Zolang Fiolet het kerkelijk wetboek nog niet verbrandt 'Rome heeft gesproken, de zaak blijft open' fllsillallt Uit de kerkbladen Conferenties Vandaag Trouw Kwartet Nieuw blad over kerk en Israël Paters gaan terug naar Chili Nieuwe boeker R! Gastpredikant moet zich aan regels houden TRiOUW/KWARi tl M.A VvwAG 29 OKTOBER 1973 KERK Ï2/K] Van een onzer redacteuren DEN HAAG - Als de Haagse hervormde predikant L. Lagerweij zijn zin kreeg, dar gaat prof. dr. H.A.M. Fiolet deze week het r.k. kerkelijk wetboek verbranden op het Utrechtse Domplein. 'Dat zou pas een daad zijn. Men wil toch zo graag Luther eren? Laat men hem daar dan eens in navolgen.' Ds Lagerweij ziet dat zo een, twee, drie nog niet gebeuren. Daarom zet ten de woorden van de Nederlandse progressieve r.k. theologen voor hem niet zoveel zoden aan de dijk. En zo lang heeft de onlangs vijftig jaar ge worden vereniging Protestants Neder land, waarvan hij de actieve voorzit ter is, nog steeds bestaansrecht. Protestants Nederland (PN) stelt zich ten doel, het protestants besef te ver levendigen. Ds. Lagerweij meent, dat de woorden van dr. K. H. E. Grave- meijer, tien jaar geleden bij het veer tigjarig bestaan uitgesproken, nog niets van hun actualiteit verloren hebben: 'Als Protestants Nederland nog niet bestond, zou ze onmiddellijk opgericht moeten worden'. Protestants Nederland keert zich te gen een zoeken van de eenheid, waar bij de waarheid tekort komt Het doet dat door zijn maandblad, door herden kingssamenkomsten bij bijzondere ge legenheden zoals elk jaar de 31e okto ber, door soms een open brief de we reld in te sturen. En dan is het bij zonder blij met de medewerking van mevrouw dr. J. C. de Meyere, deskun dige op het gebied van het r.k. kerke lijk recht. Muurvast Er is wel veel veranderd Ln de r.k. kerk, maar fundamenteel is er niets veranderd, kan er ook niets verande ren, zegt ds. Lagerweij. Rome heeft zich muurvast gemanoeuvreerd door de uitspraken van het camcölie in 1870 over het primaat van de paus en de onfeilbaarheid van pausen en conci lies. Deze uitspraken zijn door Vatica- num II bevestigd. Zelfs paus Johannes zag eenwording alleen mogelijk, als de protestanten zouden terugkeren 'n de 'ene schaapstal van Christus' en kardinaal Bea stelde als duidelijke voorwaarde, dat de protestanten daar bij de uitspraken van het concilie van Trente (waarin de protestanten op ve le punten vervloekt zijn) zouden moe ten aanvaarden. Men kan dus niet zeggen, dat Rome niet duidelijk is. Ook kardinaal Alfrink heeft duidelijk gezegd, dat concilie-uitspraken niet herroepen kunnen worden. Daarom ci teert ds. Lagerweij met instemming een uitspraak van prof. dr. A. J. Bronkhorst uit 1962: 'Wie met Rome contact zoekt, weet dat er maar één weg is, die van onderwerping'. Is het daarom zo onredelijk, zegt ds. Lager weij, dat wij van PN aan de oecume- nici blijven vragen: wat willen jullie eigenlijk met Rome? In Nederland zou het anders liggen. Wij zeggen: jullie willen toch zo mon diaal denken? Schei dan uit met dat provinciaal gemier. Zie het mondiaal, dan is het duidelijk, dat er geen we zenlijke toenadering tussen Rome en de Reformatie mogelijk is. Trapezewerk Formeel klopt dat natuurlijk als een bus. Maar heeft ds. Lagerwey toch niet de indruk, dat de praktijk veel beweeglijker is? Hebben sommige r.k. V6rd06Zelen theologen niet een grote virtuositeit ontwikkeld in het interpreteren van de 'onfeilbare' uitspraken van het ver leden? Dat, aldus ds. Lagerweij, is te vergelijken met iemand, die met zwa re ketenen geboeid is en nu met zijn handen probeert zich los te maken. Zoals