CAIRO WIL PRATEN Ajax verstevigt positie opnieuw Nixons populariteit daalt naar ongekend dieptepunt competitie In deze krant Cruijff: onverwacht debuut in - v. d. Velde Toch in Santiago Ambassadeur laar zes jlielanden Jlan schiet op sijn schoonzoon Israël laat konvooi door voor ingesloten Egyptenaren Eerste succes in boycot tegen Outspan Leger ontslaat driehonderd man Cultuurcentrum in Groningen bezet Trein sleurt auto bijna kilometer mee: man gedood MAANDAG 29 OKTOBER 1973 Leidlse Courant „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghen.poet!" jenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuvleii van Nijevellstr. 372. «el. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur RITA geen pep-pil is, waardoor ik morgen al weer naar school kan.' Inleiding tot de eerste strafschop van Ajax. Ruud Geestman haalt Jan Mulder onderuit. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft zijn positie als lijstaanvoerder in de ere divisie opnieuw versterkt. De for matie van trainer George Knobel won zelf gisteren in Amsterdam moeiteloos van Go Ahead (51) terwijl Feyenoord in eigen stadion tegen FC Den Haag niet verder kwam dan een gelijkspel (33). Ajax bouwde tegen Go Ahead aan een regelmatige overwinning. De doelpunten voor de Amsterdam mers werden gemaakt door Nees ken. Mlihren (twee strafschoppen). Mulder en Blankenburg .Veenstra scoorde voor Go Ahead tegen. Bij de stand 40 ontstond enige op winding, omdat tussen Go Ahead- verdediger Overweg en de Aja- cieden Neeskens en Rep een hand gemeen ontstond. Met name Over weg mocht van geluk spreken, dat hij door scheidsrechter Hoppen brouwer niet van het veld werd gezonden. Feyenoord verspeelde tegen FC Den Haag een 31 voorsprong, na dat hel Rotterdamse elftal door een fout van doelman Reitsma al in de eerste minuut op een achter stand was gezet. Ton Sijbrands prolongeerde zater dag in Den Haag zijn wereldtitel dammen door in de 18e ronde re mise te spelen tegen de Russische uitdager Andreiko. Met nog twee partijen te spelen is Sijbrands voor zijn Oosteuropese opponent onbe reikbaar geworden. De stam' in de 'veekamr is 20-16. Zij? verder de sportpagina's. Van onze sportredactie BARCELONA Johan Cruijff heeft een schitterend competitie-debuut voor zijn nieuwe werkgever, Barcelo na, gemaakt. Tegen Granada had hij een fors aandeel in de 40 overwin ning die zijn ploeg veroverde. Hij maakte niet alleen twee doelpunten, maar bereidde ook de andere treffers voor. Zo imponerend gebeurde dat, dat het 100.000 koppige publiek na af loop de naam van Cruijff bleef scan deren. Overigens kwam dat eerste optreden van de Nederlandse ster volkomen on verwacht. Na afloop van zijn laatste interlandwedstrijd tegen Polen al had hij de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, mr. Jacq. Hoogewo- ning, verzocht hem dispensatie te ver lenen. Cruijff meende dat de onder breking van ziin wedstrijdritme fatale gevolgen zou hebben hebben voor de kwalificatiewedstrijd, die Nederland op 18 november tegen België speelt. Tijdens een vergadering van het bondsbestuur werd besloten Cruijff, die aanvankelijk niet voor 1 december voor Barcelona zou mogen uitkomen, de verlangde dispensatie te verlenen. Zaterdagochtend nog reisde Cruijffs schoonvader Cor Coster met het transfercertificaat naar Barcelona. Barcelona's president Montal nam die middag contact op met de Spaanse voetbalbond die haar fiat aan Cruijffs debuut tegen Granada gaf. Barcelona heeft overigens al eerder in een schrijven aan de KNVB bekend gemaakt dat Johan Cruijff van de Spanjaarden alle medewerking zal krijgen voor de wedstrijd tegen Bel gië. Jack van Zanten, de elftalbegelei der van het Nederlands elftal, toonde zich uiteraard erg verheugd met deze ontwikkeling. 