Politie aantal tevreden over overtredingen op autovrije zondag Leraren werken mee aan experiment Staatssecretaris wil studieloon Toch gesprek over Centraal akkoord 'Tijdperk van olie voorbij' Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd, dan verdient die senoritas de naam Chérie van La Paz: ongematteeid en zeer geliefd, 27ct. Genootschap ergert zich aan 'idealistische kletspraat' VREDESPRIJS HELDER CAMARA GIRO 1604400 LEIDERDORP Toch veel doden in het weekeinde WOUW/KiWAKflHT JMlAMXAG 5 NOVEMBER 1973 BINNEXLANÏD T3/X5 Vervolg van pagina 1 AMSTERDAM Vermoedelijk niet meer dan enkele tientallen automobi listen hebben gisteren het rijverbod overtreden. De politie hield weinig over treders op de grote wegen aan, maar meer in de grote steden. Bij het ter perse gaan van deze editie had Rotterdam gisteravond twintig overtredingen geteld, Amsterdam 19, Utrecht 4, Den Haag 2, Haarlem 2, Eindhoven 7, Dordrecht 5, Apeldoorn 1, Groningen 5 en Zeeland 10. De overtreders voerden soms de vreemdsoortigste argumenten voor het autogebruik aan. In Enschede werd een man aangehouden, die in een pan een paar gebraden haantjes vervoerde. Wellicht was de overtreder bang dat bij een ander soort transport de haantjes op weg naar huis koud zou den worden. In Apeldoorn hield de politie een man aan, die 'een pakje sigaretten moest gaan halen'. In Utrecht hield een man bij hoog en laag vol nog nooit van een autorijverbod gehoord te hebben. In Barendrecht werd een Nederlandse huurauto met een bui tenlander daarin aangehouden. Vol gens de politie viel deze man ook on der het autorijverbod. In Breda werd een trekker met aan hangwagen aangehouden. Op de wa gen had de bestuurder een bankstel neergezet, waarin de hele familie zat. Trekker, aanhangwagen en bankstel werden in beslag genomen. In Haarlem werd een auto van een luchtvaartmaatschappij aangehouden. De bestuurder beschikte over een ver gunning, maar bevond zich zeer ver buiten de op het gele papier aangege ven route. Op Texel werd zondagmor gen om vier uur een jongen aange houden, die zijn meisje naar huis had gebracht, 'en wat verlaat was'. Per huifkar De eeste overtreders hadden niet 'op zettelijk' gehandeld, meende de poli tie gisteren. In Zeeland was er niet één, die zonder reden in de auto was gestapt. In de vroege ochtenduren zijn op tal van plaatsen autorijders betrapt, die te laat van een feestje waren weggegaan. Om dit te voorko men, vervoerde een Haarlemse café houder zijn gasten gisternacht in een huifkar naar huis. In sommige gevallen reden de autorij ders opzettelijk door de verlaten stra ten en wegen. In Maasdijk trof men voor de kerk een auto aan, die op de voorruit een papiertje had geplakt met de mededeling: 'Ik kom al zeven jaar elke zondag met de auto naar de kerk, en dat doe ik nu ook'. De man reed via de Westlandse binnenwegen naar huis, zonder bekeurd te worden. In bepaalde plaatsen stond de politie niet-vergunninghouders toe de auto te gebruiken. In Leiden kreeg een vader, wiens kind door een hond was gebe ten, toestemming het kind naar het ziekenhuis te rijden. Voor de politie vormde het verwijsbriefje van de huis arts een overtuigend bewijs van ur gentie. In Noordwijk mochten de ouders van een kind, dat bij een val ernstig letsel ADVERTENTIE DEN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) wil aan de Kamer voorstellen alle studenten een basisstudieloon te geven. Het idee van een academici-belasting heeft hij voorlopig laten varen. De heer Klein bevestigde zaterdag het bericht, dat hij nu denkt aan een ba sisstudieloon dat ongeveer even groot is als de totale drievoudige kinderbij slag en kinderaftrek, die ouders nu voor een studerend kind krijgen. Dat zou dan ongeveer drieduizend gulden zijn. Daarbovenop zouden studenten van minder draagkrachtige ouders dan een bedrag als beurs kunnen krijgen. Bij voorbeeld (maar het kan ook anders) nog eens maximaal drieduizend gul den. Zuinige studenten met weinig ex tra