REP NIET IN PANIEK Boskamp heeft zijn kans benut Thijssen past zich snel aan L0DENFREY FIFA houdt vol Rusland moet in Santiago spelen Zeventien sponsors van amateurploegen gaan toch nog door Speelverbod ran KNVB yoor Varga federlaag EBBC a Europa Cup Coerver is belofte nagekomen Celtic toch via Velje in kwartfinales KOl^'/KWiAiRTET WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 SPORT T11/DRL11/H13 EN HAAG (ANP) De sectie bc- ald voetbal van de KNVB heeft Jax ervan op de hoogte gesteld dat iltan Varga de uitgeweken Hongaar e de Amsterdamse club maandag intracteerde, tot aan het eind van et seizoen in Nederland niet zal mo rn spelen. Is speler van llertha BSC was Varga ttrokken bij het Duitse Bundesliga- Ehandaal. Hem werd toen twee Jaar erboden in West-Duitsland te voet dien. De Westduitse bond hield de ogelijkheid open dat Varga wel in •t buitenland zou mogen spelen, (ij stellen ons echter op het stand- unt: schorsing is schorsing', aldus de cretaris-penningmeester van de NVB Henk Burgwal. 'Als hij daar et mag spelen, dan ook bij ons niet', p dat standpunt staan we al een jaar ing en het wordt gedeeld door vrij- el alle landen van Europa met uit- ndering van Schotland. Ajax wist ervan.' arga heeft zijn Duitse straf er voor lim de helft opzitten. Met ingang in het seizoen 1974-75 is hij in West- lultsland weer speelgerechtigd. En is ook hier. ap van Praag noemde aan de voor- ond van de wedstrijd CSKAAjax Sofia het uit Nederland ontvangen irlcht dat aan Zoltan Varga geen rerschrijving op korte termijn zal orden gegeven naar Ajax, een 'onge- ofwaardige zaak'. *Wc hebben volko- len gehandeld overeenkomstig de glementen die het betaalde voetbal Wit,' aldus de praeses van Ajax. 'Al- is Is waterdicht. In de eerste plaats ebben we een brief van de Duitse etbalbond waarin staat dat Varga n overeenkomst met die bond heeft sloten om twee jaar niet in een estduitse club te spelen. Hij is niet schorst. Voorts wordt daarin gezegd t hij wel buiten Duitsland dus k in Nederland speelgerechtigd En verder zijn wij in het bezit van it zogenaamde certificaat van trans- r van de Schotse voetbalbond. Voor IJ is het dan ook een ongeloofwaar- ge zaak dat Varga niet al in decem- tr zou mogen spelen van de KNVB.' EN BOSCH (ANP) Het ziet er let naar uit dat de Europa Cup-avon- ven van het Bossche EBBC lang Wen duren. De Brabantse vereni- ig verloor gisteravond de eerste edstrijd voor de Coupe Korac tegen wel Villeurbanne met 85102. Bij S. i rust was de achterstand 43—55. oor de return In Lyon heeft de Ne- irlandse club nauwelijks kansen, pscorers: EBBC: Steve Bravard 28, ince Fritz 24, Theo Kropman 16, Unch-Bus Fruit eindigde in een klei- overwinning voor Punch: 8076. de rust hadden de Belgen een Oorsprong van 43-37. Topscorers: iinch: Terr yFoster 20, Pieter van uyll van Serooskerken 18, Jaap «assen 14, Lace Strong 10, Charis Si- k eris 10, Jan Sikking 4, Kees Smit 2, Joon van Helfteren 2. Van onze speciale verslaggever SOFIA Hoewel de KNVB de speel- mogelijkheid van Ajax' jongste aan koop, Zoltan Varga, niet wil flatteren, gaan de Amsterdammers er van uit dat de Hongaarse vluchteling in december het rood-witte Ajax-shirt zal dragen. Ook de spelersgroep heeft zich op de kwantitatieve uitbreiding voorbereid. En vooral de aanvallers in de Ajax-selectie sealiseren zich dat hun posities door de komst van Arno Steffenhagen en Zoltan Varga aan kwetsbaarheid hebben gewonnen. De verhoogde onderlinge rivaliteit leidt, zo wordt dat vaak in voetbaltermen uitgelegd, tot een opgevoerde inzet en betere prestaties. Johnny Rep zou dat uit eigen erva ring moeten weten. Hij echter groeide in die sfeer uit tot Ajax' enfant ter rible. Toen Sjaak Swart