Steenbergen groots als Hendrik IV Sjostakowitsj goochelt voor kindermatinee Motorhuis- schadeservice schadeservice dinsdag a.s. negen uur Gronheid Het Motorhuis Philoktetes: spel van misleide mens Goed contact bij jt Rondom-concerten [dU bli Orgelconcert in Grote Kerk Verhuizingen Piano-iransporten Jan van Duuren onthoudt in deze maanden: heeft alle oog voor uw schadeperikelen 'n kleine schade: zo gerepareerd 'n grote schade: Motorhuis helpt u snel uit de nood Hatanrgids voor dos en en hei Leiden-Delft TROUW/KiWiARfTET MAlANDAG 5 NOVEMBER 1973 LUl door Ber Huising DEN HAAG - Zaterdagavond zagen wij in de Koninklijke Schouwburg Paul Steen bergen als Hendrik de Vierde, mooi en machtig, gevoelig doorleefd, en beheerst in alle schakeringen. Nu is het ook wel een rol voor een groot acteur of, om dit woord in gun stige zin te gebruiken: vcor een kome diant. Want de komedie van waan en werkelijkheid, waarmee Pirandello zo graag goochelde, wordt nergens beter gespeeld dan op het toneel, waar de werkelijkheid maar waan, en de waan werkelijk is. Met Hendrik de Vierde kon Pirandel lo dat keren en nog eens keren, want het was die Duitse keizer (1056 1106) niet. Hij wéénde zich Hendrik de Vierde, en zijn omgeving speelde mee, gekostumeerd en al. Toen hij ge nas, na jaren, bleef hij toch wel gek en bang voor de werkelijkheid de gek spelen. Waarmee hij de ande ren voor gek zette in zijn maskerade. Bij de ontmaskering doodde hij zijn vroegere rivaal in de liefde, die hem tot de waanzin had gedreven, en daar na zat er niets anders op dan maar Hendrik de Vierde te blijven. En dus speelde Paul Steenbergen de man die speelde dat hij speelde, met een prachtig geveinsde waanzin, een weemoedig berustende wijsheid, een krankzinnige woede, met alle emoties voorbeeldig verbeeld, en de zaal werd er stil van. De anderen daaromheen krijgen zulke kansen niet Pirandello heeft hen niet zoveel meegegeven. Elisabeth Ander- door Ber Huising De Haagse Comedie heeft vrijdagavond in HOT indruk gemaakt met Philoktetes, een zwaar en somber, absurd en leerzaam drama van Heiner Müler, met Wim van Rooij in een grootse rol. sen is de hooghartige, ij dele, zelfzuch tige markiezin, die er trots op wil zijn dat hij uit liefde voor haar zo werd. Eric van Ingen is haar sarcasti sche, onbenullige echtgenoot die in dertijd gemeen de medeminnaar op zijn achterhoofd liet vallen. Joris Diels speelt de gewichtig doende dok ter, die over psychiatrie niet meer kan leuteren dan Pirandello er ,in 1922 van wist. En die had, met een krankzinnige getrouwd, geen hoge dunk van psychiaters. Lisbeth Celis en Jaap Wieringa, het jonge stel dat aan de jeugd van de anderen moet herinneren, is pijnlijk zwak. Dan zijn er nog vier luidruchtige jongemannen Bas ten Batenburg, Wim van den Heuvel, Manfred de Graaf, Jules Roy- aards en de huisknecht Jan Grefe, die de hofhouding van de keizer .vor men en verbaasd stil vallen als hij verstandig blijkt te zijn. Ko van Dijk heeft Hendrik de Vierde indertijd beter gespeeld dan hij hem nu regisseerde. Hij kwam niet tot een algehele, uitgewogen beklemmende sfeer waarin zo'n waan, de gewaande waan, enigszins 'werkelijk' kunnen worden. Steenbergen moest dat maken* Roger Chailloux ontwierp zware, uit voerige 'middeleeuwse' decors, en kleurige kostuums. De vertaling is van H. W. J. M. Keuls. •Ron-i I. imer- AMSTERDAM Het eerste 'Ron- dom'-concert van de Stichting Kami muziek Amsterdam had zaterdagav< in de kleine Concertgebouwzaal een| overweldigend grote belangstelling. Het zal vermoedelijk weer een serie c a§ worden waar publiek en organisatoren veel plezier aan beleven. Het nieuwe, experimentele is er een beetje af, sa mensteller en inleider (en medewer ker) Reinbert de Leeuw was deze avond ook al wat behoudender ge- kitted en gekapt, de gang zit er in, het is al een bijna traditioneel gebeu ren in het Amsterdamse muziekleven Maar het blijft een plezierige onge dwongen manier van concerten geven, met steeds een ander thema, of een tijdperk, of een paar componisten waarop men 'rondom' het programa opbouwt. in d test- vooi de v >tion wat Lee< omd t)iirf De o even Elisabeth Andersen, Joris Diels en Paul Steenbergen in Hendrik de Vierde. Zaterdag waren het Messiaen en Stra- winsky, over wier overeenkomsten en verschillen Reinbert de Leeuw in zijn inleiding iets zei, en van wie vocale en instrumentele kamermuziek werd uitgevoerd. Met de sopraan Lucia Ker- stens als vertolkster van o.a. Stra-8» winsky's Berceusds du chat en de <o^ Three songs from William Shakespea- re, met het Amsterdams Strijkkwartet n en met nog een negental jonge en thousiaste musici die men nog van vo rige Rondom-concerten kende. Er ii een groot, vast publiek dat door zijn Dl manier van luisteren en reageren een VV heel apart sfeertje schept, waarvoor de uitvoerenden ook erg gevoelig zijn. Het duidelijk merkbare contact tussen musici en luisterenden is een van de plezierigste aspecten van deze Ron dom-concerten. paufl gen? die ft-aar jetr< niet -Eli Sen lent ders ffan' ifoe iche aat door R. N. Degens AMSTERDAM Na een concert onder zijn vaste dirigent Kirill Kondrasjin, vrijdagavond in een slecht gevulde Concertgebouwzaal, speelde het Philharmonisch Orkest van Moskou zaterdagmiddag daar weer. Nu onder leiding van de zeer jonge dirigent Alexander La- zarjef en voor een bijna geheel volle zaal. Zondagavond was het in de Rotterdamse Doelen, waar Kondrasjin de teugels weer in handen had. Philoktetes was door Odysseus achter gelaten op het eiland Lemnos, omdat zijn wond zo stonk. Tien jaar later had Odysseus hem wette nodig voor de oorlog tegen Troje. Hij kwam met Ne- optolemos, zoon van Achilles, de Phi- liktetes moest bepraten. In de mytolo- gie, en bij Sophocles gelukte dat, door hemelse tussenkomst van Herakles. Philoktetes genas en keerde weer als held. Heiner Mliller zag het anders. Philok tetes, na tien jaren onrechtvaardige eenzame ellende vol wrok tegen de bedrieglijke Grieken en Odysseus, wou Odysseus doden, en Neoptolemos kon dat alleen beletten door hem nette tc steken. Maar ook als dode kon Philoktetes Odysseus en de Griekse zaak dienen, want Odysseus loog dat de Trojanen hem doodden en kreeg daarmee Philoktetes' strijdmacht toch aan zijn kant. Heiner Müller, die al zo'n achttien stukken, bewerkingen en vertalingen schreef, woont in Oost-Berlijn. Met deze bewerking, waarin alleen de drie hoofdfiguren overbleven, had hij zijn bedoelingen. Tonen bijvoorbeeld hoe politieke leiders als Odysseus met een spel van leugens en halve waarheden iemand de oorlog in drijven voor het 'algemene' belang. Hoe een, nog on schuldige, eerlijke, Neoptoldmos in zo'n spel wordt verstrikt, en ook leu genaar en moordenaar, wordt. Hoe het daarbij niet gaat om de arme mens Philoktetes, maar om zijn wa pens (de boog van Herakles) en de mannen die voor hem de oorlog in willen. En vooralook hoe de door beiden gehate Odysseus, hun vijand dus, hen met een andere, verre vijand (Troje), tegen elkaar uitspeelt en opzet tot bedrog, oorlog en moord. Dit kunnen, simpel samengevat, de bedoelingen zijn. Een voudig in het werk van Müller niet. Hij