dichtbij Jommentaar Bij het eerste lustrum van een actiegroep elatiegesehenken MV M groeide tegen de verdrukking in 'Bond tegen het vloeken' protesteert tegen boek Kleine 'oogst' aan eikels Twee doden bij botsing het weer Gunstig weekeinde weerrapporten weg met de misverstanden typisch dol boos do UW/KWARTET ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 BLNXENLAND/COMMENTAAR T5 K7 =r- het feminisme Jxon is bezig de staat van alarm op te jffen; Breznjew houdt zijn troepen (lis; Waldheim stuurt een legertje n ongevaarlijke signatuur naar het lden-Oosten. Kortom, het conflict tar is tot vertrouwde proporties tc- [gebracht en de rest van de wereld zich weer koesteren in het zon- -jtje van de Amerikaans-Russische jtspanning, dat deze week even ver- iterd leek. >r wie in deze laatste zin geen iro- proeft, getuigt hij misschien van al te naïeve en zorgeloze kijk op recente wapengekletter in Moskou Washington. Immers, moet die stondige dreiging van een wereld- flict niet worden beschouwd als test-case voor de echtheid van de ;rikaans-Russische ontspanning? moet dan niet met teleurstelling •den. vastgesteld, dat die ontspan- 6\g brozer is gebleken dan nog maar tgeleden voor mogelijk, of althans irschijnlijk, werd gehouden? - js men deze zienswijze aanhangt, be- jst men daarmee voornamelijk, dat rjja zich van het ware karakter van Amerikaans-Russische toenadering j- laatste jaren altijd al een te mooie j jorstelling heeft gevormd. Er is e hooggestemde toespraken en uit delingen van orkesten en dans- pepen ten spijt nooit een gegr^n- reden geweest voor de gedachte, ^Ht het tussen Washington en Moskou ru^egeur en maneschijn zou blijven, fnneer wezenlijke politieke belangen een hunner gevaar zouden lopen, it laatste gold deze week voor de wjet-Unie. paar bondgenoot Egypte •keerde in ernstig gevaar: de Israë- the activiteiten op de oostelijke oe- f van het Suezkanaal dreigden voor liro uit te lopen op een catastrofe, t deze dreiging door Sadat als reëel d ervaren, bleek wel uit zijn on- wachte roep om Russische én a°c2Aierikaanse troepen. Wilde de Sow- JorlUnie de Egyptenaren niet tegen Ih in het harnas jagen, en daarmee 5®Jar invloed in het Midden-Oosten mwspelen, dan moest ze ten minste de Iruk wekken, dat zij aan Sadats Ddkreet gehoor wilde geven. is dan ook helemaal niet onaan- lelijk, dat de Russen, zoals de ierikaanse commentator James Rcs- ii meent te weten, na Sadats oproep ien luchtlandingsdivisies in staat n alarm hebben gebracht. Tegen „ze achtergrond is de alarmerende n jetie van Nixon alleszins verklaar- enar. Er is dan ook geen reden toe, r te zien als een poging om de idacht van zijn binnenlandse moei- heden af te leiden. (Dat dit toch is leurd, is inderdaad, zoals Kissinger i, symptomatisch, maar dan vooral £®jor de onmogelijke positie van een esident die het vertrouwen van zijn is kwijtgeraakt), hebben de gebeurtenissen van 4-%derdag wel aangetoond, dat zowel island als Amerika er alle belang bij r. feft. dat het conflict in het Midden- r. jsten duurzaam wordt opgelost. Dat Arabieren en Israël daar eigener Aveging veel toe zullen bijdragen, is inig waarschijnlijk. Als Nixon en iznjew zo'n oplossing begeren, zul- ze moeten proberen, die zelf af te ingen. Maar of ze daartoe in staat i? Kan de Sowjet-Unie zich veroor- en, de Arabieren stevig onder druk zetten? En is de regering-Nixon bij chte om, tegen