ijf man schuldig eacht aan weren an kleurlingen Zeehonden in kustgebied door kwik vergiftigd? 'Smartlappen over dierenleed met volle maag gezongen Avond der violen van Krebbers, Olof, Verhey fï Ei rrote meerderheid voor 'Niet juichen' ret op de investeringen Extra treinen en bussen voor Holland-België op derde 'autoloze zondag' oreca-mensen staan als eersten terecht i grond van discriminatie-artikel Eigenaar van nachtclub vrijgesproken Waarschuwing voor gevaar van elektrische apparaten CBTB'er verdedigt veredelingslandbouw Regeling voor vluchtelingen wordt soepeler Hoogleraar zet vraagtekens bij eigen veronderstelling Wetenschap 'en techniek IftUW/KWARTET WOENSDAG 14 NOVEMBER 1973 BINNENLAND/KUNST T9/K.11 t een onzer verslaggevers [STERDAM 'Wij hebben niet gediscrüimneerd, maar alleen 6electie toegepast' Zo luidde de sn van het verweer van de zes verdachten die gisteren terecht stonden voor de kantonrechter in sterdam, omdat ze kleurlingen uit lioreca-gelegenheden in de hoodstad geweerd zouden hebben, hij q was als eersten in Nederland overtreding van artikel 429 quater van het wetboek van strafrecht laste gelegd. Dit zogenaamde discriminatie-artikel is in 1971 in het wetboek opgenomen. atia snel de kantonrechter, rar. H. C. )eta^ Eek, zei ervan overtuigd te zijn raakt, dat geen van de verdachten willen discrimineren, achtte hij van hen schuldig aan het ten las- legde. De 49-jarige nachtclubeige- E. H. T. afkomstig uit Suriname, d als enige vrijgesproken. De 45- ;e hoteleigenaar J. W. de W en de •ige eigenaar van een discotheek I. werden veroordeeld tot een boe honderd gulden of vier dagen ihtenis. De portier van de nacht- fa, de 29-jarige J. C. K. kreeg de- straf opgelegd. Twee andere tiers, de 45-jarige A. S. en de 46- jge W. C. J. S. werden schuldig klaard zonder dat een straf werd elegd. rant officier van justitie, mr. F. H. von e b penfeldt, had tegen de drie eigena- laat|een boete van honderd gulden of dagen hechtenis geëist en tegen drie portiers schuldigverklaring jfler strafoplegging. Hij achtte de «paren schuldig aan mededader- c.q. uitlokking. De kantonrech- u Tf-sprak de twee veroordeelde eige- vrij van het mededaderschap; achtte ze slechts schuldig aan uit- stol dng. Naar zijn mening had T. zich aan dat laatste niet schuldig ge kt veroordeling van hoteleigenaar De en zijn portier A.S. volgde op een it die een Amerikaanse neger bij j Nederlandse ambassadeur in Was- f [ton had ingediend. Tijdens een °*door Europa had de Amerikaan zijn blanke vrouw op 9 juli 1972 en overnachten ln het hotel van W. op de Nieuwendijk ln Amster- d. Terwijl de man zijn auto par- frde, had de vrouw bij de portier kamer gereserveerd. Toen even r ook de man zich bij de portier legde kreeg het echtpaar te ho- dat de kamer al bezet was. [hotelier en zijn portier voerden tot hun verdediging aan dat het hotel voornamelijk onderdak biedt aan jon ge Amerikaanse militairen, die op de aanwezigheid van negers geen prijs zouden stellen. 