ONTMOETINGSCENTRUM VOOR 'KINDEREN IN DE SCHADUW' EN HUN OUDERS 'REGRENS INKOMENS VAN COMMISSARISSEN' Doel van Trouw/Kwartet Sinterklaasactie 1973: 'Dat zou fijn zijn' Begin Actie Erm elo Prof. dr. J. Tinbergen: Klassenstrijd pas begraven als de verdeling zo rechtvaardig mogelijk is TROtW/KVARTET ZATERDAG 3 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T17/K15 Trouw-Kwartet bestendigt een goede traditie met het begin nu voor de 21ste keer van de jaarlijkse Sinterklaasactie ten behoeve van jeugd die in de schaduw leeft Ditmaal gaat het om de bouw van een bezoekers-, ontmoetlngs- en tevens ont spanningscentrum voor een der grootste centra in ons land, die zich bezighou den met de begeleiding en verzorging van geesteszwakke kinderen. Het is de protestants-christelijke vereniging "s Heerenloo', die alleen al in haar neder zetting in Ermelo ruim duizend patiënten verpleegt. Voor die pupillen en hun ouders is de bouw van een eigen ontmoetingscentrum een dringende eis. Om het mogelijk te maken, dat 's Heerenloo' binnen een jaar over een ge ëigend sociaal centrum kan beschikken, is voorlopig nog 75.000 gulden nodig. In de afgelopen jaren heeft de lezerskring van Trouw-Kwartet in het buitenland steun verleend aan onder meer de protestantse scholen in Madrid, aan het werk van de Hernhutters in Suriname, aan de Nederlandse kibboets in Nes Ammln in Israël en vorig jaar aan het pionierswerk van de Waldenzen op Sicilië. Ditmaal een project in eigen land, ditmaal het dringende verzoek om iets liefst véél te doen voor kinderen, die een levenlang énders zullen zijn en voor hun ouders, die geconfronteerd worden met een vorm van disharmonie van het leven. In ondernstaande beschouwing leest u over 'het hoe en het waarom' van deze actie. Wij wekken scholen, gezinnen en verenigingen, bedrijven en alleenstaanden op te doen wat hun hart hun ingeeft, na kennisneming van de feiten. De actie 'Ermelo' begint nü. Giften zijn welkom: Giro: B.V. De Christelijke Pers Postgiro 26.92.74, Gemeentegiro Amsterdam X 500, Nederlandsche Midden- standsbank NV Amsterdam: 69.73.60.768. door Jan Roelfs ERMELO Hun kind is anders, daarom moet het elders worden verzorgd. Onvermijdelijk, omdat ernstig geesteszwakke kinderen om die groep gaat het niet thuis kunnen zijn. Ook niet thuis kunnen komen; de ouders moeten de kinderen, ook mannen en vrouwen, die kinderen zijn gebleven, komen bezoeken. De relatie ouders-kinderen ds sterk, vooral ook omdat hot geschonden kin deren zijn, zorgenkinderen. In de leef gemeenschap voor zwakzinnigen "s Heeren Loo-Lozenoord" in een paxkge- bied van Ermelo zijn er ruim dui zend. Het is één nederzetting van de vele, diie de ruim taahtig-jarige Vere niging tot Opvoeding en Verpleging van Geesteszwakke Kinderen 's Heeren Loo' vrucht van calvinistisch ini tiatief uit de tweede helft van de vo rige eeuw in ons land bezat. Het gaat nu om het 'dorp' van over wegend imbecielen en idioten, van mensen en kinderen, die je in de la nen met een ontwapenende armzwaai tegemoet treden, die je terstond deelgenoot maken van de kleine zaken in hun kleine wereld. In wezen een hartbrekende gemeenschap. Ze hebben familie, vaders en moeders, die dit kruis van hun leven dragen; deze wonen verspreid door het land. Van tijd tot tijd reizen ze naar Erme lo, voor een bezoek, met bolle tassen vol versnaperingen of speelgoed. A. C. de Ronde Ze komen er om hun kind te ontmoe ten, dat gebeurt in geïmproviseerde ruimten in een van de paAiljoens. Een geëigende bezoekersruimte is er niet. Een eigen ontmoetingscentrum voor ouders en kinderen, passend in de sfeer van deze uitzonderlijke leef gemeenschap ontbreekt al veel te lang. Waarom? Pupillenzorg primair Dokter A. C. de Ronde, sinds 1962 ge neesheer-directeur, en tevens verant. woordelijk voor de ongeveer 750 per soneelsleden, zegt 's Heeren Loo-Lozen- oord', heeft grootscheepse verande