'Verkeersverzekering niet dé oplossing' Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heelt? Neem dan een RPS beleggingsrekening: Meer rente! Personalia •ennia verzekeringen 'Artsen houden problemen vaak te lang onder zich' Rijkspostspaarbank Wetenschappelijk congres brak door naar publiek Mek Reactie op rapport van verkeersslachtoffers: Ruim 20.000 overzeese rijksgenoten in fl'dam Luns: misverstand binnen NAVO uit de weg geruimd Zekerheid voor uw gezin begint met overleg. Uw verzekeringsadviseur verwacht u. —vooreen vertrouwd houvast- AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N.V. Uw nationale spaarinstelling. Belangrijk kenifysisch onderzoek ter sprake in Aix-en-Provence Wetenschap 'en TROUW/KWARTET WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAlAG Of vervanging van ons huidige recht door een verplichte verkeersverzekering alle problemen zou oplossen is volgens de heer J. F.. Overmeire, directeur van de schadeafdeling van een grote verzekeringsmaatschappij, nog zeer de vraag. De heer Overmeire reageert hiermee op het dinsdag in onze krant geplaat ste artikel over een rapport van een werkgroep van verkeersslachtoffers waarvan onder meer de Haagse arts dr. L. J. A. Schoonheyt deel uitmaakt. In dat rapport wordt onder meer kri tiek geuit op de afwikkeling van per soonlijke schadegevallen door de ver zekeringsmaatschappijen. De heer Overmeire: 'Waarom zou er wel voor de verkeersslachtoffers, on geacht de schuldvraag, schadevergoe ding via verplichte verzekering moe ten komen en niet voor de slachtof fers van bijvoorbeeld ongevallen in huis, wier aantal voor dat van het De officier van justitie maakte de op merking bij de behandeling van de zaak tegen een vijftigjarige man die zijn vrouw door messteken en dicht knijpen van de keel om het leven ge bracht heeft. Hij eiste ontslag van rechtsvervolging, een verklaring van krankzinnigheid en terbeschikkingstel ling van de regering. Deze eis is in de direct daarop volgende uitspraak be vestigd. Mr. von Meyenfeldt zei dat de man ook vroeger al verpleegd is in een psychiatrische inrichting. Hij was ont slagen en had medicijnen mee naar huls gekregen die hij in verband met een hartkwaal niet goed verdroeg. 'Elke week kom ik wel een paar geval- len tegen in mijn werk, waarbij ik tot AMSTERDAM Het bureau van de statistiek der gemeente Amsterdam heeft een schatting gemaakt van het aantal overzeese rijksgenoten in de hoofdstad. De volkstelling 1960 gaf als bestand van in Amsterdam woon achtige personen met als geboorteland Suriname of Nederlandse Antillen 2712. Tussen 1960 tot en met eind mei 1973 vestigden zich 21.323 perso nen in Amsterdam die de Nederlandse nationaliteit hadden en als plaats van herkomst Suriname of de Nederlandse Antillen. Er vertrokken er in die pe riode 5852, zodat er een vestigings overschot is van 15.471. Het aantal levendgeborenen, van wie tenminste een van belde ouders Suriname of Ne derlandse Antillen als geboorteland heeft bedroeg tussen 1960 en eind mei 1973 3350. Met inachtneming van de sterfgevallen in die periode, vertrek naar andere gemeenten in Nederland of het buitenland, komt het centraal bureau voor statistiek op een totaal telling van 20687 met een marge van 1210 overzeese rijksgenoten in Amsterdam. verkeer niet onderdoet. Zijn ver keersslachtoffers belangrijker men sen?' 'Laten we even een kijkje nemen op de schadeafdeling van een verzeke ringsmaatschappij. In de praktijk komt het erop neer dat in meer dan de helft van het aantal schaden de be trokkenen een afwijkende lezing ge ven. Dan moeten inlichtingen worden gevraagd bij getuigen, of als er pro cesverbaal is opgemaakt maar dat gebeurt niet zo vaak meer kan de politie uitkomst geven. Maar dat vergt tijd. Het opvragen van een pro cesverbaal duurt tenminste dertig da gen. de conclusie kom dat eerdere signale ring van de moeilijkheden en eerdere hulp door het maatschappelijk werk of de kerk of door wat dan ook veel nuttig effect zou hebben gehad. Ik merk ook dat artsen zich vaak op hun zwijgplicht ais medicus beroepen om bijvoorbeeld gezinsproblemen waarvan zij weet hebben niet door te geven', aldus de heer Von Meyenfeldt. DEN HAAG (ANP, Reuter) De tweespalt in de NAVO over de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten is voor een deel weggenomen op de