Sonja Barend 08gs maandag Het verhaal van een ochtendje meelopen met de populaire Zeskamp-presentator fccpf en klein risgpecept de lijn Elsie Tanner gaat echt weg Het blijft ouderwets Christiaan in Amsterdam uw probleem ook het; onze BINNENLAND T6/K6 HET GEHEIM VAN BAREND BARENDSE 'Wat u ook doet, waar u ook staat cn waar u ook ligtvriendelijk welkomBij Ba rend En dan schettert er muziek door de studio ('Feestmuziek!'). Tetterdetet 'Vriendelijk welkom Bij Barend. Dit is geen verzoekplatenprogramma, maar toch word ik wekelijks overstroomd met honderden brieven en briefkaartjes met verzoekjes voor gezellige liedjes en vrolijke muziekjes!!' 'Weer muziek. Tairataiterdeta! Het kan niet missen: we zitten muisstil en ademloos bij de opname van het wekelijks uurtje op Hil versum Hl dat presentator Barend Barendse voor de NCRV op vrijdagmiddag van twaalf tot één uur verzorgt. Ruim een half uur geleden is Barend Barendse uit zijn auto gestapt. Er zijn een paar stra tenmakers bezig voor het studio complex van de NOS om het wegdek te repareren. De com mentator maakt een praatje: ook voor deze mensen heeft hij een vriendelijk woord. 'Ik ben zelf ook maar een eenvoudige Amsterdammer met een pet en een volkstuintje!' Barend heeft een lichtgewicht bruin kostuum aan, waarvan de pijpen van de broek een weinig tekort schie ten. De brede leest van de schoenen wijzen op platvoeten. In de hand houdt Barend een kartonnen koffertje (model KLM), een witte regenjas en een enveloppetas met rits. Na het gesprek met de wegwerkers lopen wij op hem toe en Ba rend schudt warm de uitgesto ken hand. 'Fijn dat je ook vroeg bent', roept hij uit. 'Kom op joh, we gaan naar binnen. Ik moet even nog iets zakelijks be spreken, maar ga effe in de kantine zitten.' Kregeligheid Na een stief kwartiertje komt hij ons halen. Het gezicht nog zonnig als immer, maar toch bespeuren we enige kregelig heid. aangezien Barend zojuist een hard gesprek heeft gevoerd met producer Jan van Dalen van de NCRV, over de nachtuit zendingen op Hilversum III, waarin Barend ook een plaats zal krijgen. Maar het gedane voorstel zint Barend kennelijk niet. ('Kijk, ik ben free-lance en er zijn meer omroepen die belangstelling voor mij hebben, maar ik hou van de NCRV'). Barend deelt het verloop van de dag in. 'We hebben eerst de uitzending en daarna kunnen we een stukje gaan eten. Als jij nu bij de technicus gaat zitten, dan kun je alles goed zien. Je mag ook wel in de omroepcel komen, dat stoort me helemaal niet. Maar ja, kijk, ik zit liever alleen, ongestoord, dan kan ik me concentreren, hoewel: het iigiiiiiiiaiiiiiiiiiiia De schrijvers en producers van 'Coronation Street' breken zich momenteel het hoofd over het probleem 'Elsie Tanner'. Elsie wordt sinds mensenheugenis ge speeld door actrice Pat Phoe nix. Maar Pat heeft geen zin meer in de tv-serie. In eerste instantie bleek ze nog wel te willen blijven als ze bij haar 2000 gulden per week nog eens 500 piek erbij kreeg, maar dat schijnt nu ook weer van de baan. Pat wil nog één week fil men. Daarin moet haar verdwij ning uit de serie dan worden voltooid. Want, vonden de schrijvers, we kunnen haar niet laten sterven. Riante oplossing: Elsie gaat er met een vreemde man vandoor en gaat in Londen wonen. Wij zullen pas over één of twee jaar merken dat Elsie niet meer meespeelt. Want in Nederland gebeurt nu eenmaal alles twee jaar later. gaat allemaal vanzelf hoor, dat zul je zien.' Na de eerste woordenstroom van Barend besluiten we als vastgenageld op de stoel bij de technicus te blijven zitten. 