VRU CP RECHT0 'Opvolger van Cruijff' blijft in Maastricht Vrachtwagenchauffeur en 'paard voor de slacht' nu topcombinatie Doe als 182.792 goeie vaders Doping vinden is niet de oplossing van het probleem Over voetbal, arbeid en kapitaal CONCORDIA FIFA deelt Russische bezwaren niet Voetballer-horecaman Willy Brokamp aan zuiden gebonden Doggen en De Jong aan de leiding TROUW/KWARTET ZATBRlDAG 3 NOVEMBER 1973 SPORT T23/K23 MOSKOU (Reuter, UPI) Het besluit van Rusland om ln ie der geval niet in Santiago tegen Chili te zullen voetballen op 21 november, werd nader toege licht in een verklaring. Daarin stond dat Rusland gaarne be reid is do wedstrijd in een an der land te spelen. De FIFA zou in dat geval zijn eerder in genomen standpunt dienen te wijzigen. In Ziirich is uit de eerste reactie van de voetbalor ganisatie echter al duidelijk ge worden dat er heel wat zal moe ten gebeuren Wil de FIFA tot andere inzichten gebracht wor den. De strijd in Santiago zou ge speeld moeten worden in het nationale stadion van de hoofd stad. Dat stadion is na de bloe dige machtsovername door de militairen voortdurend in op spraak gekomen. De Chileense machthebbers maakten het sta dion tot een zeer slecht ge outilleerde gevangenis. De leiders van de junta gaven de FIFA echter de verzekering, dat tegen 21 november de gevangenen verdwenen zou den zijn van de grond waar Chili dat in Moskou in de eer ste wedstrijd met 00 gelijk speelde, voetbalroem zou kun nen behalen. De FIFA kreeg dit soort verze keringen tijdens een inspectie tocht die de afgevaardigden Ab- ilio d'Almeida (Brazilië) en Hel- muth Kaiser (Zwitserland) on dernamen. Toen werd hen ver zekerd dat Rusland er ook op kon rekenen dat de visa voor de spelers op tijd klaar zouden zijn. Dat alles was voor de FI FA aanleiding de wedstrijd in Santiago doorgang te doen ver lenen. In de gisteren gepubliceerde Russische verklaring wordt over het stadion gezegd: 'Het is ver anderd in een concentratie kamp, een arena van folterin gen en executies van Chileens patriotten'. Rusland vroeg de FIFA een stad buiten Chili aan te wijzen, 'want Russische sportlieden kunnen op morele gronden niet spelen in een sta dion waar het bloed van Chi leense vrijheidsstrijders heeft gevloeid'. Verder wordt de FI FA verweten juist die folterin gen niet bij de overwegingen te hebben betrokken toen een plaats voor het duel moest wor den aangewezen. De Russische verklaring noemt de folteringen 'beestachtigheden die in dc hele wereld bekend zijn'. 'Nu de FIFA tegen het goede verstand in heeft gemeend Rus land toch in Santiago te laten spelen, heeft Rusland besloten hiervan af te zien. De verant woordelijkheid hiervoor ligt ge heel bij de leiders van de FI FA', zo staat verder nog in de verklaring. In Zürich zei Helmuth Kaiser, dat de FIFA alle bezwaren van Rusland al aan de kant had ge zet. Op eerdere verzoeken van het land is steeds negatief gere ageerd. Vorige week heeft Rus land de president van de FIFA, de Brit sir Stanley Rous bena derd om verplaatsing gedaan te krijgen. De FIFA heeft daarop een schriftelijke stemming geor ganiseerd onder de 21 leden van het organisatie comité voor het wereldkamoioenschap. Tot nu toe hebben 16 landen op de enquête geantwoord. Veertien landen vonden dat de wedstrijd in Santiago doorgang moest vin den. Slechts twee landen stel den dat er buiten Chili ge speeld zou moeten worden. Volgens de FIFA reglementen dreigt Rusland nu in ieder ge val al te worden uitgesloten voor de rest van het toernooi. De beslissing van de FIFA is nog niet helemaal definitief, maar aangenomen wordt dat de uitslag van de enquête aanlei ding zal zijn voor de organisatie niet af te wijken van dc eerder genoemde datum en van ge noemd stadion. Van onze speciale verslaggever MASTRICHT Alle publicitaire stormen die de laatste maanden rond Willy Brokamp woedden, hebben hem nauwelijks beroerd. De Maastrichtse aanvalsspits heeft de geldzaken keurig op een rijtje ge zet en vervolgens geconcludeerd dat de Maastrichtse Voetbal Vereni ging hem verreweg het meeste te bieden had. Ondanks Feyenoord, ondanks misschien ook Ajax. 