een agressief en i-Israëlisch Congres in, zware pres- uit tè oefenen op Israël? Was het ar waar. ze keer zijn het kleurentelevisie- 1:B stellen als relatiegeschenkje bij af- j me van (flink wat) medicijnen. Een eysbsje geleden waren het KLM-vlieg- oö «jes. Wat is er toch aan de hand £n t onze geneesmiddelenvoorziening? het eerste gezicht zou het een on- fantwoordelijk streven kunnen t0$en, ons door de dokter (op momen-, dat hij niet naar zijn nieuwe tv ;t) steeds meer medicijnen te laten ;ken. Dat is maar gedeeltelijk waar. is waar voor zover er artsen zijn meer geneesmiddelen voorschrijven i hun colleg's, zonder dat dat tot t duidelijk betere gezondheidstoe- to, id van hun patiënten leidt. Deze f° sen zullen door de verkoopbevor- ende methoden van de industrie paald niet tot bezinning worden ge- ;r.ibd. Maar dat is van voorbijgaand jang. De ziekenfondsen maken zich JeAop, een dergelijke bezinning actief ïo (bevorderen. ,°r'°| uitbundige verkoopmethoden die :elJ^ in de belangstelling komen, hebben taajt in de eerste plaats een vergroting 20 h de totale geneesmiddelenomzet tr0! doel. Het gaat meer om vergroting Kin het marktaandeel van de aanbie- rbui- ten koste van zijn concurrenten. erp|t gaat om beïnvloeding van de pze tussen geneesmiddelen die ken- oó lijk ongeveer gelijkwaardig zijn. An- fv'.ts zou men voor die beïnvloeding P- il meer zakelijke argumenten gebrui- loi-n. (En zakelijk betekent in dit ver- niet 'financieel' maar 'medisch"), "•jevisietoestellen en vliegreisjes zijn 'rtsjnptomen van een andere verspilling: l.'ij keiharde concurrentieslag tussen ^"jheesmiddelenfabrikanten om prepa- oóten op de markt te brengen die valt nu te prat door Aukje Holtrop AMSTERDAM Vandaag viert de actiegroep Man/Vrouw/Maat schappij haar eerste lustrum. Iedereen die de emancipatie van harte is toegedaan kan dat feest vanaf één uur in Artis meevieren met muziek, cabaret, films, een rede door Joke Kool-Smit, een fo rum en een eisenmarkt. Vijf jaar geleden werd RIVM opge richt met als voornaamste doel: gelij ke ontplooiingskansen voor mannen en vrouwen. De aktiegroep ging ervan uit dat ieder mens een volwaardig lid van de maatschappij moet kunnen zijn en dat discriminatie van de vrouw bestreden moet worden, onder meer door middel van het onderwijs en de wetgeving. Die uitgangspunten gelden nog onverkort, want het doel is nog niet bereikt. Wel is het een paar stapjes dichterbij gekomen: gelij ke beloning van man en vrouw wordt nu ook door de SER principieel aan vaard, over abortus wordt niet meer al leen door mannen gepraat en beslist, werkende vrouwen kunnen voor de sociale wetten kostbaar zijn, ook als hun man niet werkt. Belangrijker is een mentaliteitsverandering: die wer- kende vrouwen worden niet meer door iedereen als slechte moeders en echtgenotes beschouwd en dat onder wijs bestaande ongelijkheid (zoals de achterstand van de vrouw op dit ge bied) bestendigt en daarom veranderd moet worden, vinden niet meer alleen MVM-ers, maar dat vindt ook de hui dige minister van onderwijs. Dat i* een stap vooruit. Steeds meer mensen zijn het met lie emancipatiebeweging (en die omvat ten méér stromingen dan MVM al leen) eens dat vaste rolpatronen voor mannen en vrouwen grotendeels door de opvoeding en door de heersende maatschappelijke-opvattingen bepaald worden, en dat zij veranderd moeten worden om alle mensen vrije keuze