Spanning groeit in Midden-Oosten In Suez kan het na één schot weer losbarsten Op weg naar Cairo ontluikt kameraadschap Cairo blokkeert zeeweg naar Eilat Kopenhagen wil volgende maand EEG-topoverleg De correspondenten Thomas Cheatham en Thomas Ackerman van het persbureau United Press International geven hierbij elk hun in drukken van de bestandslijn ten Westen van het Suezkanaal, in de stad Suez, zowel als daar buiten. Uheeftmaar één crème nodig. LdB geeft uw huid de zuivere Zweedse zachtheid van Pierre Robert. TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 NOVEMBER 1973 BUITENLAND T7/K9 Arabische landen houden rekening met nieuwe strijd CAIRO, TEL AVIV, WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) De bij de crisis in het Midden-Oosten betrokken Arabische landen houden ernstig rekening met de mogelijkheid dat de strijd wordt hervat i De mogelijkheid van een hervatting van de gevechten zou ook zijn bespro ken door president Sadat op de Arabi sche top, die donderdag in Koeweit is j gehouden en waar Sadat met de Koe weitse leiders en de Syrische presi dent Hafez Assad heeft gesproken. Daarop trok Sadat naar Saoedii-Arabië om met koning Fedsal overleg te ple gen. Hoofdredacteur Hassanein Heikal van het Egyptische dagblad Al Achram heeft in een commentaar geschreven dat hervatting van de strijd volgens hem waarschijnlijker is dan een inter nationale vredesconferentie. 'Vrede is /nog ver, ver weg. Zelfs de weg naar verde is nog ver verwijderd', aldus Heikal. Het Iraakse dagblad Al Thaw- ra schreef gisteren dat alle pogingen tot een vreedzame regeling tot falen -doemd zijn. Ook Syrië zou on ver- ij delijk' nieuwe vijandelijkheden ezen omdat niet gerekend zou kun nen worden cp terugtrekking van Is raël uit de in 1967 bezette Arabische gebieden. Voorts duiden de uitlatin- ~en van premier Golda Meir in Wash- 'ngton volgens de Arabische landen iet op een verandering in de Israëli sche houdinig, die een sfeer voor on- "erhandeliingen zou scheppen, e Israëldscne generaal Bar-Lev heeft gisteren verklaard dat Cairo geen kans heeft weer een oorlog te begin nen omdat de Israëlische troepen ten 'esten van het Suezkanaail staan. 'Als de Egyptenaren weer beginnen te vechten dan staan zij in een positie waarin zij geen schijn van kans heb ben,' aldus Bar-Lev. Al Achram heeft gisteren op de voor pagina bericht dat premier Meir bij Nixon druk heeft uitgeoefend om de Veiligheiidsniadresolutie, die het be stand van 22 oktober bewerkstelligde, 'te beïnvloeden'. Tegelijkertijd meldde Davar, het blad dat de regerende Is raëlische Arbeiderspartij welgezind is, dat de besprekingen van Golda Meir met Nixon geenszins het einde van de strijd betekent. 'Voortdurende paraat heid is de orde van de dag,' aldus Da- var. Egypte heeft gisteren de voorstellen van mevrouw Meir in Washington tot een 'nieuwe verdeling' van Israëlische en Egyptische troepen ten westen van ;het Suezkanapi te komen, verworpen. LONDEN (Reuter) De Syrische ambassade in Londen heeft in een verklaring gezegd dat Syrië een lijst met Israëlische krijgsgevangenen zal overhandigen mits Israël onmiddellijk de Geneefse conventies toepast, die dit land heeft geschonden. Volgens Syrië heeft Israël in strijd met de vierde conventie niet de levens van burgers in oorlogstijd beschermd. Syrië eist bovendien dat Israël de li chamen van gesneuvelde Syrische sol daten teruggeeft en Syrische burgers laat terugkeren naar de woonplaatsen vanwaar zij zijn verdwenen. Mevrouw Meir, die zich er niet over uitliet of dit het einde van de omsin geling van hei derde Egyptische leger zou betekenen, zei daarmee tot een betere bestandslijn te kunnen komen. De Egyptische regeringswoordvoerder Machmoed Amr zei de uitlatingen van mevrouw Meir op de donderdag ge houden persconferentie te verwerpen. Op de persconferentie, na haar .be; sprekingen met Nixon en minister Henry Kissinger, had mevrouiv Meir verklaard dat de Amerikaanse presi dent haar heeft verzekerd dat de vei ligheid en het welzijn van Israel één van Amerika's grootste zorgen blijven. Noch Nixon noch Kissinger hadden enige druk uitgeoefend om de Israëli sche troepen terug te trekken op posi ties waarop zij zich volgens Cairo op 22 oktober bevonden, aldus mevrouw Meir. Niemand weet waar. de be standslijnen van 22 oktober precies liggen, zo vervolgde zij. 