anongebulder in e Sinai ebt w Aanklager Archie Cox werd Nixon kennelijk te lastig •aël voelt zich overwinnaar 'Stand Resoluties van Veiligheidsraad Libië hekelt bestand, VS, Moskou, Egypte en Syrië Overstromingen teisteren Spanje Zwitser ontvoerd in Argentinië Inval in pand van Zweeds tijdschrift Argentijnse kapers geven zich over EEG-landen één bij olieboycot tegen Nederland Utic :Wl4jRTET DINSDAG 23 OKTOBER 1973 BUITENLAND T7/K9 [V, GAÜRO, DAMASCUS, -AMMAN (Reuter, UPI, AiP, AFP, DM) Israël voelde zich als aar toen liet bestand aan het Suezkanaal was ingegaan en het kanongebulder langzaam leek ben. de westelijke zijde van het ar Israëlische troepen een epenmacht op Egyptisch d heeft, werd nog gescho- let Syrische front, waar de Damascus nog geen op gegeven, de strijd te be- veroverden de Israëli's de belangrijke berg Hermon, hele Libanees-Syrlsch-Israë- sgebied domineert, ier na het ingaan van het het Egyptische front Igens een Israëlische mili- spondent de strijd nog in eid voort Maar zoals in e oorlog zou het ook nu lige tijd duren, voordat het oiren-bevel tot alle eenhe- jn doorgedrongen, zo werd Aan het centrale front aan de oostelijke oever ezkanaal, waren de kanon- zwijgen gebracht rijd ad in na wat wel een dag lste gevechten uit de 17- log kan zijn geweest. Alle iden gisteren nog hun ui- om zo gunstig mogelijke bereiken met het oog op ondigde onderhandelingen •edesregeling. Uit de leger- lon worden opgemaakt dat de partijen alles op alles ël voerde een bliksemactie le Syriërs op de berg Her- meldde dat zijn troepen in varen gegaan. Egypte en Is- en beide zware strijd over front. einde van de middag meid- Israëlische officieren dat nacht op de westelijke oe- Suezkanaal de wegen van Suez naar Cairo beheerste, et Egyptische leger op de lever van het kanaal twee aanvoerlijnen moesten lgens Israël is dit front in 40 km diep en loopt het ips van de weg Ismailia- et Grote Bittermeer tot de Djebel Djonifa, niet rt, Tawfik. een uur voor het staakt- dat hevig werd gevochten e bruggehoofden, die de ïadden gevestigd. Het zou neer dan 'bruggehoofden' oor Egyptische troepen om- den zijn. In de Sinai (aan le zijde van het Suezka- let Egyptische front 15 tot TEL AVIV (Reuter, AP) Israël heeft in een legercommuniqué, dat ruim drie uur na het ingaan van het bestand is verstrekt, verklaard dat Egyptische strijdkrachten het bestand hebben geschonden door op verschil lende punten aan het Suezkanaal-front met beschietingen door te gaan. manier'. Er werden ook gisteren nog Russische SAM-raketten op de Israëli sche vliegtuigen afgevuurd. De meeste pilotenwi sten ze echter te ontduiken. Tel Aviv, Israëls grootste stad, nam het nieuws van het staken van het vu ren aan het Egyptische front kalm op. Evenals op de dag van het uitbreken van de strijd scheen het gevoelen te overheersen van: laten we maar af wachten wat er gaat gebeuren. De verduistering in Israël zal voortr duren nu aan het Syrische front het vuren nog niet is gestaakt. Er werden dus geen feesten georganiseeerd om het bestand te vieren. Veel restau rants waren overigens gesloten omdat veel personeelsleden naar het front trokken. Veelvuldig werd de hoop uitgespro ken dat de bekendmaking een werke lijke vrede in het Midden-Oosten zou inluiden en dat het de laatste oorlog was van de vier die Israël in de 25 jaar van zijn bestaan beleefde. In Caïro bleven de straten evenals de afgelopen dagen in duisternis gehuld. Er was echter meer drukte waar te nemen. De reactie van de mensen op straat was die van voldoening, ge mengd met wantrouwen. De voldoe ning overheerste met name bij de la gere klassen die in moettlijke levens omstandigheden leven. Wat zullen de super-mogen dhed en doen? Hoe zal Israël reageren? Wan neer zal het de Sinaï verlaten? Dat zijn de vragen, die men zich thans in Caïro stelt in afwachting van de we ken die komen en die mogelijk een antwoord zullen geven. Lessen N u de wapenstilstand in het Midden- Oosten van kracht is geworden, kun nen de generaals in Tel Aviv, Dama scus en Caïro, maar ook in Washing ton en Moskou de conclusies trekken uit de zeventiendaagse oorlog. Israël is