Nog geen directe opheffing boycot Winst Shell steeg in derde kwartaal 270 pet Tijdschriften willen einde van beperkingen Zet internationale studiegroep aan wereldolieprobleem üstel heeft geen concreet plan voor vestiging van itaalbedrijf op Maasvlakte Polen wil regeling dollarobligaties Bedrijfsleven investeerde 13 pet minder nergieprijzen voor uinbouw worden in ie gaten gehouden Onzekerheid DOW JONES INDEX BSJS™!: ,m",r i}' d,0,f' c^">.sVTm.u,. ?.'4 3 CROUW/KVARTET VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 FINANCI8N EN ECONOMIE TPNOZHS17/K21 Nixon wil grootscheepse energiebesparing in VS BEIRUT/DEN HiAiAjGAMSTERDAM r Er zijn geen aanwijzingen, dat ieder ogenblik bet olie-em- 3arcro tegen Nederland zal worden opgeheven. Uit Beirut wordt gemeld, dat officiële radiostations en persbureaus niéts over een dergelijke stap hebben bekendgemaakt. Ook van industriële zijde in Bei- rut was er geen teken, dait wees op een opheffing van de boycot. Tekenend was ook, dat een regerings woordvoerder in Washington niets wist van 'n beëindiging van 't embargo tegen de V.S. De berichten over de ongewij- dgde situatie kwamen, nadat het gis- eren gonste van de geruchten als zou ian de boycot ieder ogenblik een ein- le kunnen komen. Iedereen zei ech- er, dat hij van niets wist: het minis erie van economische zaken, de tijksvoorlichtingsdienst en de Shell, iet ministerie van buitenlandse zaken leeft momenteel in navolging van ninister Van der Stoel geen com- nentaar op de boycot en kon het ge- ucht dus bevestigen noch ontkennen. !onsul Rabbani van Koeweit achtte geruchten geheel onbewezen en vond de bron De Libanese ambas- adeur in West-Duitsland niet waar- levol. 'Hij praat over zaken waar hij ïiets van afweet', aldus Rabbani. Een pikant feitje in de boycotaffaire is een bericht van Associated Press, lat zondag twee volle tankers twee irabische landen verlaten hebben net bestemming Rotterdam. Geciteer- e zegslieden in Bonn wilden geen ijzonderheden geven, maar zeiden rel, dat dit aantoonde, dat niet alle Irabische landen zich strikt aan het mbargo houden. ton ntussen komen uit vele landen in de rereld mededelingen over maatre den en smeekbeden aan het publiek verband met het huidige oliete- ort. •resident Nixon heeft in een televi- ierede gezegd dat hij bezig is met iet ontwerpen van plannen huisbrand- lie en benzine te rantsoeneren wan eer dat komende winter nodig mocht ïjn bij gebrek aan brandstof. Er was 1 tekort aan olie en dat is door de jabische boycot tegen de VS nog roter geworden. Voor komende win- er wordt een tekort van 17 procent erwacht. )e president wil bij wet vastleggen lat lichtreclame en sierverlichting rorden bekort, dat het aantal werk- iren inzake wordt verminderd, de laximum snelheid tot 80 km per uur ordt teruggebracht om benzine te laren en wij speciale belasting gaan heffen op overmatig gebruik van aardgas en elektriciteit. Nixcn zei dat alle regeringswagens zich aan de 80 km per uur zullen houden en dat de verwarming in de regeringsgebouwen maximaal 20 gra den celsius zal mogen zijn. Dat laatste lijkt voor Nederlandse begrippen niet zo'n punt maar 't is het wel. Amerika nen stellen hun verwarming door gaans op 25 26 graden in. Volgens Nixon zou het Congres moe ten goedkeuren dat het hele jaar door de zomertijd wordt gebruikt inplaats van alleen van april tot oktober. Daardoor zou langer van het daglicht kunnen