The medicine show sloeg niet aan Hoe oud moet het kind zijn voor de kleuterschool? Bijdrage overheid aan Xerox Corporation tbtAitotftcbziiceJi! beeldende kunstenaars in zeven jaar verdubbeld ft a mm ï-i Beursnotering voor V CsJLii Conjunctuur België zal volgend jaar aanzienlijk vertragen TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 door Ber Huising AMSTERDAM The Medicine Show wilde dinsdagavond in Mickery maar niet aanslaan. Dat lag voor een deel aan ons, het publiek. Wij waren met niet velen en lauw. Wij lachten nauwelijks. Wij klapten niet voor de nummers al werd er gebogen. Wij kochten geen cola, appelen en bananen, al werden ze ons bijna opgedrongen. Wij speel den niet mee. Ze kregen ons niet in de stemming van vooruit-dan- maar. Nu is een 'medicine show' hier ook niet bekend. In de Verenigde Staten reisden kwakzalvers, cm op te vallen en te verkopen, met een hele troep artiesten, en gaven daarmee een soort kermis-voorstelling. Menige bekend geworden Amerikaanse variété (vau deville) artist en -musicus was begon nen in een medicine-show. En dit Me- dicine Show Theatre Ensemble overgebleven en afgescheiden van Joe Chaikins Open Theatre, dat op zijn laatste 'alternatieve' benen loopt doet zo'n show na. In een ouderwets gezwollen patriottisch stijltje, met toespelingen op de Amerikaanse Vrij heidsoorlog en zijn helden (1773-76). Maar wij zijn beter vertrouwd met de Tachtigjarige Oorlog. Wij herkennen de teksten, de liederen, de traditione le grappen niet meteen (uit de (ADVERTENTIE) Klassiek verslag een russisch strafkamp. En 5 andere nieuwe titels I schoolboekjes nog). En missen dus ook veel van de parodie, voor zover die er in zat. Op dat herkennen is deze show zozeer ingesteld, dat de nummers op het podium worden ver mengd met teksten en bewegingen in de ruimte daarvoor. Zodat wij niet wisten naar wat wij kijken en luis teren moesten. Het werd wel duide lijk dat de kwakzalverij werd vergele ken met de reclame, die nu allerlei overbodigs mooi aanpraat, dat histori sche romantiek en idealisme en de eerste president George Washington ironisch werden verbonden met wat er van werd, dat heldendom werd ver geleken met dom geweld. Uitbarstingen En dan waren er nog wat persoon lijke uitbarstingen tussendoor. Ons zoeken naar een gerichte, samenvat tende, bedoeling werd overbodig toen de spelers zelf zongen 'waarom?' en zelf vroegen 'waar is de boodschap?'. Dat wisten wij toen ook niet meer. Wij zagen toen geoefende mede werkers, vier vrouwen, zes mannen, die aardig acteerden, en ook wel zongen, enkele instrumenten bespeel de, levendig bewogen, soms bij het acrobatische af, en komisch deden. Maar dat ging allemaal net niet leuk, gespannen, spits en doelbewust ge noeg. Dat ze ons niet meekregen lag niet alléén aan ons. Zij moesten het maken. En dat lukte dinsdagavond niet. The Medicine Show blijft in Mickery tot 6 november en dan gaat het gezel schap Frogs spelen. Daarna volgen nog voorstellingen in De Muzeval. Emmen (12) Casimir Lyceum, Am stelveen (13), de Lantaren, Rotterdam (14 en 15 november). Mej. A. J. Vreugdenhil, directrice van de christelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters te Rotterdam, schrijft ons: Minister Van Kemenade heeft aangekondigd, dat het kind van drie jaar en negen maanden oud naar de kleuterschool mag. Vier maal per jaar zal toelating van kleuters van deze leeftijd mogelijk zijn. Zijn we blij met deze verlaging van de toelatingsleeftijd? We kunnen op deze vraag een bevestigend antwoord geven: een groot contingent kinderen wordt op verantwoorde wijze opge vangen. Nu is het nog zo, dat kinderen van drie jaar en negen maanden thuis blijven of bijvoorbeeld naar een peuterspeelzaal gaan. Voor het jon ge kind van deze tijd is dit laatste noodzaak geworden. De samenle ving heeft de werkende moeder nodig en aanvaard. Tegelijkertijd zijn we tot het inzicht gekomen dat de peuter niet uitsluitend op zijn moeder en zijn eigen speel goed is aangewezen, zoals we vroe ger dachten. De opvang van dit kind buitenshuis in crèche, (me disch) dagverblijf en peuterspeel zaal bleek in vele