Ervaring van FC Twente wint het van speelsheid Solidariteit in betaald voetbal ver te zoeken PSVeen zorg minder Staartclubs bieden veel attractiefs FC Twente niet in trainingskamp De Graafschap te laat brutaal tegen angstig opererende Eindhovense formatie Van Kooten velt Haarlem TROUW/KWARITiET MAANDAG 5 NOVEMBER 1973 SPORT T8/K10 Johan Zuidema (drie treffers) beslist treffen tegen Amsterdam in laatste minuut Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Acht minuten voor het einde van de enerveren de confrontatie met FC Twente zag het ernaar uit de 34ste ver jaardag van Frits Flinkevleugel gevierd zou worden met het zo veelste succes van FC Amster dam in deze competitie. De ge lijkmaker van Nico Jansen be tekende immers dat Amsterdam zijn ongeslagen record sinds de 6-1 nederlaag tegen Ajax zou handhaven. Maar juist iff die- laatste acht minuten werd het verschil tussen enthousiasme (FC Amsterdam) en ervaren (FC Twente) zichtbaar. Zuide ma's treffer, gescoord in de voor laatste minuut, was in feite niet meer dan een 'logisch' bewijs voor die stelling. De reactie van FC Amsterdam is ken merkend voor het karakter van de stadionclub. Deze smeltkroes van er varing (Jan Fransz, 36. Frits Flinke vleugel, 34 en Jan Jongbloed 32) en enthousiasme (Van der Lem, Jansen, Bücker) weigerde die nederlaag te aan vaarden als het gevolg van een ver schil in kwaliteiten. FC Amsterdam vroeg zich verbijsterd af, hoe het mo gelijk was geweest, dat in die laatste minuten nog een punt verloren was gegaan. In de kleedkamer lieten Harry Bücker en Leen van der Merkt hun tranen de vrije loop. Zij be schouwden zichzelf als de grote schul digen: Bücker omdat hij een straf schop niet wist te verzilveren en Van der Merkt omdat een misser van hem de inleiding vormde voor het beslis sende Twente-doelpunt TELEURSTELLING Voor trainer Van der Meent kwam de manier waarop die nederlaag tot stand kwam ook duidelijk als een te leurstelling over. 'Gezien alle proble men, waarmee ik te kampen had, mag ik niet teleurgesteld zijn. Maar het is wel zuur als je zo'n wedstrijd speelt en dan toch nog het schip ingaat. Het is gewoon te herleiden tot het feit dat zij nu eenmaal leper zijn dan wij.' Van de Meent heeft ondanks dat ver lies overigens weinig reden tot kla gen. Juist tegen Twente toonde hij dat het samenraapsel van voor deze competitie verrassend veel meer in houd heeft dan wie dan ook heelt ge dacht. Want in het duel tegen Twente moest hij naast Theo Husers (knie operatie) en Abe van den Ban (heup operatie) ook nog Theo Cornwall (liesblessure) en Huub Mensink (shorsing) buiten de basisopstelling laten. Dat Amsterdam er desondanks toch In GRONINGEN FC Groningens uit nood geboren experiment om zijn sup porterskolonie op zaterdagavond een voetbalwedstrijd voor te schotelen, is tot verbazing van iedereen die zich het wel en wee van de noordelijke ere divisieclub aantrekt, tot een groot succes uitgegroeid. Nog nimmer dit seizoen etaleerden de Groningen on der het zwakke schijnsel van de licht masten zulk snel, attractief en specta culair voetbal. En nog nooit voelde een tegenstander zo goed aan, dat de huidige (semi-) beroepssport alleen door wedstrijden, gelardeerd met oog strelende fragmenten, gered kan wor den. Want opponent NAC dat toch al le belang had bij de twee winstpun ten, liet zich zelden verleiden tot lou ter defensief voetbal. Dat NAC in de 8e minuut na de