Nieuwe Leidse Courant V Regering steunt EEG in pro-Arabische verklaring 295 Bonden verrast door afwijzing van akkoord UW Halitran helpt PIKEURTJE Schip op zijn kant Indonesië Geen Europese solidariteit voor Nederland ou ons olie willen leveren ROSÉ DE FRUITS **"198 Prijzen stegen tóch h deze krant WASAUTOMATEN 499,- «■WILHELM ;;U zit er goed naast..y krant blijf Sit, de hele winter door... HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING op de bres voor een sterke christelijke pers HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Lenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gil'onr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Indonesië heeft Nederland een geheim aanbod jedaan voor de levering van 5 niljoen ton olie per jaar. Door gaans goed ingelichte kringen in )jakarta, van wie dit bericht af komstig is, zeggen dat Indonesië lierdoor wil voorkomen, dat de Nederlandse consument het slachtoffer wordt van de Arabi sche boycot. /olgens de Indonesische redenatie crijgt Nederland van de landen, die j liet aan de boycot deelnemen, met j lame Iran en Nigeria, genoeg om op miljoen ton na de gehele oliebehoef- j e te dekken. Deze ontbrekende hoe- reelheid zou Indonesië dan willen leve- en. Iet aanbod is geheim door het delica- e karakter van de zaak. Indonesië is en grotendeels Islamitisch land en ïeeft in het Midden-Oostenprobleem iltijd de kant van de Arabische lan- len gekozen. Anderzijds is de rege- ring-Suharto zeer gebrand op goede lontacten met het westen wegens hun conomische hulp. 'an de Indonesische kant worden de nderhandelingen in Den Haag ge loerd door mr. Sumarno, minister 'an financiën tijdens het Soekarno-be- vind. Hij woont momenteel in Den laag als adviseur van de staatsolie- naatschappij Pertamina. 'olgens de bronnen in Djakarta had ndonesië het aanbod al drie weken ge- eden gedaan, als de olieconcerns geen iczivaar zouden hebben gemaakt. Deze 'oelen zich door een directe levering jan de Indonesiche regering aan Ne- lerland in hun monopoliepositie aan- etast. De verkoop Van Indonesische ilie ook die van de staatsmaatschap- )ij, is in handen van de Westerse loncerns. Men hoopt dat de produktie ""30 2,5 maal zo groot is als thans. Vervoersproblemen (ADVERTENTIE) week bij SIEBRAND rambozen-bessen met jonge jeneve Sterkruik Het Chinese schip de Wan Chun, dat bijna een jaar geleden voor Bakkum strandde, is in de nacht van maandag op dinsdag omgevallen, berger Elfrink gaat in ieder geval door met zijn pogingen het schip weer vlot te krijgen, al staat de machinekamer vol water. Kans op loon- en prijsmaatregel dichterbij Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De Nederlandse regering heeft een zwenking van 180 graden gemaakt in haar politiek ten opzichte van het Israëlisch-Arabische conflict. Dat is gisteren duidelijk geworden uit de resolutie, die de ministers van buitenlandse zaken van de negen lidstaten van de EEG ten aanzien van het Midden-Oosten hebben aangenomen. Deze resolutie ".ijkt op het eerste ge zicht een herhaling te zijn van de be faamde Veiligheidsraad-resolutie 242 van lovember 1967, die door nage noeg iedereen in de hele wereld was geaccepteerd. Maar de EEG-mLnisters hebben aan die resolutie nu een zoda nige uitleg gegeven, dat zij volkomen in overeenstemming is met het Fran se, pro-Arabische standpunt, dat Ne derland tot dusver nooit heeft willen onderschrijven Het Nederlandse verzoek om 'solidari teit', naar aanleiding van de Arabi sche olieboycot van Nederland, heeft niets opgeleverd. In een fraai-klinken- de. maar nietszeggende verklaring 'be vestigt de Raad de wil van de lidsta ten van de Europese Gemeenschappen om individueel en tezamen een bijdra ge te Leveren tot een duurzame oplos sing van 't probleem van het Midden- Oosten, zoals hun verklaring van lie den aantoont. De Raad, bewust van de onderlinge afhankelijkheid van de economieën van de lidstaten van de Europese Gemeenschappen, heeft an derzijds aan de commissie en aan het comité van permanente vertegenwoor digers gevraagd, bij voortduring en met zorg de situatie te volgen, die uit de schaarste van ruwe olie voortvloeit en verslag uit te brengen aan de Raad van ministers.' Geen