich in de prak- ijk van de rundveehouderij voordoen s de oppervlakte ingedeeld in een antal op de praktijk afgestemde com- ilete bedrijven: een met 60, een iet 120, een met 180 melkkoeien, een jedrijf voor hot centraal opfokken ran jong vee en een vleesveebedrijf it driehonderd slachtrijpe stieren ier jaar oplevert n het bedrijf met alles wat erbij loort is twee miljoen gulden geïnves- eerd, twee ton voor de afsluiting op iet elektriciteitsnet meegerekend. Het igenlijke bedrijf heeft 1,2 1,3 mil- oen gulden gekost. De exploitatiekoe- en wordien voor het komende jaar be- root op 930.000 gulden, exclusief de door het rijk betaalde personeelskos ten. Het bedrag zou hoger zijn ge weest, ware het niet dat de Waiboer hoeve uit zijn melk- en slachtvee ook inkomsten, haalt: bruto 1,5 miljoen. Coördineren Naast onderzoek in bedrijfsverband is ook het coördineren van interdiscipli nair onderzoek een belangrijke taak van het proefstation. Daarom wordt er op de Waiboerhoeve erg veel werk gedaan in nauwe samenwerking met allerlei instituten die onderdelen van de rundveehouderijproblematiek be- liandelen: het instituut voor veevoe dingsonderzoek. het instituut voor landbouwbedrijfsgebouwen, om maar enkele van de vele te noemen. Ook het landbouw-economisch insti tuut is bij het werk op die Waiboer hoeve betrokken. De Waiboerhoeve is trouwens lang niet de enige proefboerderij voor de rundveehouderij in Oostelijk Flevo land. Er zijn er of er komen er ook van het instituut voor veeteeltkundig onderzoek, het instituut voor veevoe dingsonderzoek, de Landbouwhoge school en het Centraal Diergeneeskun dig instituut. De bedoeling is dat men elkaar zoveel mogelijk helpt met grond, vee, bedrijfsuitrusting, arbeid, onderzoekaccommodatie en dat de be- drijfsdngenieurs geregeld de koppen bij elkaar steken. Volgend jaar zullen al die proefboerderijen gereed zijn en het jaar daarop komen het proefstati on voor de rundveehouderij zelf en het instituut voor veev o edingsond er- zoek er ook nog bij samen in een ge bouw aan de Runderweg. Onderzoekingen Onderzoekingen waar men op de Wai boerhoeve op het ogenblik mee bezig is: proeven met kruisingen van ver schillende binnenlandse of van bin nen- en buitenlandse rassen om de ge schiktheid voor melk- of vleesproduk- tie te onderzoeken, proeven met voe derimg, ontwikkeling van nieuwe huis vestingssystemen (onder andere lig- boxen stallen voor melkvee), nieuwe systemen van mestafvoer, mestverwer king en stankbestri j ding, en voor het conserveren van ruwvoeder, onder meer in zogenaamde 'broodkuilen' 'broodvormige vpederhopen onder plastic, en in silo's. Het meest spectaculaire stuk bedrijf- drijfsuitrusting van de Waiboerhoeve is een 28 meter hoge voedersilo. Die torensilo's, een jaar of 10 geleden in ons land ook al in het nieuws, daarna wat vergeten, krijgen nu weer aan dacht. Op de Waiboerhoeve bekijkt men de technische mogelijkheden in het besef dat wat technisch kan nog niet altijd economisch kan. De silo is eigenlijk bedoeld als begin stuk voor een volledig gemechani seerd en geautomatiseerd rundveehou- derijbedrijf. Bij de bouw van dit hooggrijpende experimentele stuk ap paratuur heeft men van de schoon heidscommissie in de polder geen be lemmeringen ondervonden. 