'Misschien' omdat Brokamp hartstochte lijk ieder kontakt tussen hem en de tegenstander van mórgen ont kent. Hij die gekroond werd met de titel 'opvolger van Cruijff bij Ajax' noemt de stortvloed van publikaties over dit onderwerp kort weg uit de lucht gegrepen. een keiharde zakelijke optelsom en de uitkomst daarvan leert hem dat de provincieclub MW hem meer t^ bie den heeft dan een topclub in het wes ten. 'Mijn verlangen in het verleden om voor een topclub te gaan spelen komt voort uit het feit dat de sportieve mo gelijkheden bij MVV altijd beperkt zijn. Wat ik wilde is tonen dat ik ook op Europees niveau goed kan meeko men en daarvoor heb je een club als Feyenoord of Ajax nodig die regelma tig uitkomt in Europese voetbal toer nooien, maar toen ik vergeleek wat een club als Feyenoord mij te bieden had in vergelijking met MW kwam ik tot andere gedachten. Datgene wat ik nu hier verdien zal geen enkele an dere club mij kunnen bieden daar ben ik vast van overtuigd'. Wie het verrukkelijke talent Willy Brokamp regelmatig aan het werk wil zien zal zich dus naar stadion de Geusselt moeten spoeden. Voor Bro kamp houdt die keuze een duidelijk consessie in. 'Ik ben mij ervan be wust, dat ik door voor MVV te kiezen in sportief opzicht wellicht niet datge ne uit mij haal wat ik bij een topclub kan bereiken. Maar dat is de conse quentie van het prof zijn. Ik ben op de eerste plaats professional en dat wil dus zeggen dat ik uit mijn voet balkwaliteit zoveel mogelijk financieel rendement moet zien te halen. Ik zou een dief van mijn eigen portemonnee zijn wanneer ik dat niet deed'. STEUN Een belangrijke overweging bij zijn uiteindelijke besluit bij MVV te blij ven voetballen is de steun die hij van de Maastrichtse club kreeg toen hij hotel Au Pays Bas aan het vermaarde Vrijthof wilde kopen. Brokamp: 'Ik kreeg de medewerking die ik verlang de'. Brokamp heeft daardoor nog ster kere economische banden met Maas tricht gekregen. De voormalige elek- triciën is hard bezig om nu al de basis voor een sucecsvolle carrière na zijn voetballoopbaan te leggen. De carrière zal zich voor een belangrijk deel in het horeca-vlak afspelen. Brokamp was al eigenaar van een discotheek in de Maastrichtse binnenstad. Au Pays Bas krijgt onder zijn beheer ook een andere bestemming en de stelling dat het zuidelijke voetbaltalent niet van plan is om van club te veranderen krijgt toch meer relief als blijkt dat Brokamp in Meerssen een stuk grond heeft gekocht. 'Daar laat ik een wo ning opzetten'. Willy Brokamp is nu aan zijn vijfde seizoen als full-professional bezig. 'Het beviel mij aanvankelijk niet best. Wanneer je speelt voor een topclub heb je naast de competitie- en beker wedstrijden regelmatige andere belan grijke ontmoetingen. Dan blijft er naast het voetballen weinig tijd over. Maar bij een club die niet zo aan de Willy Brokamp (27) weigert de con frontatie met Ajax dan ook te be schouwen als meer dan één uit het rijtje van 34 kompetitie wedstrijden. De wedstrijd die het verleden dikwijls verlies opleverde maar waarin de Maastrichtenaar nu duidelijk meer mogelijkheden ziet 'Ajax speelt in feite heel simpel voetbal de bal wordt zolang mogelijk in de ploeg gehouden het raffinement moest steevast van Cruijff komen, maar nu hij weg is ontbreekt de verrassing. Ook Keizer heeft daar