bij bestrijden /an psychische klacht Kamer kritiseert benoemingsbeleid Westfriese knipkunst in Hoorn te bekijken Wetenschap en tëdmiek loilangstelling c^hoolexperiment y bijzonder groot voor Mejuffrouw Goudsmit: 'Laat me niet lachen' [dl "Istributie Geen nieuwe raffinaderij bij Antwerpen 'Zeeland blijft niet zitten met oude centrales' Prins op kruiser neergelaten 'Schande als er in 1974 geen kanker-laboratorium komt' Inbrekersbende, die voor 2 ton stal, opgerold ^UW/KWARTET WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 BINNENLAND T11/K13 leschikbare medicijnen nog lang niet 'het' antwoord et depressie-congres van Organon verdiende eigenlijk wat meer aandacht dan we daar eergisteren n konden besteden. Dat gaan we dus even inhalen. pt onderwerp was om meer dan één reden actueel. Medicijnen tegen psychische klachten zijn te- arnwoordig tophits van de farmaceutische industrie. de geneesmiddelen die de afgelo- aardig dus, dat uit Oss nu een nieuw h tien jaar in Amerika en Engeland medicijn tegen depressie onderweg is. we|uw_op de markt kwamen, had dr. Intussen blijft te hopen dat de dokter de pil-depressie minder vaak zal 'mis sen' dan prof. Kielholz vreest. Terug naar de kern van de zaak. Wat doet nu eigenlijk een anti-depres&ie- middel? Daar valt een niet eens zo vreselijk ingewikkeld antwoord op te geven. Er bestaat een groep stoffen, 'monoaminen', die in de hersenen ge bruikt worden om signalen van de Pink van de staatsuniversiteit New York uitgerekend, behoorde _.a een kwart tot de psychotrope Thjdicijnen, de preparaten die iets aan geest van de gebruiker veranderen, daar hebben we meteen een aardi- [wisselwerking te pakken tussen het aPjktenpatroon en de stand der weten- Want weliswaar vertelde de enfitserse prof. Kielholz later dat het ital depressies de laatste jaren rtdurend toenam. Maar hij vertel er meteen bij, dat dat wel eens de zou kunnen zijn veroorzaakt br de beschikbaarheid van werkza- "eij anti-depressieve medicijnen. De jPetter die weet dat hij er waarschijn- 'en.t iets aan doen kan, zal depressies neler makkelijk over het hoofd zien JoeJ[ze dus vaker vinden. Kortom, cij- zijn betrekkelijk, en zeker wan- |r ze door dokters verzameld zijn. zegt overigens niets ten nadele dokters, het illustreert alleen dat look maar mensen zijn, èn hoe erzichtelijk hun patiënten in el- zitten. onoverzichtelijkheid van de pa tten komt er bij Kielholz ook mooi wanneer hij 'depressieve toe- dsbecklen' met bekwame hand in soorten onderverdeelt, die je arts wèl 'uit elkaar moet houden je geen brokken moet maken. En gaat dan allemaal om dezelfde, ■end neerslachtige tot wanhopige ming. In verschillende graden ernst enal dan niet gemaskeerd lichamelijke klachten, die ten- ia :e door de buitenwereld veel mak- worden aanvaard dan echte od^telijke moeilijkheden. En met. il verschillende oorzaken. en Ie door drs. RohFoppema 'zomaar' een depressie, zonder na speurbare oorzaak (dat heet dan endo geen). Andere mensen raken in de put omdat ze persoonlijk iets heel ergs is overkomen (dat is normaal) en moeten alleen depressief genoemd worden omdat hun sombere stemming een blijvend karakter krijgt. Het ligt voor de hand, de endogene depressie op te vatten als een chemi sche storing in de hersenen, die met anti depressieve middelen valt aan te pakken. Terwijl de mensen clie alleen in hun overigens begrijpelijke verdriet zijn blijven steken, eerder in aanmerking zouden komen voor een geestelijk steuntje in de