Op zoek naar religieus beleven in Ethiopië Prisma IKOR-gesprekken met dr. Marga Klompé en dr. A. H. v. d. Heuvel dagpecepl zilver-mode AVONTUUR IN KARINTHIË Mary Stewart Vanavond NCRV documentaire Morgen: The Osmonds Oosterschelde 193,- Mosselen met paprika TROUW/KWARTET VRIJDiAiG 9 NOVEMBER 1973 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met de documentaire 'Ethiopië', geloven in de schaduw' van een filmteam onder re gie van Nico Boogaart en Reinder Richters als cameraman, valt de nadruk op een derde aspect van di tland: de kerk. De documentaire wordt vanavond uitgezonden om twintig over acht op Nederland 2 Voor het bezoek van het Nederlandse vorstenhuis aan het land van keizer Hailé Selassie werd in tv-beelden de nadruk vaak gelegd op de armoede. De jongste tv-indrukken, die Neder land kreeg, waren die van grote hongersnood. Vanavond wordt dan de rol van de kerk in Ethiopië belicht. De titel 'Ethiopië, geloven in de scha duw', slaat op het zoeken van de sa menstellers naar vormen van religieus beleven in de schaduw van de ontwik keling van het westen. Daarbij komt dat de grondleggers en gelovigen van het Ethiopisch orthodoxe christendom in het Centraal Hooggebergte leven, dat een natuurlijke verdediging vormt tegen moslims. Men leeft dus ook in de schaduw van de islam. Van deze schaduw getuigt ook Het nieuwe Jeru zalem, dat koning Lalibela in de*-, der tiende eeuw bouwde omdat Jeruzalem toen in handen van de moslims was gevallen. De koning stichtte daarom een stad met een rivier de Jordaan en elf kerken, een ondergrondse stad, die te bezichtigen is. Nico Boogaarts indrukken zijn, dat het land veel schoons biedt aan de weinige bezoekers, die er komen. Het toerisme is in opkomst. Er is een gril lig berglandschap, er zijn talloze tro pische vogelsoorten, onbekende zoog dieren en grootse bouwwerken. Het volk Is trots en knap van uiterlijk. Wat betreft het orthodoxe christen dom in Ethiopië is Nico Boogaart (en hij niet alleen) van mening, dat de kerk tekort komt. 'Er is geen sociaal verantwoordelijkheidsbesef. Er stijgen nog steeds meer gebeden op dan rook uit de schoorsteen. De kerk geeft wel troost, maar geen brood. En van troost kan een mens niet leven'. Zo zijn er middeleeuwse dorpen, waar meer wordt gebeden dan gewerkt, waar meer monniken leven dan am bachtslieden, waar men 186 dagen per jaar vast, geestelijken zelfs 268 dagen. Onwillekeurig kwam hij in aanraking met de hongersnood in het noorden, waarvan de hoofdoorzaak de grote droogte is. Boogaart: 'Naast acute hulpverlening kan dit probleem slechts op langere termijn worden opgelost door betere irrigatie- en landbouwsystemen, waarvoor beter op geleide mensen moeter. worden aange steld'. Hij distantieert zich echter van de on genuanceerde mening, die men in ons land vaak hoort, dat de keizer een uitbuiter zou zijn. 'Evenals de rooms- Kritiek op radiogesprek met gedetineerden DEN HAAG CHU-senator Piket heeft bezwaar tegen medewerking van gedetineerden aan radio-interviews en meent dat zodanige contacten met de vrije maatschappij moeten worden voorkomen. Hij heeft minister Van Agt vragen gesteld over een VARA- uitzending waarin gedetineerde (ex-) WDM-ers commentaar leverden op hun gevangenhouding. katholieke missie heeft hij buitenge woon veel goed werk verricht Men moet niet vergeten, dat Ethiopië het enige Afrikaanse land is, dat nooit ge kolonialiseerd is geweest'. Daarmee wil hij het kolonialisme niet verde digen, maar de positieve kanten heeft hij gezien in Kenia, de oud-Engelse kolonie, waar onderwijs, medische verzorging en wegenbouw op veel ho ger peil staan dan in Ethiopië. De reis van het team door het land van 'De leeuw van Juda' heeft drie documentaires opgeleverd, waarin steeds het christendom centraal staat. De tweede film 'Dansen voor God' wordt op 7 december uitgezonden, ter wijl een derde in het voorjaar volgt. Morgenmiddag zendt de VARA een samenvatting