Criminaliteit verdeelt Kamer Zwakzinnigenzorg nu meer individueel Beperking verbruik aardoie moet internationaal zijn Hotelgasten worden zondag met de huifkar opgehaald Oudste nu negentig CHU-K VP: uialyse van gegevens Directeur Van tapele van Schiphol cerleden Geharrewar over 'gestolen' motie Veel onnodige aanvragen voor ontheffingen Vredeling probeert de kraan Olieboycot zorgt voor uitstel investeringswet YAMAHA van den burg Werken met kleine groepen in kleinere inrichtingen Rijverbod Pleidooi voor een ombudscommissie voor de politie TROLNIVKWARTElDOXDERDiAG 1 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) KIK SIM Van onze panlementedactie DIEN H1A1AG De'weede Kamer heeft gisteren bij 3e behandeling van het politiebeleid principieel gedebatteerd of er i wel of niet terecht een gevoel van onveiligheid heerst bij de bevolking. Ta melijk scherp stonde rechts en links hierin tegenover elkaar. Speciaal de cijfers over de criminaliteit werden door beide kiten verschillend bekeken. criminaliteit. Beide sprèkefs wilden beslist niet voorbij gaan afin-de verbe tering van de maatschappelijke struc turen, waar veel criminaliteit uit voorkomt, maar wezen erdpi dat ook Namens de KVP en 'JU wees de heer W. Scholten erojdat het een vergissing is als de cninaliteit al leen bestreden zou néten worden door een verbetering an de maat schappij-structuur. Eveeer noemde hij het een fout om hdere straffen en scherper optreden in de politie Motie als alleen zaligmakencte zien. Na drukkelijk wees hij eD, evenals de heer Schakel (ARP) c de burgerij zich onveilig voelt doe de stijgende regering wordt gevraagd op korte ter- De heer Scholten diende mede na mens de KVP een motie in, Waarin de ko Minister Lubers in Kamer: Van onze parlemenredactie DEN HAAG Niealleen in Nederland, maar ook in andere landen moet het verbruik an aardolie met tien procent worden beperkt, vindt minister Luters van economische zaken. Hij deelde gisteren in de Tweede Kanr mee, dat de geïndustrialiseerde landen (met uitzondering van J;an en de VS) het eens zijn over een internatio naal distributiesystm, dat in noodsituaties in werking zal treden. Tussen deze landen i evenwel afge sproken, dat men zicherst verplicht, intern het binnenlanc verbruik met 10 procent te beperke Daarna wordt naar het schema gegren. Uit de cij fers, die minister bbers gisteren aan de Tweede Kair meedeelde, blijkt duidelijk, dat e EEG-landen sterk afhankelijk zijrvan de invoer van olie via Rotte rdai Er komt in Nederlal 130 miljoen ton binnen. Hiervan i/0 miljoen ton bestemd voor de raffiderijen in Ne derland. Van de restende 60 miljoen is 90 pet bestemd vr de EEG-lan den. De raffinadcrijereveren 25 mil joen ton voor het nnenlands ge bruik' in Nederland. *>n miljoen ton is bestemd voor di internationale vaart. De rest, 35 mil;n ton, is weer bestemd voor de expe. Evenals minister-preient Den Uyl verzekerde minister ïbbers dat de gevolgen van de olioycot voor de Nederlandse economiop dit ogenblik nog niet zijn te oveen. Er is niets zinnigs over te zegg-. De minister president sprak dan k, omdat er zo weinig harde gegevc bekend zijn, van voorzorgsmaatrelen. Gisteren was er nog geen ton ie minder aan gevoerd in RotterdanDaarom is het op het ogdnblik besllniet te zeggen in welke mate Nederld door de boy cot getroffen zou woBn. ONGEWIJZIGD Onder de druk van voorgenomen boycot is het Nedendse standpunt in het conflict tuss; Israël en de Arabische landen omvijzigd, verze kerde drs. Den Uyl. nister Van der Stoel lichtte