ZZBL m i p Geef Ton Sijbrands eens ongelijk fllSlllatll Knappe 'uitsmijter' van Fin Westerinen uw probleem ook het onze -W A SURINAME voor het kind m m Nieuwe boeken m m m m m y Êi m m m m m m Wf m m m± m brengt je veer bij..! [OUW/KWARTET ZATERDAG 3 XOATAIBER 1973 BINNENLAND T21/K19 3maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1. Inkerving, 4. lawaai, 7. bestelling, 9. alleenzang, 10. nobel, 12. niet goed doorbakken, 13 hinderen, 14. twijg, 15. vlaskam, 18. vertragings toestel, 20. oorzaak, 23. kweker, 25. geel koper, 26. zeemacht, 27. schrijf- kosten, 29. erwtesoep, 31. aantal, 32. gereedschap, 37. scheepslading, 39. toort hert, 40. makker, 41. vreemde munt, 42. melkklier, 43. een nummer trekken, 44. klaagzang, 45. niet verge zeld. Verticaal: 1. bewaarder van een kerk, 2. bloeiwijze, 3. persoon bekend met het vaarwater, 4. zuidvrucht, 5. hap, 6. slingerplanten, 8. speels, 9. pas, 11. «nart, 16. maat van noors hout, 17. eenjarig kalf, 18. soort appel, 19. houtworm, 21. keur, 22. noors chris ten prediker, 23. achting, 24. soort, 28. waarborg, 29. zoutmijn, 30. droogoven, 33. vreemd, 34. inwendig, 35. pasgang van een paard, 36. godin van de eeuwige jeugd, 38. gereedschap, 40. gemalen graan. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, Postbus 859. Amster dam. Linksboven vermelden: Wee kendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: Hor.: 1. meer, 5. kokon, 9. maat, 12.riet. 14. dol, 15. mals, 17. sein, 19. port, 21. el, 23. kariatide, 26. ma, 27. dia, 28. ene, 29. dor, 30. eg, 31. kaam, 33. lila, 36. de, 37. lama, 39. genet, 41. roet, 43. amie, 44. ader, 45. maté, 47. nobel, 50. nest, 53. om, 54. rata, 56. Karna, 58. p.e. 59. rem. 60. sté. 52. rag, 63. er, 64. meteoriet, 68. re, 69. Lena, 70. knap, 72. moed, 73. pat/mat, 75. teen, 77. pels, 78. manen, 79. leem. Vert: 2. er, 3. eis, 4. reek, 6. o.d. 7. Koran, 8. o.l. 9. mare, 10. alt, 11. as, 13. tiara, 15. model, 16. pedel, 18. nr. 19. pi, 20. karet, 22. liga, 24. ieme, 25. tele. 26. mode, 31. kamer, 32. agent, 34. itala, 35. arena. 42. ore, 45. morel, 46. Amer, 48. oase, 49. eker, 51. spar, 52. tegel, 55. arend, 66. ik, 67. tael, I. mat, 40. neb, Ne. pa/ma, 74. te, 76. PRIJSWINNAARS: Oplossingen tot cn met woensdag a.s. 57. meent, 61. toman, 64. mees, 65. Ta, Mevrouw D. Barendrecht, Rottenburg- seweg 112, Middelharnis: mejuffrouw J. E. v. d. Horst, Van Limburg Sti- rumstraat 11, Utrecht; de heer E. M. E. Merhottein, Plantsoenstraat 5, Gro ningen. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname ln deze rubriek toegezonden me- Kingsultingen verkort weer te geven. Bij pu- llkatle wordt met de naam van de Inzender •ndertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Midden-Oosten (41) Onder nr 27 in deze serie doet de heer Ego ('oud strijder) een duit in het zakje. Een maand geleden (27-9-73) plaatste u van dezelfde per soon 'Allende 16', waarm hij 'ontwik kelingshulp' voor de junta in Chili bepleitte. Ego meende dat ons parle ment geen knip voor de neus waard was als het de junta niet zou helpen. Ik vermoed dat Ego ons parlement wel naar huis zou willen sturen, of in een stadion opsluiten. Nu betuigt hij 'solidariteit' met Israël. Het moet toch vrienden van Israël wel te den ken geven dat men bijval van dit al looi krijgt. Amsterdam D. Veenstra Dzn Midden-Oosten (42) In Tr/Kw. van 29 okt. meent de heer du Fossé (nr 25)' dat mijn opinie in zake het Midden-Oosten er naast is (zie nr. 11,24 okt.). Helaas kon hij daar niet over oordelen, want bij het inkorten had de-redactie mijn belangd rijkste zinnen weggelaten. Een