hulp Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het centraal akkoord 1974 is uiteindelijk tóch mis lukt. Na de impasse van vorige week, de interventie van de regering, resulterend in een verrassend akkoord op hoofdpunten tussen de voorzitters van de drie vakcentrales en de centrale werkgeversorga nisaties, stak de achterban van de werkgevers (de bij het VNO en NCW aangesloten werkgeversorganisaties) gisteren net zo verras send definitief een spaak tussen het wiel. Opklaringen Eerst nog buien met hagel en natte sneeuw, maar later opkla ringen. Matige wind van west tot noordwest krimpend naar zuidwest. Minimum temperatu ren ongeveer acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig en zachter. Morgen zon op: 07.47 onder: 17.00 maan op: 15.31 onder: 05.05 De gezamenlijke werkgevers verzetten zich unaniem tegen de 'aftopping' van de hogere inkomens door middel van een afbouw van de prijsconsumptie. Daarnaast hebben zij bezwaren tegen een minimum in de prijscompensatie van 160 gulden per procent prijsstij ging en de hoogte van de loonstijging die op 2 Y2 procent was gesteld. De voorzitters van de drie vakcentra les en de werkgeversorganisaties ko men vandaag in de Stichting van de Arbeid bijeen om zich over de situa tie te beraden. Het ligt voor de hand. dat zij er de feitelijke onmogelijkheid zullen constateren om tot een centraal akkoord voor 1974 te komen. Geen van de partijen die daar nog aan twijfelde. Minister Boerma (socia le zaken) liet zich de opmerking ont vallen: 'Je moet wel een onverbeter lijke optimist zijn het centraal ak koord nu nog een kans te geven'. Nederlaag Het veto van de gezamenlijke werkge versorganisaties betekent een forse nederlaag voor de voorzitter van het VNO, drs. J. Bartels, ook hij had principiële bezwaren tegen het han teren van de prijscompensatie als in strument voor een inkomensherverde ling. De oliecrisis en de daar uit voortvloeiende sombere perspectieven voor onze economie, alsmede het drin gende beroep dat de regering op zijn organisatie had gedaan, hadden hem echter maandag doen besluiten ge deeltelijk tegemoet te komen aan de wensen van de vakcentrales. Zijn achterban heeft hem op dit punt niet willen volgen. Onder geen beding wilden zij de stakingsacties van dit voorjaar honoreren, ook niet voor een jaar. Een afremming van prijscompen satie voor de hogere inkomens is best, maar dan moeten studies wel hebben aangetoond, dat er sprake is van een overcompensatie van deze groep. Zo lang dat niet het geval is, geldt on verkort dat voor deze groep geen koopkracht vermindering mag worden aanvaard, aldus de gezamenlijke werkgevers. Met het mislukken van het centraal ak- Zie verder pagina 8 Kortom: de EEG zal voorlopig geen maatregelen nemen om de olieschaar- ste binnen de Gemeenschap evenredig te distribueren en Nederland te hel pen. Met name Frankrijk en Engeland willen daar niet aan om hun uitste kende betrekkingen met de Arabische landen niet in de waagschaal te stel len. De ministers zijn het er wel eens óver geworden om op 14 en 15 decem ber in Kopenhagen een topconferentie te beleggen, in overeenstemming met het voorstel dat de Franse president Pompidou vorige week had gedaan. Die topconferentie moet dan trachten een Europese politiek te formuleren ten aanzien van het Midden-Oosten, de verhouding tot de VS en andere belangrijke onderwerpen. Engels-Franse druk In de resolutie, die de negen EEG-mi- nisters gisteren na langdurige be raadslagingen en onder zware Frans- ADVERTENTIE showroom, marnixstraat 250, amsterdam telefoon 251205-242217,dagelijks ge opend: 9-18.00 u. - koopavond 9-22.00 u. Minister Van der Stoel pleegt overleg met zijn adviseurs tijdens de vergade ring van de negen, gisteren in Brussel. Engelse druk hebben aangenomen, wordt een 'krachtig beroep' op beide partijen gedaan onmiddellijk terug te keren naar de posities, die zij op 22 oktober innamen, in overeenstemming met Veiligheidsraad-resolutie 340. Kennelijk aan het adres van Israël wordt hieraan toegevoegd dat 'terug keer ..aar deze posities een oplossing zal vergemakkelijken van andere drin gende problemen, die verband houden met de krijgsgevangenen en het Egyp tische