E Openbaar vervoer klaart het Amerikaans vredesplan door Libanees blad gepubliceerd UW Winst koplopers in eredivisie Tal van landen in zorg om de olie Wegen werden als fietspad gebruikt !n deze krant v. d. Velde imm&MMBmrmmIS®i i I j fe ïÉltll!1 liesii^s Eerste autoloze zondag Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! krant op de bres voor een sterke christelijke pers! MAANDAG 5 NOVEMBER 1973 Nieuwe Leidis e Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich Is ghebleven mijn hart In teghenspoetl" LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741 WASSENAAR, T. Zuylen van Nljevelisir. 372, lel. 1441. mijn nan in xbhiioiijk"011 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze fin.-economische red. AMSTERDAM De olieboycot tegen 'Israël-gezinde' landen, waaronder Nederland, wordt voortgezet. De vertegenwoordi gers van de Arabische Golf lan den hebben dat in Koeweit eens gezind besloten. De boycot wordt pas opgeheven als 'Israël door westelijke druk gedwongen wordt de sinds 1967 bezette Arabische gebieden op te geven'. De Arabische landen waren het afge lopen weekeinde in Koeweit bijeen met de bedoeling de olieprijs nog maals te verhogen.' Koeweit, Saoedi- Arabië, Quatar, Aboe Dhabi, Irak en Iran besloten echter de kwestie van de olieprijzen 'aan verdere studie te onderwerpen'. Waarnemers beschou wen dit als een soepeler houding ten opzichte van de oliemaatschappijen, die op 16 oktober forse prijsverhogin gen als een voldongen feit kregen voorgelegd. Koeweit heeft zijn olieproduktie in middels met een kwart verminderd, hoewel een beperking met ongeveer 10 procent was aangekondigd. Volgens niet-officiële gegevens zou de oliepro duktie van Nederland grootste lever ancier (Saoedi-Arabië) zelfs met iets meer dan een kwart zijn teruggelo pen. Het land heeft de olie-uitvoer naar Zuid-Afrika stopgezet, terwijl de uitvoer naar Japan sterk wordt be snoeid. Elders in Europa Ook de ons omringende landen begin nen zich zorgen te maken over de olie-voorziening. De oliehandelaren in België hebben, de regering in Brussel verzocht een autovrij weekeinde af te kondigen om de aanwezige olievoor raad zoveel mogelijk te sparen. Eind vorige week verklaarde de Belgische regering dat er geen olietekort be stond en dat er geen plannen waren voor rantsoenering. De Westduitse regering heeft meege deeld dat de consument in de Bonds republiek moet rekenen op een ver mindering van de olieleverantie met 10 tot 15 procent Regeringswoord voerder von Wechmar drong aan op zuinigheid, maar ontkende dat er nu al sprake zou zijn van een olie-crisis. In Engeland zijn zaterdag meer dan 250 brandweerlieden met 26 wagens ruim twee uur lang bezig geweest met het blussen van een reusachtige brand in een olieraffinaderij van de Konink lijke Shell aan de monding van de Theems. Er zijn geen slachtoffers. Hoewel er op de raffinaderij jaarlijks twintig miljoen ton ruwe olie wordt verwerkt, zal de brand geen tekorten veroorzaken, deelde een woordvoerder Zie verder pagina 7, zevende kolom Zogezegd Door de school te veranderen wil men betere mensen kweken, met het ideaal voor ogen van een gro te vriendenkring, die mandoline- spelend er nauwelijks werkend bijeen zal zitten in de malse kla verwei van de toekomst. R. J. Noorman, Genootschap van leraren) Buien In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige zuidelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: tijdelijk regen en iets lagere temperaturen. Morgen zon op: 07.44 onder: 17.03 maan op: 14.53 onder: 02.32 Kampioenschap wijnproeven II Érvjjpjjw - Op de snelweg HaarlemDiemen had een fietser het rijk alleen (boven). Ondanks intensieve controle viel het aantal zwartrijders hard mee (onder). Op de autoweg tussen Katwijk en Noordwijk deed de postkoets oude romantiek herleven (links). Van onze verslaggevers AMSTERDAM Hoewel het soms even fout dreig de te gaan, heeft het openbaar vervoer het door het autorijverbod sterk toegenomen reizigersaanbod gisteren goed kunnen opvangen. De Nederlandse Spoorwegen schatten het aantal reizigers dertig procent hoger dan normaal. De Groningse busonderneming GADO noteerde tienmaal zoveel pas sagiers. De Vcluwse Autodiensten had het aantal diensten gisteren verdubbeld. Een woordvoerder van de Rotterdamse RET noemde de drukte 'veel groter dan we verwacht hadden'. Even na tien uur gistermogen dreig den de treinen te vol te worden. De Nederlandse Spoorwegen dachten er toen serieus over, extra treinen in »3 zetten. Maar later op de dag bleek, dat met versterkt materieel volstaan kon worden. Op bepaalde lijnen lag het reizigersaanbod vijftig procent ho ger dan op een normale zondag. Met name in het Gooi, en op de lijnen Leiden-Utrecht, Sittard-Heerlen en Amsterdam-Enkhuizen was het bijzon der druk. Voor de Rotterdamse RET werd de si tuatie even kritiek, toen de voetbal wedstrijden afgelopen waren en bijna op het zelfde moment het ziekenhuis bezoek vertrok. Toen vormden zich lange rijen wachtenden bij tram-, bus- en metrohaltes. De RET had alle ex tra wagens achter de hand gehouden met het idee ze niet nodig te zullen hebben. Gisteren bleek echter, dat de RET al haar materieel moest inzetten. Van de taxi werd geen overmatig ge bruik gemaakt, zo meldden de meeste taxicentrales in ons land. De regen maakte gisteravond echter veel goed voor de taxichauffeurs. Toen namen zeer vele mensen de taxi. In Dor drecht had een taxichauffeur tussen zeven uur 's morgens en vijf uur 's middags driehonderd ritten gemaakt. Ook in Amsterdam, Den Haag en op tal van andere plaatsen waren extra trams en bussen op de lijndiensten ingezet. In de meeste plaatsen werd van een gezellige drukte gesproken, zonder dat zich problemen voordeden. Nederland had gisteren weinig moeite met het rijverbod. Voor de politie vormden de spelende, fietsende, rol schaatsende voetballende kinderen op de autowegen een groter probleem dan de controle op het rijverbod. De autowegen lager er gisteren verlaten bij. De brede asfa'.tbanen gaven bij het nevelige weer een sinistere in druk. De Rijkspolitie in Driebergen had gisteravond nog niet één overtre ding op de autosnelwegen geconsta teerd. Zie verder pagina 5, eerste kolom Binnenland Toch nog kans op centraal akkoord 5 Buitenland Meer Amerikanen willen aftreden Nixon 7 Kerk Kerken denken over toekomst 2 Kunst Steenbergens Hendrik IV 14 Dag maandagS Uw probleem Weer7 Puzzel8 Familieberichten8 BEIROET (AFP, UPI) De VS willen de crisis in het Midden- Oosten definitief oplossen door uitvoering van een plan dat on der meer voorziet in de stichting van een 'Jordaans-Palestina', waarvan stukken van het thans door Israël bezette Arabische ge bied deel moeten uitmaken. Je ruzalem zou daarbij in hoofdzaak in Israëlische handen blijven. Het Libanese dagblad An Nahar, dat Amerikaanse bronnen aanhaalt, heeft gisteren de hoofdlijnen gepubliceerd van wat volgens deze krant het Ame rikaanse vredesplan voor hel Midden- Oosten is. Volgens An Nahar bestaat het 'Amerikaanse vredesplan' uit de volgende Dunten: 1) Israël moet bijna de gehele Sinaï teruggeven aan Egypte. Het gebied zou wel gedemilitariseerd moeten worden. Israël zou het recht behou den op aanwezigheid in Sjarm-el-Sjeik en in de kuststrook langs de Golf van Akaba vanaf Eilat; 2) Israël moet Syrië de