Reps opmars naar de Amstrdamse hoofdmacht ver sperde, werd hij ongeduldig. Hij door brak regelmatig Stefan Kovac's disci pline, moest vaak tot de orde worden geroepen en leek daarom een moei lijke jongen. Herinnert Johnny Rep zich: 'Ik geloof ook wel dat Ik lasting kan zijn in dat soort situaties. Kovacs bleef maar schreeuwen dat ik geduld moest hebben en dat mijn tijd wel kwam, maar ondertussen veranderde er niets. En naar mijn eigen idee was dat ten onrechte. Daar kwam bij dat ik toen met de gedachte rondliep dat ik dan bij Ajax maar steeds op de re servebank zat, terwijl ik bij iedere an dere eredivisie-club in het veld zou staan. Dat maakte me onrustig'. Het betekent niet, dat Johnny Rep door Ajax' aankoopbeleid in paniek is gebracht. Ook omdat hij er zeker van is, dat hij in dat geval wel in zou kunnen pakken. 'In jezelf geloven, er van uitgaan dat je niet minder bent dan wie ook is een belangrijke basis', zo erkent Rep. De twijfels van toen hebben plaats gemaakt voor een rian te hoeveelheid zelfvertrouwen. Rep: Stefan Boskov heeft de opstelling van de ploeg van CSKA Sofia voor de tweede wed strijd tegen Ajax vrij gegeven. De ploeg wijkt op slechts één plaats af van de for matie die zaterdag in de uitwedstrijd met 1-2 van Spartak Pleven verloor. Jankov, die in Amsterdam wel speelde, heeft plaats moe ten maken voor Gaganelov. De opstelling van CSKA is: Filippov; Zaflrov, Vassilev, Penev, Gaganelov; Nikodlmov. Kolev, Srcdkov; De- nev. ZJekov, Marasjllev. 'Het komt uiteraard door mijn vaste plaats in het elftal. Dat wisselen, daar aan ga je kapot Je ziet het aan Ar nold Mühren, op die manier kun je geen carrière opbouwen'. Toch was het ook Johnny Rep, die In de sei zoenstart niet tot zijn beste prestaties kwam. Hij deelde in de algehele Ajax- malaise. Rep: 'Ik weet niet wat ik toen precies had, maar het lukte ge woon niet Mijn conditie was slecht. Wellicht door het verschil in trai- ningsarbeld dat er door de komst van Knobel ontstond. Maar ongetwijfeld ook door de trips naar Spanje die we toen gemaakt hebben. Ik had in die dagen al tijdens de warming up het gevoel dat ik doodop was. Daardoor daalde de animo uiteraard ook'. Het experiment met Johnny Rep als Ajax in training in het stadion van Levski in Sofia. centrumspits mislukte in die periode. 'Ik had het wel gekund, maar niet in een ploeg die niet draaide, dan heb je het namelijk juist in de punt van de aanval ongelooflijk moeilijk. Toch gaat mijn voorkeur naar een plaats in de flank uit. Daar kun je zo heerlijk zoeken, rotzooien, kortom lekker draaien'. Wat Johnny Rep dan ook de laatste weken weer doet. Tegen PSV manifesteerde het herstel zich zeer duidelijk, maar ook daarna trad hij regelmatig op de voorgrond. Tegen MVV nog fabriceerde hij twee treffers. Net op tijd voor Rep, die zijn ambities niet versluiert. Hij wil met Oranje tegen België spelen, hij wil ook met het Nederlands elftal naar de eindronde van het wereld kampioenschap. Want hoewel hij er over vier jaar nog bij zou kunnen zijn, zegt de pas 22-jarige Rep: 'Die kans ligt er, maar ik wil nu naar West-Duitsland. Over vier jaar zien we dan wel weer. Het Nederlands elf tal, dat wereldkampioenschap in het bijzonder, is mijn grote stimulans. Daarom wilde ik dit seizoen ook zo graag 'knallen', werkelijk laten zien wat ik kan. Toen dat aanvankelijk niet lukte, deed me dat pijn. Nu het weer lekker gaat, ben ik erg blij. En niet omdat, zoals wel verondersteld wordt, ik zo graag naar Spanje wil. Het liefst blijf ik namelijk in Neder land. Alleen als de financiële verschil len te ver uiteen lopen, dan moet ik wel. Dat ben ik tegenover mezelf ver plicht. Want ik ga er van uit, dat ik in de periode waarin ik