ringen, verbeteringen ondergaan. De 6terk verouderde accommodaties zijn reeds voor een belangrijk deel door nieuwe vervangen, overeenkomstig het streven om maximale zorg aan de pupil te besteden. Gebouwen, die da teren uit de eeuwwisseling, zijn voor het merendeel vervangen. Dit heeft er mede toe geleid dat de gemiddelde groepsgrootte van achttien kinderen kon worden teruggebracht tot twaalf zijn drie hoogst moderne zuster- flats op ons terrein van tachtig hecta re verrezen, er kwam een centrum voor motorische therapie, met een aangepast zwembad. Dat alles noemen we de eerste fase van de herstructure ring waarmee een bedrag de ter reinwerkzaamheden inbegrepen van een slordige 36 miljoen gulden was gemoeid. Nu doen we even een pas op de plaats, houden een rust- en inwerkperiode, om straks aan de twep- de- en slotfase te kunnen beginnen. Eerst moeten we grondiig leren wer ken met onze nieuwe accommodaties, met als centrale opdracht: verhoging van de kwaliteit van de verpleging, steeds meer mogelijkheden scheppen om onze geschonden mensenkinderen zo gelukkig mogelijk te laten leven. Dat betekent vooral de tendens naar kleine groepen, waardoor veel aan dacht en zorg mogelijk is. Daarnaast Aan deze kerk op het terrein van centrum te zijner tijd aangebouwd. zullen er nog meer nieuwe paviljoens worden gebouwd, een tweede miljoe- nemiprojeot. Het noodzakelijke bezoekers- en ont moetingscentrum is hierdoor op de achtergrond geraakt? Geïmproviseerde ontvangst Dokter De Ronde: 'Helaas wel, we heb ben niet de vrijmoedigheid ons hierop ook financieel te concentreren, zolang de zorg voor de patiënt nog niet aan onze eisen beantwoordt. Eerst als al onze 'kinderen' goed zijn gehuisvest, zouden we daaraan toeko- - men. Maar dat zou heel verre toe komst zijn. Wat gebeurt er nu in dit verband? We ontvangen de ouders op de eerste woensdag van de maand 's Heerenloo - Loo" te Ermelo wordt het bezoekers- en ontspannings- ls dat een complete invasie in ka mertjes in de paviljoens, waar ouder paren en soms luidruchtige pa tiënten buitje bij mutje zitten, waar geen 'privacy' is, waar de ouders nau welijks tot een goed contact met hun kinderen komen. We hebben geen ruimte voor de ouders, die zo hun kind kan loDen of in een wagentje rijdt bij goed weer in de lanen de intimiteit van hun bezoek kunnen waarmaken. Er is een café in de buurt, waarheen ze zich soms met hun kind begeven. We vinden dat geen oplossing, omdat we menen dat ouders en kinderen zich moeten kunnen bewegen in de sfeer van de inrichting, in een omge ving, waarin ze worden geaccepteerd. Bezoek ós voor een pupil van heel groot belang Daarom valt het te be treuren, dat er niet aan goede voor waarden voldaan is om dit bezoek ten volle te doen slagen. We willen een ooiider-aniniex ontmoe tingscentrum, met rustige zitjes, met een eigen cafetaria, met een terras voor de zomermaanden. De ouders hebben daartoe bij herhaling wensen geuit. Zij en andere particulieren hebben daarvoor geofferd. Er is tot dusverre 75.000 gulden bijeenge bracht. een bemoedigend beginkapi taal om tot een gebouw te komen, waar ouders met hun kinderen kun nen praten en spelen. Naar raming kost zo'n centrum ruim 150.000 gul den. We hebben de grond op een cen trale plaats, Vlak bij ons kerkgebouw, dat uit 1922 stamt, beschikbaar. Er behoeft voor de bouw een aanbouw van de kerk niet te worden geheid. We zouden op korte termijn kunnen beginnen. Denkt U dat dit mogelijk is als de Trouw-Kwartet-Sinterklaasactie voor dit project een bedrag van mini maal 75.000 gulden op tafel zou leggen? Algemeen secretaris A. H. van de Na- dort, die bij dnt gesprek aanwezig is, valt enthousiast in: 'Mensen in het inrichtingsverband en vooral zij, die mogen werken op het soms vergeten terrein van de zwakzin nigenzorg, hebben hun dromen. Als je dan ziet, dat een wensdroom wekelijk- heid kan worden, is dat alleen maar een ongedachte