Volgend jaar geboortenpiek te verwachten Kissinger: Israël spoedig uit Sinai UW Nixon is weer band kwijt Geen rijbewijs, toch 30 jaar gereden Index krant Energie(ke) besparing in Japan Onthul/ineen Newsweek Dubbele moord in Voorburg Israël verwijdert VN-versperring Zware storm: portaal geknakt krant bon NAJAARSPUZZEL rektif ikatie op de bres voor een sterke christelijke pers! Boycot Nederlands vrachtschip in Syrische haven Nieuwe Leiclse Courant DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 191 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31.35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Een reusachtige kerstboom sa mengesteld. uit 15.000 lampjes siert de gevel van een waren huis in Tokio. Binnenkort gaat de verlichting echter uit omdat in Japan drastisch op energie moet worden bezui nigd. De minister van handel heeft gisteren gewaarschuwd dat de economische groei wei eens zou kunnen omslaan in een teruggang als de crisis voortduurt. Verder zijn in Engeland de mijnwerkers in staking gegaan omdat hun looneisen door de energiecrisis niet zijn ingewil ligd, verminderden de VS (vreemd genoeg) hun oliepro- duktie in de eerste tien maan den van dit jaar, maakt België a-s. zondag zijn eerste autolo ze dag mee, worden de West- duitse zelfbedieningspompen gesloten en praten in Bahrein (een van de oliestaten aan de Perzische Golf) beleggingsdes kundigen en Arabieren over investeringsmogelijkheden i n westerse landen, die olie uit de Noordzee willen halen. Meer over dit alles op onze 1i- nancieel-economische pagina. WASHINGTON (Rculcr, UPI. AP) Het Witte Huis is weer een geluidsbandje kwijt. Ditmaal betreft bet een gesproken memorandum van Nixon over het belangrijke gesprek van 15 april met zijn toenmalige adviseur John Dean. Eerder had het Witte Huis meegedeeld, dat dit bandje Inderdaad bestaat, maar gisteren verklaarde Nixons advocaat dat het bandje niet gevonden kon worden. Dean heeft onder ede verklaard dat Nixou tijdens dat gesprek op 15 april opmerkingen maakte, waaruit hij de indruk kreeg dat de president op de hoogte was van de pogingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen. Hoewel alle gesprekken, die de president in het Witte Huis voert, automatisch op de band worden opge nomen, heeft Nixons advocaat elf dagen geleden mee gedeeld dat door een storing dit gesprek niet op een geluidsband is gezet. Deze mededeling oogstte een storm van verontwaardiging van Amerikanen, die dit niet konden geloven. De dis- trictsrechter John Sirica begon onmiddellijk een onder zoek naar de bewering van het Witte Huis. Henry Petersen, de oud-onderminister van justitie, verklaarde dat de president hem in juni had aangeboden te luisteren naar een bandopname van het gesprek van 15 april. De president bevestigde dit. maar zei dat hij zijn gesproken herinneringen aan het gesprek had bedoeld en niet bet eigenlijke gesprek. Gisteren deelde Fred Buzhardt, Nixons advocaat, echter mee dat dat bandje uit de dictafoon niet gevonden kon worden. In Juni had hij tegen Watergate-aanklager Archibald Cox bevestigd dat dat bandje wèl bestond. En kortgeleden had het Witte Huis laten weten, dat het het dictafoonbandje aan Sirica zal overhandigen. Ver leden week maandag werd echter ontdekt, dat het bandje er niet was. zo verklaarde Buzhardt. Er bestaan nu al leen nog maar de door Nixon gemaakte aantekeningen van het gesprek. Zie ook pagina 9 VOORBURG In de Van Alphen- straat in Voorburg heeft in de nacht van zondag op maandag een echtelijk drama aan twee mensen het leven ge kost. De 30-jarige elektro-technicus Albert Ente heeft, vermoedelijk tij dens een echtelijke ruzie, zijn 29-jarige vrouw L. M. Ente-Smits op bed ge wurgd en daarna de hand aan zichzelf geslagen door elektrocutie. De politie werd om acht uur gister avond gealarmeerd door de pleegvader van de vrouw, de heer C. D. Dekker. De recherche trof de man en de vrouw dood aan in nachtkledij. De recherche tast op het ogenblik om trent het motief van de wurging en de zelfmoord in het duister. Het was be kend, dat man en vrouw ze hadden geen kinderen al enige tijd in ech telijke moeilijkheden waren gewik keld. Zogezegd Ook al bent u tegen de gevange nis, ik adviseer u de mensen die er zitten om hunnentwil te bezoe ken. Prof. dr. G. P. Hoefnagels op vergadering reclassering. Men kan alleen maar