opzichten oen goede oplossing maar niet in elk opzicht. Bezwaren De peuterleidster heeft niet een bij haar werkpassende opleiding genoten. Een kind kan het daarom wel treffen bij een peuterleidster die intuïtief aanvoelt wat hij no dig heeft, of wanneer hij geplaatst wordt bij een peuterleidster die bijvoorbeeld het diploma kleuter leidster bezit (hoewel dit diploma niet alles garandeert voor de des kundige aanpak van de peuter). Maar een kind kan ook wanboffen, als hij een leidster treft die hele maal geen opleiding gehad heeft, cn niet intuïtief aanvoelt wat hij nodig heeft. Een tweede bezwaar is. dat in de peuterspeelzalen dik wijls het passende materiaal ont breekt. Het is soms simpel bij elkaar vergaard door 'schenkingen' van oud en ongebruikt speelgoed van ouders en belangstellenden. Een derde bezwaar is, dat de huis vesting vaak te wensen overlaat. Bovendien is er geen sprake van wettelijke verplichte inspektie op huisvesting, sanitair, meubilair, materaal en de deskundigheid van de leidster. Voordelen Kinderen In de leeftijd van drie jaar en negen maanden kunnen nu naar de kleuterschool. Ruim ge schat betreft dit een negende deel van het totaal van de kleuter schoolbevolking van nu. Voor dit contingent kinderen betekent het, dat het verantwoord begeleid wordt in een omgeving die aan hun aktiviteiten, spelen, werken en leren passend is gemaakt. Het diploma van hun leidster, de voor geschreven wettelijke bepalingen, de rijksinspektie, garanderen voor zover dit mogelijk is dat het kind zich veilig en beschermd kan ont plooien naar eigen aard en aanleg. Het materiaal in de kleuterschool van nu sluit heel goed aan bij de verkenningsdrang van jonge kinde ren. Komt een kind op zijn vierde verjaardag op school, dan is zijn ontwikkeling eigenlijk al zover ge- worderd, dat zijn leidster sommig materiaal (dat verband houdt met het waarnemen, onderscheiden en vergelijken van vormen en kleu ren) alleen maar nodig heeft voor haar observatie om te kunnen vast stellen wat zijn ontwikkelingsni veau is. In de ontwikkeling van het kind van drie jaar en negen maanden is het gebruik van dit vorm- en kleurmateriaal niet al leen nodig voor de observatie, maar ook voor het kind zelf. De waarneming, onderscheiding, ken nis en vergelijking van vormen en kleuren wordt er door gestimu leerd. Zijn we tevreden? We blijven kijken naar de moge lijkheden van de kleuterschool en het welzijn van de kleuters. En hoewel we weten, dat het aantal kleuters, toevertrouwd aan één leidster wordt teruggebracht op 34 moeten we toch even vervelend zijn. Want kinderen, zo jong toege laten op de kleuterschool, kunnen niet goed terecht in zo'n grote groep van 34 kleuters. 'De' opgave die heel jonge kinde ren aan hun leidster stellen is hun behoefte aan veiligheid en gebor genheid. Die leidster kan die be hoefte niet bevredigen als ze vie rendertig kleuters zich heen heeft. Het individuele kind vraagt teveel aandacht, zorg en observatie en moet mogelijkheden aangereikt krijgen tot spelen en werken met elkaar en met materiaal. Voorts is de schooldag te lang voor zulke kleintjes. Het verblijf per dag in de kleuter school behoort onderbroken te wor den door (een) rustperiode(s). We hebben altijd gesteld dat in de kleuterschool van morgen, de in ventarisatie van meubilair dient te worden uitgebreid met de aan schaf van rustbedjes. Die zijn hard nodig om de kinderen even buiten de roulatie te stel len en hun de gelegenheid te geven tot verwerking van de vele opgedane indrukken. De kleu terschool van morgen heeft met de aankondiging van minister Keme nade alle kansen gekregen de kleu terschool, van vandaag te worden. We zijn er blij mee. maar blijven aandringen op een kleiner aantal heel jonge kleuters per groep. En op de aanwezigheid van rustbedjes in de school. Het welzijn van de kleuter zal erdoor toenemen. Scène uit The Medicine Show Voldoende orders bij Van Schuppen VEENENDAAL In de eerste vijf orderportefeuille goed gevuld, zo is maanden van het op 1 mei van dit op de jaarvergadering bekendgemaakt, jaar begonnen boekjaar van NV Ko- Aangezien de wolprijzen naar