'Dit moet toch erg posi tief zijn voor Oranje. Cruijff bleek te gen Polen tock al enigszins in vorm teruggelopen, hij zal nu de komende wedstrijden van Barcelona kunnen be nutten om voPedig in vorm aan de start te komen.' ZURICH De wedstrijd tussen Chili en de Sowjet-Unie, die geldt voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, zal definitief op 21 november plaatsvinden in Santi ago in Chili. Deze beslissing is in Zu rich door de FIFA genomen. De eer ste ontmoeting, die in Moskou is ge speeld, eindigde in een gelijk soel: 0- 0. Binnenland Laat eerbetoon voor generaal Winkelman4 Buitenland VN-leger van 7.000 man naar Midden-Oosten 7 Kunst Dichter Hoffmann potig op de planken gezet12 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en «v 4 Strips, feuilleton s4 Dag maandag Weer 7 Puzzel 12 Familieberichten 16 WASHINGTON (UPI. Reuter. AP). President Nixon heeft zich het afgelopen weekeinde teruggetrokken in Camp David na een bittere pers conferentie te hebben gehouden, waarin hij het Congres en de pers tegen de haren instreek. Nixon zei dat hij een nieuwe Watergate-aan- klager zal benomen, maar voegde er aan toe dat deze man geen presi dentiële documenten zal kunnen opei sen. Het Congres wil zelf een geheel onafhankelijke aanklager benoemen, omdat het in een door het Witte Huis geleid onderzoek geen vertrou wen heeft. Nixons populariteit is inmiddels naar een nieuw dieptepunt gezakt, volgens een voor zijn persconferen tie verrichte opiniepeiling. Het aan tal Amerikanen dat Nixon weg wil hebben is gestegen van 19 tot 31 procent, het aantal dat nog steeds waardering voer hem kan opbrengen is gedaald tot 29 procent. Zaterdag waren zo'n 1000 betogers bij het Witte Huis, die automobilisten op roepen te toeteren als. ze ook tegen Nixon waren. De politie deelde bon nen uit aan hen, die 'zonder reden' claxoneerden. Nixon heeft naar Camp David een verzameling van 200 telegrammen meegekregen, die volgens zijn staf een doorsnee vertoonden van wat er na zijn persconferentie was binnen gekomen. Het overgrote deel zou in stemmend zijn. Gerald Warren, de presidentiële woordvoerder, las er enkele voor: 'Prima optreden. Een prachtig voorbeeld van hoe het wer kelijk is, ondanks wat de tv heeft verteld'. Een man uit Brooklyn schreef: 'Blijf knokken, vcoral tegen de tv'. Een derde zei 'Onder de in druk van het bombardement tegen de omroepen. Succes'. Inmiddels heeft de columnist Jack Anderson gemeld, dat een voormali ge lobbyist, Robert N. Winter-Ber- ger. tegen een senaatscommissie heeft verteld dat hij de kandidaat-vi- ce-president Gerald Ford 15.000 dol lar heeft gegeven, die hij nooit te ruggaf. Ford zou dit geld hebben be steed om de onkosten van de ziekte van zijn vrouw te bestrijden. Hij zou steeds geklaagd hebben dat hij geen geld meer had. Een medewer ker van Ford heeft het bericht een 'categorische leugen' genoemd. Zie ook pagina 7 KNVB akkoord 'Verwijder Nixon' staat te lezen op een grote vrachtwagen, die zaterdag bij het Witte Huis deelnam aan een betoging tegen president Nixon. jan een verslaggever (EN HAAG Gelijktijdig met het ekend worden dat Saoedi-Arabië als Arabische land de oliekraan (lor Nederland heeft dichtgedraaid, fkte gisteravond uit dat minister Jan der Stoel een speciale afgezant de Arabische landen heeft ge om het Nederlandse standpunt het Midden-Oosten conflict toe te -jfchten. Ifjet ministerie van buitenlandse zaken ^eelde mee dat deze speciale afgezant fir. P. A. E. Renardel de Lavalette is. &|iitengewoon gevolgemachtigd ambas sadeur in Iran. Hij zal als ambassa in bijzondere zending bezoeken aan Irak, Koeweit, Quatar en verenigde Arabische emiraten. I |lj heeft opdracht in gesprekken met betrokken regeringen 'waar moge- |jk misverstanden weg te nemen en p trachten een beter begrip te wek ken voor het Nederlandse standpunt |j het conflict in het Midden Oosten', net bericht dat Saoedi-Arabië ook de flie-uitvoer naar Nederland zal stop- _etten is met enige vrees tegemoet ge- aien. Saoedi-Arabië is Nederlands rootste olie-leverancier met een to- aal van meer dan 700.000 barrels (1 arrel is 159 liter) per dag. i I Zie verder pagina 5 fTRECHT In de nacht van zater- ag op zondag heeft de 56-jarige W. uit zijn wagen in het woonwagen- amp in Utrecht met een geweer ge- fhoten op zijn 35-jarige schoonzoon i van der Schaft die ook in dat amp woont. De schoonzoon werd le- ensgevaarlijk aan de hals gewond. H. .luchtte, maar is later door de politie an Purmerend in het woonwagen- amp aangehouden. Het geweer had ij, naar hij tegen de politie verklaar- fe, onderweg ergens in het water ge- ooid. Volgens de politie van Utrecht adden de twee mannen na cafébe- )ek ruzie gekregen. Zonnig Overwegend droog weer. Perio den met zon, afgewisseld met wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind, eerst uit westelijke, later uit noordelijke richtingen. Maximumtemperaturen