'Die zien ze', aldus de portier* op hun basis in Duitsland al genoeg.' Kleurlingen, merkte eigenaar De W. op, werden uitsluitend ge weerd met het oog op de mentaliteit van de Amerikaanse militairen. Hij voegde eraan toe dat ook oudere mensen ontraden werd in het hotel te logeren, in verband met de herrie die de Amerikanen 's nachts plegen te maken. De kantonrechter trachtte er tevergeefs achter te komen waarom de ene groep geweerd en de andere slechts logies ontraden werd. De portier merkte op dat hij opdracht had ervoor te zorgen dat het hotel door een zo homogeen mogelijke groep werd bevolkt. Hij zei persoon lijk niets tegen kleurlingen te heb ben, maar met de Amerikaan, verge zeld van een blonde vrouw, zag hij de 'moeilijkheden binnenstappen'. Naar zijn zeggen hebben in het hotel trou wens ook Amsterdammers, Fransen ('omdat ik ze niet kan verstaan') en mensen met rugzakken geen toegang. De hotelier overhandigde de rechter drie brieven van kleurlingen waarin zij schrijven dat hun de toegang nooit is geweigerd. Hij wilde daarmee aan tonen dat van discriminatie geen spra ke was. De 49-Jarige T. eigenaar van een nachtclub in dé Kerkstraat in Amster dam, en zijn gewezen portier K. was ten laste gelegd dat zij tot tweemaal toe het discriminatieartikel hadden overtreden. Op 29 augustus 1972 had K. de toegang geweigerd aan een Amerikaanse neger, die daarop in een brief aan de minister van justitie zijn beklag had gedaan. Volgens twee Nederlandse getuigen, die overigens niet op de zitting waren verschenen; zou K de neger hebben gezegd, dat de nachtclub besloten was. K. ontkende dat en beweerde dat hij ledereen toeliet, mits de bezoeker zich netjes gedroeg en goed gekleed was. Tegenover de politie had K. verklaard dat de neger hem wel niet zou heb ben aangestaan, maar dat hij wellicht een verkeerd oordeel had geveld, toen hij de toegang weigerde. T. zei de portier nooit opdracht te hebben gegeven de bezoekers op ras of huidskleur te selecteren; de politie en de rechter-commissaris had hij er daarbij op gewezen zelf een 'zwarte man' te zijn. Zijn eigen gekleurde vrienden, zei hij, kwamen tenslotte ook in zijn nachtclub. TV-reportage N HAAiG Met grote meerderheid van stemmen (de WD, tü, CPN, SGP, de Boerenpartij en de RKPN stemden tegen) eft de Tweede Kamer gisteren de wet goedgekeurd, waardoor de Sering de bevoegdheid krijgt de investeringen aan banden te leg- Londen zijn gisteren de laatste voorbereidingen getroffen voor het 'huwelljk- ■het-jaar* van prinses Anne en kapitein Mark Phillips. Tientallen verlichte nen zullen de route markeren die de koninklijke familie vanmiddag naar Westminster Abbey volgt Miljoenen tv-kijkers over de hele wereld zullen huwelijkssluiting rond half een Nederlandse tijd kunnen volgen. deze belangrijke eindstemming en de christen-democratische par- n weer uiteen. Drs. Ad. Schouten de ARP die een felle oppositie te- de voorstellen van minister Dub 's had gevoerd, zei dat zijn fractie ti vóór zou stemmen. De congestie- schijnselen in het westen van het i zijn allerbelabberdst. Dat is ook geval met de middelen om deze schijnsel en te bestrijden, zo legde heer Schouten uit Kiezend tussen wbelabberdste dingen stemt de P voor de belabberde wet i KVP stemde voor. Uit de iiverklaring van de heer Peijnen- t bleek, dat het aannemen van het endement-Verbrugh (GPV) de kri- voor het verkrijgen van een ver- uilng ln een algemene maatregel i bestuur te vermelden, en het par- lent de kriteria goed te laten keu- t de KVP geheel over de streep getrokken. CHU daarentegen bleek onoverko- Ujke bezwaren te hebben tegen het ^gestelde vergunningenstelsel. Drs. o der Mei had geen goede woorden ei" de voorstellen, temeer omdat in troonrede staat vermeld dat de wet aanzet is van het toetsen door de Theid van de investeringen. VVD had dezelfde bezwaren. Ver noemde de heer Van Ardenne het fctig, dat de wet zou worden inge- *d aan de vooravond van wat hij önde een 'ernstige sociaal-economi- he negatieve