rug, of meer gerichte psychologische of psychiatrische hulp. Maar zo eenvoudig ligt het ook weer niet, toonde prof. Van Praag op het Amsterdamse congres aan. Want lang niet alle patiënten met endogene de pressie blijken het verwachte soort chemische storing te hebben. Het zou ook eigenlijk te mooi geweest zijn, concludeerde hij gelaten. Tenslotte wordt bloedarmoede ook door heel ver schillende factoren veroorzaakt, dus waarom endogene depressie niet? ior de pil? van die mogelijke oorzaken Le- 3dif 'trouwens aanleiding tot een klei- ene zenuwcel naar de andere door te geven. Die monoaminen hebben dus heel direct met de werking van onze geest te maken. Anti-depressieve mid delen blijken de hoeveelheid van die monoaminen, op de plaats waar ze hun werk doen, te vergroten. En dat is geen. toevallige bijzonderheid, want in de hersenen van sommige patiën ten met ernstige depressies, blijkt de hoeveelheid mono-aminen verlaagd te zijn. Ze worden onvoldoende gevormd, of te snel weer afgebroken, in ieder geval er is te weinig van Niet zo eenvoudig Dat lijkt een mooie overzichtelijke, en daardoor bevredigende verklaring. Maar het is mogelijk, die verklaring Toch hoopvol r.Jiigedacbte over farmaceutische ge- bij stukjes en beetjes aan te tasten "ofitigheicl. Het 'ziekteverwekkend tot er alleen hoopvolle vermoedens rtepunt' van een depressie kan t andere zijn, zei Kielholz, lang- 'C ige behandeling met de anti-con- •mfciepil. Dat gebeurt maar in een njd beperkt aantal gevallen, maar r j wordt er ook wel vaak overheen Het is misschien overdreven del te zeggen dat Organon door de ho^oop van de pil groot geworden is, de firma is er in ieder geval k groter door geworden. Niet on- overblijven. (Zoals gezegd, patiënten zitten erg onoverzichtelijk in elkaar andere mensen trouwens ook.) De eerste moeilijkheid is, dat lang niet alle depressieve patiënten te weinig monoamine hebben. Maar daar is nog een redelijk verhaal opiheen te bou wen. Weliswaar kent Kielholz negen soorten depressies, maar na afkappen van wat zijlijntjes kim je er twee overhouden. Sommige mensen krijgen Toch bleef Van Praag hoopvol. Je kunt in ieder geval verschillende soorten depressies bio-chemisch onder scheiden. En dat zou 'in de niet te verre toekomst' toch gerichte medici nale behandeling mogelijk maken. Zijn Britse collega Iversen stelde zich in zijn voordracht aanzienlijk voor zichtiger op. We. hebben het nu wel over monoaminen in de hersenen, zei hij, maar- dan praten we alleen over de drie soorten die we een beetje kennen. Er is nog een hele rits ande re, die veel belangrijker kunnen zijn. Van de drie die we kennen, weten we onder andere dat ze hier en daar in de hersenen precies de omgekeerde werking hebben als zo prettig in ons eenvoudige verhaaltje zou passen. En dat de hoeveelheid van die monoa minen bij depressies vaak verlaagd is. terwijl anti-depressiemiddelen de hoe- veeliieid verhogen, kan best een toe valligheid zijn waar wij ons bij ge brek aan betere kennis blind op sta ren. De patiënt, zit inderdaad ingewik keld in elkaar. We hebben alleen maar redelijke vermoedens van wat er aan de hand zou kunnen zijn. En daarom wordt er verder gezocht. gg| onze ondenvijsredactie J^KMAARReeds een paar honderd hebben zich aangemeld om jaar mee te doen aan de samenvoeging van kleu- en basisschool. Minister Van Ke- .iade zal dezer dagen een commis- die dit experiment bege- ia Deze commissie zal de minister n dit jaar adviseren, welke 24 scho