UW Bonn rechtstreeks in conflict met Washington i BOOT Maximum gevraagd in prijscompensatie Zondag nog autorijden In deze krant Den Uyl: excuses voor te laat komen Verhuur van gelegenheidskleding MODEHUIS SL00S Militairen geven zich over Geen troepen van grote mogendheden naar Midden-Oosten V-raad akkoord over vredesmacht Drie doden bij frontale botsing krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 176 IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING (straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274. t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Stille Rijn 11, Lelden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De netelige positie waarin de Egypti sche strijdkrachten zich bevinden, houdt verband met de rechtstreekse confrontatie die gisteren tussen de VS en de Sowjet-Unie dreigde. Egyptische militairen in de Sinai zouden zich bij duizenden overgeven, terwijl ook op de westelijke Suezkanaaloever massaal krijgsgevangenen worden gemaakt. Op de weg naar Suez (links) geven twee Egyptenaren zich over, terwijl elders op de westelijke oever tientallen krijgsgevangenen door Israëli's worden afgevoerd, (rechts). (>NN, NEW YORK (AP, AFP, puter, UPI) West-Duitsland eeft de VS verboden via Ameri- kanse bases in de Bondsrepubliek apens naar Israël te sturen. De festduitsc regering heeft gepro- jsteerd tegen het doorbreken van por Bonn uitgevaardigde embar- Dit heeft het Westduitse minis- jrie van buitenlandse zaken in bun gisteren bekendgemaakt, et Amerikaanse dagblad The New ork Times heeft bericht dat de S gedwongen zijn geweest via be- lorradingstoestellen transport- iegtuigen met wapens in de jcht van brandstof te voorzien en tegdekschepen te hanteren onulat In aantal NAVO-lidstaten hebben weigerd Amerikaanse vliegtuigen rlof te geven te landen toen zij fet wapens op weg waren naar Is- jël. Spanje, Italië, Griekenland en ïrkijc hadden de Amerikaanse festellen verboden te landen uit ees dat de Arabische landen de lekraan naar deze landen zou phtdraaien, aldus de New York mes. Volgens het blad wilden al- fen Portugal en in iets mindere (te West-Duitsland met de Ame- tanen samenwerken, k liet Westduitse verbod via in land Amerikaanse wapens &r Israël te sturen zou verband houden met de vrees dat de Arabi sche olieëxport wordt stopgezet. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn verklaarde gisteren dat al twee Israëlische schepen met Ame rikaans oorlogsnjatericel uit Bre merhaven naar Haifa waren ver trokken. Gisteren was een derde schip uit Israël aangekomen, maar Bonn had de VS gevraagd dit schip geen lading mee te geven. 'Wij nemen aan dat het nu ook niet zal gebeuren', aldus de woord voerder. West-Duitsland heeft in het con flict in het Midden-Oosten een neutrale positie ingenomen. Vol gens waarnemers is met het West duitse verbod het begin gemaakt met een geheel nieuwe verhouding van Bonn jegens Washington. West-Duitsland heeft in het verle den steeds een krachtige pro-Ame rikaanse politiek gevoerd. Het Westduitse optreden nu zou een eerste teken kunnen zijn van een politiek van afzijdigheid bij een ernstig conflict tussen de VS en de Sowjet-Unie. Het wordt niet uitge sloten geacht dat dit ook de offici ële politiek van alle EEG-landen zal worden, zodra de Amerikaans-Rus sische spanningen toenemen. Iroog bog weer met wolkenvelden, tewisseld door opklaringen, lakke tot matige, zuidwestelij- j wind en maximum-tempera ren ongeveer 14 graden Cel- >RGEN EN OVERMORGEN: Ij zacht en rustig weer. Plaat- ijk mist. irgen zon op: 07.25 onder: 17.22 maan op: '09.10 onder: 17.31 isidic voor ie-projecten ADVERTENTIE ORGELS-PIANO'S KOOP RECHTSTREEKS UW ORGEL OF PIANO IN BODEGRAVEN Centrum van fabrikage import en verkoop Alle vooraanstaande orgel- en pianomerken (keuze uit meer dan 20 wereldmerken) vindt u bijéén in de centrale toonzalen .cfAtlNCi"»5'01'"5- RnnFCR&VFM TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 betalingsspreiding inruilen franco levering v: landelijke service-dienst enzovoort Zogezegd MOSKOU VERMUOT CRISIS NEW YORK, WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft zich gisteren akkoord verklaard met liet statio neren van een vredesmacht in het