kosten zouden daarvan (gerekend naar de huidige prijzen) bijna rond kunnen komen. Wie iets meer nodig heeft zou nog een klein bedrag kun nen lenen, bijvoorbeeld maximaal dui zend gulden. Die laatste mogelijkheid zou ook open staan voor studenten van meer draagkrachtige ouders. Deze 'top'-leningen zouden rentedragend zijn. De beurs voor de student van minder welgestelde ouders zou echter gratis zijn. Dr. Klein wil deze gedachten uitwer ken in de nota die hij over enige tijd aan de Tweede Kamer zal aanbieden. De genoemde bedragen zijn alleen nog maar om de gedachten te bepa len'. Ook de verdere uitwerking van het voorstel i snog ter discussie. Veel zal volgens dr. Klein afhangen van de manier waarop de studenten zelf dit voorstel invullen. Naarmate zij een groter bedrag als studieloon eisen, zullen zij meer rekening moeten hou den met een soort terugbetaling na hun studie. Het kan zijn dat het nu voorgestelde systeem voor een student van ouders die zelf helemaal niets aan de studie kunnen betalen gunstiger uitkomt dan het huidige systeem. Of dat wer kelijk zo is. hangt af van de concreti sering van het voorstel. Dr. Klein zegt te streven naar een zo eenvoudig mogelijk systeem. (ADVERTENTIE) De nu voorgestelde oplossing is overi gens nog altijd ingewikkeld genoeg, al was het alleen maar omdat de kinder bijslag (uitgekeerd door de raden van arbeid) en de kinderaftrek (een soort 'schade'-post voor de belasting) niet zomaar over te hevelen zijn naar de beurzenpot van het ministerie van on derwijs. Daar zijn ingrijpende wijzi gingen van de bestaande wetgeving voor nodig. aan het been had opgelopen, eveneens de auto nemen om het kind naar het ziekenhuis te transporteren. Dat niet alle overtreders van het autorijverbod een reden hadden om te rijden, bleek wel uit het agressieve gedrag, dat hied en daar geconstateerd werd. In Eindhoven reed een 23-jarige man tweemaal op een politie-controlepost in. De tweede keer kon de politie het kenteken van de auto noteren. DE au to werd later onbeheerd teruggevon den, de man is gistermorgen in Weert gearresteerd. Tevreden Over het algemeen toonde de paliiitie zich echter tevreden, zoals in de pro vincie Groningen. De rijkspolitie had daar tot gisteravond nog niet één overtreding geconstateerd. 'Het is fan tastisch gegaan', aldus een brigadier. De auto's waren gisteren dus goed deels van de wegen verdwenen, maar dat wil niet zeggen, dat die wegen leeg waren. Fietsers en bromfietsers hadden zich al vlug van de snelwegen meester gemaakt. Kinderen maakten tekeningen op straat. Op het grote verkeersplein De Beren kuil bij Utrecht had een groepje men sen een voetbalwedstrijd georgani seerd. Bij Amersfoort, op de Stichtse Rotonde, moest de politie een eipde maken aan een wielerwedstrijd. In Amersfoort gingen mensen midden op de straat liggen. Veertig jongeren van het jeugdhuis De Bajes in Amstelveen hadden 'ter viering van de autoloze zondag' een picknick georganiseerd op twee van de zes rijbanen van rijksweg 6, tussen Amsterdam en Schiphol. Er werd thee gezet, en na het ontbijt speelden da jongeren een spelletje dammen. De politie maakte er een eind aan. Naast de fiets, de bromfiets, de rol schaatsen en de autoped (in Noord- wijk werd een volwassene op een au toped aangehouden, die op een autos nelweg stepte) maakten vele mensen gisteren gebruik van een ouderwets transportmiddel: paard en wagen. Dat laatste vervoersmiddel bleek niet in alle gevallen veilig te zijn. Op de Van Brienenoordbrug in Rotterdam sloeg een koetsje om: de vijf inzittenden raakten gewond en een paard moest worden afgemaakt. Het kerkbezoek is op de autoloze zon dag nagenoeg gelijk gebleven aan dat op andere zondagen. Vrijwel alle on dervraagde pastoors waren verbaasd over dit resultaat. De horeca was minder tevreden over de autoloze zondag. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme heeft becijferd, dat op deze autoloze zondag in verge lijking met andere zondagen door de Nederlanders ruim twaalf miljoen gulden minder is uitgegeven voor uit stapjes dan op andere zondagen. Met name de café's en restaurants, die ver van de stad afliggen, klaagden over een geringe drukte. Andere restau rants, die op 'fietsafstand' van de ste den liggen, spraken over een record- drukte. In de meeste steden heerste gisteren een gezellige drukte. De autoloze zon dag is in Amsterdam bijna uitge groeid tot een nationale feestdag: de politie, vergeleek de drukte met die van een Koninginnedag. In de hoofd- stas deden zich gistermiddag enige moeilijkheden voor. Vele fietsers ver keerde iin de veronderstelling dat ze toegang hadden tot de IJtunnel. Een dergelijk verzoek is wel door het D'66 raadslid Wim Wessels aan B. en W. van de hoofdstad gedaan, maar niet gehonoreerd. In de middag vormde zich een groepje fietsers, die met bak stenen naar autobussen en taxi's be gonnen te gooien. De groep die uit ongeveer honderd personen bestond, werd door twaalf agenten uiteenge jaagd, waarbij van de gummiknuppel gebruik is gemaakt. Kans op succes gering Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Centraal akkoord 1974, dat vorige week na de mislukte besprekingen in de Stichting van de Arbeid (het overkoe pelende orgaan van de drie vakcentrales en de centrale werkgevers organisaties) als afgeschreven kon worden beschouwd, staat opnieuw ter discussie. Ouderwetse kerkgang op deze bijzonder rustige zondag. bestaande uit minister-president Den Uyl, minister Duisenberg (financiën), Lubbers (economische zaken) en Boersma (sociale zaken) kreeg de par tijen zaterdag na een bespreking van ongeveer een uur met de voorzitters van de drie vakcentrales en een bespre king van ruim drie uur met vertegen woordigers van de centrale werkge versorganisaties zover 'alle in het ge ding zijnde punten van het centraal accoord' opnieuw onder ogen te zien. Het gesprek hierover is vanmorgen hervat. De basis voor het hernieuwde overleg is uitermate wankel, want zowel de voorzitter van het NW, de heer Wim Kok, als de vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, mr. Chr. van Veen, verklaar den na afloop van de besprekingen met de kabinetsdelegatie dat er aan hun standpunten niets is veranderd. De 'opening' voor de nieuwe bespre kingen moet daarom vooral in de psychologische sfeer worden gezocht. Drs. Den Uyl vestigde er vrijdagavond al de aandacht op dat de verschilpun ten tussen werkgevers en werknemers in feite niet zo gek groot zijn. Het eisenpakket van de vakcentrales be tekent een loonkostenstijging van 10,3 pet terwijl de werkgevers iets bene den de 10 pet zitten. De vakcentrales bleken bovendien bereid nog kleine concessies te doen. Het grootste struikelblok vormen de nivelleringseisen van de vakcentrales. Naar eerst nu Wijkt hebben de (ADVERTENTIE) Ggarros Autentico? Van onze onderwijsredactie HILViERiSUM Het Nederlands genootschap van leraren wil positief meewer ken aan verantwoorde experimenten in liet onderwijs1 maar zit tegelijkertijd boor devol ergernis over de idealistische 'kletspraat' van veel onderwijskundige stuurlui op de wal. Minister Van Kemenade heeft zaterdag op de jaarvergadering van deze v.w.o.-, havo-leraren in Hilversum een poging gedaan hun ergernis te verminde ren door de toezegging dat hij een openbare discussie met liet genootschap wil hou den. 'U kunt de vernieuwing van het onderwijs tegenhouden, als u niet meewerkt. Minder negatief gezegd: uw ervaring en inzet zijn nodig om deze vernieuwing te doen slagen', aldus Van Kemenade. De minister herleidde een deel van de kritiek die de scheidende voorzitter R. J. Noorman aan het adres van de vernieuwers had geuit tot 'misverstanden'. Het is begrij pelijk, zei hij, dat leraren zich wel eens ergeren aan de te moeilijke woorden die vaak gebruikt worden. Maar daar mee kun je de discussie over de verandering van onderwijs en maatschappij niet afdoen. De minister beloofde, dat hij het reeds bestaande overleg met