ïevangenisstraf voor atergate-inbrekers Minister Eban valt verklaring EEG scherp aan regime urobeert stem van kamara te smoren %hter beoordeelt ontslag van Cox NIEUWE UITGAVEN IK53I HOK KAMPEN Ons land verdubbelt steun aan Palestijnen Onzekerheid over bestand (ADVERTENTIE) IHINGTON (UPI, Reuter) iter John Sirica heeft Howard één van de twee leiders de inbraak in het Watergate- '1>'. uw. veroordeeld tot een ge- enisgtraf van minimaal der- naanden en maximaal acht n een boete van 10.000 dol- Vier andere Watergate inzweerders kregen lichtere 69~pn- McCord, voormalig hoofd van ""[veiligheidsdienst van president n's herverkiezingscomité, kreeg ot vijf jaar. De vuer 'uitvoerders' de inbraak uit Miami, kregen één es jaar. Bernhard Baker, die de anderen had gehuurd, werd rdeeld tot minimaal achttien den en maximaal zes jaar. idere leider van de Watergate-in- Gordon Liddy, was eerder dit veroordeeld tot zes jaar en acht iden tot twintig jaar. Hij is tegen vonnis in hoger beroep gegaan, heeft geweigerd om te getui- Dr. B. Wentsel HU VOOR ONS, WU VOOR HEM Over gerechtigheid, verzoening en gericht Paperback 13,90 De nieuwe gezichtspunten in de theologie worden in dit boek in verstaanbare taai weergegeven. De auteur bespreekt verder de ver houding tussen het kerkelijk belijden en de hedendaagse theologie. REFORlMLVTIE: BLIJVENDE OPDRACHT Paperback 9,90 Verschenen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereni ging 'Protestants Nederland'. Aan deze bundel werkten on. mee: Prof. Dr. W. H. Velema (Chr. Geref.), Prof. Dr. Ir. H. van Riessen (Geref.), Drs. J. J. Tigchelaar (Ned. Herv.) en Ds. J. W. Verheij (Geref. Vrijgem.). WiA/T IS WAARHEID? Waarheid en verificatie in kerk en theologie. Een bundel opstellen onder redactie van Prof. Dr. G. C. Berkouwer en Prof. Dr. A. S. van der Woude. Paperback 18,90. De bijdragen in deze bundel zijn van: Prof. Dr. G. C. Berkouwer, Prof. Dr. A. S. van der Woude, Prof. Dr. C. W. Mönmich, Prof. Dr. H. M. Kuitert, Prof. Dr. B. A. M. Barendse e.a. Deze uitgaven zijn verkrijgbaar in de boekhandel. r o Jvocaat van Hunt wees er in zijn ooi op, dat zijn cliënt dertig jaar overheidsdienst heeft verricht inlichtingendienst CIA. Alle iten hadden geloofd, dat zij meegewerkt aan een legitieme in opdracht van de regering, een misdaad was, was het een lad van vaderlandsliefde', aldus idvocaat. in het Watergate-gebouw bedoeld om afluisterapparatuur e brengen in het hoofdkwartier de democratische partij om op manier gegevens te krijgen over ampagnes van Nixon's tegensta n- bij de presidentsverkiezingen. De kers werden op heterdaad be- De hele zaak kwam aan het rol- oen James McCord besloot alles illen wat hij wist over het af- rschandaal. n verklaring voor de rechter zei dat hij wel had moeten gelo- dat de inbraak dn het Watergate- legaal was. 'Ik weet dat de it de bevoegdheid heeft om alijke acties goed te keuren', zei ird. ederal e rechter Gerhard Gesell ;aan beoordelen of het ontslag Archibald Cox als bijzonder aan- voor Watergate, rechtmatig De rechter heeft de advocaten President Nixon wordt door zijn vrouw Pat gezoend tijdens een diner in Nevada, waar hij onverwacht verscheen. van het ministerie van justitie tot maandagavond de tijd gegeven om wettige argumenten aan te dragen, die het ontslag van Cox rechtvaardi gen. De rechter moet een uitspraak doen, omdat drie congresleden en de vechter voor consumentenbelangen Ralph Nader de eis hadden ingediend om Cox weer in zijn functie te her stellen. Advocaten in dienst van de overheid hebben in een hoorzitting al toegegeven, dat Cox geen bijzondere ongepastheden had gepleegd. Hij was alleen maar ontslagen omdat presi dent Nixon dat had gelast Nixon stuurde Cox de laan uit, omdat deze niet instemde met een door Nixon voorgesteld compromis om