her vatting een voorsprong veroverde, verraste weinig toeschouwers. Centra le verdediger Björne Jensen verkeek zich op een lange pass van Bakker en merkte te laat. dat Vreijssen op 'scherp' stond: 0-1. Het antwoord van de thuisclub kwam tien minuten la ter, toen invaller Reinier Timmer mans Bos in de gelegenheid stelde bal achter De Jong in het doel te prie men. Een handsgeval waarbij Sip Bloemberg betrokken was hij sloeg een schot van Ton Smits uit het doel dreigden de offensieve ambities van de brigade van trainer Ron Groe- newoud opnieuw in te dammen. Graaumans had met de strafschop geen moeite: 1-2, maar toen ook luttele minuten later. Jensen vanaf de 11 m-stip raak mikte (scheidsrechter De Bruin constateerde in de wijze waarop Peter Eimers in een duel met Theo Dierickx tegen de grond ging. obstructie), was NAC toch stormrijp. Een door de Braban ders fel aangevochten treffer van Henk Oostenvold (Henk Wullems, de trainer van de gastenéquipe: 'Als dat geen buitenspel was, bemoei ik me niet meer met voetbal') leidde ten slotte de ondergang van het dapper en positief voetballende Bredase elftal in. De Groningse aanvalsgolven kre gen in de enerverende slotminuten het karakter van een springvloed van gevaarlijke attracties. Pas in de laat ste minuut werd de doelpimteaihonger van de thuisclub gestild door een di recte vrije schop van Oosterwold. Slotconclusie van een teleurgestelde Henk Wullems: 'Ik dacht hier met 2-1 te winnen. FC GRONINGEN—NAC 4—2 (0—0> 52: VrcIJsen 01, 65: Bos 1I. 71: Graaumans (strafschop) 12. 75: Jensen (strafschop) 22, 85: Oosterwold 32, 89: Oosterwold 4 2. Scheidsrechter: Do Bruin. Toeschouwers: 6500. FC GRONINGEN: Nordstrom: Schipper, Cor nells. Jensen. Elmers: Bloemberg, Klrchhoff Oosterwold). Hovenkamp: Bos (Timmer mans). Gritter. Ildenburger. NAC: De Jong; Blom. Krijnen. Graaumans. Bakker: Bouwmeester, Dierickx, Quaars; Vraljsen, Brouwers, Smits, Schorsing Overweg opgeschort DEVENTER In de Go Ahead- ploeg trad zaterdag Niels Overweg normaal als laatste verdediger tegen NEC aan. De KNVB had de ten uitvoerleg ging van de schorsing van Over weg (één wedstrijd) voorlopig opgeschort, in afwachting van nader onderzoek, Go Ahead zegt Overweg reeds in het nederlaag- toernooi van SJN (Nijmegen) zijn straf te hebben laten uitzit ten. Iets dat NEC én de KNVB in eerste instantie bestreden. Hans Kraay, manager van Go Ahead: 'De KNVB heeft om na dere gegevens verzocht. De wed strijd tegen SJN wordt inder daad als bindend beschouwd, maar deze stond voor woensdag avond op het programma. SJN heeft deze wedstrijd vorige week echter al naar de donder dag verschoven in verband met de televisie-uitzending van Eu ropa Rest van de wereld. Een uitstel, waarmee wij niet zo gelukkig zijn geweest, achter af althans, omdat wij zelf ons competitieduel naar zaterdag moesten verschuiven. Deze week komt de uitspraak.1 In het duel tegen SJN speelde Go Ahead overigens met Mat thias Maiwald, ongerechtigd speler omdat de KNVB niet wil ingaan op het verzoek van Go Ahead diens transfer onmiddel lijk te laten ingaan. Kraay: 'Er zijn precedenten geschapen. Men zegt bij de KNVB dat de zaak-Cruijff de Spaanse regle menten betreft, maar wij be strijden dit. Cruijff mocht ge woon ook niet worden verkocht. Maar het spelen van Maiwald is inderdaad als ongerechtigd te beschouwen. De straf zal waar schijnlijk een boete en terugzet ting in het nederlaagtoernooi zijn.' Go Ahead won overigens met 7-0. NEC bewijst opnieuw: DEVENTER Solidariteit in de sector betaald voetbal is een be grip, dat velen graag in de mond nemen, maar in de praktijk liever laten voor wat het is. Vandaar dat zaterdagmiddag rond de klok van zes uur NEC-trainer Megh de Jong en manager Wiel Jansen slechts glunderden met het bereikte resultaat in de wedstrijd tegen Go Ahead. 