worden geprofiteerd. Hij vroeg ook toestemming tot kalm-aan- doen met de wet tegen de luchtver vuiling, waardoor in bescheiden mate 'vuile' brandstof zou kunnen worden gebruikt. België Onder de landen, die maatregelen aankondigden was ook België. Onze zuiderburen mogen op autosnelwegen niet harder rijden dan 100 kilometer en op andere wegen buiten de be bouwde kom maximaal 80 kilometer. Als de situatie niet snel zal ver beteren zal aldus minister van econo mische zaken Claes de levering voor huisverwarming met 20 pet. beperkt worden. Al eerder werd een zondags rijverbod aangekondigd per 18 novem ber. De Belgische situatie is precair, omdat de helft van de olietoevoer komt via de pijpleiding Rotterdam- Antwerpen. In Luxemburg zullen komende zondag de benzinestations een deel van de dag zijn gesloten teneinde automobi listen tegen te houden die in groten getale uit de buurlanden Frankrijk en West-Duitsland naar Luxemburg ko men om benzine te tanken. De ver koop van benzine in jerrycans is ver boden. De regering waarschuwde dat rantsoenering binnen drie weken noodzakelijk kan blijken. Naar alle waarschijnlijkheid al op 15 november zal de prijs van benzine in België met 2.7 cent per liter stijgen. De prijs voor een liter superbenzine wordt dan 82 cent. Lichte stookolie (voor huisbrand) wordt 3.9 cènt per LJMEGEN Er is bij Estel (Hoesch-Hoogovens) geen sprake van en concreet plan tot vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte, lit heeft het bedrijf medegedeeld naar aanleiding van publikaties ienaangaande. 'eneinde, nader inzicht te verwerven 1-1101 n de consequenties van occupatie:al- ematieven voor het Maasvlakte-ter- em heeft de wethouder van de haven economische ontwikkeling van de emeente Rotterdam enige tijd gele- en aan Estel gevraagd om kwalitatie- e en kwantitatieve indicaties met be- lepD. rekking tot een mogelijk in de toe- be omst te vestigen staalbedrijf op de ■guc-MaasvIakte. Estel heeft hierop geant- oord, dat het zonder langdurige en ostbare studie niet goed mogelijk is, idicaties te geven met betrekking tot «n eventueel concreet project, dat oor realisatie in aanmerking zou unnen komen. 'eneinde toch zo goed als in de gege- en omstandigheden mogelijk is op orte termijn te voldoen aan het ver- ?ek van de wethouder om informatie ijn gegevens verstrekt op basis van en denkmodel. Estel heeft er daarbij P gewezen, dat dit denkmodel geen wncreet project betreft, doch niet neer is dan een schematische opzet oor één van de vele alternatieven, '?lke onder de algemene benaming jzer- en staalbedrijf' denkbaar zijn. i realisatiekans van dit denkmodel dan ook volledig in het midden ge- aten. )enkmodel fctel blijft overigens de mening toe- edaan, dat de Maasvlakte een in eco- omisch-technologisch opzicht structu- oel gunstige vestigingsplaats is voor *n staalbedrijf. Estel blijft dan ook principe geïnteresseerd in een ves- 'gingsmogelijkheid op de Maasvlakte. J't recente publikaties van het open bar lichaam Rijnmond en de gemeen- o Rotterdam heeft Estel evenwel op- neuw de indruk gekregen, dat in het algemeen de mogelijkheden voor een staalbedrijf op de Maasvlakte beperkt zijn. Aan de wethouder is eveneens mede gedeeld, dat bij een eventueel toekom stige vestiging op de Maasvlakte Estel er de voorkeur aan zou kunnen geven deze te realiseren in samenwerking met een partner. Iedere speculatie wie deze partner zou moeten