Groeiende druk van alle kanten op Nixon om af te treden Cairo dreigt Israël met nieuwe strijd Israël: Cairo houdt onze gewonden vast Sowjet- Unie maakt zich los van Nixon Eban naar Roemenië en Fahmi naar Europa weer Weer verandert weerrapporten Zorg om olie TROUW/KiWARfTET MAlAATDAG 5 NOVEMBER 1973 BUITENLAND /TVEER T5/K7 WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) Steeds meer stemmen in de Verenigde Staten vragen om heit aftreden van president Nixon. Kranten en politici, die liem altijd gesteund hebben- zeggen nu, dat Nixon te weinig vertrouwen geniet om nog langer in het Witte Huis te kunnen blijven. Een afgelopen weekeinde gepubliceer de opiniepeiling van Gallup liet zien, dat Nixons populariteit al voor de mededeling, dat twee van de Waterga- te-geluidsbanden niet bestaan, tot een ongekend dieptepunt was gedaald. Volgens het Gallup-onderzoek heeft nog maar 27 procent van de bevolking vertrouwen in Nixon. Zestig procent keurt de wijze, waarop hij zijn taak vervult, af. Ruim dertig procent ge looft, dat hij uit zijn functie moet worden gezet Deze peiling werd ge daan direct na het weekeinde, waarin Nixon de speciale aanklager voor Wa tergate, Archibald Cox, de laan uit stuurde. Inmiddels is duidelijk, dat de onthul ling over het niet bestaan van twee omstreden geluidsbanden het vertrou wen in Nixon nog verder heeft aange tast. Hoe lang kan een man met zo weinig geloofwaardigheid nog aanblij ven, zo vroeg P. O'Neill, leider van de democraten in het Huis van Afgevaar digden zich af. William Buckley, een als conservatief bekend staand com mentator, voorspelde dat Nixon inder daad zal aftreden, vooral op aandrang van zijn vrienden in de republikeinse partij. Met name senator Barry Gold- water zou bij de president op aftre den willen aandringen. De eerste re publikeinse senator, die zich openlijk voor Nixons aftreden heeft uitgespro ken is Edward Brooke van de staat Massachusetts. Voor de televisie ver telde Brooke, dat hij ruim 7500 tele grammen had ontvangen waarin om afzetting van Nixon werd gevraagd. Daar tegenover stonden 441 reacties van supporters van Nixon. LAATSTE DIENST De New York Times kwam gisteren in een lang hoofdartikel tot de con clusie, dat Nixon moet aftreden, om dat zijn politieke en morele gezag af gebrokkeld is. 'De laatste grote dienst, die Nixon het land kan bewijzen is af treden,' aldus de Times, die hem al tijd heeft bestreden. 'Zo lang hij aan blijft, houdt hij het presidentschap gevangen in een zee van schandalen en het Amerikaanse volk in een moe ras van verontrusting en verlegen heid," meent het gezaghebbende dag blad. Maar ook de Detroit News, altijd een fervent verdediger van Nixon, vraagt hem nu heen te gaan. Daarmee kun nen drie jaar van twijfels, beschuldi gingen en tegenbeschuldigingen, die het de president onmogelijk maken om leiding te geven, voorkomen wor den, aldus Detroit News. Als hij niet aftreedt, moet serieus worden overwo gen hem af te zetten, zo voegt deze krant daaraan toe. Kranten in Chica go, die het ook altijd voor Nixon heb ben opgenomen, laten nu een soortge lijk geluid horen. Het weekblad Time Magazine, dat nog nooit eerder een hoofdartikel bevatte, dringt deze week aan op het aftreden van Nixon. 'Richard Nixon en het land zijn het punt gepasseerd, waarop geen terugkeer meer mogelijk is. Het ligt nu voor de hand, dat de president zijn functie opgeeft. Hij heeft onte genzeggelijk zijn morele gezag en het vertrouwen van het grootste deel van het land verloren, en daarmee zijn Nieuwe incidenten bij Suezkanaal CAIRO, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) Israël en Egypte zijn het nog steeds niet eens geworden over de uitwerking van het akkoord dat eerder was gesloten over de procedure van uitwisseling van ge wonde krijgsgevangenen. Het afgelopen weekeinde heeft Egypte herhaald dat uitwisseling van Israëli sche krijgsgevangenen pas mogelijk is nadat Israël zich heeft teruggetrokken