conferentie van ministers van defen sie in Den Haag. Secretaris-generaal van de NAVO Jo sef Luns zei dat enkele misverstanden tussen de VS en hun Westeuropese bondgenoten waren opgelost. De mi nisters van acht NAVO-landen, onder wie James Schlesinger van de VS, zijn in Den Haag bijeen voor een gesprek over de NAVO-politiek voor kernwa pens. Maar over de vergadering hing de schaduw van het conflict tussen de VS en de Westeuropese landen over het beleid van de VS ten aanzien van het Midden-Oosten. De Europese NA- VO-leden waren verbolgen over Nixon's besluit om de Amerikaanse troepen in staat van alarm te brengen zonder de NAVO-partners daarover van tevoren In te lichten. De Ameri kanen verweten de Europeanen, dat ze de Amerikaanse politiek voor het Midden-Oosten te weinig steunden. Zonder op details te willen ingaan zei Luns gisteren, dat na de eerste zitting de lucht aanzienlijk was opgeklaard. Hij sprak van een zeer positieve ver gadering. Ook tussen West-Duitsland en de VS 'was de lucht geklaard', al dus Luns. Als de schuld bij verzekerde ligt en de tegenpartij ernstig werd gewond, zal de verzekeringsmaatschappij con tact opnemen met de eiser. Blijkt het letsel zodanig, dat over de duur en het verloop van de genezing (nog) niets te zeggen valt, dan kan er ook niets worden geregeld. Wel zullen in vele gevallen materiële schaden en reeds betaalde onkosten bij wijze van voorschot worden uitgekeerd. Om zich over het letsel een beeld te kunnen vormen wordt een medicus gevraagd aan de medisch adviseur van de maat schappij een rapport uit te brengen'. 'Misverstanden' 'En hier komen we aan een bron van veel misverstanden. Het komt bijna noodt voor dat de medisch adviseur dit onderzoek zelf doet. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van in de buurt van het slachtoffer wonende artsen, die na onderzoek contact met de behandelende medici opnemen. Bij ernstig letsel zal een specialist wor den gevraagd het onderzoek te ver richten, die 'overleg zal plegen met de behandelende specialist(en)'. Ook deze specialisten zijn niet in dienst van de verzekeringsmaatschap pij maar declareren hun opdracht bij die maatschappij. Verder staat het ie dereen vrij zelf een arts te nemen en diens rapport aan de medisch advi seur van de verzekeringsmaatschappij te zenden. Zijn de medici het niet eens, dan wordt een derde arts meestal een hoogleraar wiens integri teit door ieder wordt erkend, om een bindende uitspraak gevraagd'. 'Als de gevolgen van het ongevalslet sel zijn vastgesteld, kan de definitieve schaderegeling plaatshebben. En hier komen we op het punt van de lange duur. Dat assuradeuren schadebeta- ling uitstellen vanwege de rente zoals in het stuk van gisteren stond, is niet juist. De eiser kan sinds enkele jaresn, ook zonder procedure, wettelijke ren te vorderen (thans acht procent). Die rente gevoegd bij de kosten van de schadebehandeling maakt uitstel van betaling voor de verzekeraar niet aan trekkelijk. Vroeger werd assuradeuren verweten te snel te regelen, waardoor het slachtoffer later met niet vergoe de schade bleef zitten. Een definitieve schaderegeling kan en mag pas gebeu ren als het herstel van het slachtoffer een feit is of als vaststaat dat geen verder herstel mogelijk is'. 'Verkeerslachtoffers worden soms voor lange tijd uit hun werk en gezin gerukt. Dit roept vaak verstoring van de rechtsgevoelens op. Men zou het liefst de dader laten boeten voor zijn wandaad. In de plaats van die dader treedt dan gelukkig want daders zijn vaak niet erg bemiddeld de verzekeringsmaatschappij. Gaat er dan iets mis, dan deugt noch maatschappij noch systeem. Het is van belang als de verzekeringsmaatschappij na enige tijd niet zelf contact zoekt, zij die voor het slachtoffer optreden, vragen om een bezoek van een schadedeskun- dige. In een gesprek vindt men elkaar vaak eerder dan in een langdurige en partijen soms van elkaar verwijderen de correspondentie'. 