dichtbij Nieuw schooltype ontwikkelt zich in Engeland snel Kamer wil nu actie Commentaar Teleurstellend Gezwicht Rommelige experimenten 'comprehen sive school' Sint zoekt zak met 101 stuiters* .het weer November-hutspot Sint zoekt wok* Sint zoekt rugzak om babies te vervoeren* Op de bres voor de kroeg Groot welzijns-waterhoofd Sint zoekt stokbroodsnijder* Sint zoekt wandelende draak* UROUW/-KiWAiRiTET DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 BLNNEiNLAJND Ï5/K7 Dat de inflatie volgend jaar doeltref fend zou kunnen worden bestreden. alj we maar een centraal akkoord hadden, is lang niet zeker. Al was het alleen maar omdat niemand weet, hoe 2Waar ons sociaal-economisch bestel zal worden getroffen door de olieboy cot en wat daaruit voortvloeit. Maar zeker is wel, dat we zelfs de hóóp op een behoorlijke inflatiebestrijding kun nen laten varen, als het volgend jaar, bij ontstentenis van een centraal ak koord, tot zg. vrije c.a.o.-onderhande- lingen zou komen, met alle arbeidson rust van dien. De achterban van de werkgeversvoor zitters moet daarom wel heel zwaar wegende redenen hebben gehad om, tegen de wens van de eigen voorman nen in, het zeer teleurstellende besluit te nemen om conceptcentraal akkoord af te wijzen. In de na-oorlogse sociaal- economische geschiedenis was dit nog niet vertoond. De werkgevers zeg gen, dat met name de prijscompensa tie-regeling voor hen onaanvaardbaar was. Een naar verhouding geringere prijscompensatie voor de hogere inko mens vinden ze best, zeggen ze mits eerst een studie heeft uitgewe zen, dat deze groep anders een over compensatie krijgt. Zolang dat niet is aangetoond, mag de prijscompensatie niet worden gebruikt als een instru ment om enige inkomensnivellering te bewerkstelligen, d.w.z. om de afstand tussen de lagere- en de hogere-inko- jmenstrekkers een beetje te verkleinen. In mindere mate had de achterban van de onderhandelende werkgevers ook bezwaar tegen het minimum in de prijscompensatie en de hoogte van de loonstijging. Welbeschouwd is het dus, blijkens de openbare uitlatingen van de werkge vers, een principe-kwestie geweest, die hen de doorslag heeft gegeven. Maar waarom daarvan juist nu een breekpunt gemaakt? Men kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat de werkgevers, met het oog op de oliecrisis, de inflatiebestrijding voor 1974 al hebben afgeschreven. En als er inkomens herverdeeld moeten wor den. in hoe bescheiden mate ook. dan moet zo menen ze kennelijk de re gering daar de verantwoordelijkheid maar voor dragen. Misschien hebben sommige werkge vers overwogen, dat. als de regering niet ingrijpt, het ergste wat hen kan overkomen, is dat de vakbeweging te rugvalt op haar oorspronkelijke eisen pakket. Wab de loonstijging betreft, scheelt dat nog geen 0,3 procent met jwat de werkgevers bereid waren toe te staan. Dat zou echter wel een heel naïeve redenering zijn, alleen al omdat ze volledig voorbijgaat aan de conse quenties van de arbeidsonrust die het nu onopgeloste geschil over de prijs compensatie zonder twijfel zou uit lokken. Zou uitlokken, want het zou ons be vreemden, als de regering het nu op een vrij gevecht over de loonontwikke ling in 1974 liet aankomen. Nu onze sociaal-economische situatie meer dan ooit is blootgesteld aan kwalijke in vloeden van buitenaf, is het van kapi taal belang, dat Nederland dc factoren die het wél zelf kan beheersen, ook volledig in de hand houdt Als het ge organiseerde bedrijfsleven daartoe niet bij machte is, zal de overheid moeten bij machte is, zal dc overheid moeten ingrijpen. Het is en het blijft een onsmakelijke vertoning als de verenigde negen Eu ropese minister met een oliecrisis in het vooruitzicht ineens de rechten van de Palestijnen ontdekken. De geza menlijke verklaring inzake het Midden- Oosten, in Brussel aangenomen en door Parijs gepresenteerd als de eerste gezamenlijke politieke stap van de Ge meenschap, zal nooit meer losgemaakt kunnen worden van zijn historische achtergrond. Het is een burgerlijk bangelijk wegschuilen achter de (o- liejhaard met maar één verlangen: er warmpjes bij te blijven zitten. De fer me voornemens van Nederland, Dene marken