op de posities die het volgens Cairo op 22 oktober innam. Gisteren verklaarde de Egyptische woordvoerder Achmed Anis dat Cairo vier dagen geleden al was begonnen met de overdracht van gewonde Israë li's. Maar dit is gisteren door Israël krachtig ontkend. Nachman Karni, de Israëlische legerwoordvoerder noemde de Egyptische verklaring 'niet waar.' De Israëlische radio heeft gisteren ge meld dat aan het Syrische front de lijken van 12 Israëlische militairen zijn gevonden. Zij waren aan handen en voeten met touwen vastgebonden. Vol gens Israël bewijst dit dat tenminste een aantal Israëlische krijgsgevangene door de Syriërs zijn afgemaakt. Pierre Gaillard, een hoge functionaris van het Rode Kruis, is zaterdag naar Damascus gestuurd in verband met de Syrische weigering lijsten met namen van Israëlische gevangenen ter beschik king te stellen. Syrië had eerder ver klaard lijsten over te dragen mits Is raël zich volledig houdt aan de Geneef- se conventies, waarin o.m. regels worden gegeven voor de behandeling va burgers in oorlogstijd. Volgens Syrië heeft Israël de burgerbevolking tijdens de oorlog tot doelwit van ac ties gemaakt. Zowel Egypte, Israël als de VN-vredes- macht in het Midden-Oosten hebben melding gemaakt van bestandsschen dingen. Een Finse VN-patrouille was vrijdag door artillerie beschoten. Bij Ismailia werd door de VN 'een vuur- wisseling tussen beide partijen' van 35 minuten gesignaleerd. Israël heeft gisteren bericht dat op verschillende plaatsen aan het Suezfront drie uur is geschoten met artillerie en lichte wa pens. Egypte begon, aldus Israël, die een aanklacht wegens drie bestands schendingen indiende.. Egypte heeft Israël ervan beticht zater dag viermaal het bestand aan het Su ezkanaal te hebben geschonden. Vol gens Cairo was gebruik gemaakt van vliegtuigen en artillerie. Volgens Israël was geschoten omdat eenheden van het omsingelde derde Egyptische le ger hadden getracht over het kanaal te ontkomen. Egypte heeft Israël er voort van be schuldigd vrijdag een aanval te heb ben gedaan op een radarpost, waarbij gebruik was gemaakt van via tv-came- ra's geleide bommen. vermogen om doelmatig te regeren.' aldus Time in zijn uniek hoofdartikel. VERNEDEREND De Engelse politicus Roy Jenkins, lid van het schaduwkabinet van Labour, vond datde VS hun gezag in de wereld dreigen te verliezen. Het Amerikaanse leiderschap dreigt op een vernederen de wijze in elkaar te storten als de Watergate-zaak niet binnen enkele maanden wordt opgelost, aldus Jen kins. Pete Stark, een democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, gelooft dat Nixon in staat is om een interna tionale crisis te forceren of een staats greep te plegen om zich te redden. Gezien het gedrag van de president lijkt hem dat niet uitgesloten. Martha Mitchell, de ex-vrouw van de oud-mi nister van justitie John Mitchell heeft voorspeld, dat Nixon voor april vol gend jaar zal zijn afgetreden. ZORGEN Woordvoerders van het Witte Huis la ten weten, dat Nixon niet denkt aan aftreden. Wel maakt hij zich zorgen over de verwarring rondom de zaak van de niet bestaande geluidsbanden, maar hij vertrouwt erop dat deze af faire kan worden opgelost. Zaterdag liet hij twee advocaten, die zijn verde diging leiden, naar zijn buitenverblijf in Key Biscaynè komen. Daar kwam vrijdag ook Stephen Bull aan, Nixons medewerker die voor de districts rechtbank in Washington vertelde, dat de president 29 september al wist dat de bandjes met de gesprekken met Mitchell en John Dean onvind baar waren. Buil zal dinsdag opnieuw worden verhoord. De senaatscommissie voor de Waterga te-zaak heeft de oud-minister van fi nanciën John Connally en zijn opvol ger George Shultz gedagvaard. Dit in verband met de steun van de melkin- dustrieaan het verkiezingsfonds van Nixon. De steun van de melkindustrie voor Nixon begon in maart 1971 in dezelfde week, waarin de regerings steun voor de melkprijs werd ver hoogd. WENEN. PARIJS (AP. Reuter, UPI) De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban is gisteren naar Roemenië gereisd om met de Roemeense leiders over de vredesrege ling in het Midden-Oosten te praten. In Parijs is gisteren de Egyptische minister van buitenlandse zaken Is mail Fahmi gearriveerd, die een reeks Europese hoofdsteden gaat bezoeken om Europese leiders de Arabische standpunten te verduidelijken. Ebans bezoek aan Roemenië zou on der meer bedoeld zijn meer informa tie te verwerven over de Russische opvattingen over een vredesregeling op lange termijn voor het Midden- Oosten. Roemenië is het enige land van het Warschau Pact dat diploma tieke betrekkingen met Israël onder houdt De Egyptische minister Fahmi 's in Europa om onder meer Parijs, Lon den en Belgrado te bezoeken in het kader van een Egyptisch 'diplomatiek offensief in Europa. De actie is be doeld steun van de Europeanen te winnen voor een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oos ten, zo is uit Egyptische diplomatieke bronnen vernomen. MOSKOU (Reuter) De regering van de Sowj et-Unie is duidelijk be zig zich wat los te maken van pre sident Nixon en zoekt naar andere relaties met de VS. Dit is de indruk van de meeste buitenlandse waarnemers in Mos kou. Ze constateren, dat de pers in de Sowjet-Unie steeds meer aan dacht besteedt aan de moeilijkhe den van Nixon en dat de kritiek op de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten scherper wordt. De vorige week was er een stroom van artikelen en commentaren voor ra dio en televisie, waarin de VS scherp werd aangevallen. Opval lend was dat het weekblad Nieuwe Tijden voor het eerst uitlegde, dat er een mogelijkheid bestaat om president Nixon af te zetten. In het buitenlands overzicht van het partijblad Prawda werd giste ren het bevel om de Amerikaanse troepen lil staat van alarm te bren gen veroordeeld als een poging om de spanning kunstmatig op te voe ren. 'De spanning wordt opgevoerd door het verspreiden van fantasti sche verzinsels over de bedoeling van de Sowjet-Unie,' aldus de Prawda. De gezaghebbende com mentator Primakow zei in een te levisieinterview, dat de Amerikaan se paraatheid 'volkomen onge grond' was. Hij vermoedde dat er verband bestond tussen het bevel tot paraatheid en de Amerikaanse binnenlandse politiek. MINDER GEZAG De Prawda liet er geen twijfel over bestaan, dat de Sowjet-Unie blijft streven naar ontspanning in de wereld en een vreedzame oplos sing in het Midden-Oosten. Waar nemers zijn email overtuigd, dat de toenemende aandacht voor de moeilijkheden van Nixon toch te maken heeft met een koerswijzi ging in de politiek van het Krem lin. De Sowjet-Unie heeft haar po litiek van ontspanning tot nu toe geheel gebaseerd op haar relatie President Nixon (rechts) maakte in Florida een kort tochtje met de boot van zijn vriend en miljonair Rebozo (in het midden), die vorige week ook in opspraak kwam in ver band met de beschuldigingen aan het adres van de president. met de president zelf. Nu Nixon door de Watergate-zaak in de VS steeds meer gezag verliest lijkt het Kremlin er behoefte aan te hebben zijn verhouding met de VS een wat bredere basis te geven. Tot nu toe heeft de Russische pers niet geschreven over de beslissing van president Nixon. om de wet die de Sowjet-Unie belangrijke handels voordelen moet geven, voorlopig niet door het congres te drukken. Toch zal het falen van de president om deze wet er snel door te krij gen van grote invloed zijn geweest op de houding van de Russische leiders, zo wordt in buitenlandse kringen in Moskou aangenomen. CAIRO, TEL AVIV, WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPL) Egypte heeft Israël gisteren gewaarschuwd da/t de strijd wordt her vat als de Israëli's zich niet terugtrekken tot op de bestandslijnen van 22 oktober, zoals in twee resoluties van de Veiligheidsraad is geëist. De waarschuwing werd uitgesproken door de Egyptische regeringswoord voerder Achmad Anis op een perscon ferentie. 