mogelijkheden te bieden om hun le ven naar eigen goeddunken in te rich ten. Eén van de gebieden waarop ook een mentaliteitsverandering is op te merken is de publiciteit. Hoe reageer den mensen en massamedia in 1968 en hoe is dat nu? Natuurlijk is het zo dat ook vóór '68 (het jaar van de meirevolutie in Frankrijk!) vrouwen en mannen zich ergerden aan het klassieke beeld van de vrouw als huishoudster en moeder, ook toen werd geprotesteerd tegen stompzinnige reclame en ook toen beijverden sommige vrouwenvereui- gingen zich ervoor vrouwen te inte resseren in politiek en andere, tot dan toe bijna exclusieve mannen-be zigheden. Er zat een vrouw in het ka binet, er waren vrouwen op hoge pos ten, maar die maakten zich meestal niet erg druk over hun 'zusters' aie minder kans kregen hun neus buiten de deur te steken. Integendeel: emancipatie en feminis me hebben zich altijd mogen verheu gen in de afkeuring en woede ook van vrouwen. 'Die vervelende feminis ten', zegt een Nederlandse afgevaar digde in de VN-commissie inzake de positie van de vrouw', dat is de fout van Nederland: die echte feministi sche sfeer waarin allerlei vrouwenza ken getrokken worden'. Dat was in 1967, de tijd dat er nog echte vrou wenpagina's waren met verhalen over vrouwelijke fabrieksdirecteuren, crea tiviteit in de keuken, mode, onder zoek waaruit bleek dat de meeste vrouwen 'melkboer' tegen de melk boer zeggen en vaststellingen dat de meeste Nederlandse huisvrouwen te vreden met hun werk zijn. Ze moes ten eens anders durven. Veranderd Dat beeld is sinds '68 toch wel dras tisch veranderd. MVM en vooral Dolle Mina (die de nadruk minder op on derzoek en analyse legde dan wel op acties die de aandacht trekken moes ten) hebben die tevredenheid van en over de Nederlandse huisvrouw een geduchte knauw toegebracht. 'Vrou wen zijn de slaven van onze tijd', werd een leus en 'een rebelse meid is een parel in de klassenstrijd'. Vooral dank zij de opvallende acties van Dolle Mina kwam de reactie toen pas. goed los. De groep die bereid was mee te werken aan de verwezenlijking van de ideeën van de emancipatiebewe ging, groeide wel, maar bleef verre m de minderheid bij al die mensen die geirriteerd, lacherig, boos, prekerig of hooghartig hun woede en angst afrea geerden. Foto's van vrouwen die actie voerden (bij damesbladen, typische mannenaangelegenheden, de baas in eigen buik-actie) werden met komi sche onderschriften afgedrukt. In die begintijd hadden feministen het moeilijk: ze werden belachelijk gemaakt of ter verantwoording geroe pen voor hun gedachten en acties, als of het kleine kinderen waren die stout waren. Eenvoudige trucs om te voorkomen dat er op de kern van de zaak moest worden ingegaan. Want dat verwezenlijking van die ideeën wel eens iets zou kunnen afknabbelen van de positie van de man, hadden de la chers en prekers best door. Ondanks of juist dankzij deze tegenac ties groeide de groep feministen. MVM heeft nu zo'n drieduizend leden en dat zijn voor 't merendeel actieve leden. Ook Dolle Mina breidde zich snel uit en die groei gaat door. Veel stromingen Langzamerhand is het actiepatroon veranderd; niet alleen de reacties overigens, ook de inhoud en de acties van de feministische stromingen. Want er zijn heel wat stromingen ontstaan binnen de beweging, van zegr gematigd tot erg radicaal. Van 'in samenwerking met de man via langzame maatschappelijke