i Hartens: 'Interland met persoonlijke belangen' Sparen is goed. Maar kan béter. Bij de ABN. Uitgebalanceerd AZ'67 toont ook groei bij Sparta IN DE GAZET Algemene Bank Nederland Geen voetbal bij kunstlicht ztelgische coming-man houdt twijfels over oorbereiding op strijd tegen Nederland Bulgarije naar Duitsland amingo s en nog in uropese strijd UEFA-jeugd scoort niet Overeenstemming KNVB en NOS Li, puy/KWARTET DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 SPORT T11/K15 Van onze sportredactie AMSTERDAM De olie(e- nergie)crisis heeft deze week een streep gehaald door de vriendschappelijke lichtwed- strijd, die algemeen amateur- kampioen Noordwijk op eigen terrein zou spelen tegen de Haarlemse derdeklasser Rip- perda. B. en W. van Noord- wijk besloot dat het duel tus sen beide door John Eelman getrainde ploegen niet door mocht gaan omdat 'licht ener gie kost'. Ook in Engeland zal het licht bij voetbalwedstrijden voorlo pig niet meer aangaan. De competitiewedstrijden voor de Leaque, de profvoetbalorgani satie, beginnen zaterdag reeds drie kwartier eerder dan nor maal (aftrap nu om 2.15 uur) waardoor het einde kan wor den gehaald zonder in de tweede helft het licht te ont steken. Ook de voor vrijdaga vond vastgestelde derde-divi siewedstrijd Southport-Tran- mere Rovers is naar de zater dagmiddag verschoven. De Britse regering heeft het ver bod voor het spelen van licht- wedstrijd in verband met de energiecrisis afgekondigd. De heer Hardaker, secretaris van de League, zei gisteren verder dat de voor volgende week vastgestelde wedstrijden voor de éde ronde van de League- Cup van de doordeweekse avonden zijn verschoven naar de dinsdag- of woensdagmidda gen met als aanvangstijd op nieuw 2.15 uur. Voor de op woensdag 28 november te spe len wedstrijd tussen Ipswich Town en FC Twente uit de derde ronde van het UEFA Cuptoernooi is nog geen be slissing genomen. ari i onze speciale verslaggever Training tan de Belgische selectie in Brussel. Links ("met korte broek; Martens. steund heeft, het was kortom mijn ei gen plan. En omdat het móést, kon het. Daarom zeg ik nu dat die vijf ja ren Anderlecht me vijf jaar van mijn loopbaan hebben gekost.' AMBITIEUS Het is overigens nu al een brokje el lende geworden, die periode vol te genspoed, waar Maurice Martens zich gemakkelijk overheen plaatst. Hij richt zich op de aanstaande interland. Hij is vol zelfvertrouwen, ook omdat hij nu al weer de meest constant spe lende voetballer van België wordt ge noemd. Martens: 'En als je zo ambi tieus bent als ik en je draait bij je club goed dan speel je ook in de nati onale ploeg goed.' Een voorwaarde dat laatste om Martens' carrière die wending te laten ondergaan, die hij graag wil aanbrengen. Martens richt zijn blik op het Spaanse voetbal. 'Het type voetballer zoals ik dat ben en zo als ook Ruud Krol dat is, past dóér, daar ben ik van overtuigd.' Martens en Krol worden in vakkrin gen vaak vergeleken. Hun stijlen ko men overeen. Beiden maken verdedi gend nauwelijks fouten, komen offen sief frequent tot schitterende momen ten, hebben een feilloos gevoel voor het ogenblik om te géén en beschik ken over een niet ongevaarlijk schot. Martens: 'Ik dank die ontwikkeling, dacht ik. vooral aan het feit dat ik van origine een aanvaller ben. Pas toen Pierre Sinibaldi trainer van An derlecht werd kreeg ik kansen om me als verdediger te ontplooien. Als een moderne verdediger bedoel ik. 