'Het ontduiken (door Israël) van de resolutie heeft tot een zeer ernstige situatie geleid, waarvan de gevolgen een zeer ernstige invloed kunnen hebben op de vrede in het gebied. Dit zou natuur lijk kunnen betekenen dat Egypte zijn toevlucht moet nemen tot hervat ting van de strijd. Wij kunnen gecon fronteerd met deze schending niet met de handen over elkaar blijven zit ten', aldus Anis. De Egyptische waarschuwing kwam gisteren na het bekendworden van een reeks van diplomatieke besprekin gen tussen Arabische leiders onder ling en van president Sadat met de Russische onderminister van buiten landse zaken Wassily Koeznetsow. Koeznetsow is daarna doorgereisd voor overleg met de Syrische presi dent Assad. Uit Beiroet Is vernomen dat Sadat de Sowjet-Unie via Koeznetsow te ver staan heeft gegeven dat de Arabieren weer gaan vechten als Israël zich niet op de linies van 22 oktober terug trekt. Volgens Egypte heeft Israël na Van onze weerkundige medewerker De eerste auto-vrije zondag is opge luisterd door prachtig najaarsweer. De zon stond er het grootste gedeelte van de dag uitstekend bij en de tem peratuur bereikte middagwaarden tus sen 11 en 15 graden. In Nantes en Marseille 19 graden, Biarritz 21, Per- ptgnan, Cognac en Pau in Zuid-Frank rijk 22 graden. Het mooie weer afgezien dan van de regen die later in het zuid-westen begon te vallen vormde het huldebetoon van een oud hogedrukgebied dat zo langzamerhand een beetje ver uit de buurt is ge raakt: 1030 mb. boven zuid-west Rus land. Dat het desondanks nog zo redelijk goed uit de hoek kon komen hield verband met een uitloper over de Noordzee. Die begon gisteren echter sterk in betekenis af te nemen, eerst op de Britse Eilanden met vooral in het Ierse zee-gebied krachtige lucht drukdalingen, later boven de Noord en Oostzee een neo-invloed van een uitdiepende depressie bij de Faroër. Een front trok over Engeland, en west-Frankrijk naar het oosten waar bij zich een afzonderlijke golf-storing vormde nabij Wales. Het regende gis teren op de Britse Eilanden op 'ver scheidene plaatsen stevig: Belfast tap te gisteravond 12 mm af, het Schotse station Kinloss 17 mm. Ook in Cher bourg en Parijs werd 6 mm regen ge meten en hier en daar kwam het tot onweer. Vandaag bevinden we ons nog in zachte lucht met milde tempe raturen van 12 tot 15 graden Celsius. Daarna is er echter een verandering op komst. Een tweede hogedrukge bied, eveneens van 1030 mb., maar ge legen boven noord-oost Groenland wil ook een vinger in de pap hebben. Het dirigeert met noordelijke winden kou dere lucht via IJsland en de Faroër (temperaturen al rond het vriespunt) in de richting van de Britse Eilan den. In de loop van dinsdag en ver volgens woensdag zal het weer er in anp/knmi 4*^71 ons land bij westelijke tot noordwes telijke winden ook kouder door wor den, met buien. Oktober is op de meeste plaatsen nat ter geweest dan normaal, het duide lijkst in Amsterdam (toest-éên) met 148 mm. Arnhem en Hoog-Soeren kwa men op 128 mm, Rotterdam 117, An- dijk 114, Heiningen bij Fijnaart en Zierikzee 111 mm- Oud-Beijerland 102, Bussum 100, Apeldoorn 98, Wognum 93, Alkmaar en Almelo 90, Vlissingen 85, Deventer 84, Almkerk 77, Eindho ven 74 en Maastricht 62 mm. Normaal voor oktober is van 55 mm in Noord- Limburg tot 90 mm in het uiterste noord-westen. max. neer temp. slag Amsterdam regen 12 0.1 De Bilt regen 12 0.1 Deelen zwaar bew. 12 0 Eelde geheel bew. Eindhoven geheel bew. 15 0 Den Helder zwaar bew. 10 0 Twente onbew. 13 0 Vlissingen regenbui 13 2 Zd.-Limburg geheel bew. 15 0 Aberdeen regen 11 5 Athene licht bew. 14 0 Barcelona licht bew. 21 0 Berlijn licht bew. 11 0 Bordeaux regen 23 1 Genève zwaar bew. 10 0 Helsinki Innsbrilck motregen 5 0.1 zwaar bew. 16 0 Kopenhagen onbew. 8 0 Lissabon regen 18 31 Locarno motregen 9 0.1 Londen regenbui 15 4 Luxemburg zwaar bew. Madrid geheel bew. 16 0 Malaga geheel bew. 22 0 Mallorca half bew. 24 0 Nice geheel bew. 16 0 Parijs onweer 15 5 Rome half bew. 20 0 Split licht bew. 17 0 Stockholm licht bew. 8 0 Wenen onbew. 