ol het meest in aanmerking komen het officiële experiment. e 'Irzitter van de commissie wordt de arM. Baayens, dir. van de afdeling scl%onderwijs van het Chr. Pedago- Studiecentrum. Minister Van wfienade heeft dit gisteren meege- ld tijdens een persgesprek in Alk- Tegelijk met de verniewings- voor kleuter- en basison- aafyijs zal hij ook een commissie voor het middenschool expe- 2 ènt. Zoals wij eerder berichten, et)Idt de heer H. J. Jacobs directeur e"e het Alg. Pedagogisch Studïeeen- nak voorzitter van deze commissie, ger ^'minister van onderwijs zei giste- I.P; met nadruk dat het niet de iijkjeling is om de verniewingsdrang ndiet onderwijs te beperken tot een jl aantal officiële experimenten, andere scholen die willen ver of daarmee al bezig zijn, zoveel mkgelijk hulp krijgen, zullen bijvoorbeeld kunne prcfite- van het werk van de nieuwe (1;ting voor het maken van leer- peinen. van de uitbreiding van lol-adviesdiensten en ook van de nKliringen van de officiële experi- Tifen. ottc svfeter Van Kemenade wil zo spoe- c mogelijk duidelijkheid geven over seiriplannen voor de werkende jonge- Ondanks het verzet daartegen de werkgevers houdt hij vast aan van de tweede dag leer- voor 15-jarige werkende jonge- _Binnenkort wil hij angeven hoe in de eerst volgende jaren het f- irwijs voor werkende jongeren er wil uitbreiden. De minister t besloten om de verhoging van pursusged van een aantal avondo- lingen te verxachten of ongedaan laken. Van onze parlementsredactie DEN HAlAiG De benoeming van commissarissen van de Koningin in Gelderland en Noord-Brabant en een burgemeester te Eindhoven dezer dagen, beeft gistermiddag bij de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken in de Tweede Kamer veel kritiek uit gelokt. eerder heeft hij de door de jT3 regering aangekondigde verho er: van het schoolgeld van avond en teruggeschroefd. Nu zal hij ®nde prijsverhogingen van de zgn. ^rsussen (opleidingen leraressen ^ïrheidsonderwijs) ongedaan ma- g?|n de verhoging van de prijs van ,tirsussen verminderen. Met name mej. Goudsmit (D'66) hekel de de wijze waarop deze benoemin gen tot stand waren gekomen. Tegelij kertijd verscheen van fractievoorzitter Andriessen (KVP) een verklaring, waarin hij zei het geheel oneens te zijn met de benoeming van de heer Van der Lee tot burgemeester van Eindhoven. Mej. Goudsmit vroeg zich af wat nu eigenlijk altijd de bezwaren van ie dereen waren geweest in het verleden tegen een gekozen burgemeester en commissaris van de Koningin. Naar haar mening waren diezelfde bezwa ren ook nu aanwezig in de Noordbra bantse en Gelderlandse kwestie. Overal was gesold met namen van mogelijke kandidaten. Partijpolitieke motieven hadden een belangrijke rol gespeeld. Wat nu gebeurd is, gaf mej. Goudsmit aanleiding tot de opmer king: 'Laat me niet lachen'! Zij vroeg zich af waar ineens als een ster aan een donkere hemel de naam van prof. Van der Grinten vandaan was gekomen als commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. Zij achtte de voordracht van hem bijzonder vreemd, aangezien niet eens het senio renconvent van de Brabantse staten hiervan op de hoogte was geweest. Hetzi'fde vond zij van de burgemees tersbenoeming in Eindhoven. In een communiqué reageerde de heer Andriessen op dezelfde manier. Hij noemde de beslissing van het kabinet om de heer Van der Lee voor te dragen als burgemeester volstrekt onjuist. De gevolgde procedure was bijzonder onbevredigend geweest voor de plaatselijke gemeenteraad. 