Selectie studenten ia eerste jaar Uit de weekbladen 'Gangsterpraktij k' van koppelbazen scherp aangevallen 'Gezondheidszorg is stuurloos geworden' Voorjaar in Londen onder erzekering org over grote aantal dat afhaakt iVodka prek over cao bij helin vastgelopen eer tijd voor nmelding rkendejeugd Olie als wapen Rapport uit la Regelknop Winsten op peil Kant van bezetter Bewapening Elftal Hoe betaalt u dat dineetje van f 67,50 met 2 gulden en 3 centen op zak? Laat de Amro Bank het maar opknappen! 'Gezondheidszorg buiten ziekenhuis in volksverzekering' Loonindex bepaalt ziekenfondsgrens -ff/KWARlTET DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T9/DRL11 p onze onderwijsredactie HAAG Minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein |en een vroegtijdige, maar 'positieve' selectie van studenten aan eind van hun eerste studiejaar. Dit blijkt uit de memorie van word die zij hebben geschreven bij het wetsontwerp tot hervor- ig van het wetenschappelijk onderwijs. iDt wetsontwerp is voor- eid door wijlen prof. dr. K. Posthumus en ingediend door de vo- b regering. regering maakt zich zorg over de e aantallen studenten die hun stu- onderweg staken. Het percentage tejaars dat nooit aan het doctoraal Den toekomt heeft zelfs de nei- te stijgen. In de jaren vijftig was ongeveer veertig procent, voor de entengeneratie van 1961 was dit rocent. fén jaar studie is het niet moge een betrouwbare voorspelling te i over het verdere studiesucces, aid die voor het propedeutisch Den slaagt kan geen garantie krij- MSTERDAM Wodka is rer de hele wereld sterk in op- lars. Met name in Amerika, uitsland en ook in Nederland sprake van een versnelde ont- ikkeling. In Amerika is Smir- off met een omzet van meer an 50 miljoen flessen per jaar et op één na grootste gedistil- erdmerk. Wodka komt in de erenigde Staten met een arktaandeel van 15 procent di et na Scotch Whisky. In Ne erland was de omzeetstijging in import wodka in het eerste alf jaar van 1973 50 procent. KTOGENBOSCH De cao-be- ingen bij Michelin in Den Bosch vastgelopen. Dat betekent dat het 1020 man tellende personeel de Nederlandse vestiging van het e bandenconcern nog steeds cao is vastgesteld, arbeidsovereenkomst zou op 1 van dit jaar van kracht moeten geworden. Over de materiële in- bestaat al lange tijd overeen- ming, maar het knelpunt is het n 1969 daterende geschil over de tijdverkorting. HAAG Minister Van Kemena- ondenvijs) wil nog tot februari en of zich niet meer werkende ren aanmelden bij de vormings- ra dan nu het geval is. De telda- van 1 november is verschoven 1 februari. Daardoor kunnen de tachtig vormingsleiders, voor anders ontslag dreigde, voorlopig iet werk blijven. aanmelding van werkende jonge- die in de gedeeltelijke leerplicht !n, is elk jaar een probleem. Uit recente enquête onder vijftien ge nten bleek, dat de gemeenten de tste moeite hebben alle gedeelte- leerplichtigen tijdig op te spo- Bovendien ontbreken sancties om e treden bij verzuim. Leerlingen en vaak ongemotiveerd en het 1 ook nogal eens voor, dat hun rs bezwaar hebben tegen de werk- van het vormingsinstituut in omgeving. ster Van Kemenade is van plan ind jaar de tweede verplichte vor- isdag voor 15-jarige werkende fren in te voeren. Op zichzelf is roor een extra aantal vormingslei- nodig. Daar staat tegenover dat reeds extra leiders in dienst zijn deze tweede vormingsdag voor te iden. Deze mensen zullen dan in olgende cursus weer ingeschakeld len bij het opvangen van het ver aanbod. Een factor van onzeker- is en blijft hoeveel werkende eren er zullen zijn. Naarmate de eltelijke leerplicht verder wordt ebreid, besluiten steeds meer jon- n dan maar in het volledig dagon- rijs te blijven. Ook dat heeft een itief effect op de aanmelding van ttnde jongeren bij vormingsinsti- (ADVERTENTIE) «terne mensen hebben moderne ver teringen. U wilt natuurlijk weten waar «ntoe is? leeft