'Ook schadecorrespondenten zijn men sen. Er is geen bedrijf waar zo ge makkelijk en door zo velen wordt overvraagd. Als de schadecorrespon- dent het teveel gevraagde weigert, hoort de maatschappij zich zelden lof toezwaaien'. Aldus de heer Overmeire. Retditerlmzcht Aan Maan is per 1 januari 1974 eervol ont slag verleend uit zijn ambt van offi cier van justitie, in Den Haag. Onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Overleden Op 63-jarige leeftijd is aan een hartaanval overleden mr. H. Pop, burgemeester van Dinteloord en Prinsenland in West-Brabant. De heer Pop is 27 jaar burgemeester van Din teloord en Prinsenland geweest. De begrafenis is donderdagmiddag op de algemene begraafplaats in Dinteloord. (ADVERTENTIE) Officier van justitie in Utrecht: Van een verslaggever UTRECHT 'Door tekortschieten van de medische wetenschap en van de etliiek in maatschappelijk opzicht kunnen veel gevallen pas worden rechtgetrokken in de sfeer van het strafrecht. Te wei nig worden probleemgevallen waarvan de arts kennis draagt door verwezen naar de maatschappelijke hulpverlening. Als de zaak dan ontspoort moet de justitie eraan te pas komen'. Dit zei de Utrechtse officier van justitie mr. G. W. von Meyenfeldt gisteren. gevestigd te Amsterdam UITGIFTE van Leningsbedrag Koers van uitgifte Inschrijving 8V4 pCt. obligaties 1973 per 1974/1988 in stukken groot nominaal f 1.000,- aan toonder. nominaal f 75.000.000.-. is in aansluiting op het prospectus d.d. 31 oktober 1973 vastgesteld op 100 pCt. tot donderdag 8 november, 15.00 uur op de voorwaarden van het pros pectus d.d. 31 oktober 1£T7& bij de kantoren van ondergetekende, waar prospectussen en inschrijviiigsbiljetten, alsmede - tot een beperkt aan tal exemplaren van de statuten en van haar jaarverslag over het boek jaar 1972, verkrijgbaar zijn. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK N.Y. Amsterdam, 6 november 1973 Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 41/2°/o rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden. 1,2 of 3 jaar niet aan te komen? Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kiest u maar: 5% rente bij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7% rente bij een opzegtermijn van 2 jaar. En zelfs 8% rente bij een opzeg termijn van 3 jaar! Toch is uw spaargeld niet geblok keerd. Al heeft u uw spaargeld niet van tevoren opgezegd u kunt er toch altijd over beschikken. In zo'n geval worden wel kosten in rekening ge bracht afhankelijk van het rentetype en het op te nemen bedrag. Nog meer RPS voordelen.Via een bank- of girorekening kunt u uw geld overmaken op zo'n renterijke beleg gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd wel een postkantoor in de buurt. I Ik wil meer weten cp Stuur mij de folder waarin alles I staat over de RPS Beleggingsrekeningen I met opzeggingstermijn. Naam: J Adres: I Plaats: U kunt deze bon in een envelop j zonder postzegel sturen naar de Rijks- j postspaarbank in Amsterdam. U kunt de folder ook telefonisch j aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal I hem even in het postkantoor. I We hebben allemaal reden om een beetje jaloers te zijn op de inwoners van Aix-en-Provence, in Zuid-Frankrijk, zo'n twintig kilometer boven Marseille. Want Aix-en-Provence beleefde twee maan den geleden zijn tweede 'Internationale conference over elementaire deeltjes', en daar zijn heel bij zondere dingen gebeurd. Daar hebben de congresserende na tuurkundigen zich nu eens niet alleen met eikaars vreselijk knappe onder zoek beziggehouden. Dat deden ze wel overdag, maar 's avonds waren er ge beurtenissen onder het motto 'natuur kunde op straat'. Daar konden de in woners van Aix terecht met al hun vragen en opmerkingen. Tegen een achtergrond van affiches en modellen stonden daar de weten schapsmensen klaar om met het pu bliek te praten over wat er maar ter tafel kwam. En dat varieerde van astrologie tot homeopathie, van kern reactoren tot gewetensproblemen bij wetenschappelijk onderzoek. En af en toe ging het ook nog over hoge-ener- giefysica, het onderwerp waar de ge leerde (dames en) heren het overdag op het hoogste niveau over hadden. Dat was om drie redenen opmerkelijk. Ten eerste omdat het (bij mijn we ten) nog nooit eerder was vertoond. Ten tweede omdat hoge-energiefysica zo ongeveer het specialisme is dat het verst van uw en mijn bed af staat. En ten derde omdat het werkte. Er waren elke avond letterlijk honder den mensen. En het contact groeide zo voorspoedig dat tegen het eind van de week congresgangers die vergeten waren, hun naamkaartje af te doen, het risico liepen dat zij overal op le trottoirs van Aix door voorbijgangers werden aangeschoten. 