Brandt verdedigt EEG-verklaring Jobert beschuldigt Rusland en de VS Uitgemergelde menigten wachten af in Ethiopië Wie komt het eerst: de dood of de hulp? Kissinger overweegt waarborgen aan Israël fEG-landen moeten soevereiniteit afstaan 0 Europese regering Imalrik hoeft liet in werkkamp Luns waarschuwt tegen Sowjet-Unie Ook Senaat VS akkoord HELP SLACHTOFFERS ETHIOPIË MEMISA ROTTERDAM Scheurtjes in raket voor Skylab m Pronks bezoek lokt debat uit in Indonesië BODTV'KWARTET WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 pAiAfTSBUlRG (Reuter, AP, ANP) De Westduitse kanselier "Wiilly Brandt heeft gisteren opge spen tot het stichten van een enkele regering van de gemeenschappelijke markt, waarhij de lidsba- tn hun soevereiniteit over belangrijke zaken moeten opgeven. Tegelijkertijd verdedigde Brandt de matreden EEG-verklaring over het Midden-Oosten en gaf hij de gemeenschap een maand de tijd om t beslissen over het Nederlandse verzoek over een verdeling van de Europese oliereserves. Willy Brandt, die als eerste regerings- eider van een EEG-staat het Europe- parlement toesprak noemde het onflict in het Midden-Oosten een uit- jging voor Europa. 'Wat in dit na bije, zwaar beproefde gebied gebeurt, takt ons rechtstreeks. Europa moet roberen bij te dragen aan een oplos ing, hetgeen slechts in een zo nauw ïogelijke samenwerking mogelijk is.' Ie resolutie van de negen EEG-minis- !Ts van buitenlandse zaken over het lidden-Oosten moet, volgens Brandt, orden gezien als een 'poging een be- in te maken met verstandelijke argu- ïenten de vicieuze cirkel te doorbre- Hij meende dat tegengestelde leningen van EEG-landen geen enkel elang dienden. 'Het is ook in het be lang van de bij het conflict betrokken inden dat een zekere eenheid de van Europa gewicht geeft. De |anden van de gemeenschap zullen er- an moeten wennen dat het niet al tijd mogelijk zal zijn de door hen ge wenste nuances aan te brengen.' Bijdrage 1.25 IOSKOU (Reuter, UPI) Een Df van beroep in Moskou heeft steren het vonnis van drie jaar ivangenisstraf tegen de dissi- inte schrijver Andrej Amalrik drie jaar verbanning gewij- is uit kringen in Amalriks' onige- j vernomen. Waarheen Amalrik ordt gestuurd is niet bekend. De 35- rige Amalrik, die het kritische boek laait de Sowjet-Unie 1984?' schreef, erd in juli opnieuw veroordeeld tot ie jaar werkkamp wegens 'laster te rn de Sow jet-staat', nadat hij net een raf van drie jaar in een Siberisch erkkamp had uitgezeten. Waarne- ers in Moskou hebben bericht dat 0.25' et de eerste keer is dat een gestrafte ssident een strafvermindering krijgt rwijl hij zijn schuld blijft ontken en. Aangenomen wordt dat protesten Europa en de VS invloed hebben had op de strafverlichting, t Russische persbureau TASS heeft U peld dat de schrijver Iwan Dzyoe- die in maart wegens 'anti-sowjet- opaganda' vijf jaar gevangenisstraf «eg. is vrijgelaten. Volgens TASS dit gedaan omdat Dzyoeba tijdens t proces schuld had bekend en 'van nser harte berouw had getoond.' tyoeba had de onderdrukking van it Oekrainse nationalisme door het remiin gehekeld in een in 1965 ver henen boek: 'Internationalisme of ussificering?'