ontwikkeling.' Aarden van wasmachines erg belangrijk Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit onderzoeken is de arbeidsinspectie gebleken dat de oorzaak van ongevallen vaak met dodelijke afloop met huishoudelijke elektrische apparaten gezocht moet worden in slechte of foutief gebruikte stroomverbindingen. De arbeids inspectie registreerde in 1972 125 van dergelijke ongevallen, waarvan 19 met dodelijke afloop. Twee van deze laatste onge vallen gebeurden met een wasmachine/automaat. De arbeidsinspectie noemt als oorzaken van dergelijke ongeluk ken: Het zich onvoldoende bewust zijn van het gevaar dat men loopt bij het gebruik maken van ma chines zonder deugdelijke aardver- bindingen. Onachtzaamheid bij het aan el kaar koppelen van snoeren waarbij de aarding wordt verbroken of ver keerd aangesloten. Het niet tijdig door een des kundige doen herstellen van defecte verbindingen. Onvoldoende controle op deze aansluitingen en de algehele toe stand van de machine. Het gebruiken van niet-geaarde stopcontacten voor machines die ter beveiliging geaard moeten zijn. Nadrukkelijk wijst de arbeidsin spectie erop, dat aarding van ma chines die in vochtige ruimten staan, zoals douches, schuurtjes en keuken, bijzondere aandacht ver eist Van ©en onzer verslaggever» LUNTEREN Wie de edele produkten van de intensieve veehouderij begeert moet ook de ver edeling accepteren, zei drs. E. Broekhuis, secretaris van de Gelderse CBTB, op de gisteren in 'De Blije Werelt' te Lunteren gehouden voorlichtingsdag voor pluimveehouders. Drs. Broekhuis vroeg zich af of de 'smartlappen over het dierenleed in de veredelingslandbouw niet teveel met een volle maag worden gezon gen'. Hij zei dat men van mening kan verschillen over de vraag of de mens over het dier mag heersen, zo als sinds de Batavieren en al eerder wordt gedaan. De landbouw mag een discussie op dit punt zeker niet ont lopen. •Vlees van dieren die van ouderdom zijn gestorven wordt niet gevraagd. Voor een goede biefstuk moet een dier in de kracht van zijn leven worden gedood. Voor een karbo- naadje wordt een levenslustig var ken de eventuele ontwikkeling tot het moederschap wreed ontnomen. Voor een mals kippetje wordt een kuiken de nek omgedraaid. Wij doen dit sinds jaar en dag*, aldus de heer Broekhuis, die ook zei: 'Na de modernisering van de keuken is nu het kippenhok gemoderniseerd. Dat maakt mijns inziens in principe geen verschil. Ik betwijfel overigens of het levensgeluk van de zeven kippen en een haan van de boer uit het ou de schoollied zoveel groter was da» dat van hun nazaten' Welvaart Drs. Broekhuls stelde in zijn betoog de vraag aan de orde of de welvaart mogelijk aan de pluimveehouderij voorbijgaat Hij bleef het merkwaar dig vinden dat de prijzen van eieren de laatste vijftien jaar gemiddeld niet zijn gestegen terwijl de kosten van het levensonderhoud met een procent of vijf per Jaar omhooggaan en de loonkosten met zo'n tien pro cent Endg optimisme voor de toekomst zag hij echter wel. De schaalvergro ting heeft een gunstige invloed: on geveer tien procent van de Neder landse pluimveehouders heeft meer dan duizend leghennen: die tien pro cent heeft bijna negentig procent van de leghennenstapel. Pessimis tisch was de heer Broekhuis onder meer vanwege het door 'Brussel' buiten elke subsidieregeling houden van deze sector, de milieuwetgeving en de bemoedilngen van de dierenbe scherming met de veredelingsland bouw. Daarbij maakte hij de hier voor weergegeven