bemoediging. Het zou geweldig zijn als de lezerskring van Trouw-Kwartet ertoe bijdraagt, dat eind 1974 een bezoekers- en ontmoe tingscentrum op ons terrein in Erme lo tot stand komt. Met die hulp zien we het levensgroot zitten. Dan weekendbezoek Dokter De Ronde: 'We zijn verplicht de ouders te verzoeken op woensda gen te komen, hoewel het veler wens is de inrichting op weekeinddagen voor bezoek heel begrijpelijk open te stellen. Gezien onze perso neelsbezetting tijdens de weekeinden is dat beslist niet haalbaar als de be zoekers verspreid over alle paviljoe nen moeten worden ontvangen. Wan neer we over een bezoekers- en ont moetingscentrum zouden kunnen be schikken, is ook deze moeilijkheid op gelost. Dan zijn ouders en andere be zoekers op zaterdag en zoaidag harte lijk welkom. Nog een facet: we zouden het cen trum in de avonduren gaan gebruiken voor ontspanningsdoeleinden voor de patiënten. Zo krijgen dan een eigen 'home' buiten de geijkte omgeving van hun paviljoen. Dat zou mede ver nieuwing van hun toch in de regel zeer beperkte horizon betekenen. In principe is daarom besloten het B. en O-gebouw mede te laten gebruiken voor pupillen van een andere van on ze vereniging uitgaande inrichting, die grenst aan 's Heeren Loo-Lozen- oord', namelijk liet debieleninternaat 'Groot-Emaus', waar 325 kinderen ver blijven. Dan krijgt het gebouw een functie ten behoeve van A-eertienhon derd kinderen. Als dat eens zou kun nen. 'Menselijke dimensie' Er zijn enthousiasme en vertrouwen in Ermelo. H. M. Oldenliof Graag toil ik als voorzitter van de Vereniging "s Heeren Loo' de actie van Trouw-Kwartet' ten behoeve van het te stichten ontmoetingscentrum voor ouders en kinderen op onze oudste in richting in Ermelo warm bij u aanbevelen. Dezer dagen kon den op de inrichting "s Heeren Loo-Lozenoord' zeven nieuwe en moderne paviljoenen in gebruik worden genomen en drie zuster huizen. Met steun van de over heid werd deze eerste fase van de herstructurering voltooid. De vereniging moest bij die nieuwbouw voorrang geven aan de huisvesting van pupillen en verplegenden. Aan een gezellig centrum, waar de ouders rustig hun kinderen kunnen ontmoeten, bestaat gro te behoefte en het bestuur be sloot voor de stichting van zo'n centrum een fonds te stichten, zodat dit uit eigen middelen be kostigd zou kunnen worden. Het fonds groeit gestaag, maar langzaam. Het zou fijn zijn, als door deze actie het nog ontbre kende bedrag met één slag bij eengebracht zou kunnen wor den. U begrijpt, dat het bestuur de resultaten van de actie met spanning afwacht en de ouders van de kinderen op "s Heeren Loo-Lozenoord' doen ongetwij feld hetzelfde. H. M. Oldenhof, oud burgemeester van Ede en oud-gedeputeerde van Gelderland Het project is niet spectaculair, maar het heeft wel een zeer duidelijke •menselijke dimensie.' Het ds een bij drage in de strijd van vele naamlozen, die zich op weike post of op welke wijze ook het lot aantrekken van kin deren en kinderlijke volwassenen, die nimmer meer in de maatschappij kun nen terugkeren, die slechts bij uitzon dering tot tien kunnen tellen. Ouders met geestelijk- en lichamelijk gezonde kónderen kunnen dit wel, ze komen ook verder dan tien.Een gift in deze orde dan wel in een gro tere is men heeft het wel begrepen méér dan welkom. Het gaat om kinderen en volwassenen in de scha duw, om ouders, die een last te dra gen kregen. Het gaat om een handrei king uit de wereld der gezonden de vrij een, ook die van de complete gezin nen, ten behoeve van de geschonde- nen van lichaam en van geest door Huub Elzerman ROTTERDAM 'Er zijn aanwijzingen dat een aantal ondernemingen met het toekennen van com missariaten en uitkeren van tantièmes tamelijk ver gaat. Aan de hoogte van dat soort uitkeringen zou je een grens moeten stellen. Bijvoorbeeld door commissariaten en tantièmes boven een bepaald be- irag afhankelijk van de