ZAAK VAN 'BVD-SPIONNEN' VANDAAG WEER VOOR HOF dichtbij -mmentaar llsteringen (1) ssteringen (2) 'De man met de kikkerogen' woonde in zelfde huis als De Jager Lid Rode Jeugd in hoger beroep STEKBAND^} TS-BANDENSEKVICE het weer Weerprofeten weerrapporten de uitvinder van dienstbetoon boycot tuig visioen iar/KiWAB/TBT VRLJDtAG 26 OKTOBER 1973 BWNIENiLAAD T3/K7 b deze plaats is wel eens opge- SJdat het kabinet Den Uyl be giet wordt ontsierd door een ge- rijn regelzucht. Er is weinig dat I aandacht van het kabinet ont- het niet noopt tot bedillerig Men om conflicten en problemen ossen. iden desondanks niet graag wil- 'eren dat het kabinet te verge n/alt n et de raad van bestuur n N.V., -genaamd 'Nederland' minister Lubbers (economische zich aanstelt als de president- ir van die N.V., nu hij bedrijfs- ingen in de randstad met een lingensysteem wil selecteren jngestie, milieu-belasting en gen op de arbeidsmarkt te men. .-woordvoerder in de Tweede drs. A. Schouten heeft de mi- leze week, bij de behandeling wetsontwerp selectieve inves- egeling (S.I.R.) wel zo'n presi- -ecteur genoemd. Een vergelij- e ook in het verband van dit i werp, zeer scheef en daarom rechtvaardig is. beginnen zal er waarschijnlijk II N.V. te vinden zijn die zo atisch wordt bestuurd dat zij rgelijking met het regiem van Lubbers kan doorstaan. Dat is beoordelen van de selectieve ingsregeling een belangrijk ge- de minister zal er bij het geven ;eren van vergunningen zo- heel zijn beleid op bedacht zijn dat de volksvertegenwoor- hem ter verantwoording kan Elk bedrijf dat zich ten on- in zijn investeringsdrang ge- 'oelt, staat bovendien een be ogelijkheid bij de Kroon ter be- ig- wat de vergelijking vooral maakt is dat zij het beeld op- 'an een minister die zich op- ils een souverein leider van de lische bedrijvigheid in de sa- jing, als een manager die uit waar voortaan geïnvesteerd /orden. Terwijl de minister in jkheid alleen wil aangeven oortaan congestie-veroorzaken- g stcringen niet mogen worden dj menen dat ècn dergelijke dsbevoegdheid tot ordening op haal voor ons land zonder voor- Principieel verschilt een der bevoegdheid echter niet met ibeeld de mogelijkheden die de atebesturen zijn gegeven, auto- I voor de verkoop van voorbe- ""^tiddelcn uit de buurt van kerken folen te weren. Wij herinneren ;t.at de AR-fractie destijds deze i'idheid van de overheid, investe- (1Jop hun vestigingsplaatsen te se tt, hartelijk heeft gesteund, e' it het erom of bepaalde investe- in een gebied waarin het milieu leefbaarheid van miljoenen reeds te zeer worden be- mogen worden geweerd om rdere verzieking van het gescha- |e voorkomen. Het behoort tot btsbediening van de overheid jh deze zorg aan te trekken. investeringen van een dergelijk :uk is natuurlijk in het geding eigen verantwoordelijkheid van 'Jrende ondernemers niet te zeer verdrukking komt. Maar min- Vven belangrijk is de mate waar- leefomstandigheden van mens, n dier al aangetast moeten wor- acht. Minister Lubbers en drs. s en zijn het erover eens dat er lijnmond al van een dergelijke g kan worden gesproken en trom in dat gebied een vergun- itelsel niet kan worden gemist. voor het randstad-gebied bui- Rijnmond ook geldt is voor mi- Lubbers blijkbaar een vast- feit, maar voor de heer Schou- een vraag. Het is een menings- I van vooral praktische aard, er men beter een praktische ie kan voeren dan doctrines zif'cr elkaar