't Voet bal is gebaseerd op mensen die vanuit het middenveld sterk opkomen. Wij met de Belgen doen dat ook, sterk af wisselend. Want aan die wisselwerkin gen doe ik met dezelfde intensiteit als een middenvelder mee. Daarom speel ik graag met Jean Thissen voor me op het middenveld. Die zorgt er wel voor dat het achter dicht blijft als ik opkom. Tegen Oost-Duitsland, een oe fenwedstrijd die wij met 3—0 won nen, verliep dat perfect. Die wedstrijd heeft ons overigens nogmaals over tuigd van onze collectieve kracht Wij hebben voor één ding te zorgen: dat we ons niet van streek laten brengen. We moeten ons eigen spel spelen en aan mij zal het niet liggen. Want on danks de grote persoonlijke belangen, die er voor mij op het spel staan, on danks het feit ook dat de wedstrijd doorlopend door mijn gedachten speelt maak ik me niet nerveus. Ik blijf mezelf.' VOORBEREIDING Het enige wat Maurice Martens in de afgelopen weken beroerd heeft is de voorbereiding van het nationale team. Een preparatie die op Maurice Mar tens als niet ideaal overkomt. Hij: 'Ik heb het idee dat onze voorbereiding te beperkt is. Als ik zie wat andere nationale ploegen gewend zijn te doen dan heb ik zo mijn bedenkingen. Met name de oostblok-elftallen bereidden zich veel consciëntieuzer voor. Een ploeg als Uruguay start twee maanden voor het duel met de eerste voorbe reidingen. Nou weet ik dat Neder landBelgië heel iets anders is en niet te vergelijken met de ontmoetin gen van dat soort landen. Maar toch.Het is toch Maurice Martens' gedrevenheid die spreekt. Zijn absolu te wil om de tickets voor West-Duits- land na zondag af te halen. Grapt Martens: 'Ik heb nog een familie- schande goed te maken. Mijn vader heeft in de Belgische ploeg gespeeld die ooit met 72 door Nederland werd verslagen. Daarvoor moet ik me revancheren.' De rij van nadelen, die België ten opzichte van Nederland heeft, wordt in de ogen van Maurice Martens door een apert voordeel ge compenseerd. Martens: 'De inzet van de Nederlandse clubs is hoger dan die van de Belgische ploegen, maar ik dacht dat het met de nationale ploe gen omgekeerd was. Dat is het werk van Goethals. Die kan de jongens on gelooflijk prikkelen. De jongens die het nodig hebben. Als Lambert eens aangepakt moet worden dan schreeuwt hij dat Lambert nog geen deuk in een pakje boter kan schop pen. Dat helpt. Met Hevlens was dat ook sterk, die kreeg altijd te horen dat een speler als Piet Keizer hem aan alle kanten voorbij zou lopen. Daarna was Hevlens niet meer te pas seren. Tegen mij zegt hij niet zoveel. Ik heb het ook niet zo nodig. Uit de teleurstellingen heb ik geleerd hoe ik me moet opstellen. Ik heb tamelijk veel zelfkritiek, ik ben niet zo gauw tevreden, maar aan de andere kant als ik eens iets goed doe, dan weet ik dat van mezelf.' POUL ANNEMA LISSABON (Reuter) Portugal heeft gisteravond de laatste kans op het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap voetbal 1974 verspeeld. De Portugezen, die bij winst op Noord- Ierland nog een theoretisch kansje zouden behouden, kwamen in Lissa bon niet verder dan 1-1, waardoor Bulgarije onbereikbaar is geworden. De Bulgaren dus als elfde land naar West-Duitsland. Tot de 63e minuut van de tweede helft zag het daar niet naar uit. Portugal leidde tot dat ogen blik door een treffer van Jordao in de 34e minuut met 1-0. O'Kane bracht toen de ploegen echter naast elkaar en maakte Portugal, dat nu met zeven punten uit zes duels is geëindigd, een Illusie armer. Bulgarije bezit acht punten uit vijf wedstrijden. STAND GROEP S Bulgarije 5 3 2 0 8 11- 3 Portugal 6 2 3 1 7 10- 6 Nrd.