Pinksterbeweging wil meer samenwerking Kerk in de wereld Zelfs de atoombom staat in de bijbel Een andere liturgie voor de geloftedag Vandaag Trouw Kwartet Refomatorische hulpactie Bij Singer 250 ontslagen ifamlisM Nieuwe boekei TROUWKWARTET WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 KERK T2/XJ Van een onzer verslaggevers DEN HAjAjG In de pinksterbeweging blijkt nog Steeds een sterke groei te zitten. Volgens een recent onderzoek moet liet aantal pinkstermensen in Nederland buiten de gevestigde kerken thans op circa 30.000 geschat worden. De royaalste schattingen liepen tot nu toe tot 20.000. In 1945 waren het er nog geen drieduizend. Over de laatste ontwikkelingen spraken we met de heren J. J. Frinsel, A. van Polen en H. N. van Amerom, bestuursleden van de oudste en grootste groep, de broe derschap van Pinkstergemeenten. De heer Van Polen spreekt van een uur met gouden kansen. Er is in de kerken veel meer openheid gekomen. In veel kerken en groepen bestaat het verlangen naar een opwekking, denk aan de charismatische beweging. Er zijn met name onder de jeugd goede mogelijkheden met de koffiebars en de contacten met de Jesus-people. Eendracht is echter niet het sterkste punt van de pinksterbroeders. De on geveer tweehonderd pinkstergemeen ten, groepen en huissamenkomsten in ons land vallen uiteen in zeker twin tig groepen. De broederschap wil nu komen tot een nationale raad van pinkstergroepen met behoud van ei gen identiteit. Zo zouden de pinkster mensen meer hun plaats in de samen leving kunnen innemen b.v. meer in vloed bij de regering kunnen aanwen den. Radio 'Het is toch eigenlijk te gek, dat wij maar eens in de drie jaar gelegenheid krijgen voor een radiodienst, terwijl een mini-groepje als Christian Science een kwartier zendtijd per maand krijgt', aldus de heer Van Polen. Hij somt enkele groepen op, waarmee men contact zoekt: Stromen van Kracht (de federatie), de Bethel Pen- tecostalgroepen, die alleen dn de naam van Jezus dopen (Theys, Totays, Spij ker), de Johan Maasbach Wereldzen ding, waar goddelijke genezing een belangrijke plaats inneemt, de Stem der Genezing van br. Z. Hilberink, de Pinksterzending in Arnhem (zr. M. A. Alt van de Gloriekiokken), de Pink sterbeweging van br. J. Thiessen, de Volle Evangelie Gemeenschap. Ben Hoekendijks evangelisatiecampagne en sommige groepen Jesus People (de groep van Ron Muntstra in Den Haag heeft zich onlangs bij de broederschap aangesloten). Nu we toch aan het namen noemen zijn, nog enkele andere groepen, die wat verderaf staan: de gemeente des Heeren (Hollandseveld, die medische hulp weigert), de Hoge Weg van br. J. E. van den Brink voorheen Beu- kenstein), de Spade Regen-beweging (met sterke nadruk op het belijden van zonde), de Filadelfia-beweging van br. P. Quist, de Noorse broeders. Oorspronkelijk Christendom (vanuit Denemarken, met ambten van aposte len en profeten), de United Pentecos tal Church (Br. Kingsina) en Getuige nis en Eenheid (ds. A. A. Leenhouts). na), over de verklaring van de EEG- ministers inzake het Israëlisch-Ara- bisch conflict, dat aan duidelijkheid niets te wensen over liet Andere cou ranten hebben de zaak verdoezeld door de adhesie van de ministers aan het befaamde besluit 242 van de V.N. weg te moffelen, d.w\z. achteraan te plaatsen. Het gaat hier om een volle dige verandering van standpunt, zeker wat betreft Nederland, uit zuiver op portunistische overwegingen. Een slecht begin voor Europa, dat i.p.v. aan zijn imago, de stier, meer doet denken aan een bibberende juffers hond. De verklaring heeft niets te maken met eer en recht, maar is ge heel van oliegeur doortrokken. Rotterdam mr. P. Pilon De redactie behoudt zlcb bet recht voor haar ter opname In deze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij pu- blikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan bet aecretarlaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 85», Amsterdam. EEG-verklaring Zo lees je het dan op de voorpagina van Tr.