OLTMANS BEPLEIT OPNIEUW PARLEMENTAIRE ENOUETE dichtbij Commentaar Snel aan de slag Rijksbureau ingesteld voor dieprodukten Vormloze warwinkel toch het lezen waard Franse ergernis Luns, Beel, Romme en Drees moeten het ontgelden Oltmans: Luns was blij met dood Soekarno het weer Nog onbestendig anne wil alleen dure cadeaus onderweg milieujager zegel taartje pc grootste moeilijkheid met de jour nalist Willem Oltmans is waarschijn lijk Oltmans zelf. Al een paar jaar is hij bezig met een eenmans-guerrilla tegen oud-minister Luns en daarbij is hij niet altijd even kieskeurig in zijn middelen. Dat heeft hem niet veel bondgenoten opgeleverd, om het zacht te zeggen, en bet doel waarvoor hij vocht, is meer dan eens achter de man en zijn methoden onzichtbaar geworden. Dat is jammer, want er is over Luns (hoe men verder ook over deze oud bewindsman mag denken) wel wat uit te zoeken. Hij heeft het er ook wel naar gemaakt, bijvoorbeeld door over een reeks van jaren steeds weer nieu we motieven te noemen om de Neder landse aanwezigheid-tot-het-bittere-ein- de in Nieuw-Guinea te rechtvaardigen. Het is doodgewoon dwaas om de nieuwsgierigheid naar de diepere mo tieven van die pijnlijke episode uit onze politieke geschiedenis te verdringen alleen maar omdat het gezicht of de houding van een van de grootste op ponenten ons niet aanstaat of omdat er twijfel is aan zijn motieven. De professionele onderzoekers moeten nu snel aan de slag; snel om de gege vens die nu alleen nog maar vast liggen in het geheugen van de be trokkenen, nog tijdig te kunnen ach terhalen. urt c: V,n onze parlementsredactie EN HAAG Minister Lubbers beft een rijksbureau voor aardolie- podukten ingesteld. Dit bureau heeft tc taak de voorziening van aardolie- podukten te regelen en in geval van »od te distribueren, ftt directeur van het bureau geves te aan de Bezuidenhoutseweg 16 b ti Den Haag is benoemd de heer J. K. S:houten, Wie met ernstige proble- tten kampt bij de voorziening met Urdolieprodukten kan deze voorleg gen aan het bureau. Bij de instelling van het rijksbureau is tevens door de minister beschikt dal handelaren in benzine, petroleum, ga- of stookolie zich bij dit bureau toeten aanmelden. Het betreft hier haidelaren, die in 1972 minimaal 150 kibieke meter hebben geleverd aan ïrbruikers. Uitgesloten van deze ttatregel zijn de pompstations, die Tchtstreeks aan het wegverkeer leve- Si. Aanmeldingsformulieren zijn ver- jgbaar bij de kamer van koophan del en fabrieken. Het formulier dient khnen een week na afkondiging van di beschikking in de staatscourant te *>rden ingezonden. Willem L. Oltmans, zijn boek ligt vanaf vanmorgen in de boekhandel Dat Frankrijk in de wereldpolitiek geen hoofdrol meer speelt, schijnt de regering in Parijs nog altijd hevig dwars te zitten. Een treffend bewijs (Jaarvan vormt de toespraak die de IQ heer Jobert deze week in de Nationale Vergadering heeft gehouden. De heer Jobert sprak, als minister van buiten landse zaken, namens de regering aal Pompidou, maar zijn rede klonk nu eens, alsof hij het woord voerde na mens Lodewijk de Veertiende, en dan weer alsof hij zich de tolk van heel Europa waande. **ij toonde zich er gebelgd over, dat Frankrijk door de werkelijke grootmachten van deze tijd, Amerika en de Sowjet-Unie. wordt be handeld overeenkomstig zijn huidige status, namelijk als een mogendheid van het tweede plan. Zijn boosheid gaf hem zelfs de beschuldiging in, dat Amerika en de Sowjet-Unie proberen, samen de wereld te overheersen. Hij poemde dit 'vernederend' voor Europa daarmee de indruk wekkend, alsof hij niet alleen de gevoelens van Frank - ijk vertolkte, maar die van een heel ortinent. De heer Jobert was tot zijn uitbarsting :ihspireerd door de internationale ^wikkelingen die de oorlog in het jdden-Oosten heeft veroorzaakt. Zijn ^foordeel over het Amerikaanse