RECHTER MOET OORDELEN OVER DISCRIMINATIE dichtbij 1 'Gekleurde' mensen geweerd uit horeca bedrijven jttË600D,1HESmt «,~m QUIET ^Commentaar Hens en functie ontoegankelijk '"vacature weer Minder zacht agressie op aggressie val Levend schaak TRODW/KWA.RTET ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 W/t lid van de Rijnmondraad D. B. [alma (PSP) vindt het onjuist, dat de oorzittcr van deze raad zitting heeft n een comité dat Israël wil helpen, leze houding van de voorzitter, zo leeft de heer Kalma ter toelichting ran zijn mening gezegd, 'zal er zeker toe "bijdragen, het geschonden ver- ouwen van de Arabische landen in K e Nederlandse machthebbers te her- w tellen'. Met andere woorden: de 52 oorzittcr van de Rijnmondraad moet jjn politiek-ethische overtuigingen, roor zover hij daarvan in het open aar bjijkgeeft, maar ondergeschikt laken aan de zakelijke belangen van et Rijnmondgebied. Deze eis van een olstrekte vereénzelviging van persoon d functie gaat ons veel te ver. Wij ouden niet graag zien (om een paar ndere voorbeelden te noemen) dat de Vondeling geen Vietnam-demon- ities als die ooit weer nodig zijn zou mogen toespreken, dat de heer imkalden niet meer bij een pro-Is- ilische bijeenkomst op de eerste rij iu mogen zitten, en dat de heer Luns :t voorrecht zou moeten missen, lienstcn van pater Kotte bij te wonen. president van de Koninklijke/Shell, G. A. Wagner, heeft onlangs het ilang onderstreept van een goed ren- lement voor ondernemingen als de ijne. Vorig jaar was het rendement in zijn maatschappij lager dan ooit inds 1963: 7.2 procent. Maar dit jaar aan de zaken heel wat beter en rordt er een rendement van tien'pro- ent verwacht. Dat is, zegt de heer togner, hard nodig ook, vanwege de oge investeringen die gemoeid zijn iet het aanboren van alternatieve liéuwe en andere) energiebronnen en ha iet de ontwikkeling van olie- en gas- oo| serves in 'moeilijke' gebieden als ^erflfoord-Amerika en de Noordzee. dat waar? Heeft de Koninklijke/Shell winst, die ze dit jaar maakt, 'erkelijk nodig? Wie zich daarover ucta :n oordeel wil vormen, stuit op een inderpaal die nict alleen in dit geval, ïaar in het algemeen het verkrijgen in inzicht in onze energievoorziening haar perspectieven ernstig belem- icrt. En dat is de geheimzinnigheid aarin allerlei fundamentele gegevens oor de olie- en gaswercld worden ge- uld. Zelfs onafhankelijke energiedes- undigen van naam als de Rotterdam hoogleraar Peter Odell moeten op immice kernvragen het antwoord huldig blijven bij gebrek aan. gege-. BINNENLAND T5/K7 Discriminatie is een eeuwenoud pro bleem, vaak werden mensen om hun geloofsovertuiging vervolgd. In 1557 werden Joriaen Simonsz en Clement Dirksz in Haarlem geworgd en daarna verbrand. Daarna wilden de kettermees ters hun boeken die van de 'nieuwe ge zindheid' blijk gaven verbranden, maar het volk liep te hoop en heel wat boeken werden onder de menigte geworpen. lat is verontrustend. Wat de olie- en -v* Hvcrdd aan feiten en schattingen Jl/GUWGIlOUCl tpl. VrATTycrel.d aan feiten en schattingen *er de toekomstige energievoorzie- g bezit, is van gewicht voor de he- samcnleving. Dit materiaal zou dan ik in veel ruimere mate toegankelijk oeten zijn dan thans het geval is. De aag is gewettigd, of de overheid niet eer greep zou moeten krijgen op on tnemingen die zich met de produk- e van zulke vitale stoffen als olie en is. Onafhankelijke, deskundige con- ole op hun beleid en hun plannen is in belang voor