Nieuwe wijk Stevenshof: goed voor 3050 huizen 'Dat centrum, dat wordt best 'V alhelm-hoof dzaak' bewezen met cijfers Overwegend laagbouw en bijna de helft in goedkope sfeer Fietstocht naar Meijendel B.V. 'Muiderkring' presenteerde zich Bruggen worden opgeknapt Werkgroep voor de Bevrijdingskerk Suriname-avond bij SSR Leiden Katwijk op verlies tegen Philidor 4 Burgerlijke stand TI! 01 V KWARTET DONCERD VG 1 NOVEMBER 1973 STAD EN REGIO Van een onzer verslaggevers LEIDEN De eerste reële stap is gezet naar de ontwikkeling van Leidens laatste grote bouwgebied, de Stevenshof jespolder. Gisteren is een z.g. doeleindennota voor dit gebied gepresenteerd, waarin ge kozen is voor een aantal van ongeveer 3050 woningen, grotendeels in laagbouw, rond 45 procent, bijna de helft (1450 woningen), wordt in de 'goedkope sfeer' gebouwd. Tot deze aanbevelingen komt althans de Werkgroep Ontwikkeling Steven shof, waarin vertegenwoordigd zijn de gemeentesecretarie, de dienst gemeen tewerken, het Nederlands Economisch Instituut (NEI) en Stad en Land schap. adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving te Rotter dam. In de doelstellingennota is een aantal varianten uitgewerkt, op basis waarvan het plan Stevenshof redelij kerwijs tot ontwikkeling kan komen. Na alle keuzemogelijkheden zorgvul dig tegen elkaar te hebben afgewogen, is de werkgroep tot de conclusie geko men dat de in de aanhef genoemde opzet het meest overeenkomt met de gekozen doelstellingen. Bovendien laat de gekozen variant het gunstigste exploitatiebeeld zien, namelijk een te kort van ongeveer 12,5 miljoen. Bij een andere opzet is dit nadelige ex ploitatieresultaat al gauw aanmerke lijk hoger. Exploitatietekort Het blijkt namelijk niet mogelijk om zonder speciale maatregelen tot een sluitende exploitatie van de Steven shof te komen, zo heeft de werkgroep Stevenshof geconcludeerd. Daarom zullen bezuinigingen nodig zijn, d'ie in de nota in de vorm van verhoogde grondprijzen, verdichting van het plan en kostenverminderingen worden aangedragen. Dat het exploitatietekort toch nog op 12,5 miljoen is gehou den, is hoofdzakelijk te danken aan de keuze van ophoging van het ter rein, ten opzichte van het polderpeil. Zou het bouwterrein op basis van het boezempeil moeten worden opge hoogd, dan kost al gauw zo'n vijf mil joen meer. De Stevenshof is overigens niet al te omvangrijk. Het is een gebied van on geveer 145 hectare, gelegen langs de onbebouwde zijde van de Rijndijk tus sen De Vink en Haagse Sihouw. Het gebied woordt begrensd dcor de wes telijke gemeentegrens, de spborlijn naar Den Haag en de Rijn Het werd per 1 juli 1966 toegevoegd aan het grondgebied in Lelden. Huisvestingspatrowi De algemene doelstelling in de nota is het leveren van een maximale bij drage tot een zo rijk morelijk huis vestingspatroon in Leiden.Gelet op de huisvestingsproblematiek in Lei den en de daarmee samarhangende eenzijdige samenstelling vat de bevol king, moet met de nieuwe'wijk Ste venshof althans getracht w&rden hier in enige verbetering te brergen. Daar om wordt gestreefd naar een zodanige opzet van de wijk, dat de oievenwich- tige bevolkingsopbouw van Lei'den als geheel enigszins wordt afgehakt, zon der dat de wijk zelf een eenzijdig beeld zal vertonen. Daarom wordt bij de gekozin ontwik kelingsvariant de volgende woningdif- ferentiatie voorgesteld; 1435 eenge zinswoningen met huren var. ongeveer 250 tot 400 en hoger; f65 flatwo ningen met hetzelfde huuibeeld; en tenslotte 1000 koopwoningen (Eenge zinswoningen) met stichtngskosten die varieëren van 70.000 t>t een ton en hoger. Deze woningen zullen vol gens de werkgroep moeten worden ge bouwd in z.g. clusters van 30 tot 60 woningen, die onderling duidelijk herkenbaar moeten zijn door Variatie in tijpe en bouwindeling. Deze clus ters zullen op zich ook weer worden gebundeld tot