verande ringen naar verbetering streven,tot 'zonder mannen uitdrukkelijk vaststel len dat vrouwen geen mannen nodig hebben op weg naar hun bewustwor ding'. De akties en publikaties van vrouwen zijn ook veelsoortiger geworden: naast de gedegen analyses van het begin, wordt er yeel onderzoek gedaan (van uit de gedachte dat je vooroordelen het best kunt bestrijden door feiten op tafel te leggen), word en er rappor ten opgesteld (over belastingen, kin deropvang, part-timewerk, onderwijs (vooral de acie: Marie word wijzer, arbeidsmarkt), verschijnen er nogal wat artikelen in week- en dagbladen over emancipatie, verschijnen er re gelmatig zeker drie specifiek-feminis- tische bladen: de 'Vrouwenkrant', 'Em- vejem-nieuws' en 'Opzij'. Gewoon werkterrein Emacipatie is een gewoon werkterrein voor de vrouwenverenigingen gewor den, en ook sommige damesbladen zijn met een zacht feministisch sausje overgoten. Er verschijnen speciale uit gaven waarin vrouwen hun bewust wordingsproces beschrijven, er is een Vrouwenhuis waar vrouwen met el kaar kunnen 'praten, actievoeren, van elkaar kunnen leren en ook leren houden. Want nog steeds geldt dat vrouwen vaak de meeste moeite heb ben met hun sexegenoten en ook dat willen de emancipatiebewegingen drastisch veranderen. Dan was er nog een televisieprogram ma waarin (op wat saaie wijze) vrou wenproblemen werden belicht. Uit on derzoekcijfers bleek dat er steeds meer vrouwen vooral uit wat 'lagere' klassen gingen kijken en informatie vroegen, maar de NOS voerde het programma af omdat emancipatie geen echt probleem was. 'Vrouwen die iets kunnen, komen er heus wel'. Feminisme is een onderwerp gewor den waarover te praten valt. Dat blijkt niét alleen uit het bestaan van de vele stromingen (want net als bij godsdienst en politiek tonen de stro mingen aan dat er veel kanten aan een onderwerp zitten, dat het niet in één hokje te stoppen valt en in ieder geval de moeite waard is), ook uit het geschrijf over de zaak blijkt dat. Het is niet alleen het gegiechel meer, al zullen er tegenstanders blijven be staan die vrouwen alleen maar kun nen beschouwen volgens het principe: aaien, klopjes geven en als ze niet doen wat je wilt, een fikse uitbran der. De giechelaars maken niet meer de meerderheid uit. Ook de tegenstanders, die het hele fe minisme afdoen met het argument dat rolverdeling een oud gegeven is en in de Bijbel voor alle tijden is vastge steld, verdwijnen of houden hun mond. De tegenstanders van bewust wording van vrouwen doen het nu an ders. Met bezorgde stemmen vragen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van de Bond tegen het Vloeken heeft 'met ontsteltenis' kennis genomen van het feit dat in Oud-Beijerland een boek verschenen is in de titel waarvan Gods naam misbruikt wordt. Het be stuur spreekt tevens zijn bevreemding uit over het feit dat politici van pro testantse partijen zich niet egen di misbruik verzet hebben. In het boek 'Mijn God wat een dorp' schreef freu le Wittewaal van Stoetwegen een voorwoord, en AR-fr&ctie voorzitter Aantjes overhandigde het eerste exemplaar aan zijn broer. In plaats van te protesteren werkten deze poli tici mee aan de verschijning van het boek, aldus het bestuur dat vreest dat deze titel aanstekelijk zal werken op het taalgebruik van het Nederlandsd volk. 