optre de i in dit conflict werd gekenmerkt door het soort kleingeestigheid dat al- lcm uit afgunst geboren kan worden. Een woord van lof over de historische resultaten van Kissingers diplomatie Ion er niet af. Sterker nog: hij leek alfs bereid, die resultaten ter meerde rt glorie van Frankrijk in de waag- ithaal te stellen. Want dat zou onge- |5;J tvijfeld het gevolg zijn. als uitvoering wu du worden gegeven aan Joberts onge- hkkige voorstel om de vredesmacht vin de VN uit te breiden met contin enten van de permanente leden van Veiligheidsraad (waaronder Frank- rjk). bberts klaagzang over het vernede rende optreden van Rusland en Ameri- h mondde uit in een pleidooi voor en Europese politieke unie. Te vre- an valt, dat hij daarin niet zozeer een aiddcl ziet om de belangen van Euro- p te dienen, als wel een wapen tegen buitenlandse politiek van Amerika. Ken hoeft geen onkritisch bewonde- nar van deze politiek te zijn om in te ttn, dat zo'n wapen zich maar al te gmiakkelijk tegen Europa zelf kan ke rn. Ook daarom dienen plannen voor cn Europese politieke unie, zeker als a in Parijs worden uitgebroed, met en gezonde dosis achterdocht te wor- dn bezien. door Jan Kuijk DEN HAlAiG Het was best mogelijk geweest uit bet mate riaal dat Willem L. Oltmans ge bundeld heeft in zijn gisteren verschenen'Den Vaderland Ge trouwe' een boek samen te stel len; wel meer dan écn zelfs. Nu dat niet gebeurd is, moet deson danks de uitgever geprezen worden voor zijn lef het met deze vormloze warwinkel te wagen op de boeken markt. Ja, zelfs moet de lectuur van dit ruim 650 pagina's tellende pamflet nadrukkelijk worden aanbevolen aan ieder die zoveel belangstelling heeft voor de recente politieke geschiede nis, dat hij bereid is zelf enige orde te brengen in de door de schrijver binnen een oranje-kleurig omslag sa mengeperste chaos. De bedoeling van de schrijver van 'Den Vaderland Getrouwe' kan in een paar zinnen worden samengevat. Olt mans heeft dit hele boek nodig ter staving van zijn al eerder uitgespro ken stellingen: Luns heeft het Neder landse volk (en zelfs zijn mede-minis ters uit de achtereenvolgende regerin gen) voorgelogen bij de afwikkeling van de kwestie-Nieuw Guinea. Het is daarom van belang, voor de politiek en de geschiedschrijving, dat er zo spoedig mogelijk een parlementaire enquête komt naar het beleid van Luns. Oltmans pleit voor een parlementaire enquête, omdat bij deze procedure de betrokkenen gedwongen kunnen wor den te verschijnen en hun getuigenis onder ede moeten geven. Hij heeft zelf in de loop van de jaren al heel Van onze Haagse redactie DEN HAAG Oud-minister van bui tenlandse zaken Josef Luns heeft, vol gens de journalist Willem Oltmans, tijdens een recent vraaggesprek op de vraag 'wat was het hoogtepunt van uw leven?', geantwoord: 'de dood van Soekarno'. Oltmans zei dit gisteren op een persbijeenkomst ter gelegenheid van de verschijning van zijn boek 'Den vaderland getrouwe' over de Ne derlandse politiek inzake Indonesië en Nieuw-Guinea. De persbijeenkomst werd bijgewoond door de weduwe van Soekarno, mevrouw Ratna Sari Dewi. Volgens Oltmans zou Luns zijn uitla ting over Soekarno hebben gedaan na afloop van de opname van een tv-in- terview met de NOS, dat in septem ber is uitgezonden. 'Ik ben bereid de ze bewering over Luns tot voor de Hoge Raad vol te houden, zei Olt mans. Hij ziet in deze uitlating van de vroegere minister van buitenlandse zaken een van de belangrijkste verkla ringen voor het beleid dat Luns in het conflict met Indonesië over Nieuw-Guinea heeft gevoerd. 'Luns hoopte op een snelle verdwijning van Soekarno als president van Indonesië. Hij veronderstelde met diens opvol gers wél tot overeenstemming te kun nen komen', oordeelt Oltmans, vol gens wie 'onze vriend Jozef' in die tijd 'een onvoorstelbaar aantal come dies heeft opgevoerd'. Oltmans heeft, zo zei hij, in zijn boek rekening gehouden met de reputaties van de mensen die voor het beleid verantwoordelijk waren. 