daar van luidde: 'Het vestigen van een volksplanting in een gebied (in dit geval het Midden-Oosten) tegen de wens van de bewoners kan nooit een recht zijn, behalve dan een koloniaal 'recht' van de sterkste. Als Israël Ne derland had gekozen om zich in te vestigen, hadden wij dat toch ook niet genomen!' Om die reden is er in de kern sprake van Israëlisch-zionistisch onrecht tegenover Palestijns recht. Proberen dit zionistisch onrecht goed te praten met een beroep op God; lijkt mij godslastering, tenminste in de ogen van mensen die geloven in een goede God. Amsterdam E. Voogd Olie-boycot (2) Wat ik me de laatste tijd sterk af vraag is, of de Nederlandse bevolking werkelijk in overgrote meerderheid pro-Israël is. Steeds meer bemerk ik een beter begrip voor de Arabische en Palestijnse houding tegenover Is raël. De toch wel sterk eenzijdige pro- Israëlische berichtgeving via pers, ra dio en t.v. neemt men met een steeds groter wordend korreltje zout. Waar blijven de enquêtes die over andere belangrijke zaken altijd zo snel wor den gehouden? Groningen J. N. de Boer Olie-boycot (3) Nederland krijgt eindelijk een soort van rekening gepresenteerd voor de bemoeizucht, die wij als regering en volk de laatste jaren ten toon sprei den. Wij weten het immers allemaal veel beter dan andere volken. Ik hoop, dat deze boycot ook onze pro gressieve heren in Den Haag eindelijk tot het inzicht zal brengen zich met eigen zaken te bemoeien, voordat zij voor allerlei zaken in het buitenland zo warm lopen, zonder daarvan overi gens uiteraard diepgaand veel te we ten. Utrecht A. Zwanink Autoloze zondag (2) Het openbaar vervoer zal op de auto loze zondag moeten inspelen door de dienstregeling aan te passen, maar ook de accommodatie. En hierbij doel ik op bagage, ruimte voor kinderwa gens en fietsen. De Nederlandse Spoorwegen zullen op alle baanvakken de mogelijkheid wederom moeten scheppen fietsen te vervoeren. Tilburg G. A. Valstar Zigeuners (2) U wilt beweren, in Tr/Kw. van 24 ok tober, dat in het rode paradijs van Ti to de zigeuners worden gediscrimi neerd. Uw bewijs is het waarneemba re feit, dat de familie Hopic in Joe goslavië zich niet gelukkig voelt en dus opnieuw naar ons land kwam. Zou het hier dan toch altijd nog beter zijn dan onder een rood bewind? Waarom zijn die andere zigeuners, die naar Joegoslavië teruggestuurd zijn, niet teruggekomen naar Nederland? Zou deze familie (van 31 personen), die wel opnieuw onze grens over kwam, soms de brutaalste zijn? Zou den de anderen wachten op welke wij ze deze 'vrijmoedigheid' wordt geho noreerd? Koog a.d. Zaan W. Dekker. Heemschutters Heemschut en anderen die een adres aan de Kroon hebben gericht in zake de woonschepen in Amsterdamse grachten moeten zich schamen om zich te laten misbruiken door een aantal bewoners van grachtenhuizen die kwaad zijn op de bootbewoners voor hun deur. Kwaad, omdat die bootbewoners niet gediend zijn van Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Kunt u met voorbeelden ver tellen wat men bedoelt met de term: Duplizitat sonderbarer Ereignisse? Antwoord: Iets heel eenvoudigs: men maakt iets merkwaardigs mee, waar men niet te lang over denkt en de zelfde dag of week hoort men over eenzelfde zaak en daardoor vraagt men zich af of er enige samenhang bestaat. Toevalligheden worden dan ineens heel bijzonder. Voorbeelden zijn op allerlei gebied te vinden, bv. Siamese tweelingen of kalfjes-met vijf poten of wat ons wel eens over komt brieven Over wonderlijke er feniskronkels, zoals we die binnen kort tijdsverloop ontvingen, zonder dat er enig