opmerkingen- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeling voor vluchtelingen die in Nederland poli tiek asiel zoeken, zal per 1 januari 1974 worden versoepeld. Staatssecreta ris Glastra van Loon (justitie! heeft dit gisteren in de tweede kamer mee gedeeld bij de behandeling van de be groting van justitie. De asielzoekers zal dan al direct na hun toelating voor een half jaar een verblijfsvergunning worden gegeven, waardoor hun positie in Nederland veel zekerder wordt Thans moeten zij veelal enige tijd op een verblijfsver gunning wachten waardoor zij niet di rect voor hulp in aanmerking komen en ook geen werk kunnen zoeken. De staatssecretaris zal de positie van de zigeuners binnenkort weer in in ternationaal verband aan de orde stel len. Bij dit overleg zal ook worden gesproken over een experiment dat justitie momenteel neemt met de toe lating van de groep van rond 30 zi geuners uit Joegoslavië die vorig jaar het land uit werd gezet, maar nu weer terug is. Hij noemde deze men sen 'zielige stakkers'. De staatssecretarid is voorts van plan het vreemdelingenbeleid zo in te rich ten dat de beslissingen dan door amb tenaren worden genomen die dichter bij de vluchteling zelf staan. T. en K. moesten zich ook verant woorden voor een gebeurtenis die zich op zaterdag 6 januari van dit jaar heeft afgespeeld. K. weigerde toen de toegang aan drie Surinamers, die zich in gezelschap van een Neder lands meisje bij het etablissement vervoegden. Op maandag 8 januari bleek dit bezoek deel te hebben uitge maakt van een televisie-reportage die AVRO's Televizier aan de rassendis criminatie in Amsterdam had gewijd. De drie Surinamers en het meisje be zochten in opdracht van de AVRO een aantal hoofdstedelijke bars, waar onder de nachtclub van T. Een van de Surinamers, de 21-jarige student C. O. N. Rozenblad, die als getuige op trad, zei dat het meisje wel naar bin nen had gemogen, maar dat de Suri namers de toegang was geweigerd. Een verslaggever van Televizier on dervond even later geen enkele moei lijkheid bij het betreden van de club. K. schreef zijn optreden in dit geval toe aan een misverstand. Een avond, of een paar avonden, eerder had hij moeilijkheden gehad met een groepje Surinamers. Hij had gemeend op 6 ja nuari met hetzelfde groepje van doen te hebben. De portier zei niet van dis criminatie beschuldigd te kunnen worden, omdat hij verscheidene Suri naamse vrienden zou hebben. Als oud- bokster merkte hij op, was ook hij veel met kleurlingen opgetrokken. Het Televizier-équipe was op dezelfde avond ook voor een dichte deur geko men bij de discotheek van H. in het Leidsepleinkwartier. H. zei het zich niet te kunnen veroorloven onbeperkt kleurlingen toe te laten, omdat er dan spoedig geen blanke meer zou komen. Andere horecabedrijven, voerde hij aan, waren door een al te soepel toe latingsbeleid over de kop gegaan. Hij had zijn portier W. C. J. S. opdracht gegeven voor een gemengd publiek (voor ten hoogste vijftig procent uit kleurlingen bestaande) te zorgen. Juist omdat hij niet elke kleurling weert, vond hij het onbegrijpelijk dat juist zijn discotheek door de AVRO was 'uitgezocht.' Vóór de tvedstrijd rijden vierhonderd taxi's AMSTERDAM Het gemeentelijk vervoerbedrijf van de hoofd stad heeft voor de komende HollandBelgië-zondag zestig parti culiere autobussen gehuurd, die non-stop zullen pendelen tussen liet Centraal Station en het Olympisch Stadion. De NS zul len acht extra treinen naar Amsterdam inleggen en tussen elf en een uur alle treinen van de normale dienstregeling in de richting Amsterdam uitbreiden. Herman Krebbers Theo Olof De officier van Justitie, die enkele malen van een 'zeer gevoelige zaak' sprak, zei niet blij te zijn met het door de AVRO geleverde bewijsmate riaal. 