Nieuwe Leidse Courant TOCH DISTRIBUTIE? PILS 89 Golda Meir morgen bij president Nixon UW Halitran helpt Niet rijden op zondag biedt mogelijk toch nog te weinig soelaas voor de oliecrisis Regeling ontheffing zondags rijverbod In deze krant WASAUTOMATEN Borstbeeld Winkelman onthuld i'aterga te-commissie vil bandjes hebben Zondag: geen ïxtra treinen deze week bij 3 flesjes 0,3 liter mits afgehaald m Op bezoek bij de troepen krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers bliJS Sit, de hele winter door... HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus O O 2 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven o mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken va. 499- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Minister Vredeling van defensie heeft gisteren in de legerplaats Nunspeet een borstbeeld ont huld van wijlen generaal H. G. 1 Winkelman, die tijdens de Duit se inval in mei 1940 opperbevel hebber was van land- en zee macht. Ook de legerplaats draagt met ingang van gisteren de naam van de generaal. Op de foto minister Vredeling en de dochter van generaal Winkel man bij het borstbeeld. Meer aspecten van de 'oliecrisis' op: pagina 5: Ervaringen van 1956 pagina 9: Ernst situatie onderschat Gas kan tekort olie niet opvul len Tuinders getroffen Boycot fnuikend voor Rotter dam pagina 11 Van der Stoel: boycot niet al leen tegen ons gericht pagina 12: Geen auto's toch voetbal Droog Dc weersverwachting geldig tot hedenavond: overwegend droog weer met wolkenvelden. Zwakke tot matige wind, eerst uit noor delijke, later uit uiteenlopende richtingen. Minimum tempera turen omstreeks 6, met in het noordoosten van het land enkele graden lager. Maximum onge veer 11 graden. De vooruitzichten voor donder dag en vrijdag: droog weer met opklaringen en in de nacht plaatselijk mist. Weinig veran dering in temperatuur. Morgen zon op: 07.34 zon onder: 17.12 maan op: 13.16 maan onder: 21.52 «gezegd RITA 'Met jouw pruik kun je heel ?oed de auto poetsen.' fASHINGTON (Reuter, UPI) De gnaatscommissie voor de Watergate- jfaire heeft besloten opnieuw naar p rechter te gaan om met steun van ;t Congres toegang te krijgen tot resident Nixons geheime, op de band jgenomen gesprekken over de Wa- jrgate-zaak. De ontslagen Watergate- inklager Archibald Cox heeft gezegd it hij met twee senatoren en enekele •ienden heeft gesproken over verkla- hgen van de oud-minister van justi- e Richard Kleindienst, die had ge- igd dat er een regeling was gesloten tn gunste van het ITT-concern. Cox keft gezegd deze uitlatingen te be- reuren. ie verder buitenland-pagina. iMSTERDAM De Nederlandse poorwegen gaan zondag nog geen rtra-treinen inzetten. De NS ver lacht geen 'rush' op het openbaar ërvoer 'omdat het zondags vooral om icreanten gaat, die nu waarschijnlijk iuis blijven'. De normale dienstrege- ng wordt zondag aangehouden, al len op knelpunten worden de trei- en zonodig verlengd. De NS wil het ervoersaanbod eerst aanzien ('ook por ons is het pionieren') om zo odig bij volgende autoloze zondagen laatregelen te nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De benzine gaat op de bon, indien de maatregel van de autoloze zon dag (die al direct ingaat) en liet beroep op bet publiek om bet energieverbruik te beperken, onvoldoende effect zouden bebben. Ook wordt een distributiesysteem in gevoerd, wanneer de olieboycot door de Arabische landen verder zou worden uitge breid. Minister Lubbers van Economische Zaken kondigde dit gisteren aan bij liet bekend maken van maatregelen om liet verbruik van de aardolieprodukten voorlopig met tien procent te beperken. Een distributieplan ligt gereed. Op liet ogenblik wordt liet Rijksbureau voor aardolieprodukten ingesteld, dat liet distributieplan zo nodig zal uitvoeren. De maatregelen die de regering nu treft, zijn gebaseerd op de Distributie- wet 1939, die weer in werking wordt gesteld. Het Koninklijk besluit hier- Oproep voor wordt vandaag gepubliceerd. Verder is de regering verplicht