contact tussen de schrij vers bestond. Het heeft weinig zin zich te verdiepen in de 'boodschap pen', die toevallig samenvallende of samenkomende gebeurtenissen zouden kunnen hebben. Aanvulling van lezers: Men heeft ons over De Genestet heel interessante za ken medegedeeld: Na de dood van z'n vrouw, Henriette Bienfait, te Amster dam in 1859, nam De Genestet af scheid Van zijn werk als predikant bij de Broederschap en wijdde zich ver der aan letterkundig werk. Vaak lo geerde hij in Bloemendaal in het landhuis van de Bienfaits 'Welgele gen', vaak verbleef hij bij de familie leden in Amsterdam (Keizersgracht 100 en 164). Toen zijn keelaandoening verergerde, ging hij met zijn schoon moeder naar Velp, waar de familie 's zomers vaker heen ging en werd daar verder verpleegd. Hij woonde en stierf in augustis 1861 in het huis Vil la Nova in het tegenwoordige Genes- tetlaantje. Het huis heeft een gedenk steen. Hartelijk dank aan de vele brievenschrijvers en -schrijfsters. Vraag: Ik had uit het eerste huwelijk van mijn vader één halfzuster. Uit het tweede één volle broer. Beiden zijn overleden, maar met sommige kinderen bestaat er nog enig contact. Kan ik mijn nalatenschap achterlaten voor bepaalde personen uit deze fami liekring of mag ik ook anders hande len? Is een testament nodig? Antwoord: Er zijn twee 'staken' waar over de erfenis verdeeld kan worden: in dit geval zouden de nakomelingen van uw volle broer de helft van de erfenis ontvangen, vermeerderd met datgene van de rest, dat bij gelijk verdelen alle broers en zusters, volle en halve zou toevallen. De kinderen van uw volle broer krijgen dan 75 procent, de kinderen van de halfzus ter tesamen 25 procent. Als u uw na latenschap aan een bepaalde instelling of met voorbijzien van deze neefjes en nichtjes aan een bepaalde figuur, binnen of buiten familieverband zou willen laten, is het noodzakelijk met een notaris in contact te treden. U kan met uw geld doen wat u wilt en u bent niemand iets verplicht. Echter een mondelinge afspraak of belofte is niet geldig en als er geen testament is, geldt bovenstaande regeling. Vraag: Als we tijdelijk met ons gezin naar het buitenland gaan, verliezen we dan te zijner tijd het recht op uit kering van de AOW. En hoe staat het met de kinderbijslag? Antwoord: Als u de premie AOW blijft doorbetalen tijdens uw buiten lands verblijf, houdt u recht op latere uitbetaling. Wat de kinderbijslag be treft: die is slechts bestemd voor inge zetenen en voor mensen met een Ne derlandse betrekking. Komt u mét uw kinderen terug, dan dient u de bijslag opnieuw aan te vragen. Vraag: Begin september vonden we bij de aardappelen een merkwaardig ding, dat een pop bleek te zijn. We hebben de pop in een potje gedaan en ergens neergezet en na verloop van tijd kwam dit grote beest eruit, de vleugels waren niet erg ontwikkeld en het dier ging al gauw dood. Waar schijnlijk was de pop beschadigd. Antwoord: U stuurde ons (gelukkig goed verpakt) een van de grootste vlinders die we hier kennen, namelijk de Doodshoofdvlinder. Op de kop zag u de merkwaardige tekening van een menselijke schedel. Deze vlinders ver poppen zich in de grond. De dikke rups is wel 15 centimeter lang en leeft o.a. op aardappels. De vlinder vliegt van mei tot oktober in onze streken en heeft een vleugelwijdte van anderhalve decimeter. In tegen stelling tot de dagvlinders, die rusten met uitgespreide vleugels, houdt deze schemeringvlinder de vleugels tegen het lijf gedrukt. De vlinder onttrekt geen honig aan de bloemen, maar ge bruikt klare honig uit bijenkorven. Al met al geen prettig