groot gelijk! onze schadeverzekeringmaatschap- jn "Stad Rotterdam" en "Woudsend" n!t "onderverzekering" niet toegepast waardevaste verzekering van uwwoon- 13 of winkel en bij de klimmende In- Meiverzekering. fmale premies en een schaderegeling naast het ontbreken van onderverze- ring 20% gratis extra dekking bij totaal Mes geeft als dat nodig Is; en nog veel kan uw assurantiebemiddelaar u 'maal haarfijn uitleggen. gen dat hij de doctoraal studie wel af kan maken. Toch is vroegtijdige selec tie wenselijk, aldus de regering, opdat studenten die niet in de gekozen stu dierichting thuishoren tijdig kunnen overstappen naar bijvoorbeeld een aanverwante studierichting in het ho ger beroepsonderwijs. Uitstel mogelijk Het belang van tijdige selectie is vol gens de regering zo groot, dat het propedeutisch examen direct na het eerste jaar moet worden afgelegd. Uit stel van het examen tot een moment waarop de kandidaat zich zekerder voelt wordt onmogelijk gemaakt. Stu denten die voor het examen zakken krijgen maximaal nog één jaar om het over te doen. Ze. kunnen in dat jaar (anders dan in het oorspronkelij ke ontwerp staat) ook weer onderwijs volgen. De zogenaamde 'anti-doubleer- bepaling' vervalt De totale cursusduur blijft, zoals in het oorspronkelijke wetsontwerp is voorgesteld, vier jaar: één jaar voor het propedeutisch examen, drie jaar voor het doctoraal. Beide termijnen mogen met één jaar overschreden worden, zodat de totale inschrijvings duur maximaal zes jaar is. Dr. Klein wil vrij streng de hand houden aan deze maximale studie duur. Post-doctorale beroepsopleidin gen zouden alleen nodig zijn voor art sen, tandartsen, dierenartsen, farma ceuten, accountants en psychologen. Voor leraren moet het vierjarige pro gramma voldoende zijn. Doordat er binnen de doctoraal-programma's een grote keuze-mogelijkheid komt zullen de aanstaande leraren zich tijdens die studie al onderwijskundig en didac tisch kunnen bekwamen. Zij krijgen dan bij hun doctoraal examen een aantekening dat ze bevoegd zijn les te geven aan gymnasia en athenea. 'Niet dat ze dan alles in hun vingers heb ben. Als aankomende leraren zullen ze daarom wel postdoctorale cursussen aan de universiteit moeten volgen.' De universiteiten moeten zo spoedig mogelijk studieprogramma's opstellen die in de nieuwe opzet passen. Daar bij moet de band tussen wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek gehand haafd blijven. Elke doctorandus moet tijdens zijn studie zelfstandig weten schappelijk bezig zijn geweest. Een tweede eis die aan de vernieu wing van programma's gesteld wordt is dat er meer variëteit komt in de doctoraal-studie. De programma's zul len zich moeten vertakken als een ri vier. Aanbevolen wordt een basispro gramma van twee jaar, dat voor alle studenten gemeenschappelijk is, en daarna een uitwaaiiering in verschil lende richtingen. Daarbij wordt ge dacht aan een 'opderzoek-variant' voor de toekomstige research-studenten en assistent-onderzoekers, meer beroeps gerichte varianten (toekomstige lera ren, artsen, enz.) en algemene varian ten. Als voorbeeld van zo'n algemene variant noemt dr. Klein een program ma in de literaire faculteit dat niet opleidt tot leraar of taalkundige, maar evenzeer geschikt is voor een toekomstige ambtenaar. Bij al deze varianten moet wel de vakwetenschap- pelijke basis gegarandeerd worden, zo dat het geen 'allegaartje' wordt. De aanstelling van 'enige duizenden' assistentonderzoekers per jaar is vol gens de memorie van antwoord vooral bedoeld om het wetenschapsbeleid aan de universiteit van de grond te hel pen. Deze mensen zullen vooral daar ingezet worden waar meer weten schappelijk onderzoek nodig is. De invoering van de Posthumus-bede- ling is niet meer haalbaar in 1974. De wet zal daarom niet vóór 1 september 1975 kunnen worden ingevoerd. Een zo te zien zonnig gehumeurde mannequin toont op een show