'Het wqre in overeenstemming met de taak van christen-politici ge weest zich tegen het misbruik te ke ren door zich van medewerking te onthouden'. ze zich af hoe het met al die ont wrichte gezinnen moet, met die kinde ren met neurosen, met die vrouwen die de een na de anders bij de psychi ater belanden, met de impotentie bij mannen. Niet meer via belachelijk maken, maar via de serieuze, bezorgde omweg, proberen .ze de vrouw tenig in de keuken en kinderkamer te drin gen. Dan zijn er de misschien wel goedbe doelde pogingen om het feminisme in te dammen of in ieder geval richting te geven: mannen die over de bewe ging schrijven en vinden dat de femi nisten een verkeerd doel met verkeer de middelen nastreven. Vrouwen moe ten vrouwelijke doelen nastreven, op een vrouwelijke manier, uitkijken voor mannen-methoden, werd bijvoorbeeld in een serie artikelen in Hollands Maandblad betoogd. Uiteindelijk een andere verpakking van hetzelfde arti kel: mannen willen vértellen wat vrouwen zijn en hoe ze moeten doen. Feminisme is in ieder geval een onder werp geworden waar ook sceptici en tegenstanders met enig niveau over praten en schrijven. De achterhoede die nog steeds niet verder komt dan belachelijk maken en vernederen, zal niet uitgeroeid kunnen worden, maar hopelijk en waarschijnlijk kleiner un (nog) onbeduidender worden. Aan dat bewustwordingsproces heeft MVM bij gedragen en daar mag ze met recht feest om vieren. ARNHEM In het gehele land is de oogst aan eikels van de in de herfst zo prachtig rood kleurende Ameri kaanse eik dit seizoen uitgesproken slecht. Dat heeft niets te maken met de stormrampen, maar wordt bepaald door de weersomstandigheden. Er is op het moment nog een aanzien lijk tekort aan de eikels van de Ame rikaanse eik, die dienen als zaaimate- riaal. De Heidemaatschappij in Arn hem, die de grootste verzamelaar is (enkele particuliere kwekers zijn er daarnaast mee bezig, onder meer ten behoeve van Staatsbosbeheer) betaalt de jeugd op het ogenblik een kwartje per kilogram. Voor de eikels van de inlandse eik wordt slechts een dub beltje per kilogram gegeven. Daarvan zijn er meer dan genoeg, hoewel ook wat de inlandse eik betreft er van een matige oogst moet worden gesproken. Slechts in enkele gedeelten van het land (Utrecht en Brabant) heeft de inlandse eik goed gedragen en dan ook nog boomsgewijs. Het hangt van de aanvoer af of er vanuit Nederland wordt geëxporteerd, en zo ja in welke mate. Voor het kweken van nieuwe bomen zijn gave eikels nodig. De wormstekige gaan naar het wild in de Nederlandse bossen. BOXMEER De 25-jarige C. Hof- mans uit Sint Antonis en de 53-jarige G. Tij ink uit Boxmeer zijn gisteren om het leven gekomen, nadat zij met hun auto's frontaal in botsing kwa men. Van onze weerkundige medewerker Zo ruig het weer in het begin van de ze week uit de hoek kwam, zo rustig blijft het dit weekeinde. Het zal over al droog, overwegend zonnig en vrij zacht zijn, met middagtemperaturen in de Benelux van 12 tot 16 graden. Al dit mooie weer is te danken aan een zich zeer goed handhavend hogedruk- gebied van de Karpaten tot de Noord zee. De barometer gedraagt zich voor beeldig, zoals iedereen kan vaststel len. Vertrouwenwekkend met het oog op de stabiliteit van het weer in west- Europa is ten eerste de hogere tempe ratuur in de bovenlucht. Enderen re gistreerde gistermiddag op 5y2 km. hoogte -16 graden. Het was daar op de kop af 8 graden warmer dan een week geleden. Brussel kwam tot -14, Parijs -12 y2, Bordeau -II {4- Normaal voor De Bilt is -20 graden. Hoe war mer in de hogere niveau's, hoe ster ker de onderdrukking van de opstij gende luchtstromingen, die buienwol ken doen ontstaan. Verder signaleren we nog eens de zuid-zuid-westelijke circulatie in de hogere niveau's boven de. oceaan, die depressies noodzaakt west-Europa rechts te laten liggen en naar IJsland uit te wijken. Boven het weerschip Juliett, ten westen van Ier land, was de wind gistermiddag op ni veau's tussen 3000 en 15000 meter tus sen 200 en 210 kompasgraden, het sterkst op ruim 12000 meter, nl. 160 km. per uur. Boven onze omgeving was de wind nog altijd noord-weste lijk. In zuid-ltalië en vooral op Sicilië dezelfde werking hebben als het suc cesvolle produkt van de ander, zonder inbreuk te maken op diens oktrooien. Het is die achterliggende maatschap pelijke verspilling die wij in de eerste plaats moeten betreuren. Maar omdat die nauw verweven is met het systeem van vrije ondernemingsgewijze produk- tie, dat wij nog niet zien verdwijnen, wordt het misschien toch tijd voor wat symptoombestrijding. max. neer- temp. slag heeft men de laatste dagen veel hin der en nadeel gehad (overstromin gen!) van een koude put in de hogere niveau's, die zware onweersbuien en stortregens uitlokte, waarvan zelfs in streken aan de overkant van de Mid dellandse Zee het nodige was te mer ken. Brindisi, meldde op 5'/2 km. hoogte een temperatuur van -20, Mal ta -21, minder laag overigens nog dan boven Bodö aan de Noorse westkust, te iveten -26 graden, de -31 van Lulea in noord-oost Zweden en de -41 boven de Amerikaanse basis Thule op Groenland. De middagtemperaturen aan de grond (iy2 meter hoogte) zijn gistermiddag vrij hoog geweest: Spa kwam tot 15 graden, Ukkel en een station aan de noordkust van Cornwall 16, Toulouse 19, Toulon 20 en Sevilla 25 graden Celsius. Uit Rusland werden talrijke buien met overvloedige sneeuwval ge meld en in Skandinavië waaide het beslist te hard om plezierig te zijn. Hoeg water 29-10-1073. Vlissingen: 3.23- 13.41; Haringvlietsluizen: 5.08-17.22; Roter- dam: 6,19-18 21; Scheveningen: 4.39-16.54; IJ- muiden: 5.13-18.04; Den Helder: 9.22-21.39; Harllngen: 11.32-23.52: Delfzijl: 1.23-13.38. Amsterdam zwaar bew. 13 0 De Bilt zwaar bew. 13 0 Eelde geheel bew. 13 0 Eindhoven mist 13 0 Den Helder geheel bew. 0 Luchth. Rtd. zwaar bew. 12 0 Twente geheel bew. 12 0 Vlissingen licht bewolkt 12 0 Zd. Limburg onbewolkt 13 Aberdeen zwaar bew. 14 0 Athene zwaar bew. 16 0 Barcelona onbewolkt 17 0 Bordeaux mist 15 0 Brussel onbewolkt 12 0 Frankfort onbewolkt Genève geheel bew. Helsinki licht bewolkt 7 Innsbrück mist 7 0 Kopenhagen half bewolkt 10 0 Locarno onbewolkt Londen mist 15 0 Luxemburg onbewolkt 9 0 Madrid licht bewolkt 19 0 Malaga geheel bew. 22 0 Mallorca licht bewolkt 20 0 MUnchen onbewolkt Nice onbewolkt 19 0 Oslo onbewolkt 14 0 Parijs onbewolkt 13 0 Rome licht bewolkt 16 0 Split licht bewolkt 13 0 Stockholm licht bewolkt 11 0 Wenen onbewolkt 5 0 Zürich zwaar bew. Las Palmas licht bewolkt 26 0 weinig verandering SNEEUW OPKLARINGEN onder redactie van loessmii BEWOLKING m MAX. TE NP. 10 HIN.TENP. WINDRICHTING Er valt vandaag heel wat verdriet uit de wereld te helpen. Allereerst over de brochure met beschermde dieren en planten, die het ministe rie van CRM van zins is uit te ge ven. Woensdag was daarover in deze rubriek te lezen