dit uberig toe. Hij voegde eraan toe, dade regering di plomatiek geen mogjkheid achter wege laat om de milijkheden met de Arabische landen) te lossen. Als dat nuttig is, zou hij lf naar de Ara bische wereld gaan. p het ogenblik zijn directe gesprekki gaande met de Arabische landen. Drom is er nog geen reden om ande; landen te vra gen te bemiddelen. Minister Van der Sto had in de eer ste ronde van het dat van verschil lende kanten kritieknoeten aanho ren. De heer Peijnburg (KVP) vroeg of over het Nerlandse stand punt geen misverstal was ontstaan en de Nederlandse dlomatie niet te laat op gang was gomen. Ook de heer Portheine van WD liet zich in deze geest uit. I heer Van der Mei (CHU) sprak ov het onzorgvul dig optreden van h< ministerie van buitenlandse zaken i de heer Im- kamp (D'66) betoog, dat de rege ring in deze kwestigeen gelukkige hand had gehad. De heer Imkamp tri vooral de aan dacht met zijn beweig, dat de poli tieke partijen zich tens de algeme ne beschouwingen :huldig hebben gemaakt aan ondeshdigheid en te weinig gevoel voor dlomatie toen zij over het conflict turn Israël en de Arabische landen spken. De schuld treft ook D'66, zei heer Imkamp 'wij hebben de csequenties niet voorzien'. AMSTERDAM Op6-jarige leeftijd is na een operatie orleden de direc teur van de N.V. ththaven Schip hol, mr. J. C. H. A. n Stapele. Mr. Van Stapele weiin juli 1960 be noemd tot directeurJinds 1965. toen directeur S. de Mul j een auto-onge luk om het leven km, is hij enige directeur van de luthaven. Hij was sinds begin augustuaek. Mr. Van Stapele wei op 12 mei 1917 te Amersfoort gebor. Na in Hilver sum het gymnasiuniploma te heb ben behaald, studeer hij in Utrecht recüten. Van 1 janui 1950 tot 1 ja nuari 1951 is hij icretaris dienst luchthaven Schiphc der gemeente Amsterdam geweest/anaf 1 januari 1951 tot 1 januari )54 was hij ad junct-directeur. De heer Van der Hek (PvdA) wond zich nog op over de kritische opmer kingen aan het adres van minister Van der Stoel. Tijdens de algemene beschouwingen is hem gevraagd het Nederlandse standpunt duidelijk uit te dragen. En nu krijgt hij verwijten. 'Deze politieke methodiek spreekt mij niet aan', aldus de heer Van der Hek. mijn analyses te laten verrichten van het thans beschikbare onderzoekmate riaal over de oorzaken, omvang en meest adequate bestrijding van de cri minaliteit, waarvan de huidige ont wikkeling als verontrustend kan wor den aangemerkt. Indien nodig extra onderzoekingen te verrichten. Voorts wilde de heer Scholten wilde de heer Scholten dat de regering zou laten na gaan of beter politietoezicht en inten siever recherche-optreden effect zou den hebben en aan de hand hiervan nader bepalen wat de sterkte en hulp middelen van de polite moeten zijn. Tot slot werd in de motie aangedron gen in afwachting van de uitslag reeds nu de bestaande tekorten bij de politie met grotere spoed dan nu het geval is op te heffen. De heer Schakel, wiens betoog in grote lijnen de inhoud van de motie benaderd had graag hierin een nadere omschrijving gehad van de problemen op operationeel materieel gebied van de politie, die op dit punt zoals hij 'zei, hijgend achter de feiten aanholt. Van de zijde van de progressieve par tijen werd getornd aan de cijfers zo als de heer Scholten die noemde over de stijging van de criminaliteit. Dat zou naar hun mening in het totaal wel waar zijn. maar de verhogingen zouden hoofdzakelijk liggen in de sfeer van de vermogensdelicten (dief stal etc.) en vernielingen, terwijl juist de zware misdrijven o.a. tegen het leven zijn afgenomen. Naar hun mening zagen zij dan ook niet de on rust bij de bevolking over de stijging van de criminaliteit, hoewel zij ook weer niet de toestand wilden bagatel liseren. Nadrukkelijk werd door alle partijen bij de regering aangedrongen - zoals al zo vele jaren - op een snelle oplos sing voor het personeelstekort bij de politie. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant rijke geurigeiabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant,U geniet zoveel meer! Jongste derwereldmerken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer heerste gisteravond verwarring en ook enige irritatie over een motie die mr. W. Scholten (CHU) mede namens de KVP indiende over het politiebeleid. De motie verwekte ergernis bij PvdA- woordvoerder dr. H. J. Roethof, die in de tekst van de motie-Scholten op drie plaatsen gedachten en zinsneden aantrof uit een eigen ontwerp voor een eigen ontwerp voor een motie die hij later, bij de behandeling van de begroting voor justitie, had willen in dienen. Roethof had, om brede steun voor zijn eigen motie te verwerven, tevo ren contact gezocht met de KVP-frac- iie, die daar evenwel niet op reageer de, maar ondertussen met mr. Schol ten en eigen motie ontwierp. Gistera vond, vijf minuten voordat het debat over het politiebeleid zou beginnen, werd Roethof de motie van KVP en CHU aangeboden, met het verzoek, haar mede te ondertekenen. Roethof weigerde dat natuurlijk en interrumpeerde toen Scholten de mo tie indienende, nijdig met de opmer king dat de KVP beter en eleganter zou hebben gehandeld wanneer zij het vooroverleg eerst had afgerond in plaats van zijn motie te gebruiken en met eigen ideeën te verfraaien. VW's wijzen op mogelijkheden zónder auto uit te gaan Van onze verslaggevers AMSTERDAM Een aantal res tauranthouders in Ommen en Raalte heeft meegedeeld dat zij op de autoloze zondag met een huifkar bij het station klaar zul len staan om hun gasten af te ha len. In Delft worden zondag op initiatief van de gemeentelijke afdeling sportzaken verscheide ne trimactiviteiten georgani seerd: onder meer zwemmen, twee sportinstuiven en een fiets tocht over zestig kilometer. Dat zijn twee van de vele plannen die gisteren al gemaakt waren voor de eerste zondag dat het rijverbod zal gelden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme en de Algemene Ne derlandse Vereniging van Vreemde lingen verkeer hebben in brieven aan de WVs inlichtingen gevraagd over uitgaansmogelijkheden, waarbij uitsluitend van het openbaar ver voer gebruik gemaakt hoeft te wor den. Vrijdag hopen de organisaties een totaal-overzicht te hebben. Het wordt waarschijnlijk geacht dat zondag een groot aantal VW-kanto ren een paar uur geopend zal zijn voor het geven van tips aan hen die ook zonder auto een dag of een week end uit willen. Dit initiatief wordt vooral toegejuicht door het horeca bedrijf dat een zware klap vreest te krijgen door het rijverbod De rijks verkeersinspectie werkte gisteren op volle toeren om de stortvloed van aanvragen om ontheffing van het zondag-rijverbod nog voor het ko mende weekeinde te verwerken. Veel onnodige drukte ontstond door dat veel automobilisten zich niet bleken te realiseren dat zij tot een van de algemene categorieën beho ren die géén ontheffing nodig heb ben om in de auto te stappen. (Gis teren somden wij deze categorieën op: huisartsen, vervoer van invali den enzovoorts). Het ministerie wees er gisteren op dat alleen voor individuele gevallen die