AKKOORD OP KOMST Jreigende jorlog eidt alom ot beraad Werkgevers zwichten onder druk van de oliecrisis Benzine 2,5 cent duurder Chef-staf vraagt ontslag Marathon zitting van 8 uur tn deze krant Tweede groep Chileense vluchtelingen Zigeunerkoning voor meer olie naar Koeweit krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Bijna de helft van Nederlanders miste z'n auto Vonhoff lijstaanvoerder Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 185 Meer keus in passende omgeving Bij VERDÜYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur MRO, TEL AVIV, BOEKA- SST, PARIJS (UPI, AFP, AP. iuter) Tegen de achtergrond een toenemende oorlogsdrei- rondom het Suez-kanaal is fdiplomatiek overleg over het dden-Oosten in alle hevigheid ortgezet. Amerikaanse minister van buiten- jdse zaken Kissinger vloog maandag ar de Marokkaanse hoofdstad Rabat, t startpunt voor een reis langs vijf abische hoofdsteden. Zijn Israëli- te ambtsgenoot Abba Eban begbn Boekarest besprekingen met de emeense leiders. Volgens diploma- ke bronnen in Oost-Europa zal hij ar ook een ontmoeting hebben met hoge functionaris van de Sowjet- Egypte begon een diplomatiek ensief in twee Europese hoofdste- n, vlak voor de ministersvergade- g van de negen EEG-landen in issel. Verder zette het Algerijnse atshoofd Bcumedienne zijn reis or de Arabische wereld voort met bezoek aan Koeweit, vermoedelijk verband met een op handen zijnde tbische topconferentie. Daarmee rdt ook de reis van de Libische lei- rKaddaffi in verband gebracht. Hij arde maandag terug van een bezoek Irak en Syrië. (ertussen neemt zowel in Cairo als Aviv de vrees toe, dat het broze tand rondom het Suez-kanaal het t zal houden. De Israëlische pers emt het Egyptisch dreigement om vijandelijkheden weer tc openen r serieus. Het Israëlische opperbe- meldde gisteren omvangrijke be- ndsschendingen van Egypte. Egyp- ie infanteristen, met ondersteu- g van tanks, zouden op verschillen- plaatsen in zowel het noordelijk het zuidelijk front in de Sinai vallen hebben uitgevoerd. Opval- d was, dat vooral het tweede Egyp- he leger dat in de noordelijke sec- gelegerd is, zich actief toonde, gens Israël hebben de Egyptena- hier en daar een zeer geringe lér- iwinst geboekt. Aan Egyptische t waren tenminstp twee doden ge len. apens Igens b-onnen in Londen heeft de ijet-Unie de afgelopen dagen weer 1 wapens naar Egypte en Syrië ge- urd. De verliezen, die beide landen de afgelopen oorlog leden, zouden r een goed deel weer zijn goedge- ïakt. Zowel Syrië en Egypte zouden iderden nieuwe tanks en luchtdoel- ;etten hebben ontvangen. In beide den zouden ook tientallen Russi- e adviseurs zijn aangekomen, n woordvoerder van de VN-vredes- cht in Cairo heeft gezegd, dat de amemers er nog steeds niet in ge- ïgd zijn de bestandslijnen van 22 Ober te vinden d-minister Hassan el-Zajjat was teren in Parijs als speciaal afgezant i president Sadat van Egypte. Hij cht president Pompidou een speci- boodschap van Sadat en sprak irna zeventig minuten met hem. rder had hij een gesprek met mi- ter van buitenlandse zaken Jobert, Werkgeversvertegenwoordigers Bartels (links) en Van Veen, zijn toekomstige opvolger bij Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het afsluiten van een centraal akkoord voor 1974 maakt een goede kans. Na liet afbreken van de onderhan delingen vorige week en na het daarop volgende dringende be roep van de regering het nog eens te proberen, slaagden de werkgevers en werknemers er gisteren in de voornaamste ob stakels voor het akkoord uit de weg te ruimen. De partijen werden het er na een ma rathonzitting van acht uur en na her haalde schorsingen eens over de vol gende punten: Er komt een loonsverhoging van 2\'2 procent (voor de helft in centen en voor de helft in procenten) en een compensatie voor de prijsstijgingen. Hiervan zal 0,33 procent echter niet worden uitgekeerd, omdat een aantal prijsstijgingen veroorzaakt worden door overheidsmaatregelen, zoals de verhoging van de benzine-accijns. De ir.k^mensgrcci van dc hogere inkomens zal worden afgeremd. Er vindt