'Eén - één,' een uitslag waarvoor ik ook vooraf zou hebben getekend.' En De Jong verder: 'Hoe naar het ook klinkt, dat punt alleen telt voor ons. Wij zitten nu in een situatie waarin ieder punt er één is.' Verslagenheid bij FC Amsterdam na het derde doelpunt van FC Twente. Op de voorgrond ligt doelman Jongbloed; ook Fransz en Koopman zijn er bij gaan liggen. Links Van der Vall. slaagde om tegen Twente dat heerlijk gekke voetbal te demonstreren, dat het al elf wedstrijd en voordien pleegt te spelen, maakt duidelijk dat Van de AMSTERDAM FC Twente gaat voor de UEFA-Cupwcd- strijd tegen Panahaiki, die woensdag in het Dlekmanstadi- on wordt gespeeld, niet in trai ningskamp. Kohn: 'Wij bereiden ons op die wedstrijd voor als op een gewone competitiewed strijd'. Twentq liet de vrije zondag niet ongebruikt door op die dag de verzorging te laten plaatsvin den. Kohn omzeilde het pro bleem 'autoloos' door de spelers via een speciale bos naar het stadion te vervoeren. Het ziet ernaar uit dat Epi Drost woensdag zijn rentree zal maken bij FC Twente. Kohn: 'Volgens de medische rapporten is de toestand van Drost beter dan die van Jeuring, met wie wij nog enkele weken geduld moeten hebben. Drost wordt mogelijk woensdag ingezet. Maar ook voor hem geldt: geen enkel risico. Zodra hij wat voelt, wordt hij vervangen'. Meent al het mogelijke rendement uit zijn contractspelers heeft weten te ha len. Zijn opponent, Spitz Kohn, maak te hem wellicht het grootste compli ment door te stellen: 'Als Amsterdam zo blijft spelen, verliezen er hier nog veel clubs. De vraag voor mij is al leen, hoeveel wedstrijden kunnen zij dat nog volhouden'. Die vraag hebben zich al velen gesteld. Maar ook daarop antwoordt Amsterdam opportunis tisch: zo lang het kan. En dat duurt in deze competitie al 12 wedstrijden. ANTWOORD Het enthousiasme van de jongeren werkt ook aanstekelijk op de ouderen. De manier waarop Flinkevleugel. Fransz en Jongbloed opgaan in het Amsterdam-opportunisme onderstreept dat, Kohn had op dat enthousiasme het juiste antwoord gevonden. Het team waarin Jeuring en Drost nog al tijd ontbreken had de opdracht gekre gen om het eerste aanvalsvuur van Amsterdam af te blussen. Kohn: 'Je weet dat je tegenover een ploeg komt te staan, waarin enthousiasme een van de belangrijkste peilers is. Daar om moet je zorgen dat je dat enthou siasme zoveel mogelijk weet in te dammen.' Het lukte Twente, zij het niet zonder moeite. Met name voorstopper Willem de Vries maakte in de beginfase enke le fouten, waardoor onder anderen zijn directe opponent Nico Jansen en kele keren gevaarlijk kon worden. Daarbij kwam nog dat René Notten op de voor hem onbekende rechte r- verdedigersplaats wat aanpassings moeilijkheden had, waarvan Gerard van der Lem kon profiteren. Kohn: 'Ik had Notten daar geposteerd, om dat ik Achterberg niet snel genoeg vond tegenover Van der Lem.' ZUIDEMA Twente kwam dat eerste kwartier ech ter zonder kleerscheuren door. Kohn: 'Daarna werkte de tijd voor ons. Wij 'Daarna werkte de tijd voor ons. Wij konden toen op de counter spelen'. 