buiten deze categorieën vallen ontheffingen nodig zijn, maar daar bij zal 'zeer restrictief' tewerk wor den gegaan. Als voorbeelden waarbij deze ontheffingsmogelijkheid bestaat noemde het ministerie: predikanten, geestelijken en humanistische raads lieden die beroepshalve op pad moe ten, fysiotherapeuten die op zondag patiënten bezoeken en geen gebruik van openbaar vervoer kunnen ma ken, continu-arbeiders op verafgele gen bedrijven. Die ontheffingen kunnen het best per bedrijf worden aangevraagd. mee dat zij zondag zo weinig moge lijk zal patrouilleren. Aanvragen om hulp zuLlen op de normale wijze be handeld worden. Automobilisten die zondag uit het buitenland terugkeren wordt aange raden aan de grens een stempel van de douane te vragen zodat bij con trole kan blijken dat zij op thuisreis zijn. Hetzelfde geldt voor reizigers die zondag op Schiphol aankomen en hun auto daar hadden gepar keerd. De meeste benzinepompen zullen zondag gesloten zijn. Koningin Bromfietsers Zoals gemeld zullen bromfietsers wel mogen rijden doch zij zullen zondag niet mogen tanken. Ook bui-, tenlandse automobilisten zullen mo gen rijden maar niét mogen tanken. Voor begrafenisondernemers die hun beroep uitoefenen zal de ont heffing gelden, maar service-wagens van garages zullen niet op de weg mogen komen. De wegenwacht-auto's van de ANWB zullen wél mogen rij den, maar de ANWB deelde gisteren De koninklijke familie heeft géén ontheffing' gevraagd Dit werd giste ren in Den Haag meegedeeld, nadat aanvankelijk in de lijst van onthef fingen alle hofautos waren opgeno men. De koninklijke familie stelde echter op deze ontheffing geen prijs- De vice-voorzitter van de ANWB. ir. F. H. van der Linde van Sprankhui zen, zei gisteren bij de opening van de verkeerstechnische leergangen 1973 in Den Haag dat, indien er een onoverzienbare reeks autoloze zonda gen in het verschiet zou liggen, ben zinedistributie wellicht de voorkeur verdient. Dan zou eder voor zich aan de hem toegementen hoeveel- hed de zijns inziens meest passende bestemming kunnen geven. Het hoofd voorlichting van de Vere niging voor Veilig Verkeer de heer F. S. van Paaschen, zei dat het openbaar vervoer de afgelopen we ken. toen de olieboycot begon te dreigen, kansen heeft laten liggen. Met het vooruitzicht van een moge lijke autoloze zondag had het open baar vervoer de kans moeten grij pen om wervend bezig te zijn en zich 'als gastheer te etaleren'. In de legerplaats Oirsehot wordt een saneringsplan uitgevoerd, waarbij de soldaten voortaan zullen wor den gelegerd in woonflats. Ter gelegenheid hiervan bracht minister Vredeling er vanmiddag een be zoek. Foto: de minister probeert in een van de wasgelegenheden of de kraan wel werkt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het gevolg van de Arabische olieboycot is waarschijnlijk cok, dat de wet, die de afremming van de investeringen in het westen van het land regelt, later van kracht wordt. Minister Lubbers van economi sche zaken verklaarde gisteravond in de Tweede Kamer, dat hij zich dit heel goed kon voorstellen. De conge sties in Rijnmond zijn immers voor een groot deel door de olieindustrie veroorzaakt. De heren Meijs (CPN) en Van Arden- ne (WD) probeerde gisteravond zelfs de behandeling van het wetsontwerp geheel te laten staken, omdat de olie boycot de situatie in Rijnmond totaal zou veranderen. Hun argument was, dat de wet voorlopig toch niet zou worden ingevoerd en de Kamer dus haar tijd beter zou kunnen gebruiken. (ADVERTENTIE) |N piano- en orgelbandel 