uit van het optre den van The Osmonds, die een week daarvoor in de Groenoord Hal in Leiden optraden ("Nederland 1, 16.00 uur). HILVERSUM Het IKOR besteedt in het nieuwe seizoen de zendtijd op de vrijdagavond na het TROS-programma regelmatig aan proble matiek waarbij de persoonlijke verantwoording in het geding is. Al vaker heb ik gezegd dat het niet mijn lust en mijn leven is om scherp uit te halen tegen iets o/ iemand. Maar soms meen je het als recensent toch te moeten doen, omdat er naar je beste overtuiging wat hapert. Prettiger is het wanneer je waardering kunt uit- spreken, omdat een programma je iets heejt gedaan. Misschien tot verbazing van een enkele lezer die van oordeel is dat ik voor de oemroep van zijn keuze soms kritischer ben dan hem lief is, ga ik nu lof toezwaaien aan de EO-uitzen- ding 'Oosterschelde, open of dicht?' Meindert Leerling heeft onder deze ti tel een volwassen en naar vele kanten informerend programma gepresen teerd. Het filmisch gedeelte zat goed in elkaar en bezat vaart en variatie. Geen omslachtige vragenstellerij, waar door de aandacht maar al te gauw gaat verslappen, maar met de deur in huis vallende mensen die ieder op hun ter rein iets te zeggen hadden dat het be luisteren waard wasDaar stak, zoals gezegd, zeer veel informatie in die door kundige montage als een levendige film aan je voorbij trok. De onderwater opnamen leverden prachtige beelden I op van de unieke flora en fauna in de i Oosterschelde en stonden boeiend mo- j del voor het milieu, een van de vele aspecten van het ingewikkelde pro bleem. De discussie na de film bewoog zich over het algemeen op een uitstekend niveau. Uiteraard viel het ook bij dit gesprek op. hoezeer het een'gave is om je bondig en boeiend te kunnen uiten. De betrokkenheid bij een bepaalde zaak, kan zo intens zijn, dat men zich te buiten gaat aan wijdlopigheid. Maar Meindert Leerling hiel de verschillen de idee'énstromingen stevig in de hand en de hen wierp handig dammetjes op wanneer er een springvloed van woor den dreigde. Al zal het menige kijker misschien een beetje zijn gaan duize len bij de talrijke tegenstrijdige belan gen die naar voren kwamen, al bij al i was het toch een interessante 'hoorzit ting', waarvan zeker ook de aanwezige Kamerleden iets zullen hebben opge stoken. EO-voorzitter ds. Glashouwer heeft woensdagavond opgeroepen tot het verlenen van financiële steun aan Is raël. Hij zei dat ook de Nederlandse regering Israël nu in de steek heeft gelaten. 'Dit is het volk van God,' al dus ds. Glas houwer, 'en dit gezichts punt moet onze houding bepalen.' Gedurende een half uur heb ik kun nen kijken naar 'Het gat van Neder land'. Het eerste kwartier was weg gegooid geld en verspilde tijd met een oervervelend scènetje tussen Kees van Kooten en Wim de Bie. De paro die op de KRO-rubriek 'Waar gebeurd' was al even zouteloos. Uit het beschil deren van een muur in de Amsterdam se Galgenstraat had een aardig onder werp kunnen groeien, maar het kwam er niet uit. Ik krijg steeds sterker het vermoeden, dat Ad, 's-Gravesande, de nieuwe chef van dit VPRO-program- ma, zijn draai niet kan vinden en lie ver bij de 'Berichten uit de Samenle ving' zou zijn gebleven. Het lijkt erop dat hij zich op de moeilijkheidsgraad van 'Het Gat' heeft verkeken. TON HYDRA (ADVERTENTIEJ MARY PERKINS Eens in de vier weken gebeurt dat in een gesprek, waarin dr. Marga Klom pé en dr. Albert van den Heuvel een vast aandeel hebben. Als derde is daarbij aanwezig Bessie in 't Veld- Schadee, in het dagelijks leven ver taalster, maar che nu de 'nieuwsgieri ge ondervraagster' speelt, zoals het IKOR het noemt. ADVERTENTIE Een voorbeeld van eén uitzending, waarbij het persoonlijk geweten een belangrijke rol speelt was het korte drama 'Spaanders', dat zich afspeelde in een kerncentrale. Herhaalde malen doen zich dergelijke situaties voor op sociaal of politiek terrein. In het maandelijkse gespreks programma