Autorijverbod desnoods ook op andere dagen Partijen in M.-Oosten leggen eisen op tafel Zaterdagnacht tot drie uur rijden toegestaan Twee geluidsbanden Nixon 'bestaan niet' Maximum straf 6 jaar of ton boete In deze krant - Het Kwartet Boycot Saoedi-Arabië is nog niet zeker Kernenergiecentrale aan het Ketelmeer? OPEN HAARDEN SCHOUWEN B0EKEE Katten teisteren Japans dorp Senator Saxbe minister van justitie VS Schouten blijft bij amendement investeringsregeling CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 181 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DEN HAAG Een gevange nisstraf van maximaal zes jaar of een boete van maximaal honderdduizend gulden staat degene te wachten die zondag opzettelijk zonder ontheffing in zijn auto lijdt. In het geval dat iemand in de veronderstel ling verkeert dat hij een ver gunning heeft, terwijl dat niet het geval is. kan hij een boete van maximaal 25.000 gulden krijgen wanneer hij gesnapt wordt bij het autorijden. In het eerste geval is er sprake van een misdrijf, omdat de straf- mogelijkheid is ondergebracht in de wet op de economische delicten. In het tweede geval is Cr sprake van een overtreding. Zogezegd Ik geloof dat deze schriftelijke discussie zeer bevorderlijk is ge weest voor het moreel. Generaal-majoor L. A. D. Kranenburg over zijn om streden circulaire. Opklaringen Droog weer met opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Maxi mum-temperaturen omstreeks 10 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zonnig, later meer bewol king eu mogelijk regen. Morgen zon op: 07.36 onder: 17.10 maan op: 13.41 onder: 23.00 Honden vervuilen mede Amsterdam Het is nog steeds niet zeker of ook Nederlands grootste olieleverancier, Saoedi- Arabië, ons land boycot. Een definitieve mededeling van de boycot is in Den Haag nog niet ontvangen en ook in Riaad is geen bevestiging te krijgen. Een andere onduidelijkheid is of de Arabische olieboycot ook voor de olie geldt die voor doorvoer via Nederland is bestemd. Tot nu toe hebben de ons omringende landen geen maatregelen genomen. Zie hiervoor ook dc financieel-cconomische pagina. Pagina 5: 9 Beperking oliegebruik moet internationaal zijn Autoloze zondag en re creatie Pagina 13: 9 Nederland moet beleid veranderen, zegt consul van Koeweit Boycot meer economisch dan politiek, menen olie kringen. De ANWB in Amsterdam had het gisteren druk met het uitdelen van formulieren waarop om ontheffing gevraagd kan worden. ZWOLLE De oliecrisis is door het Overijsels electriciteitsbedrijf aange grepen om meteen maar te gaan den ken aan een kernenergiecentrale aan het Ketelmeer. 'Er wordt al enige ja ren gewerkt aan een conventionele gas- of oliegestookte centrale. Nu in eens is de stemming omgedraaid. 'Hoewel wij altijd gedacht hadden dat een dergelijke centrale de juiste op lossing zou zijn, is de laatste weken toch weer gebleken dat de oliesituatic eigenlijk aanleiding zou moeten zijn te overwegen aan een ander soort brandstof voor de centrale', te denken zei gisteren ir. A. van Ganswijl: van het Overijlselse electriciteitsbedrijf. 'Als op de Noordzee nog olie zou wor den gevonden kan de situatie nog ver anderen. Maar kernenergie lijkt voor lopig de enige oplossing', voegde hij eraan toe. De nieuwe Ketelmeercen trale zou in 1984 gedeeltelijk in ge bruik moeten worden genomen. De be beslissing over de aard van de centra le conventioneel of nucleair zal binnen afzienbare tijd genomen moe ten worden. (ADVERTENTIE) Rijswljkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118440 Donderdagavond verkoop. Folder gratis op aanvraag. Van onze pa riemen tsredactie DEN IIAAG Het rijverbod aanstaande zondag geldt niet van zaterdagavond 12 uur tot zon dagavond 12 uur zoals eerst de bedoeling was, maar van drie uur 's morgens tot "s nachts twaalf uur. Ondèr druk van de Tweede Kamer heeft de regering gisteren deze concessie gedaan. Voor de rest houdt de regering onver kort vast aan haar oorspronkelijke plan om het benzineverbruik met tien