iedere burger. Dat ze Dor hun multinationale karakter voor Ujtj Mionale regeringen te weinig aangrij- ingspunten bieden, kan waar zijn, ij'.i ïaar onderstreept dan nog eens te eer de noodzaak van een Europees lergiebeleid. In zo'n beleid zou ook oprichting passen van een perma- 1^4 ent informatiebureau met uitgebreide svoegdheden, dat de vinger aan de ols van onze energieleveranciers kan ouden. Misschien kan Nederland al- out! ast 'ets 'n ^'e ondernemen? anti 'ct is nogal triest dat deze week op- ieuw een hooggeplaatst officier, de lief van de generale landmacht-staf icraal IJsselsiein, zich in geweten erplicht heeft gevoeld ontslag te ne- Het is jammer, maar het dient K f worden gerespecteerd. ïnigc tijd geleden nam een collega 'an IJsselstein, de nog hoger geplaat- te generaal Van Rijn, die chef was an de gehele defensiestaf en recht- treeks onder de minister stond, ook wds ontslag. 'ot veler verrassing benoemde de mi nister toen in die vacature de nog ïugdige luchtmachtgeneraal Wijting - een, naar het ons voorkomt zeer iovftlukkige keus.- Deze benoem Ine was 'ooral hierom een verrassing, omdat Vijting volgens de ranglijst nog la'-e 'iet in aanmerking kwam voor deve °ge post. *u staat de minister voor het pro- teli iiccm, ee bekwame opvolger van IJs- elstein te zoeken. Gezien de keuze «1 Wijting menen we te mogen ho len, dat de minister zo nodig opnieuw 6 traditionele paden verlaat en voor eze belangrijke vacature een kandi- &at vindt, die niet alleen een bezie ld leider is, maar ook een goed ont wikkeld gevoel heeft voor de huidige Hie Matschappelijke verhoudingen. Het tel 'jkt ons toe, dat een kandidaat die er >oldoet aan het hier wat ruw geschet- »te profiel, niet noodzakelijkerwijs nu w de generaalsrang behoeft te bezit- d« *n- Het behoeft ook nict direct een 'ij uitstek bekwaam strateeg te zijn, fi \3ar We' een §oed leider, die niet. zo de meeste huidige Haagse gene rals, al te zwaar aan allerlei bijzaken Bit vvant dan zitten we binnenkort r,ccr met een vacature. door onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg Volgende week zullen voor de Amsterdamse kantonrechter enkele personen uit de horeca-sector terechtstaan wegens discriminatie van anders gekleurde mensen, die hun zaken wilden bezoeken. geweest. In het Handvest van de VN wordt het genot van mensenrechten toegekend aan ieder, ongeacht ras, ge slacht, taal en godsdienst In latere verdragen worden deze en andere re denen voor discriminatie alleen nog maar als voorbeelden genoemd, van wat niet toelaatbaar is Ideaal Wat houdt nu dat ideaal van gelijk heid, van niet-discriminatie in? Dat is: gelijke behandeling van gelijke ge vallen, en hieruitvolgend: ongelijke gevallen ongelijk behandelen naar de maat van hun ongelijkheid. Dit oude Griekse gerechtigheidsprincipe is de basis voor de bescherming van de rechten van de mens. Het verbod om gelijke gevallen ongelijk te behande len heeft dus als tegenhanger het ge bod om ongelijke gevallen ongelijk te behandelen. Is dit laatste een voor recht van degene die er van profi teert? Nee, heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie uitge maakt, want het kan zijn dat minder heden door speciale voorzieningen in een feitelijk gelijke positie gebracht worden als de meerderheid, en niet in een bevoorrechte positie. Gelijke be handeling van groepen met verschil lende behoeften kan dus discriminatie betekenen! Vooral op het sociaal-economisch ge bied zullen het sociale