volledige prijscompensatie plaats voor inkomens tot 35.000 gul den. Voer die gedeelten van de inko mens, die boven de 35.000 gulden lig gen, zou het volgende moeten gelden: tussen de 35.000 en de 45.000 gulden, 75 procent compensatie, tussen de 45.000 en 60.000 gulden 50 procent en over wat meer verdiend wordt dan 60.000 gulden 25 procent. Verder praten Werkgevers en werknemers zullen donderdagavond verder praten over Tijdens een van de vele schorsingen van het overleg tussen beide partijen uit het bedrijfsleven iaat NVV-voorzitter W. Kok (2e van 1. aan zijn collega-vakbondsbestuurders een papiertje zien, waarop kennelijk iets geestigs staat, gezien de lachende gezichten. Verder v.l.n.r.: A. de Boon (NVV;, J. Spit (NKV), H. America ('voorlichter NVV) en J. Lanser (CNV). het prijsbeleid en een aantal niet-ma- teriële zaken, zo^ls de wenselijkheid 'erler bedrijf te verplichten een soci aal jaarverslag uit tc brengen, de openbaarheid van inkomens, het be- drijvenwerk van de vakcentrales en de problematiek van de werkende jon geren. Over het resultaat van de be sprekingen van gisteren zal de achter ban van de vakcentrales en die van de centrale werkgeversorganisaties zich in de komende dagen uitspreken. Doorslaggevend voor het succesvolle verloop van de besprekingen van gis teren is ongetwijfeld geweest de be reidheid van de werkgevers te praten over het 'aftoppen' van de inkomens- groei van de hoger betaalden. De drie vakcentrales wilden dit bereiken door een geleidelijke afbouw van de prijs compensatie: een compensatie van de helft voer het bedrag dat lussen .de 35.000 en 45.000 gulden verdiénd wordt, een kwart voor het inkomen tussen de 45.000 en 60.000 en hele maal geen compensatie voor wat bo ven de 60.000 gulden verdiend wordt. Hiermee zou tevens geld beschikbaar komen om voor de laagst betaalden iets extra's te doen. namelijk hen een minimum garanderen van 160 gulden per procent prijsstijging. Vorige week donderdag, toen de be sprekingen op niets uitliepen, weiger den de werkgevers dit stukje inko mensnivellering te aanvaarden en ook gisteren gaf drs. Bartels, voorzitter van het Verbond van Nederlandse on dernemingen, te kennen het niet juist te vinden. Hij wees erop dat er in het belastingp^kket van de regering al een stukje nivellering zit, dat de werkgevers een stukje nivellering hebben overgenomen met het accepte ren van het principe van een loons verhoging gedeeltelijk in centen en procenten en dat zij ook met een vloer in de prijscompensatie akkoord zijn gegaan, zij het met enkele uitzon deringen voor een aantal bedrijfstak ken De vakbeweging heeft hiermee vol gens dr. Bartels een 'viertrapsraket' in werking gesteld, waar de werkge- Zie verder pagina 5 Zie ook pagina 9 Opklaringen Eerst nog zwaar bewolkt met enkele buien, maar ook opkla ringen. Matige tot krachtige, aan de kust enige tijd harde tot stormachtige wind uit west tot noordwest. Maximum temperatu ren rond 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: hier en daar een bui, ook opkla ringen en plaatselijk nachtvorst. Morgen zon op: 07.45 onder: 17.02 maan op: 15.11 onder: 03.47 nderzoek Mducteurs zie al waar dat gepiep vandaan mt Gistermorgen kwam op Schiphol een tweede groep Chileense vluchtelingen, bestaande uit veer tien volwassenen en zeven kinde ren, aan. Onder de vluchtelingen was niet op deze foto de Chileense vrouw en de twee kin deren van de Nederlander Joep Wagener. De baby was nog niet geboren toen Wagener een maand geleden Chili werd uitgezet, na dat hij daar vier jaar had ge werkt. Van een verslaggever AMSTERDAM De zigeunerkoning Koko Petaio wil binnenkort naar Koe- wiet gaan om er te pleiten voor ver mindering van de olieboycot tegen Nederland Koko Petaio meent als neutraal leider van zigeuners over de hele wereld, meer succes te hebben dan tot nu toe langs politieke weg is bereikt. noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste G mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden DEN HAAG De benzineprijs gaat aanstaande zaterdag met 2,5 cent per liter omhoog. Ook de