een wetsontwerp voor te bereiden, dat binnen veertien dagen aan de Tweede Kamer moet worden voorgelegd. Deze wet houdt de goedkeuring van het Koninklijk besluit in. Vanmorgen om 11 uur zal de Tweede Kamer de brief van minister Lubbers, waarin de maatregelen worden toegelicht, be spreken. voor de thans afgekondigde tijd van 0 tot 24 uur. Buiten het rijverbod op zondag denkt de regering, dat vrijwillig op de vol gende manier het benzineverbruik kan worden beperkt: Minder autorijden, meer fietsen en meer gebruik maken van het open baar vervoer. Niet sneller rijden dan 100 km. per uur. De bedoeling van de regering is, dat de aardolie-industrie in het algemeen tien pet. minder olie levert. Hiermee hoopt men te bereiken, dat de olie voorraden, die tenminste voldoende zijn voor 65 dagen, niet worden aan gesproken. Om te bereiken, dat er inderdaad tien pet. minder benzine wordt verbruikt, heeft de regering een rijverbod voor de zondag afgekon digd. De regering geeft toe, dat dit een wat willekeurige maatregel is. Daarom zijn ook andere maatregelen mogelijk. Het is ook niet uitgesloten, dat het rijverbod 's zondags voor andere tijden van kracht wordt, dan (ADVERTENTIE) Efficiënter gebruik vaü auto's door samen van het huis naar het werk te rijden. Het lager afstellen van de kamer temperatuur, het sluiten van gor dijnen (Lubbers: dit alleen al heeft een groot effect) en het niet onnodig verwarmen van vertrek ken. Minister Lubbers vindt ook een zuini ger gebruik van het aardgas belang rijk, omdat de energieprodukten op nationaal niveau verwisselbaar zijn. De algemene oproep tot zuinig ge bruik zal gevolgd worden door een campagne van het bedrijfsleven. Te gen hamsteren van benzine heeft de minister geen speciale maatregelen getroffen. Hoewel in het bijzonder Nederland door de olieboycot wordt getroffen, moet de beperking in ge bruik voor alle Westeu'ropese landen gelden. Een van de maatregelen van de regering is, dat voor de uitvoer van olieprodukten een vergunning no dig is. Voor de EEG-landen wordt een dergelijke vergunning automatisch verleend. De Europese gemeenschap pelijke markt brengt mee, dat er ook een gemeenschappelijke oliemarkt is, meende minister Lubbers. Reacties De eerste politieke reacties in Den Haag op de maatregelen, waren niet afwijzend. De voorzitter van de ARP- fractie in de Tweede Kamer mr. W. Aantjes, verklaarde gisteravond, dat het Nederlandse volk nu de prijs moet gaan betalen voor zijn sympa thie met Israël. 'Israël heeft sinds 1948 voor zijn eigen veiligheid moeten zor gen. Het stond tegenover de Arabi sche wereld, die er al die tijd over duidelijk op uit is geweest Israël van de bodem weg te vagen. Onze rege- Zie verder pagina 13 Premier Golda Meir, die deze week naar de VS zal vertrekken, heeft maandag de Is raëlische troepen op de westelijke oever van het Suezkanaal bezocht. In het mid den van de foto: de stafchef, luitenant- generaal David Ela- zar. Veigeren? Dat kan natuurlijk, jaar dan zit mijn man hier tot jn 65ste, en dat is nu ook weer iet de bedoeling. MevrJ. A. van der Lee-Boers, echtgenote van de burgemees ter van Dordrecht, die eerste burger van Eindhoven wordt. WASHINGTON, JERUZALEM (AP, Reuter, UPI) De Israëlische premier Golda Meir vertrekt spoedig naar de VS waar zij morgen met president Nixon over de situatie in het Midden-Oosten zal spre ken. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Naam: Adres: Plaats: ...1 Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen plefine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Dit is gisteren ongeveer gelijktijdig in Washington en Jeruzalem bekend gemaakt. Mevrouw Meir zal ook be sprekingen voeren met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. De woordvoerder van het Witte Huis Gerald Warren heeft gisteren voorts bekendgemaakt dat Nixon besprekingen zou voeren met Kissinger, met de Russische am bassadeur Anatoly Dobrynin en met Ismail Fahmy, de persoonlijke gezant van de Egyptische president Sadat. De koortsachtige