'Die opzet slaagde, mede doordat Jo han Zuidema tijdens Jan Jeurings af wezigheid is uitgegroeid tot een ui terst nuttige speerpunt in de Twentse aanvalsmachine. Weliswaar had Van de Meent het Twentse middenveld re delijk in de houdgreep (met name Frans Thijssen werd door Chris Dek ker voorbeeldig in bedwang gehou den), maar Tjeerd Koopman verloor te vaak 'in het persoonlijke duel van Zuidema. Zes minuten voor de rust beoordeelde de Amsterdam-defensie een hoekschop van Dieter Schwemm- le verkeerd, waardoor Zuidema's kop- grage hoofd de bal langs Jongbloed kon plaatsen: 1-0. Toen dezelfde Zuidema een kwartier na de hervatting Twente's tweede kon laten aantekenen, zag het ernaar uit dat de oostelijke ploeg een 'professio nele' overwinning had behaald. Die indruk werd nog versterkt, toen Bücker, nauwelijks twee minuten la ter, de kans ongebruikt liet om Am sterdam via een strafschop dichterbij te brengen. Bücker kreeg die kans, omdat Notten hem binnen het straf schopgebied onderuit had gehaald, een 'geste', die door Jan Keizer te recht werd gehonoreerd met een pe nalty. Bücker, pas voor de tweede keer dit seizoen in de basisopstelling, mocht zelf wraak nemen voor de han delwijze van Notten. Van de Meent: 'Het feit dat Bücker pas voor de tweede keer in de basis opstelling stond, speelt geen enkele rol. In het c-elftal schiet hij de bal er altijd zo in. Tevoren was afgesproken dat hij de strafschoppen zou nemen. Alleen in het geval hij minder goed zou draaien, moest Van der Merkt die taak overnemen. Maar daar was geen sprake van. Bücker speelde juist goed.' ERVARINGS Twente vergiste zich daarna in Am sterdams veerkracht. Jan Fransz, de oudste veldspeler in het betaalde voetbal verkleinde kort daarna de achterstand tot 2-1 en Gerard van der Lem soleerde acht minuten voor het eindsignaal zo volleerd door de Twen- te-defensie dat Nico Jansen in staat werd gesteld de gelijkmaker aan te te kenen. Spitz Kohn: 'Daarna bleek weer dat wij over ervaring genoeg be zitten om het karwei toch nog goed af te maken. 'Twente raakte niet in pa niek, maar werkte vol overtuiging naar de derde treffer toe die via Zuidema tenslotte realiteit werd. FC AMSTERDAMFC TWENTE 2—3 (0—1) 36. Zuidema 01. 59: Zuidema 02. 65. Fransz 12. 87: Jansen 22, 90: Zuidema 23. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 12.000. FC AMSTERDAM: Jongbloed: FUnkevleugel, Fransz. Koopman. Bianchi: Van der Merkt. Bücker. Dekker: Meijer (Braspenning). Jan sen, Van der Lem. FC TWENTE: Schrijvers: Notten, De Vries, Van Ierssel, Oranen; Van der Vall, Thijssen, Achterberg: Schwemmle, Zuidema, Pahlplatz. JOOP HOLTHAUSEN NEC's leiding had geen enkel begrip voor de prblematiek waarmee tegen stander Go Ahead noodgedwongen kampte. De autovrije zondag dreigde het bezoekerstal van de financieel toch al niet tot de meest draagkrach tige clubs van Nederland behorende Deventer vereniging tot een absoluut dieptepunt te doen dalen. 'Niet', ver duidelijkte manager haas Kraay', om dat we vrezen dat de toeschouwers zondag geen interesse meer zouden to nen voor Go Ahead, maar gewoon om dat we spelen in een gemeente van slechts 60.000 inwoners en voor 40 pet. van onze toeschouwers op de re gio zijn aangewezen. Die mensen kun nen op een autoloze zondag niet zo gemakkelijk komen. Vandaar Go Ahead verzocht NEC reeds zater dagavond te willen spelen. Een ver zoek zo verwachtte de Deventer lei ding, dat zeker welwillend bekeken zou worden omdat ook NEC geen te genstander van het zaterdagavondvoet bal is in eigen Goffert-stadion. Maar NEC weigerde. Zonder opgaaf van re denen aanvankelijk. Wilde tenslotte als uiterste concessie zaterdagmiddags om vier uur aantreden. 