. De schrijver heeft zijn ïitiek teruggenomen in een artikel ilangs dat in het Oekrainse literaire jdschrift is verschenen. REZNJEW Russische partijleider Leonid :njew komt op 26 november in 5 25 few Delhi aan voor een vijfdaags of- cieel bezoek aan India. Dit is giste- n in de Indiase hoofdstad bekendge- aakt. De betrokkenheid van West-Europa bij het conflict komt ook de Arabi sche wereld ten goede, zei Brandt 'Slechts een duurzame vredesregeling kan dit door vijandschap verscheurde gebied een levensvatbaar deel van de wereld maken, waarvan de landen zich gemeenschappelijk inspannen voor het algemeen welzijn.' De Euro pese gemeenschap moet duidelijk ma ken dat zij een bijdrage wil leveren aan dergelijke regionale samenwer king 'Met dreigementen en pressie maakt men zich geen goede vrienden, en zij belemmeren een constructieve ontwikkeling', aldus Brandt PARIJS Joseph Luns, de se cretaris-generaal van de NAVO, heeft Europa gewaarschuwd dat, ondanks de ontspanning tussen Oost en West, het militaire appa raat van de Sowjet-Unie nog steeds gericht staat op het hart van Europa. Voorzichtigheid te genover de Russische bedoelin gen blijft daarom geboden, meen de Luns. Zoals uit het conflict in het Midden- Oosten is gebleken, kan Rusland zijn militair apparaat aanwenden als druk middel in een internationale crisis, zei Luns. Ook maakte Luns zich zor gen over de scheuren, die in de At lantische vriendschap zijn ontstaan. Het wegebben van de Russische druk heeft geleid tot een uitholling van de solidariteit tussen de Europese part ners en de vriendschap tussen Ameri ka en Europa was onder druk geko men als gevolg van het nieuwe sa menspel tussen Rusland en Amerika. Volgens Luns is het uitgesloten dat de Invloed van Europa kan toenemen, als de Europese landen niet meer wil len bijdragen aan de gemeenschappe lijke defensie. Wil Europa meer in vloed, dan zal het meer geld moeten uitgeven aan zijn defensie, maar dat zoiets zal gebeuren, betwijfelde Luns. WASHINGTON (AP, Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gisteren ook met grote meerderheid goedge keurd dat een consortium van olie maatschappijen een oliepijpleidiiTig gaat aanleggen door Alaska. Het wets voorstel moet nu nog bèkrachtigd worden door president Nixon. Aange zien aan het voorstel nog enkele reso luties zijn gekoppeld, die Nixon niet aanstaan, is het niet zeker of de presi dent zijn handtekening zal zetten. De bondskanselier waarschuwde dat het gevaar van een olietekort het voor de gemeenschap noodzakelijk maakt een eigen geloofwaardig ener- gie-beleid te creëren en hij gaf de ge meenschap een maand om te antwoor-. den op het Nederlandse verzoek aan de negen om gezamenlijk de olie-voor raden te delen, als Nederland krap komt te zitten. 'Uiterlijk tijdens de topconferentie in Kopenhaigen moet blijken hoe het gesteld is met de Eu ropese solidariteit', meende Brandt De topconferentie wordt half decem ber gehouden. Tot nu toe meenden wij ons de luxe van meningsverschil len te kunnen veroorloven', zei de kanselier. Thans weten wij dat solida riteit op dit punt een zaak van letter lijk levensbelang is.' Amerika Brandts opmerkingen over het Midden oosten stonden in een redevoering, die handelde over zijn voorstellen tot Europese integratie, op korte en lan gere termijn. Hij schonk veel aan dacht aan de betrekkingen tussen de gemeenschap en Amerika. Hij eiste echter dat de gemeenschap als gelijke partner wordt behandeld in de betrek kingen met Amerika. 'Europa is zelf bewust en onafhankelijk genoeg ge worden om zichzelf te beschouwen als een gelijke partner. Het begrip part ner sluit ondergeschiktheid uit.' Maar de meeste aandacht schonk Brandt aan het opsommen van West- Duitslands prioriteiten voor de ge meenschap, waarmee hij zich distan tieerde van enkele andere EEG-lan den. Brandt zei voorstander te zijn van een enkele gemeenschapsregering, waarbij de lidstaten hun soevereini teit opgeven over die sectoren, die deel uitmaken van het gezamenlijke beleid. 