'Rijdend hek' Tweehonderd schapen heeft de Wai boerhoeve ook. Men heeft er voor de ze dieren een soort rijdend loophek ontworpen om ze ertoe te brengen hun weide systematisch af te graven, een omheining die een niet al te gro te groep schapen omvat en op wielen geplaatst is. Is het gras bónnen die omheining op, dan besluiten de scha pen naar schapenaard allen dezelfde kant op te gaan om nieuw te zoeken, en zo rijden ze automatisch het hek verder. Experimenten fan een verslaggever 1RONTEN In Dronten, een van zes gemeenten die de komende pee jaar mogen experimenteren met abeltelevisie, zal volgende week oensdag een hoorzitting worden ge- ouden, waar de bevolking zich zal unnen uitspreken over de wenselijk- eid van kabeltelevisie. Het is de be- oeling te komen tot oprichting van representatieve, culturele instel- ing, waarover de gemeenteraad de ninister van CRM zal moeten advise- en. ontwerpstatuten voor de te vor- nen vereniging of stichting zijn al astgesteld door een voorlopige werk- roep 'Kabeltelevisie Dronten'. Ook n al diverse opnamen gemaakt, die dens de hoorzitting zullen worden etoond. Dronten zijn in het verleden twee abeltelevisieprogramma's via het cen- raal antenne-systeem uitgezonden. De erste keer was op 15 december 1971 ij de bekendmaking van de benoe- ling van mr. E. P. van Veldhuizen ot de eerste burgemeester van Dron- en. De tweede uitzending had plaats 3 januari 1972, toen met speciale ergunning van het ministerie van .RM de instelling van de gemeente Ironten en de installatie van de bur- emeester werden uitgezonden. Nieuwe plaat van Cornelis Vreeswijk in Vreeswijk aangeboden 'an een verslaggever )EN HAAG Staatssecretaris Schae- er heeft ruim veertien miljGen gul- en ter beschikking gesteld voor de itvoering van de eerste fase van het econstructieplan Heerlen-Centrum. Iet grootste deel van dit bedrag is estemd voor het aankopen van nog lanwezige panden in het plangebied, landhaving van deze panden is in trijd met het scheppen van aantrek kelijke voorwaarden voor de ontwik- eling van dienstverlenende werkgele genheid, aldus het ministerie van volkshuisvesting. >e staatssecretaris vond dat hij in dit geval kon afwijken van zijn algemene tandpunt, dat gebruik moet worden lemaakt van de nog aanwezige bruik- •are bebouwing. Heerlen heeft volgens hem een belang rijke centrumfunctie*in de Limburg se Mijnstreek. Ook dat was een reden dit bedrag toe te kennen op grond van het besluit bijdragen reconstruc tie - en saneringsplannen. Van een onzer verslaggevers NIEUWEGEIN De kinderen van de schippersschool in Vrees wijk hebben zich gisteren te goed kunnen doen aan een van de meest indrukwekkende broden die ooit in Nederland zijn gebak ken. Zij danken dit aan de bur gemeester van Nieuwegein, de heer Hermsen, en eigenlijk ook aan platenmaatschappij Phono gram. In het hart van Vreeswijk, in het dorpscafé bij de Oude Sluis, werd gis teren het eerste exemplaar van de nieuwe langspeelplaat van de Zweeds- Nederlandse zanger Cornelis Vrees wijk aangeboden aan burgemeester Hermsen. Vreeswijk was daartoe uit gekozen, vanwege de naamverwant- schap met de zanger. De burgemeester kreeg de eerste plaat en Cornelis Vreeswijk kreeg zelf een indrukwekkend Zweeds wittebrood, symbool voor het bekende zweedse wittebrood, dat aan het eind van dc hongerwinter naar Nederland kwam. 