duidelijk onder te leiden'. IK BLIJF en tijde van de roerige transfer van Cruijff naar Barcelona werd Brokamp bestempeld als opvolger von Europa's beste voetballer. Niet onlogisch gezien de wederzijdse waardering van oud- MW trainer George Knobel en Willy Brokamp. Niet onlogisch ook gezien het onmiskenbare talent dat de blon de MWer vooral het afgelopen sei zoen demonstreerde. Brokamp echter: 'Er is geen enkel direct kontakt ge weest tussen mij en Ajax. Toen niet en nu nog niet. Maar ik heb in feite al besloten, ik blijf bij MW, de drie jaar die ik hier nog onder kontrakt sta dien ik uit'. Brokamp's besluit om in Maastricht te blijven steunt niet op sentimentele overwegingen, het is het resultaat van Eredivisie WILLY BROKAMP fop dc foto tijdens eerste duel tegen België;'Ik mag dan zakelijk ingesteld zijn, het Nederlands elftal zegt mij toch iets meer'. VANDAAG SpartaFC Utrecht (20.00) FC GroningenNAC (20.00) FC AmsterdamFC Twente (20.00) Go Ahead—NEC (16.00) MORGEN MW—Ajax De GraafschapPSV Telstar—Haarlem FC Den Haag—AZ'67 Roda JCFeyenoord Eerste Divisie VANDAAG CambuurVeendam (19.30) Volendam—FC VW (15.00) De VolewijckersHeerenveen (14.30) EindhovenSC Cambuur (19.30) MORGEN HeraclesVitesse Willem II—PEC Excelsior—SW Fortuna VI.FC Den Bosch Helmond Sport—Fortuna SC FC DordrechtWageningen weg timmert is het programma be perkt. In het begin had ik dan ook veel te veel vrije tud over, maar sinds ik de discotheek heb, is het beter ge gaan. Nu heb ik naast het voetballen een duidelijk doel en zijn er geen uren meer waarin je je hoeft te ver velen'. TRAINERSWISSELING MW heeft na een zeer matig begin de opgaande lijn weer te pakken. De Maastrichtse formatie speelde de eer ste wedstrijden duidelijk beneden kunnen. Brokamp zelf is de personifi catie van die groeiende vorm van zijn club. Hij stelt dat er maar één verkla ring voor is: De trainerswisseling die door de spelers werd afgedwongen. Brokamp was daar als woordvoerder van de selectiegoep ('Ik heb nu een maal de grootste mond') sterk bij be trokken. 'Je kunt rustig stellen dat wij in het begin van het seizoen zonder trainer hebben gewerkt', luidt het vernieti gende oordeel over Maarten Vink. die op een onelegante manier de Maas trichtse laan uit werd gewerkt. Bro kamp illustreert dat aan de hand van de cijfers van zijn gewicht 'Aan het eind van het vorig seizoen woog ik 70 kilogram, toen de training begon 77. na de terugkeer uit het trainingskamp uit Praag 80,5 en in de week daarna groeide ik tot 81 kilogram. Een bela chelijke situatie die alleen maar voortvloeit uit het feit dat ik onder Vink te weinig trainingsarbeid moest verrchten. Na de komst van Leo Can- jels is mijn gewicht weer gedaald. Nu weeg ik nog 76,5 kilo. En iedereen heeft kunnen zien dat de vorm voor uit is gegaan en wat voor mij geldt is voor heel MVV van toepassing'. NEDERLANDS ELFTAL Voor Willy Brokamp is na zijn be sluit om bij MW te blijven het Ne derlands elftal belangrijker geworden dan voordien. 'Het is voor mij de eni ge mogelijkheid om op internationaal niveau te voetballen. Ik mag dan za kelijk ingesteld zijn, het Nederlands elftal zegt mij toch nog iets meer. Juist omdat het voor de mogelijkheid is om in sportief opzicht naar een cli max te reiken. Door de matige presta ties in de club ben ik uit de selectie- groep geraakt, maar nu de vorm stij gende is hoop ik er spoedig weer bij te horen'. JOOP HOLTHAUSEN PAARDENSPORT De strafcommissle van de Stichting Draf- en Rensport heeft de vergunning van trainer W. van Dijk tot 26 november 1973 Ingetrokken. Het paard Coaldl dat op 27 Juni de Jolly Ma verick S-prlJs had gewonnen bleek na af loop van de koors bij de dopingcontrole positief. Hot paard had daarop al een loopverbod