'Jon gens', roept Barend na de her kenningsmelodie, 'Jongens, ik moet jullie even bedanken voor alle felicitaties met m'n verjaar dag en ik heb weer een hele stapel mooie ansichten gekre gen. Geweldig bedankt allemaal en nou dacht ik voor jullie alle maal nog eens een gezellig mu ziekje, ja, wat moet het zijn', doet Barend piekerend, 'weet je wat? Ik haak in op een paar da gen verblijf in Zwitserland, een paar dagen geleden ben ik er van teruggekomen en mensen, mensen, wat een toestand is het daar, zeg! Vooral als je daar zo als ik te voet bent: berregie op, berregie af. Daar schalt al het geluid van het Cocktail Trio uit de spea kers met het lied 'Bergje op, bergje af. Barend komt even de omroepcel uit met in de hand een ont- kroonkurkt flesje Coca Cola dat hij aan de mond zet. Hij glun dert en wil wat zeggen. Maar de mensen in de RK (registratieka mer) hebben het te druk met elkaar en met mensen van de platenmaatschappij die discjoc key's en producers moeten over halen tot het draaien van hün platen. Barend loopt weer terug naar zijn cel wanneer hij ziet dat hij geen poot aan de grond krijgt. Bovendien is het Cock tail Trio zo langzamerhand in een gletsjer terecht gekomen en moet er een nieuwe plaat wor den aangekondigd. en weet je wie ik daar nou ook zag op de top van die berg? Mens. daar stond me er eentje te gillen, nee, enorm zeg. Ik denk: wie gilt daar toch zo?? Nou, Olga natuurlijk, Olga Lo- wina. Hallo Olga, of je nog even wil gillen!!' Volgt: 'Het jodellied' door Olga Lowina. Ruim een miljoen mensen in Nederland hebben deze dag be wust op de schaalverdeling van hun radio gezocht naar de 240 meter en 1250 kilohertz gezocht Tetterdetet. Vriendelijk welkom bij Barend. Het is niet te gelo ven. Barend, weer uit zijn cel: 'Wat zeg je? Niet te geloven? Ja, ge weldig hè, die luistercijfers, ja, je kunt het ook wel aan de post zien. Ik heb effe wat voor je meegebracht. Kun je leuk effe onder de uitzending door me post bekijken. Ja hoor 'es, de erg vertrouwelijke en intieme brieven heeft deze jongen er natuurlijk wel tussenuit ge haald. Dat neem je me toch niet kwalijk hè?' Feestmuziek We zitten met vier imposante pakken briefkaarten op schoot wanneer Barend weer naar de microfoon spurt Hij gaat zich richten tot de hoog bejaarde luisteraars, die we zo graag bij de Bij Barend-familie rekenen. Mevrouw Bouwman uit Venlo, Opa Boudewijns uit St. Oeden- rode, die 'waarempel' aanstaan de zondag 98 jaar wordt. 'Wel, opa Boudewijns, op naar de honderd jaar en voor u allen: feestmuziek!' Op de draaitafel ligt feestmu ziek. Want zo wil het draaiboek dat producer Jan van Dalen nauwkeurig met de technicus opvolgt. Jan: 'Barend zal wel zeggen dat hij het programma samenstelt, maar ik zoek de pla ten uit en tik dit lijstje. Barend gaat er altijd prat op dat hij al les zelf doet. Ach, laat maar, hij heeft een functie. Wat denk je: een miljoen luisteraars. Dat is niet niks. Alleen om één uur wordt het minder op deze zen der. Dan gaan ze allemaal naar Hilversum II omdat daar het spelletje 'Raden maar" van Kees Schilperoort is. Ja, dan duikelt de luisterdichtheid ineens naar beneden.' Barend zit druk te woelen in de brieven en kaartjes die hij weer van ons heeft overgenomen. Hij