-Kw. 'Regering steunt EEG in pro-Arabische verklaring. De Neder landse regering heeft een zwenking van 180 graden gemaakt in haar poli tiek ten opzichte van het Israëlische conflict*. Je bent geneigd te denken: ik moet me nu schamen Nederlander to zijn. Maar ik zeg: het is bescha mend voor deze huidige regering om te buigen voor machten, die Israël heb ben bedreigd in zijn bestaan en altijd zullen bedreigen. Maar ja, zonder olie kan de politieke machine niet draaien en intussen wordt het hoogste recht het hoogste onrecht. Helaas, dat olie mannen-van-formaat zó kan doen zwen ken dat je je afvraagt: zijn dat ook mannen-met-ruggegraat? Zonder Israël te idealiseren zeg ik: dit volk verdient onze steun en sympathie. Egmond aan Zee ds. B. Martel EEG-verklaring (2) Met diepe teleurstelling en met nog grotere verontwaardiging heb ik gele zen dat ook onze minister van buiten landse zaken gezwicht is voor de chantage der rijke Arabische olielan den. Ik schaam mij dat ik Nederlan der ben, ten opzichte van het dappere Israëlische volk. Ik had een betere sug gestie voor onze regering: laten we beginnen met de miljoenen die wij besteden aan ontwikkelingshulp vanaf heden te stoppen. Het geld dat hierdoor vrijkomt kunnen wij besteden om Su riname, dat zo gaarne vrij wil zijn te helpen door met geld olieboringen te verrichten in Suriname. Door zulks te doen kunnen de Surinamers zich ont wikkelen en zo zijn Suriname en Ne derland beiden geholpen Hattem (GLD) C. Hondsmerk EEG-verklaring (3) Mijn compliment voor de kop boven het artikel van 7 november (voorpagi- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor tJ.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. De broederschap staat bekend als de meest open gemeenschap. Zij heeft ongeveer 50 gemeenten. Zij legt de nadruk op het streven naar stabiele gemeenten met vrijheid voor de Geest en grote nuchterheid wat betreft ui tingen van de Geest. Een belangrijk hulpmiddel is daarbij de centrale pinksterbijbelschool in Den Haag. Acht en dertig jongemensen zijn er de laatste jaren afgestudeerd en heb ben een plaats gevonden in pastoraal werk, jeugdwerk (ook interkerkelijk, in koffiebars) en zending: mensen met dezelfde opleiding en boodschap, die een hechte gemeenschap vormen. De school kampt met ruimtegebrek. Thans studeren er 49 en men ver wacht, dat zich komend jaar liefst 40 nieuwelingen zullen aanmelden Zending EEG-verklaring (4) Deze regering heeft het dus gepres teerd om een knieval te doen voor de Arabische landen, terwille van de olie voor haar god de auto. Ik hoop dat er nog velen zijn, die met Israël zijn en het verraad verfoeien. Amsterdam MeJ. J. G. Prins Superstar Als we ons afvragen, wat we tegen films als J. C. Superstar kunnen doen, zou ik willen wijzen op hetgeen onze geloofsgenoten ln België gedaan hebben toen vorig jaar in verschillen de grote plaatsen de musical 'God- spell' opgevoerd zou worden. Hoewel een minderheid vormend, Is men daar zeer actief geweest Men heeft getui gende gesprekken gevoerd met direc ties van theaters waar de opvoeringen gegeven zouden worden, met de spe lers en de regisseur. Voor de aanvang der voorstellingen heeft men gepost en de mensen die er heen gingen aan gesproken en hen gewezen op het godslasterlijke van deze voorstellingen en hen gewaarschuwd voor het grote gevaar van de verleiding van satan. In Antwerpen heeft men zelfs ongeveer 50.000 folders verspreid onder het motto: 'God laat niet met zich spot ten', en hiermede de bevolking ge waarschuwd. Mede hierdoor waren er in de grote zalen waar het 6tuk opge voerd werd, soms maar 40 of 50 be zoekers. Dordrecht B. Pullen Verkeersslachtoffers Wat een doden op de weg, waarom neemt men niet de volgende