Slechte generale België Doping aan banden? Belgische trainers zijn voortaan ook echte werknemers Arthur Ashe nu wel naar Zuid Afrika Ook Groningen en Go Ahead zaterdag Hockey op zondag Wielrennen vroeger Geen wedstrijden auto's en motoren Europa en Zuid Amerika in evenwicht De Meeuwen in halve eindstrijd TRO C W/KWARTET DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 SPORT. T11/K15 AMSTERDAM Na SpartaFC Utrecht en FC Amster damFC Twente zijn ook de eredivisiewedstrijden FC GroningenNAC en Go AheadNEC naar zaterdag 3 november verplaatst. Zoals bekend hadden FC Groningen en Go Ahead zich al direct na de afkondiging van de auto vrije zondag uitgesproken voor verplaatsing van hun wed strijden. NAC en NEC hebben zich gisteren hiermee ak koord verklaard, al kon de Bredase formatie niet aan het verlangen voldoen reeds vrijdagavond in het Groningse Oosterpark aan te treden en ging het Nijmeegse NEC slechts met verplaatsing van het duel in Deventer akkoord als de wedstrijd niet in de avonduren zou plaatsvinden. Go Ahead, dat evenals Groningen op een behoorlijke aanhang buiten de eigen gemeente kan rekenen en door het rijver bod een terugloop in de belangstelling vreesde, is nu met NEC overeengekomen de wedstrijd om vier uur te laten beginnen. Het programma voor zaterdag luidt nu: EREDIVISIE: SpartaFC Utrecht (20 uur), FC Groningen —NAC (20 uur), FC AmsterdamFC Twente (20 uur) en Go AheadNEC (16 uur). EERSTE DIVISIE: CambuurVeendam (19.30 uur), Volen- damFC VW (15 uur). De VolewijckersHeerenveen (14.30 uur), EindhovenSC Amersfoort (19.30 uur). AMSTERDAM Het hockeyprogramma, dat voor zondag 4 november is vastgesteld, zal normaal doorgang vinden. De verenigingen zijn echter wel gerechtigd in onderling over leg voor zondag vastgestelde wedstrijden op zaterdag 3 no vember te spelen. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond heeft het voor zondag 11 november vastgestelde bekerprogramma verder vervangen door een programma van inhaalwedstrijden. ROTTERDAM De wielerwedstrijden in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam zullen zondag gewoon doorgang vinden. Alleen is -besloten in verband met de autovrije zondag het aanvangsuur te verzetten naar 10.30 uur. De wedstrijden zullen nu tot ongeveer 14 uur duren. De directie van het sportpaleis is optimistisch gestemd wat betreft de publieke belangstelling, omdat de verbindingen van het openbaar vervoer met het sportpaleis uitstekend zijn. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club (KNAC) en de Nederlandse Motorsport Bond hebben besloten de nog resterende wedstrijden voor de komende zondagen af te gelasten. De KNAC heeft de KNAC-herfst- tocht van 9 en 10 november uitgesteld tot nader datum en de aangesloten en door haar erkende automobielsportclubs verzocht, de voor de nabije toekomst geplande autosport evenementen tot een nader te bepalen tijdstip uit te stellen. De Nederlandse Motorsport Bond heeft tot nader order haar motorsport-evenementen afgelast. Het betreft hier een gras- baanwedstrijd te Heeswijk (4/11) en twee crossen. Voor zitter Van Bokhoven daarover: 'Als sportbond, waarin brandstofgebruik een essentiële rol speelt, zijn wij natuur lijk des te meer getroffen door het besluit van de minister'. De bond vreest een verminderde recette bij deze wedstrij den, die ver buiten de bebouwde kom zouden plaatsvinden. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging heeft zich nog niet beraden. Dit komt omdat deze bond geen grote wedstrijden meer voor de zondagen op het programma heeft staan. 'Onze laatste motorcross was afgelopen zondag in Lochem', aldus de heer Vaessen van de Sportafdeling in Arnhem. 