Schiilltebeeckx de leer der trans- subtantiiatie geherinterpreteerd heeft, is een indrukwekkend stukje trapeze- werk, maar wat haalt het uit? Het is uiteindelijk toch door Rome veroor deeld. Küng met zijn beschouwingen over het pausschap dito. En laten we toch goed bedenken, Ne derland zet internationaal geen zoden aan de dijk. Alfrink en Fiolet kunnen mooie dingen zeggen, maar het zijn maar persoonlijke uitspraken, die de leer der kerk niet veranderen. In Nederland is de r.k. kerk dan Lid van de raad van kerken, maar het is volgens ds. Lagerweij geen'eenheid in geloofswaarheid. Een bewijs is voor hem wel, dat men het zoeken naar een gemeenschappelijke beginselver klaring heeft opgegeven en nu de een heid zoekt in praktisch bezig zijn. Daar heeft FN bezwaar tegen. Het is een goede zaak, samen wat aan de no den in de wereld te doen, maar doe dat dan niet als teken van eenheid, zegt hij. In de oorlog konden zelfs communisten en christenen samen werken tegen de vijand. Dat zegt dus nog niets. Het jubilerende PN heeft bezwaar te gen allerlei experimenten, die de te genstellingen verdoezelen, zoals bv. gemeenschappelijke avondmaals- en eucharistievieringen. De paus heeft immers nog onlangs in Mystenium fi- dei weer nadrukkelijk gezegd, dat het offericarakter van de mis nooit verlo ren kan gaan. 'Ons standpunt lijkt misschien wel star. Maar het is meer een reactie op de al te grote soepel heid van de oecumenisten\ Protestants Nederland vindt zijn aan hang voornamelijk in het rechtse deel van de hervormde kerk, in de gerefor meerde gemeenten en onder de chris telijke gereformeerden. Met In De Rechte Straat (het werk van ds. H. J. Hegger) bestaan goede contacten. De redactie behoudt zich bet recht voor haar ter opname ln deze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- bllkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden gc- «tuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Mr. Herzberg In de herfstvakantie was één van onze kleinzoontjes bij ons gelogeerd. Hem heb ik toen het verhaal voorgelezen van de profeet Elisa. De dienstknecht van God brengt daar het grote toen ook vijandelijke, Syrische leger als willoze schapen binnen de muren van Samaria. Dan beveelt hij de koning van Israël om de gevangen Syriërs van eten en drinken te voorzien en ze ver volgens vrij te laten gaan. Het gevolg ls: vrede. Mr. Herzberg toonde zich te genover zijn kleinzoon ontvankelijk voor een ook door Jezus gepropageer de wijze van verzoening. Hij is daarin meer christelijk dan sommige christe nen die menen dat vrede alleen maar op toepassing van recht gebaseerd kan zijn. Baarn H. J. Zweers Midden-Oosten (24) Joods zijn wil zeggen: weten te lijden, te dragen en te verduren met blijmoe dig Godsvertrouwen, geduldig wach tend op de Messias. Amersfoort Hetty Meyer Midden-Oosten (25) De heer Voogd te Amste.dam besluit zijn in gezonden stuk over het Israë lisch - zionistisch onrecht en het Pa lestijnse recht met de opmerking: 'de ze weg loopt dood'. Tenzij ook de God van Israël dood is, meen ik dat zijn opinie er naast is. Haarlem D. J. D. du Fossé Rode school In uw commentaar van 4 oktober ci teert u minister Van Kemenade. 'Er bestaan grote verschillen in bezit en inkomen, er is ongelijkheid in zeggen schap, en ook de mogelijkheden tot persoonlijke ontplooiing en maat schappelijke stijging zijn ongelijk ver deeld. Het onderwijs bevordert die ongelijkheid nog steeds'. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkapioc- d.V De Christelijke Pers: N.2. Voorburgwal 276 - 280, Adam Postbus 359. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74 Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Ja natuurlijk bevordert het onderwijs die ongelijkheid. Het zou slecht on derwijs, nog sterker, het zou helemaal geen onderwijs zijn, als het dat niet deed. De gaven en capaciteiten van kinde ren zijn verschillend, al vanaf de ge boorte. Dit valt niet te ontkennen, ook al wordt het rapport van prof. dr. A. D. de Groot 'Selectie voor en in het hoger onderwijs' dood gezwegen In de gedachtengang van uw commen taar zal men de meest begaafde niet meer te verwerken moeten geven, dan de minst begaafde kan verwerken. Zo als het door anderen kernachtig is uitgedrukt: 'Wat Jan niet leren kan, mag Piet niet meer leren'. En niet al leen op het terrein van de in onze progressieve tijd zo verguisde intellec tuele ontwikkeling, maar ook wat be treft de emotionele, creatieve en ex pressieve kwaliteiten. De leerling die 'het in zijn vingers heeft' zal zich niet verder mogen ontplooien voordat ook de 'onhandige sukkel' althans de tech niek onder de knie heeft. Anders zou het onderwijs de ongelijkheid bevor deren. Is er in uw commentaar geen sprake van ontstellende verwarring van de begrippen 'gelijkheid' en 'ge lijkwaardigheid?' Als christen onder schrijven wij de gelijkwaardigheid van alle mensen voor God, maar niet dat alle mensen gelijk zijn. Emmen bestuur en personeel christelijke mavoschool Euthanasie Zeer veel ongeneeslijk zieke en zwaar lijdende patiënten wensen euthanasie, ja, zij smeken er dikwijls om. Dit blijkt o.m. uit de talrijke brieven en telefonische vragen om inlichtingen die regelmatig bij het secretariaat van de Nederlandse Vereniging voor Vrij willige Euthanasie binnenkomen. Naarmate onze vereniging meer be kend wordt neemt het aantal daarvan zelfs nog steeds toe. Een ook door ons niet vermoede zee van schrijnend, on nodig en onmenselijk leed is hierdoor aan het licht gekomen. Euthanasiever klaringen worden door onze vereni ging beschikbaar gesteld. Het aan vraag adres luidt: Nederlandse Vere niging voor Vrijwillige Euthanasie, Zuiderweg 42 te Vinkega, post Noord- wolde (Fr.). Delft D. van der Keilen Kunst en christendom In uw editie van 15 okt. j.l. werden uw lezers, onder de rubriek 'kunst' verrast door een uitgebreid verslag over het optreden van de popgroep: 'The Rolling Stones'. De toegangsprij zen bedroegen wel ƒ40,- 50,- doch ongetwijfeld zullen een aantal jonge lezers van uw blad genoten hebben van het optreden en van het hiervan door u gegeven verslag; al zullen de zelfde jonge lezers de betaling van het abonnementsgeld voor uw blad wel aan hun ouders overlaten. In de zelfde editie een halve pagina over Rob de Nijs, welke volgens uw woor den, 'weer eens terug schijnt te zijn'. Fijn voor Rob. Waarom worden er zo bitter weinig verslagen in uw blad op genomen van concerten welke gege ven werden door met name chr. zang en muziekverenigingen. In Nederland, maar ook in de volgens sommigen de meest goddeloze stad van ons land Amsterdam, zijn er nog zeer velen welke hiervan bijzonder genieten en het op hoge prijs stellen, wanneer het Chr. dagblad Trouw hieraan enige aandacht zou willen schenken. Uw re dactie zou er goed aan doen zich te realiseren, dat velen welke hun ge noegen beleven aan het beoefenen en- of beluis.teren van bedoelde kunstma nifestaties, behoren tot de trouwste lezers van uw blad. Amsterdam T. Cardol Dr. Houtepen in proef schrift: Zigeuners Het artikel in Tr./Kw. vermeldt, dat de zigeuners, in Ruigoord, in Joego slavië trekkende zigeuners zijn en der halve in dat land tot een niet gewaar deerde bevolkingsgroep behoren. Dit argument lijkt mij sterk genoeg om deze groep asiel in ons land te weige ren. Nederland heeft al een woonwa genbewoners probleem en het zou wel van een onwijs beleid getuigen als de regering dit probleem nog groter maakt. Overigens is het een prachtige humane aktie om deze mensen weer eens ruim in de spullen te steken; het loopt tenslotte tegen sinterklaas. Amsterdam 11. W. Berkhout NIJMEGEN 'Rome heeft ge sproken, de zaak is open'. Dit kan volgens de promovendus A. W. J. Houtepen terecht gesteld worden.