R E Akkoord tussen Egypte en Israël ondertekend UW Stroomverbruik wordt beperkt Supporters AZ'67 kwamen per fiets tn deze krant Nog stiller meer rijders op de bon v. d. Velde olland gaf Israël tijdens oorlog olie' Olieproduktie moet voorgoed omlaag KERST-AKTIE 1973 GIRO 1130000 krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Drie doden op autoloze zondag Nieuwe Leidse Comraml CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jistraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Veel buitenlanders MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoeterwondseweg 23, tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van NIJevelUtr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur M Ij M ynw. Ml mi i - 4 Normaal is er op de Dam in Amsterdam maar een keer per jaar een schimmel met berijder te zien, en dat is dan Sinterklaas hoogstpersoonlijk. De AMSTERDAM ÏOTTERDAM Hoewel de auto snelwegen op de tweede autovrije tondag een rusti ger beeld boden dan vorige week, werden gisteren in de grote steden neer overtreders van het autorij- rerbod aangehouden. Deze stijging ran liet aantal processen verbaal was te wijten aan veel aanhoudin gen van buitenlanders, die niet neer onbekommerd over de veria- en wegen konden toeren zoals vo- ige week zondag. n Amsterdam werden 28 proces sen verbaal opgemaakt waaron der tien tegen buitenlanders en n Rotterdam 25. In Amsterdam zo vel als Rotterdam bleek nog een grote mate van verwarring en on wetendheid te bestaan over de rao- ;elijkheden van ontheffing. Er wa- honderden telefoontjes van nensen, die meenden in een uit- inderingspositie te verkeren en ispraak te kunnen maken op en vrijstelling van het autorijver- lod zonder over een ontheffing te «schikken. Het publiek is bijzonder inventief n het verzinnen van smoesjes om (tweede) autovrije zondag gaf de licfhebbers van paarden echter alle ruimte om de sta.i in alle rust te verkennen. Geen rust hadden de mannen van de GG GD in de 'snuffelauto' (op de achtergrond) die de kwaliteit van de lucht moesten meten. toch nog in het blik te kunnen stappen', aldus de Amsterdamse politie. Er waren veel telefoontjes van invaliden, van buitenlanders en van mensen, die familieleden in het ziekenhuis wilden bezoeken. In Leiden verleende de politie monde ling toestemming aan iemand na een telefoontje een zwange re vrouw voor een op handen zijn de acute bevalling naar het zieken huis te rijden. De meeste overtredingen van het rijverbod in Amsterdam en Rotter dam dezen zich 's zondagsmorgens vroeg voor: nachtelijke feestgan gers, die niet tijdig in hun auto stapten en ook na drie uur 's mor gens nog op de weg zaten. Vooral Eindhoven telde een groot aantal buitenlandse overtreders: van de tien overtredingen werden er acht begaan door buitenlanders. In Den Haag werden vijf overtre dingen geconstateerd en in Utrecht twee. Zie verder pag. 5. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De olieboycot begint zich ook af te tekenen in het beleid van elektriciteitsbedrijven en In maatregelen van gemeentelijke en provinciale overheden. De elektriciteitsbedrijven in Friesland hebben opgeroepen zuinig te zijn met stroom. Gedeputeerde Staten van Friesland beant woordden deze oproep door gisteren gebeurde dit voor het eerst de avondverlichting om elf uur 's avonds inplaats van om twaalf uur te laten overgaan in nachtverlichting. GS vragen de middenstand tevens het gebruik van etalageverlichting zoveel mogelijk te beperken en deze verlichting in elk geval uiterlijk tien uur 's avonds te doven. De kring Amsterdam van de raad voor het grootwinkelbedrijf