een eind te maken een de strijd om de Watergate-geluidsbanden. Het ontslag van Cox werd gevolgd door de ontsla gen van minister van justitie Richard son en diens onderminister Ruckel- haus. Beide ontslagen bewindslieden hebben verklaard, dat president Nixon, volle dige opening van zaken moeten geven. Alle gegevens betreffende Watergate, waarover hij beschikt, moet de presi dent openbaar maken, zo hebben Ri chardson en Ruckelhaus dn interviews gezegd. Richardson zei nog steeds te geloven dn de onschuld van Nixon. Ik geloof dat hij de waarheid sprak, toen hij zei, dat hij niet betrokken was bij het afluisterschandaal, zo getuigde Ri chardson. De grootste organisatie van vakbon den in de Verenigde Staten is een na tionale actie begonnen om kracht bij te zetten aan de procedure, die kan leiden tot de afzetting van Nixon. Daarmee is de AFL-CIO de eerste lan delijke organisatie die actief probeert de president weg te krijgen. De AFL- CIO is een federatie waarbij ruim 13.5 miljoen vakbondsleden zijn aan gesloten. In een verklaring van de or ganisatie staat, dat de president 'aan één stuk door tegen het Amerikaanse volk heeft gelogen' 7 93 102 8 60 98 104 149 144 33 20 TEL AVIV, BONN (UPI, AP, Reuter) Israël heeft de negen EEG- landen ervan beschuldigd liever hun olie-belangen veilig te stellen dan naar vrede in het Midden-Oosten te zoeken. .vDe-FCMFDR Minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft een verklaring uitgegeven, waarin de Europese landen op beleef de wijze wordt gevraagd hun mond te houden en de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten niet te schaden met eenzijdige uitspraken. Eban rea geerde hiermee op de verklaring, die de EEG-landen deze week opstelden, en waarin Israël werd gevraagd, zich terug te trekken uit alle bezette ge bieden. Eban wees er op, dat de EEG- verklaring verder gaat dan de resolu tie van de Veiligheidsraad van 22 ok tober, die de strijdende partijen op- 93 124 or Uli Schmetzer «n Helder Camara, de aartsbisschop van Olinda en Recife, wordt voortdurend tig gevallen door de politie van het Braziliaanse regime. riep tot een staakt-bet-vurem. De reso lutie loopt niet vooruit op de kwestie van grenswijzigingen en vertelt de partijen ook niet onder welke omstan digheden ze moeten onderhandelen, aldus Eban. 'De verklaring van de ne gen schijnt beide te doen.' De zalig makende genade is, dat zij Israël in geen enkel opzicht bindt,' zo voegt hij daaraan toe. De Europese verklaring over 'interna tionale garanties' veegt de minister onder de tafeL In Israël herinnert men zich dat de Europese regeringen niet in staat waren gevaarlijke aantas tingen van Israëls veiligheid en zee rechten te voorkomen in 1967 en 1973,' zo staat in de verklaring van Eban. Hij wijst er op, dat sommige EEG-landen weigerden mee te werken aan de Amerikaanse luchtbrug naar Israël tijdens de laatste oorlog. Deze luchtbrug was bedoeld om te voorko men, dat het machtsevenwicht in het Midden-Oosten totaal verstoord raak te, zo merkte Eban op. Deze houding en het feit, dat VN- troepen werkloos toekeken toen Israël in gevaar was, hebben vele Israëli's duidelijk gemaakt, dat 'internationale garanties' meer een phrase is dan werkelijkheid, zo schrijft Eban. De Israëlische minister liet zich later in Parijs weer op niet misverstane wijze uit over de houding van Euro pese landen. 'De EEG-landen moeten niet toegeven aan de chantage van Arabische olie-exporterende landen.' zei hij tegen journalisten toen hij in Parijs was op doorreis naar New York. 