te plaatsen. Hgering is daarmee begonnen gle SIR voor de stellen als een >i|begin van een algemene toet en investeringen aan hun beteke- '?br de samenleving. Daarachter ^ïenig socialistisch stokpaardje (i vermoed. De heer Schouten pe handschoen opgenomen door fenovcr zijn 'christelijke visie' ,ie souvereiniteit van de onder- «verantwoordelijkheid te plaat- i.tuiden niet willen pleiten voor iologisering van een politieke Maar daarbij moet de ide. praktische kant van de ;pjtic in de randstad niet al te de achtergrond komen. 5 (Reuter) Nigeria heeft als iende Afrikaanse staat de be- 11 igen met Israël verbroken. In egeringsverklaring wordt deze erklaard als protest tegen Is- infiltratie op de westelijke oe- n het Suez-kanaal. Eerder deze had Algerije Nigeria bekriti- omdat het weigerde de Arabie- tief te steunen. De 'man met de kikkerogen' ('De Roo') in gesprek met een lid van de Rode Jeugd, Danny Mulder. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Spannen BVD en politie samen tegen leden van de rode jeugd? Heeft de BVD 'plaatsvervangers' ingehuurd om op kritieke momenten het publiek en zelfs rechters op een dwaal spoor te brengen over vermeende activiteiten van de Binnenlandse eiligheids Dienst? Die vragen zullen vandaag voor het gerechtshof in Den Bosch ter sprake komen bij de voortzetting van het pro ces tegen het rode jeugd-lid Luciën Van H. uit Eindhoven. Luciën werd begin dit jaar door de rechtbank tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld omdat zijn vingeraf drukken voorkwamen op een zakje poedersuiker, dat in combinatie met andere artikelen voor de fabricage van een vervaarlijke bom zou kunnen dienen. Het feit dat Luciën lid is van de Rode Jeugd was voor de officier van justitie mr. J. Peynenburg, reden aan te nemen dat Luciën de poeder suiker inderdaad voor het maken van een bom in zijn bezit had. Vandaar die drie jaar. Op 13 september diemie zijn zaak in hoger beroep. Toen bleek een aantal belangrijke getuigen, die licht konden brengen in de duistere affaire, op va kantie of zoek. Zoek was de BVD-er die schuil ging onder het even opzich tig als amateuristisch gevonden pseu doniem J. de Roo (Rode Jeugd), die voor het gerechtshof is omschreven als 'de man met de kikkerogen'. Wekenlang en onder betaling van flinke sommen gelds, papte hij aan met het Rode Jeugd-lid Danny Mul ders, die hem moest helpen een be wijsstuk te vinden om de als gevaar lijk geachte rode jeugd-secretaris van de afdeling Breda, Evert van de Berg, achter slot en grendel te brengen. Danny mochl in de enerverende jacht op Van de Berg van de BVD-ambte- naar zelfs een pistool in Antwerpen kopen. Dat zou compleet met vinger afdrukken van Evert, tenslotte aan De Roo worden overhandigd. Maar in de slotfase van het BVD-spel. ontpopte Danny zich als dubbelspion en reikte De Roo in plaats van het al les onthullende pistool, een bundeltje papieren zakdoekjes (voor het bloe- ADVERTENTIE) Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Emmen Enschedé Gorinchem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden- Meppel Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardingen vy den). In plaats van De Roo, die op de zitting van 13 september was gedag vaard als eigenaar van de Opel met het kenteken 45-05-AM (de auto waarmee de BVD-er zijn bijeenkomsten met Danny placht te bezoeken) verscheen voor het gerechtshof een volgens zijn