'Wij kunnen ons niet terugtrekken op een lijn waarvan zelfs een VN-woordvoerder dezer dagen zei dat hij niet wist waar zij loopt. De kwestie van deze lijn is op het ogenblik de geheimzinnigste zaak ter wereld.' De VN-woordvoérder waar mevrouw Meir op doelde is de Zweedse verbin dingsofficier kolonel Ake Bendrik. Bendrik is inmiddels ontslagen (vol gens de VN heeft hij 'om zijn repa triëring gevraagd') en aangenomen wordt dat dit is gebeurd wegens zijn uitlatingen van maandag. Op de persconferentie verklaarde mevrouw Meir voorts dat Israël bereid is tot vredesonderhandelingen met de Arabieren zelfs in Cairo, als de Ara bieren die eis zouden stellen. Maar de onderhandelingen moeten worden ge houden zonder dat voorwaarden voor af worden gesteld. Israël zal niet op nieuw toestaan dat Jeruzalem een in tweeën gedeelde stad wordt of de sta tus van Israëls hoofdstad verliest, die het sinds de oorlog van 1967 geniet, aldus mevrouw Meir. Volgens mevrouw Meir 'wil Amerika wel vrede, maar heeft het geen gede tailleerd plan'. Over de krijgsgevange nen vertelde zij dat zij 'optimistisch gestemd is nu ik vandaag president Nixon heb gesproken'. Mevrouw Meir zei gekant te zijn tegen deelname van Europese landen aan een eventuele vredesconferentie, omdat het overleg niet moet worden bijgewoond door mensen die wellicht iets voor zichzelf zouden willen bereiken. Het Israëlische dagblad Maëriv heeft gemeld dat mevrouw Meir Nixon blijkbaar heeft voorgesteld dat de Is raëli's zich van de westelijke Suezka- naal-oever terugtrekken als de Egypte- .naren van de oostelijke oever verdwij nen.. Volgens het blad bedoelde me vrouw Meir dit toen zij sprak over de 'nieuwe verdeling', om tot betere be standslijnen te komen. Arabische top President Sadat van Egypte is giste ren in Cairo teruggekeerd na zijn plotselinge reis naar Koeweit en Saoe- di-Arabië. Donderdag werd op het Koeweitse vliegveld in het diepste ge heim overlegd tussen Sadat, sjeik Sa- bah van Koeweit en president Assad van Syrië. Het nieuws hierover lekte voortijdig uit. Sadat vloog na het top- beraad door naar Riad in Saoedi- Arabië om met koning Feisail te spre ken. Het Koeweitse dagblad Al-Rai al Aam berichtte dat het gerucht de ron de deed dat ook deLibische leider Moeammar Khaddaffi present was ge weest. Volgens Egyptische functionarissen hebben de Arabische leiders een ge meenschappelijke strategie besproken voor de twee volgende mogelijkheden: een strategie voor eventuele vre desbesprekingen; en een strategie voor het geval de strijd wordt hervat. door Thomas Cheatman SUEZ Het feit dat de Israëli's en de Egyptenaren in de buiten wijken van de gehavende stad Suez elkaar van nog geen twintig meter afstand in de ogen kijken heeft een soort dierentuin-situa tie geschapen. Van binnen naar buiten kijken duizenden humeu rige, hongerige en dorstige Egyp tische soldaten. En van buiten naar binnen kijken jolig doende Israëlische soldaten die eten en drinken te over hebben. Tussen die legers in die elkaar zó weer kunnen bespringen lopen Finse militairen van de noodstrijd- krachten der Verenigde Naties, die zich ervan bewust zijn dat de gekooi de Egyptenaren voldoende fanatiek zijn geworden om uitbraakpogingen te blijven doen tot de laatste druppel bloed vergoten is. Langs een VN-con- trolcpost rijdt een Rode Kruis-truck die twee Israëlische officieren naar de Egyptische zijde vervoert. Zij schud den de hand met twee Arabische offi cieren die vervolgens instappen en meerijden voor nieuwe onderhande lingen over de uitwisseling van ge wonde krijgsgevangenen. Groepen tot een sterkte van 50 Egyptische solda ten staan aan de overkant van (ie straat toe te zien hoe de Israëlische soldaten een nieuwe doorgang naar een bunker graven en deze met ch- mouflagenetten tegen de zon afscher men. Uit de door kogels en granaten pokdalig geworden gebouwen aan bei de zijden van dit niemandsland kijken overal infanteristen