maatre gelen?: a. Op de hoofdwegen een maximum snelheid van 100 kilometer. Bij overtreding een boete van mini maal 1000 gulden, b. Bij alle kruisin gen een stopbord op de zijwegen (zo als in Canada), boete; auto in beslag; Zo mogelijk controle uit de lucht Is niet te zien door de chauffeurs en werkt ontzettend preventief. Aantal doden per jaar: 1 i 2. Middelburg G. Noback Tandartstarieven Wederom is toestemming gegeven de tarieven van de tandartsen en specialis ten te verhogen. Toestemming van een 'sociaalvoelende' regering. Dat be handelingen door een tandarts hier door onbetaalbaar worden is blijkbaar niet erg. De gewone man kan toch best rekeningen van enige honderden guldens betalen! Wanneer durft men nu eindelijk eens te zeggen: 'Stop', uw inkomen is uitzonderlijk hoog, u dient zich ook te matigen. Rotterdam J. Sterk Olieboycot (8) Laten wij nou alstublieft als volk van Nederland niet gaan klagen en zeuren over allerlei ongerief dat de olie-boy- cot-chantage ons aandoet, ook niet op de lange duur, als we straks mis schien zitten te luieren bij een schra le verwarming. We zijn en blijven wel vatbaar voor rede maar niet voor chantage. Dat Israël eerst uitwisseling van krijgsgevangenen eist, voor 't los laten van 't omsingelde Egyptische le ger, is alleszins redelijk. Dat Egypte en Syrië niet aan die voorwaarde tege moet willen komen, doet vrezen dat deze staten geen of weinig krijgsge vangenen in leven hebben gelaten. En verder maar hopen en bidden, dat er een billijke vrede-verdeling tot stand komt tussen Israël, de Palestijnen en de Arabische staten, met geven en ne men van weerszijden. Leeuwarden R. C. v. d. Meer-Okma Ook streeft men naar een nationale zendingsraad van pinkstergemeenten ter coördinatie van de vele activiteiten op dit gebied. In totaal werken er ze ker 120 pinksterzendelingen vanuit Ne derland in alle delen van de wereld, gesteund door vele, historisch gegroei de, thuisfronten: de Braziliëzending, Japanzending, Kongozending enz. De broederschap is op het ogenblik ook druk doende met een bijbelpro ject in Roemenië. Het Nederlands bij belgenootschap werkt daar mee aan een project, dat de druk van een groot aantal bijbels voor de orthodoxe kerk mogelijk maakt. In goede harmo nie met het NBG hebben pinksterge meenten dn West-Wuropa het op zich genomen, te zorgen voor de druk van 100.000 bijbels voor de evangelische kerken in Roemenië. Een ander pro ject betreft hulp aan de bouw van een kerk in Boedapest. Nog één vraag: wat vindt men in de broederschap van de charismatische beweging? De heer Frinsel: 'Wij vol gen deze met grote belangstelling, maar wij zetten ook onze vraagtekens. Wij vragen ons af, of het niet te breed-oecumenisch is. Als iemand zegt: hoe meer dk gegrepen ben door de charismatische beweging, hoe beter rooms dk ben geworden, vinden wij dat bedenkelijk. Ook hebben wij de indruk, dat men wat te veel aandacht heeft voor de horizontale aspecten van het evangelie. Daarbij constateren wij in de charis matische beweging een merkwaardige eenzijdigheid. Juist wat men ons vroe ger verweet: een te sterke nadruk op de geestesdoop, het spreken in ton gen, vindt men nu dn de charismati sche beweging.' Overigens zijn er wel pinkstermensen, die individueel meedoen, zoals de heer Van Amerom, die hoopt, dat de charismatische beweging zich zo in de kerk zal kunnen gaan ontplooien, dat er geen aparte pinksterbeweging meer nodig zal zijn. De Jezus-beweging bracht de pinksterboodschap bij nieuwe groepen jongeren. DEN HAAG De pinkstermensen zien met meer dan gespannen aandacht naar de gebeurtenissen rondom Israël. Zij geloven, dat nu de tijd aanstaande is, waarvan de discipelen aan Christus vroegen: Here, herstelt Gij in deze tijd het koningschap voor Israël? Wij geloven in een zeer letterlijke wederkomst van Christus, zegt de heer J. J. Frinsel, directeur van de vereniging Tot Heil des Volks in Am sterdam met opmerkelijk werk onder de Damjeugd, waarover juist een boek is verschenen. Hij is voorzitter van de broederschap van pinkstergemeenten. 