omstandigheden geheel of voor negentig procent weg te belasten.' Aan het woord is prof. dr. J. Tinber gen (70), befaamd econoom, ontwikke- ingshulp-expert, Nobelprijswinnaar :n na zijn emeritaat van de Erasmus- Universiteit voor één jaar docent op de zogenaamde Cleveringa-leerstoel aan de rijksuniversiteit van Leiden )eze wisselleerstoel is bedoeld voor lersonen, die een bijzondere verdien- ite hebben voor de wetenschappelijke lestudering van de belangrijkste poii- ieke en maatschappelijke vraagstuk ken van deze eeuw. Hij zal er interna- ionale samenwerking gaan doceren. De laatste tijd houdt prof. Tinbergen ach weer intensiever bezig met de in komensverdeling. Hij voert twee rede- ïen voor deze hernieuwde belangstel- ing aan: de uitvoering van de ontwik kelingsstrategie loopt zover achter, iat er weinig anders overblijft dan iet uitoefenen van politieke druk en ie kwestie van de inkomensverdeling s een onafgemaakte zaak. Sr is de laatste twintig jaar op het vlak van de primaire inkomensverde- ing (dat wil zeggen de verdeling vóór belastingbetaling) in ons land maar weinig veranderd. Er zijn echter wel veranderingen op til. Toen de •akbeweging twee jaar geleden de knuppel in het hoenderhok wierp, mtstond er weliswaar onmiddellijk :en van de grootste na-oorlogse socia- e conflicten, maar dat heeft het kabi- ïet-Den Uyl er toch niet van weer- ïouden een deel van de vakbondsei- ien over te nemen. Het kabinet wil iet terugdringen van de bestaande mgelijkheid in inkomen, bezit, macht :n kennis 'een centrale plaats geven in het beleid'. Er zijn twee voorwaar- ien: een herverdeling is alleen moge lijk, Indien de hogere inkomensgroe- >en bereid zijn de nodige solidariteit e betrachten met de laagstbetaalden en de overheid zal over de benodigde instrumenten moeten beschikken. 'De gereedschapskist van de overheid heeft dringend aanvulling nodig', heeft minister Boersma onlangs nog gezegd. Prof. Tinbergen: 'Voor de hand lig gende instrumenten zijn het onder wijs en de belastingpolitiek. Het be perken van inkomens uit commissaria ten als incidentele maatregel betekent macro-economisch niet zo veel, omdat het inkomen uit commis sariaten slechts een klein deel van het nationale inkomen omvat. Het is vooral een psychologische maatregel. Ik verwacht wel veel van loonsverhogin gen 'in centen en procenten' en van de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's. Hoewel de vakbeweging vo rig jaar naar mijn mening terecht loonsverhogingen in voor iedereen ge lijke bedragen heeft gevraagd, vind ik het wel verstandig dat men elkaar dit jaar probeert te vinden op een ge mengd systeem van centen en procen ten. Dat vergroot de kans om er >n redelijk overleg uit te komen. Met louter procentuele loonsverhogingen los je natuurlijk het vraagstuk van de verdeling niet op. Daarin heeft Groe- nevelt gelijk'. Een uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's zal tot gevolg hebben dat ook de overheid meer greep krijgt op de loonontwikkeling. 'Ik geloof niet dat je de loonontwikkeling kunt over laten aan vrije onderhandelingen tus sen vakbeweging en bedrijfsleven, dan mis je de matigende invloed van de overheid teveel. Meer in het algemeen heeft ook uitbreiding van de collectie ve voorzieningen natuurlijk een gun stige invloed op de inkomensverde ling. De instelling van het minimum loon en de optrekking van de bij standsuitkering tot het niveau van het minimumloon zijn sociaal goede maatregelen.' Prof. Tinbergen heeft onlangs de vrees uitgesproken dat er sprake is van een groei in het misbruik van de sociale voorzieningen. Volgens hem 2ou bestrijding van dit misbruik de rechtvaardige verdeling van de inko mens alleen maar ten goede komen. Zo'n uitspraak van iemand van so- cialistischen huize geeft snel aan leiding tot misverstanden c.q. enige verbazing. Misbruik stijgt Prof. Tinbergen: 'Ja, ik heb daar nog al wat brieven