'In jou bedanken wij het hele Zweed se volk voor dóe geste', aldus produ cer Gerrit den Braber. Cornelis Vrees wijk, speciaal voor de première van zijn tweede Nederlandse langspeel plaat een dagje met zijn vrouw uit Zweden overgekomen, voelde er wei nig voor het indrukwekkende brood, door een Hilversumse bakker ge maakt. Een bestemming ervoor te kie zen liet hij over aan de burgemeester. Het werd de schippersschool. Daar werd het feestelijke gepavoiseerde brood even later bezorgd. Burgemeester Hermsen was voor het feestje komen opdraven met al zijn wethouders, de gemeentesecretaris en diverse ambtenaren. Hij kreeg van Cornelis Vreeswijk te horen, dat de DE NEDERLANDSE BOND van vogelliefhebbers in Utrecht organi seert van 16 t/m 18 november een vo geltentoonstelling in gebouw 'Tria non', Oudegracht 252 in Utrecht. Er worden ruim 500 kanaries, parkieten, exotische vogels en grondvogels ge toond. De openingstijden zijn 16 no vember van acht tot tien uur s avonds, 17 november van tien tot tien uur en 18 november van tien tot vijf uur. Cornelis Vreeswijk Clinks), zijn vrouw Wik en producer Gerrit den Braber met de nieuwe plaat in Vreeswijk. zanger niets maar dan ouiv niets var Vreeswijk wist, maar met de vrolijke titel van de langspeelplaat 'Leven en laten leven' onder de armen wilde de burgemeester dat Cornelis wel verge ven. Hij maakte echter wel van de ge legenheid gebruik zijn gemeente aan te prijzen, een gemeente die is voor bestemd uit te groeien tot een soort buitenwijk van Utrecht. Om in de hi aten van de kennis van de heer Vreeswijk over Nieuwegein te voor zien gaf de heer Hermsen hem een zo juist uitgekomen boekje over Nieuwe gein ten geschenke. Daarin wordt in woord en beeld duidelijk gemaakt hoe Nieuwegein in tien jaar denkt te groeien naar ruim vijftigduizend in woners. Er moet echter nog heel wat gebeuren eer de Morgenpsaim van Vreeswijks plaat, die nu in Nieuwe- Van onze onderwijsredactie EINDHOVEN Het bestuur van this Middelbaar Onderwijs (OMO) in Noord-Brabant heeft een aanvraag om mee te kunnen doen aan het experi ment mèt de middenschool voorlopig ingetrokken. Reden van dit besluit is net ongenoegen van de leraren dat zij hierin niet tevoren gekend waren. Het OMO is met dertig roomskatholie- ke scholen voor Mavo/Havo/Vwo het grootste schoolbestuur in deze sector. Het bestuur wil de reeds jaren lopende eigen experimenten van vier scholen op de een of andere manier inpassen in het officiële experiment dat volgend jaar begint He leraren van de betrokken scholen zeggen nog niet definitief neen tegen tegen een gedeeltelijk experiment, maar ze willen eerst weten wat de ge volgen zijn voor hun rechtspositie en wat de verdere voorwaarden zijn. Het bestuur erkent achteraf dat het beter geweest was van meet af aan de lera ren in hun plannen te betrekken. A an een verslaggever DEN HAAG De commissie voor de verzoekschriften uit de Twee de Kamer meent dat eventueel bezwaar moet kunnen worden ge maakt tegen aanslagen in de waterschapslasten. Zij heeft de Kamer voorgesteld de re gering te vragen een wetswijziging voor te bereiden waarbij een beroep (ADVERTENTIE) n.j. verkruisen b.v. amsterdam ÏITTI Stadhouderskade 116 telefoon: 721755 766787, op de aanslagen in de waterschapslas ten wordt mogelijk gemaakt. Dit blijkt uit een reactie van de commis sie op twee adressen met klachten over de hoogte van opgelegde polder- lasten. De commissie noemt het ongewenst dat het niet mogelijk ;s te gen aanslagen in de waterschapslasten beroep in te stellen. De commissie meent ook dat er meer uniformiteit moet komen bij de bekendmaking van de provinciale besturen over de be sluiten van waterschapsbesturen, waarop onder meer de aanslagen in de waterschapslasten berusten. Het is de commissie opgevallen dat er tussen de provincies onderling weinig unifor miteit bestaat ten aanzien van bij