IS ER DAN TOCH KLASSEJUSTITIE? Medisch directeur, röntgenologenen anderen Kruisinga valt uit tegen de regering rrico Verbrugh: bedrijven examineren vóór ze naar randstad gaan Opvallende rol van GPV-kamerlid in debat Predikant en Coornhertliga zeggen 'ja' v-rt Strenge controle op de verlichting in het verkeer Politie geeft advies over snelheid 'Drs. Schouten te absoluut' Volg de zekere route naar Londen via Hoek van Holland Harwich Vraag uw Londen-brochure aan: TROÜW/KiWALRTET ZATERDAG 3 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T9/K11 j In juni van dit jaar veroordeeide dc rechtbank in Leeuwarden een bedrijfsleid van het trans- portbedrijf Stad Alkmaar tot vijf maanden cel- j straf, met een proeftijd van drie jaar. De man had zestien- tot twintigduizend gulden achtero vergedrukt van z'n werkgever. Hij kreeg ont slag. De medisch directeur van het algemeen zie kenhuis 'De Tjongerschans' in Heerenveen, de arts G. van Dam, bracht tijdens zijn periode ais huisarts in Gorredijk voor bijna een half miljoen te veel in rekening bij dc ziekenfond sen. Hij bood aanvankelijk aan dit bedrag te rug te betalen. Anderhalve maand geleden dienden de gedupeerde ziekenfondsen een klacht in bij dc officier van justitie in Leeu warden. De arts is nog altijd op vrije voeten. Het dagelijks bestuur van het Heerenveense ziekenhuis betreurt de 'frauduleuze problemen' waarmee z'n medisch directeur zit, maar ziet geen reden tot ontslag. Hangende het onder zoek zet hij z'n werk voort en ging, volgens plan, een aantal weken op vakantie. Een gemeentesecretaris uit Hedel verloor enige tijd geleden z'n baan en werd door de of ficier van justitie uit Den Bosch onmiddellijk in voorarrest genomen, nadat was gebleken dat hij zo'n tienduizend gulden had verduisterd. Twee röntgenologen van het Sint Joseph-zie- kenhuis in Eindhoven hebben, volgens de zie kenfondsen, alleen al over vorig jaar 675.000 gulden te veel gedeclareerd bij drie Eindho- vense ziekenfondsen. De röntgenologen hebben aangeboden het bedrag terug te betalen maar ontkennen pertinent fraude te hebben ge pleegd. Tweeëneenhalve maand geleden werden de 'verschuivingen' ontdekt De officier van justitie in Den Bosch heeft de 'onregelmatighe den' in onderzoek. De röntgenologen gaan nor maal verder met him werk. Het bestuur van het Sint Josephzlekenhuis heeft het contract van vrije vestigingen van het tweetal opge schort en als 'vergoeding' beiden in tijdelijke loondienst genomen. Volgens een dubbele clau sulering kan het tijdelijk dienstverband beëin digd worden als de fraude bewezen is. door Rudie van Meurs AMSTERDAM Behoort de justitiële beoordeling- van de twee röntegenolo- gen en de medisch directeur, die met hun zogenaamde 'verschrijvingen' de ziekenfondsen voor meer dan een miljoen oplichtten, thuis in de categorie die in Nederland altijd met zoveel schroom wordt omschreven als klassejustitie? 'Helaas ja. Ik geloof in klassejustitie en die twee gevallen zijn er voorbeel den van', zegt een gevangenispredi kant in Amsterdam. In zijn dagelijks contact met gedetineerden heeft hij geleerd dat de bevoorrechte behande ling van de arts en de röntgenologen ervaren wordt als een 'kwaardaardig en pestilent' gezwel in de samenle ving. 'De gevangenen die ik spreek zijn er oprecht boos over. Bovendien vinden ze er een rechtvaardiging van eigen daden in. Als de rechtsnormen van bovenaf met voeten getreden worden, waarom zouden wij het dan niet mo gen doen?, zeggen ze. Ik geloof dat de wijze van behandeling van mensen met-een-topinkomen door de justitie, zoals je dat zo nu en dan tegenkomt criminogeen (misdaadverwékkend) worden. Bij de instelling zoals de zie- gen en de medisch directeur staat niet op zichzelf. In eigen land zijn die voorbeelden aan te vullen met de zaak tegen de rechter uit Haarlem die onder invloed iemand dood reed, maar hoofdzakelijk