Rijverbod aanleiding tot grootscheepse metingen in Rijnmond Tienduizenden rij-aanvragen afgewezen Ordening in chaos gezondheidszorg is harde noodzaak Koeweit wil oliekraan verder dichtdraaien tot absolute minimum Als een senoritas met zoveel ambachtsliefde wordt vervaardigd, dan verdient die senoritas de naam Chérie van La Paz: ongematteerd en zeer geliefd, 27ct. Proef: treinabonnement wordt thuisgestuurd Outspan-zaak uitgesteld SER-advies over premiestijging Stormloop op rijksverkeersinspectie - maar geen chaos Strafvervolging tegen oud-rechter in Haarlem Strenge controle op komst Van Agt licht voormalig verzet in over Kotalla Hoop op akkoord TROU>W/Ot K I I If!.. ''O J\ i.MBtR 1973 BINNENLAND T3/K5 Westcluitse tv heeft interesse Van een verslaggever ROTTERDAM Het verbod om op zondag te rijden heeft de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond de kans geboden een onderzoek te verrichten, dat van grote betekenis kan zijn. In het hele Europoort- en Botlekge- bied zullen metingen worden gehou den, die tot doel hebben een beter in zicht te krijgen dn de bijdrage van het verkeer aan de luchtverontreini ging. Ook zal onderzocht worden in hoeverre het verkeer van invloed is op eventuele smogvorming. Provinciale Waterstaat is gevraagd al le mobiele meetcapaciteit voor dit doel beschikbaar te stellen. Er zullen ook geluidmetingen worden verricht. Eerder verkregen resultaten van me tingen naar industrielawaai vertoon den een duidelijke verstoring van het beeld door verkeerslawaai. Nederlandse, maar ook Westduitse te levisie staan gereed om dit onderzoek zondag te registreren. Of dit onder zoek deze zondag al wordt gehouden is evenwel nog onzeker. Gisteravond was nog niet bekend of de verkeesin- spectie bereid zou zijn de noodzakelij ke ontheffingen te verlenen voor do mobiele meetapparatuur. De heer G. Schilder, woordvoerder van de Dienst Centraal Milieubeheer, zei het spijtig te zullen vinden als voor deze zondag geen ontheffingen zouden worden verleend. 'De weers omstandigheden zijn uitzonderlijk gunstig: windstil en mistig. Bij harde wind en regen zou zo'n onderzoek weinig zin hebben'. Stankgolf Het Rijnmondgebied, met name de omgeving van Vlaardingen, is afgelo pen dagen weer geteisterd door een stankgolf. Over de oorzaak daarvan is een conflict gerezen tussen de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond en het Centraal Aktiecomité Rijnmond (CAR). Volgens het CAR werd de stankgolf van donderdagavond veroorzaakt door een binnenschip dat was geladen met cumene. Stankdeskundigen van Rijn mond hebben daar echter niets onre gelmatigs aangetroffen. Volgens Rijnmond is vrijwel zeker de stank veroorzaakt door het wegstro men van dertig ton naftagasolie, uit een tank van Pakhoed. De -directie van Pakhoed zei zeer erkentelijk te zijn voor de snelle opsporingsactie van Rijnmond, omdat anders veel meer naftagasolie zou zijn wegge stroomd. Bij de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond kwamen donderdaga vond 280 klachten binnen en gisteren in totaal 205. Negentig procent van de klagers woont in Vlaardingen. Voor het Rijnmondgebied blijft nog steeds waarschuwingsfase 2 van kracht in verband met het windstille en mistige weer. Van een verslaggever ZOETERMEER Inwoners van Zoetermeer kunnen sinds kort hun trein abonnement of hun trein-vastrechtkaart thuisbezorgd krijgen. Het gaat hier om een proef van de spoorwegen; als de proef slaagt zal het systeem geleidelijk landelijk ingevoerd worden. De reiziger moet thuis een aan vraagformulier invullen en dat met een girobetaalkaart of betaalchèque naar het 'bureau centrale verkoop* in Den Haag sturen. Een week later krijgt men het abonnement per post thuis. Mèt een aanvraagformulier voor een nieuw abonnement. Men hoeft er du sniet meer voor naar het loket. Als een reusachtige bril ligt de Sembonmatsu-Chasi-brug in Japan over de Kizugawarrivier in Osaka. De brug, die meer dan 300 meter lang is, ligt 33 meter boven de waterspiegel. KOEWEIT (AP, Reuter, ANP) De olieministers van de Arabische landen zijn uitgenodigd Om in Koeweit 'verdere gezamenlijke maatre gelen' te bespreken tegen 'landen, die Israël helpen'. Volgens goed in gelichte kringen zou Koeweit willen voorstellen de uitvoer van olie te beperken tot het absolute minimum van de behoeften van de geïn dustrialiseerde landen in de wereld. Dit zou de olieverbruikende lan den beletten Arabische olie door te sturen naar landen die door de olielanden worden geboycot, t.w. de Verenigde Staten en Nederland. ADVERTENTIE Dr. Van Schelven in Utrecht: Van een verslaggever UTRECHT Een centraal geleide gezondheidszorg is in bepaalde op zichten noodzakelijk. De planning van ziekenhuisvoorzieningen ver loopt nu chaotisch. Het advies om een aantal bestaande instanties te hergroeperen in één Nationale Gezondheidsraad is alleszins het over wegen waard. wèl en welk ziekenhuis niet moet kun nen beschikken. Er zou een 'geleding' moeten komen naar de graad van spe cialisatie van het ziekenhuis. Kritiek had de sectievoorzitter op de bouwtemporisering. Hij vroeg zich af of wat er nu gebeurt nog wel verant woord is. In diverse ziekenhuizen gaat de kwaliteit van de materiële outilla ge volgens dr. Van Schelven ziendero gen achteruit, zonder dat bouwaanpas- singen of nieuwbouw mogelijk zijn. (o p de ledenvergadering van de sec tie pcychiatrische ziekenhuizen viel in hetzelfde verband onlangs het woord 'kapitaalvernietiging' -red.) Dr. Van Schelven hield de overheid voor dat de kosten van vervangings- nieuwbouw maar 1,2 procent van de verpleegrpijs uitmaken, zodat het strenge beleid op dit punt financieel weinig zoden aan de dijk zet. Tot deze uitspraken kwam dr. C. M. E. van Schelven van de nationale Zie kenhuisraad gisteren in Utrecht. Hij sprak op de ledenvergadering van de sectie algemene ziekenhuizen van de raad, waarvan hij voorzitter is. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) is de vereniging van alle ziekenhuizen en verpleeghuizen. Met de planning van ziekenhuisvoor zieningen is volgens dr. Van Schelven 'een verwarrende hoeveelheid' instan ties bezig. Regionale ziekenfondsen en ook regionale ziekenhuizen staan vaak lijnrecht tegenover elkaar, veelal in hun respectieve standpunten gesteund door organisatiebureaus. Verder dra gen het Staatstoezicht op de volksge zondheid, het Centraal Orgaan zieken huistarieven en de Gezondheidsraad min of meer bij tot de chaotische si tuatie. 'Bovendien, wie weet welke groep van organisatiebureaus, welk studieclubje, .of welke magiër de minister straks weer zal inschakelen', aldus dr. Van Schelven. Hij vond een centraal gelei de gezondheidszorg in bepaalde op zichten noodzakelijk, als die maar niet verwordt tot 'een massaal mislei de gezondheidszorg'. Gastvrijheid De sectievoorzitter pleitte voor snelle invoering van de wettelijke bepaling die de minister de bevoegdheid geeft, Van een onzer verslaggevers de aanschaf van super-specialistische (en dus super-dure) voorzieningen in ziekenhuizen aan een vergunning te binden. Intussen ontkende hij dat veel ziekenhuizen zich op de valreep nog te buiten zouden gaan aan over matige investeringen. De noodzaak van regulering illustreerde dr. Van Schelven aan de klacht van de Utrechtse röntgenoloog, prof. dr. A. C. Klinkhamer, een jaar geleden, dat hij zijn collega's van andere Utrecht se ziekenhuizen gastvrijheid had aan geboden op zijn gespecialiseerde appa ratuur. Maar zij kwamen niet hard, omdat zij er aan hechtten, ook moei lijke onderzoeken in eigen huis te kunnen doen, Volgens dr. Van Schelven'zou moeten worden aangegeven, over welke röntgenapparatuur en andere diagnos tische voorzieningen welk ziekenhuis Cigarros Autenlicos. Door functionarissen van het ministe rie van oliezaken in Koeweit is ver klaard, dat de minister, Abdel Rahman Atiki. geweigerd heeft twee Neder landse diplomaten te ontmoeten, die het standpunt van de Nederlandse re gering ten opzichte van het conflict in het Midden Oosten wilden toelich