- Het eerste Vaticaanse concilie (1870) kondigde weliswaar de 'pauselijke onfeilbaarheid' als dogma af, maar bedoelde daar mee wat anders, dan wat er later van gemaakt is. Dit staat in het proefschrift 'Onfeil baarheid en hermeneutiek; de beteke nis van het infallibilitas concept op Vaticanum I', waarop drs. Houtepen tot doctor in de godgeleerdheid is ge promoveerd aan de katholieke univer siteit van Nijmegen. Promotor was prof. dr. E. Schjllebeeckx. Volgens dr. Houtepen heeft hét eerste Vaticaanse concilie geen of nauwelijks aandacht gewijd aan de vele vragen, die thans gesteld worden, zoals of ge- loofsformuleringen niet aan slijtage onderhevig kunnen zijn, zodat ze op de duur veranderd moeten worden en of ze na verloop van tijd zelfs niet onjuist kunnen blijken. Op grond van de conciliedocumenten concludeert dr. Houtepen, dat het in 1870 om heel an dere problemen ging, met name om de verhouding tussen paus en conci lie. Toen het concilie in 1870 de paus on feilbaar verklaarde bij bepaalde uit- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een nieuw blad is verschenen, dat zich beweegt op het terrein van het contact tussen joden dom en christendom. Het heet 'ver kenning én bezinning'. Het is een vrucM van samenwerking tussen de kerkelijke Israël-organen van de her vormde gereformeerde en christelijke gereformeerde kerken. Aanvankelijk was Verkenning en Be zinning een driemaandelijkse perio diek uitgegeven door het Bureau Evangelie en Israël van de Gerefor meerde Kerken. Toen de reeks Minia turen uitgegeven bij het maandblad Kerk en Israël door de Raad voor Kerk en Israël van de Nederlands Hervormde Kerk niet langer kon ver schijnen, werd aan het eind van 1971 besloten de redactie van Verkenning en Bezinning uit te breiden met ver tegenwoordigers van genoemde Raad voor Kerk en Israël en afgevaardigden van de Christelijke Gereformeerde Deputaten voor Israël. Op deze wijze ontstond een brede redactie waarin nu zitting hebben: ds S. Gerssen en prof. dr. A. F. J. Klijn (hervormd), ds C. B. Bavinck, ds B. D. Smeenk, prof. dr J. L. Koole en prof. dr J. Verkuyl (gereformeerd), prof. dr M. Boertien en prof. dr B. J. Oosterhoff (chr. geref.). De redactie deelt mede dat de leden het onderling niet steeds eens zijn over de verschillende kanten van het vraagstuk Israël. Maar zij stellen zich wel gezamenlijk op het standpunt 'dat het een plaats in Gods heilsplan heeft en dat de staat Israël hiervan niet kan worden losgedacht'. De uitgever is Kok in Kampen. De abonnementsprijs bedraagt thans nog 7,50. Van een verslaggever NIJMEGEN Zaterdagmorgen is de Nederlandse Pater Leo Pennings uit Lent bij Nijmegen teruggekeerd naar Chili. Tot op de valreep hebben leden van de Zuid-Amerikagroep Nijmegen hem trachten te bewegen zijn (posi tieve) visie op het nieuwe bewind in Chili te herzien, niet terug te keren en het reisgeld te storten in het strijdfonds Chili te Odijk. Behalve de heer Pennings keert nog een aantal Nederlandse paters naar Chili terug. men, dat de kerk monddood zou kun nen worden, wanneer staatkundige en maatschappelijke