woninggroepen, om ui teindelijke een draagvlak te krijgen voor voorzieningen als winkels en scholen. Voor die voorzieningen is overigens ook niet al te veel ruimte in de Ste venshof. Toch wordt gedacht aan win kels, scholen en gebouwen in de soci aal cultureel en aanverwante sfeer (sport, recreatie). Een opzet hiervan moet nog worden bezien. Wel wordt sterk overwogen om eventueel wijk- voorzieningen ook voor het aangren zende Morskwartier kienstbaar te ma ken. Ook zal een beperkt terreinopejv- lak worden bestemd voor werkgele- genheidsfuncties, die echter afgestemd moeten zijn op het karakter van de wijk. In het verband is de ligging van de Stevenshof ten opzichte van de verkeersverbindingen (en de toekom stige voorstadshalte van de N.S. zeer gunstig te noemen. De wijk Stevenshof zal vervolgens moeten worden uitgerust met een goed sijsteera van wegen en paden, waarbij de auto zich zal moeten aan passen aan de voetganger, voor zover daar anno 1973 nog sprake van kan zijn. Om aantasting van het plange bied zoveel mogelijk te beperken wordt gedacht aan een hoofdweg langs de spoorlijn. Stevenshofjespolder: toekomstige bijdrage tot een gevarieerder husvestingspatroon in Leiden. Ook zullen nog maatregelen zijn te gen geluidshinder (o.m. vliegveld Val kenburg) en luchtverontreiniging door het verkeer op de randwegen. De bestaande weteringen in de polder wil men handhaven. Het inspraak proces rond de totstand koming van de nieuwe wijk wil men doelmatig gaan construeren. Men denkt aan gespreksgroepen onder des kundige leiding en in kleiner ver band, bijeenkomsten met bewoners van de Rijndijk, wijkveremigingen uit het Mortkwartier, Zuid West en Noord Hofland (Voorschoten), ver schillende in Leiden actieve functio nele raden, en de overige geinterres- serde burgers. LEIDEN De Werkgroep Fiets heejt een fietstocht naar Meijendel uitgestippeld. 'Gezien de huidige over heidsmaatregelen kunnen op deze wij ze velen in de gelegenheid gesteld ivorden opsaangename wijze per fiets te recreëren', zo schrijft de werk- groep. 'Het vertrekpunt is op diverse manie ren bereikbaar, bijvoorbeeld door de Leidse binnenstad, via de Kanaalweg, of via de Churchilllaan. We rijden op het fietspad over de Voorschoterweg, richting Voorschoten en zien na enige tijd de zilverfabriek aan de rechter kant. We rijden rechtdoor tot aan de verkeerslichten van de kruising met de Raadhuislaan. Vlak voor deze krui sing zien we het raadhuis van Voor schoten aan de rechterkant. We volgen de iceg richting Leidschen- dam en kruisen hierbij de Papelaan. Na enige tijd rijden we weer op het fietspad langs de weg naar Leidschen- dam. Een paar honderd meter voorbij restaurant De Gouden Leeuw slaan toe rechtsaf het fietspad van de Horst laan op. Deze laan voert ons door het fraaie landschap van de Duivenvoord- se en Veenzijdse polder. Let ook eens op de weidevogels, die hier zo talrijk zijn! Via de tunnel onder de spoorlijn komen we langs het Natuurgebied van de Horsten. Dit gebied moet u ze ker eens bezoeken op een rustige zon dag; er is een aantal wandelingen uit gezet die u door bosrijke gedeelten van dit gebied voeren. De toegangs prijs (50 centzal voor niemand een bezioaar zijn. Onze fietstocht leidt ons inmiddels verder via de Raaphorstlaan naar Wassenaar. Aan het eind van deze laan gaan we linlcsaf met de weg mee en rijden zo evenwijdig aan de snel weg Den Haag-Wassenaar-Leiden. We komen uit bij de voetgangerstun nel (T) naast het Wassenaars Dieren park. We lopen met de fiets aan de hand door deze tunnel onder de Rijksstraatweg door en nemen de rechteruitgang zodat we in de Hout- laan uitkomen. Deze laan rijden we uit en komen dan vrij snel op de Stoeplaan, van hieraf volgen we de borden richting Meijendel en we be reiken zo de eindbestemming'. Oriëntatieschets, waarop de toekomstige wijk Slevenshof vet is