voorbeeld de besluiten over classifica tie en omslagheffing van waterschaps besturen. waardoor deze besluiten in de praktijk te weinig onder de aan dacht van de belanghebbenden ko men. gein kan worden gezongen zal uitmon den in 'Uylenspieghels avondlied', de laatste opname op de plaats. Van onze parlementsredaetie DEN KAAG Staatssecretaris Mer- tens verwacht, dat acht tot negen jaar na de invoering van de volksverzeke ring voor arbeidsongeschiktheid (nog dit zittingsjaar wordt het wetsontwerp ingediend) de financiering in even wicht zal zijn. Er zal dan voor deze belangrijke sociale verzekering 8 tot 9 pet premie worden betaald. Of de volksverzekering volledig zal worden ingevoerd, hangt af van de wijze van financiering. In ieder geval zullen huisvrouwen buiten deze wet vallen. De uitkeringen van deze nieuwe wet (de VAO) zulten even hoog zijn als die van de AOW. De uitbreiding van de wet op de arbeidsongeschiktheid tot een volksverzekering (dat wil zeg gen, dat de zelfstandigen er ook onder zullen vallen) moet betaald kunnen worden uit de vastgestelde 3 procent norm van stijging van de lasten van de sociale verzekeringen. Maar het ka binet staat wel op het standpunt dat wanneer deze norm onverhoopt wordt overschreden dit de uitvoering van de wet niet in de weg mag staan. Uit zijn betoog bleek, dat de staatsse- Sinterklaas en zijn zwarte Piet zijn gisteren in Rotterdam onthaald. Zij kwamen met de boot aan bij de Parkkade. De Sint had het weer druk met de kinderen, reden waarom Piet zich over de staf ontfermde. Van een verslaggever OSS Het 'arbeidersmacht komitee' van de textiel in Oss is met de arbei ders van de tapijtfabrieken Bergoss, Desso en Barwick een actie begonnen om de vervanging te bereiken van de huidige bedrijfsarts. De arts wordt 'mensonwaardige praktijken' verwe ten. Ruim 650 van de duizend textiel arbeiders hebben zich al via een handtekeningenactie voor zijn vertrek uitgesproken, zegt 'arbeidersmacht'. De handtekeningen zijn naar de lan delijke bedrijfsvereniging van de tex tiel in Enschede en naar de sociale verzekeringsraad in Den Haag ge stuurd met een verzoek om een on derzoek naar de methoden van de be drijfsarts. Volgens 'Arbeidersmacht' zijn er reeksen van voorbeelden te noemen van mensen, die omdat ze het advies van hun huisarts opvolgden om thuis op bed te blijven, dagen, of zelfs weken geen loon uitbetaald kre gen, omdat de bedrijfsarts ervan uit zou gaan, dat er een week staat voor bijv. griep en elke dag langer maar 'doen alsof is. Bij bijzonder veel mensen, die op het spreekuur komen stelt hij volgens 'ar- beidersmachf zonder enige vorm van onderzoek de diagnose: 'Niets aan de hand, meteen aan het werk*. Eens werd iemand met buikpijn aan het werk gestuurd, terwijl die buikpijn later een ontsteking aan de dikke darm bleek te zijn. Van een verslaggever UTRECHT Zou het niet beter zijn om voor tieners beneden de achttien jaar die trouwen een verplichte on dertrouw van zes maanden in te voe ren? Dit vroeg mr. J. A. Nota, lector aan de Leidse universiteit zich af In de rede waarmee hij zijn ambt aan vaardde. Op het ogenblik trouwen jaarlijks duizenden tieners beneden de acht tien. Mr. Nota herinnerde aan het voorstel van de commissie-Wiarda om jongeren tot achttien jaar het huwe lijk te verbieden met dien verstande dat zij vanaf 16 jaar aan de rechter dispensatie kunnen vragen. Hij wees erop dat overhaaste huwelijken grote risico's van mislukking geven. Gedwon gen huwelijken, bij tieners een veel voorkomend verschijnsel, geven twee maal zoveel kans op echtscheiding, bleek uit een onderzoek in Engeland. Ook in Denemarken, waar men tole rant is ten aanzien van seksueel ver keer voor het huwelijk, bleek de kans toch anderhalf maal zo groot. Mr. Nota deed ook suggesties over de erkenning van het vaderschap. 