beest om tegenaan te kijken maar u zag het dan ook niet op z'n voordeligst. Zo laat in het jaar hebben vlinders en insecten niet veel levenskans meer. Vraag: Welke olie moet ik gebruiken om te frituren en om oliebollen en patat te bakken? Antwoord: Een merk noemen we niet in deze rubriek, maar neem in elk ge val goede, zoniet de beste olie. Laat die echter niet te heet worden, want dat is het verderf voor elke frituur. De chemische samenstelling verandert bij te grote verhitting en de olie wordt dan schadelijk voor uw gezond heid. de overlast van parkerende auto's voor hun schip. De grachtenhuisbewo ners wonen in volwaardige woningen, in tegenstelling tot de bootbewoners, die genoodzaakt zijn op een van alle ongemakken voorziene boot te wonen, omdat hun huizen afgebroken worden en werden als gevolg van grondspecu- laties en de aanleg van autowegen. Ie dere woonboot is een aanklacht tegen de structuur van onze maatschappij. Het gaat niet aan, de bewoners ervan te verjagen ten behoeve van auto's auto's die van de hele stad een vuil nisbelt en een achterbuurt maken. Amsterdam Bas Janmaat Generaal Winkelman Als vertegenwoordiger van een onder wijsblad ik zou een artikel schrij ven over cremeren woonde ik puur toevallig de crematie van generaal Winkelman bij. Het was op een Oude jaarsdag; ik zie de kleine stoet nog de heuvel van Westerveld opkomen. Niet meer dan zestig of zeventig mensen volgden de kist van de man, die eens noodgedwongen het lot van land en volk in handen had. Er was een per soon in uniform bij, maar dat bleek een toevallige bijkomstigheid te zijn. Verderniemand, die de regering vertegenwoordigde, niemand uit het leger. Geen rood-wit-blauw op de kist. Geen Wilhelmus in de aula. De toe spraken zijn me in de loop der jaren ontgaan. In elk geval was er geen woord bij, dat betrekking had op de prachtige wijze, waarop generaal Win kelman tot het einde toe, zijn taak heeft vervuld en daarvoor met zijn vrijheid betaalde. Ik heb me als Ne derlander ervoor geschaamd, dat ons volk zo de man heeft vergeten, die zo veel voor ons deed in een moeilijke periode van ons volksbestaan. En dat men hem na de bevrijding zó heeft la ten gaan Doetinchem G. Blankesteijn De jaarlijkse kinderpostzegels van de drie landen van ons koninkrijk vra gen deze week eerst onze aandacht. De Nederlandse zegels, die vier in getal een blokje 13 november ver schijnen, dragen afbeeldingen van en kele aloude huiskamerspelen: schaken, boter, kaas en eieren, doolhof en dominospel. De drie Antilliaanse zegels eveneens met een blokje aangevuld, komen ;n de West 19 november in omloop. Zij herdenken dit jaar tevens het feit dat 25 jaar geleden de eerste Antilliaanse kinderpostzegels uitkwamen. Op da eerste zegel de jubileumjaren; de bei de andere zijn gewijd aan de zorg voor het hulpbehoevende kind. En dan nog op 28 november de vijf zegels plus een velletje, die Suriname dit jaar in het kader van de kinder- postzegëlaktie uitgeeft. De afbeeldin gen tonen gestyleerde beelden van een bloem, een boom, een hond, een huis en een meisje. Suriname laat overigens op 7 november nog de aan gekondigde uitgifte, gewijd aan het 50-jarig bestaan van Interpol verschij nen. Op de beide zegels is het em bleem van deze internationale politie organisatie te zien. Op de tweede tevens de internationale aanduidingen van Interpol alsmede een stempelaf druk van een verblijfsvergunning van de Surinaamse vreemdelingendienst. Ton Sijbrands is wereldkampioen gebleven. Dit is verheugend, ook om dat de KNDB een dergelijke propa ganda voor de damsport best kan ge