voetbal, gel delijk gezien een maximaal rendement uit mijn capaciteiten moet halen. En zolang het sportief gezien met mij persoonlijk goed gaat, heb ik daarbij het voorrecht dat ik als jonge speler voor een ploeg als Ajax uitkom'. POUL ANNEMA WARSCHAU Tijdens het internationale toernooi, dat Feyenoord deze zomer in Parijs speelde, had Wiel Coerver een uitvoerig ge sprek met Jan Boskamp. Coerver, toen nog niet in functie als Feyen- oord-trainer, beloofde de tot dat moment alleen als wisselspeler op tredende Boskamp een eerlijke kans in het nieuwe seizoen. 'Coerver heeft zich aan zijn belofte gehouden. Daar alleen al ben ik erg blij mee', constateert Boskamp tevreden. Coerver sprak in de Franse hoofdstad óók uitvoerig met een andere wissel speler, die onder het bewind van Ernst Happel meer op de reservebank had gezeten dan in Feyenoord-één had gespeeld. Van Daele en Boskamp, bei den rasechte Feyenoorders, trokken gezamelijk hun konsekwenties uit de bemoedigende gedachtonwisselting met de nieuwe trainer. Boskamp herinnert zich: 'Voordat de training voor het nieuwe seizoen officieel begon, ben ik samen met Van Daele gaan trainen. We vonden het beiden noodzakelijk dat er iets moest gebeuren. Daarom zijn we iedere morgen om een uur of zeven in het park gaan trainen. Dat was een totaai nieuwe ervaring voor me. Maar toen Coerver 'officieel bij Feyenoord begon, had ik wèl een voorsprong op de anderen.' Jan Boskamp benutte zijn kans. De omstandigheden waren daarvoor dan ook beter dan ooit. Franz Hasil was er eindelijk ir. geslaagd bij Feyenoord weg te komen, waardoor een 'vaste' positie op het middenveld vrij kwam. Boskamp: 'Ik heb altijd goed kunnen begrijpen, dat ik achter Hasü kwam. Hij was tenslotte een uitstekende voetballer. Ik was een tweede keus die bij vlagen alleen als invaller in het eerste stond. En dan is het moei lijk om je te bewijzen.' Boskamp dankt zijn voorkeur bij Coerver ongetwijfeld voor een belang rijk deel aan zijn karakter. Ondanks zijn fanatisme heeft hij zelden of nooit geklaagd over zijn toch frustre rende positie op de reservebank. Hap pel staat bij hom nog steeds hoog aan geschreven. Maar sinds de komst van de van voetbal bezeten Coerver is Boskamp tóch beter gaan spelen. Bos kamp is sinds korte tijd veel minder een 'recht-toe-recm-aan'-voetballer dan voorheen. Boskamps slidingen zijn verbeterd, hij durft schijnbewegingen te maken en individuele acties te on dernemen. Het door hem geproduceer de openingsdoelpunt tegen Roda JC was afgelopen zondag tekenend. Bos kamp passeerde de Limburgse libero Hens Fischer uiterst koelbloedig en schoof de bal lakoniek in het doel van Roda JC. Een kwestie van zelfver zekerdheid. Boskamp zélf: 'Logisch. De vermoedelijke opstellingen van Feyenoord en Gwardla Warschau, die elkaar vanavond ln warschau ontmoeten, zijn: Feyenoord: Treytel; RlJsbergen, Van Daele, Jansen, Everse; Boskamp, De Jong. Van Hanegem; Wery, Ressel, Krlstensen of Schoenmaker. Gwardia Warschau: Poclallk; Llplnski, Kle- lak, Michallik, Davidczynsky; Sroka, Kwas- nleuwski, Masztaler; Malkiewlcz, Szymczak en Biernackl. Jan Boskamp hervatte begin dit jaar de training na een meniscus operatie. Hij werd toen op de fiets bijgestaan door Wim Jansen en verzorger Gerard Meijer. Zijn rentree is, naar dit seizoen al duide lijk geworden, zonder meer geslaagd. Nu ik vaste speler ben geworden durf ik automatisch meer risico te nemen. Want ik weet, dat ik er niet onmid dellijk weer uitgezet word. Mijn zelf vertrouwen is toegenomen. Een paar jaar geleden wist ik niet hoe snel ik een bal moest afgeven; ik wilde geen risico nemen. Niet tegenover de trai ner. ook niet tegenover mijn ploegge noten. Die angst om iets