'Hoogstens een paar trialwedstrijden, die voor de komende zondagen op het programma staan, komen in gevaar'. Twee strafschoppen zorgen voor 2-0 zege op Noorwegen BRUSSEL De 'generale' van België voor de interland tegen Ne derland heeft de Nederlandse bondscoach Frantisek Fadrhonc en Cor van der Hart gisteravond in Brussel niets wijzer gemaakt. De lei ders van het Nederlands elftal kregen tijdens België-Noorwegen al leen maar bevestigd, dat hun Belgische opponent Raymond Goethals met onvoorstelbare problemen worstelt voor de beslissende kwalifi catiewedstrijd op 18 november in Amsterdam. Het door blessures 'alternatief' gewor den Belgische elftal won het voor de kwalificatie voor het wereldkampioen schap nauwelijks interessante duel te gen Noorwegen weliswaar met 20, maar de manier waarop die uitslag tot stand is gekomen, was erbarme lijk. België had twee strafschoppen (van Dolmans en Lambert) nodig om die uitslag te bereiken en bleek verder machteloos zich te verdedigen tegen de zich stug verdedigende Scandina- viërs. Het door een lange serie blessu res gekwestste Belgische elftal beves tigde nog eens, dat Nederland straks op het beslissende moment op een verbeten en keiharde tegenstand kan rekenen. 'Een technische kwestie zal die interland dan ook niet worden', zei Fadrhonc na afloop. Maar ook dat was in Nederland al genoegzaam be kend. België speelde in het goed bezette Astridpark met een alternatief elftal. Want het is niet aan te nemen, dat de bondscoach Raymond Goethals op 18 november een zelfde gehandicapte for matie tegen Nederland moet inzetten. Niet minder dan zeven spelers, die hij als vaste keus voor zijn selectie kan beschouwen, moesten gisteren in de Belgische hoofdstad wegens blessures verstek laten gaan. Het lijstje van ge renommeerde afwezigen was indruk wekkend: Piot. Vandendaele, Hey- lens, Thissen. Semmeling, Van Moer en Martens. De eerste zes vormden voor Goethals al weken lang vraag tekens. Maar ae impulsieve coach werd op het laatste moment nog eens met een extra probleem geconfron teerd. Enkele uren voor het begin van het duel kreeg vleugelverdediger Maurice Martens van de plaatselijke Belgische lijstaanvoerder Racing Whi te Molenbeek, last van darmstoor nissen. Ook Martens moest op me disch advies aan de kant blijven, waardoor Leon Dolmans alsnog een plaats in de basisopstelling veroverde. België acteerde daarom met een geïm proviseerde verdediger. Zonder het fa meuze tandem Vandendaele en Thissen in het centrum. Vandendaele, veelvuldig hooggeprezen om zijn orga nisatievermogen en traptechniek werd als laatste verdediger vervangen door Nico Dewalque. Jean Thissen, berucht om zijn medogenloze acties als voorstopper, werd voor deze keer op gevolgd door de jonge Gilbert van Binst van Anderlecht. Dolmans en Bastijns flankeerden het gelegenheids duo in het hart van de verdediging. Gelukkig voor Goethals behoefde hij Pol van Himst, meervoudig voetballer van het jaar en grote dirigent van het elftal, niet te missen. De aanvoerder van Anderlecht inspireerde de ploeg voor de zoveelste keer. Aan snelheid heeft hij beduidend terug moeten ne men, maar als organisator en als man van een verfijnde pass blijkt Van Himst nog steeds onmisbaar op het middenveld. Direct naast hem speelde de onvermoeibare zwoeger Jean Dockx en zijn clubgenoot Jan Ver- heijen. het was vooral Van Himst, die de aanval van de Belgen steeds weer lanceerde. In die voorste linie debu teerde de jonge Ivo van Herp van KV Mechelen als centrale spits. Hij ver ving in de basisopstelling Belgisch schutter nummer één Raoul Lambert en werd op de vleugels geassisteerd door Swat Janssens van Lierse SK en Jean Janssens van Beveren. Het was, zeker in de eerste