'Ik kan', merkte hij in zijn re quisitoir op, 'niet juichen over een reportage over dit onderwerp, die be paalde relevante feiten verzwijgt en de indruk wekt of Amsterdam alleen maar negers weigerende dancings heeft. Dit is nu juist de manier waar op dit onderwerp niet moet worden behandeld.' door Adr. Hager DEN HAAG Het puik van de Ne derlandse violisten stond maandaga vond in het Congresgebouw in het licht der belangstelling en in het felle schijnsel van t.v.-lampen. Emmy Ver hey, Herman Krebbers en Theo Olof samengebracht in één concert, een 'vond der violen' voor de liefhebbers van dit viersnarige instrument. Die liefhebbers treft men niet alleen in Den Haag, men presenteert dit pro gramma in vele plaatsen, o.a. op 16 november ln Rotterdam. Emmy Verhey vroeg aandacht voor het concert van een dertienjarige Mendelssohn, de leeftijd waarop hij reeds een aantal symfonieën gecompo neerd had. Vioolconcert en symfonie- en krijgen de laatste tijd terecht meer aandacht; zij zijn 't ten volle waard. Met het vanzelfsprekende gemak waarmee het Vioolconcert geschreven is speelde Emmy Verhey het. Haar nuchterheid lijkt niet te passen bij de romantiek van de jonge Felix, en haar technische beheersing dwong dan ook meer respect af dan haar lyrische ontboezemingen. Haar plaats werd op het podium en voor de camera's ingenomen door leermeester Herman Krebbers, die !n zijn jubileumjaar vrijwel avond aan avond concerteert. Frapperend bij Krebbers is altijd weer zijn volledige inzet en zijn intense concentratie. De weergave van het Concert no. 1 van Bruch werd het onbetwiste hoogte punt van deze violen-avond. Zijn mu zikaal zo zeer doorleefde spel, de ui terlijk volmaakte rust, zijn superieure toonvorming, in dit alles herkent men het ware meesterschap. Zijn kunstbroeder, Theo Olof. inter preteerde het concert van Tsjai- kowsky met hartstocht en geladen heid, vooral technisch spel van grote allure. Aan de virtuoze eisen die dit concert stelt weet Olof met zijn prachtig ontwikkelde violistiek magni fiek te voldoen. LUCAS VIS De componist Lucas Vis stelde het vi- olistisch trio in staat gezamenlijk te concerteren ln een werk dat dit jaar werd voltooid; de 'Serenade voor drie violen en kamerorkest'. Deze, aan zijn leermeester Bruno Maderna opgedra gen compositie is samengesteld uit zes korte fragmenten, waarin Vis uitzon derlijk knap de drie vioolpartijen tot een eenheid weet te formeren. Verfij ning in solistische en orkestrale aan pak is het kenmerk, elk onderdeel klinkt transparant, ook ln deel 4 waar de componist zich aan een composito risch wat fellere taal waagt. Tussen Mendelssohn, Bruch en Tsjaikowsky was deze Serenade zeker niet mis plaatst, omdat Vis onderstreept dat ook een werk uit 1973 een lyrische en bewogen ondertoon kan bezitten. Voor Libor Pesek en het Frysk Or kest was het deze avond een ondank bare taak, men bleef op de achter grond. Niettemin een waardevolle taak, omdat de drie violisten ten volle de gelegenheid kregen zich te ont plooien en dat is voor een begelei dend apparaat geen geringe verdien ste. Er zullen in de uren voor het begin van de interland vierhonderd taxi's rijden, na afloop honderd méér. Op de tramlijnen 16 en 24 vanaf het cen traal