zijn, is voorbarig, aldus Estel. liter duurder. In een jaar tijd is de benzineprijs in België nu met 11.8 cent per liter geste gen. Van der Stoel Op het politieke en diplomatieke vlak zijn ook gisteren de nodige activitei ten ontwikkeld. Minister Van der Stoel bracht in Parijs een bezoek aan president Pompidou en aan zijn ambt genoot van buitenlandse zaken Jobert. Van der Stoel wees er zijn gastheren op, dat het verkeer van goederen vrij is in de EEG, dus ook dat van de olie. Van der Stoel herinnerde er bo vendien aan, dat Frankrijk noch ande re EEG-landen een uitvoerverbod voor olie hebben uitgevaardigd. 'Nederland verwacht van Frankrijk en de andere landen, dat zij zich zullen opstellen als van partners in een ge meenschap kan worden verwacht', al dus minister Van der Stoel. De Arabische olielanden hebben be sloten tot een volledige economische boycot van Portugal wegens de ver meende vijandige houding van dat land ten opzichte van de Arabische zaak gedurende de jongste oorlog in het Midden-Oosten. Dit :s vernomen in Arabische diplomatieke kringen te Damascus. Volgens onbevestigde be richten hebben Amerikaanse vliegtui gen vorige maand tijdens vluchten naar Israël voor wapenleveranties een tussenlanding kunnen maken op de Azoren. De spreekbuis van de Algerijnse rege ring 'El Moudjahid heeft verklaard dat Denemarken aanzienlijk minder olie zal krijgen van de Arabische lan den en gewaarschuwd dat een com pleet olie-embargo op handen is als het land doorgaat met zijn pro-Israëli sche verklaringen. Vanaf vannacht 12 uur geldt op de Deense wegen een snelheidsbeperking. AMSTERDAM De Ver. voor de Ef fectenhandel heeft van de Foreign Bondholders Protective Council in New York een aanbod tot tijdelijke regeling ontvangen betreffende ver schillende door de Poolse regering uitgegeven of gegarandeerde dollarle ningen. Volgens een in 1960 gehouden enquete vallen de 8 pet Polen 1925, 7 pet Polen 1927 en 7 pet Silèzië 1928, die in ons land worden gehouden, on der de regeling. De tijdelijke regeling houdt een her vatting in van de rentebetaling op ge reduceerde basis. Van 1 juli 1973 tot 1 juli 1974, zal 1,5 pet en in het vol gende jaar 2 pet in Amerikaanse dol lars worden betaald. Uiterlijk 1 juli 1975 zal door de Poolse regering een definitieve regeling worden aangebo den. Dit aanbod zal openstaan voor houders die tot de tijdelijke regeling zijn toegetreden. De Vereniging be veelt het nu gedane aanbod aan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes de of ficiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo 67.7068.20 (67.70), Hoogovens (68.00), Kon. Olie 96.80—97.80 gl (96.50), Philips 39.50—39.80 (39.50), Unilever 124.40— 124.90 gl (123.70), KLM 82.00—82.50 (79.50). DEN HAAG De investeringen van de Nederlandse industrie zijn volgens het CBS in het afgelopen jaar met dertien percent tegenover 1971 ge daald tot 5,6 miljard gulden. Dit zijn dan bovendien nog de investeringen, zoals die luiden in lopende prijzen. De prijsstijging van 1971 op 1972 is daarin dus niet uitgeschakeld. Voor de nijverheid als geheel, d.w.z. de bedrijfstakken delfstoffenwinning (incl. aardgastransportnet), industrie, openbare nutsbedrijven en bouwnij verheid becijfert het CBS een daling met ca 7 percent van 9,8 min gld naar 9,1 min gld. Behalve de industrie ver toonde ook de bedrijfstak delfstoffen winning een dalende investeringsacti viteit, nl. met 