maximum-prijzen van andere aardolieprodukten worden opge schroefd. De petroleum gaat met 4,5 cent per liter omhoog, de gasolie wordt 4 cent per liter duurder en de zware stookolie twaalf en een halve gulden per ton. De olieproducerende landen hebben enige weken geleden de belastingen op ruwe aardolie aanmerkelijk verhoogd. Op grond van deze kostenstijging heeft de minister van economische zaken ermee ingestemd, dat de prijzen van aardolieprodukten zullen worden ver hoogd. Voor bijna alle Westeuropese landen is de oliecrisis nu het voornaamste probleem geworden. In tal van Europese landen wordt overwogen ook een rijverbod op zon dag in te voeren. Het autorijverbod in ons land zal aanstaande zondag waarschijnlijk ook voor buitenlanders gelden. De autowegen zullen er aanstaande zondag niet alleen verlaten bijliggen, ze zullen ook niet verlicht zijn. Overtreders van het autorijverbod zullen nog deze week voor de rechter geleid worden. Minister mr. Max van der Stoel (buitenlands zaken) probeert de Bene lux op één noemer te brengen. De gevolgen van de nieuwe rem op de olie-uitvoer vallen mee. Zie pagina's 5 en 15 Binnenland Van onze Haagse redactie DEN HAAG Luitenant-generaal IJsselstein, de chef generale staf, heeft met ingang van 1 december ont slag uit militaire dienst gevraagd. Hij meent dat hij zijn functie niet meer verantwoord kan uitvoeren door de gang van zaken rond het beruchte gcneraalsconflict. De generaal vindt, dat minister Vredeling maatregelen had moeten nemen tegen generaal Meijnderts. de commandant eerste le gercorps, die vertrouwelijke gegevens naar buiten had gebracht, grieven van de chef generale staf te gen het beleid werden nog weer ver sterkt door een opdracht van minister Vredeling aan generaal Meijnderts om diens ideeën over diensttijdverkorting die geen extra geld zal kosten, nader uit te werken, en direct aan hem de resultaten te rapporteren. Minister Vredeling heeft het plan van Meijn derts nodig voor zijn defensienota die begin volgend jaar klaar moet zijn. Hij hoopt dit plan eerder te krijgen door de generale staf niet in deze stu die te betrekken. Generaal IJsselstein, volgens wie generaal Meijnderts hele maal geen plannen voor diensttijdver korting heeft, was het volstrekt on eens met deze procedure en zag hier in de aanleiding voor zijn ontslagaan vrage. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Volgens een opinie peiling, in opdracht van AVRO's Tele- vizier verricht, heeft 45 procent van de Nederlanders de auto afgelopen zondag erg gemist en 43 procent de auto een beetje gemist. Twaalf procent had de auto in het geheel niet gemist. Volgens berekeningen hebben de Ne derlanders het afgelopen weekeinde gemiddeld ongeveer veertig kilometer minder gereden. Veertien procent heeft van het openbaar vervoer ge bruik gemaakt, 86 procent heeft dat niet gedaan. Toen de oorlog in het Midden-Oosten uitbrak, was 73 procent van de Nederlanders vóór Israël en zes procent voor de Arabieren. Geen me ning had 21 procent. De olieboycot heeft de mening van dc Nederlanders nauwelijks veranderd. Nu is 72 pro cent voor Israël, vier procent voor de Arabieren en 24 procent heeft geen mening. AMSTERDAM Naar wij vernemen zal oud-staatssecretaris Vonhoff optre den als lijstaanvoerder van de VVD voor de komende statenverkiezingen in Noord-Holland. De heer Vonhoff woonachtig te Amsterdam die thans geen statenlid is, zal voor zijn partij zitting nemen in provinciale staten. Drs. A. Schouten, a.r.-Kamerlid, rea geert op ons hoofdartikel over het plan-Lubbers ('Selectieve Investerings Regeling'). Zijn beschouwing én het commentaar van de hoofdredactie daar op, staan op pagina 11. Buitenland Nixon onzeker 9 Israël blijft ongerust 9 Kerk Gesprek met ds. Kaptein 2 Zorg voor joodse soldaten 2 Sport Ajax contracteert Varga 13 Economie Gevolgen van rem op olieuitvoer vallen mee Men schrijft ons Nieuwe boeken Jtndlo cn Puzzel Strips, feuilleton Recept Commentaar Diehtbli 'Waarom deed u niet open? Ik heb zeker vijf minuten staan bellen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1