akkoord gegaan met een wapenstil stand alvorens het de door de gene raals genoemde doelen had bereikt, namelijk het breken van d^ *ugge- graat van de legers van L_ .ië en Egypte. Egypte heeft, ondanks de inzet van een enorme strijdmacht, op de ooste lijke oever van het Suez-kanaal, slechts een betrekkelijk kleine strook gebied op de Israëliërs heroverd. Egypte heeft voorts niet, kunnen ver hinderen dat de Israëliërs het kanaal overstaken en een bruggehoofd vorm den op de westelijke oever waarvan de juiste omvang de komende dagen zal moeten blijken. Syrië heeft na een aanvankelijke ter reinwinst weer gebied aan Israël ver loren en er zou zelfs een speerpunt van de Israëliërs op 35 kilometer van Damascus hebben gestaan of nog staan. Eén ding is zeker, de arabieren hebben ditmaal gevochten, en hard gevochten, in tegenstelling tot 1967 toen he* Egyptische leger de Sinaï werd doorgejaagd en Israël na twee dagen hard vechten de Syriërs uit de heuvels van Golan joeg. PARIJS (AP, Reuter, UPI) De Libische leider Moeammar Khad- daffi heeft zich gisteren fel ge keerd tegen het bestandsakkoord in het Midden-Oosten, de daar ge voerde strijd een 'operette-oorlog' genoemd en verklaard het oneens te zijn met president Sadat van Egypte en president Assad van Syrië. In een vraaggesprek met Eric Rou leau van het Franse dagblad Le Mon de zei Khaddaffi: 'Een bestand dat door Amerikanen en Russen is opge- Twee resoluties zijn van groot be lang bij het zoeken van een vre desregeling voor het Midden-Oos ten. De eerste werd in de nacht van zondag op maandag door de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties aangenomen. Zij ver wijst naar een eerdere resolutie van de raad, die van 1967 dateert. De tekst van de eerstgenoemde resolu tie luidt: 'De Veiligheidsraad' 1. Doet een beroep op alle partijen in de huidige strijd het vuren ge heel te staken en niet later dan twaalf uren na het moment waar op dit besluit is aanvaard, alle mi litaire activiteit te beëindigen in de posities die zij nu innemen; 2. Vraagt aan de betrokken partijen onmiddellijk na het staken van het vuren te beginnen met de uit voering van de resolutie 242 van de Veiligheidsraad, in al haar on derdelen; 3. Besluit dat onmiddellijk en gelijk tijdig met het bestand onderhande lingen tussen de betrokken partij en beginnen onder gepast toezicht, met het doel te komen tot een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Op 22 november 1967 aanvaardde de Veiligheidsraad de volgende resolutie: 'De Veiligheidsraad' 1. Bevestigt dat de verwezenlijking van de beginselen van het Hand vest van de VN de totstandkoming vereist van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden- Oosten die de toepassing van de volgende beginselen moet inhou den: a. terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten ,uit gebieden die be zet zijn tijdens het jongste con flict, b. beëindiging van alle aanspraken op oorlogvoering en alle daden van oorlogvoering, erkenning van de soevereiniteit, territoriale integri teit en politieke onafhankelijkheid van alle staten in het betrokken gebied en hun recht op het leven in vrede binnen veilige en erken de grenzen, vrij van bedreiging of daden van geweld. 2. Bevestigt de noodzakelijkheid van: a. de gegarandeerde vrijheid van scheepvaart door internationale waterwegen in het betrokken ge bied, b. het tot stand brengen rechtvaardige regeling vluchtelingenvraagstuk. een het door Jelte Rep led zijn. Israël ontkent dit Werkend zonder de spótlichten van de televisie, was Archibald Cox een figuur, die zich in de tragedie- Do? varf'vfjf3 M lome ter "p Watergate zoveel mogelijk op de achtergrond hield. Zonder veel fanfare, maar met grote hardnekkig heid leidde de hoogleraar in de rechten het speciale strafonderzoek in de affaire-Watergate. Hoeveel vorderingen hij gemaakt heeft bij het voltooien van zijn zware taak weet niemand, maar nu Nixon lifem plotseling op straat gezet heeft, ontstaat de gedachte dat Cox' onderzoek wellicht al te grondig was naar de zin van het Witte Huis. it in handen hebben. imde kort voor het van [den van het bestand 1200 kilometer