derde leger'. Dit is in overeen stemming met het Egyptische stand punt. Cairo eist immers dat de Israë lische troepen eerst de omsingeling van het derde leger ongedaan moeten maken, voordat er sprake kan zijn van het uitwisselen van de krijgsge vangenen of het verstrekken van lijs ten van krijgsgevangenen. De EEG-ministers hopen vervolgens dat na de aanvaarding van Veilig heidsraad-resolutie 338 van 22 oktober (de eerste, die handelde over een slaakt-het-vuren) 'nu eindelijk onder handelingen beginnen over het her stel van een duurzame en rechtvaardi ge vrede in het Midden-Oosten, door toepassing van de Veiligheidsraad-re solutie 242 in al haar onderdelen.' Zij zijn bereid 'al het mogelijke' te doen om hiertoe bij te dragen en geloven dat de onderhandelingen moeten plaatsvinden in het kader van de Ver enigde Naties. Dit laatste is een direc te uitval naar de VS, die met de Sow- jet-Unie waren overeengekomen om de vredesonderhandelingen onder Amerikaans-Russische auspiciën te la- Zie verder pagina 8 (ADVERTENTIE) A'ais'ü denkt dat de Internationale MeGfjéttyeurs. niet voör ^particulieren toegankelijk is. -v -Dat is 'ie wel! echter alléén op vrijdagavond 9 november van 19 tot 22 uur en op zaterdag 10 november van 10 lot 17 uur,. ./'.'De niéuwste,meübelcollèctiés uit binnen- en buitenland kunt u'*? ijêf; bewónderen, van klassiek tot modem, in totaal 50.000 m" 'bergmeubelenT-kleinmeubelen-slaapmöubelen-zitmeubelen, 'v Entree'f5.4 perpérsobn 14e INTERNATIONALE MEUBELBEURS JAARBEl/RS-UTRECHT (ADVERTENTIE) met natuurlijke vitaminen A+D naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! D O H noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naam: Adres: Adres: Plaats: Plaats: Betaalt per; maand; D kwartaal. Ik °ls beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen D p|e|ine !choa|tie |f|essen onderIellerl handige pa'raatmap.met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Ondanks revaluatie Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Dc prijs verhogingen zijn in okto ber. ondanks het prijsverla- gend effect van de revalua tie, fors uit de hand gelo pen, een stijging van ruim 0,9 procent, waarmee het prijsniveau op jaarbasis (november 72 tot en met september 1973) op 8 pro cent is gekomen. Minister Boersma (sociale zaken) liet zich gisteren somber uit over deze ont wikkeling. 'Het is bepaald geen lichtpunt', zei hij. De tegenvaller is des te groter omdat het kabinet erop had gerekend het prijsin dexcijfer van oktober zo veel mogelijk te kunnen drukken. Om dat te berei ken kondigde het na de re valuatie ogenblikkelijk een revaluatie-beschikking af, om het prijsverlagend ef fect van de revaluatie zo snel mogelijk tot uitdruk king te brengen. Een laag prijsindexcijfer voor oktober zou van bete kenis zijn geweest voor dc loonstijging volgend jaar. De eerste prijscompensatie voor de Ionen volgend jaar wordt namelijk berekend op basis van dc prijsstijgin gen die zijn opgetreden in de periode mei tot en met oktober 1973. Gevreesd moet daarom worden dat de loonstijging volgend jaar toch weer hoger uit zal vallen din was ge raamd. Kleding Het is opvallend dat de prijsstijging in oktober op nieuw voor een groot ge deelte is toe te schrijven aan de gestegen prijzen van kleding, een gevolg van de overschakeling van het zomer- op het winter- pakket dat in september ook al voor een forse prijs stijging zorgde. Nu be draagt het effect op het prijsindexcijfer 0,3 procent. Stijgingen werden ook waargenomen voor o.a. groenten, fruit, vis, eieren, vloerbedekking, vaste brandstoffen, onderhoud van de woning, schoeisel en ziekenhuistarieven. Dalingen traden op voor vlees, voor melk, voor mclkprodukten en voor en kele andere artikelen, in hoofdzaak in de groepen voeding en verkeer. Binnenland Stroom van klachten over rijverbod 5 Mannelijke verloskundige wordt gedwarsboomd 7 Reactie op rapport verkeersslachtoffers 10 Buitenland Nixons driestheid 9 Kerk Kindercommunie 2 Kohlhrugge herdrukt 2 Men schrijft ons Nieuwe boeken Radio en tv Recept Puzzel Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Weer RITA Tommy en ik gaan sparen voor een pony.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1