-Ierland 6 1 3 2 5 5-6 Cyprus 5 1 0 4 2 1-12 Zondag: BulgarijeCyprus. In Londen en Glasgow werden verder vriendschappelijke duels afgewerkt. Op Wembley verloor Engeland (mét weer Bobby Moore en Peter Osgood) met 0-1 van Italië (doelpunt in de tweede helft van Fabbio Capello) het geen de Britten een nieuwe teleurstel ling opleverde na de uitschakeling op datzelfde Wembley door Polen en in Glasgow deelden Schotland en West- Duitsland de winst. Beide reeds voor de eindronden van het wereldkampi oenschap geplaatste ploegen scoorden één keer. In de eerste helft Holton voor Schotland en zeven minuten voor tijd Hoeness voor de Duitsers. Overigens: het duel op Wembley, waar nog 88.000 toeschouwers waren gekomen, betekende voor Italië de dertiende wedstrijd in successie zon der nederlaag. Ook Italië is zeker van de eindronden. LST In het veld van Bel- vhe internationals, die zich 'iej eiteloos in de rol van de un- he dog dringen en de beslissende om ilificatiewedstrijd van aan- inde zondag met een overdo- aan flegma benaderen, neemt irice Martens een uitzonde- a j gspositie in. Terwijl het me- q deel van zijn collega's nu al Iruchtig erkent dat een even- e uitschakeling geen rampza- gevolgen voor het Belgisch ian tbal heeft, tekent Maurice r tens verzet aan. Het is voor 1 i duidelijk dat het Belgische liek mogelijk verlies tegen vi Ierland gemakkelijk kan weg- ken, dat ook de Belgische °vftbalbond een teleurstellend ultaat wil accepteren, maar dét mt niet weg dat er voor Mau- Martens 'n wereld instort als inlanders' België van winst af den houden, uit 'Ik ben nu 26 jaar, door di- e omstandigheden heb ik vijf jaar mijn carrière verloren laten gaan. verlies moet ik in een zo kort elijk tijdsbestek goed maken. Bij club gelukt dat niet meteen, it hoewel Racing White Daring >nbeek momenteel Belgisch lijst eerder is, staat de club nog maar het begin. Om dc internationale lacht op me te richten heb ik de ronden van het wereldkampioen- p nodig. Mijn vurigste wens is na- jk het spelen voor een Europese ormatic. Ik ben ervan overtuigd me dat alleen kan lukken als ik de Belgische nationale ploeg naar t-Duitsland kom.' rice Martens beschouwt het zelfs zijn laatste kans om de sprong iSEL Gilbert van Binst, de mogelijke erverdedlger van het Belgische elftal gisteren weer in zijn eentje geoefend, s waarschijnlijk dat de verdediger van rlecht pas vrijdag werkelijk met de an- aan de oefeningen zal deelnemen en dan zal worden beslist of hij zondag in erdam kan spelen. Goethals maakte woensdagmiddag ■ik van de ideale weersomstandigheden vssel om zijn spelers tamelijk lang aan Herk te houden. De training begon om over tien en duurde tot half een. Met uiling van enkele militaire voetballers ook nog een oefenwedstrijdje gespeeld. de Europese elitegroep te ma- Om de verbittering, die vijf te stellende voetbaljaren hebben jebracht, te verdrijven. Mauricp tens, die momenteel als één van sterkere flankverdedigers van Eu- wordt beschouwd en die in eigen een laatbloeier wordt genoemd t dat hij die late opleving mag en aan een technisch zwak beleid zijn eerste werkgever, Anderlecht. herinnert zich hoe hij als een belovende aanvaller door Ander- it werd aangetrokken, hoe hij daar iwelijks kans kreeg om tegen de currentie op te boksen en hoe hij -J lindelijk werd afgedankt. Martens: rbert Höffling (ooit Feyenoord- ler, red.) was mijn trainer in die en. Ik was fysiek sterk, ik had de gelijkheden die ik nu nog heb, al- weigerde Höffling mij zijn ver- uwen te schenken. Ik was onzeker bleef onzeker. Ik drong