1M arnhemsestraat 8 ^2 amersfoort W telefoon 03490-13877 AMSTERDAM De 40-jarlge Am sterdamse M. W. F. Klieb is dinsdag middag bij een brand in haar woning in de Mauvestraat om het leven geko men. Het brandje, vermoedelijk ont staan omdat de vrouw op bed lag te roken, werd ontdekt door een mede bewoner die haar met behulp van een vriend de kamer uit sleepte. Van een onzer verslaggevers ERiMELO De honderden oude loofbomen op het terrein van 's Heeren Loo- Lozenoord te Ermelo lijken in deze herfstdagen vol te hangen met de kleurigste lampions. Zij markeren een feestelijke gebeurtenis: de voltooiing van de eerste fase van de herstructurering van deze zwakzinnigeninrichting. In het kader van dit pro ject zijn onder meer zeven nieuwe paviljoenen klaar gekomen. Doel hiervan: een meer individuele benadering van de zwakzinnigen. Het is een historisch plekje, waar ruim tachtig jaar gele den de (christelijke) Vereni ging tot Opvoeding en Verpleging van Geesteszwakke Kinderen, waaraan de naam van de theoloog prof. Lucas Lindeboom nauw verbonden is, haar eerste inrichting opende. Reeds in de vijftiende eeuw verrichtte de Johanniter Orde er haar liefde-arbeid ten behoeve van de geschonden mens. Tegenwoordig vindt men de inrichtingen van de vereniging 's Heeren Loo, zoals ze kort wet heet, overal in Ne derland. Het totaal aantal zwakzinnigen, dat verzorgd wordt, bedraagt rond de 4500. 's Heeren Loo-Lozenoord is één van de grootste inrichtin gen. Zij telt thans 1040 (meest al ernstig) zwakzinnigen. Het zijn er al 1080 geweest. De laatste tijd is het streven ge richt op kleinere inrichtingen, meer individueel georiënteerd. Aan die eis voldoen de nieuw ste inrichtingen van de vere niging in Ede. Den Helder en Monster al. De dr. mr. Willem van den Bergh-Stich- ting te Noordwijk-binncn is inmiddels ook bezig met her structurering, Groot-Schuylen- burg in Apeldoorn maakt plannen daarvan, 's Heeren Loo-Lozenoord (geneesheer-di recteur de heer A. C. de Ron de) heeft voor de eerste fase van de herstructurering 36 miljoen gulden mogen uitge ven. In welk tempo volgende etappes van herstructurering genomen kunnen worden, valt. nu er een neiging is ontstaan de onkostenstijgingen op het gebied van de gezondheidszorg kritischer te bekijken, moei lijk te voorspellen. Misschien niet ten "onrechte zei iemand dat 's Heeren Loo-Lozenoord 'net voor de bui binnen is'. Uitdunning De nieuwbouw op het terrein van 's Heeren Loo-Lozenoord is geen uitbreiding, maar een uitdunning. In het kader van de nieuwere inzichten, gerijpt Van een onzer verslaggevers ERMELO De gemiddelde leeftijd van de zwakzinnigen wordt steeds hoger. Op 's Heeren Loo-Lozenoord tc Ermelo ls hiernaar sedert 1956 een onderzoek ingesteld. In de Jaren '56-'60 was de gemiddelde leeftijd 26^2 jaar, in de jaren '6Ï-'G5 was het al 39'2 jaar. De prognose is op basis van deze ontwikkeling dat ln '75 de gemiddelde leeftijd op 's Heeren Loo-Lozenoord ln de buurt van 43 zal liggen. Er zijn daar al 35 zwakzinnige AOW-trekkers. Sommigen hebben er hun 'diamanten jubileum' reeds getierd, compleet met een stukje in het blad dal de inrichting uitgeeft. De oudste heeft intussen de leeftijd van negentig jaar bereikt. na jarenlange studie en erva ring met betrekking tot de zwakzinnigen, is men tot de conclusie gekomen dat een meer individuele verzorging nodig is om iedereen, tot en met de bijna niet-aanspreek- baren, zoveel mogelijk als mens te laten functioneren. Daartoe werden zeven pavil joenen gebouwd die ieder plaats bieden