ontwikkelingen het houden van concilies eventueel onmo gelijk zouden maken. Volgens dr. Houtepen vecht Hans Kiing dan ook tegen windmolens, als hij in zijn boek 'Onfeilbaar?' voor stelt, het dogma van 1870 te herzien en van de aanspraak op onfeilbaar heid voor paus en kerk af te zien. An derzijds zou het volgens hem ook on juist zijn, wanneer Rome Küng zou veroordelen met een beroep op Vati canum I. De huidige vragen en twij fels bij de onfeilbaarheid waren in 1870 niet in geding. Wel wil de jonge doctor de vragen anders stellen, dan Küng heeft ge daan. Het gaat niet alleen om de juistheid of onjuistheid van leerstelli ge formuleringen, maar het gaat om de vraag, of de geloofsgemeenschap koersvast en trefzeker haar weg gaat in de navolging van Christus en of daarvoor maatstaven kunnen worden aangegeven. Navolging Hans Küng spraken, bedoelde het niet, dat deze uitspraken eens en voor altijd zo en niet anders geformuleerd kunnen worden, en evenmin dat deze uitspra ken absoluut waar zijn. Het concilie bedoelde alleen, dat er van deze uit spraken geen hoger beroep mogelijk is. Het pauselijk oordeel kan in be paalde gevallen ook zonder de officië le goedkeuring van het wereldepisco paat het laatste woord zijn. Er is in de kerk geen hogere rechtsinstantie, waaraan het pauselijk oordeel onder worpen zou kunnen worden. Noodrecht Dit dogma verklaart dr. Houtepen te gen de achtergrond van de situatie toen. Hij spreekt van een bepaling van 'noodrecht'. Men wilde voorko- In het christelijk geloofsbesef gaat het immers niet alleen om de juiste interpretatie (van het vroeger gezegde, in bijbel of dogma b.v.), maar veeleer om het juiste handelen, ter navolging van Jezus, in wie God zijn plan met de geschiedenis heeft ontvouwd. Aan een dergelijke vraagstelling is Vatica num I niet toegekomen, maar het is goed om te weten, dat deze vraagstel ling door dit concilie op geen enkele wijze is uitgesloten, aldus dr. Houte pen. Dr. Houtepen (33) is bisschoppelijk gedelegeerde voor oecumenische aan gelegenheden van het bisdom Breda. De laatste twee jaar werkte hij boven dien mee aan het studieproject 'theo logie van het saeculum' van het inter universitair instituut voor missiologie en oecumenica te Utrecht. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Sint Willibrordvereniging. Jubileum Wereldgesprek der gods diensten op donderdag en vrijdag 1 en 2 november in de Internationale school voor wijsbegeerte in Amers foort. Spreker onder anderen dr. R. Boeke. De conferentie wordt besloten met een in ter-religieuze dienst. Infor maties postbus 52005 te Rotterdam. Samenkomst van iZelzorgers en art sen op zaterdag 3 november in de Jo- hanneskerk, Arnhemseweg 15 te Apel doorn. Aanvang kwart óver tien. The ma De functie van de gemeente in de moderne westerse geneeskunde. Spre kers: dokter K. Zuidema en ds D. van Keulen. Belangstellenden welkom. Luther verbrandt de pauselijke bul, en een soortgelijke bezigheid zou ds. Lagerweij van prof. Fiolet willen verwachten. Daarentegen kan PN zich helemaal niet vinden irn de meer synthetische methode van benadering in 'Tenmin-" ste', het blad van de evangelische maatschappij en de gereformeerde de putaten 'Reformatie-Rome'. Met welke groep in de r.k. kerk vindt PN het meeste contact? Ds. Lagerweij: In 1971 publiceerden wij een Open Brief. We waren er toen wel wat verlegen mee, dat wij sympathiebetuigingen kregen uit de Confrontatie-hoek. Toch is dat ook wel te begrijpen, omdat wij duidelijk de r.k. kerk hidden aan haar legitie me posiitie. Maar overigens is het maar lood om oud ijzer. De progres