'Ik ben voor zichtig geweest, ik wil geen processen aan mijn broek krijgen.' De schrijver meent dat een parlementaire enquête de enige manier is om de waarheid over het Nederlandse beleid aan liet licht te krijgen. 'Er wordt nog zo ge logen en gedraaid, dat alleen zo'n enquête resultaat kan hebben. De po gingen van Oltmans om een parle mentaire enquête te laten instellen, waarvoor hij in zijn boek nieuwe fei ten zegt aan te dragen, hebben wel de steun van PSP en PPR, maar zijn door de meerderheid van de vaste Ka mercommissie voor buitenlandse za ken steeds teniet gedaan. De Kamer commissie gaat nog wel met de rege ring praten over een onderzoek door de rijkscommissie voor de vaderlandse geschiedenis, maar deze methode heeft als nadeel dat getuigen niet on der ede gehoord kunnen worden.' 'Dit boek', zei Oltmans tenslotte, 'is voor mij eigenlijk de afsluiting van de he le arfaire. maar als Luns weer gaat praten, dan stap ik er direct weer in. Oltmans naast Soekarno voor het Indonesische publiek fin Samarinda op het eiland Kalimantan in 1951) wat onderzoek verricht, maar het bleek hem al gauw dat je er als jour nalist met ijver alleen niet komt. Heel was kasten en bureauladen met documenten bleven dicht. Oltmans vreest zelfs dat er op het ogenblik al belangrijke documenten verdwenen zullen zijn; een handicap voor de toe komstige historicus die misschien nu alleen met mondelinge en onder ede gegeven getuigenissen enigszins kan worden gecompenseerd. Da t onderzoek moet er in de ge- dachtengang van Oltmans ook wel heel snel komen, want veel van de be trokkenen zijn niet zo jong meer. Be halve op Luns heeft Oltmans het vooral voorzien op de twee grote zwij gers van de KVP, Beel en Romme. Maar ook Drees moet het ontgelden, omdat deze naar Oltmans mening Luns nog steeds de hand boven het hoofd houdt; zelfs bij het afleggen van elke verklaring contact opneemt met Luns om alle verklaringen zoveel mogelijk gelijkluidend te doen zijn. Ook het zwijgen van dr. J. H. Van Royen, jarenlang de Nederlandse am bassadeur in Washington, wekt de woede van Oltmans. Meer dan iemand zal deze dr. Van Roijen kunnen ver klaren - aldus Oltmans' betoog - dat de Amerikaanse regering nimmer aan Nederland een belofte heeft gedaan voor het geval het tot een gewapend treffen zou komen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Mis schien was er een belofte van diplo matieke steun, maar het is beslist on juist deze (eventuele) toezegging te verbreden tot militaire hulp, zoals Luns heeft gedaan. Een vloed van gegevens en verhalen, in alle gradaties van onbenulligheid en belangrijkheid, begeleidt Oltmans' pleidooi voor een onderzoek. Soms zijn die gegevens op ondergeschikte punten niet juist (zij het dan wel il lustratief voor Oltmans' naïviteit en zijn gescherm met grote namen) en vooral: alle verhalen zijn niet even belangrijk. Oltmans is zich dat ook wel bewust geweest, maar hij heeft kennelijk niet durven of kunnen schiften. Al is hij op heel wat pagina's zeer lijfelijk aan wezig (ijdelheid, naïviteit en gedre ven, volhardende speurzin strijden hier om de voorrang); hij weet zich op de passende momenten wèl weg te cijferen ten behoeve van de geschied schrijving. Dan wordt duidelijk dat ook hij door de veelheid van zijn eigen aantekenin gen het zicht op het bos kwijt is en dan schrijft hij heel trouwhartig een zin als: 'eens zal een vlijtig student op de hele affaire wellicht de doctors titel halen'. Ja zeker en bij dat werk zal het boek van Oltmans geen ogenblik van de schrijftafel wijken. Een boek als dit dient geplunderd te worden door de geschiedschrijvers. Het bevat namelijk niet alleen Olt mans' gronden voor de aanklacht te- gen Luns, maar ook