4 percent tot 805 mrd gld. De bouwnijverheid vertoonde weinig verandering: van 505 min gld in 1971 naar 502 min gld in 1972. In de bedrijfstak openbare nutsbedrijven is sprake van een stijging der investe ringen met 6 percent tot 2200 min gld. Deze stijging wordt voor het be langrijkste deel veroorzaakt door de waterleidingbedrijven terwijl de gas- en elektriciteitsbedrijven ongeveer op het niveau van 1971 bleven. Binnen de bedrijfstak industrie valt bij vrijwel alle bedrijfsklassen een ding te constateren. Alleen de klas sen papierindustrie, rubber- en kunst- stofverwerkende industrie en aardolie- industrie vertoonden een toeneming. Bij de drie grootste bedrijfsklassen, de metaalindustrie, de chemische in dustrie en de voedings- en genotmid delenindustrie namen de investerin gen af met resp. 22 pet tot 1.627 min geld, met 19 pet tot 1.470 min gld en met 10 pet tot 841 min gld. BEM (WABO) verhoogt aandelenkapitaal GOUDA Beheer- en Exploitatie maatschappij Vavasseur Nederland- BEM (BEM( VOORHEEN Belggings- maatschappij WAO gaat het nomina le aandelenkapitaal verhogen van 4,35 min tot 15 min. Deze maatre gel is genomen om de financiering van enkele overnemingen te bekosti gen. BEM is in het bezit gekomen van het gehele aandelenkapitaal van de Occi dentale Bank (DOB), wat in handen was van Anglo-Continental Invest ment and Finance Company Ltd. (Anglo-Continental). Tevens heeft BEM het gehele aandelenkapitaal van drs. C. van Zadelhoff BV en drs. C. van Zadelhoff BV Rotterdam (de Van Zadelhoff-groep) verworven. Dit kapi taal was respectievelijk voor 70 en 30 pet in handen van Anglo-Continental en drs. C. van Zadelhoff. Verder heeft BEM enig onroerend goed belang van drs. C. van Zadelhoff in handen ge kregen. Voor deze aankopen heeft BEM een speciale financieringsregeling ontwor pen. De koop van DOB zal worden voldaan door de uitgifte aan Anglo- Continental van 125.000 volledig vol gestorte nieuwe gewone aandelen van elk groot 10 van BEM en door beta ling in contanten van circa 1.070.000, welk bedrag aangepast zal worden zodra de intrinsieke waarde is vastgesteld. Voor de Van Zadelhoff-groep zal circa 11,7 min worden betaald, gedeelte lijk te voldoen in volledig volgestorte aandelen BEM, gedeeltelijk in contan ten aan Anglo-Continental, welke 70 pet van de aandelen bezat van drs. C. van Zadelhoff voor diens 30 pet aan delen. De voor deze acquisities uitgegeven aandelen van BEM zijn gelijk aan de reeds genoteerde aandelen, maar zij geven geen recht op dividend over de periode tot en,met 31 december 1973. NED. FONDSEN. IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 39(37',j Unilever S 50—(50—51). Philips 3 15(14%-54) en KLM S 29% <29%). Opgaven duPont-Wulston Vergeleken met zeer slechte periode van 1972 DEN HAAG De Koninklijke/ Shell Groep heeft vergeleken met de zeer teleurstellende over eenkomstige periode van 1972 een alleszins gunstig derde kwar taal achter de rug. Het nettore sultaat beliep nl. 166,8 mil joen, hetgeen bijna 270 pet meer was dan in de maanden juli/ september van het vorige jaar. Het netto-resultaat over de eerste drie kwartalen van dit jaar beliep 423,8 miljoen. Ten opzichte van de eerste negen maanden van 1972, toen de winst uitkwam op 171,5 miljoen, be tekende dit een vooruitgang van ruim Uljirdmi 147 pet. Een vergelijking met 1971 geeft overi gens een ander beeld, zeker indien het nettoresultaat in