met dr. Klompé en dr. Van den Heuvel worden ze doorge praat. Vragen waaraan iedereen wel eens denkt wil men doornemen en dan komen vaak overtuiging en per soonlijke verantwoordelijkheid voor vrede, gerechtigheid en ménselijkheid aan de orde. Als toelichting wil het IKOR wel kwijt, dat de IKOR-programma's over de verhouding kerk-samenleving en de persoonlijke verantwoordelijkheid van de christen in de maatschappij niet alleen kritiek of applaus oproe pen, maar dat er ook voortdurend mensen reageren, die telefonisch of in een brief vragen: wat kan ik persoon lijk doen? Het gespreksprogramma 'Doorpraten' 22.50 uur, Nederland 1, is afgestemd op dit soort. PRISMA v echt zilveren dameshorloge met zilveren bancl Zilveren horloges verkrijgbaar v.a. 155,— '^"«1 31 Nog eerder dan ik, begreep Timothy de draagwijdte van dit afscheid. Bo vendien had hij kennelijk Annalisa's woorden nog in zijn hoofd dat 'geen circus het zich kan veroorloven wer keloze paarden te onderhouden'. Je kon Wagner er niet op aankijken dat hij het oude paard nu opgaf; hij had al een hele tijd niets aan het dier ge had en hij kon er moeilijk een rust huis op na gaan houden. Vertroete len was er in een hardwerkend circus niet bij. Terwijl Timothy het paard nog altijd bij het hoofdstel beethad en terwijl zijn ogen nog altijd op Herr Wagner gericht waren, zag ik hem verstijven. Met zijn vrije hand streelde hij zacht de snuit var. het dier als wilde hij hem beschermen. Het paard likte aan zijn vingers. Tim keek mij aan. 'Herr Wagncr, als u mij toestaat, ope reer. ik hem nu,' zei ik. 'Met een half uur is het gebeurd en kan hij. als u wil, naar de trein. Over drie of vier weken voelt hij zich weer zo lekker als kip en is hij weer in staat om te werken.' Herr Wagner bleef onzeker bij de uit gang van de tent staan. Ik dacht dat hij de hele zaak wou laten zoals die was. Toen zei Tim opeens: 'Alstu blieft'. De klank van zijn stem was even kinderlijk en smekend als de uitdrukking van zijn gezicht. Ik zag dat de oudere man aarzelde. 'Ja, vader, alstublieft,' viel het meisje bij. De Hongaar sprak geen woord. Het leek wel of wij door een glazen scherm van hem waren gescheiden. Hij had Annalisa's zadel en rijkleding over zijn arm gegooid en wachtte nu om Herr Wagner naar buiten te vol gen. Herr Wagner spreidde zijn armen in een gebaar alsof hij niet meer wist wat te doen. 'Maar u kunnen we niet vragen begon hij. 'Ik wou dat u dat wel deed,' zei ik, en lachte. Ik legde geheel mijn hart in die lach. 'Als u het goedvindt zijn al le moeilijkheden de wereld uit.' Maar plotseling zei Annalisa: 'Nee, ik ben het die toestemming moet geven! Dat had ik na al dat gepraat bijna vergeten! Dit paard was van oom Franzl, dus is het nu van mij Ze sprong rond haar vader, haar han den gespreid, als stak zij de draak met zijn eigen gebaar. 'Nietwaar, va der? Heeft oom Franzl mij niet alles nagelaten tenminste alles wat ge red is: de foto's, en zijn fluit, en de papegaaien ook zijn Zwartbonte? Dus als hij van mij is, en ik aan Van essa vraag hean te genezenen als hij met de trein meekan Ze stak een heel pleidooi af, maar haar vader begon te lachen, waarbij het vel van zijn gezicht optrok, zodat er talloze rimpeltjes zichtbaar werden. 'Sou ziet hoe mijn dochter mij de wet voorschrijft? Ze vindt altijd wel een manier om haar zin door te drij ven ze is net haar moeder. Ja, je hebt gelijk dat Franzl alles aan jou heeft nagelatenmisschien is hij dus inderdaad van jou Een bulderende lach klonk door de stal, zodat alle paarden wakker schrokken en onrustig werden. 'Goed dan. Goed dan, als jij het per se wilt Wat hebt u nodig, gnëdige Frau?' 'De instrumenten, waarover Annalisa sprak. Warm water en nylon heeht- draad. Ik zal hem een anti-tetanusin- jectie moeten geven; hebt u dat spul in huis? Goed zo. En een beetje meer licht Ik verplaats hem liever niet, an ders raakt hij misschien van streek. Maar dan moet ik wel zoiets als een schijnwerper hebben.' 