van drie maanden gekregen. Aan de straf te zien lijkt het wel of de strafcommissle vindt dat zo een paard met al dat gesllk de grote boosdoener li. AMSTERDAM Tot grote ver bazing van iedere niet-Engelsman werd deze zomer in Heacksted een zekere Paddy MacMahon tot Europees kampioen bij de spring ruiters gekroond. MacMahon was bij de kenners van het vasteland tot dat moment even onbekend als zijn paard Penwood Forge Mill. De combinatie was slechts een van de vele uit het bonte cir cus van ruiterprofs, die bijna het gehele jaar door Groot-Brittan- nië trekt. ADVERTENTIE 182.792 goeie vaders zijn al beter a£ met een Concordia levensverzekering. Omdat daar de winst niet naar aandeelhouders gaat, maar naar de polishouders, naar u. Voor 100%! De moeite waard om 'ns te onder zoeken voor u zich elders laat verzekeren. Neem contact op met Concordia, Oudenoord 10, Utrecht,Tel. 030-333433 leeft met u mee Maar het verhaal van Paddy Macma- hom en vooral van zijn paard is rijp voor een sprookjesboek. Zoals de krantenjongen miljonair werd en As sepoester plotseling als de ster van het bal bejubeld werd, zo is Penwood Forge Mill van de slachtbank gered en temidden van de beroemdste paarden tot Europees titelhouder uitgeroepen. SLAGER MacMahon vertelt het verhaal van zijn ontdekking graag. 'Zoals zo vaak ging ik voor mijn werkgever de boer op om jonge talentvolle paarden te kopen. Op een afgelopen plek kwam ik op een boerderij, waar ik in een oogopslag dacht een paard gevonden te bobben. In dezelfde stal stond er nog één. De boer noemde dat paard onhandelbaar, vertelde, dat het bin nenkort afgemaakt zou worden. Ik zei: naar de slager kan dat dier altijd nog en ik kocht dat paard. Voor 170 pond. Een habbekrats natuurlijk. Dat is nu vijf jaar geleden'. Dat 'onhandelbare paard v/as Pen wood Forge Mill. MacMahon stuurde het dier voor enkele maanden de wei de in en probeerde het enige tijd la ter voorzichtig te berijden. Via einde loos geduld en nog meer vakmanschap ontluikte het springtalent van Pen wood. Ruiter en paard werden een eenheid, die op de concoursen hippir que een geduchte concurrent van top- ruiters als Harvey Smith, David Broome en Ted Elgar werd. Maar het vasteland van Europa bleef verstoken van de succestory, totdat MacMahon en zijn wonderbaarlijke viervoeter tij dens de Europeese titelstrijd verras ten. Op Penwood Forge Mill is inmid dels een bod van 100.000 pond uitge bracht. De offerte is afgeslagen. KERMIS Paddy MacMahon is plotseling een be kende naam in de internationale rui- terwerekl geworden. De lange, raven zwarte vrachtwagenchauffeur maakt zijn verrassend veroverde titel nu snel te gelde. MacMahon is tenslotte een rasechte professional. Hij maakt al sinds jaren deel uit van de kleur rijke kermis van Britse springruiters, die in eigen land bijna dagelijks op een nationaal concours hippique uit komen. Tal van ruiters trekken de ge hele week door het land. Evenemen ten, gelardeerd met de zeer aantrekke lijke geldprijzen, zijn al voldoende. Een inventarisatie heeft onlangs nog meer dan duizend van die wedstrijden opgeleverd. Van dat 'show-jumping' leeft MacMahon vorstelijk, al moet hij van het gewonnen prijzengeld steeds een fiks deel afdragen aan de edgenaar van zijn paarden. MacMahon: 'In Engeland zijn geen amateurruiters meer. Ook niet dege nen, die tijdens de Olympische Spelen zijn uitgekomen. We zijn profs, zoals het gros van de internationale ruiter- top beroeps is. Doordat het aantal sponsors, zeker in Engeland, nog steeds aanmerkelijk toeneemt, wordt het klimaat voor ons beter. Laten we. massaal toch eerlijk zijn en zeggen, dat we van de concoursen hippique leven. Dat is toch geen schande? Dan maar niet naar de Olympische