verkeerd te doen is natuurlijk funest. Vooral voor een middenvelder. Daarnaast is het vanzelfsprekend dat je beter gaat spe len als je constant in actie kunt ko men. Vorig seózoen nog probeerde ik het gemis aan wedstrijdritme in het a-elftal op te vangen door twee keer per week extra te trainen. Maar als een voetballer niet regelmatig speelt blijft hij in zijn ontwikkeling toch stilstaan.' Jan Boskamp is nooit een 'superta lent' geweest. Eerder een waterdrager van Feyenoords vedette op het mid denveld, Willem van Hanegem. Bos kamp heeft die bijrol geaccepteerd, al beseft ook hij dat hij nog veel beter kan. Maar ook zijn vorm lijkt aange tast door de voortdurende wisselingen in de ploeg. 'In de verdediging heb ben we dit seizoen geloof ik nog niet één keer in de ideale opstelling kun nen spelen. Dcor al die blessures wordt de ploeg onzekerder. Afgelopen zondag bijvoorbeeld zijn we in een soort paniek naar Limburg gegaan. Omdat we wisten, hoe moeilijk het daar kon worden. Achteraf was die wedstrijd een makkie voor ons. Maar een dergelijke instelling is natuurlijk toch niet bevorderlijk om een goede wedstrijd te spelen. Wat blessures be treft zit Feyenoord nu in de hoek waar de klappen vallen. Dat slaat te rug op de speelwijze van het elftal.' Vooral Boskamp raakt geïrriteerd als Feyenoord tegenslagen ontmoet. Hij bekent moeilijk tegen zijn verlies te kannen, na een nederlaag 's nachts nauwelijks de slaap te kunnen vatten. De bekentenis van Boskamp zal geen verbazing wekken voor hen, die hem bij een achterstand van Feyenoord in duel ziet gaan. Hard, meedogenloos, niet altijd 'professioneel'. Zoals op de inmiddels beruchte zaterdagavond, eind september, toen hij PSV-aanval- de trii NSCHEDE Wanneer de financiële doe «xxl bij NEC niet zo'n schrikbarende pi« ovang had aangenomen, had Frans taa Üjssen dit seizoen geen ervaring a imnen opdoen in het internationale nte >etbal. Dankzij die precaire financiële eor taatie liet NEC in de vorige trans- fu rperiode de prijs voor zijn talentvol- dr middenvelder zakken tot een voor 2 Twente aanvaardbaar niveau, ar Mjssen, bij NEC terecht al geroemd ,no owege zijn techniek en spelinzicht, in het competitiebegin al uitge- ba ®eid tot één van de belangrijkste litj wakmakers van FC Twente, die zich tneW over de grens (Aberdeen en Pa- sclthaiki) aandient als een belofte in me Nederlandse voetbal. 6 21-jarige Thijssen was ln de uit- tdstrijd tegen Twentes opponent 10 vanavond, Panahaiki, een van de w Wallendste spelers in de oostelijke nnatie. Hij zorgde door zijn docl- o int voor de riante uitgangspositie het Kohn-team in het streven om t derde ronde van het UEFA-cup ernoci te halen. De bescheiden Ujssen ('Ik ben nu eenmaal geen tnicschopper') laat zich bij Twente meer gelden dan voorheen in het talitatief armere NEC. Hij schrijft lt zelf toe aan de verandering van •rkklimaat En dat bedoelt hij dan loe breedste zin van het woord. 'Bij EC had ik gauw een defensieve taak. middenvelder kreeg Ik altijd van trver de opdacht om een man te Plgen, waar hij ook heenging. Bij Rente is dat heel anders. Ik mag mij van Kohn veel meer offensief opstel len dan ik voorheen deed. Het enige waarvoor ik in defensief opzicht moet zorgen, is positiedekking, maar ik kan op rechts achter de voorhoede blijven opereren. Die kans heb ik bij NEC nooit gehad. Op deze plaats voel ik mij pas echt in mijn element.' Thljsens rol als spelbepaler werd nadrukkelijker toen Johan Zuidema door de blessure van Jan Jeuring de kans kreeg om zijn schutterskwalitei- ten te bewijzen. Thijssen: 'Die combi naties met Zuidema lopen goed. Maar voordien met Jeuring klikte het ook best. In het begin is het even moei lijk geweest met Dieter Schwemmle. Maar dat komt waarschijnlijk omdat die problemen met de aanpassing had. Iedereen heeft kunnen zien dat het aanvallende deel van de ploeg de laat ste tijd beter is gaan draaien. De pro blemen liggen in het defensieve vlak, waar Epi Drost als rustbrengende fi guur toch wel erg wordt gemist.' De voormalige NEC-speler voelt zich in Twente duidelijk beter op zijn ge mak dan in Nijmegen. 