bruiken. Dat er veel kritiek is ge weest op de manier waarop Ton zijn titel heeft geprolongeerd, weet ieder een; maar men heeft zich veel te weinig gerealiseerd, dat hij, impopu lair gezegd, een brooddammer is. Hij heeft altijd verkondigd de creati viteit boven het resultaat te stellen. Wanneer men hem nu verwijt, dat hij zijn standpunt heeft verlaten, heeft men wel gelijk; maar de vraag waarom hij dat heeft gedaan, is daar mee niet beantwoord. Toch ligt het antwoord voor de hand: GELD! En geef hem eens ongelijk. Het is jam mer dat de wijze waarop hij de titel prolongeerde, niet erg sensationeel was, maar effectief was ze wel, en ik vind dat wel een felicitatie waard. Dan nu enige fragmenten uit het m.i. beste damtijdschrift van Nederland, ni. de Brouwerij, een uitgave van het Verenigd Amsterdams Damgenoot- schap. Dit verschijnt tweemaandelijks en kost slechts 15 gulden per jaar. In dit tijdschrift vindt men o.a. de ru briek Damnieuws uit de USSR, die verzorgd wordt door Henk Adema en waaraan de volgende fragmenten zijn ontleend omdat ze erg leuke ideeën bevatten. 17x28 38-33 28x39 30-24 19x30 25x43 49x38 32x43 21x32 37x10. Je moet maar op het idee komen. 20C-"= S3' '52' m m SS B L3 BBJB Nigel Calder, Spel op leven en dood; evolutie in het licht van de nieuwe biologie. Bosch en Keuning, Baarn. 141 pagina's, 12.50 (tot cn met 17 november, daarna 19.50). Wie het gelijknamige televisiepro gramma eind september niet alleen lang en moeilijk maar ook erg boei end vond, zal 'Spel op leven en dood' in boekvorm zeker verwelkomen. Het wetenschappelijke verhaal van het ontstaan van he* leven en de ontwik keling van allerlei levensvormen wordt door Calder knap verteld. Voor een breed publiek af en toe iets te knap, vooral in het eerste hoofdstuk. Dat is niet zo toegankelijk voor wie niet al een beetje in de biologie is in gevoerd. Maar wie daar doorheen bijt (of over heen glijdt) zal al vlug door het en thousiasme van Calder worden meege sleept De niet geringe opgave om de 'nieuwe biologie', die zich voorname lijk in reageerbuisjes afspeelt, tot een 'levende' zaak te maken, gaat hem voortreffelijk af. Dat komt vooral ook doordat hij de mensen achter het on derzoek naar voren haalt, met hun onzekerheden en meningsverschillen. Niet het gepolijste onderzoekresultaat maar het moeizame zoeken naar ken nis staat centraal. Calder wilde in een beperkte ruimte (een kleine helft van de pagina's is gereserveerd voor schitterend fotoma teriaal en wat minder gelukkige teke ningen) ontzettend veel vertellen. Dat is hem gelukt, maar het stelde de vijf vertalers voor een probleem waar zij duidelijk moeite mee hadden. Zij leverden een nogal stroef proza af, met hier en daar stevige missers. Toch een boek om te hebben, zeker voor deze ongehoorde prijs. F. In Finland verscheen 1 november een herdenkingszegel ter gelegenheid van het feit dat de Finse luchtvaartdienst 50 jaar geleden van start ging en tegelijkertijd de thans nog aktieve FINNAIR. Op de zegel is een DC-10 tegen de achtergrond van een regen boog waarneembaar. Van Frankrijk zijn drie nieuwe uitgif ten te melden, die deze week in omloop zijn gekomen. Twee medestrij ders voor de bevrijding van Frankrijk in de jaren 194044 komen samen op één zegel voor: Pierre Bourgoin (1907-1970) en Philippe Kieffer (1899- 1963). Beiden hebben, veelal ook door persoonlijke inzet bij de Franse mari ne en bij de para's belangrijke bijdra gen geleverd voor de eindzege en zich daarmee grote roem vergaard. De tweede zegel is gewijd aan de zoge naamde 'sluis Francois I' van Le Havre aan de monding