guldens wordt uitgedrukt. Omgerekend tegen de ge middelde koers over de periode be droeg het nettoresultaat over de eer ste negen maanden van 1971 en 1973 resp. ƒ2.725 miljoen en 2.955 mil joen. Dit betekent een stijging van 8 pet. Er was in het derde kwartaal aanzien lijk meer vraag naar olie dan in de overeenkomstige periode van 1972. De marges per barrel (vat van 159 liter) verkocht produkt over de eerste ne gen maanden van 1973 hebben zich van het lage niveau van de laatste ja ren hersteld en liggen thans op het peil van 1968. In deze periode is de koopkracht van het geld echter aan- Jaar ver saderins NOT U Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De Nederlandse organisatie van tijdschrift-uitge vers (NOTU) heeft op de gisteren gehouden jaarvergadering bij monde van haar voorzitter, mr. L. van Vollenhoven, opnieuw van de regering geëist, dat de beperkende maatregelen waaraan de uit gave van tijdschriften is onderworpen, worden opgeheven. De NOTU wil onder meer dat ook tijdschriften onder het nultarief van de BTW zullen vallen, dat de STER-toeslag van vijf procent wordt afgeschaft en dat voor alle persprodukten dezelfde PTT-tarieven zullen gelden. (r»T0nze Pa|"lementsredactie EN HAAG In het komende eokseizoen mag de energievoorzie- voor de tuinbouw geen stagnatie oden-inden. Het is namelijk in het elang van dë tuinbouw, dat het nor- !ajeteeltschema wordt aangehouden, et deze conclusies is gisteren de vas- commissie voor landbouw en visse- U Rit de Tweede Kamer gekomen in r? Sesprek met de minister van ifJL w over de gevolgen van de iieooycot voor de tuinbouw. A.®lnister beloofde, dat hij de ont- 'wceling van de prijzen voor het sto- o en de daaiuit voortvloeiende pro- emen nauwlettend in de gaten zal en. 9ver'£ens merkte de minister p' iUin verschillende EEG-landen ontwikkeling in de prijzen voor de ^?'^v°orziening nog slechter is dan Nederland. Daarnaast dringt de NOTU bij de re gering aan op een herziening van de samenstelling van de Persraad, op een soepel prijsbeleid ('in verband met de moeilijkheid bij een journalistiek pro dukt produktiviteitsverhoging in de journalistieke sector te realiseren zon der daarmee de rentabiliteit aan te tasten') en op 'sneller antwoord op onze brieven aan de minister en het ministerie van CRM.' Zoals de heer Van Vollenhoven zelf constateerde, protesteert de NOTU al een paar jaar tegen wat zij ziet als discriminatie van de tijdschriftuitge vers, die het ook moeilijk hebben en wie bijvoorbeeld zoals in de rede van de voorzitter werd gememoreerd, evenals de dagbladuitgevers) een stij ging van de papierprijzen te wachten staat. Volgens mr. Van Vollenhoven beloopt die stijging voor tijdschriften volgend jaar een bedrag van 32 mil joen gulden. Discriminerend De NOTU-voorzitter uitte kritiek op het overheidsbeleid met betrekking tot de dagbladen. 'Overheidssteun zo als tot nu toe is gegeven aan alle dag bladen', merkte hij op, 'is discrimine rend ten opzichte van andere persme dia, mede omdat binnen de groep dag bladen het grootste deel die steun niet nodig heeft. Met door die groep verkregen zogenaamde steunmiddelen worden activiteiten ontplooid, al of niet op het terrein van andere uitge vers, en tevens worden de behoeftige andere dagbladen in een nog moeilij ker concurrentiepositie gebracht' Op de jaarvergadering van de NOTU werd dit jaar in het bijzonder aan dacht besteed aan 'de