procent te beperken. Wanneer zondag blijkt, dat de bezuiniging in het ver bruik onvoldoende is, is het goed mo gelijk, dat het rijverbod ook voor een deel van de zaterdag en voor bepaalde avonden zal gaan gelden. Beperking van de snelheid tot 100 km per uur levert eveneens een belangrij ke besparing op. Voorlopig wordt op de rijders een dringend beroep ge daan zich vrijwillig aan deze limiet te houden. Maar, zo zei minister Lub bers van Economische Zaken gisteren in de Tweede Kamer, zo nodig zullen we door middel van een wettelijke maatregel deze maximumsnelheid ver plicht stellen. Staatssecretaris Van Huiten van Ver keer deed gisteren op zijn beurt een dringend beroep om zich te beperken bij het aanvragen van ontheffingen van het rijverbod. Hij verzekerde, dat wanneer aan 10 procent van de auto mobilisten (zo'n 300.000 dus) onthef fing zou worden verleend, het gehele systeem in elkaar zou klappen. Boven dien kan de rijksverkeersinspectie zo'n stroom van aanvragen voor zon dag niet verwerken. Het gevolg zou zijn, dat ook serieuze aanvragen niet gehonoreerd zullen worden. KW' ;U.:, .iasjé-êawWiiïKsSïSS Een Amsterdamse fietshandelaar weet wel wat u zondag moet doen. Niet soepel CAIRO, WASHINGTON (AP, Reuter, IPI, AFP) De bij bet conflict in liet Midden-Oosten be trokken politici zijn in lioog tempo bezig met bet presenteren van hun politieke voorwaarden- met liet leende ontheffingen kunnen gebonden 00„- 0p (je vredesonderhandelingen, die worden verwacht nu de strijd door een bestand is stilgelegd, zijn aan een bepaalde tijd en bestem- De staatssecretaris liet er geen twijfel over bestaan, dat de aanvragen veel strenger dan in 1956 zullen worden beoordeeld. Het beleid kén niet soepel zijn, anders mislukt de autoloze zon dag. De aanvragers moeten kunnen aanto nen, dat deze beslist op een bepaalde plaats moeten zijn en dat zij geen ge bruik kunnen maken van het open baar vervoer en van taxi's. Dat geldt ook voor predikanten en kerkgangers. Artsen mogen zondag alleen rijden wanneer ze dienst hebben. De ver- ming. Het is ook niet mogelijk om een uitzondering te maken voor het vervoer van bejaarden naar de kerk. Het invalidevervoer is wél vrijgesteld. Maar je kunt niet stellen, zei staatsse cretaris Van Huiten, dat iedereen bo ven de 65 invalide is. Het probleem van het vervoer van kerkgangers en de ontheffing van pre dikanten veroorzaakte nogal wat on rust bij de SGP en het GPV, nadat de staatssecretaris een streng beleid had aangekondigd. Ook de CHU en ARP vroegen aandacht voor deze zaak. De heer C. N. van Dis (SGP) waar schuwde, dat een aantal kerkgangers dat gewetensbezwaren heeft tegen het gebruik maken van het openbaar ver voer op zondag, van de kerkgang ver stoken zal worden. Men zal dit als zeer ernstig ervaren. De heer Van Dis waarschuwde de regering zelfs, dat ze niet de schijn op zich moet laden, te doen aan geloofsvervolging. De Kamer was zeer verbaasd. De hepr Van Dis verving daarna het woord 'geloofsvervolging' door 'discrimina tie'. Minister Lubbers had hem dit woord ingegeven, toen hij verzekerde dat er geen sprake zal zijn van discri minatie van kerkgangers. Zie verder pagina 5 President Sadat van Egypte heeft gis teren verklaard pas bereid te zijn tot overleg als Israël zijn troepen heeft te ruggetrokken op de stellingen, die zij volgens Egypte op 22 oktober inna men. Sadat heeft voorts laten weten niet akkoord te gaan met rechtstreek se onderhandelingen niet Israël, doch alleen met vredesoverleg onder auspi ciën van de VN en in aanwezigheid van de VS en de Sowjet-Unie. Sadat eiste tevens dat de Palestijnen op het vredesoverleg vertegenwoordigd zou den zijn. De opheffing van de blokka de van het zuidelijke deel van de Ro de Zee zal pas aan de orde komen, na dat Israël heeft laten zien dat het in een vredesverdrag is geïnteresseerd, aldus Sadat. Uit Syrië is bericht dat president As sad vertegenwoordigers naar de inter nationale vredesconferentie zal sturen en er zal staan op volledige Israëlische terugtrekking