over gekregen. Brie ven, waarin overigens niet het mis bruik als zodanig werd ontkend. Maar ik wil gaarne toegeven dat mijn uit spraak op een beperkt aantal gevallen berust en dat er op dit terrein in ons land nog nader onderzoek moet wor den verricht. Dat neemt niet weg dat er zowel in Nederland als in het bui tenland aanwijzingen zijn, dat het misbruik van de sociale voorzieningen stijgt. De verwijten die men mij heeft gemaakt richten zich meer op het feit dat ik de lagere inkomensgroepen heb gekapitteld zonder te wijzen op verge lijkbare frauduleuze handelingen, waaraan dc hogere inkomensgroepen zich schuldig maken. Denk maar aan knoeierijen in de belastingaangifte. Welnu, ik sluit helemaal niet uit dat de hogere inkomensgroepen méér is te verwijten dan de lagere. Natuurlijk wordt er in bepaalde kringen met de belastingaangifte geknoeid, zijn er di recteuren die op allerlei manieren voordeel trekken van hun bedrijf, die in dure auto's van het bedrijf rondrij den, die overdreven zakenlunches or ganiseren etc. Spaarzame buitenlandse onderzoekingen hebben uitgewezen dat het trekken van dit soort voorde len een inkomen in de hogere groe pen met de helft kan vergroten. Prof. dr. J. Tinbergen De moeilijkheid is dat men het pp al lerlei terreinen vandaag de dag niet zo nauw meer neemt met de normen. Je moet toch ziende blind zijn als het je ontgaat dat veel werknemers in hun vrije tijd allerlei werkzaamheden verrichten. Ze geven dat niet steeds op aan de belastingen. In alle rangen en standen kom je het misbruik van belastingontduiking tegen. Maar daar mee is het niet goedgepraat Wetten moeten worden nageleefd. Dat is een moreel beginsel. In mijn kringen ik ga even terug naar het vooroorlogse socialistische milieu stelde men een eer in een maatschappelijk onbe sproken levenswandel; desalniettemin wilde men een andere maatschappij. Dat vind ik sympathiek'. Ruwweg Ruwweg kan worden gesteld dat één procent van alle belastingplichtigen in ons land tien procent van het nati onale inkomen incasseert. De top-tien- procent krijgt ruim dertig procent, terwijl de laagste dertig procent nog geen tien procent ontvangt. Een altijd terugkerend probleem bij de pogingen deze verhoudingen wat recht te trek ken is de controle op de vrije beroe pen. Deze groep, die zich veelal laat betalen volgens een tarief dat in ei gen beheer is ontworpen, kan zich heel gemakkelijk onttrekken aan over- heidsbeïnvloeding of bijvoorbeeld aan oproepen Zich te matigen. Een metho de om meer invloed te kunnen uitoe fenen zou volgens prof. Tinbergen het ontwerpen van een werkclassificatie- systeem zijn met daaraan verbon den tariefstelling. Prof. Tinbergen: 'Je kunt je echter ook op dit terrein niet onttrekken aan de wet van vraag en aanbod. Iemand met een schaars talent zal op de arbeidsmarkt altijd een hoog loon kunnen bedingen. Je kunt wel proberen via uitbreiding van het onderwijs aan de vraag naar hoog gekwalificeerden te voldoen. Dan treedt er vanzelf een matiging op. Je ziet dat nu al bij bepaalde aca demische beroepen. Het bestaan van werkloze academici wijst er eenvou digweg op dat hun lonen te hoog lig gen'. Verbeterd Er hoeft volgens de Rotterdamse hoogleraar geen twijfel over te be staan dat de inkomensverdeling de laatste eeuw is verbeterd. Eigenaardig is wel dat er de laatste twintig jaar enige stagnatie optreedt Het is naar zijn mening mogelijk dat het onder wijs de snelle technologische ontwik keling in het bedrijfsleven niet heeft kunnen bijhouden. Immers, indien de opleidingsmogelijkheden de vraag van het bedrijfsleven naar hoger gekwali ficeerden niet kunnen bijhouden, dan zal het bedrijfsleven met behulp van hoge tot zeer hoge lonen proberen toch 'deskundigheid' te kopen. Op die manier vormt een zich technologisch snel ontwikkelend bedrijfsleven een tegenkracht tegen een meer gelijkma tige inkomensherverdeling. Momenteel het