spreekt de jeugdige luisteraar tjes toe en vraagt of ze wel de tandjes hebben gepoetst, want laat Ome Barend het niet merreken hoor.Vervolgens gaan we Barend ervan verden ken dat hij geheime boodschap pen in code aan de vijand door geeft, want hij zegt: we zen den groeten aan Valentino in nummer 38 van het HVB en voor Pieter in B 3-23 en Pedro in B 3-20.' Even later een zucht van opluchting wanneer Barend deze raadselachtige groeten na der verklaart: 'Kijk, dat zijn jongens die in de gevangenis zitten. Da's al erg genoeg en dan zeg ik niet hun volle na men en dat HVB, nou, dat bete kent: Huis van Bewaring en SG dat staat voor Strafgevangenis.' Wordt de plaat gedraaid; de zo mer die voorbij is door Gerard Cox. 'Dat is nu eens m'n eigen keus', zegt Barend. Ze vragen altijd om de Sneeuwwals en de Vrachtwagenchauffeur. Daarom doe ik er ook m'n eigen smaak tussendoor.' Weer brief Hij komt weer met een brief aanlopen. 'Lees maar", zegt hij, terwijl zijn glinsteroogjes er nog even een vertederende blik opwerpen. 'Lieve Barend. Vrijdags doe ik altijd mijn kamer en dan luis ter ik altijd naar uw plaatjes. Ik vind ze altijd echt Hollands en daar ik al 63 jaar ben en mijn man 67 luisteren we graag naar alles wat Hollands is. Ta len kennen we niet, dat is ons niet geleerd. Alleen hard wer ken om centjes te verdienen. Ik vind u altijd zo vrolijk en opge ruimd. Dat wat u de vorige keer zei over die man die een auto kocht om een invalidewa gentje in te doen, toen was ik even stil. Het was zo mooi. Mooier dan een preek van de dominee. Dat deed me iets van binnen. Hartelijke groeten, een mevrouw uit Naarden.' Barend: 'Moet ik je even vertel- Nog steeds kijken de mode-ont werpers in Nederland met grote en begerige ogen naar de mode van tientallen jaren terug. En ze doen er ideeën op, die ze verwerken in de kleren van vandaag. Betty van Rock-ln '64 (Voss) heeft er voor gezorgd dat er opnieuw een aantal goe de én: betaalbare jurken, broe ken, bloeses en hoedjes in haar winkel hangen. Op de foto zo'n jurk met evenveel knipogen als bloemen van vroeger (f120). De hoed met voile kost 37,50. Barend Barendse len. Ik kreeg een tijdje geleden een brief van een invalide. Die vertelde dat zijn buurman hem altijd meenam in zijn auto, mét karretje. Nou goed, die man moet een nieuwe auto hebben. Zegt 'ie tegen die invalide: nou ga jij mee met me naar die showroom. Mét je karretje. Wat blijkt? Kan dat karretje niet in die nieuwe auto. Pech gehad, zegt die man, dan koop ik een andere wagen, eentje waar jouw karretje wél in kan.' Opnieuw haast Barend zich weer naar de cel. want de zomer van Gerard Cox is definitief door de winter opgevolgd. Barend gaat de jon ge bruidjes vast een beurt geven, dan komen nog een be jaardentehuis, een jubilerende tramconducteur uit Den Haag en de vrachtwagenchauffeur Minus Boltjes uit Nieuwe- Schans. Voor hem speciaal de ze plaat!' Minus Boltjes uit Nieuwe- Schans schijnt een jongen te zijn die nogal eens door het ro de licht rijdt, want de technicus heeft de plaat 'Rij voorzich tig. denk aan mij' op de draaitafel liggen. Tetterdetet. We zijn Bij Ba rend, maar het loopt tegen één uur en Skip Voogd komt als een trouwe werknemer de stu dio binnen. Hij is producent van het radioprogramma 'Pop Com' dat door Kirsten Klijns- ma wordt gepresenteerd en dat na 'Bij Barend' volgt. Voor hen de ondankbare taak om van één tot twee te concurreren tegen Kees Schilperoort. 