wat iemand van dat ministerie ons erover ver telde: de brochure was al heel bij tijds kant en klaar, maar ja, de staatsdrukkerij had het zo druk, die zou er voorlopig wel niet aan toe. komen. Nu schijnt dat óf een vreselijk misverstand te zijn óf die iemand heeft zich ontiegelijk ver gist. In elk geval is de staatsdruk kerij er nogal verdrietig onder en de heer Van Zijl (van hetzelfde ministerie, maar wel een andere meneer) niet minder. Want na tuurlijk heeft de staatsdrukkerij het wel druk, zoals het een goed bedrijf betaamt, maar zou ook weer niet zó dat er voor dit soort dringende staatszaken geen tijd zou zijn. Aan de brochtire, onthult de heer Van Zijl, waarin afbeel dingen van alle beschermde dieren en planten in kleur komen met duidelijke beschrijvingen, wordt op dit moment zelfs nog hard ge werkt. De drukkerij heeft het boekje dus nog niet eens onder ogen gehad en zonodig is dat ook niet, want het lweft niet eerder dan. in maart, april beschikbaar te zijn. Zo eind november gaat het hele zaakje naar de drukker en al die concurrenten die al op de stoep staan te trappelen om de or der af te pakken., kunnen dus wel inpakken. De staatsdrukkerij is er best zelf toe in staat. En dan is er nog een verdrietige meneer Booij van het VARA-om- budsmanprogramma, die nog wat over de studenten van de TH te zeggen heeft. Die studenten heb ben, zoals dinsdag in de krant stond, zich in het zweet gegraven teneinde de broers Pardijs op hun boerderij in Driene elektriciteit te bezorgen. Zo enthousiast deden ze verslag van hun aktie, dat de om- budsman er wel erg bekaaid is af gekomen. En dat., terwijl dezelfde meneer Booij zich vier jaar voor de stroomloze broers heeft inge spannen. Iemand in Hengelo zou Producer Boudewijn Klap van Avro's jeugdprogramma Mikadoo is, meldt Televizier, 'door het dolle heen', want het dieren-songfestival voor Nederlandstalige dieren loopt als een trein. Zelfs uit Duitsland en België komen volwassenen en kinderen met honden, katten, cavi a's, parkieten, papegaaien en een den aan, die allemaal bijzondere geluiden kunnen maken. Advies van Boudwijn: neem vooral het belletje of wat dan ook mee dat het dier thuis tot zijn buitengewo ne prestatie aanzet. Dat voorkomt dat je het dier bij de opname eerst een poot moet uitdraaien of het blauw moet knijpen om het op gang te krijgen. En aankleden of mooi opsieren is niet nodig; op de radio hoor je toch niet of een zin gende eend al of niet een jasje aan heeft. voor vrijwillige gravers zorgen, maar dat is uiteindelijk niet door gegaan, waarop de heer Booij zich naar de studenten spoedde, die tenslotte de nodige mankracht op trommelden. Maar zonder de schep pen van omliggende gemeenten, die meneer Booij bij elkaar leende en naar de graafplaats liet brengen, waren de studenten nog niet veel verder gekomen. Hij zegt dat niet om reclame te maken ('dat kunnen we niet eens hebben') maar zo lig gen de feiten nu eenmaal. Tenslotte is er nog die mevrouw die vlakbij Delfzijl woont en net als zes van haar buren ook nog al tijd geen elektriciteit heeft, Na een half jaar vragen, praten en protesteren bij gemeente voor NCRV- en RON O-radio en in, de plaatselijke kranten is het dan ein delijk zo ver, dat er aan gewerkt wordt. Maar dat grapje gaat de ze ven bewoners wel zo'n f1700 de man kosten. 