'De in spraak heeft helemaal niets opgele verd', aldus de heer Andriessen, die er nog eens op wees dat de aanbeve lingen van de meerderheid van de gemeenteraad niet door het kabinet zijn gevolgd. 'De verdergaande demo cratisering die het kabinet zegt voor te staan, heeft in deze kwestie in geen enkel opzicht tot concrete resul taten geleid, aldus de heer Anöriesse- Opheldering ilof S Van ,)agina 1 1 sheeft van die sympathie betuigd, pogen nu niet voor die oliechan- J uit de weg gaan. Ik neem aan (ons volk bereid is de prijs te zei mr. Aantjes. E"ouw Van Someren. de voorzitster de VVD, zei gisteravond in een bijeenkomst in Ridderkerk, dat minis- ter-president-Den Uyl zich in de hele affaire onbekwaam heeft getoond. De regering had ook oog moeten hebben voor de zeer speciale positie van Ne derland. We staan nu voor een zeer ernstige crisis. Het eerste wat minis ter Van der Stoel moet gaan doen is, onderhandelen met de Arabische we reld. Zijn voorganger Luns deed dat ook en was een zeer geziene figuur in de Arabische wereld, aldus de WD- voorzitster. Zijn fractiegenoot Fïevez deed daar bij de begrotingsbehandeling een schepje bovenop, door zijn veront waardiging uit te spreken over de gang van zaken. Hij eiste in enkele vragen opheldering van de minister van binnenlandse zaken over de crite ria die zijn gehanteerd bij de benoe ming en in hoeverre de voorgedragen heer Van der Lee - thans burgemees ter van Dordrecht - past in het pro fiel, dat mede door inspraak van de gemeenteraad was getekend. Ook wil de de heer Fievez weten welke afwe ging is toegepast bij de politieke kleur van de kandidaat, (de heer Van der Lee behoort tot de PvdA.) en of bij de inspraakprocedure deze kandi daat wel ter sprake was gekomen. Tot slot vroeg hij wat voor commentaar de minister heeft op de motie van de gemeenteraad van Eindhoven, waarin deze protesteert tegen de gang van zaken. Een geëmotioneerde discussie ont stond tussen de heer Fievesz en de heer Stoffelen (PvdA), toen de heer Fievez hem vroeg of hij met de gang van zaken kon instemmen. De heer Stoffelen wees erop dat enige tijd geleden door zijn partijgenoten Van Thijn en Franssen een initiatiefwets ontwerp was ingediend dat het recht van aanbeveling bij de benoeming van een burgemeester of een commis saris van de Koningin door de ge meenteraad en provinciale staten molest regelen. Dit ontwerp was echter de mist ingegaan. De heer Stoffelen noemde zich een absoluut tegenstan der van het huidige systeem, waarbij bekeken wordt hoe landelijk de poli tieke verhoudingen zijn, en naar aan leiding daarvan burgemeesters en commissarissen van de Koningin wor den benoemd. Als dit systeem er echter is, aldus de heer Stoffelen, en niet een officieel recht van aanbeve' ling, dan moet dat eerste ook gehan teerd worden, met alle consequenties. BRUSSEL De Belgische staatsse cretaris voor Vlaamse streekeconomie Luc Dhooré, heeft dinsdag besloten de aan Belgian Shell toegezegde staats steun in te trekken. Ook de optie die Shell had op een terrein ten zuiden van Antwerpen vervalt. Shell had net voornemen daar een nieuwe raffinade rij te bouwen. Shell wilde in die raffinaderij ruim 600 miljoen inves teren. De Belgische staat had steun toegezegd voor een bedrag van maxi maal 7 miljoen De mededeling van de staatssecretaris kwam nadat Shell dinsdag had laten weten dat ze haar uit 1969 stammende plannen voor ue bouw van een nieuwe raffinaderij 'verdaagd' had Dat besluit