omlijnd. Het gebied wordt begrensd door de westelijke gemeentegrens, de spoorlijn naar de Den Haag en de Rijn. LEIDEN De buurtvereniging Mui derkring, die het gebied van de Mors bestrijkt tussen het Piet Paaltjenspad en de Storm Buijsingstraat, is gistera vond voor het eerst naar buiten getre den met een collecte actie waaraan de drumband van St. Paulus medewer king verleende. De collecte is bestemd voor het Sinterklaasfeest van de kin deren en het kerstfeest van de bejaar den. De buurtvereniging Muiderkring is nog maar kortgeleden opgericht. Een bestuurslid vertelde ons, dat er al on geveer 600 volwassen leden zijn en 300 jeugdigen. Met deze collecte heeft de vereniging die culturele, recreatie ve en maatschappelijke doeleinden na streeft, zich nu officieel gepresen teerd. LEIDEN De komende week krij gen twee bruggen een opknapbeurt. Dinsdag begint men om vier uur 's ochtends met het schilderen van de Zijlpoortbrug, terwijl in de nacht van donderdag 8 op vrijdag 9 november de Schrijversbrug onderhanden wordt genomen. Beide bruggen worden tij dens deze schilderwerkzaamheden voor het verkeer afgesloten. Een om leidingsroute zal op de gebruikelijke wijze met borden worden aangegeven. LEIDEN De kerkeraad van wijk 6 van de Geref Kerk Zuid West en van de hervormde wijkgemeente Boshui- zerwijk hebben besloten tot instelling van een werkgroep voor de Bevrij dingskerk. Het is de bedoeling, dat deze werkgroep zich gaat bezighouden met ideeën ter verbetering en ver fraaiing van de kerk en het daarbij behorende centrum. De werkgroep zal er ook voor moeten zorgen dat voor deze verbeteringen gelden beschikbaar komen. ADVERTENTIE GROTE VEILING TE LEIDSCHENDAM op: zaterdagmiddag 3 november a.s.. aanvang 11.00 uur zal in Ontmoetingscentrum Tip Top. Damlaan 36 erkend veilinghoudersbcdrijf Amstelveen, fa. M. Pijper te Amstelveen t.o.v. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: 6- en 12-dellgc cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radiomeubeicn gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichUgen der goederen vanaf 13.00 uur. particulieren bestaat de gelegenheid i onyx salontafels stereo.apparatuur cassetterecorders draagbare radio's Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten Medio 1974 verplichting Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Valhelm-hoofdzaak'. Dat is het motto waaronder al enige tijd een campagne gevoerd wordt voor het dragen van valhelmen door bromfietsers, voordat de verplichting waarschijnlijk medio 1974 van kracht gaat worden. De heer Oudman, hoofd voorlichting van de Leidse politie, vertelt over de achtergronden in Leiden van deze ac tie. De Leidse politie stelt met het Centraal Rekeninstituut van de R.U. Leiden een onderzoek in naar de geautomatiseerde verwerking van ver- keersongevallengegevens. Uit die ge gevens blijkt dat wat betreft de bij de politie geregistreerde aanrijdingen er in het eerste half jaar van 1972 1336 aanrijdingen waren, waarvan 154 ver oorzaakt door een bromfiets, tegen over 1143 in de eerste helft van 1973, met 115 bromfietsers als veroorzaker. LEIDEN Op donderdag 8 novem ber organiseert de Leidse studenten vereniging SSRL, in samenwerking met de Wereldwinkel Leiderdorp een Suriname avond, in het kader van de Suriname aktie 73, die gehouden wordt in verband met de binnenkort te voeren discussie in de tweede ka mer, over de staatsrechtelijke positie van de rijksdelen. Het thema van de avond is; De toekomst van Suriname. Er zal een forumdiscussie gehouden worden door de heren Van Gorkum, kamerlid voor de PPR, Van der Hek, kamerlid voor de PVDA, Geurtsen, kamerlid voor de WD, Van der Spek kamerlid voor de PSP, Kross, mede werker aan de Suriname aktie 73, en Chin oud directeur Stichting Planbu reau Suriname. Discussieleider is de heer Reugebrink.'Aanvang 20.00 uur in het SSR