gebieden te ruggeven die in de jongste oktobcr- oorlog zijn veroverd plus een deel van de Hoogten van Golan, die in 1967 zijn bezet; 3) Israël moet de Gaza-strook opgeven en het grootste deel van de westelijke ge ge goede wijn be hoeft geen krans AMSTERDAM De machtsver houdingen in de top van de eredi visie zijn het afgelopen weekeinde niet veranderd. Hoewel Ajax en Feyenoord een lastige uitwedstrijd in Limburg tegemoet leken te gaan. behaalden beide clubs een zorgenvrije overwinning. Feyen oord won in Kerkrade met 03 van debutant Roda JC; Ajax zege vierde in Maastricht met 04 over MVV. Ook PSV en FC Twente be haalden uit een uitwedstrijd twee punten. FC Twente had het 't moeilijkst: Johan Zuidema kon za terdagavond in het Olympisch sta dion pas kort voor tijd de winnen de treffer tegen FC Amsterdam maken: 23. PSV zette in Doetin- chem De Graafschap op 03. FC Groningen, dat de onderste plaats bezette, verbeterde zijn positie enigszins. Tegen het eveneens laag geklasseerde NAC, dat in de twee de helft nog een 12 voorsprong had, werd een 42 overwinning behaald. Zie voor uitgebreide verslagen en het andere sportnieuws de sportpa gina's. Johan Zuidema springt boven Jan Fransz en doelman Jongbloed van FC Amsterdam uit en brengt FC Twente op 01. Jordaan-oever, met uitzondering van enkele gedeelten die gedemilitariseerd zouden moeten worden Israël zou de kibboetsen in Hebron en op de Hoog ten van de westelijke oever, alsook die in Gaza mogen behouden; 4) Op de westelijke oever van de Jor- daan en in Gaza zou een Palestijnse eenheid, een 'semi-staat' die nagenoeg de attributen heeft van een staat, moeten worden gesticht. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger zou deze Pale stijnse 'semi-staat' gekenschetst hebben als 'Jordaans-Palestina'. 5) In Jeruzalem zou de Israëlische soevereiniteit blijven bestaan zoals zij nu is. Maar Jordanië zou bestuurlijke bevoegdheden krijgen voor de heilige plaatsen; 6) De Arabische landen zouden Israël moeten erkennen en zijn recht op be staan binnen de bovenomschreven grenzen officieel aanvaarden. Vervol gens zou een vredesakkoord getekend moeten worden, dat door de Verenig de Naties wordt gewaarborgd, maar ook door de VS en de Sowjei-Unie. Meer nieuws hierover op de buiten land-pagina. Arabische vakbonden willen Nederlandse schepen boycotten TRIPOLI— De intern, federatie van Arabische vakbonden heeft besloten alle Nederlandse en Amerikaanse schepen te boycotten. Een resolutie van die aard werd gisteren aangeno men na een driedaagse zitting in de Libische hoofdstad Tripoli. De federatie heeft alle aangesloten vakbonden en hun leden opgeroepen de resolutie 'ten volle uit te voeren, maar in hoeverre dit ook gebeurt was gisteravond niet duidelijk. Vertegen woordigers van scheepvaartmaatschap pijen zeiden zich niet al teveel zorgen te maken. De conferentie in Libië heeft alle Arabische landen ook ge vraagd hun belangen uit westerse (met name Amerikaanse) banken te rug te trekken en Nederlandse en Amerikaanse belangen in het Midden- Oosten te nationaliseren. (ADVERTENTIE) Sennocol doet zl)n werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen RITA 'Het weerbericht zei, dat het vandaag veranderlijk zou zijn.' naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! D O H noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naam: Adres: Adres: Plaats: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. Ik ontvang als beloning bet aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratjs LJ pletine schaalde (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Lelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1