schreef een mooi, maar ook ingewiikeld, klassiek proza, met zeer lange, dichterlijke, monologen (best vertaald door Pé Hawinkels), en daar in zijn ook de wisselende emoties en conflicten van de drie mannen zelf verwerkt Müller zag de tragedie, doordat zij zich telkens weer herhaalt en niemand er iets van schijnt te le ren, ook als absurd, en daarom laat hij haar spelen door drie 'clowns'. Maar die zeggen dadelijk al: 'wie lach en wil zit fout'. Wim van Rooij nu, die Philoktetes speelt, blijft ook het hele spel door een tragische, 'domme August', hinkend do:r die wond, In lompen, heen en weer geslingerd door zijn emoties: wrok en argwaan, pijn en zoete herinneringen, hoop en hope loosheid. .de man die de klappen krijgt. Wim van Rooij heeft het; in zijn stem, zijn toch duidelijke tekstbe handeling zijn beheerst onbeheerste bewegingen (waar de stellage die zijn berg verbeeldt vele mogelijkheden voor biedt). Hij is de vreemde, ver vreemde, en verdwaasde, tragische held. Carl van der Plas is Odysseus, de zelf verzekerde 'clown' die het spel in handen heeft en het, tegen het einde vooral, cynisch gemeen diplomatiek speelt. Guus Hoes, als Neoptolemos, weifelend tussen die twee, tussen waarheid en bedrog, doet dat al te weifelend en zwak. Hij draafde nogal zinloos heen en weer, ook omdat re gisseur Kees Coolen de absurde moge lijkheden van dit spel toch niet vin dingrijk genoeg had uitgebuit. Het verviel af en toe gewoon tot klassiek statische tekstzeggerij. Harry Wich bouwde de stelling en ontwierp drie kostuums.Jurriaan Andriessen com poneerde schrijnende tussenspelletjes, precies in de stijl. BREDA De politie heeft nog geen spoor van de 24-jarige Jan B., die vrijdagavond uit de strafgevangenis De Koepel in Breda is ontsnapt. Hij zat daar in hechtenis voor deelneming aan de overval in februari van dit jaar op een boerengezin in Deil, dat hij een nacht en een dag in gijze ling hield. B. wist te ontsnappen in gezelschap van nog een man, W. J. van Z„ die een korte straf uitzat. Zij hebben de tralies van hun cel doorgezaagd en uitgebogen en vluchtten via een bin nenplaats over de buitenmuur Van een gevangenis, aldus het ministerie van justitie. Over het concert van vrijdag hebben wij nogal enthousiast kunnen berich ten. Met betrekking tot de technische kwaliteiten van dit Russische orkest, dat op een grote toernee door West- Eurbpa is, valt er ook over het con cert van zaterdag niets dan goeds te vermelden. Het lag kennelijk aan de capaciteiten-van de jonge Lazarjef dat het in de Tiende Symfonie van Sjosta kowitsj en in de Zesde (Pathétique) van Tsjaikowski bij bewondering van de geweldige individuele en collectie ve speelkwaliteitert van dit ensemble moest blijven. Daartoe was gelegenheid te over tij dens de feilloos verlopende afwikke ling van wat Ruslands para-componist Sjostakowitsj in zijn Tiende Symfonie als proeve van compositorische be kwaamheid weggaf. In dit stuk udt 1953 goochelt hij bijna een uur achter elkaar verbazend knap jnet een thema waarvan de (Duitse) notennamen (DSCH) de initialen van zijn naam vormen als je die op z'n Duits schrijft. Dat is wel aardig, maar hij goochelt als iemand die voor een kin dermatinee is gehuurd. En daarbij zit je je dan als volwassene gauw te ver velen. Ondanks het beproefde effect- werk van fluisterend voorbij flitsende snelle passages en martiaal-plechtsta- tig dreunende fortissimo-climaxen. Het orkest (waarin de vrouwen opval len door hun lange haar!) heeft dit en dergelijke stukken al honderden malen gespeeld; er kan in technisch