door tot Belgische nationale selectie, maar toen een te weinig zelfbewuste tballer. Eén geluk heb ik achteraf lad. Ik verwaarloosde me niet. Ik fde erg precies, was zuinig op me- f en hield dat ondanks de teleur- llingen vol. Daarom kon ik toen ik imaal op de loonlijst van Molen- ïk voorkwam ook meteen vlammen, wist dat het mijn laatste kans was een carrière op te bouwen. Geen iner, die me van de noodzaak daar- overtuigde, er is niemand geweest me toen overdreven goed ge- ISTERDAM 8 Punch en Flamin- de beide ploegen die het elkaar «"dagavond voor de competitie in n welhaast hysterische Delftse sport- 1 erg moeilijk maakten (Punch n de beschamende wedstrijd) heb- n zich in het Europese basketbalge- uren deze week staande kunnen uden. Flamingo's, dat in Haarlem *ds met 55 punten verschil zegevier- over de Schotse kampioen Bo- Ughmir. zorgde in Schotland voor n nog grotere marge (70-126) en is or het uitsluiten van de tegenstan- in de tweede ronde, het Israëli- Maccabi Tel Aviv (de FIBA «ft besloten dat er voorlopig in Is- H en Egypte geen Europa Cup- iels mogen worden gespeeld), al ze- Ir van een plaats in de kwartfinales, et Delftse Punch heeft het in het erde Europese toernooi om de Cou- Korac tegen BUS Lit'r heel wat eeilijker gehad. Na de magere 80-76 bist in Delft werd in Lier met 74-74 •njkgcspeeld. ®BC, de tweede Nederlandse ploeg dit toernooi, werd wel uitgescha- M. Na de grote nederlaag in de viswedstrijd tegen Asvel Villeur- "me (85-102werd in Lyon eervol- r verloren: 92-86. EBBC had door «ctaculair spel van vooral Fitz tot de tweede helft de kans om voor daverende verrassing te zorgen, law de 61-50 voorsprong bleek geen •sis om door te drukken. Vermoeid- 6'd speelde EBBC (topscores Bra- krd 18m Fitz 26 en Boot 15) parten. (ADVERTENTIE) Een echte bank, óók om te sparen. Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen.met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4'A%. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bij! En - dat is eigenlijk nog een vierde reden - als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. BRUSSEL In een interview met het Belgische dagblad 'De Standaard' heeft de begeleider van het Neder lands elftal, Jack van Zanten, gisteren laten doorschemeren dat er na de wedstrijd van zondag wel eens grote veranderingen kunnen optreden in het begeleidingsteam rond het Neder lands elftal. Op de vraag: 'Wordt Van der Hart dan niet de eerste man?', antwoordt Van Zanten: 'Dat is niet uitgesloten. Fadrhonc heeft al meer dan eens gesteld: 'Ik beschouw het als een eer een man naast mij te hebben, die ik mag opleiden naar een topfunc tie in de voetballerij'. Dat had ook Leo Canjels kuruien zijn, of een an der. Noem er maar één. Vergeet niet, dat er na zondag een planning ge maakt moet worden. Niet alleen voor de deelneming aan het wereldkampi oenschap gesteld dat Nederland een punt haalt maar ook met het oog op de voorbereiding tot het Euro pees kampioenschap, waaraan onmid dellijk na het wereldkampioenschap moet worden gewerkt. Ik vraag me bij gevolg af, of de 59-jarige Fadrhonc daar nog voor te porren is.' En op de vraag, of het aan Fadrhonc heeft gelegen dat er een grotere be reidheid is om in het Nederlands elf tal te spelen, zegt Jack van Zanten: 'Enkel en alleen omdat we de honore ring hebben opgetrokken. Door meer te betalen hebben ook de clubs min der vat gekregen op de spelers.' In 'Het Laatste Nieuws' waagt de in België voor Waregem voetballende Aad Koudijzer zich niet aan een Voor spelling. Hij