van 9 tot 13 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en rustig weer met plaat selijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 07.31 zon onder: 17.16 maan op: 12.05 maan onder: 12.44 Naaktstrand in Joek ran Holland WASHINGTON, TEL AVIV, CAIRO (UPI/Reu- ter/AFP/AP) Het afgelopen weekeinde in het Midden-Oosten werd gemarkeerd door enige ver rassende gebeurtenissen: 1. een geheime ontmoeting tussen hoge Israëlische en Egyptische officieren, nabij Suez de eerste sinds 1956, 2. opmerkelijk welwillende uitspraken van de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, en de vice-premier Yigal Allon, jegens Egypte waarin niet werd vastgehouden aan het behoud van de Sinai tot aan de oostelijke oever van het Suezkanaal. De Amerikanen beroemen zich erop het; eerste zakelijke militaire contact voor de Israëli's te hebben georgani seerd en de Russen zouden Egypte zo ver gekregen hebben erop in te gaan hetgeen een historische gebeurte nis in liet Midden-Oosten wordt ge noemd. Mevrouw Golda Meir, Israëls premier, ofschoon nog zeer grimmig jegens de Arabische landen omdat ze nog steeds geen lijsten met namen van Israëli sche gewonden en gevangenen hebben opgeleverd was niettemin zeer blij met het contact, dat door haar een goed begin werd genoemd. Initiatief Het gebeurde gisteren binnen de Is raëlische linies voor Suez, nog vóór zonsopgang. De bespreking stond on der auspiciën van VN-waarnemers en er werd van Israëlische zijde aan deel genomen door de voornalige chef van de militaire inlichtingendienst gene raal Aharon Yarif. Israël nam hel ini tiatief tot dit overleg om de Egypte naren een oplossing te bieden voor de noodsituatie waarin het ingesloten Derde Egyptische leger aan de oost kant van het kanaal is komen te ver keren. Het ging ermee akkoord een konvooi van honderd vrachtwagens voor dit leger door te laten, indien bemand door VN-personeel, teneinde voor dit leger en zijn naar schatting 2000 gewonden, voedsel, medicamen ten en water te doen overbrengen. Het transport dreigde zondagmiddag te mislukken doordat het derde leger een paar uitvallen deed en met name Israëlische posities aan de westkant van het kanaal beschoot volgens de Israëlische generaal Bar Lev juist in dat gedeelte waar het konvooi door zou moeten komen. Hij ontmoette zondagmiddag de Egyptische liaison officier bij de VN, generaal Sjarif en waarschuwde deze, dat er bij voort gaande beschietingen niet op het hulpkonvooi behoefde te worden gere kend. Aan elkaar gebonden Egyptische krijgsgevangenen, onder bewaking van een Israëlische soldaat, vlak bij de Egyptische stad Suez. De militaire onderhandelingen tussen Israël en Egypte waren zondagavond! reeds aangekondigd door vice-premie'1 Yigal Allon. nadat het State Depart ment in Washington er ook al op ge zinspeeld had. 'We onderzoeken de mogelijkheid van een rechtstreekse verbinding tussen de staven van de Israëlische en de Egyptische strijd krachten om te onderzoeken wat er aan het lot van het derde leger ge daan kan worden en hoe het bestand moet worden uitgewerkt', zei minister Allon. 'Een vorm van internationale begelei ding is best, maar het zijn de soeve reine partijen die de onderhandelingen voeren, voegde hij eraan toe. 'Dit is geloof ik nodig vcor de Egyptenaren en ik zou gaarne zien dat hiermee een begin was gemaakt van contacten met de Egyptenaren. Ik heb een filosofie volgens welke contacten en dialoog hun eigen innerlijke aandrift hebben. Dat betekent, dat ik graag zou over gaan van een stadium van passief niet-schieten naar een dialoog, eerst wellicht over de militaire regelingen maar daarna ook over de VN-resolutie waarin gesphoken wordt van het 'ves tigen van een duurzame vrede'. Allon. die bekend staat als een 'duif', zei dat Israël zal vasthouden aan vier basispunten voor een toekomstige vre desregeling: 1. verdedigbare grenzen, 2. doematige wederzijdse densierege- LEIDEN De eerste landelijke actie van de Boycot Outspan Actie (BOA) sinds het kort geding in Rotterdam, heeft resultaat gehad. Directeur Schmier van de Combi BV Super markten heeft toegezegd geen Out span sinaasappelen meer te zullen verkopen in zijn bedrijven die in di verse plaatsen in Nederland zijn ge vestigd. Deactie was de eerste van een serie die is gericht tegen alle groot winkelbedrijven die nog Zuidafrikaan- se Outspan-sinaasappelen verhandelen. Gebleken is dat de open brieven die de BOA zowel aan demonstrerende groepen als aan de A&O-bedrijven heeft gezonden zoveel resultaat heb ben gehad dat ongeregeldheden zijn achtergebleven. Behalve tegen A&O en VIVO richten de komende geweld loze acties zich met name tegen Dirk van de Broek te Amsterdam, ulti ma rkt Utrecht en Fred van de Werff in Groningen. lingen met beperkte gedemilitariseer de zones, 3. evenwicht van strijd krachten tussen de partijen in het ge schil, 4. een volledig vredesverdrag. 