aan vijf groepen, waarvan de grootte varieert van zes tot tien zwakzinnigen. Voor de hele inrichting heeft dit tot gevolg dat de gemid delde groepsgrootte terugge bracht kan worden van acht tien k twintig naar tien elf, vrijwel een halvering dus. Niet alleen een verbeterd leef klimaat is van belang, ook de manier waarop de motorische therapie wordt aanpgepakt Zwakzinnigheid immers gaat dikwijls gepaard met 'storin- bereikt dat het werk ten* be- gen in de motoriek. Om dc hoeve van de ernstig geeste- motorische ontwikkeling zo lijk gehandicapten in 's Hee- goed mogelijk te doen verlo- ren Loo-Lozenoord de toets pen, is hiervoor ook een der moderne kritiek kan door- nieuw gebouw gesticht. staan'. Personeels uitbreiding Met al deze dingen hangt uiteraard de personeelsop- bouw nauw samen. Voor het personeel zijn enige flats gebouwd. De personeelSsitua- tie is mede daardoor verbe terd. Om de herstructurering verzorging en behandeling van de zwakzinnigen te laten slagen, moest het aantal personeelsleden met 25 pro cent worden uitgebreid. Er zijn er nu 740. Speciaal voor hen is op het terrein een restaurant gebouwd, wat pret tig is. omdat 's Heeren Loo- Lozenoord een flink eind van het dorp Ermelo ligt. 'Met het afsluiten van deze eerste fa'so. van de herstructurering is nog geen einde gekomen aan de noodzakelijke vernieuwingen', aldus geneesheer-directeur De Ronde, 'maar wel is het punt Vervolg van pagina 1 De heer Van Dis was echter niet te vreden en diende een motie in, waar in gevraagd wordt soepel op te tre den bij het verlenen van ontheffingen voor het kerkbezoek en voor predi kanten. Het was toen minister-presi dent Den Uyl. die zich in het debat mengde en de heer Van Dis vroeg, uit een oogpunt van non-discriminatie (kerkgangers moeten niet worden voorgetrokken), de motie niet in stemming te laten brengen. Dat ge beurde ook niet. Maar wel hield de heer Van Dis de motie aan, die nu. politiek gezien, boven de autoloze zon dag blijft hangen. De heer J. van Houwelingen van de ARP hield de heer Van Dis nog voor, dat van de kerk mag worden verwacht, dat zij een voorbeeld geeft wanneer het gaat om de beperking van het autorijden op zondag. De heer Van Huiten gaf nog het advies, dat de kerken voor de kerkgangers groepsvervoer per bus organiseren. Zoals bekend is ook het autobusver- voer naar de voetbalwedstrijden toe gestaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij de behandeling van het politiebeleid heeft raej. Goudsmit (D'66) voorgesteld dat op korte termijn een ombudscommissie in het leven moet worden geroepen, die klachten over het optreden van de politie kan behandelen. Deze commis sie zou naar haar mening zeer nuttig werk kunnen doen in afwachting van de instelling van een officiële om budsman. Omdat de commissie dus een tijdelijk karakter zou krijgen, achtte zij liet met enige aarzeling juist als hierin drie of vijf Tweede- Kamerleden zitting zouden hebben of uitgebreid zou worden met een bui tenstaander als prof. Langemeijer, ddie door dit kabinet naar voren is geschoven als ombudsman. Om een effectief beleid te kunnen voeren zou volgens mej. Goudsmit de commissie werkelijke bevoegdheden moeten hebben ten aanzien van de po litie. Rapporten van de rijksrecherche 'zouden overgelegd moeten worden terwijl de commissie ook het recht van verhoor zou moeten krijgen. De conclusie van de commissie kunnen dan uitgebrazcht worden aan de offi cier van justitie, de Kamer en de re gering. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5