was geno men gezien de 'huidige toestand voor wat betreft beschikbaarheid van aard- olieprodukten en de daarmee ge paard gaande prijsverhogingen zowel voor ruwe olie als afgewerkte produk- ten'. Volgens Shell heeft dat een herziening nodig gemaakt van zekere aspecten van vraag en aanbod. Een andere olie-gigant in Antwerpen, Es- so, besloot onlangs om de jaarcapaci teit van zijn raffinaderijen wel aan zienlijk uit te breiden en wel van 4,5 miljoen ton per jaar tot 13,5 miljoen ton, met die uitbreiding is men al ia volle gang. 2500 arbeiders zijn bezig op een terrein van 10 ha. de nieuwe installaties te bouwen. Esso investeert in deze nieuwe raffinaderijen onge veer 700 miljoen gulden. De Belgische staat subsidieert dit project met onge veer ƒ21 miljoen. De Europese Commissie in Brussel, het 'dagelijks bestuur' van de EEG verklaarde zich laatst een tegenstan der van de voorgenomen Belgische staatsteun aan de maatschappijen Shell én Esso in Antwerpen. Prins Claus, die dezer dagen een bezoek brengt aan een Nederlands marine-eskader in de Middel landse Zee, werd per hijslier vanuit een helikop ter op de kruiser 'De Zeven Provinciën' neer gelaten. Omdat de foto die tijdens deze 'operatie' gemaakt werd niet zo erg duidelijk kon worden, ging de Prins, die voor die gelegenheid een spe ciaal uniform aangetrokken had, in dat uniform nog even apart op de foto (rechts). Vandaag maakt prins Claus een onder-water-tocht op de onderzeeboot 'Potvis', om een oefening in ouder- zeeboot-bestrijding mee te maken. Morgen staan bezoeken aan de onderzeebootjager Groningen en aan het bevoorradingsschip Poolster op bet programma. MIDDELBURG Het is ondenkbaar, dat Zeeland in de toekomst opge scheept blijft zitten met verschillende afgeschreven kerncentrales. Na een af koelingsperiode van tien a vijftien jaar kunnen kerncentrales zonder ge vaar geheel ontmanteld en afgebroken worden. Een beperkt deel van de centrale is maar besmet. In Borsele komt dat neer op een eenheid van tien bij drie meter. Dit zei directeur Tiktak van de kerncentrale Borsele tijdens een werkbezoek aan de centra le van dr. S. Terlouw, fractievoorzit ter D'66 in de Tweede Kamer, en zijn fractiegenoot Wilbers. 'De actiegroepen beschuldigen Ons ten onrechte van het achterwege laten van stralingsmetingen buiten de cen trale', zei ir. Tiktak op een vraag van de heer Terlouw. Alle maandelijkse metingen naar radio-actieve straling in de lucht en het water die door het bedrijf zelf en de kernfysische dienst worden genomen, worden gerappor teerd aan de overheid. Het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid contro leert de metingen ook nog eens, aldus de heer Tiktak. Volgens hem is deze controle op straling zeer effectief. Beide D'66-kamerleden hadden voor hun bezoek aan de kerncentrale een gesprek met vertegenwoordigers van actiegroepen, waarbij de kerncentrale Borsele centraal stond. Een van de groepen was de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland. Van een verslaggever AMSTERDAM Het zou een natio nale schande zijn als volgend jaar niet met de bouw van het kanker- research laboratorium bij het nieuwe Anti van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam begonnen zou kunnen worden. Dit heeft prof. dr. P. Munten dam, voorzitter van het Koningin Wil- helmina Fonds, gisteren gezegd bij de opening van het nieuwe ziekenhuis door de Koningin. Door financieringsproblemen bleek het niet mogelijk ziekenhuis en labo ratorium