ten. Zaterdag a.s. is in Koeweit nog een bijeenkomst belegd. Dan zullen de zes olieministers wan de landen aan de Perzische Golf de prijzen van de olie herzien. Intussen zijn de Verenigde Staten, Ca nada en Europa steeds weer in de greep van een dreigend olietekort. Ca nada heeft de belasting op de uitvoer van olie met 41 procent verhoogd, dit is 40 dollarcent per barrel. De belas- VEENENDAAL De behandeling van de zaak tegen de 19-jarige student A. van Ojik uit Veenendaal, die tegen het verbod in van burgemeester P. Bode toch een actie op touw had ge zet tegen de import vu Zuidafrikaanse Outspan-sinaasappelen, is vandaag uit gesteld. De actie hield in dat ieder te gen betaling van een kwartje een rot te sinaasappel tegen de kaart van Zuidafrika kon gooien. De verdediger, mr. P. A. Bakker Schut, had het kan tongerecht te Wageningen om uitstel gevraagd, om hierover meer studie te kunnen maken. Over zes weken zal de zaak opnieuw in behandeling komen. DEN HAAG Het kabinet zal de SER een advies vragen over de stij gende kosten van de sociale verzeke ringen en over een betere beheersing van de uitgaven. De SER moet spe ciaal aandacht besteden aan de beslis singen over de premies van de ver schillende verzekeringen. Het punt is, dat deze beslissingen worden gesyn chroniseerd en gecoördineerd op zo'n ogenblik, dat zij nog betrokken kun nen worden bij de besluiten over het sociaal-economisch beleid. Verder be sloot het kabinet gisteren aan de SER advies te vragen over een eventuele verhoging van de premie-inkomens grens voor de volksverzekeringen en de kinderbijslagwet voor loontrekken- den. AMSTERDAM Gistermiddag waren over het hele land 16.000 vergunningen verleend om morgen te rijden. De vergunningen zijn over het algemeen niet 'blan co', maar gelden alleen voor morgen, bovendien gelden ze voor een bepaald tra ject en meestal ook voor bepaalde uren. Gistermiddag waren er intotaal 120.000 aanvragen bij de rijksverkeersinspecties binnengekomen. Een groot aantal daairvan werd direct afgewezen. De indruk bestaat dat erg veel mensen niet beseffen dat het de bedoeling is dat alleen in urgente gevallen uitzonderingen gemaakt kun nen worden. AMSTERDAM De Hoge Raad heeft le rechtbank in Amsterdam aangewe zen voor strafvervolging tegen de 63- arige oud-rechter in de rechtbank te Haarlem, mr. H. G. R. voor het rijden onder invloed. lp 23 november vorig jaar parkeerde de heer R. zijn wagen in de Haarlem se Zijlstraat. Voorbijgangers, die neenden dat hij onder invloed ver keerde, waarschuwden de politie. Agenten van een surveillancewagen gaven de neer R. in overweging niet meer achter het stuur plaats te ne men, maar in de polritie-auto. De heer 1. werd daarna in zijn eigen auto, be stuurd door een agent, naar huis ge reden. Nadat de rechtbank in Haarlem zich beroepen had op het verschonings recht om de zaak te behandelen, wees de Hoge Raad de rechtbank in Am sterdam aan om over dit beroep te be slissen. De rechtbank in Amsterdam verklaarde het beroep gegrond, waar na de Hoge Raad de rechtbank in Amsterdam aanwees voor berechting van de zaak. Dan zullen degenen, die de auto morgen pertinent nodig hebben, een vergunning dn de zak hebben. Tienduizenden, die de afgelopen dagen een stormloop op de kantoren van de Rijksverkeersinspectie on dernamen, hebben dan echter een tevergeefse poging gedaan 'een papiertje' te bemachtigen. Die laatste categorie hoeft niet teleurgesteld te zijn. Trein, bus en fiets zullen voor en rustiger vervoer borg staan dan de auto. De rijkspo litie heeft al aangekondigd zeer streng te zullen optreden. Dat betekent, dat het kleine legertje autorijders, dat zich wellicht 'vrij' op de wegen waant, zeer veel controles zal moeten ondergaan, velemalen aan politie-agenten zal moeten uitleggen waar men naar toe gaat en waarom en of men daarvoor een vergunning heeft. Bij de geringste twijfel zal de politie bekeuren en de gedupeerde zal dan later, voor de politierechter, nog eens moeten uitleggen waarom