grondrechten (recht op arbeid, op vorming, op ge lijke beloning, op verantwoorde ar- beidsomstandighed, i enzovoorts) zijn die tot talrijke bijzondere bescher mingsmaatregelen moeten leiden voor dat minderheden in een feitelijk gelij ke positie komen als de meerderheid. Tegenover deze feitelijke gelijkheid staat de formele, juridische gelijk heid: alle burgers zijn gelijk voor de wet. Doel en middel Zoals altijd wanneer het pad van de formele garanties verlaten wordt om dat van de materiële garanties te zoe ken, komt men'' op moeilijk terrein, want wanneer kan men nu zeggen dat een ongelijke behandeling juist géén discriminatie is? De basis voor zo'n beoordeling is de oeroude juridische vraag, of doel en middel in redelijke verhouding tot elkaar staan. Of het middel van het ongelijke recht voor een groep dienstig is voor het berei ken van feitelijk gelijke posities van In onze strafwet zijn in 1971 diverse bepalingen opgenomen om discrimina tie te keren. Dit was een uitvloeisel van onze ondertekening van het Inter nationale Verdrag inzake de uitban ning van elke vorm van rassendiscri minatie, dat in 1965 in'de Verenigde Naties was aangenomen. Overtredin gen binnen de zakelijke sfeer (waar bovengenoemd horeca-personeel mee te maken heeft), betreffen de deelne ming of steunverlening aan discrimi natoire activiteiten, en de achterstel ling van mensen bij het aanbieden van goederen en diensten, in de uitoe fening van het beroep of bedrijf; strafmaxima respectievelijk twee en een maand hechtenis of tweeduizend en duizend gulden boete. In de sfeer van de misdrijven: in de dertiger jaren zijn bepalingen over belediging van groepen opgenomen. Deze zijn in 1971 aangepast. Nu is strafbaar: belediging van groepen we gens ras, godsdienst of levensovertui ging. Aanzetten tot haat tegen of discriminatie van mensen of geweld dadig optreden tegen persoon of goed van mensen diezelfde redenen, is met maximum één jaar gevangenisstraf of tienduizend gulden boete te bestraf fen. Ook andere wetten hebben bepa lingen gekregen om discriminatie te weren. Onder meer de Wet op de col lectieve arbeidsovereenkomst. Aanleidirig tot het internationale ver drag was de golf van anti-semitisme van 1959/1960. Discriminatie zelf is een eeuwenoud en voortdurend pro bleem. waar minderheden onder een bevolking aanwezig zijn. Het eerst in de zestiende eeuw komt er in Europa iets van een regeling gericht tegen ongelijke behandeling van burgers- Vrijheid van godsdienst moest door een vorst die nieuw gebied had ver worven, gegarandeert worden, indien de mensen die in dat gebied leefden een andere godsdienst hadden dan de meerderheid in zijn rijk. Vanaf het eind van de vorige eeuw komen er andere kategorieën bij die niet mogen dienen als redenen voor ongelijke behandeling van mensen die het lijdend voorwerp van grensver- schuivingen en de vorming van nieu we staten geworden zijn en in een minderheidspositie geraakt zijn: natio nale herkomst en taal. Vooral de Vol kenbond is hiermee druk in de weer andere groepen mensen. Voor armen en rijken is het kiesrecht gelijk. Het strafrecht ook (althans dat behoort het te zijn, hoewel vorige week zater dag daar in deze krant wel terecht een vraagteken achter is geplaatst). Maar in het belastingrecht is de be handeling van armen en rijken zeer ongelijk. En wat de religie betreft: ie dereen is gelijkelijk benoembaar in de rechterlijke macht, maar op het ge bied van het onderwijs is religie wel 