vindt wel, dat Pummy Bergholz, die het niet zo'n beste zaak vond, als België het eindtoernooi zou halen, niet helemaal op de hoogte is van de toestand in Nederland, en dus ook niet bevoegd is om een oordeel te vellen. Stefan Kovacs, ex-Ajax-trainer, heeft, zo liet hij in 'Le Soir* blijken, veel vertrouwen in het Nederlands elftal. Nu Ajax de Europa Cup niet meer kan winnen, gelooft Stefan Kovacs dat de spelers alles zullen doen om de centen die verbonden zijn aan een plaats in het eindtoernooi, veilig te stellen. En wie het voor Nederland dan allemaal waar moet maken? 'Cruijff! Hij kan op z'n eentje de be slissing forceren. Dat heeft iedereen kunnen zien in de wedstrijd tegen Noorwegen.' 'Le Soir* was ook aanwezig bij de persconferentie die Fadrhonc in Zeist gaf. Het KNVB Sportcentrum is vol gens de Belgische krant normaal al leen maar toegankelijk voor KNVB- bonzen. Maar voor één keer was er nu een uitzondering gemaakt, de pers mocht informatie in ontvangst komen nemen. Zoals in alle Belgische kran ten wordt de vraag, of Johan Nees- kens wel of niet zal voetballen, ontze nuwd. Natuurlijk speelt Neeskens. En hij krijgt als taak Pol van Himst af te stoppen. Als bewaker van Raoul Lam bert treedt 'Klever' Wim Suurbier op. Fadrhonc heeft voor de Belgen hele maal niets meer geheim kunnen hou den. Stand aan de kop van de eredivisie: Ajax 12 8 Feyenoord 12 8 FC Twente 12 7 PSV 12 7 FC Amsterdam 12 AZ'67 12 Sparta 0 20 36—11 2 18 35—17 1 18 22—10 2 17 40—12 2 15 19—15 2 14 15—12 12 4 5 3 13 12—16 Bevredigende ontknoping spektakelstuk: 1-1 Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Het eredivisie duel tussen Sparta en AZ'67 heeft zich gisteravond ontwikkeld tot een boeiend spektakelstuk met een bevredigende ontknoping: 1-1. De Rotterdammers, die vooral in de eerste helft wanhopig trachtten een greep te krijgen op de intelligent spelende Alkmaarse formatie (AZ'67 leidde toen met 1-0), zagen het bezield en karaktervol optreden beloond met een alleszins gerecht vaardige gelijke score. Sparta heeft zelfs nog even uitzicht gehad op een gunstiger resultaat, maar het formidabele optreden van doelman Vooys en het tot twee keer achtereen falen van Kowalik stond succes in de weg. AZ'67 weerstond trouwens de dadendrang van de Rot terdammers op bijzonder koelbloedige en beheerste wijze. AZ'67 is in de afgelopen weken tot een sterke eenheid uitgegroeid. Joop Brand, de ambitieuze vakman, dreef de individuele kwaliteiten naar elkaar toe dit seizoen. Steeds sterker mani festeerde de Alkmaarse equipe zich. Uit de laatste cyclus van vijf competi tiewedstrijden peurde het acht pun ten. Bovendien werd Haarlem uit het bekertoernooi verdrongen. Met voet bal dat steunde op de collectieve kracht van de ploeg. En Sparta onder vond dat vooral in de eerste helft. AZ drong zichzelf in een florissante uit gangspositie. In de tweede minuut al strafte Wolfgang Frank, de pittige Duitser, een te afwachtende houding van het tweetal Walbeek-Ter Horst af: 0-1. AZ'67 mocht zich toen etaleren. Sparta drong immer aan. Wat oppor tunistisch, wat variatiearm ook. En daarom onderscheidde AZ'67 zich toen ook. Als een uitgebalanceerd totaal, dat op het middenveld sterk stoorde, dat in de tweede lijn voldoende vuur kracht overhield om offensief aan dacht te blijven opeisen en dat zich bovendien uitstekend van zijn taak kweet om de bal in eigen rijen te houden. Wat niet impliceert overi gens, dat Sparta ongevaarlijk was. Het creëerde kansen, maar vond een opnieuw sterk spelende doelman