in z'n maatschap pelijke status gestraft werd. In Zee land werd de zaak van de PZEM-di- recteur in der minne geschikt. Hij kon zelfs carrière maken. In het bui tenland zou je het Watergate-schan- daal kunnen noemen en het vermeen de en onsmakelijke geval van omkope rij in de Duitse Bondsdag. De gevan genispredikant: 'Het ellendige is dat de kleine man wordt gepakt. Dage lijks ervaar ik hoe door al dat soort gevallen de rancune, de boosheid maar ook de rechtvaardiging van ei gen daden, bij de gedetineerden wordt aangewakkerd en zich vastzet ten. Als je in het Huis van Bewaring een ziekenfondsbode tegenkomt omdat die zeshonderd gulden aan incasso achtergehouden heeft, dan weet je dat er veel scheef zit. Ik wil niet zeggen dat de oorzaken daarvan uitsluitend bij politie en justitie gezocht moeten worden.nBij de instelling zoals de zie kenfondsen zit natuurlijk even gced veel fout. De ramp bestaat uiteinde lijk niet uit drie miljoen gulden die tekort zijn, het ergste is hoe de afwik keling van die zaak overkomt bij de gevangenen. Wat moet je zeggen als ze vragen: Dominee, weet u nou waar die arts uit Heerenveen vastzit? En die röntgenologen, waar zitten die ei genlijk?' Twee sinaasappelen... Klassejustitie? In een ingezonden brief aan Het Vrije Volk schreef de heer P. Verstrate uit Rotterdam een bittere ervaring: 'Justitie vindt het niet nodig de Gorredijkse arts, die zes ton stal, onder arrest te plaatsen. Wie echter twee sinaasappels meeneemt uit de haven krijgt ontslag (terecht)' plus een week zonder aftrek. Het wordt tijd dat onder deze regering het recht zijn loop krijgt en dat deze arts zijn straf niet ontloopt'. Klassejustitie? Ja, zegt de Coornhert- liga de naar hervormingen van het Nederlandse strafrecht strevende groep mensen waarbij zich juristen, ex-) gedetineerden, 'veldwerkers', studenten en wetenschappers hebben aaneengesloten. Wel wil de Groningse lector jeugdcriminologie en lid van de Coornhertliga, dr. R. W. Jongman, er aan toevoegen van mening te zijn dat klassejustitie in de meest brute bete kenis in ons land vrijwel geen rol speelt. 'Het is niet waarschijnlijk dat het openbaar ministerie (openbare aanklager) eerder tot vervolging zal overgaan, louter en alleen op grond van de overweging, dat men met een ongeschoolde arbeider te doen heeft Wellicht komen we verder met een begrip als prognose-justitie. Het lijkt ons erg waarschijnlijk dat de officier zich ondermeer zal laten leiden door voorspellingen over het later te ver wachten gedrag van de verdachte', schreef hij vorig jaar in het Neder lands Tijdschrift voor Criminologie. 'Discriminerende selectie' Voortdurende onderzoeken naar de ongelijkheid in de rechtsgang en het gewicht van de sociale klasse bij een eventuele vervolging, heeft dr. Jong man doen concluderen dat er in be ginsel 'op de verschillende justitiële niveaus mogelijkheden tot discrimine rende selectie' volop aanwezig zijn. 'Er is weinig reden om aan te nemen dat niet alleen voor gevangenen, maar eveneens voor veroordeelden in het algemeen geldt, dat zij voornamelijk gerecruteerd worden uit de lagere so ciale klassen', zo meent hij. Hij onderzocht uit welke sociale klas sen de in 1968 veroordeelden afkom stig waren en vond uit dat slechts 1.7 pet. uit de hogere maatschappelijke milieus kwamen. Op grond van 'toe val' zou dat elf pet. behoren te zijn. De laagste sociale milieus leverden in 1968 maar liefst 62.4 pet. aan veroor deelden op, terwijl die categorie voor slechts 35 pet deel uitmaakt van de totale bevolking. Jongmans conclusie: 'Het veroordeeld worden wegens een misdrijf uit het Wetboek van Straf recht is vooral een kenmerk van ar beidsmilieus'. Ja maar, zou je dan kunnen zeggen, de lagere sociale milieus zijn in de 'soci ale tang' (aanleg, milieu, situatie) ge nomen en zijn déérom crimineler. 