ma boot BESTAND GERED v Hervormd voorstel: schrap geboorteleden Bejaarden slikken veel te veel pillen !n deze krant over Jezus Christus Kruistocht tegen film Uit cijfers ministerie blijkt Veel automobilisten zijn niet verzekerd Uziter goed naast... y ORGELS-PIANO'S Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding Kans op direct vredesoverleg in Midden-Oosten Boeket bloemen geven viel niet mee Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION Werktijdverkorting voor honderd mensen Vakcentrales handhaven eigen beleid Bewolkt an schiet vrouw met geweer Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De bejaarden in ons land gebruiken veel te veel ge neesmiddelen. Vaak onnodig worden zij door hun huisartsen volge stopt mét drugs, zoals slaapmiddelen en kalmeringsmiddelen. Ook medicijnen tegen reumatische aandoeningen en vitaminepreparaten worden aan de lopende band voorgeschreven aan bejaarden. Van de 570 miljoen gulden, die in 1968 in ons land door gezinnen werd uitgegeven aan geneesmiddelen, kwam maar liefst 64 procent voor rekening van de thuiswonende bejaarden (be jaarden in verpleegtehuizen en bejaar dentehuizen waren hierbij nog niet inbegrepen). Deze cijfers, afkomstig van het ministerie van volksgezond heid, werden gisteren bekend gemaakt door de Nederlandse Vereniging voor Gerontologie. Dr. J. M. A. Munnichs, gerontoloog uit Nijmegen, zei hiero ver: 'Het is een schandaal dat aan ou de mensen zo veel geneesmiddelen worden voorgeschreven, die ze, wan neer ze meer aandacht zouden krij gen,. helemaal niet nodig zouden heb ben. Sommige bejaarden gebruiken meer dan tien verschillende medica menten per dag. Wanneer de artsen genoeg tijd en aandacht voor de be jaarden zouden hebben en daardoor zouden merken dat veel klachten van ps>chische aard zijn, dan zouden ze al die slaapmiddelen en pijnstillers niet hoeven voor te schrijven. Maar door gebrek aan tijd en misschien ook aan interesse wordt maar veel te snel iets voorgeschreven. ARNHEM Bijna een op de vijf au tomobilisten die tijdens de verkeers- spits in Arnhem rijden is niet w.a. verzekerd. Dat zegt inspecteur C. Kant van de Arnhemse gemeentepoli tie. Het zijn voorlopige conclusies uit een nog niet afgesloten onderzoekd at de Arnhemse politie heeft gehouden tij dens de spitsuren op het drukke ver keersplein bij de Rijnbrug. Iets anders is, dat een eenmaal voor geschreven geneesmiddel bijna nooit meer ingetrokken wordt Dat blijft dan jaar na jaar tot het vaste assorti ment pillen en tabletten van de be jaarde behoren. Volgens mij is er maar een kwart nodig van wat er in werkelijkheid wordt voorgeschreven.' Ook van andere voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg blijken de bejaarden een soms onevenredig groot gebruik te maken: van de 25 miljoen gulden die in 1968 werden besteed aan laboratoriumonderzoek, was 64 procent besteed voor de be jaarden; van de 66 miljoen die aan wijkverpleging besteed werd, kwam 75 procent voor rekening van de bejaar den en in de gewone ziekenhuizen bleek 25 procent van de patiënten uit bejaarden te bestaan. Het aantal be jaarden bedraagt in Nederland onge veer 1,3 miljoen, dat is 10 procent van de totale bevolking. Zie verder pagina 5 Binnenland Rol mijnen uitgespeeld 7 Kleuter- en basisschool: apart? 7 Buitenland 'Geestesziekte* in Rusland... 9 Kerk Ckileens kardinaal 'verwelkomd' 2 Sport Eenheid Indonesische kerken 2 Steun voor Russisch standpunt 17 Economie Geruchten opheffing boycot zijn onjuist21 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en Iv 6 Recept 6 Strips, feuilleton 0 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Filmpremières 11 Beurs 19 Familieberichten 10 ADVERTENTIE 3ls u denkt dat" de internationale Meubelbeurs mol voor particulieren toegankelijk is. Jat is 'ie wel'.-ehler aileér op vrijdagavond 9 november van 19 tot 22'uur en op zaterdag 10 november van 10 tot 17 bur De nieuwste meubèlcollpctiés'uit binnen- en" buitenland kunt u er oewonderën van klassiek tol modern, in lotaal 50.000 rri bergmeybeiert-kleinmeiibêlèn-slaapmeübelen- zitmeubelen Entree 15 -per persopn 14e INTERNATIONALE MEUBELBEURS JAARBEURS-UTRECHT Grote keuze bif; BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Nieuwe Leidse Courant Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 188 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11. Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De vierjarige Edwin van Boven was gis teren uitverkoren om koningin Juliana bij haar bezoek aan hot dienstencentrum 'De Larenkamp' in Rotterdam-Zuid het welkomstboeket aan te bieden. Op het grote moment werd de peuter helaas door schroom over mand en wilde hij zich schreiend van de Hoge Bezoekster afwenden. De konin gin echter stelde het ventje op zijn gemak, zodat zij toch haar bloemen kreeg. Voor verslag van opening Erasmus- universiteit in Rot terdam door konin gin zie pagina 5. CAIRO, TEL AVIV (UPI, AP, Reuter) Egypte en Israël hebben ingestemd met een regeling, die het broze bestand in het Midden-Oosten veilig moet stellen. Bovendien lpkt de weg vrij voor directe vredesonderhandelingen tussen beide landen. Van onze parlementsredactie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de najaarszitting van de hervormde synode komt een voorstel, om de 'geboorteleden' te schrappen uit de kerkorde. Een 'Commissie 'theologische aspecten geboorteleden' is tot de conclusie ge komen, dat de doop bepalend is voor de vaststelling van liet lidmaatschap van de kerk. De terra 'geboorteleden' suggereert, dat men automatisch door geboorte deel uitmaakt van de kerk. Daarom dient dit woord te worden afgewezen. De hervormde 'gebooreleden' vormen thans een geducht knelpunt in de samen werking tussen hervormde gemeenten en gereformeerde kerken. Helderheid ten aanzien van de grenzen van de gemeente zal de onderlinge verhoudingen, vooral op plaatselijk vlak, gunstig kunnen beïnvloeden, aldus de commissie. Zie verder pagina 2. Hoge regeringsfunctionarissen in Tel Aviv hebben bevestigd, dat Israël ak koord is gegaan met een door de Ver enigde Staten ontworpen regeling met Egypte. Het plan is opgesteld na het gesprek, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger woensdag had met de Egyptische president Sadat. Het omvat volgens Israëlische bron nen het volgende: Israël geeft de omsingeling van het derde Egyptische leger (20.000 man) in de Sinai gedeeltelijk op. Er komt een vrije route, waar langs Egypte voortdurend voedsel, medicijnen en andere niet-militaire benodigdheden mag aanvoeren. Er wordt zo snel mogelijk begon nen met een volledige uitwisseling van krijgsgevangenen. Egypte heeft de blokkade van de Straat Bab-el-Mandeb, de toegang tot de Rode Zee, op. Israëlische en Egyptische hoge of ficieren beginnen met onderhandelin gen om de bestandslijnen vast te stel len, zodat controle door de vredes macht van de Verenigde Naties ge makkelijker wordt. Uit Israëlische bron werd gisteravond gemeld, dat een Israëlische generaal een ontmoeting heeftg ehad met Egyp tische officieren over het bepalen van een bestandslijn. De ontmoeting vond plaats op de weg van Cairo naar Suei- Ronde tafel Verder zou de regeling een bepaling bevatten over het openen van onder handelingen, di eeen duurzaam vredes akkoord voor het Midden-Oosten moeien opleveren. Goed ingelichte bronnen in Cairo zeiden, dat Egypte en Israël deel zullen nemen aan ron de-tafelconferentie onder leiding van de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten. De officiële Egyptische regerings woordvoerder Achmed Anis zei, dat mogelijk binnen enkele dagen een vredesconferentie in zicht komt. Maar dan moei Israël de bereidheid tonen, dat het zich wil houden aan de reso lutie van de VN-Veiligheidsraad. die een einde maakte aan de gevechten vorige maand. Als Israël zich niet wil terugtrekken op de posities van 22 ok tober (het eerste bestand), kan Egyp te onmogelijk nog verder gaan. 'Dan zal er toch een nieuwe gevechtsronde zijn', aldus Anis. 'Dit is een absolute eis. De Israëli's moeten op zijn minst een teken geven, dat ze de resoluties gaan uitvoeren', aldus de Egyptische regeringsw jordvoerder. De regeling met Egypte is aan de Is raëlische regering voorgelegd door de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Joseph Sisco. Hij ver liet woensdag plotseling het gevolg van Kissinger in Cairo, enkele uren nadat deze bij Sadat was geweest. Sis co heeft gisteren tweemaal een uit voerig onderhoud met premier Golda Meir gehad. Na het eerste onderhoud vergaderde Meir met haar regering, die in spoedzitting bijeen was geroe pen. Daarna hadden Meir en Sisco weer een onderhoud van negentig mi nuten. Na afloop zei de Amerikaan, dat hij optimistisch was. De officiële verklaring van de Israëlische regering komt vandaag, maar radio-Israël maakte de voornaamste punten uit de regeling met Egypte gisteravond al bekend. Een aanwijzing voor het resultaat van Sisco's missie gaf de minister van de fensie Mosje Dajan. Bij een plechtig- Zie verder pagina 9 (ADVERTENTIE) •••mag ik eerst uw opinie over «et Midden-Oosten? DEN HAAG Hans de Boer, lid van de Tweede Kamer voor de ARP, is met Fred Borgman, de voorzitter van de ARJOS, naar Denemarken vertrokken om bezwaar te maken tegen het vervaardigen van een film over het liefdesleven van Jezus Christus. De bedoeling van deze reis is verder de verontrusting, die in Nederland zou beslaan over deze fllmplannen, over te brengen. De heren De Boer en Borgman willen er zelfs op aandringen niet tot produktie van de film over te gaan. Dinsdag hoopt de heer De Boer zijn fractiegenoten over zijn reis in te lichten. De heren De Boer en Borgman willen in Denemarken gesprekken voeren over de film met vertegenwoordigers van belangrijke politieke partijen en met vertegenwoordigers van de lutherse kerk. Ook hopen zij te spreken met Thorsen, de maker van de film. 