'We zijn In een lange tunnel, maar wij kunnen beginnen het licht te zien aan het einde', aldus de Israëlische vi ce-premier. Ook hij sprak van de mogelijkheid van een uitruil van de Israëlische troepen aan de westelijke tegen de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Driehonderd hoge mi litairen en burgerambtenaren zullen met ingang van 1 januari volgend jaar het Nederlandse leger moeten verlaten. Een deel gaat met pensioen. De rest zal werk in andere admini stratieve sectoren krijgen, aldus de le- gervoorlichtingsdicnst. De ontslagen zijn een gevolg van re organisatie. In totaal zullen tien gar nizoenscommando's opgeheven wor den. In Noord-Nederland worden de garnizoenscommando's Leeuwarden. Groningen en Assen 'mobilisabel' ge maakt. De zeven andere commando's liggen in Ede, Harderwijk, Apeldoorn, Amersfoort. Rotterdam, Breda en Eindhoven. De reorganisatie zou een 'vereenvoudiging van een hoeveelheid administratieve werkzaamheden' ten doel hebben GRONINGEN De bond van beel dende kunstenaars (BBK) in Gronin gen heeft een ruimte in het cultuur centrum 'd Oosterpoort bezet, maar zal zich aan de openingstijden hou den... In de bezette ruimte hebben zij een arthoteek ondergebracht. De ge meente had er geen geld voor om een arthoteek reeds volgend jaar te bekos tigen. De kunstenaars zeggen dat niet te nemen. Waarnemend directeur Ton Post ziet het ook niet optimistisch in dat er geld wordt gevonden voor ver schuivingen in het budget van het nieuwe (nog niet officieel geopende) cultuurcentrum. De gemeente is wei van plan voor 1975 geld beschikbaar te stellen. Er zal de kunstenaars voor lopig geen strobreed in Öe weg .wor den gelegd als zij op eigen kracht hun artotheek runnen. Het college van b. en w. zal zich nog nader over de situatie beraden. Egyptische troepen aan de oostelijke kant van het Suezkanaal waarvan vrijdag ook de minister van buiten landse zaken Abba Eban had gewaagd. Maar Allon voegde er aan toe dat s- raël tolerant zou moeten blijven als Egypte erop zou staan dat zijn troe pen op de oostelijke oever gehand- haad zouden blijven. 'Als die aanwe zigheid het voor hen gemakkelijker maakt om zich te bevrijden van hat minderwaardigheidsgevoel, waaronder zij tot mijn spijt al jarenlang zonder reden gebukt zijn gegaan', aldus Al lon, rnoet dit mogelijk zijn. Minister Eban liet weten, dat Israël bereid zou zijn zich verder van het Suezkanaal terug te trekken om de Egyptenaren in staat te stellen het te heropenen iets dat zij ook zouden hebben kunnen bereiken zonder hun aanval op Yom Kippoer. Israël zou dan toegang moeten hebben tot Sharm el Sheikh, de onderste puot van de Sinai. die de straat van Tiran Zie verder pagina 7 HEERENVEEN Een treinstel van de intercity AmsterdamLeeuwarden heeft zondagavond op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg bij Heerenveen een personen auto gegrepen en delen van de vol komen vernielde auto tot over een af stand van 800 meter meegesleurd. Daarbij is.zeer waarschijnlijk de eni ge inzittende van de auto om het le ven gekomen. Het restant van de wa gen werd teruggevonden in een sloot langs de spoorbaan. Het treinverkeer tussen Zwolle en Leeuwarden heeft als gevolg van het ongeluk over het spoor in de richting van dc Friese hoofdstad ongeveer een uur stilgele gen. Palach's lijk verwijderd PRAAG (UPI) De Tsjechoslowaak- se autoriteiten hebben het lijk van Jan Palach, symbool van het protest tegen de Russische invasie van 1968, verwijderd. Het graf, waarop geen naam was aangegeven, draagt nu de naam van een 2 oktober overleden vrouw. Niettemin was er gisteren bij het graf op de Olsany-begraafplaats in Praag veel belangstelling. Er brand den meer dan honderd kaarsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1