rol van de me dia in een democratische EEG.' Het onderwerp werd belicht door mr. dr. C. Berkhouwer, voorzitter van het Eu ropese parlement, en de heer J. C. Swart, algemeen hoofdredacteur van de Geïllustreerde Pers en vice-voorzit- ter van de internationale organisatie van journalisten bij vrouwen- en fa miliebladen. Beiden constateerden dat de media nog te dicht bij huis blijven en aan Europa nauwelijks toekomen. De heer Berkhouwer zei de indruk te hebben zienlijk gedaald. De vrachtkosten ,die vorig jaar nadelig werden beïnvloed door een overschot aan tankers, verto nen thans een gunstig beeld. Ook de hoge kapitaaluitgaven van de afgelopen jaren beginnen in de resul taten tot uiting te komen. De gassec- tor breidt zich verder uit. Het omvang rijke Brunei/Japan-project, dat voor ziet in de levering van vloeibaar aard gas, ligt voor op het schema. De che mische industrie werd gekenmerkt door een sterke vraag; de resultaten komen weer op en redelijker niveau te liggen. De opbrengst van verkopen was in het derde kwartaal 2.616,7 (v.j. 1.984,7) min en in de eerste negen maanden van het lopende jaar 7.284,7 (5.739,9) min. Omzetbelastin gen, accijnzen en dergelijke heffingen vereisten in juli/sept 851,9 (666,4) min. en in jan./sept. 2.264,1 1.826,6)mln. Inkomsten In totaal stegen de inkomsten in het derde\ kwartaal met ruim 34 pet tot £1.864,3 (1.388,3)mln. en in jan/sept. met ruim 28 pet tot 5.288,2 (4.117,7)! min. De totale kosten ondergingen in juli/sept. een stijging met ruim 26 pet. tot 1.697,5 (1.343,2) min en in jan./sept. met ruim 23 pet. tot 4.864,4 3,946,2) min. De kapitaaluitgaven van de Groep be liepen in het derde kwartaal 154,7 (152,8) min en in de eerste drie kwar talen van 1973 428,2 (474,0) min. Eind september j.l. waren de kasmid delen en kortlopende beleggingen 951,6 (768,2)' min. en was met le ningen op lange termijn 1.419,5 1.304,2)mln. gemoeid. De winst per aandeel Koninklijke Olie op basis van 134.018.522 aandelen van 20 uitstaande op 30 september j.l. kwam voor het tijdvak juli/sept. uit op ƒ4,84 (1,59) en voor de maan den jan./sept. op 13,22 (6.29). 1960 G65 1970 1975 1980 Shell-topman mr. Wagner: BRUSSEL Een kleine internationale studiegroep zou zich bezig moeten houden met de economische belangen van zowel de olie export als importlanden op middellange termijn. Deze studiegroep zou moeten bestaan uit mensen met een gevestigde reputatie op die gebieden, die in de studie moeten worden betrokken. betalen en de prijzen die zij op de wereldmarkten voor hun grondstoffen, industriële produkten en halffabrika ten krijgen. Met recht kan worden ge steld dat elke belangrijke wijziging ten aanzien van energie de ontwikke ling van de wereldeconomie zal beïn vloeden. DEN HAAG Sedert het eind van het derde kwartaal hebben bepaalde olie-exporterende lan den de 'posted price' van ruwe olie eenzijdig verhoogd, met als gevolg een onmiddellijke stij ging van de belastingen en roy alties met meer dan 70 pet Bo vendien hebben zij zich het recht voorbehouden de 'posted prices' in de toekomst te wijzi gen. Sommige van deze landen hebben voorts beperkende maat regelen genomen met betrek king tot de produktie en de ex portbestemming van ruwe olie. Dit alles geeft aanleiding tot grote onzekerheid over de toe komstige aanvoer- en prijssitua tie op de wereldoliemarkten. Aldus wordt opgemerkt in een toelichting op de cijfers over het