'Ik hoop, dat de politiek van Europa spoedig meer in overeenstem ming komt met de rest van de wereld opinie', aldus de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken. meer reel M telef •jarige aartsbisschop, die bij zijn (chianen bekend staat als 'o velho' oude) heeft zich persoonlijk, met kerkelijk gezag in de strijd ge ien voor betere levensomstandig- ri voor de armen, die de overgro- leerderheid vormen van de bevol- in Brazilië. Camara is daardoor reeks in conflict gekomen met rechtse, militaire regime in zijn ilefoons van Camara worden afge- In de bureaus van de kardinaal Recife, in het arme noordoostelijke l van Brazilië, zijn huiszoekingen 'icht. Medewerkers van Camara door de politie opgepakt. Maar cara zelf heeft men nog niets dur- doen. 'Wat mij pijn doet, is dat mij nooit iets doen en waarschijn- nooit iets zullen doen. Ze vallen n vrienden lastig en arresteren en hopen dat ik zal ophouden. ar dat kan ik niet, nooitzo aafte'de Camara. aartsbisschop besteedt veel tijd het te voet of per wagen weg- tngen van zijn helpers om zo te dat zij worden gearres- nur rd of lastig gevallen. Zes van zijn uwste medewerkers in een campag- die 'Operatie Hoop' werd ge- 6®d, en die bedoeld was de armen leren zichzelf te helpen, zijn ver- >1 vi enen. Drie andere doken weer op. Aar zij waren geestelijk geschokt en komen in de war nadat zij door de heime politie waren opgepikt willen mij dwingen ermee op te uden. Maar lk zal dat niet doen, •ozeer het me pijn doet te zien dat ®ijn vrienden, de één na de ander, fden opgepakt', zo vertelde Camara J-Zijn secretaresse zei dat zij regel- »hg telefonisch werd bedreigd. Zij J'nde niet meer alleen naar huis te a®- Twee andere secretarissen, zo blaarde Camara, waren 'voor onbe- a'de tijd met verlof. Hij had hen •SSestuurd nadat twee keer was ge- obeerd hun auto van de weg af te wspaen. ®ara ls de onvermoeibare verdedi- r geworden van de rechten van de 'ariliaanse plattelandsbevolking, die "■stoken van eigen grond voortdu- rrf M in diepe armoede en ernstige on dervoeding moet leven. Al bijna tien jaar is Camara een pijnlijke doorn in het vlees van de Braziliaanse macht hebbers. De aartbisschop heeft hen gehekeld wegens martelingen, illegale arrestaties en 'afschuwelijke misdaden tegen de menselijke waardigheid'. Op de verklaringen van de aartsbis schop staat een streng publicatiever bod. In Brazilië is via de wetgeving een straffe censuur ingesteld. Mensen die proberen het advies van Camara in te winnen of contact met hem te zoeken worden door de politie onder vraagd. 'Het enige wat men jaarlijks over 'o velho' kan berichten is dat hij weer voorop heeft gelopen bij de jaar lijkse processie. Het is de enige aan duiding voor de rest van het land dat hij nog in leven is', zo vertelde de re dacteur van een plaatselijke krant me. De aartsbisschop die zegt dat het zijn doel is 'een stem te geven aan diege nen die daarvan verstoken zijn', is nu echter bijna monddood gemaakt. Hij kan nog elke week zijn preek houden en hij handhaaft zijn georganiseerde 'mend-tot-mond'-informatiedienst. Maar zelfs deze mogelijkheden, naast de verspreiding van met de hand ge drukte pamdletten, vormen een risico. Kortgeleden is een koorknaap gearres teerd en een jongen die bij de kerk deur pamfletjes uitdeelde is verdwe nen. Moord In 1969 vond Camara het lijk van een van zijn grootste vrienden, pater An tonio Henrique in een kuil bij een lij kenhuis. De aartsbisschop had de pa ter dagenlang gezocht. De priester, die op het platteland zeer actief was geweest, was gefolterd, daarna ge wurgd en tenslotte doodgestoken. Zijn moordenaars zijn nooit opgepakt. Toen de aartsbisschop zijn vriend aan het hoofd van een begrafenisstoet van 10.000 mensen naar zijn laatste rust plaats wilde brengen verscheen een detachement troepen op het toneel. Zij hadden opdracht de stoet uiteen te jagen. Maar Camara weigerde de dode te verlaten. Tenslotte werd de begrafenis toch gehouden maar bleef de rouwstoet door soldaten omsingeld. In mei van dit jaar ondertekenden