en Wcst-Duitsland om de Ge meenschap in ieder geval tot solidari teit aan te zetten en zich haar beleid niet door de Arabische landen te laten dicteren zijn op niets uitgelopen. In hoeverre moeten wij dit minister Van der Stoel verwijten? Waarschijn lijk heeft in dc laatste tien jaar geen Nederlands minister van buitenlandse zaken zozeer onder Internationale druk gestaan. En natuurlijk kan men zich afvragen wat het perspectief zou zijn geweest van een Nederlands veto tegen de gemeenschappelijke verkla ring. Diegenen die de minister nu ver wijten maken moeten ook goed weten dat zij hem over een paar maanden, wanneer de volle consequenties van zijn 'neen' voor de Nederlande eco nomie zouden worden gevoeld, wel licht een naïeve moralist zouden heb ben genoemd. Kleine, schijnbaar futiele nieuwighe den in de verklaring van de negen zoals die gisteren al in ons blad uit eengezet zijn zijn inmiddels door dc Arabische landen als grote triom fen verwelkomd. Zij hebben nu nog sterker troeven in handen om Kissin ger met de boodschap op te zadelen dat de ontruiming der bezette gebie den totaal moet zijn. Wat minister AMSTERDAM De middenschool is een wefeldverechijnsel. Amerika en Rusland kennen geïntegreerd voortgezet onder wijs, onderwijs dat niet uitgaat van een indeling in domme en intelligente kinderen, maar dat alle kinderen in een bepaalde levensfase in één geheel wil opvangen. Nieuw-Zeeland, Zwe den, de Oosteuropese landen en Japan kennen de midden school ook. En om wat dichter bij huis te komén: Italië, West- Duitsland en Engeland zijn ook al een tij dj f bezig met ge- integreerde vormen van onderwijs, soms naast de traditionele gescheiden schooltypen. Engeland, Zweden en West-Duits- land zijn een wat nadere beschou wing waard, hun schoolsysteem verschilt niet fundamenteel van het onze (zoals het Russische en Amerikaanse), de problemen die daar rezen en nog steeds rijzen zijn voor ons herkenbaar. Neder land loopt niet direct voorop met m i ddens ch ooil exp e rimentenmaar dank zij de onderzoeksgegevens uit het buitenland kunnen we mis schien uit die achterstand een voorsprong maken. In Enigeland gaan de kinderen op hun vijfde jaar naar school. Op hun elfde, het eind van het basis onderwijs wordt via strenge tests uitgemaakt welke middelbare school ze zullen bezoeken: een grammarschool (ons vwo), een (se- cunidary) modern school (onze ma vo en havo) of een technical school (beroepsonderwijs). Er be staan ook nog exclusieve particu liere 'public schools' maar daar voor is niet zozeer een test als wel een goede familie belangrijk. Daarnaast ontwikkelt zich snel een nieuw type: de comprehensive school, een soort middenschool. Er bestaat niet één type comprehensi ve school, maar vele variaties op het thema van geïntegreerd voort gezet onderwijs. Er zijtn scholen waar alle elf- tot achttien-jarigen terecht kunnen; scholen waar de leerlingen op hun dertiende of veertiende mogen kiezen of gese lecteerd worden voor een vervolg opleiding; scholen voor elf- tot zes tienjarigen waarna een soort oplei dingscursus voor verschillende vor men van vervolgonderwijs (bij voorbeeld de universiteit) wordt gegeven; tussenvormen voor kinde ren van acht tot twaalf jaar of voor negen- tot dertienjarigen waarna ds leerlingen door kunnen gaan naar één van de hierboven genoemde middenschooltypen. Voor en tegen Dit zijn nog lang niet alle moge- t'k 1 treert zich rond drie hoofdpunten: de financiën, het probleem van de grammar school naast de compre hensive school en het systeem van geïntegreerd onderwijs op zichzelf: de te grote scholen waardoor de ware schoolgeest verdween, de ni vellering die vooral nadelig was voor de beste en de zwakste leer lingen en de foute doelstelling van dit nieuwe onderwijs. Sociale inte gratie mocht geen doelstelling zijn. Tegen dit laatste argument hebben de voorstanders zich altijd sterk verzet. Het ging niet om een soci aal experiment, maar om een on derwijskundige hervorming. En de grote groep voorstanders van de comprehensive school lijkt hen te steunen: er zijn zo'n twintig pro cent tegenstanders, precies het per centage van de bevolking dat de grammar school volgt