zal zijn leden adviseren de etalageverlichting later in en vroeger uit te schakelen, minder met spots te werken en de verwarming terug te draaien. Bovendien wordt gezocht naar methoden om tijdens de avondschoonmaak tot minder lichtgebruik te komen. De kring beraadt zich ook over een beperkter gebruik van rol- trappen. Tenslotte wordt overwogen tijdens de decembermaand de gebruikelijke extra verlichting dit jaar achterwege te laten of drastisch te beperken. De gemeente Hilversum zal de straatverlichting 's morgens niet meer van de nachtverlichting terugschakelen op 'avond'verlich- ting. Bekeken wordt of de straatverlichting 'weergevoelig' kan worden gemaakt Dit betekent dat de verlichting gaat reageren op een bepaalde graad van licht of duister en dan automatisch aan- en uitgaat. Op het ogenblik wordt de verlichting op een vastgesteld uur in- en uitgeschakeld, waardoor meer energie wordt verbruikt. De gemeente-ambtenaren zal op het hart worden gedrukt niet slordig met verlichting en verwarming om te springen. Het college van b. en w. van Den Haag heeft de verwachting uit gesproken, dat de energievoorziening de komende winter gewaar borgd is, mits iedereen spaarzaam omgaat met gas en elektrici teit. De zaken komen er echter anders voor te staan, als er een strenge winter komt. Een besparing van ongeveer tien procent op het energieverbruik, betekent voor Den Haag dat ruim zeven miljoen gulden minder aan inkomsten uit het gas- en elektrici teitsbedrijf zal worden ontvangen, aldus b. en w. Een groot aantal tuinders in de Betuwe wil de op olie of petro leum gestookte verwarmingsinstallaties ombouwen op aardgas. Bij de Gasmaatschappij Gelders Rivierengebied zijn reeds zestig tot zeventig aanvragen binnengekomen. Venvacht wordt dat dit aantal de komende weken zal oplopen tot ongeveer 250. TEL AVIV, CAIRO. BEIROET, MOSKOU (Reuter, UPI, AFP, DPA, AP) Voor de eerste maal sinds 24 jaar hebben vertegen woordigers van Egypte en Israël gisteren bun bandtekening gezet onder een akkoord tussen beide landen, bet zg. zes-puntenplan van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Op het laatste ogenblik bad de Israëlische regering vrijdag nog be zwaren opgeworpen tegen dit plan en om 'ophelderingen1 bij de IRO (Reuter) Mohammed ned Mahgoub, de commissaris eraal van het Arabische boycot- gezegd t is niet zo dat een betere uctuur van de gezondheidszorg antwoord is op velerlei fou- die nu worden gemaakt. Het at vaak om 'menselijke' fou- i, en het is bovendien niet uit sloten dat structurele wijzigin- weer nieuwe fouten zullen eebrengen. H. A. J. J. M. Speleera, voorzitter foderatie ziekenfondsen. kantoor, heeft verklaard dat Neder land Israël tijdens de oorlog olie heeft geleverd. Mahgoub zei, dat Is raël een week na het uitbreken van de oorlog in elkaar geklapt zou zijn, omdat het niet genoeg olie gehad zou hebben om door te vechten. 'Holland en de Amerikaanse zesde vloot lever den Israël olie om zijn tekorten aan te zuiveren, die het gevolg waren van de sluiting van de straat van Bab el Manded. Die olie was Arabische olie. die verscheept werd naar Holland en daar geraffineerd werd en daarna aan Israël werd verkocht', aldus Mahgoub. Met name twee punten in het plan hadden de verontrusting van Israël ge wekt: de passage waaruit men indirect zou kunnen afleiden, dat Israël zijn troepen moet terugtrekken op de be standslijnen van 22 oktober jl. waaro ver volgens Israël niemand iets zinnigs kan zeggen, omdat de toestand toen zo verward was; en het weglaten van de afspraak dat Egypte zijn zee-blok- WENEN/BAHREIN Voor het eerst komen uit de