zeggen niets vermoedende en niets wetende Haarlemse programmeur, ge naamd D. W. Jager. Hij verklaarde zich eigenaar van de auto met het be wuste kenteken en gaf als adres op: Roemer Visserstraat 183 in Haarlem. Op dat adres hadden Rode Jeugd-le- den via een buurtonderzoek ook de pseudo-De Roo weten thuis te bren gen. De verwarring van het gerechtshof was dan ook groot. De heer Jager zei 'de man met de kikkerogen' niet te kennen. Vandaar dat vandaag in elk geval ter sprake zal komen de vraag of de BVD zich bedient van auto's met kentekens, die op naam staan van onschuldige Nederlanders. Maar intussen zijn de mysteries om De Roo vergroot. Want de man zou wel degelijk in het pand Roemer Vis serstraat 183 wonen, samen met de fa milie Jager. De omstreden woning staat op naam van de weduwe me vrouw Consent, die hoofdbewoonster is. Daarnaast heeft zij een aantal ver trekken onderverhuurd. In één daar van zou De Roo wonen. Maar het huis staat niet op zijn naam, net zo min als de auto op zijn naam staat en zijn identiteit bekend is. Misschien dat het gerechtshof er van daag allemaal achter komt. Want het ondersteunde op 13 september de eis van de raadsman van Luciën, mr. P. H. Bakker Schut, dat De Roo moest worden opgespoord. Hij is dan ook voor vandaag opnieuw gedagvaard, zo vertelde gisteren de procureur-gene raal, mr. C. H. Nuis. Ook gedagvaard is het hoofd van de BVD, drs A. Kuiper. Zijn dagvaar ding was de vorige keer onbestelbaar teruggekomen. Dat is deze keer niet het geval. Wat zal hij gaan zeggen is overigens al bekend: Danny Mulder heeft geen geld van de BVD gekregen om het pistool te kopen, Danny Mul der heeft geen forse onkostenvergoe dingen voor zijn medewerking aan de BVD gekregen, hem is ook nooit door de betrokken BVD-agent gezegd: 'Evert van den Berg moet gepakt wor den'. Datzelfde is namelijk ook al een keer de minister van binnenlandse za ken, prof. De Gaay Fortman ontkend en deze informatie was hem ingefluis terd door het hoofd van de BVD, drs. Kuiper. Met vakantie waren bij een deel een van de hoger beroepszaken tegen Lu ciën van H. de Eindhovense politie commissaris C. Vringer en de Bredase politieagent J. van Dongen. 'De twee de keer al dit jaar', merkte Bakker Schut toen spottend op. Beide politie medewerkers hebben contact met De Roo gehad en kunnen beiden het ver haal van Danny Mulder voor een deel bevestigen of ontkennen. Voor van daag staan ze weer op het programma en het hof zal niet opnieuw genoegen nemen met vakantie-excuses, zo heeft de president op 13 september laten weten. En zo zal vandaag het BVD- spionagespel worden voortgezet. Over igens zit Luciën van H. bijna een jaar in de gevangenis en acht hij zich zo als hij al eerder zei onschuldig. Van onze weerkundige medewerker Altijd wanneer de bladeren vallen, zwelt het koor van profeten, die voor zich zien, hoe komende winter wordt, aan. In het ene geval is het de royale oogst aan eikels en beukenootjes die deze mensen helderziendheid ver schaft, een andere keer wordt gelet op de kastanjes of, zoals dit jaar, op de overvloedige oogst aan braambes sen. Onveranderlijk luidt de voor spelling dat er een strenge winter komt. Een Brabander gaat zelfs zover, dat hij voor volgend jaar al een da- turn noemt, waarop de Elfstedentocht verreden zal worden. Het zal ons be nieuwen of deze man even goed kan gokken als zijn illustere voorganger: kapper Flink in