'Onderzoek naar verborgen criminali teit geeft aanleiding om ernstig aan deze veronderstelling te twijfelen. De linquent gedrag blijkt onder jongeren uit alle milieus zo veelvuldig voor te komen, dat ik niet graag meer zou willen dat mijn zoon zou gaan beho ren tot het afwijkende groepje dat geen delicten pleegt Ik zou me dan ernstig zorgen maken over zijn aan passingsvermogen', zegt Jongman daarop. Al bij het verbaal Discriminatie begint al bij de verbali sering en is aanwezig bij het sepone- ringsbeleid van de officier van justi tie. Op het Criminologisch Instituut in Groningen is uitgezocht dat men sen uit een hogere sociale klasse eer der de kans lopen dat hun zaak gese- poneerd wordt dan mensen uit lagere milieus. In 1968 werd in 43.6 pet. ge seponeerd bij mensen uit een hoger milieu. In de lagere milieus werd slechts 27.8 pet geseponeerd. 'Een schokkende bevinding' noemde Jong man die cijfers. Er zou nog een excuus voor die dis criminerende cijfers mogelijk zijn, na melijk dat de gestolen bedragen onder de arbeiders groter waren dan in de andere groep. Dat is in Groningen nog in onderzoek. Intussen zal duidelijk zijn dat de be dragen waar het in de affaire van de röntgenologen en de medisch di recteur om gaat, alles overtreffen. Dus klassejustitie, houdt de Coornhertliga vol. Als Jongman naar een verklaring zoekt zou hij terecht komen zoals hij vorig jaar op een openbare les zei 'bij de vooroordelen en stereoty pen van het Openbaar ministerie en in het feit dat wij als maatschappij onvoldoende controle uitoefenen op de door onszelf geschapen instanties'. 'Ingewikkeld geval' De officier van justitie in Leeuwar den, mr- G. R. Nubé, die de klacht vain twee ziekenfondsen tegen de 51- jarige medisch directeur G. van Dam in Heerenveen onderzoekt, reageert furieus op het verwijt dat zijn voor alsnog niet handelend optreden te ma ken heeft met het feit dat de arts be hoort tot de bovenste lagen in de maatschappij. 'De Coornhertliga weet geen donder van de zaak af, zegt hij boos. 'Ik heb hier te maken met een heel ingewikkeld geval. Ik weet niet pre cies wat gebeurd is. De rijksrecherche is zeer diepgaand met een onderzoek bezig. Alles is nog onduidelijk. Zelfs al zou ik willen, dan zou ik niet we ten hoe ik een verzoek tot voorlopige hechtenis van de man zou moeten re digeren. Ik heb geen been om op te staan. Als een of andere bankier, met welke mooie naam dan ook, zes ton ontvreemd zou hebben en ik voldoen de aanwijzingen zou hebben dan ging hij mooi in voorlopige hechtenis. Maar in dit geval kan ik niets doen. Klasse justitie? Ik kan me indenken dat het publiek er zo over praat. Persoonlijk vind ik het zelfs erger als een arts iets doet wat niet mag. Maar dat mijn optreden te maken zou hebben met klassejustitie of toegeeflijkheid tegen over 'white collar crime' (witte boordjes misdaad) wijs ik volkomen van de hand'. 'Weinig schuldig' De medisch directeur G. van Dam zelf over de aanklacht die tegen hem is ingediend: 'Ik heb er begrip voor dat mensen spreken over 'witte boordjes misdaad', Maar ik voel mij zo weinig schuldig. Ik heb me inderdaad in een eerste gesprek met de ziekenfondsen bereid verklaard het bedrag van bijna een half miljoen terug te betalen. Maar later, nadat ik juridisch advies had ingewonnen, is me duidelijk ge maakt dat ik beter kan wachten met stappen tot het onderzoek vcltooid is. Ik kan alleen maar zeggen dat ik m'n praktijk en m'n werk altijd naar beste geweten gedaan heb. Ik heb nooit ge weten dat er dingen gebeurd zijn die fout waren'. Als er van schuld sprake is wentelt de heer Van Dam die overigens af: 'De administratie van de declaraties is nooit mijn terrein geweest. Dat deed mijn vrouw. Haar systeem moeit uit de hand gelopen zijn. Zij verkeerde in de mening het goed te doen. Daarom achten wij ons niet schuldig*. Schuld treft volgens de heer Van Dam ook de ziekenfondsen: 'Zij heb ben onze boekhouding onvoldoende gecontroleerd. Er is me in 1970 ge zegd dat ik wat hoog zat met de de claraties. Ik heb me toen afgevraagd hoe dat mogelijk was omdat ik toch altijd iedereen en ook mezelf beper kingen tracht op te leggen. Eind 1970 werd gezegd dat m'n declaraties nu veel beter waren. Half '71 zat ik weer boven het gemiddelde en toen later bleek de zaak ineens goed fout'. 