'Christus zal volgens Zacharia 14 let terlijk zijn voeten op de Olijfberg zet ten. Wij zien vele bijbelse profetieën nu al in vervulling gaan'. Hij wijst cp Ezechiëls visioen van het dal met de dorre doodsbeenderen. Eenmaal zou Israël terugkeren naar zijn land en herrijzen. Dat is nu gebeurd. Wel hebben de Joden hun Messias nog niet aanvaard, maar in het boek Eze- chiël zegt God steeds met nadruk: Ik doe het niet om u, maar om mijn gro te naam. Let op de vijgeboom en al de bomen, zei Christus. Zodra zij uitlopen, weet gij, dat de zomer nabij is (Lucas 21:29). De vrijgeboom is het beeld van Israël, maar je ziet nu inderdaad alle bomen (volken) uitspruiten. Denk maar, hoe in Afrika de volken ontwaken. De heer Frinsel wijst ook op de plot selinge interesse van Rusland voor het Midden-Oosten. Lees maar in Eze- chiël 38 en 39, hoe Gog en Magog on weerstaanbaar getrokken zullen wor den naar dit gebied. Hij gelooft dan ook op grond van deze hoofdstukken, dat Ruslands mil. macht (Gog en Ma gog) in het Midden-Oosten zal worden verbroken. Hij ziet ook de voorspel lingen van de club van Rome en de oliecrisis als bewijzen, dat Christus' wederkomst niet veraf meer kan zijn. De aarde zal kwijnen, staat er ergens in het oude testament, en in He breeën 1, dat de aarde versleten zal raken. Hij attendeert op het boek van Hal Lindsey, 'De planeet, die aarda heette', een boek, dat in Amerika een ongelooflijke bestseller bleek, en dat een bijzondere visie heeft op de actu aliteit van de bijbelse profetieën voor deze tijd. Op grond van zijn visie op deze profe tieën ziet de heer Frinsel de ontwik keling in het Midden-Oosten nu als volgt: De Joden leven nu in hun laat ste en grootste getto. Volken die voor heen neutraal waren, keren zich nu ook tegen Israël, zoals de Afrikaanse landen. Israël kan het zich niet per mitteren, ook maar enig stuk land af te staan, dat het nu heeft. Het is de Arabieren zonder meer te doen om de vernietiging van het volk, zoals er in Psalm 83 staat: Komt laten wij hen als volk verdelgen, zodat aan de naam van Israël niet meer wordt gedacht. Trouwens, de bijbel is heel duidelijk over de grenzen van Israël in de eind tijd. Het zal een grote mogendheid worden, die zich uitstrekt van de beek van Egypte (ergens in de Sinai-woes- tijn) tot aan de Eufraat. Maar daar zal een geweldige slachting aan voor afgaan, het armageddon. Li het gehe le land zal twee derde deel uitgeroeid worden (Zacharia 13:8). Er zal ge streden worden met atoomgeweld. Het is ongelooflijk, maar ook daar spreekt de bijbel over: dat ieders vlees, ter wijl hij nog op zijn voeten staat, zal wegteren, en ieders ogen zullen weg teren in hun kassen en ieders tong zal wegteren in zijn mond (Zach. 14:12). En dan zal Christus plotseling weder komen op de Olijfberg bij Jeruzalem. Pas dan zullen de Joden Hem als hun Messias aanvaarden, als zij Hem aan schouwen, die zij doorstoken hebben (Zach. 12:10). Dan zullen ook de moslims zich tot Christus bekeren. De Koran spreekt opmerkelijk over de verwachting van een zevende profeet, die nog komen moet En dan is het duizendjarig vrederijk begonnen. Totzover de visie van de heer Frinsel, de voorzitter van de broederschap van pinkstergemeenten in Nederland. Van een onzer verslaggevers GORINCHEM Binnen de gerefor meerde gezindte is opgericht de stich ting 'Reformatorische hulpactie Woord en Daad'. Doel van deze stich ting is, 'de christegelovigen in Neder land een adres te bieden voor schrif tuurlijke hulpverlening, dat wil zeg gen in nauwe binding aan de normen van de Heilige Schrift*. Naast wat de verschillende kerken zzelf al doen op het gebied van natio nale en internationale