'Een dergelijke regering zou verantwoordelijk zijn voor de econo mie en sociale zaken, misschien zelfs onderwijs, maar zeker voor de buiten landse politiek en met een dwin gende logica ook eens voor de vel- ligheidskwesties die door de Europese soevereiniteit worden beheerd.' Nieuwe kracht 'Europese staten zullen aan die rege ring die soevereine rechten over dra gen, die in de toekomst alleen effec tief gezamenlijk kunnen worden uit geoefend. De overblijvende rechten blijven berusten bij de lidstaten. Op deze manier zullen we de nationale identiteit van onze volken, blijven be waren, die de bron van hun kracht is, en daaraan een Europese identiteit toevoegen, waaruit nieuwe kracht zal stromen.' Brandts visie op het zogenaamde 'su- pernationalisme' zal zeker onder steund worden door de Benelux-lan- den en Italië, maar ze gaat veel verder dan de ideeën van de Franse president Pompidou en de Britse premier Heath. Ongetwijfeld zal dit onderwerp besproken worden op de komende topconferentie in Kopenhagen. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren als eerste regerings leider van een EEG-land het Europese par lement toe gesproken. Op de achter grond voorzitter Berkhouwer. PARIJS (AjP Michel Jobert, de Franse minister van buiten landse zaken, heeft Amerika en Rusland ervan beschuldigd te trach ten samen de wereld te overheersen. Hij meende dat de landen van Europa op deze Vernedering* moesten reageren door spoedig een eigen politieke unie te vormen. Jobert zed dat de oorlog in het Midden- Oosten had getoond dat Europa de wereldgebeurtenissen niet kon beïn vloeden en afhankelijk bleef van de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen, die over atoomwapens be schikken. Jobert twijfelde aan de doelmatigheid van een vredesregeling, die opgelegd was door twee super machten. Hij plaatste zijn opmerkin gen maandag in een grote toespraak tot de Nationale Vergadering. De Franse minister betitelde de ge heime verstandhouding tussen de twee grote mogendheden als 'gevaar lijk' omdat uil de ervaring was ge/ble ken 'dat een rechtstreeks gesprek tus sen Amerika en Rusland niet alleen kon leiden tot een verslapping van de spanning, maar ook tot een algemene confrontatie. De supermachten hadden, volgens Jo bert, een fout gemaakt door tijdens het 'doordrukken van een regeling voor het Midden-Oosten Engeland en Frankrijk 'ruw opzij te duwen'. 'Euro pa is door hen behandeld alsof het niet bestond en door hen vernederd', hoewel Europa bij de strijd in het Midden-Oosten rechtstreeks is betrok ken, aangezien het van het gebied af hankelijk is voor zijn energiebehoeften. Het falen van Amerika om de Europe se landen in te lichten of bij hen te fade te gaan naar aanleiding van het besluit om de Amerikaanse troepen in staat van alarm te brengen, had de Atlantische betrekkingen onder zware druk gesteld. 'Afgezien van de vraag of dat alarm gewettigd was, zou men zichzelf kunnen afvragen of de steun die Amerika van de bondgenoten vroeg, wel strookte met de bedoelin gen van het bondgenootschap. ZWAK EUROPA De oorlog in het Midden-Oosten heeft niet alleen duidelijk de zwakte van Europa als geheel doen blijken, maar ook de broosheid aangetoond van de politieke samenwerking van de Euro pese landen onderling, aldus Jobert De Europese landen moeten hieruit hun les leren en dringend iets gaan ondernemen tot het vormen van een politieke unie Op die komende EEG- topconferaitie dn Kopenhagen kunnen reeds hiertoe de eerste stappen wor den gezet, meende Jobert. 