Vooys tegenover zich. Hij redde subliem bij schoten van Heijerman en Venneker. Hij excelleerde ook bij een gave kop stoot van Kreuz. Sparta bleef komen en amuseerde zijn aanhang. Door vooral hard te werken maakte het terecht aanspraak op de gelijk maker, die het twaalf minuten na rust fabriceerde. Uit een strafschop die scheidsrechter Van Gastel aanbood, toen Cees de Vries Willy Kreuz in het strafschopgebied haakte. Kreuz zelf verzilverde het elf meterschot: 1-1. INTELLIGENTER AZ'67 dat de geblesseerde Kabel miste (Ko Meijer verving hem goed), ver schoof het accent prompt, wierp zich opnieuw in de aanval, speelde intelli genter, uitgekookter dan Sparta, dat maar net aan een tweede tegentreffer ontkwam toen Kees Kist de te ver voor zijn doel opgestelde Pim Does burg probeerde te verschalken. Sparta sloeg terug. Iets te onstuimig en on doordacht, dat wel. Maar toch op een wijze die het publiek aansprak. Sparta bleef gaan, stuurde zijn middenvel ders (Michielsen) onophoudelijk naar voren en belaagde de zwaar beproefde Vooys. Kowalik met name had Sparta op winst kunnen brengen. Maar ver der dan een sensationeel motnent in AZ's doelmond kwam hij niet. Zo bots ten die twee volkomen verschillende spelstijlen. De betere spelopvatting van AZ, het technisch surplus ook, stonden tegenover het enthousiasme van Sparta, dat nog opgevoerd werd met de komst van Sadek, die Ter Horst's plaats innam om Sparta's po wer te vergroten. Wat nauwelijks luk te. AZ controleerde het spel. Kon dat ook. Want het AZ van Joop Brand heeft daartoe de mogelijkheden en hield Sparta daarmee op 11. Sparta-AZ'67 1-1 (0-1) 2. Frank 0-1, 57. Kreur i strafschop) 1-1. Scheidsrechter Van Gastel. Toeschouwe.rs 5000. Sparta: Doesburg: Venneker. Walbeek. Ter Horst iSadek). Visser; Van der Veen. Meut- stege, Michielsen: Hcyennan, Kreuz. Kowa lik. AZ'67: Vooys; Mol, Suurendonk. Meijer, De Vries; Nygaard. Wildbret. Kist; Vredenburg, Frank, Schaafstra. POUL ANNEMA DEN HAAG (ANP) Het Nederlands UEFA-jeugdelftal (spelers tot 18 jaar) heeft gisteravond in Den Haag gelijk gespeeld tegen de junioren van Wales, 0—0. De wedstrijd was de eerste ontmoeting uit groep 11 voor kwalificatie van het jaarlijks toernooi van de Europese voel balunie voor jeugdploegen. Behal ve Nederland en Wales is Engeland in- ged i Dl in groep 11. De si rijd op .het veld van FC Den Haa;: werd bijgewoond door een kleine 2000 loi schouwers en stond onder lei ding van de Zweed Arnshed. Nederland: Gerards: Wisman, Norel. Vee- nendaal, Dusbaba; Toet, Witjens, Plasman; Vrljsen. Jol en Swanenburg. AMSTERDAM Johan Neeskens Is gistermorgen uit 't Amsterdamse St. Lucas-ziekenhuis ontslagen, waar hij met een lichte hersenschudding was opgenomen. Hij heeft zich onmiddel lijk naar het Ajax-stadion begeven, waar hij met de nieuwe AJax-aanwin- sten Varga en Steffenhagen onder lei ding van George Knobel een lichte training heeft gevolgd. Vandaag zal Neeskens zich als zestiende man voe gen bij de selectie-groep van het Ne derlands elftal, die zich dan in Zeist voorbereidt op het duel met België. Morgen zal Neeskens een laatste con trole-bezoek brengen bij dr. B. J. J. Ansink van het St. Lucas-ziekenhuis. DEN HAAG De KNVB en de NOS zijn het eens geworden over de tv-ult- zendiing van de voetbalwedstrijd Ne- derland-België zondagmiddag in het Olympisch Stadion. Voorwaarde Is dat dc 2000 kaarten die over zijn, dan ook zijn verkocht. Men verwacht niet dat dit moeilijkheden zal opleverea

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15