van voorjaarsmode in Londen 'Sundae'. John Bates tekende voor deze uit een knickerbocker met slabbetjes-achtig bovenstuk be staande schepping. Elseviers Magazine: Ook deze week besteden de opinie weekbladen veel tot zeer veel aan dacht aan de olieboycot en de gevol gen daarvan voor de Nederlandse eco nomie. Elseviers Magazine maakte zes redacteuren vrij om deze materie uit puttend te behandelen. Op de omslag van dit blad een als pompbediende (een Elsevier-redacteur?) vermomde oliesjèik, als illustratie bij het ver haal 'Olie als wapen'. Binnenin wordt gemeld, dat 'Arabië een lange adem heeft' en dat de 'olie als wapen in ge nadeloosheid menig militair machts middel als wapen evenaart'. Cees La beur onthult, dat 'Den Haag nu al weet, waar de klappen vallen' en hij geeft door, dat dit de departementen 'CRM, Defensie, Onderwijs, Verkeer- en Waterstaat on Ontwikkelingshulp' zijn. Forry Iloogendijk reisde naar Iran om uit de mond van premier Amir Abbas Hoveida te vernemen: Voor ons 'is olie geen politiek wapen; olie is voor ons een commercieel artikel. Wij zul len dan ook olie aan Nederland blij ven leveren'. Dat is dan in ieder ge val nog een pleister op de (olie-)won de voor de EM-lezers, De Haagse Post: Vrij Nederland: Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV Onder de kop 'De koude voeten van de vrienden van Israël' constateert Martin van Amerongen in Vrij Neder land, dat 'Het binnen enkele dagen duidelijk is geworden, dat de Wij- staan-achter-Israël-sentimenten van een niet onbelangrijk deel van de Ne derlandse opinie wordt bepaald door de regelknop van de centrale verwar ming'. Hij legt uit, dat de plotselinge ontstemming over Max van der Stoels vermeende pro-Israëlische annex anti- Arabische politiek nergens opslaat en dat Van der Stoel geen haarbreed af wijkt van hel beleid van zijn hoogge prezen voorgangers Luns en Schmel- zer. 'Het verschil tussen toen en u is, dat Nederland in 1967 door een con fessioneel-liberale regering en in 1973 door een socialistisch-confessionele re gering wordt bestuurd. Het verschil is bovendien, dat de Arabieren thans ernst hebben gemaakt met de drei ging van een olieboycot, een maatre gel die binnenslands uitstekend ge schikt blijkt om te worden gehanteerd als wapen tegen de regering-Den Uyl'. VN brengt verder interviews met Leo pold Trepper, Guilio Salierno en een verslag van Joop van Tijn, die met Liz Taylor een kort moment in de lift mocht verblijven. De Groene: Dc Groene heeft een gesprek met NW-bestuurder Schravemade over de dreigende vermindering van olietoe voer naar Rotterdam. Schravemade: 'Je krijgt niet de indruk, dat de olie maatschappijen erg ongelukkig zijn met deze crisis. Ze komen ook nu niet met duidelijke cijfers op tafel. Daar om weet niemand of de prijsverhogin gen van de olie echt noodzakelijk wa ren of dat de oliemaatschappijen er alleen maar op uit zijn om hun win sten op peil to houden'. Het PvdA-Kamerlid Nora Salomons voorspelt, dat het volkshuisvestingsbe leid welcens het breekpunt zou kun nen worden en Wim Alings jr. staat in zijn rubriek 'Neem nou dit weer" stil bij de autoloze zondag. 'PS: op zondag 4 augustus 1974 zal er een golf van toekomstige autorijders worden geboren, in 1992 zullen zij een rijbe wijs hebben en met plezier 2,61 voor een liter loodvrije Canadese su- perbenzine neertellen'. Ook de Haagse Post grijpt deze zon dag dankbaar aan om 'de positieve kanten van de olieboycot' te belich ten. Hofland, Brugsma en Pen zetten hun beste beentje voor, terwijl Frits Müller er zijn tekening op afstemde. Brugsma: 'Makkelijk wordt het niet en pijnlijk wordt het wel. Maar de ironie van het lot wil, dat het zwaarst door de olieboycot getroffen Neder land, nu net toevalligerwijze een rege ringsleider heeft, die op dit gebied zijn huiswerk heeft gemaakt Hij kan nu het rapport van de commissie- Mansholt, dat hij zelf heeft onderte