Hengelo. In de stren ge winter van 1963 raadde hij goed (18 januari) en hij was op slag een beroemd man. Een landelijk dagblad blies het vuurtje wat verder aan en korte tijd later kon kapper Flink een boekje op de markt brengen, waarin haarfijn het vakantieweer in Europa werd voorspeld. Daarna is het stil ge worden rondom Flink, maar profeet Pruiksma in Boxum (Fr.) gaat stug door. Deze nuchtere Fries houdt niet van kretologie. Hij geeft zijn seizoen voorspellingen nog enigszins een basis in de vorm van de onweersfrekwentie in de voorafgaande herfst. Vandaar dat Pruiksma pas begin december met een prognose op de proppen komt. De officiële weerdiensten huiveren voor dit soort weerwichela'rij. Wie zich bewust is van de zeer grote ge compliceerdheid van het atmosferisch weeergebeuren, wordt trouwens van zelf wel bescheidener. De bescheiden bijdrage van uw weer man in deze beperkt zich tot het signa leren van de gemiddelde luchtdruk van 1 tot en met 23 oktober 1973 ten zuiden van IJsland op 63 graden N.B., 20 gr. W.L. De waarde bedraagt 1016 millibar tegen normaal 1002,5 mb. Een statistisch onderzoek over de jaren 1874-1895 en 1939-1963 leerde dat bij een gemiddelde IJslandse oktober- Weerrapporten van gisteravond 19 uur max. neersl. temp. 7-19 u luchtdruk tussen 1010 m 1016 mb. daarna vijf winters streng uitvielen, die van 1880, 1895, 1942, 1947 en 1956: twee koud, twee normaal, twee zacht en één zeer zacht (1961). Hieruit spreekt toch wel enige voorkeur voor sneeuw en ijs. Verder willen we niet gaan, het eindcijfer is trouwens nog niet bekend. En wat het actuele weer betreft Lang leve het Europese hogedrul(ge bied. dat doorgaat met de presentatie van mooi vrij zacht weer, ook tijdens het komende weekeinde. IIOOG WATER 27 oktober 1973. Vissingen 2 12-14.29: Hanngvlietsluizen 3.59-16 15; Rot terdam 5 10-17.10; Scheveningen 3.31-15.47; Uitluiden4.04-16.54 Den Helder 8.30- 20.49; Harlingen in.31-22.58: Delfzijl 0.18-12.28. Amsterdam licht bew. 13 0 De Bilt zwaar bew. 13 0 Deelen zwaar bew. 12 0 Eel de mist 13 0 Eindhoven licht bew. 13 0 Den Helder licht bew. Luchth. Rtd. zwaar bew. 12 0 Twente zwaar bew. 12 0 Vlissingen onbew. 12 0 Zd. Limburg onbew. 13 0 Aberdeen zwaar bew. 14 0 Athene zwaar bew. 16 0 Barcelona licht bew. 17 0 Berlijn geheel bew. 8 0 Bordeaux onbew. 15 0 Brussel licht bew. 12 0 Helsinki motregen 7 2 Innsbrtick onbew. 7 0 Kopenhagen geheel bew. 10 0 Londen half bew. 15 0 Luxemburg onbew. 9 0 Madrid onbew. 19 0 Malaga licht bew. 22 0 Mallorca onbew. 20 0 Nice onbew. 19 0 Oslo onbew. 14 0 Parijs onbew. 13 0 Rome onbew. 16 0 Split onbew. 13 0 Stockholm onbew. 11 0 Wenen onbew. 5 0 Casa Blanca licht bew. 25 0 Istanboel regen 20 0.1 Las Palmas onbew. 26 0 New York licht bew. Tunis onweer 18 33 SNEE UW onder redactie vari loessmil Zo'n week geleden hebben we ons in deze hoek suf gepiekerd over de oorzaak van het wonderlijke ver schijnsel, dat verreweg de meeste aardige 'laatste stellingen' door Utrechtse promovendi bedacht zijn. Tweemaal zoveel Utrechtse als (ge meentelijke) Amsterdamse staan er in Aad van der Toorns boekje 'Peyton Place dient op de lijst van soft drugs te worden geplaatst', waarin een paar honderd stellin gen verzameld zijn. De heer Van der Toorn kan het zelf ook niet uitleggen. 