uit de bezette Arabi sche gebieden. Syrië eist evenals Egyp te dat de Palestijnen op de conferen tie zullen zijn vertegenwoordigd. Uit Israël is vernomen dat premier Golda Meïr tijdens haar ontmoeting met president Nixon de hoogste prio riteit zal geven aan de kwestie van dp krijgsgevangenen. Mevrouw Meïr zal er in de VS onder meer voor zorgen. WASHINGTON (Reuter, UPI)'. Henry Kissinger, dc Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, gaat volgende week dinsdag naar Cairo voor 'overleg niet dc Egyptische auto riteiten over het bereiken van een permanente vrede in liet Midden-Oos ten'. Dit is gisteren in Washington bekend gemaakt. In dezelfde week gaat Kissinger ook naar de hoofdste den van Marokko, Jordanië, Saoedi- Arabië, Perzië en Pakistan, om ten slotte naar Peking te gaan. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren bekendgemaakt dat het alarm dat vorige week js uit gevaardigd nu geheel is ingetrokken. dat de VS niet toegeven aan de Russi sche eis dat Israël zich moet terugtrek ken op de posities van 22 oktober, al dus een anonieme zegsman van de Is raëlische regering. van buitenlandse zaken Kissinger op 6 november twee dagen in Cairo bespre kingen zal voeren. Volgens Sadat wa ren de 'Egyptenaren, na elf dagen van vechten, verrast door het gebruik van nieuwe, aan Israël verstrekte wapens van dc Amerikanen. Amerika had zich niet tevredengesteld Israël wapens te geven om de geleden verliezen te compenseren, maar heeft ook wapens gegeven welke de Amerikaanse strijd krachten tot op die dag pog nooit hadden gebruikt'. President Sadat gaf op de persconfe rentie een geheel eigen lezing van de positie van het door Israël ingesloten derde Egyptische leger. Volgens Sadat bevindt zich slechts een deel van het derde leger op de oostelijke Suezka- naaloever en staat het overgrote deel achter de Israëlische linies op de wes telijke oever van het kanaal. Als het staakt-het-vuren niet was gekomen, al dus Sadat, dan zou het Egyptische le ger daar een groot offensief zijn be gonnen. De Israëlische actie op de wes telijke oever noemde Sadat een 'zelf- mooedactie met politieke en psycholo gische oogmerken' die te vergelijken Zie verder pagina 9 Nieinv hoogtepunt, Wu tergate-srhanduul Sadat Dat zijn dan zeker de 'Damrak kertjes mam? TOKIO (AFP) Zevenhonderd katten onder leiding van een kater van acht kilo terroriseren de 370 bewoners van het Japanse eilandje Isjima bij Sjikokoc. Het begon twaalf jaar geleden toen de vissers katten gingen invoeren om een eind te maken aan een rattenplaag. Nu vallen de dieren de huisvrouwen aan ais zij met hun inkopen van de markt komen cn bevuilen zij dc huizen als ze er niets van hun gading vinden, 's Avonds durft niemand de deur uit. Afschieten wil dc boeddhistische bevolking de katten kennelijk niet. De pessi misten zeggen dat er voor de mensen niets anders op zit dan het eiland te ver laten. President Sadat heeft gisteren op een persconferentie voor ongeveer 300 buitenlandse journalisten verklaard dat hij om twee redenen gehoor heeft gegeven aan de oproep tot een be stand van de Veiligheidsraad. 'De gro te mogendheden hebben hun garantie gegeven en ons ook de toepassing ge garandeerd van VN-resolutie 24, in het bijzonder dat deel dat betrekking heeft op de ontruiming van de bezette gebieden', aldus Sadat. 'Mijn tweede reden is deze: ik voer geen oorlog tegen de VS. Ik heb ge durende elf dagen oorlog gevoerd en ik ben niet bereid dat tegen de VS te doen'. Dc houding van Washington is nu 'constructief, aldus Sadat, die bekend maakte dat de Amerikaanse minister WASHINGTON (UPI, Reuter) Van twee belangrijke gesprekken, die Nixon voerde over dc Watergate- zaak, bestaan geen geluidsbanden. Fred Buzhardt, een advocaat van hel Witte Huis, heeft dit medegedeeld aan rechter John Sirica aan wie de banden zouden worden overhandigd. Buzhardt vertelde, dat er geen opna me is gemaakt van het gesprek, dat Nixon 16 april van dit jaar had met zijn medewerker John Dean. Dit zou te wijten zijn aan