'Tegen 1980 moet er een volledige politieke unie zijn bereikt' (ADVERTENTIE) in Giro 188000 tn.v. (aktie geef gezondheid) Telefoon 010 144888. Vervolg van pag. 1. Kissinger zei dat de Amerikaanse re gering het bestaan van Israël altijd heeft gesteund zonder een formele re geling. Deze steun zou worden voort gezet 'wegens de emotionele banden, die hebben bestaan, wegens de demo cratische traditie van Israël en wegens het feit dat Israël het in dit gebied goed doet', aldus Kissinger. De kwes tie van een 'formeel document' over de veiligheid van Israël zou echter niet eerder aan de orde komen dan nadat Israël de uit 1967 daterende Veilig- heidsraadresolutie 242 ten uitvoer brengt, die Israëlische ontruiming uit bezette Arabische gebieden als één van de eisen heeft Over de Israëlische grenzen zei Kissin ger: 'Wij hebben nog geen precieze waarborgen gegeven. Maar ik moet veronderstellen dat er straks voor al voor Israël een zeer ernstig pro bleem zal ontstaan, betreffende de handhaving van zijn veiligheid. In dat stadium komt het vraagstuk van de garanties aan de orde. Wij zullen ons dan moeten afvragen, wat voor aard die waarborgen moeten hebben: een zijdig of door verschillende landen, enz. Bovendien zijn de grote mogend heden in zekere mate al betrokken bij het probleem van bet Midden Oosten. Wat wij moeten doen, is trachten te voorkomen dat iedere crisis een con flict wordt tussen de grote mogendhe den', aldus Kissinger, die met die laatste opmerking het gewicht van eventuele Amerikaanse garanties weer uitermate betrekkelijk maakte. In antwoord op vragen over de wa penleveranties aan het Midden Oosten zei Kissinger dat hierover geen rege ling met de Sowjet Unie bestaat. Een eventuele beperking van de wapenle veranties zou echter alle landen moe ten betreffen, die wapens aan één van beide partijen zouden kunnen leveren. De problemen tussen Israël en de VN- troepenmacht op de westelijke Suezka- naaloever, die maandag ontstonden toen Israëlische militairen met Finse soldaten op de vuist gingen, zijn op gelost. In Jeruzalem werd gisteren meegedeeld dat de controlepost, die de VN-soldaten buiten de stad Suez hadden opgericht, zal blijven bestaan. Die post was maandagavond door Is raëlische militairen die zich verzetten tegen de eenzijdige actie van de VN KAAP CANAVERAL (Reuter, UPI) Technici bekijken letterlijk met een vergrootglas de Saturnus raket, die de derde bemanning van het ruimtestation Skylab moet lanceren. Nadat eerder al scheurtjes van enkele centimeters waren gevonden in de sta- biliteitsvinnen, werden gisteren soort gelijke beschadigingen aangetroffen in het verbindingsstuk tussen de eerste en de tweede trap. De lancering is voor de tweede keer uitgesteld, mis schien tot vrijdag maar waarschijnlijk tot dinsdag. Oorspronkelijk had de ra ket afgelopen zaterdag moeten ver trekken. De scheurtjes in het aluminium mate riaal zijn veroorzaakt door de combi natie van mechanische spanningen en chemische aantasting door de zilte zeewind. De raket is van het bouw jaar 1966. De stabiliteitsvinnen zijn intussen al vervangen. Was die be schadiging niet op tijd ontdekt, dan waren de vinnen waarschijnlijk tij dens de lancering afgebroken, waarna de bemanning door het veiligheidss ysteem in de Atlantische Oceaan zou zijn geparachuteerd. De scheurtjes in het tussenstuk zijn technisch gesproken onschadelijk, maar nu zijn alle raketonderdelen van dezelfde aluminiumlegering verdacht. Vandaar de speurtocht met de ver grootglazen. door Jacob Snellen en Lowijs Perquin ADDIS ABEBA De hongersnood in Ethiopië woedt vooral in de provincies Wollo en Tigre. In maart jongstleden werden in