gebouw Hogewoerd 108, Leiden. Wijkgebouiv Merenwij k in nauwe samenwerking met werkgroep tot stand gekomen Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Dat centrun, dat wordt best goed'. Aan het woord is de heer D. H. Drenth, weixzaam op het bureau sociografie van de ge meente Leiden, maar ia vrije tijd coördinator van de WESP, dat staat voor Werkgroep Sociale Planning Merenwijk. Een van de be langrijkste zaken waar deze werkgroep zich mee bezig heeft gehou den de laatste maanden is het wijk- en winkelcentrum, waarvan de maquette al in de krant heeft gestaan en waarover diverse raadscom missies zich dinsdagavond positief hebben uitgelaten. LEIDERDORP Het gemeentebe stuur van Leiderdorp zal zich binnen kort in verbinding stellen met Rijks waterstaat om aandacht te vragen voor de moeilijke verkeerstoestand bij de Leiderdorpse brug die op bepaalde uren van de dag aanleiding geeft tot ernstige opstoppingen, zowel aan de Leidse als aan de Leiderdorpse kant. (ADVERTENTIE) In de huidige vorm draait de WESP vanaf februari dit jaar. Miar nieuw was het niet, want daarvófr functio neerden vier werkgroepen, die onder de stuurgroep Merenwijk lielen. Al lerlei groeperingen leverdei hun bij- dage onder coördinatie vai toenma lig bouwkundig student I. Doojes. Deze studeerde af en vertrok naar Groningen. In '72 lag het toen wat stil, terwijl het bouwen mvervaard dooging. 'Er kwamen steeds meer woningen, maar op het gebied van voorzieningen was er bijzender wei nig', aldus Drenth, die zei! pas een paar jaar in Leiden woon), waarvan enkele in de Merenwijk zei. De vier groepen werden samengevoegd en zo kwam de WESP er. Voorztter: wet houder mevrouw Den Haan-Groen, secretaris: de directeur vai de Wel- zijnsraad. Kamphuis. Verschil in opzet is de deelname van bewonen, o.m. via de buurtvereniging 'De Hersten', en de kerkelijke instanties. Eh zijn nu zo'n twintig leden, en enge werk groepjes zoals gezondheirszorg en buurthuis. Eisen Door de 'vorige groep' was il een pro gram van eisen voor het ceitrum op gesteld, dat voor een groo: deel ge handhaafd is gebleven. In ;en vroeg stadium zijn de architecten ir. A. Ga- nev en ir. M. C. M. v. d. Roll bij de toen net draaiende WESP gehaald. 'Zij hebben ook tot ieders tevreden heid volwaardig meegedraaid en zo zijn we tot een gezamenlijk plan ge komen, waar we heel blij mee zijn', aldus een duidelijk tevreden Drenth. Dat plan bestond uit een schetsont werp, dat in de loop van de maanden nog herhaaldelijk aangepast is, o.a. aan suggesties uit de WESP tijdens de regelmatige vergaderingen. Je kunt het natuurlijk ook een praatplan noe men, omdat allerlei instanties en per sonen zich er nog over uit moeten spreken, waaronder niet in de laatste plaats de bevolking. 'Laat iedereen maar vasr 13 november noteren, want. dan is er in de aula van de school vergadering'. Over de inhoud van de veelomvattende plannen (wijk/winkel centrum, woningen, sporthal, kanto renflat. en zwembad, grenzend aan het grote wijkpark) heeft men al ge detailleerd kunnen lezen in de krant van j.l. zaterdag. We gaan nu wat die per in op de achtergronden. 'Eigen' dingen 'Dc WESP, dus ook Gancv en Van de Poll, gingen eigenlijk uit van twee doelstellingen', vertelt Drenth. Die zijn dan de volgende: Activeren van hel gebruik van het wijkcentrum door maximale verscheidenheid aan groe pen en individuen en het intensiveren van de onderlinge contacten. Daar naast werkte men met drie uitgangs punten: Ten eerste confrontatie (in tern en extern), ten tweede marge, ten derde beslotenheid (voor groep en individu). Misschien wat moeilijk ge formuleerd, maar het komt er op neer dat in het centrum een zowel als indi vidu en als groep 'eigen dingen kan doen', b.v- een boek lenen in de biblio- Een 'dakdoorsnede' van het toekomstige wijkgebouw: mulli-functioneel. theek zonder direct geconfronteerd te worden met anderen, maar dat men ook met zgn multi-functionele ruimten werkt, waarbij er dus geen strikte ruimtescheiding is. Ook zijn er overgangen. Het accent ligt overigens toch wel op die multi-functionaliteit, en daarbij sluit dit centrum goed aan bij de ontwikkelingen in Nederland in de laatste jaren. 