glimlachen om het idee dat de heer Khad- daffi (de president van Libië) de politiek van West-Europa zal dic teren en dat de heer Idi Amin (de president van Oeganda) voor de ideeën daarvan zal zorgen. Israëls minister van vervoer Peres over de Arabische olie boycot. Mensen run naoorlogse geboorlensolf krijgen nu zelf reel kinderen Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Volgend jaar gaat het geboortencijfer in Nederland stijgen. Dat lijkt een verrassende ontwikkeling in een periode waarin dat cijfer nu juist met grote regelmaat en verrassende snel heid terugliep. In 1969 werden nog meer dan negentien baby's geboren per duizend inwoners, en nu al minder dan zestien. En de CBS-voorspelling van liet aantal Nederlanders in bet jaar 2000 kelderde in etappes van twintig miljoen lot tussen de vijftien en zestien. TEL AVIV/CAIRO (Reuter AP) Israëlische troepen heb ben gisteravond om zes uur een wegversperring op de weg Cairo- Suez opgeruimd, die daar eer der was aangebracht door troe pen van de Verenigde Naties. De wegversperring, sneed vol gens het Israëlische opperbevel Israëlische legereenheden ten westen van Suez af en was bo vendien opgericht zonder over leg met Israël. De ontmanteling van de versperring door ,de Is raëli's kwant, nadat dë VN-troe- pen hadden geweigerd de ver sperring weer weg te halen. Het was gisteravond nog niet duide lijk of er vijandelijkheden had den plaatsgevonden tussen Is raëliërs en en soldaten van de van de VN. Zie verder pag. 9. NEW YORK. BEIROET. TEL AVIV, CAIRO (Reuter. UPI, AFP, AFP, DPA, AP) De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Sisco heeft Egyptische top-functionarissen, die nogal sceptisch waren over de Amerikaanse houding, gezegd dat de stemming in de Ver enigde Staten zich aan het wijzigen is 'ten gunste van de Arabieren, als gevolg van de olie- en de strategische belangen', die Amerika in de Arabische wereld heeft. Dit heeft het Amerikaanse weekblad Newsweek bericht. uitgewisseld. Maar het blad zegt van goed ingelichte kringen te hebben vernomen dat deze terugtrekking we derzijds in werkelijkheid in het voor deel van de Arabieren zou zijn. Zo zou Israël zich terugtrekken op een li nie ruim 19 km ten oosten van het Suezkanaal, maar zou het de controle behouden over de strategisch belang rijke Mitla- en Gidi-passen. Egypte zou op de oostelijke oever 'symboli sche eenheden' mogen behouden, als bewijs voor de Egyptische aanwezig heid in de Sinai. Tussen beide linies Volgens Newsweek zou de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger president Sadat de verzekering hebben gegeven dat Israël zijn troepen 'binnen het jaar' uit de Sinai zal terugtrekken. Joseph Sisco zou nog steeds volgens Newsweek de Israëlische leiders hebben gezegd dat Kissinger en Sadat het 'in princi pe' eens waren geworden over een we derzijdse terugtrekking door de Egyp tische en Israëlische troepen langs het Suezkanaal, nadat de krijgsgevange nen door beide partijen zouden zijn Storm Eerst zwaar bewolkt met in het zuidoosten nog geruime tijd re gen. Overigens enkele opklarin gen afgewisseld door buien. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust enige tijd zware storm, eerst uit zuidwest tot west, later uit west tot noord west. Temperaturen omstreeks 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend onbestendig met normale temperaturen. Morgen zon op: 07.58 onder: 16.51 maan op: 20.41 onder: 12.09 Zo verrassend is de omslag in de ont wikkeling echter niet en hij zal waar schijnlijk ook heel tijdelijk zijn. De kwestie is dat de mensen die de na oorlogse geboortengolf vormden, voor zover zij getrouwd zijn op het ogen blik in vrij groten getale kinderen krijgen. Omdat er in het aantal kin deren per huwelijk geen plotselinge verschuivingen te verwachten zijn, zal het afgeleide geboortenpiekje van vol gend jaar geen aanleiding zijn, de voorspellingen op lange termijn weer eens te herzien. Dr. H. J. Heeren, sinds gisteren Ne derlands eerste lector in de sociologie van bevolkingsvraagstukken, verwacht dat van de twee voorspellingen die het CBS laatstelijk publiceerde, de laagste het dichtst bij de waarheid zal liggen. Dat betekent verdere daling van de groeisnelheid van de bevolking en op de lange duur zelfs een zekere daling in absolute aantallen. Dr. Heeren en zijn medewerkers aan de rijksuniversiteit in Utrecht zijn al sinds 1965 aan het speuren naar de sociologische achtergronden die op het geboortencijfer invloed hebben. 