sieven zijn soepeler, humaner. Je kunt er gemakkelijk mee praten, maar ops bezwaar is, dat zij geïnfecteerd zijn door de moderne theologie, zie die nieuwe catechismus maar. Toegegeven, wij wekken wel eens de schijn, meer sympathie te hebben voor de conservatieven. Maar met hen ben je binnen een kwartier uitge praat, omdat zij zich star blijven vast pinnen op de stellingen van Trente. Wij mikken met onze publikaties vooral op die rooms-katholieken, die streven naar vernieuwing, met de bij bel als uitgangspunt. Maar dat is maar een heel kleine, niet georgani seerde groep. Oecumene betekent voor ons: samen rond de open bijbel gaan zitten. Wij willen oecumene zoeken met allen, die het gezag van de Schrift willen la ten gelden. Daarbij hebben wij geen reden, een grote mond op te zetten. Wij voelen zelf, dat ons getuigenis aan geloofwaardigheid verliest door de verdeeldheid van de protestanten onderling. Ons past bescheidenheid. Wat doet PN? Ds. Lagerweij: Wij zien nu vooral uit naar het nieuwe r.k. kerkelijk wetboek en hopen, dat me vrouw De Meyere nog de kracht zal hebben, daar haar aandacht aan te wijden. En dan verschijnt dezer dagen bij Kok in Kampen onze jubileum bundel 'Reformatie: blijvende op dracht'. Aan deze paperback (kosten 9.90) hebben meegewerkt: prof. dr. C. Graafland, drs. K. Exalto, prof. dr. W. H. Velema, dr. C. A. Tukker, mevr. De Meyere, prof. dr. ir. H. van Riessen, Jac. Kruidenier, J. K. Ovur- beeke, drs. J. J. Tigchelaar en ds. J. W. Verhey. 'NU KAN IK STERVEN' Met zeventig is Jakob uiteimdelij naar Egypte vertrokken. Als de vaan in de buurt is wordt Juda vot uitgezonden om Jozef van de koms van vader Jakob op de hoogte te sta len. De ontmoeting ds ontroerend. Ji kob krijgt zijn zoon bij wijze vaï spreken uit de doden terug. Als ee levemsvorst, die voedsel uitdeelt is hj uit al zijn beproevingen te voorschijl gekomen. En dan ineens een bijzo( der begrijpelijke uitspraak van Jako\ Nu kan ik sterven. Het wil niet' zei gen dat hij nu wil sterven, maar J( kob spreekt hiermee uit dat z'n levé tot een zekere volheid gekomen ij Wat hem al dlie jaren heeft dwars gé zeten, het onbekende lot van zij zoon, dat is nu weg. Want dat moet geweest zijn. dat al zijn dagen mij troostig maakte, dat hem zond* vreugde naar de pracht van de avonj hemel deed staten. Waar is Jozef Hoe is het met hem gegaan? Eesn will beest! Zo was het hem gezegd. Heel hij daaraan wel eens getwijfeld en gj probeerd onder de neergeslagen bliiï ken van zijn zonen hun ogen te zien. Wat heeft hem gekweld dat hij dl hier zegt? Het leven is voor heA doorzichtig geworden in dieze bijzo? dere zegan van God. Hij omarmt hid die man, die eens als een jongen aat zijn kmiiie stond en naar hem ludsterdJ Die man die dood moest zijn en n£ leeft. Hot lieven iis goed geworden. Ni alles wat er gebeurd is. Ik kan ste* ven. Het kan afgesloten worden. Eej begrijpelijk woord. Hoe kan een mei) daardoor niet gegrepen zijn, een g* dachte dat het. nog niet af is, dat a nog iels opgelost moet worden, dat e nog iets moot worden opgeklaard. lei dat ontbreekt. Zoals diie oude priest^ in Boeit van Leeuwen's 'De eerst, Adam' bidt: God, maak van mij eej] mens voordat ik sterf'. Hier staand; bij Gods overweldigende goedheid li genover al zijn tekort verklaart hiff een mens zijn dankbaarheid. God, ha is genoeg. Het doet denken aan Simi on in de tempel: Laait uw knecht nj' heengaan in vrodie, mijn ogen hebber uw zaligheid gezien. Dan is het level ook echt mensenleven geworden, al het dit geznen heeft, en de belofte om helsd, zoals de schrijver van de brie aan de Hebreeën dat