'Bonzo heeft even uw mof ge leend, tante, het is verschrik kelijk koud buiten.' (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Hontrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verljjmen. Pleisterlaag: repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen "beglazen. Dunne plek ln goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentlge, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. 1/2 kg 1 kg 2 kg 6 kg 4,95 8,75 ƒ15,60 ƒ30,60 RIJSSEN De kamgarenspinnerij Ries.sen in Rijssen (Overijssel) heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau vol ledige werktijdverkorting aangevraagd voor al haai-, bijna 100, werknemers. Dit betekent, dat het bedrijf volledig stil komt te liggen. De aanvrage voorlopig tot 1 december is gedaan wegens de grote voorraad. Het is niet bekend wat de directie na 1 december zal doen. UTRECHT De verbondsraden van NW. NKV en CNV hebben gistera vond na anderhalf uur gemeenschap pelijk vergaderen in Utrecht besloten terug te keren naar het precies een week geleden gekozen uitgangspunt. Dat betekent dat aan de achterban zal worden geadviseerd akkoord te gaan met het toen vastgestelde centraal ge coördineerde arbeidsvoorwaarde be leid. Slechts op één punt hebben de ver- bondsraden wat gas terug genomen. De methodiek voor de prijscompensa tie uit het maandag in het zeven voorzitters overleg bereikte compro mis (inmiddels door de achterban van de werkgevers verworpen) werd over genomen, dat betekent dat een pro centuele prijscompensatie voor inko mens tot 35.000 volledig zal plaats vinden, voor inkomens van 35 tot 45 mille 3/4 pet, van 45 tot 60 mille een half pet en voor inkomens boven 60 mille een kwart pet. In het oorspron kelijke beleidsadvies was de formule respectievelijk volledige compensatie, een half pet., een kwart pet. en niets. Wim Kok, voorzitter van het NW. zei dat de vakcentrales nu weer hun eigen verantwoordelijkheid hebben. Die heeft de regering uiteraard ook. Als zij meent dat het gewenst is een regulerende maatregel op loongebied te nemen, is dat haar zaak en zal de vakbeweging die op de juiste merites beoordelen en vooral bekijken in een samenhang. Wat betreft het overnemen van de methodiek van prijscompensatie uit het compromis van de zeven voorzit ters, zei de heer Kok dat daartoe re den was. omdat de economische des kundigen van de vakcentrales bij een herberekening tot da conclusie waren gekomen dat dit systeem niet nadelig is voor de laagst betaalden, waarvoor de vakcentrales een vloer van 160 per procent prijsstijging verlangen. mensen hebben de neiging om al hun ongeluk, frustraties, verveling, eenzaamheid, kortom al hun problemen, die ze vroe ger weten aan God, het noodlot, de koning en de regering, nu af te wentelen op 'big business'. Prins Bernhard in een rede op een conferentie gehouden voor direkteuren van bedrij ven. In het algemeen veel bewolking en voornamelijk in de noorde lijke provincies tijdelijk regen of motregen. Matige tot krach tige, aan de Waddenkust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Maximum temperaturen circa 11 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen' of motregen, later opklaringen en minder zacht. Morgen zon op: 07.57 onder: 16.57 maan op: 16.29 onder: 07.49 Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco flinks) heeft gisteren zijn bespre- ïgen besloten met premier Golda Meir. Sisco vond de besprekingen 'nuttig en constructief.ik ben ptimisliseh'. ORTVLIET Op een afgelegen boerderij in Poortvliet op het Zeeuw- Se eiland Tholen is gisteren de 49-ja- rige mevrouw S. A. H. M. om het le ven gebracht. Zij is vermoedelijk door. haar man met een jachtgeweer dood geschoten. Dem na liep een messteek de buik op. Hij moest voor een ipoedoperatie naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom worden gebracht. Hij is levensgevaarlijk gewond. De twee werden in de middag gevon den door de broer van de man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1