'Eerst moest het zelfs acht a negenduizend gulden wor den; dat konden we niet opbren gen, Maar nu weten een paar van ons nog niet waar ze die f1700 vandaan moeten halen.' Waarom mensen die toch al zo lang van zulke zegeningen versto ken zijn geweest, zoveel zelf moe ten betalen, weet de secretaresse van ht kabinet van Delf zij Is burge meester wel uit ie leggen: 'Om die woningen te bereiken moeten er onrendabele aansluitingen gemaakt worden, wat wil zeggen dat het stroomverbruik van die paar men sen nooit tegen de aanlegkosten sen nooit tegen de aanlegkosten opweegt. En daarom moeten de be woners zelf bijdragen. 1-Iet elektri citeitsbedrijf en de gemeente Delf zijl hebben ook al een deel be taald.' In elk geval weten we nu dat het onverstandig is op een boerderijtje of zo'n aardig huisje ergens in de frisse natuur te gaan wonen. Opge propt in een stinkende stad blijkt veel voordeliger. Voor bijna vier miljoen gulden heeft Australië volgens het New York Magazine een kat in de zak gekocht. Die kat 'is sinds de aan koop van de pronkstukken van het Australische rijksmuseum: een ab stract schilerstuk van in 1956 over leden Amerikaanse, schilder Jack son Pollok. In zijn tijd gold Pol lock als een van de leidende ab stracte schilders van deze eeuw. 'Een typische Pollock', oordeelt de kunstenaar Clement Greenberg over de Australische aankoop, maar het New Yorkse blad weet er iéts heel anders over te vertellen: Pollock en twee van zijn vrienden waren stomdronken toen ze het met z'n drieën maakten. Na het le digen van ettelijke flessen zouden ze een stuk groot linnen op de vloer hebben gelegd, er vervolgens glazen potten verf op kapot gesme ten en er ten slotte met grote blo te voeten doorheen gebanjerd zijn, waardoor aan de verf er een fel-re- alistisch bloedkleurtje toegevoegd werd. Pollocks weduwe Lee heeft het he le verhaal (uiteraard) ontkend. De vrienden waren wel in het atelier geweest, maar de rest is volgens haar voor honderd procent fanta sie. 'Ik heb Jackson erg vaak aan het doek zien werken. AHeeu'. Negenjarige Gerda Jonker uit het Drentse Swingeloo heeft zich erg boos gemaakt en uitvoerig op schrift gesteld, waarom. De brief op Zoef de Haas-postpapier, die ze 'aan de Meneer van de krant' schreef, laten we hier letterlijk volgen: 'Wij hebben herfstvakantie gehad. Toen zijn wij naar Zeeland ge weest. We zijn met de boot van Vlissingen naar Breskcns gegaan, 's Avonds was het, en al heel laat was het al. En er was een me neer van die boot. Die gooide een stuk of 8 dozen over boord. Toen zeiden Margo mijn zusje Theo mijn broertje en ik zeiden, Meneer dat mag U niet doen. Toen zei die meneer het is toch donker? Wij zeiden, dat geeft niks. Toen zei mijn Mamma wij hebben net heel Drente schoon gemaakt. Toen liep die meneer weg want hij wou ook nog een plasticzak over boord gooi en. Hij ging de grond op vegen. Toen Pappa. Mamma Margo Theo en ik aan het puntje van de boot stonden gooide hij de plastic zak ook nog over boord. Wilt U er voor zorgen dat die meneer dat niet weer doet De boot heet prins- ses Margriet' Nou, die meneer van die boot zal zich vanzelf al diep schamen, als hij deze brief van Gerda onder ogen krijgt. Vooral als alle mensen die 'm ook gelezen hebben, hem op de Prinses Margriet goed in de ga ten houden. Dan durft ie vast geen dozen en plastieke zakken meer overboord te gooien. 'Gaf een echte sultan opdracht voor die taart?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7