noemt. (Genesf 40,8-34). Kerstverhalen - Zespeka-Prisma-Ie_ tuurvoorziening. Uitgave: Bosch Keuniug NV Amersfoort Prijs: 7,9' Zespeka zes protestantse instellit, gen voor kinderbescherming 1 Amersfoort heeft dn samenwerkdnf met Prisma-lectuurvoorziening een pi,, perback met tien kerstverhalen uitge geven. D. van der Stoep heeft de vei halen uit de bestaande literatuur gt selecteerd. In de uitgave komen eii stukken voor van o.m. Aart Romijr Mies Bouhuys, Gertie Evenhuis, W G. van der Hulst, Anthony van Kan pen en Jacoba M. Vreugdenhdl. Bef Kouman verzorgde de omslagtekendrf en een illustratie bij elk verhaal. P het voorwoord wordt de uitgave dod een orgaan voor kinderbeschermirf uiteengezet. Het boek 160 paginal kan besteld worden door ove.t schrijvinig van ƒ7,90 op gironumme1 418100 ten name van Zespeka Amerj' foort, met vermelding: Kerstverhalen] (Het bureau Zespeka Johan vaF Gldenbarnevelt 44, Amersfoort behaf tigt de belangen van: Valbenheidf Heldring Stichtingen,Neerboscf Rijnstroom, 'Hoenderloo' en Nedes lands Mettray). Cantor-organist Hans Kriek wil, dat er synodale richtlijnen komen ten aanzien van de verplichtingen van gastpredikanten jegens de gemeenten, waarin zij voorgaan. Hoe sommigen nu met plaatselijke liturgische ge woonten omspringen, 'tart werkelijk elke beschrijving', schrijft hij in 'Woord en Dienst'. Hans Kriek: 'Veel gastpredikanten zijn ook tegen het gebruik van formuliergebeden (alsof de psalmen en het Onze Vader dat niet zouden zijn!). Waar wij op bepaalde plaatsen in onze liturgie ge woonlijk een sober formuliergebed mogen meebidden, worden we door veel gastpredikanten vergast op de wonderlijkste privé-creaties. En zo blijkt menig gastvoorganger zijn spe cifieke 'spontane' gebedsvormen te be zitten. Er is één dominee bij. die steevast bij de voorbeden voor zieken de naam èn het volledige adres van de zieke noemt; zo van: 'Here God, wilt u zijn met mevrouw v.d. Berg uit de Beethovenstraat nummer 65'. Alsof dit soort mededelingen voor de ge meente (want ze zullen wel niet voor de Heer-zelf zijn bedoeld) in het ge bed zouden horen, inplaats van er vóór. Een ander bad onlangs voor die mensen, die voornemens zijn om voor de gaskraan te gaan liggen of om zichzelf te gaan ophangen en riep ver volgens met luide stem: 'Here God, draai de kraan dicht, snijd het touw door'! Dezelfde voorganger heeft al eens eerder in zijn gebed de Here God bedankt voor het feit, dat Hij punt. Laat men dit weten als men de ze maatstaf hanteert. Overigens in een 'niet op zijn achterruit had geschre- kerk met richtingen bij een hoogle ven: Houd afstand, maar dat Hij op zijn heerlijke rug dat is het Heilig Evangelie had geschreven: Komt allen tot Mij'! Aangezien deze 'sponta ne' gebedstaai ook namens mij-ge meentelid geschiedt, heb ik het recht om er bezwaar tegen te maken. Beseft men wel, dat men namens een ge meenschap staat te spreken tot Dege ne, waarvoor de heilige engelen vol gens Jesaja in diepe eerbied driemaal heilig zingen?' Te links De Delftse studentenpredikant Rens Kopmels schrijft in 'In de Waag schaal' over de opvolging van prol'. Van Niftrik en houdt een pleidooi voor dr. G. H. ter Schegget: 'Toch vrees ik, de hervormde kerk een beetje kennende en afgaande op wat me ter ore komt, dat Ter Scheg get niet zonder slag of stoot die plaats van Van Niftrik krijgt aangebo den. Waarom niet? Het antwoord luidt: omdat hij 'te links' is of, God betere het, niet wetenschappelijk ge noeg, uit bepaalde hoeken. Samen te vatten in het argument 'niet netjes genoeg'. Het eerste argument, dat van de linksheid, is nogal onzakelijk, maar