of volgde. Het aantal comprehensive schools is de laatste tijd snel gestegen, al is maar een klein percentage van al die nieuwe scholen (of oude scholen met een nieuw program ma) werkelijk geïntegreerd voor alle elf- tot achttienjarigen. Groeperen Beeld van een Britse 'comprehensive school'. lijkheden die een Engels kind heeft om zijn middelbare school tijd in te delen. Al die variëteiten hebben hun voor en tegen. Soms waren het vooral financiële over wegingen die een plaatselijke over heid (die in Engelind een belang rijke stem heeft in het bepalen van het onderwijs, voor een be paald type deed kn?en. Voor com prehensive school woor elf- tot achttienjarigen zijn grote schoolge bouwen nodig en dat kost veel. Soms ook hadden 'le plaatselijke overheden onderwijikundiige over wegingen om voor etn speciale va riant te kiezen. Het ouderwijs in Engeland is sterk gedecentraliseerd, wordt vanuit de centrale overheid niet erg vastge legd, geïnformeerd en begeleid, zo dat de experimenten met de com prehensive school tot een behoor lijke versnippering en chaos lei den. Wat het allemaal nog romme liger maakt is het feit dat de 'ou de' schooltypen nog steeds bestaan en daardoor een echt helemaal geïntegreerd voortgezet onderwijs onmogelijk maken. De grammar- schools romen immers dc beste leerlingen af van de grote groep die voortgezet onderwijs volgt. De discussie in Engeland concen- TensI'Otte nog iets over het groepe ren van leerlingen: in Engeland begon men met 'streaming' het in delen van kinderen naar prestatie en intelligentie. Via allerlei tus senvormen verandert de situatie nu juist in omgekeerde richting: de kinderen worden binnen een jaar- of groepsverband bijeenge houden en er wordt via bepaalde werkmethoden en interne organisa tie binnen zo'n groep geprobeerd de langzamen en de vluggen bei den aan hun trekken te laten ko men. Wat voor ons land ongetwijfeld in teressant is, is het verschijnsel van twee onderwijssystemen naast el kaar. Ér zijn argumenten voor en tegen dit tweeledige systeem. Ar gumenten voor: voor begaafden moet een aparte school blijven. Ar gumenten tégen: de concurrentie positie dwingt de comprehensive school in een tweederangspositie, verlies aan moreel, minder geld. minder gekwalificeerde leraren, minder doelmatigheid omdat in zo'n streel: of stad met twee schooltypen alles dubbel moet wor den opgezet. Dit is het vierde artikel van een door Aukje Holtrop en Piet Hagen geschreven serie, waarvan de vori ge artikelen geplaatst werden op 27 en 30 oktober en 1 november. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Kijk es in de Bijenkorf Vervalg van pagina 1 Ook minister Boersma deelt die me ning. 'De vakbeweging is bereid die 160 gulden per bedrijfstak te bekij ken, maar de werkgevers hebben daar geen enkel vertrouwen in', aldus de heer Roolvink. Ingrijpen van de rege ring is mogelijk op grond van de loonwet, maar gezien de technische en juridische bezwaren is het wellicht be ter een noodwetje in te dienen, meen de hij. Poging ln de fracties van de KVP en de CHU wordt deze opvatting in grote lijnen onderstreept. De KVP-woordvoerder Van der Gun meende gisteravond ech ter, dat de regering eerst nog een po ging zal moeten ondernemen, de par tijen weer bij elkaar te krijgen. Dit Van der Stoel ter toelichting op de verklaring ook allemaal zegt, dit ef fect kan zijn beleid nooit hebben be oogd. Daarom was het ons liever ge weest als hij dc kop in de wind had gegooid met dc berusting die is neer gelegd in de bekende zegswijze: vrie zen we dood dan vriezen wc dood. Het zou een onnoemelijk spektakel hebben gegeven, veel meer nog dan alle andere veto's waarmee wc de Fransen in het verleden hebben dwars gezeten. Het zou zware offers gekost hebben die overigens volgens een recent artikel van prof. Pen in dc Haagse Post ook weer niet overdreven moeten worden ja misschien zelfs verwelkomd moeten worden als ge wenning aan een onontkoombaar tijd perk van grocibeperking. Hoezeer Israël door zijn politiek van de laatste jaren zijn isolement ook in de hand heeft gewerkt daar is bier al eerder op gewezen déze Euro pese verklaring èn de manier waarop zij tot stand is gekomen kunpen slechts leiden tot de verzuchting: laten we in West-Europa politiek dan maar liever verdeeld blijven. zou dan moeten gebeurei op basis van het standpunt dat dé regering zich over deze kwestie zal hebben ge vormd. De heer Wieldraayer (PvcA) zei, dat de werkgevers een zeer zware verant woordelijkheid dragen voir het mis lukken van het centraal aikoord. Hij noemde hun houding 'verwerpelijk'. 