gelijktijdig nieuw te bou wen. Prof. Muntendam zei dat het Koningin Wilhelmina Fonds en de Nederlandse vereniging tot steun aan dit fonds zich tot taak hebben gesteld in het kader van het zilveren jubi leum van het fonds in 1974 het nog ontbrekende geld bij elkaar te bren gen. Overigens heeft de vorige rege ring reeds het principebesluit geno- men, zei prof. Muntendam, dit nieuwe laboratorium te financieren. Er blijft niettemin een financieringstekort en ook de jaarlijkse exploitatie geeft gro te financiële zorgen. Prof. E. H. van der Beugel, voorzitter van de vereniging 'Het Nederlands Kankerinstituut', waartoe het zieken huis en het laboratorium behoren, merkte nog op dat het 'ondenkbaar' zou zijn in dit land waarin welzijn van de mensen een steeds grotere plaats in het beleid inneemt, dat 'n zo alge meen, een zo nijpend en een 70 centraal probleem als de kankerbe strijding door onvoldoende huisves ting van het laboratorium niet opti maal zou kunnen worden aangepakt. 'De combinatie van kliniek en re search wordt door de nu bestaande scheiding van ziekenhuis en laboratori um zo ernstig geschaad, dat die situa tie zo kort mogelijk moet duren', stelde hij. Klinisch directeur dr. I. S. Sindram besteedde aandacht aan het ernstige tekort aan gediplomeerde verpleeg kundigen. 'Een voldoende grote ver- pleegstaf van uitsluitend gediplomeer de verpleegsters is slechts met moeite bijeen te krijgen en door de vaak zware psychische belasting vaak moei lijk bijeen te houden', zo zei hij. Van een verslaggever DIDAM Een rechercheteam, sa mengesteld uit personeel van rijkspo- litiegroepen van het district Nijmegen en de gemeentepolitie van Doetin- chem heeft in de afgelopen maanden vanuit Didam een inbrekersbende op gerold die in totaal uit 27 man be stond. De bende heeft van september 1972 tot augustus 1973 voornamelijk geope reerd in de Gelderse Achterhoek. In totaal werden tachtig diefstallen en inbraken opgelost, waarbij voor onge veer twee ton aan goederen gestolen en schade aangericht werd. De meesten van de aangehouden verdachten zijn afkomstig uit de Achterhoek, er was één Rotterdammer bij. Opgelost zijn onder meer twaalf antiek inbraken, waarbij een in Doetinchem (buit dertig mille) en van een antieke klok met een waarde van twintig mille in Hemmen. Verder werden au todiefstallen, inbraken in scholen, fa brieken en bouwketen opgelost. Zes vuurwapens met bijbehorende muni tie zijn in beslag genomen. De eersten van de verdachten zullen op 6 novem ber voor de officier van justitie in Arnhem worden geleid. cm HOORN 'Knipsels van Jantje III', Westfriese knipkunst van J. de Jong-Brouwer tot 15 januari in het Westfries Museum in Hoorn. Dit knippseudoniem heeft mevrouw Brouwer ontleend aan het feit, dat zij de derde 'Jantje' in opvolging is van twee vermaarde knippers.' Dat waren de knippende landloper Jantje de Zeeuw, die de vorige eeuw in Zeeland werkte (knipte) en de Urker visser, Jan Visscher, 'Jantje de Knipper' (1855-1938) die met zijn suggestieve knipsels veel naam heeft gemaakt in de kringen van liefhebbers van deze tak van volks kunst. Een levensboom door Jantje III, beladen met hoofdzakelijk Westfriese dorpen. Aan de top Stompetoren en dan, kloksgewijs, St. Maarten, Bergen, Hensbroek, Hoogwoud, Lutjewinkel en Winkel, Lutjebroek en Grotebroek, Broek op Lan- gendijk, Driehuizen, Hoorn en Petten. Een werkstuk van deze 'Jantje II' dat op de tentoonstelling te zien is, 'De kerk en het kerkhof van Urk' geeft