drie aartsbisschoppen uit noordoost- Brazilië onder leiding van Camara en tien bisschoppen een gezamenlijk ma nifest. Het was getiteld: 'Ik heb het roepen van mijn volk gehoord'. In het manifest werd fel geprotesteerd tegen de folterpraktijken in Brazilië. Maar ook werd erin gewezen op de schrij nende ongelijkheid in de verdeling van de welvaart in het land. Op 31 mei verklaarde Camara voor het bestuur van het district Pernam- buco: 'Wij zouden Christus niet waar dig zijn als wij bleven zwijgen over het geïnstitutionaliseerde (in de nati onale instellingen ingemetselde) on recht, waardoor tweederde deel van de bevolking van ons land in menson terende omstandigheden blijft leven. Wij zouden Christus niet waardig zijn als wij bovendien onze stem niet zouden verheffen ten dienste van de mensen die op barbaarse wijze zijn gefolterd en die regelmatig worden gedood via een aantal para-militaire methoden, die op droevige wijze de afschuwelijke dagen van Stalin en Hitler in herinnering brengen'. Kerk Hoewel de aartsbisschop geen blad voor de mond neemt als hij praat over de wanpraktijken van het Brazi liaanse bewind steekt hij ook zijn kri tiek op de tekortkomingen van zijn eigen kerk niet onder stoelen of ban ken. 'In vroeger tijden', zo vertelt Ca mara, 'werden wij gewaardeerd omdat wij gemanipuleerd konden worden, een passief christendom in de prak tijk brachten en overal in het land onderdanigheid teweeg brachten. Als ik de arme wijken bezoek en de men sen vraag hoe zij het maken antwoor den zij: 'O, u weet toch pater dat sommige mensen rijk worden geboren en anderen arm. Zo heeft God het toch beschikt?' 'Dat hebben wij hen geleerd', aldus Camara. 'Vrijheid en intelligentie wa ren allemaal luxe. Wij moesten dit fa talisme uitbannen. Als het een paar weken niet had geregend dan moesten zij een processie houden voor regen, zo leerden wij het hen. En als het te veel regende dan vertelden wij hen een nieuwe processie te houden voor zon. In plaats daarvan hadden wij hen moeten vertellen dat zij hun verstand, Willy Brandt Aartsbisschop Dom Helder Camara dat zij van God hebben ontvangen, moeten gebruiken en dat zij met dit verstand dammen moeten bouwen en bomen planten en dat zij de rivieren moeten intomen en het land beheer sen. Wij hebben hier evenzeer de schuld van'. Fascisme Dom Helder Camara is door de Brazi liaanse regering krachtig aangevallen omdat hij eens fascistische sympathie ën heeft gehad. Hierover zegt Camara: 'O, ik heb eens met het fascisme ge sympathiseerd. Ik was toen nog jong en zag het toen zo: er was fascisme en communisme. Ik dacht in die tijd dat het fascisme van de twee kwaden de minst kwade was. Ik ben toen zelfs voorgedragen voor een centrale raad van twaalf. Maar je leert tijdens je le ven'. 'Als priester behoor ik er geen enkele politieke ideologie op na te houden. Maar als mens geloof lk in de begin selen van het socialisme omdat in de ze opvattingen de mens belangrijker wordt geacht dan geld. Maar ik geloof niet in het socialisme van de super machten. Ik geloof in een menselijk socialisme'. De druk, die door het Braziliaanse be wind op Camara wordt uitgeoefend heeft geen invloed gehad om de voortvarendheid waarmee de tengere aartsbisschop zijn strijd tegen het on recht in zijn land voortzet. Hoewel hij nog met rust wordt gelaten, heeft het optreden van het bewind Camara aangegrepen. 'Onlangs ging ik de va der van een van de gearresteerde jon gens opzoeken. Hij keek me aan en zei: 'Wees niet bezorgd Dom Helder, er zal u nooit iets gebeuren. U bent veilig". 'Dat doet pijn', aldus Camara. Uli Schmerzer is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Bra zilië. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft vrijdag in het Westduit se parlement verklaard, dat er geen verandering is gekomen in het specia le karakter van de betrekkingen tus sen de bondsrepubliek en Israël. 