'Het waren de werkgevers die met ie mond beleden, dat zij de inflatiebe strijding zo belangrijk vinien. Besef fen zij dan niet, dat één vai de voor waarden daartoe het 'Ceitraal Ak koord is', aldus het PvdA-Kimerlid. Hij zei ook, dat de werkgevtrs de ver denking op zich laden, he: centraal akkoord te hebben verworpen omdat er inkomens-nivellerende elementen in voorkomen. Daarmee zoucen zij po litiek stelling nemen tegen dit kabi net. Het PPR-Kamerlid van Gorkum zei dat het te voorzien was, dat de werk gevers zouden willen profiteren van de omstandigheden. 'Elke we»k dat de olieboycot langer duurt word hun on derhandelingspositie alleen naar ster ker. Met het Arabische mes n de rug kunnen zij de bonden nog tot veel verdergaande concessies dwiigen', al dus het PPR-Kamerlid. Hij drong er daarom bij de regering op aan, zich zo spoedig mogtlijk van een wettelijk kader te voorden, om een loonmaatregel af te kunien,kon digen, wanneer zich in de becrijfstak- ken moeilijkheden zouden vlordoen. De loonmaatregel zou dan het ak koord moeten omvatten waanver de voorzitters het afgelopen naandag eens waren geworden. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken deelde giste:en nog mee. dat er vooralsnog geen aanlei ding is in de loonpolitieke sector maatregelen te nemen. Van onze weerkundige medewerker Het weer in november is vaak veran derlijk en in veel gevallen ook storm achtig, althans in de eerste helft van de maand. Het weer in de derde week is meestal wat standvastiger. Dit rustige weer gaat gepaard met lagere temperaturen waarbij mist schering en inslag is. In midden en zuid-Enge- land is dit de mistigste fase van het jaar. Voor ons liggen een paar cijfers geregistreerd in Groot-Brittannië, hel land dat nu eenmaal gedoemd is de eèrste depressiestoten op te vangen. Gedurende de uitgebreide stormen van 26 tot 30 november 1954 in de Ierse Zee, Het Kanaal en de Golf van Biskaje, toen in Brawdy Pembrokeshi reeen windstoot van 180 km 'per uur ADVERTENTIE Kijkes indeBijenkorf werd waargenomen, leden ettelijke bo ten schipbreuk: de tanker World Con cord verging in de Ierse Zee, een an dere tanker zonk zonder een spoor achter te laten en het lichtschip South Goodwin bij Zuidwest-Engeland kapseisde. Slechts één van de acht be manningsleden overleefde het. De absoluut sterkste ivindstoot die ge registreerd is, icas 184 km per uur op 1 november 1965 in Lowther Hill la- narkshire). Op het eiland Man werd toen met een niet-registrerend instru ment een stoot van 234 km per uur waargenomen. Meestal duurt een periode met vorst en sneeuw maar kort, ze kunnen ech ter^wel ingrijpend zijn. Van 27 tot 30 november 1952 viel er van Zuid-Walrs tot Oost-Engeland plaatselijk 20 tot 25 cm. sneeuw. Ook in ons land winterde het toen met op 29 november de eer ste schaatsivedstrijd in het noorden. Ten zuiden van de lijn Alkmaar-Lem mer-Ter Apel lag vrijwel geen sneeuw, ten noorden daarvan kon de jeugd sneeuwballen. Ook op dit ogenblik zijn de oceaande pressies in het Noordzeegebied in de aanval. Een minimum bij IJsland (laagste druk 981 millibar tegenover Maastricht 1031 millibar en de Scilly- eilanden 1034 millibar) gisteravond om 7 uur nabij Stykkishölmur aan de noordwestkust draagt nieuwe regen aan en veroorzaakt aan de kust harde zuidioest- tot westen winden. Het weer zal de komende dagen wat zach ter worden met maxima van 10 11 graden Celsius (Ierland gistermiddag 11-13 gr. C.). ln de hogere niveaus ten ivesten van Schotland staat een zeer stevige orkaan uit west tot noordwest. Een verkeersvliegtuig nam gistermiddag een windsnelheid van 230 km per uur waar. Kijk es in de Bijenkorf, onder redactie van loessmil Zeven befaamde Groninger kroeg lopers gaan het 'bruine café? weer leven inblazen. De