hij op de autoloze zondag toch in die auto gestapt is. Bovendien zullen alle benzine pompen gesloten zijn. zodat de vergunninghouders met grote jerrycans vol benzine moeten sjouwen. Kortom, het zal hele maal niet leuk zijn om zondag de auto te nemen, terwijl het fietsen een intens plezier zal vormen: geen uitlaatgassen, geen gevaarlijk snelverkeer, geen gelaveer tussen een file. De grootste groep mensen die om een vergunning gevraagd heeft, zijn de particulieren, die minder valide bejaarden of invaliden, in de meeste ge vallen naar de kerk, willen rijden. De rijksverkeersinspec tie heeft die groep uiterst kri tisch bekeken: alleen wanneer het werkelijk om het vervoer van invaliden ging. konden deze mensen op een vergun ning rekenen. Dat heeft nogal wat kritiek opgeleverd, en wellicht vormt dat de oorzaak van de beslissing, dat het mi nisterie van verkeer en water staat gistermiddag bekend maakte: mensen die moeilijk ter been zijnde bejaarden naar de kerk willen vervoeren heb ben geen vergunning nodig. Het is zonder meer toegestaan. Onder druk heeft de rijksver keersinspectie toch een wat soepeler houding moeten aan nemen. Ten aanzien van de dagbladen en de persbureaus was aanvankelijk een afwijzen de houding aangenomen. Van de achttien aanvragen die de redactie van onze krant in diende. werden er twaalf di rect afgewezen. Over de over gebleven zes zou nog nader beraad plaatsvinden. Gister middag zag het er naar uil. dat ons dagblad geen enkele vergunning zou krijgen, maar aan het eind van de middag werden er plotseling elf toege wezen (voor de zetterij, die tot 's nachts laat doorwerkt, en voor een aantal redacteu ren). De vergunninghouders kunnen overigens zondag niet een ritje gaan maken. Op het grote gele formulier staat pre cies de route aangegeven, die gevolgd moet worden. DUITSERS Buitenlanders mogen zich wel vrijelijk op onze wegen bewe gen. En de Duitsers hebben al werkelijk 'nabuurschap' aan de dag gelegd. Onder het mot to 'Buren nemen buren mee' roept het Duitse dagblad Aa- chener Volkszeitung zijn le zers op Nederlanders, die langs de kant van de weg staan, mee te nemen. In de oproep vraagt de krant de Duitsers, die dit weekeinde naar Nederland komen, niet met grote snelheden te gaan rijden, en zich vooral niet blij te tonen dat ze de Nederland se wegen voor zich alleen heb ben. Naast de kritiek, naast de te leurstelling, is ook een aantal mensen gelukkig met de auto vrije zondag. De milieugroe pen hebben voorgesteld de vlag uit te steken MINDER LICHT Het ministerie van verkeer en waterstaat overweegt op het ogenblik nog een aantal maat- Er is een grote vraag naar jerrycans, omdat heel wat mensen proberen wat extra- benzine in voorraad te krijgen. Hier stalt een Amsterdamse handelaar zijn handels waar uit. regelen te treffen, die energie verspilling moeten voorkomen. Zo zal nagegaan worden, of 's nachts en hierbij wordt ge dacht aan de periode van één tot zeven uur, de verlichting van de rijkswegen niet op een laag pitje gezet kan worden. Belangrijke kruispunten zul len wel verlicht blijven, maar in vele gevallen kan men het wellicht wat zuiniger aandoen. Daarbij moet men bedenken, dat de verlichting van een kruispunt per nacht vele hon derden guldens aan stroom kost. Op het ministerie van verkeer en waterstaat bestaat de in druk, dat de automobilisten zich aardig houden aan de maximum-snelheid van hon derd kilometer per uur. Minis ter Westerterp had tenminste op weg naar zijn woonplaats in Noord-Brabant opgemerkt, dat slechts twee auto's de dienstlimousine, die precies honderd kilometer reed, pas- .seerden. Klaarblijkelijk kunnen enkele kleine maatregelen of verzoe ken de energieverspilling in dit land al behoorlijk terug draaien. En dat is iets om even in het achterhoofd te houden; voor na de olieboycot. ting bedraagt nu 1,90 dollar per bar rel. De Verenigde Staten zullen het ergst door deze maatregel worden ge troffen omdat dit land maandelijks 70 miljoen barrels olie en olieprodukten uit