'We hebben', zei Kraay al vooraf, die gok maar ge nomen omdat iets beter is dan niets, howel we verwachten dat het een strop zal worden.' Die strop werd het. Met 7000 toe schouwers op de tribunes kon de pen ningmeester van Go Ahead niet over een toprecette spreken. Met die 7000 toeschouwers was er ook nauwelijks sfeer, werd de aantrekkelijkheid van de bedrijfstak betaald voetbal de zo veelste onnodige slag toegebracht. Een slag, die de NEC-leiding na af loop als soort taktische overwinning vierde. 'Het is,' zei men, 'de vraag of we hier ook 's avonds met een gelijk spel vandaan waren gekomen. Dan is er wel meer publiek, dan is er ook sfeer. En je ziet wat er in dat soort sfeertjes gebeuren. Ploegen worden gewoon door de thuisspelende clubs opgerold. Daarvoor pasten wij bij voorbaat. Dan maar minder publiek, dan maar minder propaganda. Het re sultaat alleen telt voor ons op dit ogenblik. Dat NEC desondanks een schadeclaim indient bij Go Ahead voor het ver vroegen van de wedstrijden, vermeld de het duo De Jong-Jansen niet. Hans Kraay daarover: 'Zij claimen bij ons een bepaald bedrag wegens derving van inkomsten. Het C-elftal van NEC speelde deze zaterdagmiddag namelijk thuis en men redeneert dat een aantal mensen met NEC mee is gegaan naar Deventer en niet naar de C-ploeg is gaan kijken. Ik vind deze hele gang van zaken op zijn zachtst gezegd vreemd. De KNVB moet, zolang deze ongewone situatie duurt, gewoon de ontvangende vereniging het recht ge ven de speeldatum en tijd te bepalen. Mochten daarbij aantoonbare extra Van onze speciale verslaggever DOETINCHEM Pas toen Willy van der Kuylen acht minuten voor het einde van de wedstrijd tussen De Graafschap en PSV de Eind- hovenaren van 0-1 naar 0-2 tilde, pas toen wierp het angstige PSV de ketenen van zich af. Bevrijd van alles wat een ploeg ver van zijn normale vorm kan houden, speelden de Eindhovenaren de laatste minuten uit. Reikten toen ook weer naar het niveau, waarmee in eigen stadion formaties als NAC, FC Utrecht en Go Ahead moesten afrekenen. De Graafschap moest toen ook een derde treffer toestaan. PSV boekte in Doetinchem de eerste winst in een uitwedstrijd. Een presta tie die voor de formatie van trainer Kees Rijvers op zichzelf al als dc grootste winst wordt aangeduid. 'Wij lopen.' zei Rijvers later, 'al lang ach ter die eerste winst buiten Eindhoven aan. Wij moesten daar een keer over heen komen en in deze wedstrijd moest dat, dachten wij ook, kunnen gebeuren. Zoiets drukt op een elftal. Zeker wanneer dat elftal, waarvan dus iets wordt verwacht, ook als extra handicap nog heeft het ontbreken van een Jan van Beveren, van een Kees Krijgh en in de tweede helft een Willy van der Kerkhof. De rust was ook daardoor ver te zoeken. Die kwam inderdaad pas na het tweede doelpunt.' ANGSTIG Voordat Willy van der Kuylen in de slotfase zijn ploeg naar 0-2 schoot, had PSV ook bij De Graafschap al weer onderuit kunnen gaan. Zoals de ploeg ook tegen FC Amsterdam en FC Haarlem, twee toch duidelijk niet tot.de werkelijke top behorende teams, zeer geschonden uit de strijd was