een goede indruk van de kniptrant van deze onvervalste volkskunstenaar en laat tegelijk de verschillen zien, die er zijn tussen deze autochtone volkskunst en het werk van Jantje III. De knipsels van mevrouw Brouwer namelijk hebben een volkomen indivi dueel en persoonlijk karakter. De 'on bedorven' argeloosheid van de echte volkskunst tref je er niet meer in aan, wèl laat zij zich bij haar motief keuze toch nog vaak inspireren door de levendige ornamentiek van deze kunstvorm. Haar knipsels zijn meestal in kleur uitgevoerd op een witte ach tergrond, soms ook in goud op een gekleurd fond. Naast het gebruik van vrij geïnterpre teerde volkskunstmotieven kiest zij ook dikwijls onderwerpen, die ont leend zijn aan Westfriese gebruiken waardoor het werk toch een bepaald regionaal karakter krijgt. De knip kunst heeft al een lange geschiedenis. In de 17e eeuw al werkte er in Neder land een knipster, die door haar on voorstelbaar verfijnd uitgevoerde knipkunst Europees vermaard werd: het 'Wonder van Utrecht', Anna Ma ria van Schurman. De enige twee be waard gebleven knipsels van haar hand bevinden zich in Franeker. Een andere beroemdheid op dit ge bied was de Amsterdamse Joanna Coerten-Block (1650-1717), die met haar schaar hele gravures, o.a. van Jacques Callot naknipte en die zelfs vorsten tot haar klanten kon rekenen. Ook in de 18e eeuw en 19e eeuw werd de 'papiere snijconst' nog door velen beoefend, maar later in de vorige eeuw gaat liet knippen meer en meer tot de vrijetijdsbesteding beho ren, beoefend vooral door boerinnen, die overigens in hun werk vaak een verrassend gevoel voor kleuren en or namentiek aan de dag legden. En in deze tijd, leeft de belangstelling weer op: er worden cursussen gegeven in kunstknippen en daardoor krijgt deze eeuwenoude traditie weer een nieuwe impuls. Suna Korat in Nederland ROTTERDAM Suna Korat, de colo ratuur-sopraan uit Turkije, zingt op 31 oktober in De Doelen met het Rotterdams Opera Koor onder leiding van P. Struijk, aria's van Mozart, Bellini, Verdi en Puccini. Vervolgens komt zij in Den Bosch, Eindhoven, Breda, Nijmegen en Tilburg met het Brabants Orkest in het Requiem van Verdi, en op 7 november zal zij een lunchconcert in Rotterdams Doelen verzorgen, vermoedelijk begeleid door Marinus Flipse. Suna Korat is in Turkije de nationale ster, zowel van de Opera van Ankara, als die van Istanbul, waar zij op het eerste internationale festival van Is tanbul Konstanze in Die Entfllhrung aus dem Serail heeft gezongen, in de serail van Topkapi, die Mozart als de plaats voor zijn opera voor ogen had. Suna Korat die ook meermalen optrad in de Sowjet-Unie, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, was verleden jaar, op Kerst en Nieuwjaar, voor AVRO's televisie, en bij het Haarlems Jeugd Orkest en Volendams Opera koor. Avant-garde-films AMSTERDAM Amsterdams Stede lijk Museum heeft in de maand no vember elke vrijdagavond om 20.30 uur een programma van avantgarde- films, van Stan Brakhage, Malcolm le Grice, Dwoskin, Rice, de Hirsch, Paul Sharits, Jonas Mekas, zeer persoonlij ke, experimentele werkjes, structu reel, poëtisch soms, of filmpjes ge combineerd met life-action, de zoge naamde Expanded Cinema. Barbara Meter, van Electric Cinema en Expimntl Cinema heeft de artistieke leiding. De programma's worden ook vertoond in Utrechts 't Hoogt sn Groningens Oosterpoort en later (ja nuari) in het Gemeente Museum te Dep Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13