'Ik heb geen problemen met de aanpassing gehad. Bij Twente gaan de spelers als vrien den met elkaar om. Je legt over en weer bezoeken af en dat kweekt een band, die doonverkt op het veld. We hebben veel voor elkaar over en zijn niet te beroerd om het werk van een aander op te knappen als dat nodig ls. Bij NEC zag je elkaar alleen maar op de training. Voor de rest was het uit. Ik kan mij niet voorstellen dat er an dere clubs zijn, waar de sfeer tussen de spelers onderling zo goed is als juist hier bij Twente. Voor mij is het verschil met vorig jaar in ieder geval duidelijk. Je merkt het ook aan het publiek. In Nijmegen begon het pu bliek zich pas te roeren als je met 20 of 30 voor stond. Dan is het niet meer nodig. In Enschede is dat anders. Toen wij tegen Groningen met 21 achter kwamen, hoorde ik dat het publiek massaal achter ons stond. De toeschouwers hebben ons toen over dat moeilijk moment heen- geschreeuwd.' Frans Thijssen heeft vorig seizoen zelf aangedrongen op een transfer. 'Ik wilde weg bij NEC. omdat lk vond dat ik daar te weinig mogelijkheden had. Bovendien beviel het steltype mij niet. Aanvankelijk zag het ernaar uit. dat ik naar PSV zou gaan. Maar toen de gebroeders Van de Kerkhof terugkeerden naar Brabant kwam er een plaats bij Twente vrij. De vraag prijs van NEC was aanvankelijk bui tensporig hoog. Maar doordat NEC diep in de geldzorgen zat, moesten ze mij weer verkopen en tot een akkoord komen met Twente. Voor mij bete kende dat de kans om in contact te komen met het internationale voetbal. Dat is zowel in sportief als in finan cieel opzicht een aantrekkelijke affai re'. Voor Thijssen betekende de overstap van NEC naar Twente ook de over gang van het full- naar het door Twente zo sterk gepropageerde semi- professionalisme. Thijssen: 'Toen ik van de amateurclub Malden naar NEC werd gehaald, was de eis voor de spe lers van de selectiegroep full-professi- onalisme. Dat houdt dus in naast het voetballen geen ander beroep. Als 18- jarige vind je dat natuurlijk prachtig. Maar na één seizoen gaat dat verve len. Ik trainde 's morgens anderhalf uur en 's middags opnieuw ook bijna twee uur. Voor de rest van de dag heb je niets te doen. Het zijn die tus senuren waarin Je eigenlijk maar een beetje rond hangt en niets nuttigs doet Van studeren komt over het al gemeen weinig, omdat er ook geen enkel 'moeten' achter zit. Na het be halen van het middenstandsdiploma heb ik nog een half jaar op kantoor gewerkt, tot ik bij NEC een full-prof contract tekende. Sinds die tijd heb lk niets anders ge daan dan voetballen. Dat veranderde door mijn komst naar Twente.' De in Oldenzaal woonachtige Thijssen voelt zich als semiprofessional geluk kiger dan als volledig beroepsvoetbal ler. 'Ik kreeeg een baan aangeboden bij het Arke's reisbureau, waar Kalle Oranen ook al werkt. Het grote voor deel van die baan is, dat je niet de hele dag met voetbal bezig bent. Je komt nu ook met andere zaken in aanraking waar je je gedachten over moet laten gaan. Daardoor heb je ln de tijd die je nog rest, meer trek in voetbal. De hele dag voetbal en niets anders leidt tot verveling.' JOOP HOLTHAUSEN Ier René van de Kerkhof met een or dinaire kopstoot tegen de grond werk te. Het kostte hem een schorsing van drie weken. Boskamp nu: 'Als het niet lukt, ga ik