gekomen- Maar De Graafschap ge loofde lange tijd ook zelf niet in de mogelijkheden na het stuntwerk tegen Feyenoord ook tegen het miljoenen elftal van PSV voor sensaties te kun nen zorgen. Wachtte aanvankelijk te angstig af, gaf in de spits Gerrie de Jonge niet altijd voldoende steun om de uiterst onzekere Eindhovense de fensie voor onoplosbare problemen te kunnen stellen. Pas halverwege de tweede helft, toen opnieuw bleek dat de luid bejubelde Ralf Edström tegen de lange Eduard Schreur weinig kon klaarmaken, toen ook bleek dat PSV zich geen echt uit gespeelde kansen wist te creëren, pas toen ook stelde De Graafschap zich brutaler op. Niet in de laatste plaats door de ingreep van Graafschap-trai ner Piet de Visser, die tegelijk Roel Zaayer en aanvoerder Chris de Vries naar de kant riep en Sietse Veen en Gerrit Mintjes in zijn formatie pos teerde. Met daarbij voor Veen de op dracht als extra aanvaller te trachten de in de eerste helft opgelopen (on fortuinlijke en onnodige) 0-1 achter stand ongedaan te maken. De Visser: 'Ik geloofde erin dat het mogelijk was om dit PSV hier in Doetinchem een punt afhandig te maken. Dit was echt niet de topploeg, die zich in Eindho ven zelf manifesteert. De ploeg was bang, angstig in de defensie. Ik heb ook opdracht gegeven te drukken. Die 1-1 zat er dik in. Was er ook uitgeko men, wanneer kort voor Van der Kuy- lens doelpunt Sietse Veen het iets slimmer had gespeeld.' Dat 'slimmer spelen' sloeg op Veens actie. Links van het PSV-doel staande probeerde hij de bal zelf in de korte hoek te drukken, terwijl voor het doel Guus Hiddink en Gerrie de Jon ge een zee van ruimte hadden en een trekbal van Veen moeiteloos zouden hebben kunnen afronden. Veen schoot desondanks zelf ('Ik zag het niet hele maal en had zelf een goede kans") en zag zijn schot door PSVs tweede doel man André Van Gerven tot hoekschop verwerkt De Visser: 'Wordt dat 1-1 dan is PSV helemaal weg. Nu maakt de ploeg 0-2, krijgt daardoor zelfver trouwen en tikt de laatste minuten gemakkelijk door. Die 0-3 is voor mij overigens niets om over te huilen. Een eervol verlies gewoon, maar die 1-1 blijft toch door je heen spelen.' KENMERK Die angst voor 1-1, voor een nieuw punt-verlies buiten Eindhoven, ken- René van de Kerkhof passeert doelman Van Oosterhout en brengt PSV op 0-1. merkte de PSV-formatie tot Van der Kuylens doelpunt. Tot dat ogenblik buitte Rijvers' formatie het noodge dwongen aanwezig zijn van een extra aanvaller in zijn ploeg nauwelijks uit. Rijvers moest het gemis van verdedi ger Krijgh namelijk opvangen door het in de achterste linie posteren van de toch aanvallend ook sterke mid denvelder Willy van de Kerkhof in de achterste vier en op de vrijgekomen plaats Bent Schmit Hansen inzetten. Een voor een trainer van een top ploeg zo graag uitgebuite mogelijk heid voor aanvallend spel tegen een bijna onderaan de ranglijst bungelend team. Rijvers was daar desondanks niet gelukkig mee. Noemde het een verstoring van het evenwicht in de ploeg. 'Ik heb,' lichtte hij toe, 'geen verdedigende spelers meer tot mijn beschikking (wél verving hij Willy van de Kerkhof in de rust door verde diger Willy van den Dungen.wel veel aanvallers. Als je dan toch bles sures krijgt dan liever verdeeld over de ploeg.' Rijvers had echter ook Pleun Strik in de eerste helft opgeofferd aan Oeki Hoekema, het door PSV verguisde ta lent, dat door zijn inzet vaak onder zijn niveau speelt Na rust achtte Rij vers die ingreep niet meer mogelijk en liet Strik toen meer het ondersteu nende werk op het middenveld doen. 