Egyptisch gebied rkante kilometer Syrisch ge- ibben veroverd, terwijl het gvlakte van Golan alle stel de Syriërs had heroverd, eerste dagen van de strijd iorden opgegeven. Volgens [den parachutisten en com- leden er in de afgelopen le berg Hermon geheel te et is echter nog niet dui- |it laatste juist is. leweert, dat de felle strijd gisteren voortduurde. Nu loorde Veiligheidsraad be- nog niet in acht neemt, Israël aangenomen dat het il zal staken, maar dat het iig nog niet officieel zal idanks het feit, dat Israël gegaan met het bestand, N ok gisteren nog nieuwe re- lander de wapenen geroepen, •iisiep weer codeberichten om vrouw' en 'Rots van Ei- alleen betekenis hebben die weten, dat zij voor zijn om in dienst te wordt gemeld, dat tij- frijd in de lucht gisteren ie vliegtuigen zijn waarge- bevelhebber van een een- e westelijke oever van het zei echter, dat 'het er niet lit welk land zij kwamen: allemaal op dezelfde pagina 1 i staken bekend, maar zei sche leiders zijn bijeenge- de voorwaarden van het bestuderen. Voorts werd er contact wordt onder- 551 de Arabische koningen aiofden om meningen uit te er de Veiligheidsraad-reso- nifgyptische president Sadat twee maal met presi- anvan Syrië getelefoneerd, ejan het Syrische front troe- ingezet, heeft het bestand verworpen. In een commu- gezegd dat de Iraakse re- niet beschouwd als een nige resolutie, regeling of Jetreffende een staakt-het- bestands-akkoorden, on- gen en verzoening met Is- het verleden plaatsvonden sullen vinden in de toe- heeft ook im 1948 de wa rnet Israël nooit mgdeon- en evenmin het bestand na og van 1967. inse bevrijdingsorganisatie e gisteren bekend de reso- de Veiligheidsraad inzake te verwerpen. In een ver- rd gezegd dat de 'Palestijn- e voor de bevrijding van nd en zelfbeschikking' zal rtgezet. leeft laten weten geenszins gaan met het bestand, dat isident Khaddaffi door de ndheden is opgelegd. In Washington circuleren reeds de ge ruchten dat Cox omkoping van Nixon op het spoor is gekomen en worden de namen genoemd van Bebe Rebozo, de zeer welgestelde persoonlijke vriend van Nixon, Howard Hughes, de excentrieke miljardair en de Melkle- veranciers, die hun melkprijs moch ten verhogen, nadat ze een royale bijt drage hadden geleverd aan Nixons verkiezingsfonds. Waarom zou Nixon zo'n zware constitutionele crisis riske ren als Cox geen bedreiging voor de president vormt en als Nixons handen schoon zijn? In ieder geval is Nixon nooit gelukkig geweest met het optreden van de 61- jarige Archibald Cox ('Archie 'voor zijn vrienden). Nixon voelde er niets voor een onafhankelijke aanklager te benoemen, die de affaire-Watergate zou uitzoeken. Maar onder druk van het Congres, moest Nixon tenslotte zijn nieuwe minister van justitie, El liot Richardson, een speciale aankla ger laten uitzoeken. Cox werd door hem benaderd juist nadat hij in Ber keley een toespraak had gehouden over hoe belangrijk het is vertrouwen te hebben in de regering. 'Hoe kon ik de baan weigeren, nadat ik net zo'n rede had afgestoken?', zei hij later. De senaat en Cox zelf gingen pas ak koord met zijn benoeming, nadat hem volledige onafhankelijkheid was gega randeerd. Archie Cox (links) en Elliot Richardson. Rechtsgevoel 'Ik twijfel er in het geheel niet aan, dat ik niet onafhankelijk zal zijn', zei Cox en zijn opvatting werd gedeeld door de mensen, die de droge hoogle raar beter kenden. 'Een man van on kreukbare integriteit', 'iemand met een vurig rechtsgevoel', zo werd hij omschreven. In ieder geval behoorde hij niet tot de Nixon-clan. Hij is over tuigd Democraat en maakte in 1960 deel uit van John Kennedy's 'brain trust' in de campagne tegen Richard Nixon. Vier jaren diende hij in de re geringen van Kennedy en Johnson, maar keerde daarna terug naar de Harvard-universiteit, waar hij in de jaren veertig tegenwoordige beroemd heden had opgeleid als de nu afgetre den minister van justitie, Elliot Ri chardson, en de chef-raadgeVer van de commissie-Ervan, Samuel Dash. Wie nog mocht twijfelen aan Cox' on afhankelijkheid, werd al snel over tuigd toen Cox aan de slag ging. Hij en zijn staf vestigden zich demonstra