van vijandige le gers op elkaar neer en naar elkaar op. Er valt geen woord tussen hen. Eén schot van een der beide kanten zou het hele bestand kunnen opblazen. Bezoekers 'Ik wil gewoon naar huis, naar Tel Aviv', zegt een der Israëli's, van wiens pet de klep is gedecoreerd met het vredesteken. Hij wil wèl weten dat hij deze pet vóór de jongste oor log al had. De soldaat heeft zich inge graven, helemaal aan de spits van de Israëlische vorderingen in deze haven aan de zuidkant van het Suezkanaal. Verbaasd slaat hij gade hoe een hele bus met functionarissen van het Joods Nationaal Fonds zich vlakbij ontlaadt en de inzittenden uitzwer men om de posities der Israëli's op 'e nemen, tot aan de controlepost van de VN toe. Een soldaat grijpt zijn meisje (een kaptein) om het middel en neemt haar mee naar de frontlijn, waar hij vervolgens tegen de achter grond van een grote groep duidelijk verstoorde Egyptenaren een bezoeker vraagt een foto van hen samen te ma ken. Slechts een of twee van de Egyp tenaren aan de overkant draagt een vuurwapen.* Af en toe maken kleine groepen zich uit deze groep los om naar het centrum van de stad te slen teren. Witte voertuigen met de blau we vlag van de VN rijden voortdu rend van de éne controlepost naar de, andere. De Israëli's doen geen moeite om vo >r hun tegenstanders te verber gen dat zij water en voedsel genoeg hebben. Maar een geschat aantal van tienduizend Egyptenaren zit in Suez opgesloten met een minimum aan eten en drinken. De vredebewaarders van de VN doen trouwens ook niet al te veel om de Egyptische gemoederen tot iust te brengen wanneer zij fris dranken uit hun koeltassen halen en die luid klokkend leegdrinken temid den van het stof dat hun auto's doen opwaaien. 'Die ogen' Een hunner, luitenant Ilkka Ohberg, beschrijft de Egyptenaren als 'fana tiek Die ogen!Ze zijn klaar om er weer op los te gaan tot de laatste druppel bloed. Dat hebben ze me .zelf ook gezegd. Zij geven zich niet over en hun moreel is hoog'Hij vertelt dat sedert zondag tientallen trucks met water en voedsel en medische voorzieningen de omsingelde soldaten bereikt hebben. Zondag was de dag waarop de 220 Finse waarnemers van het VN-leger de stad binnentrokken. Ohberg zelf was een paar nachten ge leden in een netelige positie, toen hij op straat ineens door een gewapende Egyptische soldaat werd benaderd, die de veiligheidspal van zijn geweer terugduwde en zijn vinger aan de trekker bracht. 'Had je die ogen van die man moeten zien', zegt hij. Op het laatste moment was een Egyptische officier op de soldaat afgekomen om hem tot rede te brengen. 'Dfe jongens hebben al die tijd onder vuur gelegen 'en nu zitten ze zonder yoedsel en wa ter. Als zulke dingen gebeuren word Je" kwaad en haatdragend. Dat is wat ik zie bij de Egyptenaren. In het begin hebben ze misschien gedacht dat we aan hun kant kwamen vechten en dan moeten ze wel teleurgesteld zijn ge weest. Maar nu zien ze ons toch nis redders, want het enige water rn voedsel dat ze deze week gehad heb ben hebben wij voor hen aange voerd' L J PIERRE ROBERT ADVERTENTIE Israëlische en Egyptische legerofficieren praten met elkaar terwijl een konvooi met voedsel en water voor het belegerde Derde Egyptische Leger passeert bij kilometerpaal 101 op de weg van Cairo naar Suez. door Thomas Ackerman EGYPTE Midden op de woes- tijnsnelweg tussen twee róllen prikkeldraad hebben donderdag een Israëli en een Egyptenaar di recte onderhandelingen afgeslo ten over de bestemming van een krat sinaasappelen. De Israëli's zeiden, dat zij de ontmoeting als een bemoedigend teken voor de toekomst zien. De Egyptenaren wilden hun mening niet kwijt. Maar hun uitingen van kame raadschap op het gebarsten asfalt hebben iets veelbelovends. Het was een korte tijd van loven en bieden. Tenslotte gaf een Israëlische majoor zich gewonnen aan een onver zettelijke Egyptische kolonel en aan vaardde het fruit als een blijk van dankbaarheid. De dankbetuiging gold de snelheid waarmee achttien vracht wagens met hulpgoederen uit Cairo werden onderzocht door de Israëli's voordat ze de 32 km lange tocht naar het Suez-kanaal konden beginnen. Daar