Arabische wereld stemmen om de beperking van de olieproduktie te handhaven, ook als de crisis in het Midden-Oosten is op gelost. In Wenen bepleitte Abderah- man Khene, secretaris-generaal van de Organisatie van olie-producerende lan den (OPEC) voorgoed tot produktie- vermindering over te gaan. Een olie adviseur in Koeweit verklaarde voor een internationaal gehoor van finan ciële deskundigen hetzelfde. Het ministerie voor oliezaken in Koe weit heeft dit weekeinde nog eens verklaard, dat de Arabische landen hun olieleveranties aan Nederland niet zullen hervatten. Wel constateert Koeweit, dat Nederlandse diploma ten in het Midden-Oosten nu zeggen, dat het Palestijnse vraagstuk ook een politiek probleem is. Tot nog toe gold het alleen als een humanitair pro bleem. Zie ook pagina 5 Onstabiel Perioden met zon maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind met bij de Wad den eerst nog nu en dan harde vind krimpend naar zuidwest. Minimum temperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden In het binnenland. Maxima circa 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Perioden met regen en vrij koud. Morgen zon op: 07.56 onder: 16.52 maan op: 1 £.21 onder: 11.23 erlc iezing Miss anzehoedster zou ze ons ook behoeden voor je weet wel? Supporters van AZ'67 zijn gisteren op de fiets naar Haarlem ge reden voor de bekenvedstrijd tegen Haarlem. Op de foto is de stoet onderweg nabij Limmcn. AMSTERDAM AZ '67 dat in het toernooi om de voetbalbeker Haar lem uitschakelde, werd gisteren in Haarlem door minstens 1500 sup porters gesteund. Want zoveel gra tis kaartjes moesten Klaas en Cees Molenaar uitreiken aan mensen die op de fiets van Alkmaar en omge ving naar Haarlem waren gegaan. De directeuren van de Alkmaarse vereniging gaven zelf het voor beeld door ook op de fiets naar Haarlem te gaan, daarmee voor de unieke gebeurtenis zorgend dat lei ders van een toch vooraanstaande profclub in trainingspak de be stuurskamer van de tegenstander bezochten. In de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker deden zich weinig verrassingen voor. Opmer kelijk was de nederlaag van FC Den Haag bij de eerste divisie-club FC Den Bosch. De belangstelling voor de wedstrijden was gering, ook al omdat het zaterdag hard re gende. Bij Telstar zaten en ston den minder dan 1.000 mensen, bij NEC waren 1034 kijkers en bij De Graafschap en FC Den Bosch wa ren minder dan 2.000 toeschou wers. Zie voor uitgebreide verslagen en ander sportnieuws de sportpagi na's. kade van de Straat Bab el-Mandeb zou opheffen. Bovendien was de Israëlische regering het niet eens met de Ameri kaanse uitleg over de wijze, waarop de bevoorradingscorndor naar het in- geslotn derde Egyptische leger ge controleerd moest worden cn waren er vragen gerezen over het tijdstip waarop alle punten van het akkoord zouden worden uitgevoerd. Niettemin maakte premier Golda Meir zaterdagavond bekend dat haar rege ring het akkoord had geaccepteerd in de vorm, waarin het al een dag eer der door Washington was gepubli ceerd. Tevoren was al gezegd dat Israël het akkoord wel zou tekenen, maar van tevoren precies wilde weten, wat het zou ondertekenen. Garanties Volgens diplomatieke kringen in Was hington heeft Israël garanties van de VS gekregen dat de Egyptische zee blokkade zal worden opgeheven en dat de krijgsgevangenen binnen enke le dagen uitgewisseld zullen worden. Egypte heeft naar schatting 350 Israëli sche, Israël bijna achtduizend Egypti sche krijgsgevangenen. Niettemin is het duidelijk dat er nog allerlei haken en ogen zijn in de uit voering van het akkoord, dat zich over de