station naar het Stadionplein zullen zeventig wagenstellen worden Ingelegd, die evenals al het andere openbaar vervoer bussen non-stop naar de voetbal-arena zullen rijden. De busdiensten van de N.Z.H. en 'Centraal Nederland' zullen hun lij nen versterken. Alle extra bussen, ook die van de Enhabo, en uit Am sterdam en de Vechtstreek, zullen doorrijden naar het stadion. Zo ziet ln grote lijnen het plan- de-campagne eruit dat alle openbare vervoersdiensten, voor de komende derde autloze zondag de éérste voor België hebben opgesteld. De grote krachttoer zal gevormd worden door de afvoer van de ongeveer 65.000 bezoekers, van wie er naar schatting 55.000 van buiten Amsterdam zullen komen. Vanuit België worden een kleine tienduizend belangstellenden verwacht, die met een extra trein en met bussen worden aangevoerd. Bussen De organisatoren hebben gevraagd voor het vervoer van groepen zoveel mogelijk gebruik te maken van toer- bussen. Aan tweehonderd toerwagen- bedrijven in Nederland zijn de par keerplaatsen ln totaal voor acht- thenderd bussen aangegeven. Het ernstige beroep op het openbaar bus vervoer wordt gedaan om grote ver stoppingen bij de Amsterdamse NS- statlons (CS., Amstel en Sloterdijk) zoveel mogelijk te voorkomen. Zowel van het Amstelstation als van het sta tion Sloterdijk zal buslijn 15 worden versterkt met 23 extra bussen ln de richting Olympisch stadion. Kaartjes Het gemeentelijk vervoerbedrijf zal op het Centraal Station een carré in richten voor de verkoop van retours naar het stadion (een gulden). Deze maatregelen moesten worden geno men, omdat de KNVB afwijzend heeft beschikt inzake een toeslag op de voetbalkaartjes, zoals die wel geldt voor de thuiswedstrijden van Ajax en de dan recht geven op gratis open baar vervoer. De NS rekent erop, dat zondag tussen elf en een uur twin tigduizend voetbalenthousiasten naar de hoofdstad moeten worden ver voerd. Alle trams en bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf en ook de particuliere bussen zullen voorzien zijn van gele stickers op voor- en ach terruit. Voor fietsers en bromfietsers worden in de naaste omgeving van het stadion honderd rekken neergezet Alle bezoekers van de wedstrijd wordt geadviseerd tijdig naar het stadion te vertrekken. Zij dienen er rekening mee te houden, dat veel voetbaltrams al bij het centraal station tjokvol lo pen. Het gemeentelijk vervoerbedrijf zal ongeveer 100 man extra personeel inschakelen. Op tram- en buslijnen, die niet naar het stadion rijden, zal minder personeel en materieel be schikbaar zijn dan op belde vorige au toloze zondagen, daar zal men met vertraging rekening moeten houden. De verkeerspolitie schakelt honderd man extra in. door drs. RobJoppema Emmy Verhey Worden zeehonden in ons kustgebied nu door kwik vergiftigd, ja of nee? Profé dr. J. H. Koeman van de landbouwhogeschool Wagenin- gen zaait in het eerbiedwaardige tijdschrift Nature twijfel aan de ver onderstelling die hij een paar jaar geleden zelf publiceerde. Meer dan twijfel is het trouwens niet, dus we mogen over de lozing van kwikresten in binnen- en buitenlands (Rijn) water nog best erg be zorgd blijven. Maar het verhaal is een aardig voor beeld van noest doorzoeken. Want de oorspronkelijke bevindingen zagen er op het eerste gezicht degelijk uit. In het kader van een door TNO ge coördineerd onderzoek naar de kwik- verontreiniging en haar gevolgen in en om Nederland, hadden Koeman en medewerkers onder andere dood aan getroffen zeehonden