fase. duidelijk te merken, dat het Belgische elftal geen eenheid was, en uit noodgrepen was opgebouwd. Het gigantische over wicht, dat van het begin af aan for ceerde, bleef lang zonder resultaat. De Noorse verdediging weerstond de aan houdende druk ruim een half uur. In die periode kwam België bij vlagen tot acceptabele aanvallen. Het immen se bolwerk voor het doel van Geir Karlsen bleek met combinaties niet te vermurwen en Van Herp met zijn vleugelspelers misten de individuele kwaliteit om via soli de Scandinavi sche muur open te breken. België liep zich dan ook keer op keer stuk. Voor de Noren ontstond er dan pas echt ge vaar zodra de meester Van Himst aan de bal was. Want hij demonstreerde wel het vermogen de defensie met een eigen actie te ontrafelen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat Van Himst in de 35-ste minuut van de Tsjechische scheidsrechter Michael Jursa een strafschop aangeboden kreeg. Van Himst werd fel belaagd door Helge Karlsen en Jan Birkelund. Hoewl hij geen seconde in scoringspo- sitie was, werd de charge toch zwaar gestraft. Leon Dolmans benutte de hem toegekende strafschop feilloos: 1- 0. Maar inspiratie putten de Belgen niet uit die treffer. De aanvallen bleven even chaotisch en jachtig van opzet als vóór die tijd. Goede combinaties bleken even spaarzaam, als goede schoten op het doel van oud-Celtic doelman Karlssen. Deze editie van het Belgische elftal toonde echter wel de eigenschap als alle vorige uitgaven: het werkte keihard, wierp in ieder persoonlijk duel het nodige venijn en toonde daarom weer een karakter- ploeg. Nederland zal over ruim veer tien dagen ongetwijfeld met een nog fanatiekere inzet geconfronteerd wor den. Het Belgische elftal verstaat de kunst, zich voor een wedstrijd voor meer dan honderd procent te geven. Ongeacht de beloning, ongeacht het formaat en de reputatie van de tegen stander. Wat dat betreft kan Oranje echt nog veel leren van de Belgen. Want de équipe van Goethals had aan een gelijkspel tegen Noorwegen vol doende om dezelfde uitgangspositie als bij winst voor het duel tegen Ne derland te herijken. De Belgen moe ten op 18 november in Amsterdam winnen om zich voor de eindronde van het wereldtoernooi te kwalifice ren. Maar terwijl Nederland onlangs nog warrig en vooral ongeïnspireerd in Oslo tegen dezelfde Scandinaviërs acteerde, vocht België met de bezie ling. Inzet, dat alleen zal het wepen blijken te zijn, waarmee de Belgen straks in het Olympisch Stadion op een goed resultaat tegen Nederland kunnen hopen. Want qua individuele klasse, atletisch vermogen en inzicht, zijn en blijven zij de underdog. België rekent in Amsterdam vooral op Raoul Lambert. De schutter van Club Eusebio scoort het eerste doelpunt voor de Europese selectie tegen Zuid Amerika. Het duel ter ere van 'wereldvoetbaldag' eindigde uiteindelijk in 4-4. Brugge zal voor de sensatie van een Belgisch doelpunt moeten zorgen. Lambert, ogend als een voetballende bulldog, verving (zoals verwacht) de voor dit internationale werk nog te lichte Ivo van Herp gisteravond na rust in de spits. Het kanon uit Brug ge was nog niet volledig hersteld van een de vorige week in het Europese bekervoetbal opgelopen beenblessure, maar durfde een halve interland wel aan. Maar ook de robuuste Raoul Lambert slaagde er niet of nauwelijks in het taaie verzet van de Noren te breken. Daarvoor bleven de aanvalscombina- ties te slordig van opzet en de weer stand van de Noordelingen te massaal. Wel kwamen de Belgen op 20, op nieuw uit een strafschop die benut werd door Lambert. Die strafschop was toegekend nadat Biskelund een schot van Van der Eist (ingevallen voor Van Binst) op de doellijn met de handen