'West-Duitsland zal zich niet verber gen achter gezamelijke verklaringen van de EEG-landen over het Midden- Oosten,' zei de bondskanselier, in zijn rede voor de Bundesrat. Tegenover een verslaggever van het persbureau AFP heeft Brandt gezegd, dat hij binnenkort president Sadat van Egypte hoopt te ontmoeten. Hij zal daarvoor waarschijnlijk naar Cairo gaan. In dit gesprek zei Brandt, dat de verklaring van de negen EEG-lan den 'een basis is voor nieuwe pogin gen om tot vrede in het Midden-Oos ten te komen'. Zondag zal Willy Brandt een gesprek hebben met premier Golda Meir van IsraëL Beide bezoeken daar een verga dering van de Socialistische Internati onale, die ook zal worden bijgewoond door andere socialistische regerings leiders, en ministers en partijleiders. Premier Heath van Engeland heeft te kennen gegeven zondag ook graag een gesprek te willen hebben met Meir, maar volgens bronnen in Tel Aviv voelt zij daar niet veel voor. Ze moet in Londen toch al een zeer druk pro gramma af werken NEW YORK (ANP) Nederland zal de bijdrage voor 1974 aan het bureau van de Verenigde Naties voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen, de UNRWA, verdubbelen. Dit is gisteren in de speciale commis sie van de VN-assemblee meegedeeld door de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger R. Fack. .Mijn regering staat op het standpunt, aldus de heer Fack, dat de politieke aspiraties van de Palestijnen vaste vorm moeten krijgen in een vredesre geling. Hij verwees in dit verband naar de verklaring die de Europese negen onlangs hebben uitgegeven. [jW/KWARTET ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 Vervolg van pagina 1 van geen sprake was. MENA berichtto letterlijk: 'Met betrekking tot de mel dingen van Israëlische en buitenland se informatie-media inzake de pogin gen van Henry Kissinger is het niet waar dat Egypte beloofde de blokkade van Bab el Mandeb op te heffen, toen het met het Amerikaanse plan instem de. Deze duidelijke tegenspraak van de Egyptische massamedia heeft waar schijnlijk verontrusting teweeg gebracht binnen de Israëlische regering. Bovendien willen de Israëli's nog minstens één controlepost op de weg CairoSuez houden, teneinde ervan verzekerd te zijn, dat het omsingelde derde leger van Egypte geen militaire bevoorra ding krijgt Deze punten wilde men eerst met de Amerikaanse regering tot een oplossing brengen, voordat ook Israël zijn fiat aan het akkoord gaf. In Israël overheerste gisteren de Indruk dat er kennelijk verschillen van interpretatie bestonden tussen de door Kissinger en president Sadat in Cairo overeengekomen punten en da door onderminister Sisco en premier Golda Meir in Jeruzalem overeengeko men punten. In ieder geval eisten de Israëli's van Egypte hetzij een schrif telijke, hetzij een mondelinge bevesti ging dat de blokkade zou worden op geheven. Onaangenaam Die blokkade is voor Israël zeer on aangenaam, omdat het grootste ge deelte van Israëls olie-importen via Eilat verloopt. Sinds de oorlog op 6 oktober begon, zijn 13 schepen in de haven van Eilat opgesloten. Israël heeft niets aan de blokkade gedaan, omdat de kleine Israëlische raket- en kannoneerboten in de Rode Zee geen partij vormen voor de Egyptische zee macht in Bab el Mandeb, die uit een destroyer en een fregat bestaat. Israël kan ook met zijn vliegtuigen niets te gen de Egyptische schepen uitrichten, omdat die op 1900 km afstand liggen van het dichtstbijzijnde gebied, dat In Israëlische hsadoo is. De Israëlische argwaan over de Egyp tische bedoelingen nam gisteren nog toe, toen een Israëlisch verkennings vliegtuig boven de westelijke kanaal oever door Egyptische luchtafweerra- ketten werd