Spe len'. De populariteit van Paddy MacMahon is in het paardensport aanbiddende Engeland sinds deze zomer pijlsnel gestegen. MacMahon opent winkels, houdt lezingen, geeft lessen en laat de kassa rinkeksn. Daarom komt de plot selinge belangstelling van het vaste land uiterst gelegen. Daarom ook steekt hij nu wel het kanaal over om de talrijke hippische evenementen in West-Europa met zijn aanwezigheid op te luisteren. Een concours hippi que zonder de nieuwe Europese kam pioen is immers niet compleet. Mac Mahon weet dat en stelt dan ook zijn eisen. Terwijl de organisatoren van de grote wedstrijden steeds de schijn hoog houden, dat zij voor de komst van erkende grootmachten als nu MacMahon niet behoeven te betalen en dat de onkostenvergoeding ook voor hem voldoende is, bekent Mac Mahon anders. Hij zegt: 'Natuurlijk kom ik niet voor niets. Ik ben toch professional. Daarom maak ik er geen geheim van, dat ik financiële eisen steL Topruiters zijn artiesten. Wij moeten het publiek vermaken. En als de organisatoren van de concoursen hippique willen dat zij de nodige toe schouwers krijgen, dan zullen ze voor die artiesten moeten zorgen'. Paddy MacMahon is voor de eerste keer in de RAI op Jumping Amster dam, dat ook van het publiek steeds meer belangstelling krijgt Voor vana vond bijvoorbeeld is al wekenlang geen toegangsbiljet meer te krijgen. De hoge entreegelden vormen kenne lijk geen probleem. Het publiek komt toch wel. De ruiters profiteren van de toeloop weer, omdat de prijzenpot steeds beter gevuld wordt Vanavond (puissance) en morgen (jachtsprin- gen) worden de aantrekkelijkste prij zen verdeeld. Dan ook komt de top werkelijk in actie. MacMahon: 'De eerste dagen van een concours als dit gebruik ik om mijn paarden en me zelf aan de omgeving te laten wen nen. Daarna volgt pas het grotere werk. En ik moet toegeven dat het prijzengeld zelfs in vergelijking met Engeland hier in Amsterdam zeer re delijk is'. Penwood Forge Mill en zijn joviale berijder azen op de topnummers. Van een kampioenscomblnatie wordt im mers een redelijke prestatie verwacht Vergeten is de tijd, dat MacMahon als vrachtwagenchauffeur door Engeland toerde en dat Penwood aan het sla gersmes ontsnapte. Beiden zijn vedet ten geworden. Ze genieten ervan. GERRIT DEN AMBTMAN OOSTERHOUT Na drie ronden in het toernooi om het Nederlands kam pioenschap driebanden biljarten, staan twee spelers bovenaan: Doggen en De Jong. Beiden zijn zij nog ongeslagen, maar Doggen heeft een aanmerkelijk beter algemeen gemiddelde: 1.034 te gen 0.814. Van Bracht en De Ruyter nemen met elk vier punten de volgen de plaatsen in. door HANS SCHMIT Britse onderzoekers hebben, zo meldde het Engelse persbureau Reuter deze week, een methode ontwikkeld waarmee de aanwezig heid van anabole steroiden in het- menselijk lichaam kan worden aan getoond. En dat betekent met na me voor de sportwereld een revo lutionaire ontwikkeling die met gemengde gevoelens zal zijn ont vangen. Want de anabole steroiden zijn als het jongste 'wondermiddel' van de internationale topsport, de afgelopen jaren verantwoordelijk voor een lange reeks nieuwe re cords. Met de anabole steroiden, afkom stig van mannelijke hormone a, wordt het spierweefsel opgebouwd. Vooral de sterke jongens in de sport (zoals de gewichtheffers, ko gelstoters en speerwerpers) namen hun toevlucht tot deze middelen, dit ondanks alle (lichamelijke) ge varen die aan het gebruik verbon den zijn, een zogenaamd voordeel op de gebruikelijke stimulerende middelen hadden: ze konden bij een doping-controle niet worden aangetoond. De laatste jaren wer den deze hormoon-preparaten dan ook in steeds meer takken van sport gebruikt Sprinters, wielren ners en zwemmers bijvoorbeeld