stopte. BELGIE—NOORWEGEN 2-0 (1-0) 35. Dol- mans (strafschop) 1-0, 88. Lambert (straf schop) 2-0. Scheidsrechter: Jursa (Tsjech Toeschou wers: 32.000. BELGIE-, Sanders, Bastijns Dolmans, Van Binst (Van der Eist). Dewalque; Dockx. Ver- hcijen, Swat Janssens; Van Herp (Lambert), Van Himst. Jean Janssens. NOORWEGEN: Geir Karlssen; Helge Karlssen, Birkelund, Grondalcn. Hovden: Khristiansen (Johansen). Petterscn. Kvla (Skin Karlssen); Sunde. Hestadt. Lund. GERRIT DEN AMBTMAN Opsporing anabole steroiclen mogelijk geworden LONDEN (Reuter) Britse onder zoekers hebben een methode ontwik keld om de aanwezigheid van doping bij atleten door middel van spieker- sterkende anabole steroiden vast te stellen. De Britse sportraad, die de gevonden methode kenschetst als een zeer belangrijke doorbraak, zal het In ternationaal Olympisch comité, de in ternationale sportfederaties en de be treffende regeringsautoriteiten van de resultaten op de hoogte stellen. Het gebruik van anabole steroiden, af komstig van mannelijke hormonen, is bekend bij vele belangrijke sportmen sen, ondanks dat het gebruik ervan ten zeerste wordt afgekeurd. Het mid del bouwt het spierweefsel op, wat bij intensieve training rësulteert in gro tere kracht. Anabole steroiden zijn in het bijzon der populair bij gewichtheffers, kogel stoters. kogelslingeraars, discus- en speerwerpers, maar ze worden ook ge bruikt in vele andere takken van sport met inbegrip van de sprint, de hordenloop, verspringen, wielrennen en worstelen. Vele wereldrecords van de laatste tien jaar worden toegeschreven aan het ge bruik van dit soort doping. Tot dusver was er geen controle mo gelijk. Het feit dat behandeling met steroiden kan worden stopgezet ver voor een wedstrijd zonder dat het ef fect verloren gaat, houdt in, dat ogen schijnlijk elk spoor van doping uit het lichaam verdwenen is, tegen de tijd dat de atleet zijn prestaties le vert. Nu heeft echter een groep on derzoekers van 't universitaire zieken huis van St. Thomas in Londen een methode ontwikkeld waarmee het ge bruik van steroiden kan worden aan getoond aan de hand van bloed- en urine-monsters. roiden zijn niet alleen bedriegers maar ze lopen tevens het gevaar ern stige schade aan hun gezondheid toe te brengen. Er zijn bewijzen dat ste roiden in grote dosis gebruikt kunnen leiden tot schade aan de le verfuncties en vermindering van de vruchtbaarheid.' Men zegt dat er atle ten zijn, die wel tien dianabol steroi- de-tabletten per dag tot zich nemen. Van anderen wordt gezegd, dat zij het dertigvoudige gebruikten van de dosis die in ziekenhuizen wordt voorge schreven bij de behandeling van En gelse ziekte.' Anabolische steroiden kwamen voor het eerst dertien jaar geleden op de voorpagina's van de dagbladen- recht. Ze zijn bekend als 'spierpillen', De methode is gebaseerd op een tech- 0f ais 'spierversterkers' en kunnen wor- ADVERTENTIE) Mooie dingen in het leven voor slechts 22 cent: Je schoonmoeder uitwuiven met een Aranda in je hand. De senoritas Aranda van Velasques. niek. die de radio-immuniteits-test wordt genoemd. Daarmee kar. één- honderdduizendste deel van één mil joenste gram steroide worden opge spoord. De techniek is eenvoudig ge noeg om een onderzoeker in staat te stellen honderd monsters in drie da gen te verwerken. Professor Raymond Brooks de leider van het onderzoek-team van St. Tho mas is bereid de details van zijn me thode ter beschikking te stellen van de erkende sportorganisaties over de gehele wereld. Het onderzoek dat drie jaar vergde is gedeeltelijk gefinan cierd door de Britse Sportraad. Dr. Roger Bannister, voorzitter van de Britse sportraad en de eerste man, die de Mijl binnen de vier minuten liep, zei: 'Ik hoop dat het Internatio naal Olympisch Comité en andere sportautoriteiten deze nieuwe tech niek zullen aanvaarden en een effec tieve bijdrage zullen leveren in de strijd tegen het wereldverbreide kwaad van doping. 