neergeschoten. Nadat de Israëli's hiervan melding hadden ge maakt, berichtte Egypte dat het twee Phantom-straaljagers van Israël die aanvallen hadden trachten uit te voe ren, had neergeschoten. Beide partij en waren het erover eens, dat de twee Israëlische piloten op Egyptisch ge bied zijn neergekomen en daar gevan gen werden genomen. Volgens Egypte was één van de piloten ernstig ge wond. Voorbereidingen Ondanks al deze moeilijkheden trof fen officieren van de VN-troepen- macht gisteravond voorbereidingen voor de ondertekening van het door Kissinger gemaakte akkoord. Die on dertekening zal, naar verwacht wordt, vandaag doorgang vinden, indien de VS Israël garanties voor de opheffing van de blokkade kunnen geven. De Israëlische pers heeft gisteren be richt, dat president Nixon zich tot Golda Meir had gewend en haar be loofd had een Amerikaans veto uit te spreken over eventuele resoluties in de Veiligheidsraad, die van Israël een terugkeer naar de bestandlijnen van 22 oktober eisten, zoals die volgens de Arabieren waren, op voorwaarde dat Israël zich voor het akkoord tussen Kissinger en Sadat ?ou uitspreken, dat volgens Nixon 'zeer bemoedigend' was. De Jerusalem Post berichtte gis teren dat in een tweede fase van de overeenkomst de Israëlische troepen zich van de westelijke kanaaloever zullen terugtrekken op een lijn, 20 km ten oosten van het SuezkanaaL Zowel in Cairo als in Jeruzalem werd bericht dat de vredesbesprekingen zeer waarschijnlijk in Genève zullen worden gehouden onder Amerikaans- Russische toezicht Egypte en Israël zullen naar die vredesconferentie min stens een minister sturen. Het Libanese blad L'Orient-Le Jour berichtte gisteren uit Arabische diplo matieke bronnen te hebben verno men, dat het herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen Egypte en de VS grote verontwaardiging heeft gewekt in alle Arabische landen, die in de oorlog tegen Israël hun hulpbronnen ter beschikking hadden gesteld. Egypte had geen vooroverleg daarover gepleegd met Syrië, Irak, Al gerije en Zuid-Jemen. De verbittering steeg bij die landen nog eens ten top, toen zij op de hoogte werden gesteld van het compromis ten behoeve van het derde Egyptische leger. President Sadat heeft zijn perssecretaris naar Syrië, Saoedie-Arabië, Koeweit, LibiÖ en Algerije gestuurd om de zaak uit te leggen. Koning Feisal van Saoedie-Arabië heeft gisteren een dramatische stap gedaan door een gelukstelegram te sturen aan de Russische leiders ter gelegenheid van de verjaardag van de communistische oktober-revolutie. Het telegram werd verstuurd op hetzelfde tijdstip dat Henry Kissinger voor een goodvvill-reis in Saoedie-Arabië aan kwam. Koning Feisal is in de Arabi sche wereld berucht om zijn fervent anti-communistische houding. Zijn ge baar, dat voor westerse diplomaten als een volkomen verrassing kwam, moet dan ook duidelijk gezien worden als een waarschuwing aan de VS, met wie hij altijd voortreffelijke relaties heeft onderhouden. Feisal zou Kissinger ervan op de hoogte hebben gesteld dat het Arabi sche olie-embargo tegen de VS en Nederland zo lang doorgaan, tot alle door Israël bezette gebieden, inclusief de oude stad van Jeruzalem, aan de Arabieren teruggegeven zijn en totdat de Palestijnen in hun legitieme rech ten hersteld zijn. Olie Mohammed Heikal, de meest gezag hebbende commentator van Egypte, heeft de Arabieren opgeroepen hun olie te gebruiken om druk uit te oefe nen op de wereld, zodat .een 'eindelo ze stroom wapens* beschikbaar komt. Heikal schrijft, dat het altijd mogelijk is dat de Sowjet-Unie en de VS be sluiten, geen wapens meer te sturen naar het Midden-Oosten. 'Maar de Arabieren kunnen, als ze gezamenlijk optreden, zich verzekeren, van een eindeloze stroom wapens*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9