diplomatieke activi teiten die in Washington worden ont plooid duiden volgens waarnemers op een gezamenlijk Amerikaans-Russische poging de Arabieren en Israëlisch voor rechtstreekse besprekingen aan de onderhandelingstafel te krijgen. Al eerder was gemeld dat Washington zware druk op Israël uitoefent de omsingeling van het derde Egyptische WASHINGTON (Reuter) Een Ame rikaanse troepenmacht van 350.000 man in dc VS en Europa blijven in staat van alarm, zo heeft het Pentagon bekend gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van defensie gaf. toe dat de spanning over het Midden den-Oosten is afgenomen, maar voeg de daaraan toe, dat het aantal Russi sche oorlogsschepen in dc Middelland se Zee nog toeneemt. leger in de Sinaï op te geven en zich terug te trekken op de stellingen van 22 oktober. Aangenomen wordt dat mevrouw Meir in de VS met kracht het Israëlische standpunt zal verdedi gen dat het Egyptische derde leger al was omsingeld toen het bestand op 22 oktober van kracht werd. Mevrouw Meir heeft maandag tijdens een bezoek aan Israëli's op de weste lijke Suezkanaal-oever met scepsis ge sproken over Nixons poging internati- Zie verder pagina 7 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het rijverbod voor de zondag geldt niet voor het openbaar vervoer, de gezond heidszorg, het autogebruik voor invaliden, het gebruik van taxi's, enkele vormen van beroepsver voer en voor autobussen. Minis ter Lubbers van economische za ken deelde gisteren mee, dat ook buitenlanders (uit hoffelijkheid) 's zondags in Nederland mogen rijden. Ook mag men vrij op bromfietsen rondtoeren. Formulieren voor de ontheffing zijn vandaag te verkrijgen bij de Kamers van Koophandel, de kantoren van de ANWB en EVO en bij de rijksver keersinspectie. De rijksverkeersinspec tie in de provincie beslist over de aanvraag. Gisteren ontstond er reeds een run om ontheffing te krijgen. De politie zal de nakoming van het rijverbod controleren. In de ministerië le beschikking, die binnenkort komt, worden de details geregeld en worden ook de boetes genoemd bij de overtre ding van het rijverbod. Het verbod geldt niet voor auto's van: Rijks- en gemeentepolitie, van brandweer en van ambulancever voer. Huisartsen, specialisten, verloskun digen, wijkverpleegsters of diere nartsen voor de uitoefening van hun beroep. Voor het vervoer van invaliden naar kerkdiensten. Ingericht voor en bestuurd door een invalide. Ontheffingen zullen aan vrachtwagens verleend worden indien zij moeten worden ingezet: Voor de verzorging van mensen en dieren en voor goederen, die snel aan bederf onderhevig zijn. Voor goederen die op zondag of maandag voor 08.00 uur per schip, spoor of vliegtuig naar het buiten land moeten worden vervoerd. Voor het verrichten van spoedei sende werkzaamheden. Voor het internationale grensover schrijdend goederenvervoer. Verder heeft het onderstaande ver voer een algemene ontheffing: Alle personenvervoer per autobus; taxi's; PTT-auto's voor het vervoer van post stukken; motorrijtuigen van de NS en de openbare nutsbedrijven; motorrij tuigen voor het vervoer op vliegvel den; alle speciaal voor het maken van radio- en tv-reportages ingerichte mo torvoertuigen; motorvoertuigen voor de hulpverlening bij rampen, ongeval len en gladheidsbestrijding; motorrij tuigen die zijn ingericht voor het vervoer van goederen en materieel van toneel- en muziekuitvoeringen; landbouwtrekkers; militaire motor voertuigen; alle motorvoertuigen met kentekens AA. CD en CDJ; en brom fietsen. Voor het vervoer van bejaarden naar kerkdiensten is geen regeling getrof fen. Binnenland Invloed van tv-geweld 6 Centraal Akkoord gedwars boomd 11 Buitenland Tactiek in de Sinai7 Verkiezingen in Quebec7 Kerk Ernst Sillem Hoeve 2 Men schrijft ons Nieuwe boeken Commentaar Dichtbij cn verder Weer Radio cn tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Wetenschap cn techniek Familieberichten (ADVERTENTIE) met natuurlijke vitaminen A+D

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1