'Atleten die gebruik maken van ste den geslikt of toegediend door middel van intra-musculaire injecties. De Britse Sportraad stelde woensdag: 'Men gelooft dat het gebruik van ana bole steroiden een factor is geweest bij het opvoeren van prestaties in ve le Olympische sporten en dat in som mige takken van sport deelnemers die geen steroiden gebruikten, weinig kansen hebben om te winnen.' Commentaar van dr. Bannister: 'een succesvolle anti-dopingtest en elimina tie van steroiden kunnen natuurlijk betekenen dat vele records, die wer den gevestigd in het steroiden-tijd- perk de komende jaren niet zullen worden verbeterd. Bij het discuswer pen bijvoorbeeld werd het wereldre cord heren tussen 1960 en 1971 verbe terd met een fenominale 12.4 procent dat van kogelstoten met 11.2 procent. Dit staat in sterk contrast met de ver betering in tijd gemeten van minder dan drie procent voor de midden- en lange-afstand lopers, die het minder moeten hebben van lichaamsgewicht en brute kracht. BARCELONA In Barcelona is gis teren de door de FIFA in het leven geroepen 'Wereldvoetbaldag' gevierd met een wedstrijd tussen een Europe se en een Zuidamerikaanse selectie. Beide ploegen hielden elkaar in een soms wel aantrekkelijke maar weinig sfeervolle wedstrijd in evenwicht. Na een 22 ruststand werd het uiteinde lijk 44. Dc publieke belangstelling in Spanje viel tegen, zoals de eerste vertoning van dit soort vorig jaar in Bazel ook al geen menigte men sen kon aantrekken. In de eerste helft acteerde Johan Cruijff in de spits van de Europese selectie. Hij was de enige Nederlander in de door Kubala samengestelde ploeg. De Ajacieden Krol en Neeskens hadden van hun club geen toestem ming gekregen om deel te nemen. Cruijff bleek het in de 45 minuten die hem toegemeten waren (vandaag speelt hij mee in een vriendschappe lijke wedstrijd van Barcelona) vooral uitstekend te kunnen vinden met de Portugees Eusebio. Cruijff maakte tweemaal een opening waaruit een doelpunt viel (van Eusebio en Keita). Na rust werden beide teams volledig door elkaar gehaald. In de spits van de aanval stond nu de Zweed Ralf Edström die voor PSV speelt. Hij bleek plotseling te staan in een elftal dat minder op schoonheid van spel als wel op doelpunten uit was. Edström kreeg een aantal kansen, maar miste die. EUROPA-ZUID AMERIKA 4—4 (2—2) -13. Sotil 0—1. ,4. Eusebio 1—1. 22. Keita 2—1, 29. Cublllas 2—2. 50 Assensl 3—2. 56. Jara 4—2. 73. Brindisi 43. 80. Chumitaz 4I. Scheidsrechter: Agonese (It). Toeschouwers: 15.000. EUROPA Viktor (TsJ) (Iribar, Sp)Jara (Oost). Krivokusa (Joeg. Dimitrlu. Gr.). Sol. (Sp) Kapsis. Sp) Fachelli (It); Pav!ov|c (Joeg). Assensi (Sp). Bene (Hong) (Mene, Port). Eusebio (Port) (Pirri Sp), Kei'a (Mali) (Odermatt. Zwi). Cruijff (Ned) (Edström. Zwe). Jara (Oost ZUID-AM ERIKA: Santoro Arg) (Carnevalll), Arg: Woff (Arg) (Arrua, Par. Morena. Ur.) Pereira iBraz). Chumpitaz (Peru). Marco Antor.io (Braz). Esparrago (Ur.), Brindisi (Arg). Sotil (Peru) (Ortiz. Col.): Cubilias (Peru) (Borja, Mex), Paulo Ceasar (Braz) (Castelll) Chili. (Lasso. Eq.) Rlvellngp (Braz). ISTANBOEL (AFP). De Neder landse waterpolekampioen Dc Meeu wen heeft zich met de kampioenen van Zweden, Tsjechnslowak'.je en Griekenland geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De Meeu wen eindigde in zijn poule als eerste, voor Karppsmings uit Zweden. LUIK Belgische voetbalclubs dienen hun trainer voortaan te be schouwen als vaste werknemers. Een uitspraak van het