de me- ninklijke DS van Schuppen is nog een ning van de directie 'nog lang niet grote terughouding bij het publiek te genoeg' zijn gezakt, is zij iet tevreden constateren geweest. Niettemin is de over de marge. De omzetten, in geld AMSTERDAM Ondanks de voortdurende waardevermindering van de gulden, is de totale som die het rijk aan inkomenvormende geld stromen voor beeldende kunstenaars bijdraagt, tussen 1965 en 1972 reëel verdubbeld. Dit is een van de conclusies van een onderzoek dat drs. L. A. Welters voor de Boekmanstichting (in opdracht van CRM) deed naar de geldstromen van de overheid, die direct bijdragen aan inkomens van deze kunstenaars. Het eerste en meest omvangrijke deel van dit onderzoek is thans afgesloten. De resulaten zijn gepubliceerd in een rapport van bijna vijfhonderd pagi na's, uit de samenvatting waarvan ^ij enkkele punten noteren. Het onderzoek betrof uiteraard zowel de bijdragen van de rijksoverheid als die van provinciale en gemeentelijke overheden. Bij de provinciale over heid zijn de bijdragen aan inkomens van beeldende kunstenaars miniem; gemiddeld komt een provincie niet verder dan één cent per inwoner. De totale bijdragen van de provinciale overheid zijn tussen 1969 en 1971 met 176 procent toegenomen, maar dit had meer kunnen zijn als de provincies met hun bijdragen niet onder de be grote bedragen waren gebleven. De bijdragen van de gemeentelijke overheid zijn meer dan vijftig maal groter dan die bij de provinciale over heid. Maar zij bedragen toch nog maar een achtste van die van de rijks overheid. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen neemt het grootste deel van het aan beeldende kunstenaars toevloeiende overheidsgeld voor zijn rekening: 85 procent in 1968 (43,2 miljoen gulden) en 79,9 procent in 1972 (74,4 miljoen gulden). Dit geld bereikt naar schatting tussen 2500 en 3000 beeldende kunstenaars die als docenten zijn aangesteld. Het rapport, waarin ook kritische op merkingen over het naast elkaar wer ken van allerlei overheidsdiensten voorkomen heeft uitsluitend betrek king op de directe overheidsbijdragen. Een tweede en derde rapport zullen over indirecte en stimulerende bijdra gen handelen. In een vierde rapport zullen de conclusies uit de voorgaan de rapporten worden getrokken. AMSTERDAM Binnenkort zullen op de Amsterdamse effectenbeurs de aandelen van 't Amerikaans concern Xerox Corporation worden geïntrodu ceerd. De introductie zal plaatsvinden in de vorm van Continental Deposi tary Receipts (CDR's), elk vertegen woordigend een gewoon aandeeL Xerox is een multinationale onderne ming die zich voornamelijk bezig houdt met de vervaardiging, verkoop en verhuur van kopieer- en dupliceer- ap paratuur. Tevens verkoopt en ver huurt het bedrijf produkten als com- putermateriaal, materiaal op het ge bied van opvoeding en onderwijs en verleent diensten voor de informatie verwerking. De bedrijfsinkomsten van Xerox (in clusief de 51 pot dochteronderneming Rank Xerox Ltd) stegen van 1.961 min dollar in 1971 tot ruim 2.419 min dollar in 1972. De winst na belastin gen nam toe van ruim 212 min tot ruim 249 min dollar in 1972. Momenteel is de koers van een ge woon aandeel Xerox op de New York- se effectenbeurs ongeveer 145 dollar. De aandeien worden tevens op 6 ande re Amerikaanse beurzen verhandeld. In Europa zijn de aandelen genoteerd op de beurzen van Bazel, Bern, Genè- ve, Lausanne, Zürich, Londen, Frank fort en Dusseldorp. BRUSSEL In het jongste 'weekbe richt' van de Belgische Kredietbank, een van de grootste financiële instel lingen van het land, wordt de ver- Zwart mot genopte schouderpas. manchettenen maagstuk. Feestelijk acetaat crêpe in ook nog andere fijne kleuren. 34-42 Zwart met stipje, deux pieces met klokschootje en rok in ragfijn polyester. Ook in bruin. *50.- Zwart met gebloemd voorpand en manchetjes. Metkopmouwenen wijde klokrok. 34-42 Zwart met bloemetjes op de kraag in de taille en de plooitjes. Polyester/piqué. Zwart met borduur op bet puntige V-hals kraagje en aan de wijde klokrokzoom. 45.- 50.- "55.- - >r

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8