derde kwartaal en de eerste negen maanden van 1973. Koersen in Montreal Bovls Duro Tar Chem Husky Nat. Glas Mus» Ferguson Nat. Resources Shell Canada 6/11 20% 2.30 2.30 243-4 25% 26% 27 9Va 9% 23V4 23% 5.851 5.80L 1834 19% 8/11 2.30 26',4 27% 9% 23% 5.84L 20% 'dat ondanks meer dan twintig jaar Europese integratie een geïntegreerde nieuwsvoorziening vrijwel ontbreekt.' Hij merkte ook op: 'De redacties van de kranten oriënteren zich vooral op de nationale belangen, waaraan een vrij absolute prioriteit wordt inge ruimd. Bij radio en televisie valt op dat maar heel zelden interviews wor den uitgezonden van gemeenschapspo- Litici die niet ook een rol spelen in de eigen nationale politiek.' Waakhond De heer Swart bepleitte de oprichting van een centrale, zo mogelijk van tijd schriften en dagbladen samen, die zich 'creatief inzet voor de ontwikke ling van het Europees denken binnen de media.' Belangrijk zei hij, is dat dan 'ook zoiets als èen verenigd Euro pa van.de media ontstaat, sterk ge noeg om- onze onafhankelijkheid te waarborgen, onafhankelijk genoeg om ons in staat te stellen onze primaire functie te kunnen vervullen: waak hond te zijn van de democratie.' Minder eensgezind over de wenselijk heid van een op Europa georiënteerde voorlichting in (onder meer) tijd schriften waren de deelnemers aan de discussie. Een tijdschriftuitgever merkte op nooit gemerkt te hebben dat het publiek behoefte heeft aan in formatie terwijl een collega van hem zei geregeld klachten te horen over een gebrek aan zulke informatie. Hoe het met die belangstelling zit, kan wellicht worden nagegaan door de Stichting tot bevordering van de stu die van het tijdschriftwezen, met de oprichting waarvan de NOTJJ-leden gisteren akkoórd gpngen. Dit voorstel deed mr. G. A. Wagner, president-directeur van de Koninklij ke Shell tijdens een rede in Brussel. Naar de mening van mr. 'Wagner zouden de deskundigen afkomstig moeten zijn uit ontwikkelde en ont wikkelingslanden, proruktielanden »n verbruikslanden en zouden zij moeten worden gekozen op grónd van hun ca- pariteiten, niet als vertegenwoordigers De studiegroep zou zich verder o.m. \A/ci|| Qf^ppf 7PPf moeten bezighouden met de gevolgen 11 «OJl voor de betalingsbalansen van de be langhebbende landen, de bescherming NEW Y0HK tegen waardevermindering van uit ACr ,„aonr,e olie verkregen inkomsten waarvoor aireo een exportland geen direct emplooi All,ed Chemical heeft, het veiligstellen van de olie- AtS5',c",*Si. voorziening en nog vele andere zaken. American Can Dit alles is van temeer belang, omdat Ara Cyanamid n. Am Plshtr Mnir Utll. Obt. Mods 6 nov. 913.08 173.71 96.95 72.93 7 nov. 920.08 180.83 97.20 72.94 666.1 8 nov. 932.65 186.13 96.47 72.96 664.4 AatHL ODL Tol. a, U 6 nov. 16.430 15.680 1.804 442 1.003 7 nov. 16.570 13.840 1.798 794 620 8 nov. 19.650 14.520 1.781 1.004 461 7/11 9/11 44% 44% 14% 14% 44 45% 71 72% 35% 35% 28% 20% 22% 23% 25% 25 tachtiger jaren ongeveer 70 pet. van Am ^™ellTc.Bef de wereldenergie moeten blijven leve- Ampex 4 ren. Het overgrote deel van de olie, Anaconda die wij tot 1985 nog meer gaan ge- Bsil«e' bruiken zal uit het Midden-Oosten ko- Bichfieid ïïen'«r Bendlx Mr. Wagner wees in zijn rede ook od Bethi steel de gevolgen van de sterk stijgende BüT8 r™, olieprijs voor de ontwikkelingslanden. BurllnKton Irrt Elke beperking in de levering van Can Facaflc By olie aan die landen is van invloed op 9®1®"68® nh»..»n hun vooruitgang en op de internatio- chesste System nale economie. Het effect zal lang- Chrysler betekenis niets af. Mr. Wagner was colt industries 17% 17% van mening dat de industrielanden le Commonw Edison 28% 28% weinig aandacht aan dit aspect van can°D 2l25 11% het probleem hebben geschonken. De cont ou 44% 46 ontwikkelingslanden zien zeer wel dat curiiss wriRht 16% 17% ui-t..».» 