'Ik heb nooit het gevoel gehad dat mijn inkomsten hoger waren dan die van andere apotheekhoudende artsen. De apotheek is voor ons altijd een enorme belasting geweest. Ik heb zelf wel eens geprobeerd een apotheker naar Gorredijk te halen maar dat is destijds mislukt. Ik kan verder niets anders zeggen dan dat, als de zieken fondsen mij aantonen dat ik teveel heb gedeclareerd, ik die bedragen zal terugbetalen'. 'Sociale onrust' Behalve dat de praktijken van de twee Eindhovense röntgenologen en de Friese ex-huisarts 'misdaadwek- kend' zijn en 'voorbeelden van klasse justitie', zijn ze volgens de voorzitter van de Industriebond NW, A. Groe- nevelt, ook oorzaken van 'sociale on rust'. Op een vergadering van Mercu- rius in Hilversum zei hij ruim een maand geleden: 'Hoevelen zijn er be zig onze maatschappij met verschrij vingen op te lichten? Zulke mensen heb ik vroeger wel eens haaien ge noemd. Dat woord is mij toen zeer kwalijk genomen. Ik mag dus niet spreken van haaien, maar ik zou niet weten hoe ik ze anders meet noemen'. Groenevelt laakte daarmee de 'ver- nuff-misdaden, de witte boordjes cri minaliteit. De criminoloog. H. Lévy- Bruhl heeft daarover eens opgete kend: 'Er zijn mogelijkheden geopend om fortuin en macht te verwerven door handig te manipuleren met ver schillende onderdelen van het econo mische leven. Daaruit volgt dat leden van de gegoede en welgestelde klasse, die het tegengestaan zou hebben een moord of inbraak te plegen, zich heb ben laten meeslepen in minder specta culaire en op het oog heel fatsoenlij ke praktijken, maar oneindig veel ge vaarlijker'. De arts Van Dam: 'Wij hebben nooit gemeend iets onoirbaars te doen'. De enige geruststelling die overblijft voor de door justitie achtervolgde la gere milieus is deze (ock van Lévy- Bruhl): 'De criminaliteit in de zoge noemde hogere klassen is veel wijder verbreid dan men in het algemeen aanneemt'. Van onze parlementsredactie 's-GRAVENZANDE Dr. R. J. H. Kruisinga, de fractieleider van de CHU heeft gisteravond in een rede in 's-Gravenzande een in vele opzichten felle aanval gedaan op het kabinet-Den Uyl. Sprekend over de crisis in het Midden- Oosten en de olieboycot zei de CHU-fractieleider dat minister Van der Stoel, de tegenwoordige minister van buitenlandse zaken, een voorbeeld kan nemen aan minister Luns, die in 1967 de moeilijkheden het hoofd zou hebben geboden. Dr. Kruisinga gaf de minister van buitenlandse zaken de raad om mr. Luns in dit stadium van de crisis te raadplegen. De heer Kruisinga bestreed fel, dat het kabinet-Den Uyl een coalitiekabi net zou zijn. Hij noemde dat illusies. Hij verdacht de minister-president er van dat hij de volksvertegenwoordi ging in een onderliggende positie heeft geforceerd en op een voor hem gunstig ogenblik verkiezingen zal uit- ADVERTENTIE Kaas met ster-allures niet vergeten. JWco eten schrijven. Overigens leek dr. Kruisin ga dit moment niet zo gunstig voor drs. Den Uyl. Want er is nu sprake van een falend middenstands- en land bouwbeleid en van een onvoldoende milieubeleid, zo zei hij. Bovendien lukt het niet een centraal akkoord tot stand te brengen met het bedrijfsle ven. Dr. Kruisinga informeerde wat er van waar is dat verschil van mening zcu bestaan tussen minister Lubbers van economische zaken en minister Dui- senberg van financiën enerzijds en mi nister Boersma van sociale zaken an derzijds over het afkondigen van een loonmaatregel. TUINBOUW De heer Kruisinga betoogde verder dat in