Canada invoert. Volgens Canada is de verhoging bedoeld om te verzeke ren dat de Canadese olie tegen 'een juiste en redelijke prijs wordt ver kocht op de Amerikaanse markt! In totaal willen de luchtvaartmaat schappijen ruim honderdduizend vluchten per jaar schrappen. De Bondsrepubliek Duitsland heeft grote belangstelling voor een uitbrei ding van de levering van energie door de Sowjet Unie De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Walter Scheel, heeft dit gisteren in Moskou verklaard tijdens besprekingen met zijn Russische ambtsgenoot Gromyko. Hij noemde in het bijzonder ruwe olie. aardgas en electricitedt. Door middel van deze energieleveranties zou een bijdrage kunnen worden gele verd voor het wegwerken van het te kort op de handelsbalans van de Sow- jet-Unie met de Bondsrepubliek. Hoge EEG-functionarissen en verte genwoordigers van de belangrijkste Europese oliemaatschappijen zijn in Brussel voor privé-besprekingen bij eengekomen om het dreigend oliete kort in de EEG te bespreken. Het be langrijkste agendapunt is het olie-èm- bargo tegen Nederland en het verzoek van ons land de Europese solidariteit te laten blijken door bij een oliete kort de beschikbare voorraden te ver delen. Volgens de Britse regering is sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten ongeveer 3.5 miljoen barrels olie per dag minder op de we reldmarkten gekomen. Dit betekent een teruggang in de olieleveranties met ruim 18 procent. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft naar aanleiding van de beroerte die de Duitse oorlogsmis dadiger Kotalla deze week trof, con tact opgenomen met het Centraal con tact voormalig verzet. Volgens een woordvoerder van justitie was dit contact uitsluitend bedoeld om mede deling te doen over de beroerte. Zoals afgesproken tijdens het debat in de Tweede Kamer over de drie van Breda zal de regering overleg plegen met organisaties van het voormalig verzet en van oorlogsslachtoffers, als uitsluitend individueel, gratie aan een der drie oorlogsmisdadigers zou wor den overwogen. Ingewijde kringen in Den Haag verzekerden gisteren dat gratiëring in het geheel niet aan de orde is. Vervolg van pagina 1. uitbouw van de ondernemingsraad e.d. De werkgevers weigerden echter over deze zaken te spreken. Een afrem ming van de hogere inkomensgroepen kan alleen als op basis van de studie die deskundigen op het ogenblik naar de effecten van een afremming van de prijscompensatie verrichten en boven dien alleen ook wanneer de betrokke nen in feite het hoger personeel over deze kwestie kan meepraten. Zij ac cepteren wel het principe van een vloer in de prijscompensatie, maar gaan niet zover als de vakcentrales dat dit 'extraatje' voor de laagst be taalden door de hoger betaalden moet worden opgebracht. Bovendien vinden zij de vloer voor sommige bedrijfstak ken te hoog. De bereidheid van de werkgevers om op deze principiële stellingname iets a te doen wordt nog verslechterd door het harde prijsbeleid dat de regering op het ogenblik voert De werkgevers willen dit prijsbeleid zodanig gewij zigd zien dat de winst per eenheid produkt volgend jaar hetzelfde kan blijven. Het midden- en kleinbedrijf wil het prijsbeleid bovendien zodanig gewijzigd zien dat de inkomenspositie van deze groep er niet langer door achteruit wordt gedrongen. De vak centrales zouden de uitgangspunten voor zo'n prijsbeleid dienen te onder strepen. Premier Den Uyl voorzag gisteren dat het gesprek vandaag zich vooral op de ze principiële zaken zal toespitsen. Hij noemde het geen ramp als er uil eindelijk geen centraal akkoord tot stand zal komen. Een centraal akkoord is geen garantie dat er geen arbeids conflicten zullen uitbreken en omge keerd is de afwezigheid van een cen traal akkoord geen garantie dat het wel gebeurd, aldus de premier. Over de mogelijkheid van een loonmaatre gel zei hij: 'Ik heb er geen behoefte aan het gesprek te voeren met een stok achter de deur!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5