7 0 Zllrich half bew. 7 0.1 Istanboel licht bew. 10 0 Las Palmas half bew. 23 0 New York licht bew. Tunis half bew. 14 0 het ingaan van het bestand op 22 ok tober extra-gebieden veroverd op de westelijke Suezkanaaloever, waardoor het derde Egyptische leger in de Si- naï nu volledig is omsingeld. Israël heeft dit ontkend. Volgens het Liba nese blad Al Anwar zou Cairo Mos kou in een boodschap hebben gewaar schuwd dat de 'tweede fase van de be vrijding zal worden hervat' als Israël op zijn huidige posities blijft en dat 'op Israël en de VS de verantwoorde- l lijkheid rust' voor nieuwe gevechten. De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan heeft gisteren verklaard dat Egypte meer troepen tegen Israël concentreert op de westelijke Suezka naaloever. Dajan heeft gewaarschuwd dat Cairo mogelijk opnieuw de strijd begint. 'Ik geloof dat zeker van de Egyptenaren kan worden verwacht dat deze de oorlog zullen voortzetten. Wij moeten weten en erkennen dat de oorlog nog niet afgelopen is', aldus Dajan. Hassanein Heikal, de hoofdredacteur van het semi-officiele Egyptische dag blad Al Achram heeft gisteren ge schreven dat de Amerikaanse bemid deling in het Midden-Oosten bedoeld zou kunnen zijn 'om tijd te winnen en de spanning te doen wegvloeien of zou bedoeld kunnen zijn een Israëli sche oplossing voor het conflict op te leggen'. In zijn commentaar zegt Hei- kal voorts dat hij geen vertrouwen heeft in de oprechtheid en de waarde van de rol die de VS bij het huidige conflict in het Midden-Oosten zouden kunnen spelen, omdat president Nixon in een zeer zwakke positie ver keert'. 'President Nixon wordt beschuldigd van belemmering van de loop van het recht in de Watergate-zaak, van leu gens met voorbedachten rade jegens rechtbanken en het Congres en van machtsmisbruik. Als hij daarvan door zijn eigen land al wordt beschuldigd, hebben de andere landen het recht zich zorgen te maken over de moraal waarmee hij hun problemen behan delt', aldus Heikal. De hoofdredacteur zei te geloven in de kennis en doel matigheid van Kissinger, maar dat zijn macht afhankelijk is van de pre sident 'en daar ligt nu juist het ge vaarlijke punt'. Minister Eban Mevrouw Meïr zou in Washington als eerste prioriteit de overdracht van Is raëlische krijgsgevangenen aan de or de hebben gesteld. Voorts eist Israël ongehinderde doorvaart door de Straat van Bab-el-Mandeb, die door Egypte en Zuid-Jemen worden geblok keerd en waardoor de strategische ha ven Eilat is afgesloten. Mevrouw Meïr wordt vandaag terug verwacht in Israël, waar binnenslands de kritiek op haar regering met de dag toeneemt. Politici van de opposi tie en zelfs prominente burgerlijke en militaire functionarissen zijn uiterst gebelgd over misrekeningen, beslis- singsfouten en onachtzaamheden inza ke de nationale veiligheid van de re- gering-Meïr. De regering heeft de al gemene verkiezingen, die dit jaar moesten worden gehouden, reeds naar volgend jaar verschoven. Minister van buitenlandse zaken Ab ba Eban heeft zaterdag in een vraag gesprek met het Italiaanse blad Cor- riere della Sera verklaard dat de oor log van 6 oktober voor Israël als een 'volkomen verrassing 'is gekomen. In hetzelfde interview zei Eban dat zijn land bereid is over de bezette gebie den te praten als de Arabieren bereid zijn tot rechtsstreekse onderhandelin gen, bereidheid over een vrede te pra ten, de veiligheid te garanderen en gewelddaden af te wijzen. Wij willen niet ten eeuwigen dage in de Sinai blijven, aldus Eban. Vervolg van pagina 1. van de maatschappij mee. De Ierse regering heeft gisteren de benzineprijs verhoogd en een reeks van andere maatregelen aangekondigd om de snel slinkende olievoorraad niet al te snel uit te putten. Ierland voert 90 procent van zijn olie in uit het Midden-Oosten en sinds de