van de Seine. De naam herinnert aan de Franse koning die in 1517 de haven tevens vlootbasis liet aanleggen. Mede door de grote verwoestingen gedurende de laatste oorlog aangebracht aan Le Ha vre, werden er nadien grote nieuwe havenwerken aangelegd en in de 60- jaren een sluis, die schepen tot 250.000 ton kan bergen. Dit giganti sche werk kwam in 1971 gereed. De derde zegel hoort eigenlijk thuis in de historische reeks en herdenkt de 'Code Civil' het wetboek waaraan van 1800-1804 is gewerkt en dat met 2000 artikelen niet alleen voor Frankrijk maar ook voor vele andere landen nog steeds de grondslag is van de regeling van het burgerlijk recht. Up de zegel de toenmalige eerste consul Napoleon en de jurist/magistraat Jean Etienne Marie Portalis (1746- 1807) voor het paleis van justitie la Parijs. Onder het motto 'natuurbescherming' gaf het zogenaamde Frans Andorra twee zegels uit met afbeeldingen van de vogels: blauwe mees en bonte specht De vier Canadese kerstzegels van dit jaar verschijnen 7 november a.s. De kleurige afbeeldingen, betrekking heb bende op de winter en de feestdagen herinneren mij sterk aan de ook iet wat primitieve tekeningen waarmee Felix Timmermans zelf zijn 'En waar de ster bleef stillestaan' illustreerde. Zoals gebruikelijk zijn de afbeeldin gen op de kerstzegels van de Ver. Staten eveneens op 7 november uitko mende, weer tweeslachtig. Een repro ductie van een rond 1500 op hout geschilderde Madonna met kind van Rafael, eigendom van de National Gal lery te Washington, en een profane kerstboom van een kleurig wandkleed gemaakt door Dolli Tingle, vroeger leerlinge van de kunstacademie van Chicago. En om te besluiten de kerstzegels van West-Duitsland, een voor de bondsre publiek en een voor West-Berlijn. Op beide prijken verlichte kerststerren, zoals we deze week ook in ons land met de feestdagen voor de ramen zien hangen. J. J. M. Kiggen Een stand van de problemist Alexan der Sjisjkin, wiens devies is: 'Aanpas sing aan de praktijk!' Dat doet hij dan ook. In het bovenstaande diagram wint wit door 28-22 18x36 37-31 26x28 35-30 24x33 38x20 15x24 4741 36x38 43x5. Een bijzonder fraaie combinatie, niet omdat hij zo moeilijk is, maar vanwege de verrassende zet 37-31. Het volgende diagram laat een heel normaal klassiek standje zien, waarin een bijzonder mooie problematische winstgang schuilt. Op 44-39 volgt 13-18 waarna 39-33 faalt door 18-22 met remise, maar wit kan verrassend winnen door 4540! En hoe zwart ook speelt, wit wint altijd door de volgende hielslag: 40-34 29x49 28-22 Alweer een typische partijstand. Wit staat hier positioneel wat slechter, maar kan hier de winst forceren, en wel door 39-33 21-27 (gedwongen) 41- 36 8-13 (wederom gedw.) 37-31 26x37 42x22 18x27 33-28 23x32 43-38 32x43 36-31 27x36 4741 36x47 39-33 47x29 34x14 25x34 48x17. Hieruit blijkt dat er best een probleem te maken is met een partijachtige stand. De getoonde standen bevatten wel geen scherp af spel, maar het kan niet te moeilijk zijn dergelijke schoonheidsfoutjes te vermijden. Wie iets meer over de Brouwerij wil weten, kan zich wen den tot de administrateur van dit tijdschrift, de heer Th. Wemer, Alex- anderkade 5 hs.. Amsterdam. Ted. 020-231972. De oplossing van de vorige opgave voor de huisdammer luidt als volgt: A. 27-21 36x29 meerslag 39-34 16x18 34x25 en wit wint. Het moeilijke van deze opgave was, dat er nog een oplossing in zat, nl. B. 33-28 36x38 39-33 38x29 28-23 29x18 22x2 en ook op deze manier wint wit In de volgende rubriek wordt ook weer een opgave voor u geplaatst waaraan dan een prijsje is verbonden. Onder