Midden-Oosten, zonder Ameri kaanse of Russische contingenten of eenheden van andere grote mogendheden. Moskou maakte daarmee een einde aan ernstige span ningen die gisteren waren gerezen over de vraag of de Sowjet-Unie eenzijdig troepen naar het Midden-Oosten zou sturen. De VS hadden gisteren uit voorzorg hun troepen in staat van alarm ge bracht. Minister Kissinger sprak van een 'verontrustende wending'. De Amerikaanse senator Henry Jackson vergeleek de ontwikkelingen zelfs met de Cuba-crisis van 1962 en president Nixon had zijn aangekondigde pers conferentie afgelast. In de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties is gisteren met 14 tegen nul stemmen besloten een vredesmacht naar het Midden-Oosten te sturen, waarvan de troepen van de vijf grote mogendheden (de VS, de Sowjet-Unie. China. Frankrijk en Engeland) geen deel zullen uitmaken. China onthield zich opnieuw van stemming. Met het aannemen van de resolutie, die door acht niet-gebonden landen was ingediend, werd de dreiging van een rechtstreekse confrontatie tussen de VS en de Sowjet-Unie afgewend. Aanleiding tot de spanningen waren berichten dat de Sowjet-Unie op ver zoek van president Sadat van Egypte troepen naar het Midden-Oosten zou sturen om op de naleving van het be stand toe te zien. De Amerikaanse se nator Henry Jackson deelde gisteren mee dat Moskou Washington een 'gro ve nota' had overhandigd, waarin werd gewaarschuwd dat de Sowjet- Unie eenzijdig troepen naar het Mid den-Oosten zou zenden als de VS zich niet bij een vredesmacht in dit gebied zouden aansluiten. Uit Caïro kwam het bericht dat Moskou met troepen- zendingen had ingestemd en er deden reeds geruchten de ronde dat al Rus sische troepen waren aangekomen. Een hoge Egyptische functionaris, die NEW YORK (Reuter) Secretaris generaal Kurt Waldheim van de VN heeft in de Veiligheidsraad verklaard dat hij van plan is ongeveer 900 leden van het VN-vredeskorps op Cyprus naar het Midden-Oosten te sturen. Volgens de laatste berichten overwe gen de VS het gisteren uitgevaardigde alarm voor hun troepen op te heffen. Dit zou geleidelijk, onderdeel voor on derdeel, gebeuren, nu de dreigende crisis tussen de VS en dc Sowjet-Unie is afgewend. hiernaar werd gevraagd, weigerde commentaar. Door de VS werd op de meldingen ge reageerd door de Amerikaanse troe pen, met inbegrip van bemanningen van kern bommenwerpers e n kernon derzeeboten, overai in de wereld in staaf! van alarm te brengen. Moskou werd gewaarschuwd geen troepen naar het Midden-Oosten te sturen. Mi nister van buitenlandse zaken Henry Kissinger verklaarde op een perscon ferentie dat 'het uitgesloten is dat de strijdkrachten van de grote mogend heden in dat gebied zouden worden ingezet' om op het bestand toe te zien. Hij voegde eraan toe vierkant te gen het eenzijdig zenden van troepen door een bepaald land te zijn 'in wel ke vermomming dan ook'. 'Geen van de legitieme posities van de Sowjet- Unie' in het Midden-Oosten worden bedreigd, aldus Kissinger. De onzeker heid over de Russische bedoelingen had president Nixon ertoe gebracht 'om bevel te geven tot zekere voor zorgsmaatregelen van de zijde van de VS', zo' vervolgde hij. De resolutie, die gisteren in de V- raad is aangenomen en die deelname van grote mogendheden aan een Zie verder pagina 9, 5e kolom AMSTERDAM Zeker aanstaande zondag zullen er nog auto's mogen rij den. Ook al mocht de regering beslui ten tot het instellen van een autoloze zondag, dan nog kan deze maatregel niet overmorgen ingaan. De proble men zijn te groot om ze binnen een paar dagen op te lossen. Overigens heeft gisteren ook Omman de olie kraan naar Nederland dichtgedraaid. De stappen die de regering gaat on dernemen na het nu bijna volledige Arabische olie-embargo zijn afhanke lijk van het overleg van westelijke in dustriële landen dat vandaag in Parijs wordt voortgezet. Zie ook dc financieel economische pa gina. Binnenland Minister lijdt nederlaag Kranenburg blijft Zaak 'BVD-spionneiT Buitenland Gevangenen in Columbia Kerk Synode over verontrusting.. Potter contra Feddema Sport Amerikaanse militairen, die wegens de situatie in het Midden-Oosten in staat van paraatheid zijn gebracht, werden gisteren op vele