do ken eveneens op in de geruchten- stoom rond die 'wonderbaarlijke spierpillen'. Wie tegen het gebruik van doping is (en wie is dat eigenlijk niet?) lijkt bij de bekendmaking van het Londense St. Thomas-ziekenhuis opgelucht te kunnen ademhalen. Nu immers zal het dopinggebruik aan banden kunnen worden gelegd. De werkelijkheid echter is aanzien lijk gecompliceerder en de opluch ting is geenszins op zijn plaats. De Keulse sportarts Manfred Donicke reageerde nogal sceptisch en we>s naar het onderzoek naar amfetami nen, waarbij het vijftien jaar heeft geduurd eer een afdoende methode was gevonden om het gebruik vast te stellen. Op dezelfde wijze reageert ook Hans de Jongste, hoofd van het medisch sportcentrum op Papen dal. De Jongste: 'Ik kan er nog weinig over zeggen, ik heb alleen de kranten gelezen'. Maar voorlo pig, zo lijkt mij, zal de verwarring alleen maar groter worden'. Die verwachting is niet zo maar uit de lucht gegrepen. Bij het opsporen van het gebruik van amfetaminen bijvoorbeeld is eveneens van een dergelijke ver warring sprake (geweest). Vier jaar terug bleek dat het gebruik van amfetaminen door het inne men van neutraliserende stoffen (natrium-bicarbonaat) bij controles niet kon worden aangetoond, ter wijl bovendien ernstige twijfels re zen over de onderzoek-apparatuur (gaschromatograaf). Maar niet al leen werkte de controle onduide lijkheid (en daarmee oneerlijkheid en malversaties) in de hand, ook het effect van de controles bleek gering. Zware straffen bleken nau welijks iets uit te halen het kwaad bleef hardnekkig om zich heengrijpen. Zo hardnekkig zelfs dat het bij degenen die niet slik ken of spuiten het gevoel oproept onvolledig medisch te worden be geleid. Vanuit dat gevoel riep bij voorbeeld atletiek-bestuurder Hes Gerwer vorig jaar op eens te bekij ken of de Nederlandse atleten nu inderdaad niets mochten slikken van dat spul-dat-iedereen-gebruikt Er kunnen echter meer vraagte kens achter de zin van de controle op doping worden gezet Want con- Dokter De Jongste troleren en af en toe iemand straf fen, is geenszins een oplossing. Een oplossing kun je pas vinden, wanneer je vraagt waarom iemand doping gebruikt. Wanneer je zoekt naar de structuur waaruit top sportmensen (en hun trainers) overgaan tot het toedienen 7an stoffen die dan wel prestatie-verho gend werken, maar die tevens een bedreiging voor de gezondheid vor men. Verschuif je, wanneer je je richt op controles en straffen, het probleem niet? Hans de Jongste, nadrukkelijk tegenstander van het gebruik van stimulerende midde len, beaamt dit. 'Je moet controle ren, dat wel. Maar het is geenszins een oplossing voor het doping- vraagstuk. Dat vraagstuk is pas op gelost als iedereen er van over tuigd is dat slikken en spuiten ge vaarlijk is voor de gezondheid. Dat kun je alleen bereiken door een goede voorlichting. Je zult als arts een goede relatie moeten opbou wen met de mensen aan wie je het vertelt en je zult ze moeten duide lijk maken, dat, als zij die gevaar lijke middelen willen gebruiken, de sport schromelijk wordt overge waardeerd. Het is inderdaad zo dat die voorlichter een bepaalde sport- opvatting moet hebben. Dat hij tracht, zoals Toon Hermans eens zei, de topsporter gezond te hou den ondanks het feit dat hij aan topsport doet. Ik heb me daar al tijd aan gehouden en mij verzet te gen het toedienen van schadelijke stoffen. Neem amfetamine. Vroe ger zei iedereen: wat kan dat nou voor kwaad? Het inzicht is de laat ste jaren echter sterk veranderd. Amfetamine wordt nu tot de drugs gerekend, je mag het zelfs niet vervoeren. Dat geldt ook voor ana bole steroiden, een stof die gevaar lijke bijwerkingen heeft voor men sen die daar gevoelig voor zijn. De