opzicht niets meer gebeuren. Er 'ge beurde' ook in muzikaal opzicht niets meer nadat Lazarjef de zaak met de eerste maten op gang had gebracht, hij kon zich beperken tot het maken van de bijpassende gebaren en aan het eind dankbaar maar vermoeid voor de bewondering van het publiek buigen. Wéér een karwei plat. Dat hij met Tsjaikowski echt muziek zou gaan maken (het stuk biedt er al le gelegenheid toe) was de wens waar mee velen de pauze ingingen. Helaas kwam hij niet verder dan een even koelbloedige als liefdeloze uitvoering met veel opgewondenheid en weinig bewogenheid. Waarbij men zrch dank zij de instrumentale kwaliteiten die een orkest als dit onder alle omstan digheden behoudt, kon voorstellen hoe zoiets onder Kondrasjin geklon ken zou hebben. Maar daarvoor was wèl veel verbeeldingskracht nodig. MAASSLUIS Zaterdagavond om kwart over acht wordt weer een orgel concert gegeven in de Grote Kerk. Deze keer zit Jaap Kronenburg op de orgelbank. Jaap Kronenburg is de tweede organist van de Grote Kerk en vervangt zo nu en dan Feike As- ma. De organist brengt werken van Langlais, Bach, Reger, Franck en Mes siaen. Jongen om opmerking tegen meisje in Den Haag neergeschoten DEN HAAG De 18-jarige HaagstfeJ jongen T. Albersen is in de nacht van f1" zaterdag op zondag op de Rijswijkse- weg in Den Haag door een onbekende ls 1 man met een pistool of revolver in de ®rs borst geschoten. De jongen onderging jaar een spoedoperatie in een ziekenhuis.,MT Zijn toestand is nog zorgelijk. Albersen liep om half drie met twee vrienden op de Rijswijkseweg, toen °P een meisje hen passeerde. De jonger maakten opmerkingen aan het adn. van het meisje. Een man, die met nog e twee dames achter de jongens liep 0( zei daarop tegen het meisje: 'Moeten ze wat van je? Wacht maar.'- Tegen een van de vrouwen, die na; hem liepen, zei vervolgens: 'Get ic me de blaffer maar eens even'. Defoee vrouw haalde een vuurwapen uit haarEn i handtasje, waarmee de man een van^aa; de jongens in de borst schoot. Alber sen werd met spoed naar een zirkenjjet huis in Den Haag vervoerd en geope reerd. De dader wist te ontkomen. Ook deialc dames die in zijn gezelschap waren vee maakten zich, nadat het schot geval ls len was, uit de voeten. De politie, die te hen nog niet heeft kunnen achterha an len, zoekt getuigen. Jing NIEUWE AUTO HUREN autoverhuur Tin TAn st. aagtenstraat 14 III I U r telefoon: 01710-25709-53627 leiden in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. Hoge Rijndijk 328 - Leiden - telefoon 01710 - 34238/20541 In dit seizoen met z'n soms bar slechte weer is een schade snel opgelopen, 'n Geluk dat Leiden een gespecialiseerd schadebedrijf heeft met eigen plaatwerkerij en spuiterij, dat die schade ook weer snel repareert Dank zij een moderne bedrijfsopzet, aangepaste apparatuur en vooral vakbekwame medewerkers: Speciale service: Als u dat wilt volledige schade-afwikkeling met uw verzekeringsmaatschappij en de p mogelijkheid van verhuur ter plaatse van een Opel Kadett 19741 tevens speciaalbedrijf voor inbouw van BK-LPG-installaties en verkooppunt van LPG (nu al interessant bij 30.000 km per jaar) Lelden Hoge Rijndijk 328 telefoon 01710 - 34238/20541 door Dr. J.Graf en M.Wehner Wat daar buiten leeft en groeit. Aan de hand van dit boek herkent de wandelaar gemak kelijk planten en dieren die hij in bos en veld tegen komt Voor natuurliefhebber» een kostelijke gids. 2e druk, gebonden f 19.90 Verkrijgbaar in de boekhandel Hf LJ. VEEN ft/W WAQENINGEN natuurlijk bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14