'Voor een paar dagen had Aix-en-Pro vence het gevoel dat het wist hoe een fysicus er uit zag. En, misschien even belangrijk, aardig wat natuurkundigen kregen de mogelijkheid, te ontdekken hoe het publiek er uitzag'. Zo eindigt het aanstekelijk enthousiaste verhaal in de net binnengekomen CERN Cou rier van oktober, die een en ander be richtte met de vertraging die een de gelijk maandblad past. Zoiets moet ei genlijk ljij elk wetenschappelijk con gres kunnen. Dit verhaal kan niet aanstekelijk genoeg zijn. Onderzoek We moeten het ook nog even hebben over het vreselijk knappe onderzoex waarmee de fysici in Aix elkaar de rest van de tijd bezighielden. Want op het gebied van de hoge-energiefysi- ca het gedrag van elementaire deeltjes, onderdelen van atoomkernen, wanneer zij met geweldige snelheden tegen elkaar botsen zijn heel boei ende dingen aan de hand. In de Europese fabriek voor dat soort botsingen, de organisatie voor kernon derzoek CERN die op de Zwitsers- Franse grens bij Genève grote deel tjesversnellers heeft en bouwt, is on langs een soort botsing waargenomen dat de bestaande theorie op zijn kop zet. De waarneming klinkt betrekkelijk simpel: een bepaald soort elementair deeltje, een neutrino, blijkt een ander elementair deeltje aan barrels te kun nen schieten zonder zelf daarbij in nog weer een ander deeltje te worden omgezet. De waarneming zelf was minder simpel, omdat een neutrino, in tegenstelling tot de meeste andere deeltjes, in geen enkel instrument een spoor nalaat. Dat maakt het con stateren van zulke botsingen er niet eenvoudiger op. Maar het is toch ge lukt. Onafzienbaar De gevolgen van die waarneming zijn onafzienbaar. Want ze veranderen iets aan de manier waarop we de materië le wereld om ons heen begrijpen. Die wereld krijgt gestalte door het optra den van wisselwerkingen, krachten de kracht waarmee de aarde ons aan trekt, de krachten waarmee de vezels van dit papier bij elkaar worden ge houden eb. op een nog kleiner ni veau, de krachten die elementaire deeltjes op elkaar uitoefenen. De natuurlunde had vier soorten krachten, met bijbehorende theorieën, nodig om wat men waarnam te 'ver klaren': de zwaartekracht, de elektro magnetische wisselwerking, en twee soorten wisselwerking tussen elemen taire deeltjes, die heel huiselijk de 'sterke' en de 'zwakke' worden ge noemd. Het verschil tussen die laatste twee kan ons op dit moment koud la ten, het is voldoende dat het gedrag van dat moeilijk grijpbare neutrino wordt beschreven door de theorie van de zwakke wisselwerkingen. En dat die theorie heel duidelijk zei dat het in Genève waargenomen gedrag niet bestond. Dat is op zichzelf niet onrustbarend. door drs. fiokPoppema Elke wetenschappelijke theorie 1 onjuist blijken, dat is alleen maar den om een betere te ontwerpen wèl klopt met alles wat we kunn waarnemen. En uit wèt er niet kl< komen dan meestal heel nieuwe zichten voort. Op papier Deze keer lag het een beetje ande om. De theorie waarin het neutrii wèl kon doen wat het bleek te doe bestond al een paar jaar op papie M Maar die greep zo diep in de bestaa WJ de structuur in, dat niemand er ai wilde wanneer er geen experimented^ aanwijzingen voor waren. Die theor w verminderde namelijk het aantal fu rr damentele krachten van viér tot dn 1 door de elektromagnetische en 'zwakke' wisselwerking te verklar: W; als twee aspecten van één (nog ono 111 noemd) verschijnsel. De laatste keer dat een vergelijkba theoretisch hoogstandjz werd uits haald, viel in de vorige eeuw. toi11 Maxwell elektrische en magnetiscl verschijnselen in een theorie same bracht, waartussen tot dan toe ei e niet of half begrepen samenhang a stond. Dat was de theoretische bas^ voor onder andere de ontwikt ling van radio. ri Of het nieuwe theoretische inzicht o( im zal leiden tot nieuwe toepassingen vi een vergelijkbare betekenis, kan c dit moment geen mens zeggen. Ma ei juist die onzekerheid is een van dingen die de fysici zo opwinde i» Voorlopig zijn ze overigens nog bez >g om de oorspronkelijke waarneming! wj verder te verfijnen. En dan zal nieuwe theorie door de degelijke \f tenschappelijke molen moeten: er o(n verwachte verschijnselen mee voojij^ spellen, en kijken of die kloppen. EKls als die niet kloppen, een betere theft* rie maken. K)jj BINNENLAND (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10