hulpverlening, wil deze stichting een coördinerende functie vervullen bij gemeenschappe lijke projecten. In een persbericht van de nieuwe stichting wordt gezegd: 'Bij de zich in dit verband veelal aandienende inter kerkelijke hulpacties namelijk blijken onschriftuurlijk oecumenisme en link se ideologieën in toenemende mate van invloed te zijn als gevolg van ho rizontalistische en humanistische uit gangspunten, hetgeen velen weer houdt hun giften aan dergelijke orga nisaties toe te vertrouwen'. Hulpverlening zal bij voorkeur door middel van Schriftgetrouwe kerken ter plaatse worden geëffectueerd. In het bestuur zitten ds. T. Lekker- kerker te Leerdam (hervormd), voor zitter. I. 't Lam te Gorinchem (geref. gem.), secretaris, G. Puttenstein te Velp (geref. vrijg.), penningmeester en verder onder meer ds. H. J. Heg- ger te Velp (geref.) en ds. J. C. Maris te Amstelveen (chr. geref.). Er is een comité van aanbeveling ge vormd, dat onder andere bestaat uit dr. W. Aalders (herv.), prof. dr. J. Douma (geref. vrijg.), ir. J. van der Graag (herv), prof. dr. G. A. Linde boom (geref.), prof. dr. ir. H. van Riessen (geref.), ir. H. van Rossum (geref. gem.), ds. W. L. Tukker (herv), prof. C. Veenhof (geref. vrijg. b.v.), ds. A. Vergunst (geref. gem.) en ds. J. H. Velema (chr. geref.). NIJMEGEN Op korte termijn wor den 200 tot 250 van de in totaal 1150 werknemers van Singer-Nijmegen BV ontslagen. Staf, ondernemingsraad en vakbonden hebben, aldus ir. W. B. Brouwer, waarnemend general mana ger, 'alle begrip' getoond voor de in grijpende reorganisatie, die het Nij meegse bedrijf een van de 180 Sin- gervestigingen in de wereld weer 'naar een betere concurrentiepositie moet voeren.' Deze maatregelen op advies van de Amerikaanse hoofddirectie een eenma lige ingreep treffen met name werknemers in de indirecte en admi nistratieve sector, temeer omdat voor dit personeel in Nijmegen en omge ving geen passend vervangend werk te vinden is. Andere bedrijven in Nij megen hebben inmiddels te kennen gegeven, dat er plaats is voor tal van Singerwerknemers in de produktiesec- tor. Bij Singer hoopt men het aantal ontslagen te 'drukken' door interne overplaatsingen en omscholing. De Singer-verkooporganisaties in Ne derland, de meest winstgevende on derdelen, zijn niet bij de reorganisa tie betrokken. door Aldert Schipper Op 16 december is het Geloftedag. Dan herdenken de Afrikaners hun na tionale ontstaan. Zij zien dan in Pre toria bij het voortr ekersmonum e nt met dankbaarheid terug op de laatste eeuw geschiedenis Er is evenwel een schaduwzijde aan deze geschiedenis; de laatste jaren zijn minder eervol dan het begin. Zuid-Afrika is van een land dat de moed had op te staan te gen een tiran, een land geworden dat zelf tirannieke kanten heeft. In Engeland is daarom het idee gebo ren, op de dag dat Zuid-Afrika Gelof tedag viert, in de kerken buiten Zuid- Afrika een korte godsdienstige plech tigheid te houden. Een goede kerk dienst heeft tevens een demonstratief karakter, zo ook deze. Het thema van de dienst is: Voor de verbannenen in Zuid-Afrika. En het verloop zou als volgt kunnen zijn: Predikant Vandaag, nu in Zuid-Afrika de men sen samenkomen om het bestaan van hun republiek te vieren en de band die de Afrikaners met God voelen, ko men wij ook plechtig bijeen om te ge denken. Wij komen bijeen om de moed en vastberadenheid te gedenken van an dere mensen in dat zelfde Zuid-Afri ka. Wij komen bijeen om de moed te gedenken, die hen bereid maakt tot zwijgen te worden veroordeeld over het kwaad ln hun eigen land. Wij ko men bijeen om ons te verheugen om hun vastberadenheid bij het eisen van verandering en bij het verzamelen van hoop, waar velen wanhopig zijn. Wij komen bijeen om te denken over de stilte in de mensenharten, waar door de ongerechtigheid kan voortbe staan. Lezer Wat betekent het verbannen te wor