'discriminerend' in de oorspronkelijke betekenis van: onderscheidend. Het hele skala onderscheidingen dat in onze maatschappij bestaat is voortdu rend onderhevig aan een beoordeling naar de maatstaf van de redelijkheid van doel en middelen. In een stuk van de VN is dit wat con creter uitgedrukt: 'Bijzondere maatre gelen die uitsluitend zijn genomen voor de behoorlijke ontwikkeling van bepaalde rasgemeenschappen, etnische groepen of personen, die bescherming behoeven om hun een gelijk genot of de gelijke uitoefening van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden te verzekeren, worden niet als rassendiscriminatie aangemerkt, mits deze maatregelen niet tot gevolg heb ben dat voor verschillende rasgemeen schappen afzonderlijke rechten in stand worden gehouden en zij niet van kracht blijven nadat de oogmer ken waarmee zij zijn genomen, zijn bereikt'. Het tegengaan van discrimi natie kan dus juist een bijzondere be handeling van bepaalde groepen verei sen. Niet in privésfeer Terug naar het delict dat volgende week in een Amsterdamse rechtszaal voor de eerste keer inzet van een strafgeding is. Het gaat er om discri minatie in beroep of bedrijf. Discri minatie in de privésfeer is ongemoeid gelaten. Het weigeren van huwelijks toestemming aan zoonlief die een Su rinaamse vrouw wil trouwen, valt niet te bestraffen. En d?t is misschien maar goed ook omdat het een heel dubieuze zaak is om door middel van het strafrecht bepaalde morele opvat tingen af te dwingen. De straf (en het strafrecht) wordt wel betiteld als 'ultimum remedium', als allerlaatste redmiddel als er niets anders meer overblijft om ergens iets tegen te doen. De straf is met al z'n bijverschijnselen een diep ingrijpend middel en bovendien 'repareert' het niets. Ook buiten de privésfeer gelden deze bezwaren. Er zijn heel wel andere procedures denkbaar om discriminatie aan te pak ken: een speciale commissie zoals die wel in het buitenland bestaat, iets als onze huuradviescommissie, met pas in laatste instantie de strafrechter. Of via het administratieve recht: intrek king van een vergunning bijvoor beeld. Nadelen die hier aankleven zijn alleen net weer voordelen van het strafrecht, te weten de procedure, zoals rechtskundige bijstand, (on)af hankelijkheid van de rechter, discus siemogelijkheden en beroepsmogelijk heden. Waar het in wezen toch om punitieve strafachtige maatrege len gaat, zijn juist waarborgen in een procedure noodzakelijk. Overheidsbeleid Of we nu wel helemaal gelukkig moe ten zijn met een anti-discriminatie strafwetgeving. is niet zomaar positief te beantwoorden maar alternatieve hebben ook weer hun nadelen. Wat in ieder geval wel noodzakelijk is, is een voortdurend tegen discriminatie ge richt overheidsbeleid. In de eerste plaats programma's ter bestrijding van politieke, sociaal-culturele en eco nomische ongelijkheid en voorlich ting over minderheidsgroepen. In de tweede plaats zal het overheids beleid zelf nergens aanleiding mogen geven tot verdenking van discrimina tie van minderheidsgroepen. Justitiële maatregelen tegen Ambonezen, woon wagenbewoners, buitenlanders geven daar echter wèl aanleiding toe. Recen te gebeurtenissen bij de Amsterdamse politie vallen in dit verband wat uit de toon, wat bovendien ook nog eens zijn weerslag zal hebben in de bereid heid van gediscrimineerden om met klachten over bijvoorbeeld horeca-per soneel bij de politie te komen. Willekeur Elders zullen de verhoudingen tussen sommige