'Als de moeder met een andere man is ge huwd behoort het recht wegen te ope nen om het vaderschap in het belang van het kind toe te kennen aan de echtgenoot, ingeval de eerste vader voor het kind geen rol meer speelt. Hierbij zou meer dan tot dusverre een taak liggen voor de rechter", al dus mr. Nota. cretaris een totale herwaardering van het stelsel van sociale verzekeringen zeer belangrijk vindt Over een her ziening van de kinderbijslag zed hij, dat deze regeling een onderdeel zal woren van heft gehele inkomensbe leid. Er zal wat de kinderbijslag be treft dan geen verschil meer worden gemaakt tussen loontrekkenden en zelfstandigen. (ADVERTENTIE) Wij vragen voor de bezorging van ons blad in de wijk STATION SLA AM en omgeving een Mooie bijverdienste Geen incasso. Inlichtingen en aanmeldingen: GRUPPEN DELER WEG 9 of OCHTENDBLAD TROUW, Hoofdstraat 102, Apeldoorn. Telefoon 05760— 14089 of 16721. Kunstgreepmet gewest Tivente Van een onzer verslaggevers ARNHEM-ZWOLLE Gedeputeerde staten van Gelderland en Overijssel hebben een aanvankelijk oordeel gevend nogal wat bezwaren ontwikkeld tegen het voorlopige beleidsadvies van de professoren dr. H. A. Brasz en mr. S. F. L. baron van Wijnbergen met betrekking tot het bestuursonderzoek Oo9t-Nederland. Bij hen is ondermeer de vraag gerezen of tegen de voorgestelde juridische constructie geen ernstige staatsrechtelijke bezwaren bestaan. bovenal eenvoudig Ten gevolge van de regeling, die de hoogleraren Brasz en Van Wijnbergen voor ogen staat, wordt de territoriale werking van de bevoegdheden van het provinciaal bestuur van Overijssel be perkt tot deze provincie minus Twen te, terwijl voor Gelderland hetzelfde effect wordt bereikt wat betreft dd ge meenten Borculo, Eibergen en Neede. Op dezelfde wijze wordt voor Twente en de drie Gelderse gemeenten een nieuw soort provinciaal bestuur in het leven geroepen, hetgeen, denken de colleges van GS, 'op gespannen voet staat met artikel drie van de grondwet en met de provinciewet.' In het voorlopig beleidsadvies wordt zeker een aantal gedachten ontwik keld die gedeputeerden van beide pro vincies aanspraken. 'Wij noemen het vooropstellen van de maatschappelijke samenhang als criterium voor de be grenzing van nieuwe bestuurlijke een heden op gewestelijke schaal en wij achten het verheugend dat duidelijk wordt uitgesproken, dat voor de ver vulling van een aantal belangrijke be stuurstaken voor geheel Twente één bestuurlijke eenheid moet worden ge vormd en dat aan die eenheid duide lijke bevoegdheden moeten worden toegekend. Het is slechts te betreuren dat het voorlopige beleidsadvies geen duidelijker uitspraak hééft kunnen bevatten met betrekking tot Oost-Gel derland. Het verheugt gedeputeerden van Gel derland en Overijssel dat een oplos sing is gezocht, die een duidelijk in- tregatiekader kan bieden voor het grote aantal thans bestaande gemeen schappelijke regelingen, zodat In dit opzicht ook het lokaal bestuur aan duidelijkheid zal kunnen winnen. Hier rijzen echter vragen, die betrek king hebben op ordenLngstaken en verzorgingstaken. Begrippen en onder scheidingen, die een nauwkeuriger omschrijving vereisen'. stuursorganisatie dient te zijn. 