den? Het is een goedkope gevangenis zonder trahes. Iemand wordt het ver boden om met anderen buiten zijn ei gen familie om te spreken, behalve wanneer het er slechts één tegelijk is. Mensen die verbannen zijn, mogen nooit geciteerd worden in een krant. Verbanning beperkt iemands bewegin gen. Soms betekent verbanning dat ie mand onder huisarrest is en zich da gelijks bij de politie moet melden. Hij moet zich dan op bepaalde uren thuis bevinden. Velen gaan kapot on der deze spanning Sommigen niet. Verbanning treft zwarten en blanken. Vaak kunnen verbannenen geen werk krijgen, omdat hun medeburgers hen als uitgestotenen behandelen. Onder de wet tot onderdrukking van het communisme in Zuid-Afrika kan de regering zomaar iemand tot elk willekeurig aantal jaren verbanning veroordelen. Er is geen hoger beroep tegen een verbanning door de minis ter. Het besluit Is onherroepelijk. En in de wet wordt het woord com munisme zo gebruikt dat het alles be tekent dat beschouwd kan worden als een bedreiging van de staat. Predikant We komen vandaag bijeen om deze onbekende verbannen mensen te ge denken. Wij willen naast hen staan in hun lijden, voorzover wij het kunnen meevoelen. Wij roepen de regering van Zuid-Afri ka op om terug te keren op haar kwa de pad en orde op zaken te stellen eer het te laat is. Lezer 2 Tirannieën komen en gaan in de we reldgeschiedenis. Wij vragen, net als de joden: Hoe lang, o Heer, moeten wij dit verdragen? Stilte Als voorbereiding voor de processie van de verbannenen. Predikant Hier zijn de namen van enkelen van de verbannen zwarten en blanken in Zuid-Afrika. Er zijn er meer dan dui zend geweest in de laatste vijftiental jaren. De verbanning kan voor vijf tot tien jaar gelden. De datum geldt voor het einde van de maatregel, maar de verbanning kan bij het aflo pen van de periode worden her nieuwd. (De aanwezigen moet voor de dienst worden gevraagd, de naam van een verbannene op een bord te schrijven met de datum tot welke de verban ning geldt: Op deze manier aldus: Da vid Edmond de Beer verbannen tot 31.5.77). Processie van de verbannenen Predikant Verbannen onder de wet tot bestrij ding van het communisme: David Ed mond de Beer (Op dit moment komt de persoon naar voren, die deze naam op een bord met zich meedraagt. Hij spreekt niet). Predikant Dank God voor zijn moed. Allen God zij gedankt. (Dit wordt herhaald met de overige namen, die volgen. Elke keer eindigt de predikant de naam van een verban nene met de zin: verbannen onder de wet tot bestrijdig van het communis me). David Edmond de Beer 31 5 77 Florence Lucella Duncan 31 12 73 Isaac Heyman 31 5 76 Leslie Erica Schermbrucker 30 11 73 Moses Bhengu 31 3 76 Malunga Sidwell Bolosha 31 7 73 Temba Harry Gwala 30 6 77 Cyril Wallace Jacobs 31 8 74 Sexford Peter Magubane 30 9 75 Tshintsheng Caroline Mashaba35 5 76 John Jolane Mavuso 23 2 76 Moorgiah Dhanabathy Naidoo 31 3 76 Phyllis Ruth Vasendha Naidoo Reuben Victor Noel 31 3 77 Sabelo Stanley Ntwasa 28 2 77 Mawalal Ramgobin 30 9 76 Stephen Hayes 31 5 77 Hethro Ndhlovu 31 3 78 Tom Dingane 30 4 78 Wongana James Nquondela 30 4 78 Predikant In het eerste halfjaar van 1973 wer den door de regeringscommissie-Schle- busch, de volgende personen verban nen of onder huisarrest geplaatst Het zijn de studentenleiders van deze ge neratie, van de nationale unie van Zuidafrikaanse studenten en van de Zuidafrikaanse studentenunie. Lezer Verbannen Lezer 2 Harry Nengwenkulu Lezer 3 Verbannen Lezer 2 Strini Moodley (Zo gaat het verder met de volgende namen: Bokwe Mafuna, Drake Koka, Saths Cooper, Steve Biko, Barney Pi- tiana, Jerry Modisane, Meville Curtis, Philippe Le Roux, Clive Keegan, Shei la Lapinsky, Paula Ensor, Chris Wood, Nick Turner, Paul Pretorius). Predilcant In de krant staat: De Zuidafrikaanse regering heeft twintig zwarte leiders verbannen in een schijnbaar