de leraren nog verder zou verbeteren. Om elkaar goed duidelijk te maken wat zij bedoelden ge bruikten de NGL-voorzitter en de minister allebei een para bel. De heer Noorman vertel de van een man die altijd le ren schoenen had gedragen, maar door zijn regering bij wet verplicht werd plastic schoeisel aan te schaffen. Na enige jaren kwam er een nieu we wet die bepaalde dat voort aan iedereen te grote of te kleine klompen moest dragen. Geen wonder, aldus de heer Noorman, daarbij doelend op de door leraren eens gekriti seerde, maar in het perspec tief van de middenschool hoog geprezen mammoetwet, geen wonder dat deze man toen in eens erg aan zijn pastic schoeisel gehecht bleek. De minister antwoordde daar op met een verhaal over een land, waar sommige mensen le ren schoenen hadden, en an deu ren niet. En die leren schoenen kreeg je zo ongeveer door ge boorte. Maar wat bleek nu? Wel, andere mensen zouden ook graag passend schoeisel dragen in plaats van te grote of te kleine klompen. En toen kwam er een minister, die sa men met de mensen van dat land ging proberen voor al die mensen passend schoeisel te maken, voor ieder schoenen op zijn eigen maat, maar wél voor iedereen van leer. Kritiek De heer Noorman hekelde de 'aanhoudende stroom van kri tiek op de leraren'. Men stelt het voor alsof de school niets anders doet dan de prestatie zucht aanwakkeren en alsof er ln tijden niets is veranderd. Minister Van Kemenade Van onderwijsvernieuwing wordt alle heil verwacht. Door de school te veranderen wil men betere mensen kweken, met het ideaal voor ogen van een grote vriendenkring die mandoline-spelend en nauwe lijks werkend bijeen zal zitten in de malse klaverwei van de toekomst'. Vooral zulke wrange opmer kingen oogstten luidde bijval van de zaal, en daardoor vie len dc minder spottende uit spraken van de heer Noorman niet zo op. Toch verklaarde hij duidtflijk dat ook het ge nootschap graag wilde mee werken aan verantwoorde ex perimenten met de midden school. Alleen vindt het NGL wel dat naast de middenschool andere wegen in het voortge- ',et onderwijs open moeten blijven, bijvoorbeeld terwille van de leerling die op zijn twaalfde al wel precies weet welke kant hij uit wil. De heer Noorman zei ook te ho pen dat zoveel mogelijk kinde ren uit de zogenaamde lagere milieus naar het algemeen vormend onderwijs konden gaan. Maar dat zou er niet toe mogen ldiden dat voortaan ie dereen elk gewenst en dus waardeloos geworden diploma kon krijgen. De intellectuele kwaliteiten zijn in het verle den wel overschat, aldus de heer Noorman, maar dat bete kent niet dat je nu de intel lectuele ontwikkeling van mensen moet gaan beperken. Weektaak In de discussie over het rap port inzake de weektaak van de leraar bleek dat de afdelin gen van het genootschap voor al bezwaar hadden tegen de voorgestelde autonomie van scholen. Vooral voor kinderen die verhuizen en voor leraren die van school veranderen ontstaat grote onzekerheid wanneer elke school vrij is het onderwijs naar tfigen goed dunken in te richten. Een van de opstellers van het rapport, dr. M. A. M. J. Mat- thijssen, verdedigde deze grote zelfstandigheid van de school door te wijzen op het knellen de keurslijf van voorschriften dat scholen nu dwingt óf min der ver te gaan dan zij willen óf juist verder verder te gaan dan zij juist achten. Grotere vrijheid van de scholen zal in derdaad wel problemen ople veren. maar die zijn overko melijk. Bovendien hoeft niet alles vrijgelaten te worden. Tenminste het eindniveau van een school zou landelijk vast gesteld en misschien ook ge toetst kunndn worden. werkgevers hierop nogal paniekerig gereageerd. Door in te stemmen met het centraal accoord vreesden zij zich voor een reeks van jardn uit te spreken voor een stukje nivellering waarvan zij de juistheid eerst nog aangetoond wilden zien. Zij weigerden daarom een discussie over het 'aftop pen' van de hogere inkomens en an dere zaken die door de vakcentrales