het tuinbouwgebied van het Westland de zwaarste klappen van het beleid van Den Uyl vallen. Hij vroeg een extra compensatie voor de tuin bouw voor de stijgende aardgas- en olieprijzen. De aanleg van gasleidin gen voor de tuinbouw moest volgens de heer Kruisinga onder het werkge legenheidsprogramma vallen. De maatschappijvisie van dit kabinet, zo betoogde de fractieleider van de CHU, leidt kennelijk tot een onrecht vaardig beleid voor de tuinbouw, landbouw en middenstand. Tot slot beloofde dr. Kruisinga dat de CHU nauwkeurig zal toezien op het vrijstel- lingsbeleid voor het autovervoer naar de kerken op zondag. Ook beloofde hij dat de KVP kan rekenen op de steun van de CHU bij de moeilijkhe den met het benoemingsbeleid door dit kabinet UTRECHT In het kader van de verlichtingsactie van Veilig Verkeer Nederland (WN) gaat de politie in het hele land de komende donkere maanden streng optreden tegen weg gebruikers met slechte of helemaal geen verlichting op hun vervoermid del. De rijkspolitie is sinds het bekend worden van de arabische olieboycot en het zondagsrijverbod, dat daar een gevolg van is, op grote schaal begonnen automobilisten van informatie te voorzien over de manier, waarop zuiniger gereden kan worden, onder andere door niet harder dan 100 kilometer te rijden. De indruk bestaat dat in grote delen van het land op tamelijk grote schaal de hand aan deze vrijwillige maatregel wordt gehouden. ADVERTENTIE bij wie eigenlijk niet in de Kamer?) verdiend. Het is daarom belangrijk, dat deze minister begint met de uit voering van de wet Nee, dr. Verbrugh van het GPV volgt de bezwaren van zijn collega van de ARP niet. Drs. Schouten heeft de op lossing gezocht in het maken van een geografisch onderscheid: wel vergun ningen voor het noodgebied Rijn mond, maar niet voor de rest van de randstad. Een tussenvoorstel van de minister (aangereikt door de fractie leider van de ARP) om een melding splicht in te stellen voor de rest van de randstad vond geen genade in de ogen van drs. Schouten. Een pikant moment in het debat was. toen dr. Verbrugh aan drs. Schouten vroeg wat het verband was tussen de praktische bezwaren en de christelijke maatschappijvisie. 'Schouten heeft al- Voor zaken- of ander bezoek. Afvaarten tweemaal daags, weer of geen weer. Nachtdienst-voordeel: 's ochtends aankomst, 's avonds terugkeer. Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). door Bert de Jong DEN HAAG In het lange, moeizame debat, dat de Tweede Ka mer de afgelopen weken heeft gehouden over de bescherming van de randstad tegen een opeenhoping van industrieën en bedrijven, heeft dr. A. J. Verbrugh van de tweemansfractie van het GPV een bescheiden, maar opvallende rol gespeeld. De strijd ging vooral tussen drs. Lub- bers, de minister van economische za ken, en drs. Ad. Schouten van de ARP, over de vraag of de overheid niet te grote bevoegdheden zou krij gen. Drs. Schouten signaleerde het ge vaar van overheidswillekeur en rech teloosheid. Hij maakte principiële be zwaren. Het door de minister voorge stelde vergunningenstelsel zou zelfs in strijd zijn met de christelijke maat schappijvisie. Dr. Verbrugh voelde dit niet mee. Hij zei in een gesprek na afloop van het debat dat zijn collega van de ARP zich te absoluut heeft op- gesteld. In het boeiende parlementaire ge vecht tussen de minister en de grote confessionele partijen met als inzet de bevoegdheden van de overheid kwam het kamerlid van het GPV met het wijzigingsvoorstel om de gronden voor het weigeren van een vergun ning vast te leggen in een algemene maatiegel van bestuur. Iedereen weet dan waar hij aan toe is. Het gevaar van willekeur achter de schermen kan worden bedwongen. Minister Lubbers zei geen bezwaar te hebben. Ook vond hij het redelijk, dat het parlement achteraf deze alge mene maatregel van bestuur met ae voorwaarden zou goedkeuren. Voor