toekomstige bestandslijnen ui terst vaag uitlaat ('onderhandelingen over de bestandslijnen van 22 okto ber, binnen het kader van een schei ding van de wederzijdse strijdkrach ten'). Volgens Egypte had Israël op 22 oktober nauwelijks enig gebied op de westelijke kanaaloever in handen en volgens Israël was de omsingeling van het Egyptische derde leger toen al voltooid. Er zou ook onenigheid be staan over de bevoorradingscorridor, die volgens Egypte alleen door VN- troepen mag worden gecontroleerd en volgens Israël door Israëlische en VN- soldaten. Terwijl Israël zegt dat de VS voldoen de garanties heeft gegeven om tege moet te komen aan de Israëlische be zwaren, zeiden Egyptische politici dat Washington niet voor de Israëlische druk was bezweken en Israël gedwon gen had het akkoord alsnog te onder tekenen. In Cairo werd wel gezegd dat Egypte de zee-blokkade inderdaad zou opheffen, indien Israël alle bepa lingen van het akkoord zou naleven. Benarde positie Welke van de twee visies ook waar moge zijn, een feit is dat de Israëlische minister van defensie Dajan zaterdag nog tijdens de Israëlisch-Amerikaanse De twee partijen na ondertekening van de bestands overeenkomst. Derde van links is generaal Aharon Yariv, vice-stafchef van het Israëlische leger, derde van rechts generaal Mohammed al Gamazi, de Egyp tische vice-stafchef. besprekingen bekendmaakte dat hij persoonlijk bereid is tot 'compromis sen en concessies' bij het tot stand brengen van een vrede. Als belang- rkste reden noemde hij het feit dat vele landen en in het bijzonder de Sowjet-Unie hun politiek ten aan zien van het Midden Oosten hebben gewijzigd. Volgens Dajan is de Sowjet-Unie nu bereid tot directe militaire interven tie in het Midden Oosten, waarmee een nieuwe realiteit in het Midden- Oosten is gekomen. De besprekingen over het staakt-het-vuren hadden vol gens Dajan al de elementen bevat van deze nieuwe realiteit. Dajan stelde zich kritisch op tegenover de Ameri kaanse bliksem-diplomatie, waaruit de bereidheid zou blijken hoe dan o^k Voor vervolg zie pag. 7, kolom 1 (ADVERTENTIE) Helpt Zuidmolukkers en Papoea's in nood! Stichting 'Door de eeuwen Trouw' Eindhoven noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als n op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Van een verslaggever BARNEVELD Zondagmiddag Is de 8-jarige H. J. Pul uit Barneveld dode lijk verongelukt. De Jongen wilde op zijn fiets een links gelegen inrit inrij den en werd daarbij geschept door een tegemoetkomende personenauto, be stuurd door een huisarts. Het Jongetje was op slag dood. WIERINGERMEER Twee meisjes zijn zondagmorgen om kwart voor drie om het leven gekomen bij een auto-ongeluk, dat waarschijnlijk ont stond door een race tegen de klok. De bestuurder zou hebben gepoogd, nog vóór drie uur, het tijdstip waarop het rijverbod inging zijn inzittenden thuis te brengen. De auto raakte in Wiertngermeer van de weg af en kwam in een sloot te recht. De 16-jarlgc Jacoba Bron uit Medemblik overleed ter plaatse en de 17-jarige Elisabeth Bos uit Schager- brug overleed gisteren in het streek ziekenhuis van Hoorn. De bestuurder, de 20-Jarlge H.H. uit Hippolytushoef en de vierde inzitten de, de 26-jarige W. C. T. uit Medem blik, werden ernstig gewond in het Hoornse ziekenhuis opgenomen. Binnenland Congres DS'70 5 Buitenland Nixon zal 'alles' vertellen 7 Kerk 'Wegwerp-liederen' 2 Blad confessioneel- gereformeerden 2 Kunst 'Wat een planeet': heel goed 4 J>ox*et 2 Lezers schrijven 2 Radio en iv 4 Sirlpa. feuilleton 4 Dag maandag c FamiUeberlcbtea 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1