'Ik heb een heel sterke zaklantaarn,' zei Annalisa 'Ilij Ligt in mijn wagen. En Sandor heeft er ook een. Wil je ze alsjeblieft even pakken, Sandor?' 'Natürlich.' Het leek wel of er een marionet gesproken had, zo sterk had de in het zwart geklede tengere fi- 5. 'Och dat mot je niet zegge', lachte boer Knolle. 'In de stad benne ze gek genoeg. Net zo goed as de bopperties uit de stad hiierkwammen om te gaon biebeleboppperen, net zo goed zullen d'r ook wel van die hansworsten in de stad weze, die hier van die Chinese rommel komme ete. Ach, ach, ach, veur die stadse mensen moet het ook altied wat bezunders weze. 'Chinees eten! Hallo! Daor lacht een boer oml Geef mien maor boerekool met worst of snert met een vette kluif! Da's be ter as chinees!' Smidje Verholen lachte zich een aap om die doorzagen de boer Knolle en .zei: 'Lieve help', FERDINAND Knolle wat douw jeweer door! Je moet zelf maar eens Chinees gaan eten en dan zul je wel zien, dat het héél lekker is'. 'Ik kiek wel uut', antwoordde de boer. 'Ik denk altied maor an het spreekwoord van wat de boer niet kent, dat vreet-ie niet. Noe, ik ben geen chinees en daorom eet ik het ook niet'. 'Goede help, van Jouw geklets krijg jk nou gewoon een punt hoofd zei de smid. 'En dat is nou vervelend, want met een punthoofd kun je eigenlijk niet zo bar goed ca deautjes geven'. 'Pofferdeboere- kool!' riep boer Knolle uit. 'Wol je mien dan een cadeautje geven'. Ja, buurman', antwoordde de smid. wou je die ouwe auto van mij gei. Hij staat mij eerlijk gezegd eeai tiijP®" in de weg'. 'Krimmenéel!' riflies boer Knolle verheugd uit. 'Daor kri ik maor zo een automebiel kedoo! Ls ten we dan meteen een rit gaan m oken, Verholen. Dan kun je mien li t c te zien hoe ik aan de knoppies m mei trekke en op de pedaole mot duw Lachtend duwde smidje Verhol de nieuwe eigenaar van de NN 1 zijn wagen en even later waren ze flijl op weg. De smid legde de bedieninimer handelingen uit en boer Knolle lu terde geestdriftig. Radio vandaag guur zich op de achtergrond gehou den. Zijn stem klonk hoog en scherp. Hij sprak zonder enige nadruk. Toen hij zich omdraaide om weg te gaan, hieid ik hem tegen. 'Nee, dat hoeft nietBedankt in ie der geval, maar aan het licht van een zaklantaarn heb ik niet genoeg. Ik vroeg me af of het niet mogelijk was met een lang snoer hier een lamp te laten branden.' 'Dat is gemakkelijk genoeg,' ant woordde Herr Wagner, en hij voegde eraan toe: 'Sandor, zou jij zo vriende lijk willen zijn dat even te doen? Je weet waar je draad en andere dingen kunt vinden? Leg dat zadel maar neer. Annalisa zal je er niet kwaad op aankijken als het eens voor één keer een nacht hier blijft liggen.' 'Ik wou het meenemen naar mijn woonwagen om het te repareren. Het stiksel heeft een beetje losgelaten.' Tim vertaalde in mijn oor: 'Het komt in orde. Hij wil alleen eerst even dat zadel naar zijn wagen brengen, daarna zal hij het licht aanleggen. Ik was er bijna van overtuigd dat Herr Wagner het paard zou laten afmaken.' 'Dat dacht ik ook.' 'Is het etui ernstige operatie?' 'Helemaal niet. Heb je zoiets nog noodt eerder gezien?' 'Eerlijk gezegd, nee. Ik ben bang, dat je niet veel aan mij zult hebben, maar ik zal mijn best doen.' 'Herr Wagner zal er wel meer van weten, maar in ieder geval bedankt. Overigens heb ik veel liever dat jij me helpt dan dat vriendje van haar.' 'Vriendje van haar? Geloof jij dat werkelijk?' Ik lachte. 'Nee, dat niet, maar ik ge loof wel dat hij het zou willen zijn. Hij lijkt mij geen type, die zich an ders uitslooft voor meisjes. Waarom kwam hij hier naartoe? Alleen maar om haar zadel mee te nemen? Hij scheen het niet zo prettig te vinden dat er op hem als verlichtingsexpert een beroep werd gedaan.' (wordt vervolgd) HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn'. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met 7.55 Verkeer sinfo 8.00 Nws; 8,11 Radiojournaal en 8.30 De Groenteman. 