is niet meer dan een indruk loopt het onderwijs in, zodat we omstreeks 1980 een meer evenwichtige situatie kunnen ver wachten. Ik vraag me ook af of je de technologische ontwikkeling zelf niet ter discussie moet stellen. Tot nu toe hebben we altijd gezocht naar arbeids besparende werkmethoden. Ik vraag me af of we die ontwikkeling niet moeten ombuigen, ook in het belang van de derde wereld, waar zoals bekend dringend behoefte bestaat aan arbeidsintensieve industrieën'. De helft minder In het verleden heeft prof. Tinbergen dc stelling verdedigd, dat de ideale si tuatie wordt benaderd, wamieer twee personen niet meer met elkaar zouden willen ruilen, omdat zij tevreden zijn met hun werk en met het loon dat zij daarvoor krijgen.Van dit uitgangspunt zegt hij nu dat het een voorlopige po ging was om klaarheid te scheppen. Eerst in zijn artikel 'Naar de meet baarheid van een rechtvaardige verde ling' heeft hij de eerste aanzetten ge geven om begrippen als rechtvaardig en behoeftebevrediging in wiskundige formules te vangen. Hoewel er nog een enorm onderzoeksgebied braak ligt, suggereren zijn voorlopige mo dellen, dat de inkomensongelijkheid op den duur met de helft kan worden teruggedrongen. Ook van deskundige economen even wel worden dit soort uitspraken niet in dank afgenomen. Met name toen de vakbeweging een begin wilde ma ken met de inkomensherverdeling en aan de hogere inkomensgroepen om een matiging terwille van de laagstbe taalden vroeg, was het krakeel niet van de lucht. SER-kroonlid prof. dr. D. B. J. Schouten bijvoorbeeld zei on langs nog in deze krant dat de vakbe weging met haar aandrang op een In komensnivellering een grote vergis sing heeft gemaakt. In feite zou zij de oude klassenstrijd aanwakkeren. Prof. Tinbergen: 'Daar ben ik het niet mee eens. Zolang er een inkomensver deling bestaat, die niet bevredigend is, zolang is de klassenstrijd gerecht vaardigd. Ik geef de voorkeur aan re delijk overleg, maar dat is afhankelijk van de vraag of de tegenpartij ook re delijk is. Daarom kan de klassenstrijd pas begraven worden, wanneer de in komensverdeling zo rechtvaardig mo gelijk is.' Volgens prof. Tinbergen gaat ook de tegenwerping, dat de inkomensnivelle ring de besparingen (en dus de inves teringen) in gevaar zou brengen niet op. 'Dat is een argument van de twee de orde. In dat geval verhoog je de belastingen of je bezuinigt op de overheidsuitgaven. Dat is een zaak van getallen. Met name op de staats uitgaven zou naar mijn mening nog wel kunnen worden bezuinigd. Kijk maar naar de gebouwen die de over heid financiert. Ik maak me sterk dat de Erasmusuniversiteit hier, het nieu we centraal station in Den Haag of het ministerie van landbouw, om eens een paar willekeurige voorbeel den te noemen, wel wat goedkoper hadden gekund. Er wordt ook veel te veel mooi papier gebruikt. Er zijn heus wel mogelijkheden tot besparin gen. Daar hoef je de inkomensnivelle ring niet voor achterwege te laten. Spaarloon en pensioen Een andere mogelijkheid is om een deel van loonsverhogingen te bestem men voor de financiering van spaar loon of voor aanvullende pensioenver zekering. Nu begrijp ik wel dat je de bezwaren van achterblijvende bespa ringen of belastinginkomsten niet ge makkelijk kunt afdoen met de opmer king: bezuinig of verhoog de belastin gen. Je kunt de belastingen niet wil lekeurig blijven opvoeren, vooral om dat de belastingdruk al vrij zwaar is. Maar anderzijds is het toch duidelijk dat er over enige jaren vanzelf weer ruimte ontstaat. Dan kan je doorgaan. Ook vind ik het begrijpelijk dat er met name bij de hogere inkomens groepen weerstanden bestaan tegen een inkomensherverdeling. Maar voor al deze mensen, die zo vaak extra-op leidingen hebben genoten zouden toch ontvankelijk moeten zijn voor de ar- gumerten voor een rechtvaardiger in komensverdeling?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15