kend, uit de la halen, afstoffen en in de praktijk gaan brengen'. Onder de kop 'Den Uyl regeert echt* doet HP nogal juichend over het Cen traal Akkoord, dat op het moment, dat dit weekblad ter perse ging inder daad was afgesloten, maar dat nu in middels door de werkgevers al weer naar de prullebak is verwezen. Daar kan echter dit weekblad ook niets aandoen. HP's omslagverhaal gaat over de re clameboys, die zo langzamerhand 'pijn in hun buik krijgen van hun eigen boodschappen'. WiilMam Rothuizen ging op onderzoek om te kunnen con cluderen, dat 'het woord reclame zelfs besmet lijkt en de beoefenaren liever- spreken van 'vrije, commerciële com municatie' en het beste voor hebben met 'de consument*. De Nieuwe Linie: 'Wat ons zo schokt is dat de Neder landse regering in het Midden-Oosten de kant van de bezetter kiest', aldus op de voorpagina van De Nieuwe Li nie, Mahmoed Rabbami, consul van Koeweit in Nederland, die inmiddels al overal zo uitvoerig door pers, radio en teevee naar zijn mening is ge vraagd. dat de gedachte, dat er in Ne derland een soort eenheidsconsul voor oliezaken bestaat, zich steeds sterker opdringt. In DNL ook aandacht voor het Centraal Akkoord, dat inmiddels van 'meevaller voor Den Uyl' is ge transformeerd in 'tegenvaller voor Den Uyl'. Wouter van Dieren mag uitleggen, waarom hij de stichting in dustriële vormgeving de rug heeft toegekeerd en Constant de Beukelaar, die als bioloog een poging wil wagen de taal der ratten te leren verstaan, zegt' 'Ik zal mij nooit beledigd voelen, ails men mij een beest noemt'. Hervormd Nederland: Drs. Hermand de Lange krijgt van Hervorm Nederland de ruimte om het zijne te zeggen over de oliecrisis. Vol gens hem zit het er dik in dat 'de olieschaarste en de concurrentie op de otiemarkt als voorwendsel zullen wor den gebruikt voor een voortgaande bewapeningspolitiek'. In HX ook aandacht voor de hongers nood in Ethiopië. 'Lang zwegen de Ethiopiërs. likten ze hun wonden in de schaduw var. hun trots en gevoel van onafhankelijkheid. Ze trokken zich terug in hun geografisch isole ment, geremd door tradities'. En tot slot: 'We mogen hen geen roependen laten zijn in de droge, onleefbare woestijn'. Accent: Het Nederlands elftal heeft bij Accent de olieperikelen van de voorplaat ver dreven, maar de bij-de-tijdse-tekenaar Dik Bruynesteyn heeft de twee bonds- coaches wel op een tandem gezet, im mers ook de voetbal komt niet onder de olieboycot uit. 'Haalt het Neder lands elftal Mtlnchen' luidt de titel van het verhaal en Ben Klaassen be keek heden en verleden van onze 'na tionale elf'. Dat we Mlinchen halen, dat wil zeggen de wereldkampioen schappen, is voorshands nog niet uit gesloten, mar het zal dan wel 'wanke len' worden. Accenit besteedt verder aandacht aan de steenkool als grondstof voor een nieuwe energiebron: de waterstof, nam het volledige (en eerste) hoofd artikel van het Amerikaanse weekblad Time over en sprak met Theo Eerd- mans, die eertijds met Maud triomfen vierde als quizmaster en nu weer te rug is op de radio. Eerdmans: 'Mijn quizzes waren anders dan die van nu. Het waren meer weet-quizzes'. (ADVERTENTIE) U kunt de gerant kwalijk aanbieden voor 67,50 borden te gaan afwassen in de keuken. Nee, in zo'n geval is het heel wat comfortabeler als u betaalcheques bij u hebt. Betaalcheques zijn net zo goed als gewoon geld. U kunt er overal alles mee betalen. En u kunt er ook geld mee opnemen: u schrijft dan gewoon een cheque aan uzelf uit (tot 100,-). die u bij elk bankkantoor, ook in 't buitenland, kunt verzilveren. Na enige tijd worden alle door u per betaalcheque betaalde bedragen van uw Amro Privérekening afgeschreven. De nummers en bedragen worden op uw dagafschrift stuk voor stuk keurig vermeld. Zo weet u altijd precies hoeveel u hebt uitgegeven. Betaalcheques één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder vooru werken: Ziekenfondsgelden