'Alles werd,' zei Rijvers, 'toen weer het oude.' PSV leidde op dat ogenblik met 0-1. Een doelpunt dat volledig voor reke ning kwam van de anders zo zeker spelende Theo van Londen. De Graaf schap speelde zich rustig uit de verde diging, liet nabij de middenlijn de bal de ploeg Tond gaan en verloor deze toen plotseling toen René van de Kerkhof fel Theo van Londen, de laatste man, belaagde. Van de Kerk hof ging vanaf de middenlijn direct op volle snelheid liggend door, ont week een aanslag van achteraf van Coen Poulus en omspeelde de uit zijn doel gekomen Harry van Oosterhout. Graafschap-trainer De Visser: 'Een fout van Van Londen. Zonder meer. Een onbegrijpelijke echter ook. Dit is hem nog nooit overkomen. Misschien een gevolg van teveel zekerheid, te veel zelfvertrouwen.' Die treffer, in de 21ste minuut, kwam ook onverwacht. Tot dat moment was PSV wel meer in.de aanval geweest maar echt uitgespeelde kansen waren er met uitzondering van een schot van Lubse niet geweest. Die kansen kwamen ook daarna nauwelijks voor PSV, dat wel moest toezien hoe kort na de wisseling Poulus de lat boven Van Gerven raakte. De Visser: 'Op zo'n moment ga je steeds meer in de mogelijkheden geloven PSV een punt afhandig te maken. Temeer omdat blijkt dat Schreur inderdaad de goede oplossing voor Edström is en PSV aanvallend weinig mogelijkheden kreeg.' Toch werd het 0-3. Door twee doel punten van eredivisietopscorer Willy van der Keuylen. De eerste keer na mistasten van Gerrit Mintjes, de twee de keer na een passje van Edström. Ge flatteerd, dat wel, maar de Eindho vense vreugde was er niet minder om. Rijvers: 'Ik hoop dat deze zege heeft geholpen. Dat de ploeg nu van een last is bevrijd.' DE GRAAFSCHAP—PSV 0—3 (0—1) 21. Renee van de Kerkhof 01, 83: Van der Kuylen 02. 88: Van der Kuylen 03. Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 12.000 (uitverkocht). DE GRAAFSCHAP: Van Oosterhout: Schreur, Zaaljer (Mintjes), Van Londen, Koenders; Paulus, De Vries (Veen), Hiddink; De Jonge, Hoekema. Meljers. PSV: Van Gerven; Willy van de Kerkhof (Van den Dungen). Nordqvlst, Van Kraay, Strik, Lubse; Van der Kuylen, Deijkers; Re- nee van de Kerkhof, Edström, Schmidt Han sen (Mulders) PETER ONVLEE kosten worden gemaakt, dan zullen die uiteraard vergoed moeten worden. Maar wat nu is gebeurd, is belachelijk Go Ahead verloor geld, Inkomsten uit recette dus. Go Ahead verspeelde ook een punt, nadat het in de tweede mi nuut van de tweede helft recht op de overwinning leek af te gaan, toen Groenendijk raak kopte na een voor zet van De Winkel. Immers NEC, dat na Roda JC het minst produktief is in de eredivisie, heeft al wekenlang aangetoond wel tot aanvaardbaar com binatiespel te kunnen komen, maar in de afwerking hopeloos te falen. Om dat daarbij in het Go Ahead-doel Rij- kens opnieuw een uitstekende indruk maakte (in de eerste helft stopte hij kopballen van Prieuwe en Sije Visser uitstekend) en de laatste weken zo veelgeplaagde Deventer defensie min der gaten leek te vertonen, had Groe- nedijks treffer alleen al beslissend kunnen zijn. Toen van Loon (sterk spelend) en Arntz verder ook nog dicht bij 20 kwamen, leek Go Ahead In ieder geval de winst thuis te hou den. Met nog achttien minuten te spelen kwam evenwel de kentering. Ruud Geestman kopte onder een hoge voor set van Hoevenberg door en Kamps scoorde 11. NEC, beter combine rend in die periode, miste kort daar op de kans op de overwinning. Een hakje van Kronshorst verdween juist naast het doel. Go Aheadrtrainer Jan Notermans: 'Geen beste wedstrijd. Er lag een zekere matheid over het spel.' GO AHEAD—NEC 1—1 (00) 47: Groe- nendijk 1—0. 