minderheidsgroepen en de politie wel beter zijn, maar dat leidt dan meteen tot een laatste bedenking: de willekeur in de stafrechtelijke aan pak (bijvoorbeeld veel gestraften zijn uit de lagere milieus afkomstig, wei nig gestraften uit de hogere). Naar onderzoek heeft uitgewezen, wordt de bestaande willekeur voor een behoor lijk deel door de politie (onbewust)' teweeg gebracht. Deze willekeur wordt door de strafbepaling tegen dis criminatie met nieuwe willekeur uit gebreid, die sterk te maken heeft met de opvattingen van een politiekorps (of kleinere eenheden op een buro) over minderheidsgroepen. Deze beïn vloeden de geneigdheid van gediscri mineerden hiervan aangifte te doen. Dat alles Is een nieuw aspect van de zaak. k« Dit weekeinde stroomt er eerst nog zachte oceaanlucht over enj land. De temperatuur loopt hierin op tot 10 a 12 graden. Dit is dus echt uel een goede voorwaarde voor geschikt wan delweer, maar er is ook kans op nu en dan regen en motregen. De regen jas dus mee. Gistermiddag en -avond heeft het vooral in noord Nederland uren ach tereen geregend. Dit weertype is inge bed tussen een hogedrukgebied van 1030 millibar boven Frankrijk en een diepe depressie boven noord Scandi navië. Het centrum ervan werd gister avond juist bij het noord Finse Ke- vo aangetroffen. Het natte accent, dat het weekeind- weer af en toe kan krijgen, hangt sa men met een koufront met buien, dat zich vrijdagavond uitstrekte via Fin land en zuid-Denemarken en het mid den van de Noordzee naar Ierland. Het onderging een ooslumartse ver plaatsing. Er is dan ook kans dat de zachte lucht in de loop van dit week einde zal worden afgelost door kou dere uit Groenland, aangedragen met noordwestelijke tot noordelijke win den. Op dit moment wint deze lucht ter rein in de richting van de Far Oer Later wordt waarschijnlijk een greep gedaan naar het Noordzeegebied. In Denemarken zijn voor zondag buien met natte en droge sneeuw aangekon digd. Nu geloven we niet, dat deze winterse verschijnselen in ons land het weer 'n witte muts zullen geven. Vermoede lijk gaat de werkelijke koudeflap via Denemarken en de Duitse Bocht onze neus juist voorbij. Maar wel zal er naderhand polaire lucht arriveren, waarin opklaringen mogelijk zijn. De vrij warme Noordzee zal deze lucht in de onderste niveaus's wat opwarmen, maar uiteraard vergroot dit wel de kans op enkele buien. KRO's radioprogramma 'Moeders wil is wet' staat deze maand in het teken van het weer. Vrijdagmorgen waren onder meer J. den Tonkelaar en M. Scharringa van het KNMI in de stu dio aanwezig voor het geven van com mentaar en het beantwoorden van le- •- weerrapporten max. neer- kenvragen. Den Tonkelaar zei de waarneming van iemand, die midden in een regenboog vertoefd zou hebben, als een illusie te beschouwen. 'Een regenboog verplaatst zich met de waarnemer. Je kunt hem evenmin in halen als je schaduw'. Prompt rea geerden telefonisch vier luisteraars met de mededeling dat zij zich wel de gelijk wel eens midden in een regen boog hadden bevonden. Dr. S. W. Vis ser zegt hierover in 'Optische ver schijnselen aan de hemel': men kan de regenboog soms op geringe a/stand tegen de achtergrond van het land schap zien. Hij kan ook als een op de grond liggende boog worden gezien, wanneer hij in dauwdruppels in het weiland wordt gevormd: een zoge naamde dauwboog. Volgende week dinsdag om kwart voor 9 Hilversum 2) komen mensen aan bod, die met de Amsterdam icuif. Sidg half bew. 13 0 De Bilt geh. bew 12 0 Deelen geh. bew. 13 0 Eelde half bew. 12 0 Eindhoven motregen 12 0.2 Den Helder licht bew 12 0 Luchth. Rtd. zw. bew- 13 0 Twente geh. bew. 13 0 Vlissimgen zw. bew. 12 0 Zd. Limburg regen 12 0.1 Aberdeen zwaar bew. 16 0 Athene regen Barcelona onbewolk. Berlijn motregen 10 1 Bordeaux mist Brussel zwaar bew. Frankfort geh. bew. 7 0 Genève onbewolkt 9 0 Helsinki motregen 5 4 Innsbrtlck zw. bew. 5 3 Kopenhagen motregen 10 0.2 Locarno onbewolkt 11 0 Londen zw- bew. 15 0 Luxemburg zw. bew. Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mailorca onbewolkt Mtlnchen zwaar bew. 4 3 Oslo onbewolkt 9 0 Parijs mist Rome onbewolkt Split onbewolkt 14 0 Stockholm half bew. 7 0.2 Wenen geh. bew. 7 0.1 ZUrich zwaar bew. 5 1 Casa Blanca licht bew. 21 0 1st an boel regen 10 5 Las Palm as geheel bew. Tunis licht bew. 18 0 registrering van de weersverschijnse- len te maken hebben HOOG WATER en november Vlissingon: 2.31-14.44: Harlngvlletsluizen: 4.15-16.33: Rot terdam: 5.23-17.37: Scheveningen: 3.45-16.02: IJmuien: 4.19-16.36; Den Helder: 8.48-21.10; Harllngen: 10.55-23.23; Delfzijl: 0.35-12.52. 13 november VHsslngen: 3.15-15.32; Ha rlngvlletsluizen: 5.01-17.18; Rotterdam: 6.96- 18.27; Scheven.ngen:. 428-16.45; IJmulden: 5.05-17.22: Den Helder: 0.32-21.51; Harllngen: 11.43- Delfzijl: 1.15-13.39. onder redactie van loessmil Twee citaten van dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie: 'Eind november 1939 werd Finland het tweede slachtoffer van aggressie door Duitslands bondgenoot de Sowjet-Unie' en 'Het sierde de Ne derlandse regering dat zij de moed opbracht om de aggressie van Egypte en Syrië, ingezet op Grote Verzoendag, als aggressie te brand merken'. Het zal de opletterde lezer al zijn opgevallen dat dr. De Jong in bei de zinnen een woord foutief heeft gespeld, namelijk: aggressie. Dat moet zijn: agressie. Op het gevaar af als muggezifter te worden gebrandmerkt gaan we op deze hardnekkige spellingsfout toch verder in. Tussen het neer schrijven van de hierboven aange haalde zinnen ligt een periode van meer dan vier jaar. Het eerste ci taat is namelijk afkomstig uit het tweede deel van dr. De Jongs le venswerk: 'Het koninkrijk der Ne derlanden in de tweede wereldoor log', dat in 1969 verscheen (blad zijde 132) en het tweede is ge haald uit de open brief die de heer De Jong eergisteren schreef (en die onder meer door Het Pa rool en ook door onze krant is ge publiceerd) over de houding van minister Van der Stoel tijdens het overleg van de negen EEG-landen in Brussel, begin deze week. Aannemende dat het woord agres sie foutief in het manuscript en in de door de heer De Jong geschre ven open brief heeft gestaan (en de tweede g er niet door een al te ijverige bureauredacteur of correc tor is ingebracht) is het merkwaar dig dat niemand van degenen die de tekst onder ogen hebben gehad, deze fout heeft ontdekt. Dr. De Jong zelf niet en het is alge meen bekend dat f over één nacht ijs gaat g .jr corrector. Bij geen van hen die bij de vervaardiging van zo'n kolos saal boekwerk betrokken zijn, is in het taalkundig brein een rood lampje gaan branden. Zelfs bij de redactie en de correctie-afdeling van Het Parool niet. O] hebben ze allemaal gedacht dat het woord agressie (agressief, agressor) juist was gespeld, aangezien het in de Duitse en Engelse taal wèl' met tweemaal g wordt geschreven: Ag gression en aggressive? In het frans is het daarentegen ook agression; het Nederlandse woord agressie