allesom vattende campagne om elke zwarte or ganisatie buiten de officiële bantoe- stans te verlammen. De regering mikt nu ook op haar blanke tegenstanders. Het belangrijkste doel is het christe lijk instituut voor Zuidelijk Afrika. Lezers Tekst van Jezus voor Pilatus Lukas 23 vers een tot twaalf. Zingen Predikant Laten wij bidden: een dankgebed. Wij danken u, o Heer, voor de moed die Jezus had toen Hij stond voor de politieke leiders van zijn dagen; Wij danken u voor zijn bereidheid pijn en •HEERSCHAPPEN' Met de tweede autoloze zondag achte de rug zullen velen opnieuw zijn gift nadenken over wat oris op dit gëbli! te wachten staat. Dat we het met w minder energieverbruik zullen moefc doen in ons partikuliere leven zal minste zijn maar welke terugslag^ dit hebben op onze kuituur, op de It stelling van de mensen ten aanzfe: van hun leven? 't Was niet zo vreefc dat uitgerekend op deze zondag^ 'Zienswijze' gesproken werd over ti zetenheid', maar vooral dat daad. ter sprake kwam die vreemde has van jonge mensen naar exotisch mystieke ervaringen. Als reaktie o ons rationalisme, op onze wijze va leven. Denk maar even aan die io; dag: mensen kunnen elkaar niet me-, bereiken. Ze zijn gewend hun vria den op afstand te kiezen, de auto i er goed voor, maar dan ineens zifc ze geïsoleerd. Het is bovendien n en grimmig weer zodat niemand! straat of op de weg komt Host» mensen zullen er eenzaam zijnji weest? Alfred Portmann, beroemdï oloog, schrijft in zijn herinnering! over de spijt waarmee hij het afstoti van bepaalde onderzoekingen op zi; gebied heeft moeten aanzien. 'Ballu abwurf', het afwerpen van balla noemt hij het op zij zetten van di onderzoekingen. De motieven wan bijzonder rationeel. De onderzoeH gen waren opzichzelf interessant fc noeg, maar ze droegen niet voldoeni bij aan datgene waarnaar wij op zo: zijn. En dat is minder om er wijn en gelukkiger van te worden dan o; er beter de natuur en onze omgevic mee te kunnen overheersen (denk ai I de ruimte-experimenten), 'Hei schaftswissen' noemt hij dat in navo ging van Scheler. Terug naar onze tuatie, het is te vrezen dat velen ere zullen aansturen om nu maar zo spc dig mogelijk 'ballast' af te werpei Die ballast wordt al aangewezen in overheidssubsidies aan de kunst, u de pers, in de gelden voor de ontwil kelingshulp (en dan als een soci weerwraak). Zulke gedachten pass» in een 'Herrschaftsdenken', het d« ken van 'heerschappen' die nog altlj de waan voeden dat zij met hun ve stand alleen deze werkelijkheid wi klein kunnen krijgen en al was 'n dan maar voor die 'heerschappen' zei Wij zullen op onze hoede moeten zi; en voorkeur moeten geven aan hi 'dienstdenken' wil er ooit iets van o: terecht komen. •leed te aanvaarden en te worden ver acht en in de steek te worden gelaten om alleen te sterven. Wij danken u dat er ook vandaag jon ge mannen en vrouwen bereid zijn te lijden voor de waarheid zoals zij die zien, vooral in Zuid-Afrika Vergeef de zonde van hen die deze jongeren in de boeien willen slaan van een hel van eenzaamheid; geef de verbanne nen de kracht vast te houden aan hun overtuiging en geef oits de kracht te blijven bij wat wij als juist en waaT zien. Amen. Zingen Lezers 1,2 en 3 Lezen de volgende tekst Deze kan desnoods ln mime gespeeld worden tijdens het voorlezen. 