tenminste eerlijk. Het zal dan ook buiten de kring van de Gerefor meerde Bond en de Konfessionelen niet gebruikt worden. Goed, Ter Schegget is wat je noemt links in de politieke zin, bepaald niet in leerstel lige zin, maar dan links zoals Karl Barth en Eduard Thurneysen het wa ren en Miskotte en Gollwitzer het zijn. Links vanuit het horen van het evangelie en het verstaan van wet en profeten en niet vanuit een idologi- gisch-religieuze binding aan een stand- raars benoeming een oneigenlijk kri- terium m.i. Een tweede Van Ruler zou onmiddellijk benoemd moeten worden, evenals een tweede Abraham Kuyper als die zich onder ons bevon den, geheel afgezien van hun theologi sche en zeker politieke richting. We zijn per slot geen politieke partij, maar een kerk met richtingen, waar van de één de ander uitnemender acht dan zichzelf. Op het mogelijke argument van gebrek aan wetenschap pelijkheid ga ik niet in ernst in. Het is waarschijnlijk hoogst hypokriet of op z'n best onhanteerbaar, werkend met een wetenschapsopvatting, waar aan geen twee systematische theolo gen, beiden voldoen. Was Van Niftrik wetenschappelijk? Zijn Berkhof, Has selaar. Strijd, Berkhouwer. Kuitert, Schillebeeckx of Sperna Weiland het? Ze zijn het in ieder geval op een nog al verschillende wijze, meen ik te mo gen zeggen. Mijn hoop met dit artikel is dat de benoeming niet al te zeer wordt beïnvloed door onzuivere argu menten, oncontroleerbare geruchten en gesjoemel achter de schermen, maar dat men in synode en fakulteit tot een goede en eerlijke beslissing komt.' Kruitdamp In 'Centraal Weekblad' reageert prof. dr. K. Runia op de jongste oproep van de vereniging van verontrusten in de gereformeerde kerken. Hij vraagt, zonder dat alles geaccepteerd moet worden, elkaar toch tot het ui terste te blijven zoeken: 'Dat laatste mis ik toch wel heel erg in deze Oproep. Ze ligt geheel in de strijdsfeer. Je ruikt gewoon de kruit damp! Nogmaals, ik kan me voorstel len, dat de verontruste broeders eii zusters soms tot in het diepst va' hun hart gekweld en gekwetst zijn. Zi hebben ook elk kerkeklijk recht oA met kracht te protesteren tegen wi: zij in strijd achten met Schrift en bi! lijdends. Maar het zou toch te betrei ren zijn, als hun bijdrage zou verzai den in louter protest. Wat onze ke ken vandaag boven alles nodig hebbe is een positief worstelen met de mi' derne problemen, die van alle kante, op ons afkomen. Die worsteling niet eenvoudig, maar vraagt de inzi van ons allemaal, ook van hen di zich verenigd hebben in 'Schrift e Getuigenis'. Dezelfde God? En tenslotte ditcitaat van dr. C. A Tukker in het jongerenblad 'Op wei (van de hervormd-gereformeerd jeugdbond): t 'Vaak hoor je een rooms-kathoLiek tli gen een protestant zeggen: 'Och, wi aanbidden toch dezelfde God'. DS| klinkt aardig, maar het is geraden oij er niet al te happig 'ja' op te zeggej, Is een God Die vrede op aarde sticl^ bij mensen 'van goeden wil', dezelfc^ God als Die vrede op aarde sticht ty mensen van het (nl. Gods) welbehji gen? Is een Christus, tot Wie Mari)j de heiligen der kerk toegang verschat fen, net zo'n Middelaar als Hij Die a| leen alles volbracht heeft en doa Wie alleen en volkomen de toegaiu tot de Vader gegeven wordt? Is d Heilige Geest Die in de kerk spreek' dezelfde Geest als Die vrij door hf Woord tot ons spreekt en als instrf ment kiest wie en wat Hij wil? Hf zijn schijnbaar oude vragen, ma? zeer wezenlijke, waarmee een roomf katholiek en een protestant evenzeff gediend zijn. En ze blijken in alt verwarring hoogst aktueel.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2