aan de orde waren gesteld. Daarbij komt nog hun bezwaar tegen het strakke prijsbeleid van minister Lub bers. Vooral het midden- en kleinbe drijf voelt zich hierdoor regelrecht in zijn inkomenspositie aangetast. In de besprekingen van zaterdag heeft de regering op dit punt echter geen nieuwe feiten naar voren gebracht Van onze fin. economische redactie DEN HAAG 'Dit is de ernstigste crisis op energiegebied sinds de twee de wereldoorlog'. Zo kenmerkt een zeer invloedrijke topman van een der grote oliemaatschappijen die voor lopig anoniem wil blijven dc hui dige situatie. Als de boycot langer dan een half jaar voortduurt (en dat is volgens onze zegsman goed moge lijk, want de Arabieren zijn 'zeer vastberaden') worden de gevolgen voor de wereldeconomie naar zijn me ning acuut. De vrees voor een soort gelijke crisis als in de jaren dertig is dan niet ongegrond. Als de boycot korter dan drie maanden duurt, val len de gevolgen verhoudingsgewijs mee, 'maar we hebben dan wat ge leerd'. De topman meent dat het huidige em bargo versnellend werkt omdat het eens te meer de kritieke toestand waarin onze energievoorziening ver keert duidelijk maakt. 'De schaarste is alleen gekomen op een onverwachte manier en op een onverwacht vroeg tijdstip. Maar dat neemt niet weg dat het olietijdperk is afgelopen. Naar zijn mening nemen de olielanden een unieke plaats in de wereldgeschiede nis in. 'Zij bezetten een monopolie-po sitie die nog nooit eerder is voorgeko men'. Naarmate de olievoorziening nijpen der wordt en de prijzen hoger, speu ren de oliemaatschappijen koortsachti ger naar andere nieuwe energiebron nen. Nieuwe methoden zijn door de hoge olieprijzen veel eerder concurre rend dan algemeen werd verwacht Steenkool Met de zeer kostbare winning van olie uit de teerzanden in Noord-Amerika is een begin gemaakt, de aandacht voor kern- en zonne-energie neemt snel toe en ook de ontwikkeling van steenkoolreserves wordt aangevat. Eén der grootste oliemaatschappijen gaat, zo wordt binnenkort aangekondigd, vie ontwikkeling van reusachtige steen koolreserves in Zuidoost Azië ter hand nemen. Hier kunnen miljarden tonnen steenkool worden gewonnen meer dan in de Verenigde Staten terwijl de technieken om kool vloeibaar te maken of gasvormig ie maken, steeds verder worden vervol maakt. Overigens benadrukt de olicindustrie de naar verhouding geringe vooruit zichten die de Noordzee biedt. De oor spronkelijke verwachtingen zullen niet worden bewaarheid. Duurder Volgens onze zegsman 'hebben we door alternatieve energiebronnen: red. de zaak op lange termijn in de hand'. Een beperking van het energie verbruik acht hij echter onontkoom baar. 'We zullen met minder zekerheid verhoudingsgewijs minder energie moeten gebruiken en er veel meer voor moeten betalen'. DRIEBERGEN De zondag met rij verbod heeft geen dodelijke slacht offers geëist. Gewoonlijk vallen op zondagen dat gereden mag worden ge middeld vijf h tien dodelijke slacht- offers. Wel vond gisteren in Valkens- waard een botsing plaats tussen een Duitse en een Belgische auto. De in zittenden van de Duitse auto, man, vrouw en kind, raakten ernstig ge wond. In het weekeinde, voorafgaande aan de zondag met rijverbod zijn veel slacht offers gevallen in het verkeer. In Mill (NB) vielen drie doden en vier zwaar gewonden, toen zaterdag een busje uit de bocht vloog. De namen van de dode lijke slachtoffers zijn: J. Verhoeven, G. van Aalst en J. van Dale, allen achttien jaar en allen afkomstig uit Uden. Verder kwamen in het verkeer om het leven: P. Boxum (30) uit Weiteveen (gem. Schoonebeek), Petronella A. W. Bangma (1) uit Bolsward, mevr. E. A. M. M. Boeding uit Axel, de 25-jarige Turk M. Smerzioglu uit Uden, A. Slaats (28) uit Helmond, mcj. K. Ste- geman (18) uit Staphorst, J. Nieuwen- huyzen uit Kamerik, II. J. Aarts (56) uit Budel, mej. N. Hakkert (16) uit Deil en de 18-jarige mej. P. J. H. Hutjes uit Roermond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5