de goede oplossers zal een damboekje worden verloot FRANK DROST In de rubriek van deze week willen we de schaakspelkunst van Finland eren. We beginnen met een partij waarmee de talentvolle Finse meester Westerinen onlangs een toernooi in Spanje won. Ze werd eind september in San Feliu aan de Costa Brava ge speeld. Voor de winst van het toernooi had Westerinen een heel punt nodig, wat met zwart tegen een grootmeester die bekend staat om zijn super-solide stijl een bijna niet te bereiken re sultaat scheen. Westerinen behoort tot de begaafdste spelers van de jonge generatie. Vaak overdrijft hij echter met een te groot aanvalsélan en daardoor zijn zijn pres taties tot nu toe niet voldoende geble ken voor de grootmeestertitel. Staunton-Opening. POMAR-WESTERINEN 1. d4 c5 2. e3. Natuurlijk is d5 veel actiever. 2..Pf6 3. Pf3 b6 4. c4 g6 5. Pc3 Lb7 6. d5 Lg7; 7. Ld3. Na e4 en Le2 zou wit wel beter staan. 7. 0—O 8. e4 d6 9. h3 e5 10 Lg5 h6 11. Le3 Ph5 12. Dd2 Kh7 13. Pe2 Pd7 14. g4 Pf4! 15. Pf4: ef4: 16. Lf4: Df6 17. 0- 0-0. Een natuurlijke, maar slechte zet. Nu krijgt zwart een zeer sterke aan val. 17. bö! 18. Thel Tfe8 19. Te2 bc4: 20. Lc4: Na 20. g5 zou o.a. c3 sterk zijn. 20 Tab8 21. Lb5 Lc8 22. Ld7: Ld7: 23. e5. Er dreigde reeds Tb2: 24. Db2: Df4:t 23.. .de5: 24. Pe5: Lb5 25. Teel La4! 26. b3 Lb3:! Begin van een eenvoudi ge maar toch effectvolle slotaanval. 27. ab3: Tb3: 28. Kc2 Teb8 29. Tbl Db6 30. Pd7 Db5! 31. De2 (31. Pb8: Dc4t) Da4! 32. Tb3: Db3:t 33. Kcl Dc3t wit gaf op. Dr. W. Lauterbach, Die hohe Schule des Schachs. Een boek voor iedereen. Vooral als inleiding voor de eerste studie uitste kend. En bovendien nog onderhou dend. Men vindt hier theorie, strate gie en historie, dus een kleine ency clopedie! (Walter Rau Verlag, Dussel- dorf; 208 bladzijden) De koning geeft schaak Onmogelijk, zal iedere lezer zeggen, die de grondregels van het spel be heerst Maar in het volgende pro bleem doet wit slechts vier zetten met zijn koning en zwart staat mat. Dr. Reinhard Churubim 1972 fjjj 51 Ü£s s s? S3 1 1 j. S3 Mat in vier zetten Een 'reinmaf dn een eindspel Nu een proeve van het componeren van eindspelstudies uit Finland. Om de oplossing iets te vergemakkelijken, verraden we aan de oplossers de grondgedachte van deze studie. Wit manoeuvreert met zijn stukken zo, dat zijn loper op h5 en het paard op fl komt, waarna zwart de beslissende zetdwang niet verhinderen kan. De oplossing eindigt met een onverwacht mat midden op het bord. E. Puhakka 1965 a i m - -ai.". i 3 j a Wit speelt en wint Oplossingen: PROBLEEM: 1. Ke3! Kf6 2. Kf4 Kg7 3.Kf5 Kh7 4. Kf6 mat. EINDSPEL: 1 Lf3 Kd4 2. Le2 Kc3 3. Pb5t Kd2 4. Pd4 Kc3 5. Pf5 (na 5. Pe6? redt zwart zich met 5. d4 6. Pf4 Kd2 7. Kb2 d3 8. Ld3: e2 9. Le2: Ke3 enz.) 5 Kd2 (na 5 d4 wint 6. La6!) 6. Pg3 d4 7. Lh5! Kc2 (7... Kei 8. Pf5 of 7 d3 8. Pflt verliest snel) 8. Pfl! Kcl 9. Ka2 Kc2 10. Ka3 Kc3 11. Ka4 Ko4 12. Ka5 Kd3 (Kc5 13. Le2!) 13. Kb4 e2 14. Lg6 mat. LUDEK PACHMAN ADVERTENTIE M'N ZWAGER ZIT INT SUóERSVAtf. MOOI VAK HOOK. „MAAK MOWLWe/ GISTEREN Noó EN 'S WINTERS A4.TOD KOU WE +4EM> HANDEN... KAREL, IK BEN 3>oL OP EEN STOKOE VLEES EN EEïd LEKKERE EAU CEjEHAKTJ ..MAAR WAARoNf MOET HET ALLE MAAL ZO PUUR zuur KUKT'IB ME +4EEL VERI*SlEn<3 AAH Z&5T 'lEi 'DE 3L4&&? IS EEN OMBEGREPEN MAAL/" VO BAL GEHAKT-EN, NEE MAAR, MOET" OE HOPEN WAF HIER STAAT 'NIEUWE PEVU VOLAPE EEN KOE OP HET 1RAÜEKT VAN BOER TOT BORD../' ALLES OVER VLEES EN PRUZEN INTERESSANT ■HCÖR-Y ft\T UKS MN ZWAG3?. ZO/ETS MOOIS •HAP'IE NOQ NOOIT GE LEZEN-'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19