'Ik heb het me pas ach teraf gerealiseerd. Vijf zesdui zend stellingen heb ik doorgewor steld; daar heb ik er tegen de ne gentienhonderd uit geselecteerd en toen ik dat nog een keer deed ble- ven er elfhonderd over, icaaruit de uitgever uiteindelijk nog eens een keus deed. Dat er zo opvallend veel méér Utrechtse overbleven, daar is gewoon geen verklaring voor.' Een moeizaam snuffelwerkje, dat selecteren, vooral doordat 'niet één universiteit een systematische ver zameling van de stellingenbladen heeft aangelegd'. En een hoop aar dige uitspraken kon de samenstel ler zó al laten vallen, omdat de naam van de gepromoveerde er niet eens bij stond. Nog veel meer ónaardige trouwens, want de heer Van der Toorn is er wel achter dat misschien één op de tien wat gevoel voor humor heeft. 'Mensen van technische en vooral economi sche studierichtingen zijn gewoon niet tot een lachje te bewegen.' Eigenlijk verbazingwekkend dat de heer Van der Toorn zelf nog niet achter het 'Utrechtse fenomeen' ge komen was. Hij is een onvermoei baar uitvinder van wat je zou kun nen noemen 'dienstbetoon aan het grote publiek'. Dat strookt wel zo'n beetje met zijn functie hij is adjunct-inspecteur bij de centra le directie van de PTT, hoofddirec tie geldiensten en het komt mooi uit dat zijn iverk eigenlijk gelijk zijn hobby is ('ik krijg ge noeg vrijheid om af en toe zijweg getjes in te slaan'). Twintig oc trooien ('meestal met anderen sa men') heeft hij zich al verworven en in het buitenland ook nog eens een stuk of wat. 'Het is een stuk van mijn werk te denken over din gen die in het belang van het pu bliek zijn. We zijn hier trouwens bijzonder service-minded, van hoog tot laag,' zegt hij enthousiast. Het moeilijkst uit te vinden zijn de meest eenvoudige dingen, zegt de heer Van der Toorn, die onder meer het 'antwoordnummer' op zijn naam heeft staan: een lege enve loppe, zonder postzegel aan een 'antwoordnummer' te versturen. Nu een postzegel niet meer hoeft, blijken er driemaal zoveel mensen te reageren. Dat antwoordnummer teas een wereldprimeur. In ons land zijn er al ruim zestienduizend in gebruik, de Amerikanen doen er lyrisch over, maar beginnen er maar niet mee, de Duitsers ook niet, maar Engeland en België werken er al een poosje mee en Is raël begint binnenkort. De uitvin der is er trots op dat zijn 'ant- dÉL».OE, BEWOLKING MAX. TEMP. 10 MIN. TE MP. WINDRICHTING Wat doen winkelenae mannen en vrouwen als ze voor de deur van de winkel door iemand worden aangesproken die zegt dat ze een bepaald artikel uit een bepaald land daar niet moeten kopen? Lek ker toch doen, antwoordde 42 pro cent aan het NIPO, dat eens wilde onderzoeken wat zo'n boycot-actie uithaalt. Nu moeten we daar on middellijk aan toevoegen, dat vrou wen iets minder geneigd zijn dwars tegen de draad in te gaan: het was welgeteld 45 procent van de mannen die dat antwoord gaf en 39 procent van de ondervraagde vrouwen. Iets gematigder zijn de mensen die wel naar binnen gaan, maar dat bewuste artikel dan maar niet ko pen. Iets minder mensen zijn dat trouwens ook: 29 procent, waarbij weer de vrouwen wat positiever te genover de demonstranten blijken te staan. Er zijn ook mensen die zo onder de indruk zijn van zo'n actie, dat ze rechtsomkeert maken en naar een andere winkel gaan. Dat lijken er maar weinig tegeno ver al die anderen tien procent maar stel dat er duizend men sen worden aangesproken, dan raakt de winkelier toch honderd klanten kwijt. Conclusie van het NIPO: demon stranten voor de deur kunnen de winkelier