74: Kapips 1—1. Scheidsrechter: Van der Kroft. Toeschouwers: 8000. GO AHEAD: Rijkens: Van Loon. Overweg, Veenstra, Warnas: Geestman, Arntz, Van der Leij; :'e Winkel, Groenendijk, Van Marwijk. NEC: Sobczak; Visser. Kornelis, Eggenkamp, Mellaard; Jan Peters, Kamps. Kronshorst; Hoevenberg. Priewe (Leidekker), Jo Peters. PETER ONVLEE VELSEN Een teleurgestelde Barry Hughes verklaarde na afloop van Tel starHaarlem, dat zijn ploeg opnieuw het beste voetbal had laten zien, maar opnieuw niet in staat was gebleken doelpunten te maken. 'Alleen Ajax heeft ons echt weggespeeld', zei Hug hes. 'Qua voetbal hebben we verder elke club nog kunnen weerstaan. Al leen: er vallen geen doelpunten. We gaan daardoor steeds onzekerder spe len.' Wat die onzekerheid betreft, daarin had Hughes zonder twijfel gelijk. Haarlem speelde zeer nerveus, zich bewust van het feit dat het al teveel wedstrijden dit seizoen op ongelukki ge wijze heeft verloren. Maar Hughes vertelde maar wat, toen hij beweerde dat zijn team Telstar in de schaduw had geplaatst. Integendeel. Vooral in de eerste helft speelde Telstar een stuk beter en kwam Haarlem maar weinig aan aanvallen toe. Het was daarom terecht dat vlak voor rust, in de periode dat Telstar op zijn sterkst speelde, Van Kooten met een kopbal uit- een vrije schop van Willim zijn ploeg de leiding gaf. Wel was daar een blunder van doelman Lelieveld voor nodig, die op simpele wijze mis greep. In de tweede helft bleek Haarlem zich iets onder de druk van Telstar te kunnen uitwerken. De voornaamste oorzaak daarvan was, dat ausputzer Piet van den Berg in de spits ging staan waar Huyg, vervanger van de geblesseerde Fernandez, in de eerste helft geen vuist had kunnen maken.' Van den Berg lukte dat beter. Hij I bracht zichzelf alsmede Vosmaer enke-j le keren gevaarlijk in stelling, maarj alweer bleek toen, dat Haarlem door gebrek aan produktiviteit een moei lijk seizoen doormaakt. TELSTAR-HAARLE5I 1—0 (1—0) 40: Van Kooten 10. Scheidsrechter: Ram. Toeschou wers 8500. TELSTAR: Van der Meeren1: Driessen (Bis- schot) Zwaan, André, Van Essen; Bijl, Jon ker (Van Egmond), HelUng; WUlim, Van Kooten, Couperus. HAARLEM- Lelieveld; Wentlnk, Van den Berg, Marijt. Van Dulvenbode: Vosmaer, Peys (De Haan), Van der Aar; Wtzel (Fete- ris). Huyg, Boszhard. W. van de Kerkhof breekt middenvoetsbeentje DOETINCHEM Willy van de Kerkhof heeft aan het doel in Doetinchem tegen De Graaf schap een gebroken midden voetsbeentje overgehouden. Van de Kerkhof verdween na de eer ste helft uit het elftal, nadat hij nog geruime tijd met deze blessure (onwetend) had door gelopen. Een botsing met de eveneens naar de bal trappende Hiddink veroorzaakte de breuk. Scheidsrechter Geurens noteer de in het duel twee spelers van een waarschuwing (boeking). Ex-PSV-er Hoekema wegens het vasthouden van een tegenstan der aan diens shirt en PSV-aan- voerder Van Kraay wegens het maken van opmerkingen aan het adres van de grensrechter, nadat hij reeds een vrije trap mee had gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10