is van dit woord afgeleid en het be tekent: aanval, bijvoorbeeld van de ene staat op de andere. Voor de weifelaars staat er in de grote Van' Dale nog nadrukkelijk bij: 'opm. men schrijve niet aggressie, aggres- sief'. Tussen haakjes: wie na het lezen van het eerste deel van het werk van dr. De Jong mocht denken dat in het daaropvolgende deel het woord agressie wèl goed zou zijn gespeld, vergist zich. In laatstge noemd boek komt het zelfs op twee bladzijden (132 en 133) in totaal vijf keer foutief voor. De lezers van Trouw/Kwartet zul len ongetwijfeld van de redactie en de correctie-afdeling hoge ver wachtingen hebben. Met schaam rood op de kaken moeten we als u het zelf gisteren nog niet mocht hebben gesignaleerd! ech ter meedelen dat ook wij de kopy van dr. De Jong niet agressief ge noeg hebben gelezen. De redactie zag de letter g helemaal over het hoofd, de correctieafdeling han teerde slechts één keer het rode potlood (toch nog éénmaal). U be grijpt dat wij met grote belangstel ling uitzien naar het vijfde deel van dr. De Jongs standaardwerk, dat begin volgend jaar zal ver schijnen. Het woord ag(g)ressie -al er stellig in voorkomen. The bloody story of the lefthanded gunmen het bloedige «erna*, van de linkshandige revolverheldcn staat er als verklaring onder deze plaat. Het schietgrage drietal wordt gevormd door 'de goeie, de slechte en de stille': minister Jos van Kemenadc 'working-class-Joe*), staats secretaris Klein (de 'hunted little') en minister Trip (de 'sleeping snake'). Van Kenemadc, aanvoerder van de 'lefthanded gunmen', heeft alles over voor het misdeelde arbeiderskind. Maar pas op voor Klein: hij pakt het geld van dc arme studenten. Van minister Trip. de 'slapende slang', heeft niemand last: hij studeert op het wetenschapsbeleid. Op de voorpagina van het maandblad 'Student' parodiëren dc gevaarlijke rode drie op de helden in de film 'The good, the bad and the ugly', een Italiaanse spaghetti-western van Sergio Leone. Binnenin het blad wordt de lezer op 'nieuwe avonturen van dc dangerous red triangle' vergast, gewoon dus op handel en wandel van dc drie in hun regeerderslevcn. Burgemeester Samkalden van Am sterdam en schaakgrootmeester Jan Hein Donner zullen dinsdagmor gen op de Dam de openingszetten doen van een bijzonder spelletje schaak: als schaakstukken fungeren leerlingen van kleuterschool en het schaakbord is 64 vier kante meter groot: een stuk van de Dam wordt verdeeld in gele en rode vlakken zoals dat ook voorkomt op de nieuwe kinderpostzegel van 25 cent. Het 'levende' schaakspel wordt dan ook opgezet ter inlei ding van de kinderpostzegelactie; na afloop van de 'match' zal hoofd directeur van de posterijen drs. H. de Jonge de eerste zegels aan de twee schakers verkopen. Met een bons is Mariene Dietrich tot de werkelijkheid teruggebracht: weliswaar staat ze nog op het to neel, maar op je 72e merk je toch dat je niet zó piep meer bent. In de buurt van Washington wilde de bejaarde vedette na haar optreden de dirigent met een elegant ge baartje een hand geven, maar ze boog zich tever voorover en ver loor haar evenwicht. Ze viel van het toneel, liep wat pijnlijke schaafwonden op en scheurde haar jurk. 'Falling in love again' had ze net gezongen en hoewel het met de 'love' op haar leeftijd wel zal loslopen, is ze ook zonder die lief de allerminst van plan nog een keer te vallen. 'Waar haait die timmerman dat idee vandaan?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7