hof voor ar beidsgeschillen in Luik dwingt de clubs hiertoe. Voor het hof was een zaak aangespannen door de ex- trainer van CS Verviers, Jo Pa- naye. Hij eiste dat Verviers hem achterstallig vakantiegeld zou beta len. Verviers voerde aan dat de club niet als oogmerk had het ma ken van winst en dat Panaye in part-time dienst was. Het hof oordeelde echter dat een trainer een vaste werknemer is van een club en dat de club dus zowel vakantiegeld als sociale pre mies dient te betalen. Dat is Ver viers op een fors bedrag komen te staan. Panaye krijgt ongeveer 2660 gulden vakantiegeld uitgekeerd. Daarnaast moet CS Verviers aan achterstallige sociale premies aan de staat een bedrag van bijna elf duizend gulden betalen, waar nog zo'n zevenhonderdvijftig gulden achterstallige rente bijkomt. De beslissing van het hof in Luik kan voor veel Belgische voetbalclubs vérstrekkende gevolgen hebben omdat zij een trainer nog steeds als losse medewerker zien. SANTIAGO Chili heeft Rusland gevraagd het juiste tijdstip van aankomst van het nationale team in het Zuidamerikaanse land bekend te maken. Rusland ontmoet op 21 november Chili in Santiago in een wedstrijd uit de voorronde van het wereldkampioenschap. De winnaar van het duel kwalificeert zich voor het eindtoernooi in West-Duitsland. Chili heeft de da tum van aankomst nodig om de vi sa voor de Russische spelers in or de te kunnen maken. De visa zui len in Moskou worden uitgereikt door de ambassade van Peru. Kort na de bloedige staatsgreep van de Chileense militairen zijn de be trekkingen tussen Rusland en Chi li verbroken. LONDEN En dan is er in Enge land een meisje dat dc oplossing heeft gevonden tegen de verder gaande verruwing van de voetbal sport. De 16-jarige Lynn Chapman stelt voor wedstrijden alleen nog' te laten fluiten door vrouwelijke scheidsrechters. Volgens Lynn, die zelf alle proeven om opgenomen te worden op de scheidsrechterslijst van de Football Association met succes heeft afgelegd, nemen spelers kritiek en orders makke lijker van een vrouw dan van een man'. Ze zouden niet onbeleefd durven te zijn of gaan vloeken als een vrouw als arbiter zou optre den'. In afwachting van de erken ning van haar kwaliteiten als scheidsrechter fluit Lynn nu nog vriendschappelijke wedstrijden. RIO DE JANEIRO Joao Ha- velange dc voorzitter van de Brazi liaanse sportfederatie geeft zich een goede kans om sir Stanley Rous op te volgen als president van de internationale voetbal fe deratie (FIFA). Havelange zei in Rio de Janeiro, dat als de verkie zing nu zou worden gehouden, hij zeker zou zijn van minstens 60 van de 141 stemmen. Hij vertelde al tachtig landen bezocht te hebben en overal sympathie voor zijn kan didatuur te hebben ontmoet. Havelange, een Braziliaan van Bel gische afkomst heeft acht punten op zijn programma: allereerst wil hij het aantal deelnemers aan de eindronden van het wereldkampi oenschap in 1978 brengen op 20 en in 1982 zelfs op 24. Voorts wil hij een wereld-junior cup voor ama teurs en professionals tot twintig jaar en een intercontinentale club competitie met ais deelnemers de kampioenen van Europa, Amerika, Afrika en Azië. Daartegenover zou de ontmoeting tussen de kampioen van Europa en Zuid-Amerika moe ten vervallen. Op het organisatori sche vlak wil hij een nieuw hoofd kwartier voor de FIFA. De drie resterende punten van zijn pro gramma hebben te maken met ver betering van de speel-voorwaarden: hulp aan onderontwikkelde voet ballanden. hulp bij de bouw van nieuwe stadions, en intensivering van de training van scheidsrech ters. 3IILAAN Als Italië op 14 no vember een vriendschappelijke wedstrijd tegen Engeland speelt, zal het team waarschijnlijk vier nieuwe