deze provincies de eerste 'shelters' ingericht houten bouwsels waarin vluchtelingen voor de honger worden ondergebracht Op het ogenblik zijn er in Wollp dertien van deze shelters en in Ti gre vier. De mensen krijgen er twee keer per dag eten en op sommige plaatsen ook medische verzorging. In de steden zijn op verschillende plaatsen ook uitdelingscentra voor voedsel ingericht. De hulp wordt in Ethiopië gecoördineerd door UNI CEF, Rode Kruis en een in mei op gericht Christian Relief Fund, waar in vertegenwoordigers zitten van al lerlei christelijke organisaties die in Ethiopië werkzaam zijn. De grote verzamelingen hongerende mensen zijn bijzonder kwetsbaar voor epidemieën. Op enkele plaatsen is cholera aangetroffen en wanneer deze ziekte zich doorzet wordt on middellijk het leven bedreigd van één derde van diegenen die nu met voedsel geholpen worden. De provincie Wollo heeft een bevol king van ongeveer drie miljoen mensen, van wie 700.000 het slacht offer zijn van de hongersnood. Naar schatting slechts 280.000 van hen krijgt thans hulp. Tigre telt twee miljoen mensen. Hiervan hon geren 500.000 mensen, van wie slechts 200.000 worden gevoed. Hieronder volgt het relaas van een tocht door het hongergebied: 'We waren nog maar een klein eind je onderweg uit ons keurige toeris tenhotel lieve dienstertjes met verpleegsterskapjes op en een flesje gekookt water naast het bed toen We er opeens voor stonden. Een groot omheind kamp. Een concentra tiekamp van stervenden. We stopten voor de ingang en onmiddellijk kwam een jonge politieman op ons af om te zeggen dat we niet moch ten fotograferen. Na een drukke dis cussie met de ons begeleidende pa in het Nederlands tegen ze zegt. De shelters zijn mensenstallen van hou ten takken en een golfplaten dak. Boven op de heuvel is de kook plaats. De wat gezondere mensen stoken vuurtjes van eucalyptus-tak ken. Over het hele kamp hangt een zware dikke rook en wierookgeur en het prikt in je ogen. Ook in de shel ters branden vuurtjes. Er ligt een oude vrouw vlak naast. Als de wind een beetje draait en de zware rook ter mochten we toch onze gang gaan. Huilende vrouwen In deze eerste shelter die we bin nengingen, lag tussen de honderden mensen op de harde grond, meestal zonder dekens, een dode uitgemer gelde man. Bij zijn hoofd zaten twee huilende vrouwen gehurkt en ze streelden zijn ogen en zijn lippen als om hem tot leven te wekken. Tranen stroomden over haar wan gen. Stil zaten ze daar zonder ge luid. Overal liggen stokmagere men sen, soms onder wat oude lappen, soms halfnaakt in de hete zon. Het is vreemd zoveel kinderen met dik ke hongeroedeem-buikjes naar je la- ohen als je naar ze toestapt en iets haar in het gezicht slaat, hoest ze pijnlijk. Moeizaam draait ze haar ge zicht van het vuur af. Zorgende kinderen Zo liggen hier 1500 mensen. Het zijn de sterksten die de tocht van dagen vanaf het bergland, zonder wegen, overleefd hebben om hier te sterven. Kinderen zorgen voor el kaar als er geen ouders meer zijn. Ze waaieren bij de kleinsten de vlie gen uit de ogen. Je vraagt je af: wat haalt deze hongeractie uit? Eigenlijk weet niemand hoeveel mensen hier wonen en hoeveel er zijn doodge gaan. Ruim 85 procent van het vee is gestorven, dat weten ze wel. Vee wordt niet begraven, dat ruimen de gieren en hyena's wel op. Toen de oogst mislukt bleek, verkochten de mensen hun koeien voor 10 E. dol lars (plm. 15) per stuk. Na een lange rit door een droge vallei en over een grote vlakte kwamen we bij Kobo, aan de voet van een berg die voor ons opdoemde. Het ligt aan een uitgedroogde