plaatsen gepakt en gezakt aangetroffen. Abebe Bikila overleden Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton 13 dent Nixon (rechts), minister Henry Kissinger (links) en de stafchef van Vitte Huis, generaal Alexander Haig (achtergrond) hebben gisteren uit- g overleg gepleegd over de situatie in het Midden-Oosten DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Vondeling in bescherming genomen. Eergisteren begon de vergadering een half uur te laat, omdat het presidium van de Kamer werd op gehouden door een lunch met de Italiaanse president. De heer De Ruiter toonde zich hierover in het openbaar aan het begin van de Kamervergadering nijdig over. Voorzitter Vondeling had eergisteren tegen het verwijt van zijn partij genoot geen verweer. Maar gisteren kon hij een brief van premier Den Uyl voorlezen, waarin deze zijn verontschuldigingen aanbood voor het ongerief, dat de Kamer had moeten ondergaan. Oorzaak van alles was het in de war lopen van het tijdschema van president Leone van Italië. WASPIK Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's in het Brabantse Waspik (bij Breda) zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen en werd een vierde zeer ernstig gewond. De auto van de 26-jarige P. van Kamp uit Waspik botste op de auto van de heer en mevrouw Sneep (resp. .75 en 72 jaar oud) uit Dongen (N.B.). De beide bestuurders en mevrouw Sneep verloren het leven. Een passagier van de heer Vari Kamp werd zeer ernstig gewond. Onderhandelingsobjeet vakbonden noteer als nieuwe abonnee Ik geloof dat int de toekomst meeï' ondernemingen failliet zul len gaan omdat ze hun personeel en de natuur verwaarlozen, dan omdat ze hun aandeelhouders ver waarlozen. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam.- Adres: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met ehveloppen O pletine schaaltje (flessen onderzetter) C handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden ju niets zeggen? Prof. dr. B. Goudzwaard op studiedag NCVB Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie vakcen trales hebben tijdens de onder handelingen met de werkgevers in de stichting van de arbeid over het centraal akkoord 1974 de mo gelijkheid opengelaten van een maximum in de prijscompensatie. Bedoeld wordt een volledige compen satie tot een inkomen van 35.000 gul den, een compensatie van de helft voor inkomens tussen de 35.000 en 45.000 en een kwart van 45 tot 60.000. Daarboven zou dan geen compensatie meer mogen worden toegekend. Dé vakcentrales hanteren dit maxi mum (in het voorjaar tijdens het ar beidsconflict een steen des aanstoots voor de werkgevers) voorlopig nog als een onderhandelingsobject. Of het een harde eis wordt hangt af van de reac tie van de werkgevers op de voorstel len die de vakcentrales begin deze week hebben gedaan, nl. een loonstij- ging van 2.5 procent en een minimale prijscompensatie van 160 gulden per procent prijsstijging. Om deze laatste tegemoetkoming aan de lager betaal den mogelijk te maken moet de prijs compensatie van de inkomens boven de 35.000 gulden worden afgeremd. Werkgevers en werknemers vergade ren vandaag in de commissie-Bavinck (een werkgroep van de stichting van dc arbeid) opnieuw over het Centraal Akko'ord. Verwacht wordt dat de werkgevers in een voorlopige reactie de voorstellén van de vakcentrales niet al te scherp zullen aanvallen. Het grote struikelblok vormt voor hen het strakke prijsbeleid dat de regering voert. Vermoedelijk zal deze opstel ling van de werkgevers uitmonden in een weigering zich vast te leggen op een percentage waarbinnen de prijs stijgingen volgend jaar zullen moeten blijven. Dan is er bovendien nog de moeilijke positie van enkele bedrijfstakken (waaronder het midden- en kleinbe drijf). waarin weinig of geen hoger betaalden werken en waarvoor de eis van een minimumcompensatie van 160 gulden per procent prijsstijging zwaar aan zal komen. De optrekking van het jeugdloon tot het minimumloon, zoals de regering heeft voorgesteld zal dc loonkostenstijging in deze bedrijfstak ken nog verder doen toenemen. RITA 'Mijn poes zit bovenin de boom en wilt u ook die vijl kersen mee naar beneden brengen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1