een defect aan het opname-apparaat. Ook bestaat er vol gens het Witte Huis geen opname van liet gesprek dat Nixon vorig jaar had met John Mitchell, kort nadat de in braak in het hoofdkwartier van dc de mocratische partij in het Watergate- gobouw bekend was geworden. Mit chell was toen minister van justitie. Senator Sam Ervin, voorzitter van de speciale senaatscommissie voor Water gate, loonde zich zeer verbaasd over de mededeling, dat twee van de ban den. waarover al maandenlang strijd is gevoerd, niet bestaan. Negentien oktober nog had het Witte Huis Er- WASHINGTON (UPI, Reuter) De republikeinse senator William Saxbe zal zeer waarschijnlijk worden be noemd tot minister van justitie van de VS. Na een urenlang onderhoud met pre sident Nixon zei de senator gisteren, dat hij cr 'betrekkelijk zeker' van was, dat hij zou worden benoemd. Saxbe zou clan de opvolger worden van Elliot Richardson, die 20 oktober aftrad uit protest tegen het ontslag van zijn onderminister Ruckelhaus en de speciale aanklager in de Waterga- le-zaak Archibald Cox. De 57-jarige Saxbe uit de staat Ohio heeft meermalen felle kritiek gele verd op zijn partijgenoot president Nixon. In zijn reactie op de bombar dementen van vorig jaar december op Hanoi zei de senator, dat de president volgens hem zijn verstand had verlo ren. Volgen Saxbe zijn deze kritische uitspraken ook ter tafel gekomen tij dens het gesprek met Nixon. 'Ik heb hem gezegd, dat hij me moest nemen zoals ik ben', aldus Saxbe. Volgens de senator is zijn benoeming rond op enkele administratieve details na. Andere bronnen meldden al eer der, dat de regering een onderzoek naar de antecedenten van Saxbe had ingesteld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs. Ad Schouten van de ARP heeft zijn amendement ge handhaafd óm investeringen in de randstad buiten Rijnmond niet te bin den aan een vergunning. Mr. Lubbers van economische zaken had zijn voor stel in deze zin gewijzigd, dat voor het gebied buiten Rijnmond een meldings plicht werd ingesteld. Maar volgens drs. Schouten veranderde het wijzigings voorstel van de •minister weinig aan de wet. Want de meldingsplicht blijft ge koppeld aan de vergunningen. Dit alles was voor drs. Schouten een reden zijn amendement niet in te trekken. Ook de heren Van Dis (SGP), Van Aarden- ne (KVP) en Verbrugh (GPV) hadden deze bezwaren. De heer De Ruiter (PvdA) aan de an dere kant vond de wijziging zo be langrijk. dat hij het PSP-amendement. waarin de wijziging van de minister weer teniet wordt gedaan, zal steunen. Minister Lubbers legde er de nadruk op. dat alleen voor uitzonderingsgeval len melding de verplichting van een vergunning mee zal brengen. Binnenland Politiedebat 5 Artiestenreünie 6 Kerk Twee-procenlsaclie '1 Sport Slechte generale ran Belgii' 15 Economie Gigantische oliereserves 19 Buitenland vin verzekerd, dat alle negen geluids banden in tact waren. De speciale aanklager Archibald Cox, die elf da gen geleden werd ontslagen, had steeds dezelfde verzekering gekregen. Tot nu toe was er steeds sprake van negen geluidsbanden, die voor het on derzoek naar het Watcrgatc-schandaal uiterst belangrijk geacht worden. President Nixon weigerde tot voor kort deze banden uit handen te ge ven. Dc strijd hierover leidde twee weken geleden tot een enorme politie ke storm. De mededeling, dat twee banden 'niet bestaan' zal volgens politieke kringen in Washington de krachten tegen Nixon in het congres opnieuw verster ken. Pogingen om hein af te zetten zullen nu weer op meer steun kunnen rekenen. Twee le'den van de senaatscommissie voor justitie hebben gevraagd het on derzoek naar het doen en laten van het ITT-concern te heropenen. Eerder deze week werd bekend dat Nixon persoonlijk heeft ingegrepen bij een gerechtelijke actie tegen ITT. Hongerdood bedreigt Ethlopiërs Kerk in ile wereld Men schrijft ons Nieuwe .boeken lladto en Iv Puzzel Recept Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij cn verder

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1