'De feitelijke bevolkingsgegevens zijn goed bekend', legt hij uit, 'want ge boorten moeten bij de burgerlijke stand worden aangegeven en boven dien is er eens in de tien jaar de volkstelling. Maar juist omdat het ge ven van die informatie verplicht is, kun je bepaalde heel belangrijke din gen niet vragen: de gewenste gezins grootte, toepassing van geboortenbe- perking en abortus'. Daarnaar stellen de Utrechtse sociologen dus zelf onder zoek in, uiteraard op geheel vrijwilli ge basis. Dat lukt uitstekend: 'Toen we in 1967 met het eerste onderzoek onder vierhonderd gehuwde vrouwen in Utrecht begonnen, was anticoncep tie nog vrij sterk een onderwerp waar je 'niet over praatte.' Maar wij kregen alle mogelijke medewerking.' Dit onderzoek naar de manier waarop geboortencijfers tot stand komen, ver schaft een dieper inzicht dan het be kijken van de cijfers alleen, en kan dus ondersteunend werken bij het op- Voor vervolg zie pag 5, kolom 5 Scherpe controle op klusjesman Van onze correspondent EDE Een 56-jarige Rotterdammer, J. Ch. P., heeft dertig jaar lang zonder rijbewijs in zijn auto gereden. Pas dit weekeinde liep hij in Ede tegen de lamp tijdens een routinecontrole. De politie nam de auto die veel gebreken vertoonde in beslag. De auto was zo slecht dat hij ter plaatse aan een sloper verkocht werd voor 25 gulden. (ADVERTENTIE) Hoewel het gisteravond onrustbarend stormde, waren er bij het ter perse gaan van deze editie geen berich ten over ongevallen of schade. Alleen bij Bevenvijk begaf een bewegwijzeringsportaal het, zodat een zware vrachtwagen met pijn en moeite onder het nog overeindstaande gedeelte door kon. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. nee hoor, 't wordt mij te link... In ons blad van ZATERDAG j.l. werd op pagina 23 een cijferreeks onduidelijk afgedrukt, Terwijl ook de rektifikatie van maandag een onjuistheid bevatte. Onderstaand gelieve U de cijferreeks nogmaals aan te treffen: 5 35 97 7 184 114 68 138 159 72 183. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee onfvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje' (flessep_onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden in zou een groot contingent troepen van de VN-vredesmacht worden gesta tioneerd. DRIE FASEN Israëlische en Amerikaanse functiona rissen hebben bevestigd dat Kissinger in feite een plan heeft opgesteld in drie fasen. De eerste fase zou bestaan uit het uitvoeren van het zes-punten- akkoord, dat zondag door Egypte en Israël werd ondertekend. In een twee de fase zou het Israëlische leger op 20 km ten oosten van het Suezkanaal te rugtrekken en het Egyptische leger daar slechts kleine eenheden mogen hebben En in de derde fase zou de vredesconferentie moeten plaatsvin den, waarin de VS en de Sowjet-Unie een zeer belangrijke rol zullen spelen. Ook op dit punt heeft Israël bakzeil moeten halen; het heeft er in het ver leden nl. steeds op gehamerd dat het vredesbesprekingen met de Arabieren wilde, zonder dat de grote mogendhe den of andere landen zich erin meng den. Egypte heeft van zijn kant al meegedeeld dat het ook 'bevriende landen' in West-Europa, zoals Frank rijk en Engeland, Afrikaanse landen en China bij de vredesconferentie wil hebben, die dan onder auspiciën van de VN noet worden gehouden. Twee Libanese dagbladen, het rechtse Al Hayyat en het pro-Egyptische AI Anwar hebben gisteren gemeld dat de Zie verder pag. 9. 6e kolom DAMASCUS (DPA) De havenar beiders van de Syrische havenstad La- takia aan de Middellandse Zee hebben gisteren geweigerd het Nederlandse vrachtschip 'Ulster' te lossen. Als mo tivering voerden ze de 'pro-Israëlische' politiek van Nederland aan. Het is niet bekend wat er nu met de la ding zal gebeuren. Binnenland Reclassering niet zonder vrijwilligers5 De middenschool 7 Buitenland Kissinger sprak Mao 9 Ontluistering Confucius9 Kerk Beijers Naudé voor rechter.2 Uit de kerkbladen 2 Sport Goethals selecteert 17 spelers 11 Economie Ruzie over bouw supermarkt 15 Nieuwe boekenj Men schrijft onsj Kaïneragenda i Radio en tv g Strips, feuilletong Recept 6 Puzzel g Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Familieberichten 8 Beurs 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1