laadden meer dan vijftig onge wapende Egyptische soldaten honder den kratten met voesel en kannen met water over op amfibie-vaartuigen voor de oversteek over de waterweg naar het Egyptische derde leger, dat reeds tien dagen ingesloten ligt op de Sinai-oever. Noch aan de bestandslijn, noch aan de oever van het kanaal, wa ren aanwijzingen te vinden voor de wanhopige positie, waarin de Egypte naren zouden verkeren. Volgens het Israëlische commando ondernam het derde leger in de vroege morgen nog een poging om zijn omsingeling in het zuiden van de Sinai te doorbre ken. Journalisten, die op dat moment in de omgeving van het kanaal waren, konden slechts een paar salvo's luch tafweergeschut horen, kennelijk af komstig van Israëlische kanonnen op de westelijke oever. Ongelofelijk 'De kameraadschap tussen de Israëli's en de Egyptenaren is ongelofelijk', zei kolonel Mosje, een Israëlische tran sportofficier, nadat hij had gesproken met zijn collega's te velde bij kilome terpaal 101, het demarcatiepunt van de bestandslijn op de weg van Cairo naar Suez. 'Zij wisselden ideeën uit, zij spraken met elkaar, zij luisterden samen naar de radio en enkele van de Egyptische officieren spraken He breeuws. Zij zijn niet zo goed, maar zij leren het op hun academie'. Een jonge Israëlische infanterist, met een bakkebaard van een week, zei: 'We vergelijken onze insignes en de officiersterren. Alles om de tijd te do den'. Een tent van de Verenigde Na ties, opgezet tussen twee tegenover el kaar liggende prikkeldraad-versperrin gen, wierp zijn schaduw over gen Ara bische en een joodse officier. Israëli's in khaki cn Egyptenaren in beige ver- mengdenf zich met de blauwgehelmde Zweedse 'en Finse VN-troepen, terwijl de vrachtwagens van Tsjechische ma kelij werden doorzocht. Andere VN-soldaten namen plaats achter het stuur en één voor één ronkten de gele vrachtwagens langs de weggetrokken Egyptische barrica den over de 50 meter niemandsland en stopten opnieuw aan de andere kant van de Israëlische barricaden. Daarna ging het richting-Suez-kanaal in eén traag rijdend konvooi, aange voerd door een Israëlische jeep. Bij de splitsing van Kibrit, halverwe ge de stad Suez, passeerde de stret een plek vol puinhopen, waar twee dagen geleden nog een lijkengeur hing. Merkwaardigerwijs was de stank nu verdwenen. In de berm van de weg had iemand een bordje met He breeuwse lettertekens geplaatst. 'Be graafplaats' stond erop. WASHINGTON (AP, Reuter) Twee Egyptische oorlogsschepen een torpedobootjager en een fregat 'patrouilleren' in de Straat van Bab-el-Mandeb aan het uiteinde van de Rode Zee. Zij beletten schepen door te varen naar de Israëlische haven Eilat in de Golf van Akaba. Dit is gisteren uit Amerikaanse bron in Washington vernomen. Juridische experts van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken hebben verklaard dat de Straat Van Bab-el-Mandeb een internationale waterweg is en dat een blokkade in breuk zou zijn op het internationale recht. De zaak is echter ingewikkeld omdat in de Straat twee kleine eilanden lig gen met een strook territoriaal water van 12 zeemijlen die door de Repu bliek Zuid-Jemen als nationaal zeege bied wordt beschouwd. Daardoor zou bij de eilanden nauwelijks of geen strook internationaal vaarwater zijn, waardoor schepen ongehinderd de Straat van Bab-el-Mandeb kunnen pas seren. Egypte heeft de blokkade donderdag bevestigd en verklaard dat 'de Straat van Bab-el-Mandeb is gesloten voor al le schepen die op weg zijn naar Israël, waarender olietankschepen'. Egypte heeft gisteren bij VN-secreta- ris-generaal Waldheim geprotesteerd tegen het verjagen van de bevolking van zes Egyptische dorpen en steden door Israëli's op de westelijke Suezka- naaloever. Volgens Cairo zijn 6000 burgers door Israëli's in een kamp ge plaatst. Een door kogels doorboord Israëlisch stopbord aan het Sinai-front. Ook het wapen van de olieboycot en de financiering van de eventuele strijd zou zijr. besproken. Volgens waarnemers heeft de crisis in het Midden-Oosten de Arabische lei ders dichter bij elkaar gebracht dan ooit. Zo werd gisteren bekend dat presi dent Assad