'In de scène over de grootinquisiteur in Dostojevki's Gebroeders Karamasov verschijnt Jezus Christus opnieuw in de straten van het zestiende eeuwse Sevilla. De gewone mensen herkennen Hem met vreugde aan zijn genezin gen. Door de wacht van de kardmaal- grootinquisiiteur wordt hij prompt gearresteerd en naar de gevangenis gebracht om voor de groot-inquisiteur te verschijnen. Dan begint deze kardi naal met zijn 'ik klaag aan'. En steeds volgt keer op keer de rationalisering en zelfrechtvaardiging van de weg die de kerk moet gaan om het oorspron kelijke werk van Jezus te corrigeren. Hijzelf staat alles zwijgend aan te ho ren. Hij beschuldigt niet, Hij verde digt niet meer dan Hij deed toen Hij voor Pilatus stond. Hij is alleen wie Hij is en luistert. Langzaam dringt dit zwijgen door tot het hart van de kardinaal en brengt hem tot zwijgen. Dan is er een laatste schreeuw: de kardinaal dreigt met de doodstraf als Jezus niet onmiddellijk heengaat. In Dostojevski's scene, wandelt Jezus door de kamer heen, kust de bejaarde kardinaal op zijn bloedeloze lippen en verdwijnt Zelden is de menselijke geest schitterender beschreven dan hier waar hij tegenover de eeuwige luisteraar staat*. Predikant Twee laatste gebeden' Een gebed tot vergeving: O God, die door Jezus Christus ons uw kracht toont allen te vergeven, help ons geen moderne farizeeën te zijn, maar ons te herinneren dat wij vergeving behoe ven voor de verkeerde dingen die wij doen. Geef ons de kracht tegen het kwaad te strijden, de boze te weer staan, waar we ook zijn, en eenvoudig met u te wandelen in de geest van Christus, die nog steeds werkt in deze gemartelde wereld. Amen. Een laatste gebed om hoop: O God. die in Jezus Christus hoop deed gebo ren worden, de belofte van een nieu we dag, geef ons de zekerheid van de ze zelfde hoop, dat mensen eens als broeders en zusters deze wereld zul len regeren met gerechtigheid, barm hartigheid, liefde en vrede. Amen. NED. HERV. KERK Beroepen te Vroomshoop: J. G. v. Vlast te Zevenhuizen (ZH); te Ede: C. Schuurman te Putten; te Devente K. Pruijsen, hulppred. te Devent (verb, ber.) Aangenomen naar Diemen: J. Stru i te Utrecht, die bedankte voor Veldh ven; naar Vlaardingen (wijgem. Hol Noord): P. Vermaat te Vlaardingen. Bedankt voor Blauwkapel-Groeneka i T. de Jong te Nieuw-Lekkerland; voi Nederhardinxveld: A. Romein te IV i zep; voor Putten, Baarn en Hardis veld: P. Vermaat te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hardegareijp: N. J. G ris te Zutphen (verb, ber.) GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Drogeham: J. Hooi kand. te Sappemeer. Aangenomen naar Hengelo: J. Ge< sing te Rouveen, die bedanikte vo Harlingen. CHR. GEREF. KERKEN BBedankt voor Klundert: D. J. Klei Onstenk te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zwijndrecht: J. Karens Opheusden. Bedankt voor Ermelo: C. de Ridder Nunspeet. VRIJ EV. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-West: Vermaas te Amsterdam-Zuid. Marcellus Emants: Op zee. G. A. Oorschot 174 blz. 12,90 tweede druk. Verantwoording: Pier II. Dubois. Het verhaal 'Op zee' van Emat (1848-1923) verscheen voor het eö in 1899 in een bundel met daar» toegevoegd nog drie korte verhalt Het is nu bijna 75 jaar later door Emants biograaf Dubois uitgel zen voor een herdruk die natu lijk Van Oorschot weer voor J rekening nam. Nog twee uitgaven t Emants worden door Dubois in t vooruitzicht gesteld: het verhaal 'Vi tig' en een keuze uit de in 1920 ïi schenen novellenbundel 'Mensen'. 'Op zee' van Emants is een verin met een sterk autobiografische insl wat, volgens Dubois, niet zeggen dat het boek als een autobiogral mag worden beschouwd. Toch mat dat aspect de herdruk belangrijk. I verhaal zelf is me te gekunsteld. Li hebbers die Dubois' biografie hebb gelezen en geïnteresseerd zijn Emants 'pikken' onleesbare passaj makkelijker dan de 'gewone' lezer. pagina 11 staat zo'n voorbeeld: 'Zod wijls hij geprezen werd of een zei praal behaalde, brak 't altoos geli aan koesterend zonneschijnsel vrt heen door het lichte grijs, dat d» gaans zijn ziel omwaasde en dan 't, of alles in hem omhoog bruiste.1 opjubelde, of een uitdagende mu» vol ontembare kracht en wilde strij lust aanstonds zou losschallen uit c gemoed'. Ja, dat zijn stukjes waar je anno lj vreemd tegenaan zit te kijken. Niet min, een literair-historisch beland ke herdruk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2