'We hebben ook goede contacten gehad met het nieu we centrum in Groningen en volgen de week gaan we in Haarlem (Schalk wijk) kijken'. Bij die opzet zijn natuurlijk ook pro blemen. Meerdere gebruikers op het zelfde moment, een kerkdienst in- de grote zaal na een beatavond de avond daarvoor e.d. En: het centrum is te groot. Daar is bijna iedereen het wel over eens. 'Maar voor de rest bestaat er alle kans dat er in de loop van vol gend jaar na goedkeuring door de ge meente en andere subsidiërende in stanties heel wat gereed kan komen van de plannen zoals die er nu liggen, als dc bewoners akkoord gaan'. De WESP gaat daarom een concept en la ter een definitief advies opstellen, en een plan bij B. en W. indienen, waar bij ook de moeilijke financiering ter sprake komt. De WESP heeft goede hoop. en zal ook bij de bouw alert blijven. 'De Merenwijk is geen Bijl mer. het kan een goeie woonwijk wor den'. Veilig Verkeer Nederland heeft becij ferd dat er in Nederland en dus ook in Leiden 3x zoveel fietsen als brom fietsen zijn. maar in Leiden veroor zaakten 3x zoveel bromfietsen als fiet sen een aanrijding. Geen stickers Bij de aantallen gewonden valt de vergelijking auto-bromfiets ook fors in de ongunstige richting voor de bromfiets uit (1973 tot nu toe: 42.8 pct-3.6 pet). Hiermee is het belang van het dragen van een helm tot be scherming tegen schedel- en hersen letsel duidelijk aangetoond. Ten twee de moet de helm te allen tijde door bestuurder én duo-passagier gedragen worden (Kinderen!). De helmen moe ten een wit vignet hebben met de af beelding van een helm. de letters NL. de letters IW-TNO, een letter-cijfcr- combinatie en de woorden 'goedge keurde helm'. Men moet er beslist geen stickers e.d. op plakken, en bij elke beschadiging ook al is die niet zichtbaar) tot vervanging overgaan. Ook bij de autoloze zondag: niet ver geten een helm te kopen én te dra gen, aldus de politie. Men zij verder verwezen naar stickers en brochures uitgegeven door Veilig Verkeer Ne derland die te verkrijgen zijn bij de receptie van het politiebureau en bij het bureau voorlichting. LEIDEN In de eerste kiasse LSB gaat Katwijk I waarschijnlijk toch nog verliezen van Philidor IV. Het staat met 4-5 achter en dc afgebroken stelling, die bij het afbreken nog goed voor Katwijk stond, is in de tweede zitting verzand tot remise. Het zal dan ook wel 4,5-5,5 voor Philidor IV worden. In de tweede klasse A won Philidor VI verrassend van Boskoop I met 5,54,5. In de tweede klasse B zijn de uitsla gen: Bodegraven I-Voorschoten III 5-2 (prognose 5-5 of 5,54,5); Sassenheim I-Philidor V 4,5-3,5 (prognose 5,54,5 of 5-5); Leiderdorp II-LSG V 5,5-2 (prognose 7,-2,5). In de derde klasse B zijn de twee afgebroken partijen in de wedstrijd Noordwijk Il-Philidor IX nogmaals afgebroken en de stand blijft dus 44 (de prognose is: 5,54,5 of 5-5). In dezelfde klasse heeft Val kenburg I met 4-6 van Koudekerk ver loren. In de derde klasse C zijn de uitsla gen: Koudekerk I-Katwijk III 4,54,5 (prognose 5-5 of 5,54,5); VTL I-Rijns- burg II 6.5-3,5; Philidor VIII-Leithen 1 4,54,5 (prognose 5-5 of 4,5-5,5). Zes tallen poule B: Valkenburg-Leimuiden -1. LEIDEN Geboren) Kersia tl vT II Schlld- meljer en C J van Wanrooi), Bianca A S d v A J Schlagweln cn .1 Hlllebrand, Marco z v II Brur.t en A Wijfje. Overleden: C J van der Eist. man. P S Tel- nissen zoon. C M Hoogeboom dochter. M ilonkoop geh gew met T Karreman. C E van Sleondcren geh gew met .1 G SChcllen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3