klanten kosten, maar van de weeromstuit zouden ze ook juist het kopen van het omstreden artikel kunnen bevorderen. De heer Van der Toorn: 'het meest eenvoudige is het moeilijkst oni uit te vinden' (zie ook 'de uitvin der van dienstbetoon'). woordnummer' in het laatste sup plement van de dikke Van Dale is opgenomen. En intussen is hij be zig met een 'logisch vervolg', dat het bonnetje uitknippen uit kran ten en tijdschriften overbodig maakt, óók zo'n drempel voor het publiek. Hij is er van overtuigd dat zijn systeem de adverteerder èn het blad ten goede Jtomt, maar dat ziet nog niet iedereen in. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie delen samen de on-eer aan de top te staan van het lijstje wapen leveranciers, opgesteld door het Amerikaanse bureau voor ontwape ning en toezicht op de bewapening in Washington. De studie die aan het lijstje vooraf ging, bestrijkt tien jaar. In die periode exporteer de de V.S. voor 22,7 miljard dollar aan oorlogstuig, de Sowjet-Unie voor 'maar' 14,7 miljard. Dat ver schil wordt schielijk goedgemaakt met deze cijfers: de Russen lever den alleen al voor een bedrag van 827 miljoen dollar wapens aan Cu ba, meer dan de wapenverkoop van de Amerikanen aan éénentwintig Latijns-Amerikaanse landen samen. Van die 22,7 miljard Amerikaanse leveranties was ruim een kwart be stemd voor Zuid-Vietnam, onge veer drie keer zoveel als wat de Russen naar Hanoi stuurden. Op het vierenvijftig wapenleveran ciers tellende lijstje van het Ame rikaanse bureau staan verder neu trale landen ais Zweden en Zwit serland, maar ook ontwikkelings landen, zoals Algerije en Pakistan. Op twee na doen alle landen op het lijstje zowel aan ver- als aan koop en sommige betrekken hun wapens van Amerika èn Rusland. Dat geldt bijvoorbeeld voor India, Pakistan, Indonesië, Perzië, Irak. Libanon. Cambodja, Finland en Joegoslavië. De Oegandese president Idi Amin die de Arabieren de afgelopen weken ettelijke malen verzekerde dat zijn troepen onderweg waren naar het Syrische front, hoewel daar nog altijd geen enkele Oegan- dees is gearriveerd heeft alweer een opzienbarende mededeling ge daan: hij zegt een visioen gehad te hebben, 'waarin God mij opdroeg de landen in het Midden-Oosten te telegraferen onmiddellijk op te houden met vechten'. Amin vertel de een enorme menigte toehoor ders, in de hoofdstad Kampala bij een om de Dag van de Verenigde Naties te vieren, dat hij al aan het visioen gehoorzaamd had. Hij had telegrammen gestuurd naard secre taris-generaal Kurt Waldheim van de .V.N., naar Israëls premier Gol- da Meir en naar alle Arabische lei ders. 'Ik heb Gods boodschap aan hen overgebracht', zei Amin, die ten bewijze een afschrift van zo'n telegram voorlas, waarin hij op een onmiddellijk staakt-het vuren aandrong en op terugtrekking van de Israëli's 'uit al het land dat ze van Arabische staten afgenomen hebben'. President Amin heeft, zei hij, al eerder van dit soort gezichten ge had. Precies zo'n directe boodschap kreeg hij vorig jaar, juist voordat hij alle Aziaten beval zijn land te verlaten. Hij beweerde sinds 1952 aan de lopende band visioenen ge had te hebben, die allemaal toe komstige gebeurtenissen voorspel den. inclusief eentje waarin hij vernam dat hij president van Oe ganda zou worden. 't Is maar een idee, maar zou je de bloemen niet aan de buitenkant hou,den?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7