onderzocht. In hun lever en hersenen werden zulke hoeveelheden kwik aangetroffen, dat van een aantal met enige stelligheid kon worden gezegd dat het de doods oorzaak was geweest, rapporteerden zij twee jaar geleden. In de hersenen van mensen en vogel tjes die (bij ongelukken respectievelijk voor wetenschappelijk onderzoek) wa ren gestorven aan vergiftiging met de levensgevaarlijke verbinding methyl- kwik, waren gehalten van tien tot twintig milligram per kilo gevonden. De hoeveelheden kwik ln de hersenen van dood gevonden zeehonden liepen op tot meer dan dertig. Het leek een duidelijke zaak, maar er zat een onzekere factor ln. Want het stond op dat moment niet vast dat het gemeten kwik daar inderdaad in de vorm an zijn giftige verbinding methylkwik aanwezig was. Het lag wel voor de hand, want de vis waar mee de zeehonden zich voedden bevat te vrij veel van die verbinding, en bo vendien is methylkwik een van de weinig bekende stoffen die door de moeilijk te passeren grens tussen de rest van het lichaam en de hersenen kan heen dringen. Bovendien had de Zweedse onderzoeker G. Westöö in een beperkt aantal Westduitse zeehon den gevonden, dat van de totale hoe veelheid kwik maar een klein deel in de metyl-vorm aanwezig was. Dat was een afwijking van het gebrui kelijke beeld van de vergiftiging, en daarom al een reden voor nader on derzoek. Bovendien riep het de vraag op, wat er dan chemisch met de rest van het kwik was gebeurd. Verrassend antwoord Op die laatste vraag hebben Koeman en twee medewerksters nu in Nature (vol 245, pag. 385) een verrassend antwoord gepubliceerd. Steunend op gevoelig chemisch onderzoek van hun monsters in het Interuniversitair re actorinstituut in Delft, vonden zij dat het kwikgehalte nauwkeurig gelijke tred hield met de hoeveelheid van een ander materiaal, seleen. Omdat de verhouding bovendien zo bleek te lig gen dat er voor elk atoom kwik juist één atoom seleen was, zou het wel heel toevallig zijn, wanneer hier niet een chemische verbinding zou zijn op getreden. Strikt logisch bewezen is dat intussen niet, want dc verbinding is niet als zodanig waargenomen. Koe man en de zijnen schrijven het dan ook nergens. Maar er zijn wel omstan digheden die het een heel aantrekke lijk Idee maken. Uit dierproeven is bekend, dat seleen een beschermende werking heeft tegen het giftige effect van kwikverbindingen (bij ratten en bij Japanse kwartels). Dat was chemisch ook een beetje te verwachten, omdat de verbinding, kwikselenide, bijzonder slecht oplost in water en dus een degelijke moge lijkheid lijkt om het gevaarlijke kwik aan de circulatie te onttrekken. Tsje- choslowaakse onderzoekers hadden al geopperd dat er een kwik-seleenver- binding zou bestaan die stevig gebon den is aan de dierlijke lichaamseiwit ten. Slim Het lijkt er dus op, dat de zeehonden onze industriële vervuiling te slim af zijn, dat ze over een chemische me thode beschikten om kwik vast te leggen. Maar het ls de vraag of ze 'slim' ge noeg waren en er is bepaald geen re den tot Juichen. Want het staat hele maal nog niet vast, waarschuwde prof. Koeman teen we hier onlangs over praatten, dat het bestaan van dat kwik-seleen-eiwitcomplex niet schade lijk is voor die zeehond. Tenslotte zit ten we nog steeds met het probleem dat er zeehonden dood langs de kust worden gevonden op leeftijden dat ze daar niet aan toe zouden zijn. Kwik blijft verdacht. Gezond kan het in ieder geval niet zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11