rivierbedding. Over eindeloze kedenwegen reden we de stad binnen. We passeerden hon derden mensen, gehuld in gore brui ne lappen die allemaal op weg wa ren naar de stad in de hoop een voqdsel-uitdelingsplaats te vinden. In Kobo zijn enkele waterputten, waar men in lange rijen geduldig op zijn beurt wacht. Grote 40-llterkrui- ken op de nek. Ook kleine meisjes droegen ze met een doek over de schouders. De halsslagaderen zwol len ervan op. Weeshuis Het weeshuis in Kobo. Honderden kleine jongens en meisjes, die ons vol vriendelijkheid begroeten. Ze la chen, ze zijn vrolijk maar minstens de helft van hen is ziek of onder voed. Achter de slaaphut was een jongètje van elf jaar het alfabet aan het leren aan een groepje kinderen die braaf gehurkt op de grond zaten. Half afwezig, dromerig zeiden ze de letters na die het jongetje met een stok op een oud schoolbord aanwees; een ritmisch gezang, steeds weer op nieuw van voren af aan. Veel kinde ren zullen nooit verder komen dan het alfabet, en dat was eigenlijk het meest ontroerende en verbijsteren de. Dat ze in deze ellende, zonder ouders, ziek, hongerig, bezig waren te leren lezen. Jacob Snellen en Lowljs Perquin zijn medisch student en als vrljwilll- gers door de MEMISA naar Ethiopië uitgezonden. Een moeder met haar kind bij een van de centra.. De MEMISA voert een actie om art sen en verpleegsters op lange ter mijn naar Ethiopië uit te zenden, de bestaande medische centra te verbe teren en medicamenten aan te voe ren. Giro 188.000 Rotterdam, met vermelding Hongersnood Ethiopië. Zoals eerder is bericht heeft de ac tie SOS-Sahel in Den Haag een der de deel van zijn opbrengsten be stemd voor hulp aan Ethiopië. Giro 100.200. neergehaald. Na besprekingen ln Je ruzalem tussen de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan en de op perbevelhebber van de VN-troepen- macht generaal-majoor Siilasvuo is gisteren een nieuwe overeenkomst op gesteld, die ook inhoudt dat de Israë li's een post inrichten bij die van de VN-militairen en die de Israëli's het recht geeft de voertuigen te onderzoe ken, die met vooi raden op weg xljn naar Suez. De verdere uitvoering van het zes- punten-akkoord tussen Egypte en Is raël heeft nog niets opgeleverd. Do Egyptenaren eisen dat Israël geen en kele controlepost meer heeft op 4e weg Suez-Cairo, terwijl Israël daar waarnemersposten wil behouden en zijn militaire posities niet wil opge ven, als de kwestie van de krijgsge vangenen-uitwisseling niet wordt op gelost. Egypte daarentegen wil de krijgsgevangenen pas uitwisselen, na dat Israël zijn posities in dit gebied heeft opgegeven. Het bestandsakkoord hierover is volstrekt dubbelzinnig. De Israëlische premier Golda Melr heeft gisteren in het parlement nog maals nadrukkelijk betoogd dat cr geen sprake van is dat Israël zich 'ach ter de niet bestaande' bestandslijnen van 22 oktober terugtekL De aanduiding 'de stellingen van 22 oktober is volgens mevrouw Melr een fictie, omdat de Israëlische troepen op die dag in een beweeglijke strijd ge wikkeld waren met de aanvallende Egyptische legers. 'Niemand kan de posities van de twee partijen op 22 oktober definiëren. Er waren ln dat gebied geen VN-waarnemers', aldus Golda Melr. Die linies waren dan ook een fata morgana, uitgevonden door Egypte, en de Sowjet-Unie om politie ke redenen, teneinde Israël later te kunnen beschuldigen van schending van het bestand en het Egyptische derde leger uit zijn Israëlische omsin geling te kunnen losmaken.' 