spelers tellen. Trainer Fer- ruccio Valcareggi moet wel tot die wijzigingen overgaan want hij kampt met een aantal geblesseerde topspelers. Zowel Sandro Mazzola als Gianni Rivera zijn nog steeds herstellende van blessures en Val careggi verwacht niet dat zij op tijd fit zullen zijn. Ook het mee spelen van Pietro Anastasi is een vraagteken. Verwacht wordt dat Valcareggi de kans de baat neemt om het team nu maar meteen wat verder te verjongen. Niet dat de oudere spelers met het eindtoer nooi om het wereldkampioenschap in het vooruitzicht gewipt zullen worden. Valcareggi wil gewoon niet het risico lopen dat hij met nog meer blessures te kampen krijgt. Overigens is in Italië vandaag de herfst-transfermarkt open gegaan. Veel beweging wordt er niet verwacht tijdens deze tiendaagse periode. De clubs hebben ook nau welijks geld om spelers te kopen. Alleen in de tweede en derde divi sie wordt nog wei wat verwacht. De schulden van dc clubs daar zijn ook nog niet tot astronomische be dragen opgelopen. In de eerste divisie is tfat wel het geval. Inter en AC Milan bijvoorbeeld zijn de gemeente Milaan nog een slordige 1,3 miljoen gulden schul dig voor de huur van het San Siro- stadion. De gemeente overweegt nu dat bedrag via de rechter de in nen. WOLFGANG KLEFF snel herstel MÖNCHENGLADBACH De sup porters van Borrusia Mönchen- gladbach wérden afgelopen zater dag opgeschrikt toen bekend werd dat doelman Wolfgang Kleff met Bayerns Sepp Maier gewikkeld in een hevig duel om een plaats in het nationale elftal tijdens dc wedstrijd tegen Vfl. Boehum een hersenschudding had opgelopen. Kleff blijkt nu echter zo snel van de klap te herstellen, dat hij zater dag al weer speelt in de wedstrijd tegen Hamburger SV. Een andere Duitse doelman kampt ook met enkele problemen. Ex-in ternational Wolfgang Fahrian die niet meer voor Fortuna Köln uit komt kan zijn zenuwen voor een wedstrijd niet meer de baas. De 31- j. Fahrian komt pas tot rust als hij kan praten met zijn vrouw Karola en zijn drie dochters. De familie Fahrian bezoekt daartoe de kleed kamers. Afgelopen zaterdag maakte een official van Fortuna daar be zwaar tegen waarop Fahrian zei 'Geen praatje met de familie dan ook geen voetbal'. De clubleiding is door dat dreigement gezwicht. Fahrian: 'Ik weet dat het moeilijk te geloven is, maar na tien jaar in de Bundcsiiga voel ik me nog als een schooljongen vlak voor de wedstrijd'. Fahrian mag dus weer de huiselijke problemen kort voor de wedstrijd doornemen. Bij uit wedstrijden neemt de doelman kert voor de wedstrijd een half Uur de tijd om telefonisch van de stand van zaken in huize Fahrian op de hoogte te worden gebracht. 'Alleen om tennis te spelen' PRETORIA (Reuter, AP) De Amerikaanse neger-tennisser Arthur Ashe zal een visum krijgen om deel te kunnen nemen aan de Open tenniskampioenschappen van Zuid-Afrika, die deze maand in Johan nesburg worden gehouden. Ashe, die in 1969 en 1971 een aan vraag om in Zuid Afrika toegelaten te worden beide keren geweigerd zag worden, krijgt het visum dit keer wel. omdat zo lichtte de minister van binnenlandse zaken, Cornelis Mulder, toe. 'Aslre- naar Zuid Afrika wenst te komen om er alleen tennis te spelen, en zulks te doen in een geest van goe de wil en samenwerking'. Minister Mulder vertelde daarbij, dat Ashc de verzekering had gegeven, dat zijn be zoek aan Zuid Afrika alleen in ver band stond met het tennis. Het toer nooi in Johannesburg, dat van 14 tot 27 november duurt, heeft overigens een prijzenbedrag van 300.000 gulden. Ashe is overigens de man geweest, die eens heeft gezegd: 'Ik zou wel een wa terstofbom op Johannesburg willen laten vallen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15