de 'Soekarno-ver- sie' van de staatsgreep in Indonesië in 1965, boeiende observaties van de af gang van de door Oltmans als 'vader des vaderlands' aangeduide Soekarno na die staatsgreep en vooral: de aan zienlijk uitgebreide en in leesbaarder Nederlands herschreven herdruk van Oltmans' in 1968 verschenen boek 'De Verraders' over de groep-Rijkens - de groep zakenlieden, die in de jaren vijftig en zestig buiten alle politieke en diplomatieke kanalen om en in de eerste fase met de toegewijde mede werking van Oltmans een oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea na streefde. Ressentiment Misschien is het mogelijk een groot deel van Oltmans' doen en laten te verklaren uit dépit en ressentiment. Wie dat wil, vindt in deze ruim 650 pagina's materiaal in overvloed. Het is ook waar dat Oltmans niet vrij is van boosaardigheid, waardoor hij op een bepaald moment meer suggereert dan zegt. (Drees kreeg in 1948 wèl de suggestie Soekarno te laten fusilleren, maar hij heeft het niet gedaan - om dat aan de weet te komen moet je Oltmans' boek zeer zorgvuldig lezen. Blijkens een voetnoot is er ergens 'een gedocumenteerd rapport', waaruit zou moeten blijken dat Luns zich één miljoen DM heeft laten betalen door de Westduitse regering in ruil voor een bepaald Nederlands standpunt in de NAVO-raad). 't Zit allemaal in dit boek, maar het zou flauw en kinderachtig zijn om op grond van dit soort geleuter zich niet te zetten tot kritisch schiften en waarderen. Er staat bijvoorbeeld ook in - heel kort zelfs en daardoor heel aardig - hoe parlement en regering zich wèl steeds uitspreken voor een onderzoek naar de kwestie-Nieuw-Gui- nea, maar geen stap verder komen. En dan doet het er kennelijk niet toe, of nu de heer Biesheuvel op het Cats- huis zit, of de heer Den Uyl. Het is te hopen dat de Tweede Kamer dit boek als voorzet zal weten te ge bruiken. W. L. Oltmans, 'Den Vaderland Ge trouwe', Uitg. Bruna-Utrecht, paper back, 680 pagina's, prijs 29.50. Van onze weerkundige medewerker Wc hebben gisteren de (papieren) iceersymboltn gelaten voor wat ze wa ren en zijn de natuur ingetrokken. Aan de zuidoostelijke oever van Frieslands grootste (Tjeulce)meer kon men zich wanen op een stormdag aan zee, met een luidruchtige branding cn fonteinen van overstuivend water. Bo ven. het kolkende meer een inktzwarte buienlucht met af en toe een bliksem flits en de onvermijdelijke regenboog, die men zo obligaat ziet afgebeeld cp romantische schilderstukken. Het bleef gistermiddag niet bij één zware hagelbui, er was sprake ran een wa re uitverkoop. Iii het uiterste noordoosten van Gro ningen gaven ze in de 'vooravond één bliksemontlading per minuut. De ba rometer daalde daar tussen 3 en 5 uur 's middags 3 mb, een daling uit gaande van een trogstoring tiit Schot land, die een weg zocht in zuidooste lijke richting over de Noordzee en noordwest-Duitsland. In de ochtend had Benbecula op de Hebriden al een orkaanstoot van 110 km per uur van die storing gekregen. Een vervelende bijkomstigheid was de zeer hoog oplo pende waterstand aan onze noordkust en aan de kust van noord-Duitsland door een combinatie van de storm wind uit ivest tot noordwest en de te rugkeer van Noordzeewater, dat daags tevoren door de zuidwesten wind sterk in noordoostelijke richting was opgewaaid. Delfzijl sloot 's middags zijn poorten, wat een vrij grote zeldzaamheid is. De Duitse Noordzeekust was vroeg in de middag al gewaarschuwd tegen een zware stormvloed met waterverhogin gen van 2 6 2,5 meter in Embden en Bremen. De jongste storm heeft, zo blijkt achteraf, op het oostelijk deel van de Noordzee windsnelheden tot 170 km. per uur ontketend. De boos doener lag gisteravond met 968 mb. kerndruk boven zuid-Zweden. In de loop van vandaag gaal de wind geleidelijk minderen, maar er blijft hier en daar nog een bui met regen of