van Syrië voor het eerst sinds vele jaren (na zijn besprekingen in Koeweit) naar de Iraakse hoofdstad Bagdad is gegaan voor overleg met de Iraakse leiders. Dit gebeurde ondanks de al jaren durende onenigheid tus sen de twee landen. Eerder nad Irak reeds troepen naar het Syrische front gestuurd om tegen de Israëli's te vechten. Assad zou naar Syrië zijn gegaan om de verzekering te krijgen dat Irak weer zou meevech ten in geval van een hervatting van de strijd. In Cairo is gisteren de Algerijnse pre sident Hoeari Boumedienne aangeko men voor overleg met president Sa dat. Aangenomen wordt dat zal wor den gesproken over het houden van een Arabische top die eerder door Marokko was voorgesteld. Algerije' heeft donderdag de Afrikaanse landen bijeengeroepen voor een topconferen tie over de crisis in het Midden-Oos ten. Liberia Liberia heeft gisteren als 25ste Afri kaanse staat de diplomatieke betrek kingen met Israël verbroken. KOPENHAGEN, BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) De Deense pre mier Amker Jörgensen heeft de regeringsleiders der acht overige EEG-landen uitgenodigd op 15 en 16 december in Kopenhagen een topconferentie te houden. De Deense premier reageerde hiermee op de oproep die deze week is gedaan door de Franse president Pompidou. Op de top zal onder meer de oliecrisis en de situatie in het Midden-Oosten aan de orde komen. Tevens zal wor den overlegd over het houden van re gelmatige EEG-topconferenties, waar toe door Pompidou was opgeroepen. De Franse president stelde voor snel een topbijeenkomst te houden nu de VS, samen met de Sowjet-Unie, in ac tie zijn gekomen voor een vredesrege ling voor het Midden-Oosten zonder daarbij de Europese landen te betrek ken. Naast de regeling van de Europe se politieke samenwerking zullen ook algemene EEG-kwesties in Kopenha gen moeten worden besproken, aldus Jörgensen. Volgende week maandag en dinsdag komen in Brussel de ministers van buitenlandse zaken van de EEG bij een voor politiek overleg over het Midden-Oosten en andere Europese za ken. Ook de kwestie van de Atabische olieboycot komt in Brussel ter sprake. Nederland heeft rerds een formeel verzoek om solidariteit van de EEG- partners ingediend nu Nederland door de Arabieren van de oliestroom wordt afgesneden. Uit Beiroet is vernomen dat de Arabi sche landen nu ook maatregelen tegen Portugal overwegen omdat dit 'het enige NAVO-land was dat de VS openlijk heeft gesteund door tijdens de oorlog wapens naar Israël te zen den'. Het Libanese blad An Nahar schrijft dat de Arabische landen in hun plannen tegen Portugal worden gesteund door 'het succes van de olie boycot tegen Nederland en de hou ding van Lissabon in Afrika'. De Japanse minister van internationa le handel en industrie Yasoehiro Na- kasone heeft er bij premier Tanaka op aangedrongen dat Japan de Arabi sche eisen inzake terugtrekking door Israël uit de bezette Arabische gebie den zal steunen. Japan is voor zijn energie uiterst afhankelijk van de Arabische olietoevoer. VS De Amerikaanse senator Edward Ken nedy heeft gisteren zware kritiek ge leverd op Nixons beleid, jegens Euro pa. Kennedy beschuldigde Nixon er van dat hij onnodig een crisis in de NAVO heeft uitgelokt door Ameri kaanse troepen in de gehele wereld in paraatheid te brengen zonder zijn Eu ropese bondgenoten daarover te raad plegen. 'De regering heeft ons gehol pen de crisis in het Midden-Oosten op te lssen. maar tijdens de procedure heeft zij onnodig een crisis in het At lantische bondgenootschap gecreëerd'. Bondskanselier WLlly Brandt van West-Duitsland heeft een brief van Nixon ontvangen waarmee het geschil tussen Bonn en Washington is bijge legd. Dit heeft de Wesgduitse rege ringswoordvoerder bekendgemaakt. De brief was 'vriendelijk en ter zake' al dus de woordvoerder. Washington was onlangs boos op Bonn omdat serd ge weigerd Amerikaanse wapenzendingen via de Bondsrepubliek naar Israël te laten gaan. Daarop kwam Washington met een reeks felle reacties over Wes- teuropese NAVO-bondgenoten die de VS tijdens een crisis in de kou heb- benlaten staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9