door een muur heen. Wat ik toen gedaan heb is aan geen kant goed te praten. De heb er spijt van en dat voorval is een erg goede waarschuwing voor me geweest Ik handelde in een flits, besefte op dat moment niet werkelijk wat ik deed. Het zal me niet snel opnieuw gebeu ren. Temeer niet, omdat het me een heleboel geld heeft gekost.' Jan Boskamp is pas 25 jaar, maar heeft desondanks al een volwaardige carrière in de voetbalsport achter zich. Dat in de eerste plaats omdat hij ai zeer jong van. Feyenoord een prof contract kreeg aangeboden en een van de vaste klanten voor de diverse ver tegenwoordigende elftallen was. Bos kamp heeft bijna de hele opleidings school doorlopen. Hij acteerde in de UEFA-jeugd, Jong Oranje (meer dan twintig keer), het Nederlands b-elftal en behoorde één keer tot de selectie van het hoogste Oranje-elftal. Bos kamp: 'Toch heb ik het meeste te danken aan het militaire elftal. Jan Zwartkruis, de trainer van die ploeg, heeft me verder geholpen. Iedere voetballer is van zijn aanwijzingen be ter geworden. Een unieke man.' Het contract van Jan Boskamp, die door Feyenoord voor één seizoen aan wijlen Holland Sport uitgeleend werd, is aan het einde van dit seizoen rijp voor vervanging. Boskamp beseft, dat hij straks een belangrijke beslissing moet nemen. Zijn maatschappelijke basis voor de toekomst is wankel. Slechts voetbal vult zijn leven. Een alternatief is er voorlopig niet. 'Ik leef met de realiteit, dat ik nog niets achter de 'nand heb en weet dat ik la ter duidelijk een stap terug moet doen. Ik wil nu het middenstandsdi ploma gaan halen. Voor méér heb ik geen tijd, omdat ik iedere dag bij Feyenoord bezig ben. Het enige dat ik nu kan doen, is een goed seizoen ma ken om straks in eon zo gunstig mo gelijke positie over het contract te kunnen praten.' Jan Boskamp, geboren en opgegroeid op een steenworp afstand van de Kuip, heeft vanavond in Warschau tot taak de ongetwijfeld hevige aanvals golven van Gwardia op te vangen. De 31 voorsprong moet voor Feyenoord voldoende zijn om de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker te bereiken. Maar Boskamp rekent toch op problemen. Juist, omdat zijn ploeg door de absentie van de geblesseerde aanvoerder Dick Schneider in de ver dediging verzwakt is. Boskamp: 'De Polen zullen ongetwijfeld niet zacht zinnig gaan spelen, omdat wij er in de eerste wedstrijd ook duidelijk de beuk hebben gegooid.' Als afweenvapen zal Boskamp in de Poolse hoofdstad ongetwijfeld vóór Feyenoord een hoofdrol kunnen ver tolken. Want ook een schorsing van drie weken kan een karakter nauwe lijks veranderen. Ook dat weet de in het veld impulsieve Boskamp. GERR1T DEN AMBTMAN Sandor Bares tvil spoedvergadering ZURICH-MOSKOU (Reuter, DPI, Tass) De Internationale voetbal- federatie (FIFA) blijft bij zijn be sluit dat de kwalificatiewedstrijd tussen Chili en Rusland voor het wereldkampioenschap in Santiago moet worden gespeeld. Rusland weigert deze (tweede) wedstrijd (de eerste eindigde in Moskou in 0—-0) in Santiago te spelen, omdat in het stadion daar tegenstanders van het nieuwe militaire bewind ln Chili worden vastgehouden. Nadat een bestuurslid van de Rus sische voetbalbond nogmaals had gevraagd de wedstrijd op neutraal terrein te spelen, verklaarde Stan ley Rous (voorzitter van dc FIFA); "De FIFA ziet geen aanleiding zijn besluit te herzien. Op aandringen van dc Russen is nogmaals de 21 leden van het organisatie-comité van het wereldkampioenschap ver zocht hun standpunt te bepalen en het resultaat hiervan was duide lijk: 15 spraken zich uit voor het spelen in Santiago, drie pleitten voor neutraal terrein, terwijl de overige drie niet reageerden.' Rusland heeft inmiddels bijval ge