in de zak gestoken Van een verslaggever AMSTERDAM De 'gangsterpraktijken van koppelbazen' die bouwarbeiders ronselen voor werk in Duitsland worden fel aange vallen in het orgaan 'De Steiger' van de Bouw- en Houtbond NKV. De koppelbazen komen hun verplichtingen niet na, juridisch zijn ze vrijwel altijd ongrijpbaar, wat volgens de NKV-bond 'de jacht op deze pure misdadigers uitzonderlijk moeilijk maakt'. De districtsbestuurders van de bond beschikken over honderden dossiers. Als voorbeeld worden vier schilders uit Nijmegen genoemd, die van het ziekenfonds opeens het verzoek kre gen om per man vierhonderd gulden aan achterstallige premies te betalen. Ze wisten niet beter of hun baas had de premies in Duitsland betaald maar de man ontkende glashard dat de vier Nijmegenaren bij hem hadden ge werkt. Nijmegen en Groesbeek blijken op het ogenblik de centra te zijn van waaruit Nederlandse bouwvakkers worden geronseld. De dienstverban den zijn erg kort, meestal drie tot vier maanden. Daarna komen de bouwvakkers teleurgesteld terug. Het gevolg ervan is dat de koppelbazen hun praktijken steeds meer naar het Westen gaan verleggen. De NKV-bond waarschuwt zijn leden tegen de prak tijken van de koppelbazen. De bond meent dat staatssecretaris Hendriks met zijn collega uit Bonn alle maatregelen moeten nemen om de ongebreidelde slavenhandel en boe- venpraktijken van grote aantallen koppelbazen en onderaannemers een spedig halt toe te roepen. In veel gevallen betalen koppelbazen en onderaannemers slechts enkele da gen premie voor hun werknemers. Daarna schrijven zij hen uit bij de Duitse 'Krankekassen'. De oplichters steken dan zelf het premiegeld in hun zak. De nietsvermoedende werknemers zitten in het schip als zij ziek worden, een ongeluk krijgen of invalide wor den. Dan kunnen zij naar hun uitke ringen fluiten. Ongrijpbaar Wordt een in Duitsland werkende, maar in Nederland wonende werkne mer door de Duitse 'krankekasse' uit geschreven, dan krijgt het plaatselijke ziekenfonds in Nederland daarvan melding. Soms gaan er weken, of zelfs maanden overheen, voordat de man dat van zijn ziekenfonds hoort. De heer Hendriks, zou er bij zijn Duitse collega op moeten aandringen om op de korst mogelijke termijn in te grij pen. De koppelbazen en onderaanne mers zijn onbegrijpbaar. De Neder landse bouwvakkers staan machteloos. En de Duitse autoriteiten trekken hun handen terug, aldus de Bouw- en Houtbond NKV. Dr. H. J. Leenen: stelsel groeit snel naar een uiteenvallen toe Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het stelsel van gezondheidszorg in Nederland groeit snel naar een fase van uiteenvallen toe, als die al niet is aan gebroken. Over de oorzaken van die ontwikkeling en ook over een mogelijke oplossing, lijkt iedereen het langzamerhand eens te wor den, zei dr. H. J. J. Leenen gisteren in Amsterdam bij de opening van het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling. Maar die groeiende eensgezindheid leidt nog nauwelijks tot vormen van handelen die tot een oplossing kun nen leiden. Dat komt omdat de ge zondheidszorg honderden, zo niet dui zenden tamelijk zelfstandige beslis singscentra kent. De gezondheidszorg is stuurloos geworden, onder andere door de afwezigheid van een beslis singsstelsel. Er moet een stuurmechanisme komen, aldus dr. Leenen. Hij waarschuwde dat, als er dan ook echt gestuurd gaat worden, wel de nodige emoties zullen oplaaien, omdat autonome posities moeten worden aangetast. Dat geldt niet alleen voor de artsen, 'die in veel publikaties nogal eens de zwarte piet krijgen toegeschoven', maar voor alle betrokkenen. Er ligt bij staatssecreta ris Hendriks al een rapport op tafel. 