22% 23 23% 23% 56% 57% 57% 58% 5%ex 26% 22 23 104% 108% 33% 32% l%ex 31% 19% 21% 30% 31 17 18% 33% 34% 53 53% 48% 50% 21% Curtlss WrlKht A 128% 130% 47% 47% sterke prijsstijgingen van energie lil Dart fnd de industrielanden hogere produktie- Deere and Co kosten veroorzaken met als direct ge- Dow Chemical volg hogere exportprijzen, ook voor Du Pont (E1> de machines en andere kapitaalgoede- Eastman BOd.k ren welke de ontwikkelingslanden no- t M dig hebben voor hun economische en y sociale vooruitgang. Hun industrialisa tie zet zich steeds sterker door. Hun pioduktiviteif is aanzienlijk gestegen. l Hun goederenexport is thans, wat vo- Aktona 25% 25% lume betreft, meer dan driemaal zo Atn standard u% 15 groet als tien laar geleden en een Am,te<1 lod 41 41A kwart hiervan bestaat uit industriële produkten. Bait a Ohio 44% 44 De in- en uitvoer tussen de ontwikke- Bavuk c,"*r* 11% lingslanden en de rest van de wereld heeft met deze produktivitcitsstijging c«tto W M geen gelijke tred gehouden. Ook voor chadboum Goth de ontwikkelingslanden zal de energie Chase select Fd duurder worden en dit zal waarschijn- cömtncó* lijk wederom de aandacht vestigen op Coni Telephone hun zeer reële economische behoeften, op de prijzen die zij voor hun invoer Fluor Corp Gen Electric Gen Fuode Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel 61 Tel Getty OU Gllette Glrabel Brothers Goodyear 1 and B Gulf OU IlUnote Central Ind. Insllco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Inl Haper Int Tel A Tel 63% 26% 62% 19% 156% 159 44% 45% 20% 20% 27 28% 23% 23% 23% 23% 9% 9% 276% 182% e 31% 30% 36% 36% 50% 49% 33% 34% 21% 21% Llng-Lcmco Vough 11-% Litton Ind 9% Lockheed Aircraft 5% Marcor 22% Martin Marietta 16% Nabisco 42% 43% Nat Cash Register 41% 42 Nat Distillers 15% 15% Nat Cypeum Nat Steel Nat Lead Ind 13% 13% 34% 34% 13% 14 4% 4% 15% 16 1% 1% 9.96 9.96 25% 26% 37 37% 21% 21% Int Bar.k for Ree 99%b99%b Kansas City Ind Kanses Power KLM Kroner 20% 21% 29% 29% 62% 67% Leasco 11% 12 Lone sur Cement 21% 22% Lehman 13 15% Madison Rund 10% 10% OUn 14% 14% Pac Gas and El 25% 23 Penn Central 2 2% Pepalco 83% 83% Phelps Dodge 46% 48% Philip Morris 113% 113 Philips Petr 68% 68% Procter A Gambl 100 103% RCA 23 23% Republic Steel 25% 26% Reynolds Ind 45% 45'; Royal Dutch Petr 37% 39% Santa Fè Ind 29 29% Sears Koebuck 92^s 93% Shell OU 56 56% Southern 16% 16% Southern Pacific 34% 34% Railway 37% 38% Sperry Rand 50% 51% Stand OU Callf 67% 68 Stand Oil Indiana 89% 92% Exxon Corp 93% 94 Siudebaker Worth 39% 393i Sun OU 56% 56% Texas Gulf 31% 32% Texas Inst 117% 119% Transamerlc* 10% 10% Unilever 50 Union Carbide 38% 89% Unl KoyaJ 10% 10% United Aircraft 29% 30% United Brands 8% 8% US Steel 34% 353% West Union Tel 16% 16% Westlnghuuse KI 30% 31% Wuolwortb 20% Nat Can 9 9% NY Centr A 7 Occidental Petr Standard Brands 50% 904. Union Klectr United Corps United Gai Western Bancorp 16% 15% 8% 8% 15% 15% 27% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21