'Ook betwijfelen wij', aldus gedepu teerden van Gelderland en Overijssel, 'of het staatsrechtelijk aanvaardbaar is, dat de provincies een aantal taken inzake het toezicht op de gemeentebe sturen aan een samen met die ge meentebesturen in het leven te roe pen lichaam zouden overdragen zon der uitdrukkelijke medewerking van de wetgever. Ook de staatsrechtelijke anomalie (afwijking van de normale regels, red.) die ontstaat doordat de Twentse bevolking door middel van rechtstreekse verkiezingen invloed blijft uitoefenen op de samenstelling van provinciale staten terwijl taak en bevoegdheden van de provinciale or ganen ten aanzien van Twente in be langrijke mate zijn overgedragen aan 'n gewest Twente, waarvan de gewest raad ook door rechtstreekse verkie zingen wordt samengesteld, achten wij moeilijk aanvaardbaar. Overigens me nen wij, dat ook de 'kunstgreep' van 'gemeenschappelijke regeling Twente- raad' naast 'gemeenschappelijke rege ling gewest Twente' op gespannen voet met de 'Wet Gemeenschappelijke Regelingen' staat.' Afzonderlijk? Zolang dat niet gebeurd is, valt vol gens de twee" provinciale besturen te betwijfelen of het gewenst is op het vlak van het samengesteld bestuur twee afzonderlijke bestuursorganisa ties boven de gemeentebesturen in het leven te roepen. Daarmee wordt het aantal bestuurslagen in de over gangsfase nog eens vermeerderd en zodoende afbreuk gedaan aan het uit gangspunt, dat een toekomstige be- Van een verslaggever HELMOND Burgemeester en wet houders van Helmond willen een ge meentelijke commissie van economi sche zaken instellen, waarin leden van de gemeenteraad, alsmede vertegen woordigers van de Vereniging Indus- trieël Contact Helmond, de vakvereni gingen, het gewestelijk arbeidsbureau en zelfstandige ondernemers zitting moeten nemen. 'De economische problemen, waarmee dc Helmondse samenleving geconfron teerd, wordt en de daarmee verbonden problematiek rond de structuur van de beroepsbevolking, vragen ln steeds sterkere mate de aandacht van plaat selijk bestuur en landelijke overheid', aldus B. en W. van Helmond. De com missie zal een adviserende taak krij gen. Zeeuws Vlaanderen: Van een verslagger OOSTBURG Het controlebeleid van de ziekenhuizen in Zeeuv-s-Vlaan deren zal op dezelfde voet voortgezet worden. Dit os besloten nadat de afde ling West-Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring van de Geneeskunst uitvoerig overlegd heeft over de onrust die ont staan is door het ontslag van een aan tal patiënten uit het ziekenhuis in Oostburg. Tijdens dit overleg dat gevoerd is met de medisch adviseur van de zieken fondsen in Zeeuws Vlaanderen kwam men tot de conclusie dat de onrust bij de patiënten voornamelijk een ge volg was van de briefjes aan de pa tiënten voornamelijk eeen gevolg was van de briefjes aan de patiënten met de mededeling dat de kosten van ver- tiënten met de mededeling dat de kos ten van verpleging niet verder voor rekening van de ziekenfondsen komen. In de verklaring die na afloop van het overleg is uitgegeven staat dat de zaak volkomen regulair is en dat re in vol ledige overeenstemming met de specia listen is gehandeld. Tevens heeft het aantal ontslagen patiënten het normale aantal per week (schommelend tussen de tien en de twintig) niet overschre^ den. Er is sprake van communicatie stoornissen, aldus de mededeling. ADVERTENTIE Maillots JanSSen ZWOLLE DIEZERSTRAAT 32

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19