'Israël zal voor het bereiken van deze doelstel lingen geen goede diensten aanbie den.' Kritiek De Israëlische premier werd door de leider van het rechts-conservatieve op positie-blok Likoed verzocht onmid dellijk haar ontslag te nemen. Het ka binet had volgens hem op het beslis sende moment voor land en volk ge faald. Hij beschuldigde de regering ervan het land niet paraat te hebben gemaakt voor een preventieve oorlog. In Israël heeft de publieke onenigheid over de duidelijk aanwijsbare fouten bij het begin van de oorlog nu zulke vormen aangenomen dat zowel de re gering als het leger beloofd hebben een openbaar onderzoek in te stellen. Niet alleen waren de strijdkrachten absoluut niet voorbereid op het uit- breken van de oorlog, maar de mobili satie is ook veel te langzaam verlo pen. Vele militairen hebben een dag erover gedaan om heen en weer trekkend tussen de verschillende militaire ba ses hun wapens te vinden. De vroege re chef-staf Bar Lev, nu minister van Industrie, heeft gezegd, dat hij 24 uur voor het uitbreken van de oorlog geen idee ervan had, dat er oorlog zou uitbreken. Hij vertelde in een In terview, dat een aantal Israëlische sol daten pantoffels droegen en de was deden, toen de Arabieren aanvielen. Bovendien stonden de tanks veel te ver weg van de verdedigingslinie. Intussen hebben de chefstaf Elazar en de minister van defensie Dajan de of ficieren verboden om nog verdere pu blieke verklaringen af te leggen en daarmee de gemoederen nog verder op te stoken. Niet alleen in Israël zijn de gemoe deren verhit, ook bij de Arabieren is de onderlinge politieke strijd weer opgevlamd. Irak heeft bijv. nu voorge steld om met Syrië en de andere 'confrontatie-staten' tegen Israël een gemeenschappelijke opperbevel te vor men, ieder staakt-het-vuren te ver werpen en te weigeren onderhande lingen aan te gaan met de 'zionisti sche entiteit' (waarmee Israël bedoeld wordt). DJAKARTA (AP) De studenten protesten tegen de afhankelijkheid van buitenlandse hulp die zijn uitge lokt door het bezoek van minister Pronk aan Indonesië hebben er reeds toe geleid, dat een Indonesische mi nister maandagavond voor de televisie verscheen om het regeringsbeleid te verdedigen. De studenten hadden stic kers aangeplakt waarin de Indonesi sche regering werd beschuldigd van 'het verkopen van Indonesië aan bui tenlandse belangen'. Voor de televisie verklaarde nu minis ter Widjojo, die de protefeuiile van buitenlandse zaken voor financiën, handel en Industrie beheert, dat Indo nesië voor zijn ontwikkeling enorme fondsen nodig heeft. 'Om de vooruit gang van de economische ontwikkeling te versnellen moeten wij uitkijken naar steun uit het buitenland en bui tenlands kapitaal. Maar dat is alle maal tijdelijk. We moeten ervan over tuigd zijn dat de buitenlandse econo mische hulp zijn verzadigingspunt zal bereiken en dan zal het minder wor den', aldus de minister. In reactie op de aantijgingen van studenten, dat de kredieten van de donorlanden van de Intergouvernementele Groep voor In donesië (een Wereldbank-consortium) slechts ten goede zijn gekomen aan corrupte functionarissen zei Widjojo: 'buitenlandse economische hulp is niet voor een specifieke groep'. Minister Pronk heeft gisteren zijn be sprekingen op regeringsniveau voortgezet. Hij ontmoette ook functio narissen van de Indonesische raad van kerken. Voor volgende week dinsdag is een discussiebijeenkomst met stu denten aan de Universiteit van In donesië voorgenomen, maar sommige functionarissen spraken reeds hun be zorgdheid uit dat deze discussies zo wel de Nederlandse als de Indonesi sche regering in verlegenheid kunnen brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9