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. AVRO: 9.10 (S) Inleid, lot muz.begrip, 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (ged.S) Arbeidsvitami nen. (11.00 Nws; 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Horlepiep: progr.-reeks over volks- muz. 11.55 Bcursber. NOS: 12.00 Toerlsmo toerist. Inf. uit binnen- en buitenl. Over- heidsvoorl.: 12.30 Ultz. v.d. larrdb. NOS: 12.40 (S) Lichte gramm.muz. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie - muz. en nws van onze zuiderburen. 13.50 Intern. Spectrum: mod. muz. 14.30 Blik op de Derde Wereld: inf. progr. over ontw.samenwerk. 14.45 Blik op Eur.: Inf. progr. over de Eur. integratie. 15.00 Zoeklicht op Nederland: rep. en comm. uit alle delen v.h. land en veel muz. (16.00-16,02 Nws). Human. Verb.: 16.45 Laat je niks wijsmaken: lnf. progr. VPRO: 17.00 VPRO-vrljdag: rechtstr. progr. over akt. onderwerp. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit, mor gen dat. PP: 18.20 Ultz. v.d. K.V.P. VPRO: 18.30 VPRO-vrljdag (verv.): komm. en analy ses. KRO. 19.00 (S> Uit het operette album. 19.30 Mens te zijn op aarde gelovige vi sie op de mens en zijn bestaan. 20.00 (S) In antw. op uw schrijven': verzoekpl.progr. 22.00 (S) Wie niet kijken wil, cabaretprogr. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hit*. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het lovende woord. 7.07 (S) Badlnerie: klass. muz. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders Wil ls wet. 9 40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade; klass. en mod. muz. <10.30-10.32 Nws.) 11.00 V.d. zieken. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: pauzeprogr. met 12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b-:v. land- en tulnb.; 12.30 Nws: 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Inter lokaal op vrijdag: gevar. progr. met 15.30 Nws. 17.00 Zonden grenzen: rubr. over mis sie en zending. 17.10 (S) Country Time. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Licht ork. met solisten. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkepning: nws, feiten en achtergr. op soc.-maatsch. terrein. 18.58 Marktber. VPRO: (S> Nova Zembla FM: leugens, verwarring, strijd en goed nws. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. VPRO: 20.05 Vandaag dit. morgen dat. 20.15 (S) Nova Zembla FM (verv.). VA RA: 21.00 (S) Omroepork. en soliste: klass. muz. In de pauze: ca. 21.50-22.00 Sare Hey- blom vertelt. 22.40 (S) Staalkaart. 23.30 (S) Muz. van deze eeuw. 23.11-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Gospelsound: muz. voor jonge mensen. 8.00 Nws. 8.02 (S) Tus sen thee en koffie. (9.00 Nws.) 10.00 Nws. 10.03 (S) De muzikale fruitmand: verzoek- progr. van en voor zieken. NCRV: 11.00 Nws. 11,03 Zing, zln'g, zing! 12.00 Nws. 12.03 Bij ter Barend - op de Holl. toer. 13.00 Nws. ïstenz (S) Popcorn. NOS: 14.00 Nws. 14.03 Me ders methode. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 C van Zljtveld I, met o.a. de Amerlk. hitpi ia* de. 16.00 Nws. 16.03 Cees van Zljtveld met o.a. dé Engelse hitparade. 17.00 N 17.03 Radiojournaal. 17.06 Postbus 700: zoekpl.progr. NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niet 19.00 Nws. 19.02 Gevolmachtigd: verzc 20.00 Nws. 20.02 Dr. Wiener's Meat VPRO: 21.00 Nws. 21.02 VPRO-Vrljdagan Show: rechtstr. progr. waarin o.a. nlesfOOH platen op het terrein v.d. pop. de jazi de blues en plaatbespr. (22.00, 23.00 en Nws. 22.55 Med.) VARA: 2.00 Alfred Laj jaa de. 5.00-7.00 (S) Willem van Beusekoi Kees van Maasdam. BELGIE 324 m NED. 12 00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 lan-db. 12.15 Lichte muz. 12.50 Buitenl. per om verz. 13.00 Nws, akt., weerber. en scho1* burgprogr.'s. Daarna: Boekenweek 1973 Antw. 13:55 Beursber. 14.00 Nws. il Schoolradio. (15.00-15.03 Nws.) 15.23 LidJen muz. 16.00 Nws en beursber. 