'Mensen, ik pak me pet en ik druk me snor. Volgende week vrijdag om twaalf uur zijn jullie weer ge woon. vriendelijk welkom. Bij Barend!' Boek 'We gaan een hapje eten', be sluit de presentator. 'Laten we dat doen in de NCRV-kantine. Daar kun je het lekkerst eten van alle omroepen.' In de auto maken we Barend een complimentje over zijn au to. 'Ach', zegt hij, 'Ik geef niks om auto's, ze zijn om in te rij den, verder niks. Zeg.jij bent toch niet zo'n jongen die alles onthoudt en dan later opschrijft hè? Want dit is privé, m'n au to. En ik heb je bij het begin gezegd: niets over mijn privéle'- ven, want deze jongen gaat een boek over zichzelf schrijven.' Nog zonder dat we iets hebben kunnen zeggen vervolgt Barend met: 'Ach nee, zo'n jongen ben jij niet. Dat zag ik vanmorgen meteen. Ik vergis me nooit in mensen en het klikte meteen tussen ons. Ik heb wel eens te gen een verslaggever gezegd: het spijt me jongen, maar het gaat niet tussen ons. Maar met jou is dat anders. Jij voelt het allemaal haarscherp aan.' Duizelig door deze complimen ten scharen we ons aan een ta feltje in de NCRV-kantine. Tij dens het eten van zuurkool en een slaatje houden we het 'in terview'. Vraag: 'Heeft Barend Barendse er enig idee van hoe hij zo grenzeloos populair is gewor den. Wat is het geheim van zijn succes?' Zoveel lovende woorden wil Ba rend in eerste instantie afwim pelen, want hij is maar een ge wone Amsterdamse jongen. Maar even later zegt hij ernstig: 'Ze zeggen wel eens dat ik een extra dimensie geef aan het programma waar ik aan mee werk. Ja, hou me ten goede hoor, het zijn niet mijn woor den maar zé zeggen het. Neem nou Spel Zonder Grenzen.en Barend begint zijn geheim te ontvouwen, waar menige scher pe Hier En Nu-jongen nog zijn voordeel kan doen. Thuis bezorgen 'Ze zeggen wel dat ik de mèns- thuis-bezorg. Ik zie de televisie als een pagina in een krant. Al leen kun je bij de televisie niets overslaan. Het is steeds al lemaal te zien. Daarom breng ik er een dimensie extra bij, ook als er weinig te zien is. Je kunt zeggen: daar is meneer zus en zo en die probeert de bal in het net te krijgen. Maar nééé, wat doet deze jongen? Ik zeg: 'Daar gaat Jodocus Stoorvogel, de schriele klerk van het kadaster uit Leeuwarden. Zou deze, niet zo potig uitgevallen knaap het redden? Oejoe, het zweet staat op het voorhoofd van de benige Jodocus. Hij gaat door, deze moedige, schriele klerk en hij gaat het eventjes maken in deze Zeskamp. Miljoenen ogen zijn op hem gericht!!' En dan kijkt moeder-de-vrouw in de huiska mer naar haar man. Die is ook klerk cn eveneens schriel. En ze denkt: zou mijn man dat ook kunnen? Kijk, dét is de mens thuisbezorgen!' Barend zegt er snel achteraan dat 'dit - maar een simpel voor beeld is.' En: 'Ach, de mensen voelen denk ik aan dat ik een gewone jongen ben. Eén van hun. Ik zei het je al: ik ben een eenvoudige jongen met een pet en een volkstuin.' Wie vandaag de dag er hele maal volgens de mode wil uil zien, die koopt kleren in Lon den, schoenen in Parijs, kousen in Keulen, maarlaat het haar doen op het Singel in Am sterdam. Want daar zit tegen woordig de nieuwe zaak van Christiaan, een zeer onderne mende jongen, die op jeugdige leeftijd uit de provincie Noord- Holland trok en nu dé toonaan gevende kapper van de incrowd van Amerika is. Gerenommeerde modebladen laten hun 'cover- girlsdoor