gezellige dorps kroegen van weleer verdwijnen hoe .langer hoe meer. De zeven Groningers hebben daarom 'Com pagnie tot instandhouding van bruine café's en tapperijen in de provincie Groningen' opgericht. De oprichters zijn mensen die door hun beroep nogal eens een café bezoeken, dan wel van mening zijn dat dorpskroegen evenveel recht hebben op behoud als allerlei an dere monumenten. De oprichters zijn Addie Boerma, provinciaal voorlichter van Groningen, P. L. Knol van de stichting Noord-Gro- ningen, burgemeester P. E. Brons van Bierum en 't Zandt, P. R. ad viseur L. Groenendijk, de heer Hoepman van het ministerie van CRM, S. Broekema, directeur van de Groninger Culturele Gemeen schap, en de dokter-dichter Jan Niehoff. Op het ogenblik wordt er druk aan gewerkt om het aantal bruine café's te inventariseren. Voorlich ter Addie Boerma vindt dat -1e dorpskroeg en al het sentiment dat erbij hoort van cultuur-historische waarde is. De kroeg wordt be dreigd. Niet alleen kunnen ze soms niet uit en worden ze gesloten, maar ook verbouwing en moderni sering plegen een aanslag op de oude vertrouwde sfeer. De dorps kroeg moet volgens het zevental blijven zoals hij is. Als verbouwin gen nodig zijn, zal daarmee reke ning moeten worden gehouden en de 'compagnie' wil proberen de kroeghouders daarvan te overtui gen. De inventaris met zijn karak- teristieke sfeer, de potkachel, de bruine houten stoelen, de houten vloer en de idem specifieke stoe len, de befaamde tapkast, behoren behoed te worden. Als de inventarisatie achter de rug is kan worden begonnen met de voorbereiding van activiteiten. De 'compagnie' denkt onder meer aan dingen als het uitzetten van toeris tische kroegen-routes. Het ACB-front, een actiegroep van welzijnswerkers, bespeurt in de be groting van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk voor 1974 een neiging tot 'verdergaande burokratisering van het welzijnswerk'. Voor welzijns werk wordt in een brochure van de actiegroep opgemerkt, is welis waar meer geld beschikbaar ge steld dan onder minister Engels, maar een groot deel van de extra uitgaven wordt niet gebruikt voor directe dienstverlening en voorzie ningen. 'Het welzijnswerk', aldus het ACB-front, 'krijgt steeds min der handen en voeten maar wel een gigantisch waterhoofd'. Het ACB-front (Anti-CRM-Bezuini- gingsfront) is indertijd opgericht om, zoals het heette, het afbraak beleid van de vorige minister van CRM, Engels, tot staan te brengen. Dit doel is bereikt, nu de begro ting voor 1974 38 procent hoger is dan de vorige. Desondanks willen de welzijnswerkers hun acties voortzetten, onder meer omdat zij inzake (her) structureringsmaatre gelen nog steeds geen zeggenschap hebben. Over de 'waterhoofd'-vorming schrijven rij in de brochure: 'Aan het respectabele aantal raden dat we 'rijk' zijn wordt een nieuwe toegevoegd: de bibliotheekraad. Nieuw is ook het Sociaal Cultureel Planbureau dat een belangrijke bijdrage moet leveren aan de cen tralisering van het welzijnswerk en daarvoor 1.1 miljoen gaat opslok ken. De uitgaven voor de verschil lende raden stijgen bijna allemari meer dan voor kostenstijging nood zakelijk is. Terwijl zij niet of nau welijks onder de bezuinigingen ge leden hebben'. Ook van andere zijde, de Stichting raad voor gereformeerde sociale ar beid in Utrecht, komen soortgelij ke geluiden. Stafmedewerker L. van Eijsden schrijft (in een artikel dat volgende maand in het blad Konvooi zal worden gepubliceerd) over het 'indrukwekkend apparaat' dat de overheid bij de behartiging van het welzijn ten dienste staat: 'Zonder apparatuur gaat het na tuurlijk niet, maar anderzijds ga randeert een indrukwekkende ap paratuur nog geen wezenlijk wel zijnsbeleid, laat staan echt welzijn. (-). Zal straks terwille van de schone visie het dienstbaar ma ken van allerlei werksoorten en werkvormen aan de ene totaalvisie op de ideale samenleving het cr niet toe leiden dat het gewone, praktische werk in de verdrukking komt?' (ADVERTENTIE) Kijk es in de Bijenkorf 'HIJ vraagt of dit het huis is, waar die ontploffing was (ADVERTENTIE) Kijk es in de Bijenkort^rjp

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7