'De bal wordt snel aangerold en men mag hopen dat zij ook snel zal wor den afgetrapt.' Op het geheel aan beleids- en besluit vorming gewijde congres zette prof. dr. H. I. van Aalderen uiteen dat het in de eerstelijns gezondheidszorg aan coördinatie grotendeels ontbreekt. Terwijl talloze klachten veroorzaakt worden door een complex van proble men, wordt de hulpzoekende cliënt óf de medische óf de maatschappelijke hulpverleningskanalen in geloodst En zelfs binnen die kanalen schort het nog aan samenwerking. Tedere huis arts kent probleemgezinnen, waar een maatschappelijk werker van het bureau voor alkoholisme over de vloer komt voor de drinkende man, het maatschappelijk werk van het be drijf zich met het gezin bemoeit van wege werkproblemen, de sociale dienst van de gemeente is ingescha keld voor de financiële zorgen, en een van de kinderen via de school bij een Medisch-opvoedkundig bureau be landt.' En de struktuur van onze ge zondheidszorg i szo, dat alleen het vrijwillige en particuliere initiatief van een van de betrokken hulpverle ners tot enige coördinatie kan leiden. Opvang door team De patiënt van vandaag is gebaat met een opvang aan de basis door een goed uitgerust team, concludeerde prof. Van Allderen, die aan de Vrije Universiteit huisartsgeneeskunde do ceert. Hij waarschuwde dat, 'hoewel het vaak juist is om veranderingen gelijdelijk te laten verlopen en reke ning te houden met het historisch ge groeide, die historische basis ook wel eens een blok aan het been kan wor den. 'En dan kan het wel eens een te ken van wijs beleid zijn, om de ge schiedenis iets minder geleidelijk een andere wending te geven.' Directeur P. A. de Groot van het Na tionaal ziekenhuisinstituut zag de bui tensporige vraag naar ziekenhuisdien sten, oorzaak van de kostenexplosie, in de nabije toekomst nog niet afne men. Een van de mogelijkheden tot kostenbeheersing zag hij in het vor men van een medisch middenkader. Net zoals huisarts en tandarts zich al hebben voorzien van bekwame, mid delbaar opgeleide assistenten, 'blijken in het ziekenhuis op beperkte, zorg vuldig omschreven deelgebieden, mid delbaar opgeleide medische en andere specialisten met vrucht werkzaam te kunnen zijn. Volgens een Amerikaans onderzoek zou zeker de helft van de bezighéden van. de gemiddelde arts met vertrouwen kunnen worden over gedragen aan goed opgeleide techni sche krachten. Prof. dr. H. J. van Aalderen AMSTERDAM Gezondheidsvoorzie ningen zoals het werk van de kruis verenigingen, medisch-opvoedkundige bureaus en instellingen voor geestelij ke gezondheidszorg, zouden moeten worden gefinancierd via de algemene •wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Hiervoor pleitte op het Nederlands congres voor openbare gezondheidsre geling dr. R. J. H. Kruisinga, fractie leider van de CHU in de Tweede Ka mer en oud-staatssecretaris van volks gezondheid. Hij vond dat een dergelijke uitbrei ding de voorrang verdiende boven het overhevelen van ziekenfondsverstrek kingen naar de AWBZ. Dit laatste was onlangs voorgesteld door do grootste ziekenfondsorganisatie in Ne derland, de federatie VMZ, als begin van een volksverzekering voor ziekte kosten. De 'extramurale' voorzieningen die dr. Kruisinga op het oog had, moeten volgens hem elk jaar vechten voor hun begroting, terwijl de ziekenhuis- verpleging, waar de VMZ zich op richt, eem veilige fiinancierimgsbasis heeft Zolang kruisverenigingen en geestelij ke gezondheidszorg niet in het ver strekkingenpakket zijn opgenomen, al dus dr. Kruisinga, zal de veel duurdere 'intramurale' zorg (in de ziekenhuizen) een aanzuigende wer king blijven houden. DEN HAAG Per 1 januari komend jaar moet de jaarlijkse aanpassing van de loongrens van de ziekenfondswet geschieden aan de hand van de loon index. Tot dusverre geschiedde die aanpassing aan de hand van de gemid delde stijging van zowel de loonindex als de prijsstijging. Als gevolg hier van zal de loongrens voor de zieken fondsverzekering met ingang van het komend jaar verhoogd worden van 22.850 tot 23.000 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11