hagel. De aangevoerde lucht is wat kouder. Wat verder kijkend verwach ten wij de aanvoer van nieuwe oce aanstoringen waardoor het weer onbe stendig blijft. Op de weerkaaart van gisteravond 7 uur zagen we alweer zo'n nieuw minimum van 1000 mb ten zuiden van IJsland. Onder invloed van een uitloper regende het in Ier land (Valentia 4 mm.) en daalden de barometers tot in zuid-Wales 16 2 mb. in twee uur. Het lichtschip J, meer naar het westen, rapporteerde matige tot zware motregen en regen bij 12 gr. C. temperatuur. HOOG WATER IS november Vlls»lngen: 4.50-1713.: HarlngvUetsluizen: 6.39-18.50; Rot terdam: 7.36-20.12; Schevenlngcn5.50-1S.1S. IJmuiden: 6.40-19.02; Den Helder: 11.02-23.08: Har! In gen: 0.44-12.33; Delfzijl; 2.42-15.21. fltQL'V/KWARTET WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 BINNENIAND/COMMENTA1A1R T5/K7 onder redactie van loessmil 'Ik zal je water cn olie nakijken, maar bij Je soep moet Je zelf maar water doen.' 'Walgelijk en stomvervelend' noemt het Labour-parlementslid William Hamilton de hele verto ning rondom het huwelijk van de Britse prinses Anne en haar Mark Phillips, zoon van een welvarende ijs- en worstjesfabrikant. Dat is natuurlijk zijn goed recht. Of hij gelijk heeft is een tweede, maar dat het vandaag een hele verto ning wordt Mark heeft er al een dag buikpijn van gehad staat al wekenlang vast. Het ver keer in Londens binnenstad is al een keer compleet vastgelopen door de generale repetitie van de bruidsstoet en dat zal vandaag nog wel een graadje erger worden. Be halve de nogal hobbelige glazen koets, waarin Anne straks naar de kerk de Westminster Abbey rijdf en alle andere koetsen, volg auto's en begeleiders, staat en loopt er nog eens een leger van vierduizend man politie en vijf tienhonderd militairen langs de route ook en met de verwachte mensenmassa's er bij hoeft nie mand zich meer illusies tc maken over het normale verkeer. Er hangt voor vandaag trouwens ook nog een staking van taxichauffeurs in de lucht. De Britse pers die zich, beu van maandenlang slecht economisch nieuws gretig op het huwelijk van het jaar heeft geioorpen, heeft het er met al i?n sentimentele verhalen ook wel een beetje naar gemaakt dat het hele feest niet bij iedereen even goed valt. En Anne zelf heeft ook haar steentje bijgedragen om het ongenoegen hier en daar aan te wakkeren. Zo heeft ze zelf de winkels in Londen aangewezen, waar ieder die dat wil een huwe lijkscadeau voor haar mag kopen en nergens anders: Thomas Good- ge, een vooraanstaande porselein zaak en Garrad's, een juwelier bij wie de prinses haar tafelzilver al heeft gekocht. Anne heeft bij die juwelier bijvoorbeeld haar oog la ten vallen op een zilveren brood mandje (i 550), lepels (J 160), vijf- armige zilveren kandelaars (f 1000), een notekraker (f 260), maar het mag ook goedkoper: wie bij de porseleinwinkelier te rade gaat, vindt daar al een compote- schaal van zo'n ticintig gulden, waar Anne er wel twaalf van toil hebben. Wat er gebeurt als er honderd schalen of zo méér bin nenkomen, waar minder gegoede gevers misschien wel krom voor ge legen hebben, daar kun je alleen maar naar raden. Wellicht verhui zen die naar de koninklijke zolders of kelders van hun huis in Sand hurst, waar ze een inkomen van bijna een kwart miljoen gulden mogen besteden. Evenmin is be kend wat Anne denkt te doen met cadeautjes die niet bij haar uitver koren zaken gekocht zijn. Geschenken, telegrammen en brie ven van organisaties, vrienden en ook volkomen onbekenden zijn Buckingham Palace binnenge stroomd. Er is een heel pak brie ven gearriveerd van kinderen uit alle werelddelen die geholpen zijn door het 'Save the children'-fonds, waarvan prinses Anne voorzitster is. Een klein meisje uit Nieuw Zeeland schreef: 'Als u een prinses van vroeger geweest was. had u misschien met een lelijke ouwe man moeten