dr. Verbrugh was dit een reden om snel nog een amendement met deze inhoud in te dienen. Ook dat voorstel wordt volgende week aangenomen. Want de Tweede Kamer is nooit te gen versterking van de parlementaire controle. Examen Tijdens het debat noemde minister Lubbers onverwachts enkele aspecten, waarop zal worden gelet bij de aan vraag voor een vestiging: de nieuwe verkeersstromen, die ontstaan, 'het toenemend energiegebruik; de behoef te aan extra woningen: de extra-aan leg van wegen etc.; de belasting van het milieu; de werkgelegenheid; hit aantrekken van pendelaar; de nood zaak tot omscholing; het uitstralings effect; de gebondenheid aan het Wes ten en de leefbaarheid. Deze aspecten (de minister had het wereldhandels centrum in Rotterdam als voorbeeld genomen) kunnen van streek tot streek verschillen. Het bezwaar van drs. Schouten was echter, dat al deze voorwaarden geen criteria zijn, maar gezichtspunten, die subjectief zouden worden toegepast. 'Hij heeft gelijk als het slechts om een gezichtspunt gaat', zegt dr. Ver brugh. 'Het totaal van de voorwaar den echter geeft toch een objectieve maatstaf. We moeten het zo zien, dat in het overvolle Westen, de bedrijven, die zich willen vestigen, worden geëxa mineerd. Voor allerlei vakken (zie de lijst van voorwaarden) wordt bij wij ze van spreken een cijfer gegeven. Het ene vak telt zwaarder dan het an der. Zo kan eerlijk worden bepaald of een kandidaat is geslaagd en zich mag vestigen'. Dr. Verbrugh voegt er aan toe: 'Wie dit niet objectief genoeg vindt, mag ook geen vertrouwen meer hebben in allerlei examens in het on derwijs'. Als het amendement van het GPV volgende week wordt aangenomen (en dat zal zeker het geval zijn), moet de minister eerst zijn richtlijnen opstel len voor de wet van kracht wordt. Hij zal zich over de criteria eerst nog stellig laten adviseren. De gedachte is verder, dat er een adviescommissie wordt ingesteld, die zich steeds zal be raden op de richtlijnen, of zo een wil op de voorwaarden, criteria of ge zichtspunten. Geen gevaar Nq de papieren zo op tafel liggen, be grijpt dr. Verbrugh de angst niet voor overheidswillekeur. Objectief ge zien is dat gevaar klein. Bovendien, wanneer je het er over eens bent, dat de overheid op een bepaald punt meer bevoegdheden krijgt, dan geef je die overheid ook vertrouwen. Dat ver trouwen heeft ministers Lubbers tij dens het debat bij dr. Verbrugh (en Drs. Ad Schouten les veel te veel verabsoluteerd', denkt dr. Verbrugh. 'Daar zit mogelijk de idee van soevereiniteit in eigen kring achter. Het accent is gelegd op de on dernemingen. Je moet nooit aan één kant solidair zijn'. Felicitatie Een oorzaak van het moeilijke dwbat van de laatste weken was, dat het wetsontwerp van minister Langman niet zo hecht in elkaar zat. Schouten heeft dat ontdekt Hij voerde terecht een felle zakelijke oppositie en gaf een reliëf aan het debat dat nodig was. Want het ging om belangrijke zaken. Minister Lubbers heeft geluisterd en meegedacht, concessies gedaan en on zekerheden weggenomen. Zo heeft hij van het wetsontwerp-Langman zijn wetsontwerp gemaakt. Volgende week bij de eindstemming krijgt hij niet al leen een groot deel van de KVP maar naar verwachting ook van de ARP mee. Lubbers mag dan hartelijk gefe liciteerd worden. Aan dr. Verbrugh de eer, dat hij de wet heeft verbeterd en de weg aange geven voor een object'eve beoordeling van de aanvragen voor vestiging. En passant kreeg de GPV-er ook nog ge daan. dat de minister in de wet op» nam. dat voor kerkenbouw geen ver gunning nodig is. Deze uitzondering was reeds gemaakt voor drukkerijen (reden: de vrijheid van meningsuiting en drukpers). Dan ook een uitzonde ring voor de kerken, had Verbrugh geconcludeerd, want we hebben ook vrijheid van godsdienst. Het kon niet worden tegengesproken. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11