Christiaan kappen en vandaar dat de maistro gere geld van New York, via Parijs vaar Amsterdam en weer terug vliegt. Bij Christiaan geen droogkappen, maar drooglam- pen. Verder houdt hij meer van een persoonlijke dan een com merciële aanpak. Daarom kan het ook voorkomen dat Christi aan gewoon klanten 'weg stuurt', omdat hij het haar zo goed vindt zitten of om welke reden dan ooit. Verder is er een restaurant in de zaak, alsmede binnenkort een serie cosmeti sche produkten met de naam Christiaan. Receptenwedstrijd Dit keer opnieuw een zuurkool recept dat wordt bekroond met een kookboek. Mag ook wel, want het is, zoals dat heet, er de tijd van het jaar voor. Me vrouw Jet Pasman-Smids meldt dat haar man niet zo kapot is van zuurkool. En ze vermoedt dat meerdere heren iets tegen dit 'voedsel' hebben. Vandaar dat ze een middagje is gaan kokkerellen en daar kwam het gerecht op tafel: 'Zuurkool voor manlief' is de naam: 100 gram aardappelen 500 gram losse zuurkool 2 grote goudreinctten handje rozijnen scheutje rosevicé Vi 1 melk paprika 3 uien margarine peper 500 gram saucijsjes Aardappelen schillen en opzet ten met water en zout. Zuur kool opzetten met in blokjes ge sneden appel en de rozijnen. Braad de saucijsjes. Fruit de ge snipperde ui met de reepjes pa prika en de in stukjes gesne den, geschilde tomaten. Wan neer de aardappelen gaar zijn er puree van maken met wat hete melk. Schep er de zuur kool door en breng deze op smaak met versgemalen peper en een scheutje rosevicé. Doe dit alles in een platte schaal en giet er het uien-mengsel over en doe de saucijsjes bij. Jet Pasman doet ook een menu suggestie: Champignonsoep, zuurkool voor manlief, peren of druiven. Voor Mevrouw Pasman, Neptu- nusstraat 5 in Son en Breugel deze week het 'Groot Margriet Kookboek'. Neg steeds kunnen lezeressen (en lezers!!) EIGEN GEMAAKTE recepten insturen naar Redactie Trouw-Kwartet, Dag Maandag, postbus 859 in Amsterdam. In de linkerboven hoek: Recept. Geeft u er wel steeds de juiste gewichten van de ingrediënten bij. Het dreigde vorige week nog even een rel te worden. We be doelen het gedoe rondom de te levisie-uitzending 'Een leven in beeld' oftewel: Dit is uw leven met freule Wttewael. De freule zou vreselijk boos zijn op pre sentatrice Sonja Barend. Dus Sonja maar even gebeld: Hoe zit dat nu? "Er is geen sprake van ruzie, verwijdering of wat dan ook. Het zit zo: de freule werd ge filmd en kreeg toen ineens in de gaten dat het 'Een leven in beeld' ging worden met mij als presentatrice. Toen heeft ze ge zegd: 'Wat moet ik met die meid?' Geen leuk begin. 'Nee maar naarmate de uitzen ding vorderde merkte ze dat ik ook heel best een uitzending kon voorbereiden. En vanaf dat moment ging het prima. Ze heeft absoluut ontkend dat ze gezegd zou hebben dat, wanneer ik vervelend zou gaan doen, ze mij een lel om m'n oren zou verkopen.' Hielden jullie er rekening mee dat de freule 'nee' zou zeg gen? "Tuurlijk. Dat is nu eenmaal het risico van dit programma. En ik geloof ook wel dat het een keer zal gebeuren. Maar dit was wel op het kantje af. Het was eng. Want in eerste instan tie wilde de freule niet. Later zei ze toch 'ja'. Wat vond dc freule zelf van de uitzending? 'We hebben na de opnamen ('s middags) met alle betrokkenen en medewerkers gedineerd, heel gezellig en later 's avonds met z'n allen de uitzending gezien. Iedereen was enthousiast. Ook de freule! Bovendien kreeg ze een kostelijke reis naar Israël aangeboden, hoe kun je dan kwaad van iemand afscheid ne men?' Dus: beste maatjes met dc freule? 