trouwen, maar nu mag u trouwen met iemand van wie u houdt.' Anne en Mark hebben dat, volgens een Engelse journalist dicht naast Het kerkje van Blauwkapel tussen Utrecht en Hilversum, de eerste 'onderweg-kerk' van het land, vol doet blijkbaar aan een grote be hoefte. Nu aan het eind van het seizoen de balans is opgemaakt, blijkt dat de zeventig oecumeni sche zondagochtendiensten bezocht zijn door ruim veertienduizend mensen, die vanuit alle streken kwamen en een 'onderweg-dienst' in hun dagje-uit inbouwden. Zo'n tweehonderd per dienst luisterden dus naar priester of predikant Zelfs de afgelopen zondag, toen de laatste halfuur-dienst plaats vond. was het ondanks het auto-rijver bod vol. Die laatste dienst was - dat is traditie geworden - gewijd aan de verkeersslachtoffers. Vermoedelijk zal het Blauwkapel kerkje niet meer uitsluitend in ds zomer dienst doen. Het is nu van centrale verwarming voorzien, zo dat het cok in de wintermaanden voor buurtbewoners en toeristen open zou kunnen zijn. Bij een trouwdag hoort een aardi ge bruidstaart, maar omdat bij prinses Annes bruiloft alles nu eenmaal zoveel keer dubbelop moet, telt haar taart vijf etages, evenveel als het aantal slaapka mers van haar toekomstige huis in de buurt van Londen. Ontwerper en bakker van de taart David Dodd, instructeur van de militaire koksschool, sleutelt hier trots aan de derde verdieping - of neemt een lik, dat is niet duidelijk. Zijn creatie is 1.70 meter hoog gewor den, weegt ruim 65 kilo en is in tussen al wel een week klaar. Het is dus maar de vraag of er van- daag nog iemand van wil eten. (zie ook: Anne toil alleen dure ca deaus). Omdat het met al die moderne landbouwmethoden en recreatie toch al niet eenvoudig is de fauna in ons land gezond en gevarieerd te houden, mag een jager natuur lijk niet in het wilde weg maar afschieten. Misschien gebeurt dat hier en daar toch, want de konin klijke Nederlandse jagersvereni ging is in twintig plaatsen in land gestart met een cursus jachtoplei- ding. niet - zegt die KNJV er uit drukkelijk bij - om meer jagers aan te trekken, maar uitsluitend om de kwaliteit van de jacht te verbeteren. De cursus, gericht op de vorming van deskundige en mi lieubewuste jagers, besteedt aan dacht aan wild- en wetskennis, veilige omgang met wapens, eti quette, faunabescherming en mo dern natuurbeheer. Ongeveer ze venhonderd geïnteresseerden in de jacht - daar zijn veel ervaren ja gers bij - hebben zich al opgege ven en zullen, hoewel een jacht- brevet nog niet wettelijk verplicht is, aan het eind van hun opleiding een theoretisch en een praktisch examen moeten afleggen. Dat groene zegeltje op allerlei ar tikelen, dat betekent dat de Ne derlandse vereniging van huis vrouwen zo'n artikeltje aan be paalde eisen vindt voldoen, is voor bijna negen van de tien vrouwen een bekend verschijnsel. Een Ma- krotestonderzoek heeft uitgewezen dat van de 86 procent die het ze gel kent, 61 procent er veel waar de aan hecht. Bijna twaalf procent van de dames weet niet dat er zo'n huisvrouwenzegeltje bestaat en 28 procent kan het weinig schelen of er zo'n merkje op een artikel zit of niet. Iets meer dan tien procent lapt het trouwens helemaal aan haar laars. elkaar op een zachte, comfortabele bank gezeten, zelf bevestigd. 'Het was absoluut niet mijn bedoeling om te trouwen', zei Mark. 'Ik was een echte verstokte vrijgezel' En Anne gooide daar meteen overheen dat ook zij dergelijke gevoelens koesterde: 'Jarenlang hebben ze geschreven dat mijn vurigste wens was om meteen te trouwen, zo gauw ik van school zou zijn. Ik kan niets bedenken dat minder waar was.' En dus, beweren ze, is hun huwelijk eigenlijk ook voor hen een verrassing. Vraag aan Anne: wordt Mark de baas in huis? Antwoord van alle bei: 'We worden gewoon man en vrouw.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7