kregen van de Oosteuropese lan den. In een vraaggesprek met het blad Sovietsky Sport stelt de Hon gaar Sandor Barcs, vlce-voorzitter van de FIFA, zich achter het standpunt van dc Russen. Barcs stelt voor het dagelijks bestuur van de FIFA ln een spoedvergade ring bijeen tc roepen. Sovietsky Sport, dat het absoluut immoreel vindt tc spelen ln een stadion dat als concentratie-kamp voor de aan hangers van wijlen president Al- lende wordt gebruikt, wijst er op dat de FIFA een precedent heeft geschapen, door er in toe te stem men dat Portugal en Bulgarije hun uitwedstrijden tegen Noord- Ierland op neutraal terrein speel den vanwege de toestand in Noord- Ierland. Barcs zei het tc begrijpen dat Rus land niet wil spelen in een stadion waar de junta heeft gemoord. In dezelfde bewoordingen liet Neues Deutschland, het dagblad van de Oostduitse communistische partij zich uit. Het blad schrijft; 'Het ls onmogelijk tc vragen dat het Rus sische voetbalelftal of het team van welk ander land ook speelt op grond die is doordrenkt van het bloed van dappere en eerlijke men sen. 'Het Oostduitse persbureau ADN zei dat niemand het zou kun nen begrijpen als de FIFA op het standpunt zou blijven staan dat de wedstrijd ln Santiago moet worden gespeeld. Wanneer dc FIFA en Rusland niet van hun standpunten terugkomen, wordt Rusland geacht de wedstrijd tc hebben verloren en zal Chili uitkomen in de eindronden van het toernooi om de wereldtitel. DEN HAAG De amateursponsors zijn mokkend akkoord gegaan met de door de KNWU ingevoerde beperkende maatregelen voor de sponsoring van amateurwielrenners. Zeventien sponsors hebben de KNWU laten weten ook volgend seizoen reclame te willen maken door middel van sponsoring van een amateurwielerploeg. Bij die zeventien bevinden zich alle belangrijke formaties van de afgelo pen seizoenen: Caballero, Delbana, Am stel, Jan van Erp, Trico Nobel, Ketting en ook Frisol. Deze laatste sponsor, die o.a. Fedor den Hertog onder zijn renners telt, heeft dat ak koord echter met voorwaarden omge ven. Frisol en Den Hertog gaan name lijk een kort geding aanspannen tegen de KNWU, waarin zij die beperkende maatregelen aanvechten. Van de ge rechtelijke uitspraak in dat kort ge ding zal afhangen of Frisol de sponso ring van de amateurwielerploeg voort zet. Het afgelopen seizoen telde de KNWU 24 amateurwielersponsors. Vijf daar van hebben laten weten definitief te zullen stoppen: Victoria, Kroon, Esmi, Larooy en Van Dijk. Twee sponsors hebben de KNWU gevraagd om de be slissing al of niet door te gaan nog even te mogen aanhouden: Drink- waard en Automatic Holland. VEJLE (Reuter) Het Schotse Cel tic is er gisteravond toch in geslaagd zich te plaatsen voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Hoewel Celtic ln de eerste wedstrijd voor de tweede ronde, in Glasgow, tegen het Deense Vejle BK niet verder kwam dan een doelpuntloos gelijkspel, wonnen de Schotten gisteravond in Vejle met 0 1. Het enige doelpunt werd gemaakt door Lennox. Er waren 19.000 toe schouwers. Voor Liverpool daarentegen is de strijd om de Europa Cup I afgelopen. De Engelse kampioen die de eerste wedstrijd tegen Rode Ster Belgrado met 21 had verloren, ging gistera vond thuis met dezelfde cijfers ten onder. De Joegoslaviërs namen na 60 minuten een voorsprong door Lazare- vic, Lawler maakte zeven minuten voor tijd gelijk, maar Jankovic zorgde in de laatste minuut voor 12. Er waren 45.000 toeschouwers. In het toernooi om de UEFA-Cup is het Westduitse Fortuna Dllsseldorf er in geslaagd op eigen terrein een ach terstand van 21 ongedaan te maken en zo de derde ronde te bereiken. Fortuna verloor de eerste wedstrijd tegen Admira Wacker (Oostenrijk) met 21, maar gisteravond