moeilijkheid is dat de trainers nog steeds zweren bij die stoffen. Je zult dus duidelijk moeten maken welke gevaren aan het gebruik ver bonden zijn en tegelijkertijd de viaag opwerpen: is het nou zo be langrijk ten koste van dergelijk© risico's nog weer verder of sneller of hoger te willen? Sport is een af tasten van je mogelijkheden, maar dan wel in die mate dat je later kunt zeggen: ik heb er plezier in gehad, en niet zodanig dat je er af wijkingen aan hebt overgehouden of nadelen van hebt ondervonden'. Jans Masman, voorzitter van FC Twente en tweede kamerlid voor de PvdA, voelt zich eigenlijk geen voorzitter van een sportvereniging. Hij is, zoals hij in Trouw-Kwartet van 15 september uiteenzette, meer 'een leider van een gemeenschap, waar we iets trachten waar te ma ken van het arbeiderszelfbestuur. Ik beschouw een voetbalbedrljf niet als een winstmakende onder neming, ik zie spelers en bestuur ook niet in de verhouding werkne mer-werkgever, hoewel dat juri disch correct is. Voor mij verte genwoordigen de spelers een stuk kapitaal, dat zichzelf exploiteert, leiding nodig heeft en omdat de jongens dat zelf niet kunnen, daar bij een bestuur betrekt'. Die opmerkingen hebben wrevel gewekt bij twee didaktische mede werkers van het NW. Ruud Vreeman en Wim Sprenger van de Henri Polak-stichting vinden het voetbalbedrijf het beste te vergelij ken met een 'particuliere dienst verlenende onderneming', menen dat de factoren arbeid en kapitaal niet in dat voetbalbedrijf samen vallen en zijn daarom teleurgesteld dat iemand die als socialist in de volksvertegenwoordiging is geko zen, als voorzitter van een voetbal bedrijf niet verder heeft doorge dacht Ruud Vreeman: 'In de betaalde voetbal-organisatie wordt de factor arbeid vertegenwoordigd door de speler, de trainer, de arts, de ver zorger, -de kaartjesverkoper. De factor kapitaal wordt vertegen woordigd door het bestuur. Je kunt het bestuur zien als een di rectie die de aandeelhouders verte genwoordigt. Alleen, het winstmo tief is minder duidelijk zichtbaar, het ligt niet direct in het eigen be drijf, de overheid, de sponsors spe len mee. En dat wil lang niet zeg gen dat het winstmotief ontbreekt. Want als de werknemers van Phi lips een paar dagen in de week praten over dat doelpunt van Ratf Edström, dan praten we in ieder geval niet over de komende cao-on derhandelingen. Ik zeg niet dat sport vies is of verwerpelijk, geenszins, maar sport is wel een deel-aspect van het-de-mensen-bc- zig-houden, sport is ook een zoet houdertje'. Vreeman en Sprenger zouden daar om in de eerste plaats willen zien dat speler en trainer en manager beseffen dat zij werknemer zijn, dat tegenstellingen tussen hen on juist zijn. Dat hun taakverruiming hun toegenomen zelfstandigheid op het veld, hun invloed via de spe- lersraad, ontwikkelingen zijn waar van vooral de werkgever voordeel heeft. Zij pleiten er, in een inge zonden brief in het voetbalweek blad 'Voetbal-International-Goal', daarom voor dat de voetbal-werk nemer zich niet laat misleiden en zich organiseert voor een gemeen schappelijke strijd. Een strijd, die zoals Ruud Vreeman zegt zich richt op de treurige sociale voorzieningen, de twijfelachtige medische controle, d eonduidelijk- ste werkomstandigheden en het in grijpen in het privé-leven. Het feit dat de spelers- en trainersorganisa tie (WCS en WON) zich daarvan nog nauwelijks bewust zijn, is zijns inziens alleen maar een uit daging voor de vak-organisatie. Het wachten is op de praktische uitwerking van een voorzitter van het betaald voetbal-bedrijf, die het goed meent maar de toets van zijn eigen kritiek volgens sommigen (nog) niet kan weerstaan*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23