'Prima maatjes. Zal ik je nog wat vertellen: afgelopen vrijdag avond was er in het Haagse Congresgebouw een avond 'Kun stenaars voor Israël.' Die avond presenteerde ik. En wie was daar eveneens de hele avond? Juist, de freule.' 1 ll'BTf m i Vraag: Moet ik toelaten dat de men sen, die aan het huis van mijn buur man werken hun rommel en ladders in mijn tuin zetten? Antwoord: Als uw buurman de nodige vergunningen heeft om aan zijn huis te verbouwen, heeft hij het recht, als dit noodzakelijk is, van uw grond ge bruik te maken (ladderrecht). Hij moet echter wel de schade die in uw tuin wordt aangericht, herstellen en vergoeden. Het is natuurlijk elegant als de buurman van te voren een en ander met u komt bespreken. Aanvulling op een eerder gegeven antwoord: In het fraaie museum Bis dom van Vliet te Haastrecht bevindt zich een aquarel van de in 1795 met Theodora van Bisdom gehuwde Jan Willem van Inbyze van Batenburg (geboren te Oudewater 1756, gestor ven te Maastricht 1837. Als kapitein der veldartillerie voerde hij in 1793 bevel over het geschut van zes batail- ions. onderscheidde hij zich bij de on gelukkige gevechten van Werdijken Meenen. redde in 1793 het geschut bij Douzies door een gefingeerde batterij te bouwen. Hielp Geertruidenberg, Breda en Klundert te heroveren (commandeerde voor Geertruidenbprg twee batterijen. In 1813 kolonel-titu lair commandant van het derde batal jon van de linie. Als generaal-majoor gepensioneerd werd hij in 1820 bij KB in de adelstand verheven. Hij was groot-majoor van Oudewater. Of de stootpalen bij de ingang van het koetshuls te Haastrecht afkomstig zijn uit het door Batenburg geredde ge schut, kunnen we niet zeggen, maar onmogelijk is het niet. Vraag: Ik bezit verschillende theologi sche werken uit 1730 en 1729. Ik zou ze graag willen ve-kepen, maar waar? Antwoord: Als u theologische werken van de hand wil doen, kunnen we u verschillende adressen noemen: Wever te Franeker (05710-3147) of Linde- berg, Slaak 8, Rotterdam (010-128934). Vraag: Tot wie moet ik me wenden om vergunning te krijgen in Zwitser land te gaan werken? Antwoord: U kan slechts een werk- en verblijfsvergunning aanvragen met verlenging van telkens een jaar via uw a.s. werkgever in Zwitserland. Hij moet dit voor u aanvragen bij dc Kantonnale vreemdelingenpolitie ,die u als u daarvoor in de termen valt, een Zusicherung toezendt. Betreft het een stage, dan kan die ook door uw toekomstige tijdelijke werkgever aan gevraagd worden op het gewestelijk (kantonnale) arbeidsbureau. Deze ver gunning geldt voor een, hoogstens voor anderhalf jaar en kan niet wor- (ADVERTENT1E) £aimêöe& Kwaliteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHANDEN. 4 den verlengd. Gezien de moeilijkhe den die kunnen ontstaan bij reageren op een aanlokkelijke advertentie in buitenlandse kranten, raden wij u en uw vriendin dringend aan deze con tacten terdege te laten onderzoeken en hiertoe u te wenden tot een van de vestigingen van het MAI-bureau. Aanvulling van abonee bij kattenpro bleem: leg een stuk tuinslang in de tuin. Katten denken dat het een echte slang is en blijven weg. Een leul idee, als de katten er tenminste oor zo over denken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6