oorlog begon is de bevoorrading met 10 pro cent teruggelopen. De Engelse minister van industrie Boardman heeft verklaard dat naar zijn schatting de hoeveelheid olie die op de wereldmarkt wordt aangeboden, sinds de oorlog met 18 procent is ver minderd. (Dat zijn 3.5 miljoen vaten van 159 liter). Hij schat dat de Arabi sche landen dagelijks nog 16 miljoen vaten leveren. Japan begint de gevolgen van de olie- schaarste in ernstige mate te merken. Shell heeft de leveranties aan dit land met 17 procent beperkt met terugwer kende kracht tot 1 november. Sinds 1 oktober gold al een beperking van de leverantie met 10 procent. De afdelingen van de vakcentrales NW, CNV en NKV in Zuidwest-Ne derland zijn van mening dat de Arabi sche olieboycot vooralsnog geen reden geeft tot bezorgdheid voor de werkge legenheid. De vakcentrales baseren zich op de beschikbare ('maar vol strekt onvoldoende')' gegevens. Het tweede kamerlid A. van der Hek (PvdA) heeft in een vraaggesprek met de VARA verklaard dat 'als men niet in EEG-verband op korte termijn tot resultaat komt en als de olieboy cot enkele maanden gaat duren, de Nederlandse bevolking al rond de jaarwisseling met ernstige moeilijkhe den in haar energievoorziening te kampen zal krijgen'. Hij vreest dat bussen, treinen en trams straks alleen nog op bepaalde uren kunnen rijden, dat de stroom- en gasvoorziening stag neert (met mogelijk ook stroom- en gasloze uren), dat men zeker niet meer met de auto naar zijn werk zal kunnen gaan, dat de prijzen van alle aardolie-produkten (bijvoorbeeld plas tic en kunstvezels) belangrijk zullen stijgen en dat de werkgelegenheid scherp zal dalen. Een lid van de Israëlische vakbonds- deratie heeft gisteren zijn landgeno ten gevraagd een week lang niet auto te rijden en de vrij komende benzine aan Nederland te leveren 'als dank voor de steun van dat land'. Deneraar ken heeft het afgelopen weekeinde la ten doorschemeren Nederland te wil len bijspringen, als het met werkelij ke tekorten aan olie en olieprodukten komt te zitten. Vandaag komen de EEG-minlsters in Brussel bijeen om de situatie waarin Nederland is te recht gekomen te bespreken. Waarne mers verwachten van het overleg voorlopig weinig resultaat. De Franse eerste minister Pierre Messmer heeft in Dijon verklaard dat de EEG-landen 'een gemeenschappelijke energie-poli tiek moeten aanvaarden'. Hij noemde met name de kernenergie. CtfrfUlb 9 OPKLARINGEN wrgy BEWOLKING m HAXTEHP. CD 4 to him. temp. HAGEL WINDRICHTING Iloag water 6 november Vlissingen: 10.17- 22.54, Harlngvlletslulzen: 12.05.-, Rotterdam: 0.41-12.59. Schevenlngen 11.39.-, IJmulden: 12.18.-. Den Helder: 2.55-15.09, Harlingen: 5.20-17.50, Delfzijl: 7.27-20.20. Plan Meïr Kissinger heeft gisteren opnieuw overleg gepleegd met premier Golda Meir van Israël, die daartoe haar be zoek aan de VS met een dag heeft verlengd. Uit diplomatieke bronnen in Tel Aviv is vernomen dat mevrouw Meïr tijdens besprekingen met Nixon een vredesplan van drie fasen heeft voorgelegd. Zij omvatten: 1) de Israëlische troepen, die op de westelijke Suezkanaaloever een gebied van ongeveer 1600 km in bezit heb ben, zullen zich terugtrekken, terwijl tezelfdertijd de Egyptenaren hun twee bruggehoofden en het ingesloten der de legerkorps van de Israëlische oever van het kanaal moeten halen; 2) daarna zullen Israël en Egypte zich langs beide oevers van het 160 km lange kanaal terugtrekken om een gedemilitariseerde zone te scheppen. Daar zal de VN-vredesmacht toezicht houden. Er zal nog onderhandeld moeten worden hoe ver beide partijen zich van het kanaal zullen terugtrek ken; 3) Egypte zal daarna het Suezkapaal weer openstellen voor de scheepvaart. Op een vredesconferentie zal moeten worden gepraat hoe het tijdelijke be stand kan worden omgezet in een per manent staakt-h et-vuren. 'Simpkins zou dat dak even repareren. Waar zit hij eigenlijk?' plaatselijk een

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7