16.10 Lit jcht muz. 17.00 Nws en med. 17.00 Lichte muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 V.d. soldaten. 18.28 Pi desportuitsl. 18.30 Wegwijs wezen. 11 Sportmagazine. 18.55 Taalwenken. 18.57 O met muz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 19.40 rlg Engels. 19.45 De wereld v.h. boek. 21 ieni Amusem.progr. (21.00 Spllntemws. 21 Nws.) 23.00 Nws. 23.10 Jazzprogr. 23.40-23 'en: Nws. fcjei TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Wat een familie! 19.30 Arthur: De gevange ne NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Alles of niets 21.20 Hec Ramsey (2)' IKOR 22.50 Doorpraten: ge- spreksprogr. over sociale en politieke gebeurtenissen NOS 23.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy Go Round-show NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Ted en de Meester- kwissers 21.50 Ethiopië: gelovön in de schaduw 22.40 The Continental Singers 22.50 Gesprek met de min.-pres. NOS 23.00 Uit de Kunst 23.25 Journaal DUITSLAND X 10.00 Journaal. 10.05 Journaal van gistera vond. 10.25 Eine Handvoll Brennesseln. 12.00 Cult, magazine. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Oournaal. 15.50 Journaal. 15.55 Rock en pop. 36.40 V.d. kleuters. 17,10 Tele-Skop 111-73. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Sportjournaal. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau- magazine. 19.26 Okay SIR. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-8.50, 8.55-9.25, 10.30 en 11.00-11.30 Schooltelevisie. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Okay SIR. 18.40 Hier und Heutc. 19.20 Die Krlmlnalerzahlung.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Fall nicht ln den Schwanen- see. 21,40 Der 7. Sinn. 21.45 Rep. uit Bonn. 22.10 Journaal en weerber. 22.25 Der Krieg 1st vorbei. 0.25 Journaal. DUITSLAND II 10.30-11.00 V.d. kleuters. 16.30 Sport. 17.00 Journaal. 17.10 Vergessene Wunder. rep. Aansl.: Malnzelmannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 V.d. kinderen. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenl. rep. 20.15 Der Tag hat 96 Stunden. 21.05 Knopfspielerelen: U-Bahn. 21.15 Jour naal. 21.30 Der Edison von Schoneberg. 23.10 Journaal. 1 DUITSLAND III WDR Voor Joegosl. werkn. 19.15 Landsforum. lf 'erd Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Comm. 2/ Journaal en weerber. 20.15 Grosser Aber. F Ende offen: Funfzlg Jahre Feldherrnhal y. Oder: Die letzten funfzlg Jahre. DUITSLAND III ND8 8.05 t.e.m. 12.10 Schooltelevisie. 18.00-18.30 Sesamstrasse (119). 19.00 AUS dung der Ausbllder (30). 19.30 Hawaii i i 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Elne R«i. politici. 21.00 Doe. progr. view. BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 en 17.00 Schooltelevisie. 18.00 Fabeltjeskr. 18.05 Filmklucht. 1» one Handels-Engels. 18.50 Doc, film. 19.20 P gr.overz. 19.33 Cult. nws. 19.38 Med. Days In November, doc. film. 2 kilo mosselen 1 rode paprika 1 ul 400 gr. rijst 2 eetl. olijfolie Bouillontablet peterselie, zout boter, citroen De mosselen goed schoonmaken. Een paar keer wassen onder de stromende kraan en de mosselen eruit halen die open zijn. De olie in een grote pan heet maken er er vier kopjes water bijdoen en een bouillontablet. De rijst hierin koken zonder eriri te roe ren. Duurt ongeveer twintig minuten. De paprika in dunne reepjes snijden. Die reepjes de laatste vijf minuten met de rijst laten meekoken. Intussen de mosselen koken in een bodempje water met de fijngesneden ui en pe terselie ln tien minuten gaar onder ven ad kte, alle at c om iJdat ai >un de regelmatig roeren. Dan de mos uit de schelp haler en een paar scl pen apart houden om mee te gr ren. Schep de mosselen door de samen met een flinke klont boM Doe alles over op een grote schaal] garneer de schotel met wat mo" schelpen en schijven citroen. Menutip: Ossestaartsoep, mossel met paprika, rijst, veldsla, fruit

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6