zegevier den de Westduitsers met 30. Alle doelpunten vielen in de eerste helft en kwamen op naam van Brei (2) en Geye. Ook FC Köln bereikte de derde ronde van de UEFA-Cup. Na üi Marseille met 2—0 te hebben' verloren, werd het gisteravond in Keulen tegen Olympique 60. Bij de rust was de stand reeds 40 ln het voordeel van FC Köln. De renners uit de ploegen, die een punt hebben gezet achter de wielerac- tiviteiten, zijn vrij om naar een ande re sponsor te gaan, mits zij natuurlijk volgens de nieuwe KNWU-reglemen ten deel mogen uitmaken van een dergelijke ploeg. Voor die renners, die volgend jaar niet meer in een gro te sponsorploeg mogen zitten dege nen die voor 1949 geboren zijn wordt de mogelijkheid om aan grote wedstrijden deel te nemen beperkt Zij kunnen uitsluitend via een club sponsor of via een gelegenheidsploeg in klassiekers en Olympia's ronde door Nederland uitkomen. De moge lijkheid tot clubsponsoring wordt overigens uitgebreid, doordat gespon sorde clubrenners hun werkterrein voor deelname aan van-stad-totetad wedstrijden nu niet meer beperkt zien tot twee provincies, maar ln het hele land aan dergelijke wedstrijden kunnen deelnemen. De organisatie van de nationale kam pioenschappen op de weg voor profes sionals, amateurs en dames is door het hoofdbestuur van de KNWU toe gewezen aan sportmanager Vissers, die dat evenement ook al in 1972 or ganiseerde. Vissers was met een be drag van 72.000 gulden de hoogste van de zeven inschrijvers. Daarmee is de organisatie van het Nederlands kampioenschap weer in particuliere handen overgegaan. De titelstrijd op de Couberg in Valkenburg werd dit jaar georganiseerd door vier Limburg se wielerclubs, die daarvoor 63.750 gulden aan d- KNWU betaalden. Vis sers heeft de KNWU een aantal koer sen voorgesteld, waaruit de sportoom- missie uiteindelijk een keuze zal moe ten maken. Schaatsen —De Nederlandse kampioene kunstrijden Dlanrre de Leeuw heeft in Londen de Rlchmond-Trophy gewonnen. De zevenUenJarlge Nederlandse, the ln Amerika woont, ging bij het vrij rijden de Zwitserse Karen Iten voorbij, die na de verplichte figuren de leiding had. Schaken Carla Bruinenberg heeft haar achterstand op de leidende Ada van der Glossen bij het Nederlands dameetchaak- kamploenschap in Oosterbeek verkleind tot een half punt. In de seede ronde won Carla Bruinenberg van Mleke van Eist. Ada van der Glessen kwam remise over een met Cora van Gent. Zeede ronde: Co- ra van Gent-Ada van der Glessen tt-H. Ellis de Graaf-Jeanette Mulder 0-1, Rle Timmer-Anneke Schol 1-0, Erica Belle- Fenny Heemskerk afg. Mleke van Elet- Carla Bruinenberg 0-1. Stand: 1. Van der Glessen S pnt. 2. Bruinenberg 4V6, 3. Mulder 4. Van Gent 3. Dammen Baris Dukel, Nederlands damkampioen In 1959, ia op e3-Jar1ge leeftijd na een langdurige riekte ln tljn woonplaats IJmulden overleden. Sinds 1967 was hij nationaal grootmeester. Naast zijn nationale titel vormde zijn deelneming aan het wereldkampioenschap ln I960 een hoogtepunt. HIJ werd samen met de Belg Hugo Verpoost nsgende met 23 punten ln dit ln Nederland gehouden toernooi. HIJ was een groot propagandist voor de damsport en heeft over deze sport bijzonder veel geschreven ln diver se kranten en tijdschriften. Autosport In verband met de noodza kelijk gebleken bezuiniging op het ge bruik van benzine en oUe, heeft de KNAC besloten de ter ere van haar 73- Jarlg Jubileum uitgeschreven KNAC-24 uurs rit, die gehouden zou worden van 30 november op 1 december, tot een na der tijdstip uit to stellen. (ADVERTENTIE) LET OP VOOR MODE DIT WERELDMERK Verkoopadressen worden verstrekt door: H. J. J. Hogestijn, Amsterdam, telefoon 710261.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11