tief buiten het ministerie van justitie in een pand aan K Street in Washing ton. Cox liet een indrukwekkend vei ligheidssysteem aanbrengen. Achter een deur, dat geen ander opschrift droeg dan 'Hier bellen', werd iedere bezoeker opgevangen door een geslo ten tv-circuit en een reeks veiligheids agenten. De raamposten schitterden van de zilverdraden van het beveili gingssysteem, dat inbraken onmoge lijk moest maken. Aanvankelijk wer den ook nog alle inkomende telefoon gesprekken afgetapt, totdat het geluid van die apparatuur Cox begon te irri teren. De nieuwe speciale aanklager recru- teerde zijn voornaamste medewerkers uit het Kennedy-kamp en bereidde zich voor op een ingewikkelde en langdurige taak. Hij wees er dikwijls op dat speciale aanklager Owen Ro berts zeven jaar nodig had om het Tea pot Dome-schandaal uit te mesten. Aan het Congres vroeg Cox een bud get van 2,8 miljoen dollar om zijn staf van 90 man en hun werkzaamhe- den te kunnen betalen. Watergate heeft een lawine van papier geprodu ceerd en Cox' staf moest zich daar snel, door heen zien te werken. 'Het is als een blinde en een dinosaurus', zei één van Cox' medewerkers. 'Totdat je de gehele dinosaurus hebt afgetast, weet je niet zeker wat je voor je hebtl De dinosaurus, die Cox moest onder zoeken, bestond niet alleen uit het doorlichten van de Watergate-affaire en het voor het gerecht slepen van de schuldigen, maar ook uit aanverwante gebieden: het verband tussen de schenking van ITT aan de Republikei nen en het afzien van gerechtelijke stappen tegen het mammoetconcern, dat de anti-trustwetten had overtre den; het uitzoeken of nog meer dan de twee tot nu toe bekende bedrijven bijdragen hebben geleverd aan Nixons verkiezingsfonds; of de zogenaamde 'vuile streken' tijdens de verkiezingen tegen de wet waren: en wat de 'lood gieters' uit het Witte Huis, die bij Ellsbergs psychiater hadden ingebro ken, nog meer op hun kerfstok had den. Toen bovendien de financiering van Nixons vHla's in opspraak kwam. maakte Cox bekend dat hij meteen zijn staf opdracht had gegeven alvast alle krantenknipsels hierover te bewa ren. Het kwam hem dadelijk op een reprimande van Nixon te staan. Al in de vroege ochtend zag men Cox naar zijn kantoor lopen en pas 'sa- vonds tegen tienen keerde hij naar huis terug. 'Ik ben van mening dat de grootste tragedie van het leven is dat er slechts 24 uur in één dag gaan', heeft de hoogleraar eens gezegd. Maar hij werkte hard. Cox stond erom be kend dat hij zowel bij tuinieren zijn hobby als in zijn werk niet bang is om diep te spitten en om vui le handen te krijgen. Zes weken eer der dan de commissie-Ervin stootte Cox op het bestaan van presidentiële geluidsbanden, die mogelijk belang rijk bewijsmateriaal bevatten. Maar het was net als bij een dinosaurus: achter de juiste omvang kwam hij niet één, twee, drie. Geluidsbanden Een getuige vertelde Cox dat hij op gevangen had dat Nixon beschikte over een geluidsopname van het ge sprek, dat hij op 15 april voerde met de later ontslagen adviseur John Dean (Dean heeft getuigd dat Nixon voortreffelijk op de hoogte was van Watergate). Cox stuurde een brief naar Deans opvolger, Buzhardt, met het verzoek voor een afschrift van het gesprek. Buzhardt antwoordde dat Cox' informant zich vergist moest hebben en dat er geen banden be staan. De president had alleen maar zijn herinneringen aan het gesprek in zijn bandrecorder gesproken. Cox vroeg daarop een afschrift van die aantekeningen, maar kreeg nooit ant woord. Later ontrafelde de commissie-Ervin het bestaan van geluidsopnamen van alle gesprekken, die Nixon gevoerd heeft. Het bleek dat Nixon een auto matisch afluistersysteem had laten aanbrengen iri het Witte Huis en dat de geluidsbanden zorgvuldig werden bewaard in een goed beveiligde kel der. Cox diende onmiddellijk een schriftelijk verzoek in voor negen ge luidsbanden, plus aanvullend materi aal, zoals memoranda en aantekenin gen. Toen Nixons botte weigering op Cox' bureau werd gedeponeerd, had de aanklager een dwangbevel al klaar. 'Kom op', zei hij tegen zijn medewer kers. Cox liep naar de rechter en begon een serie juridische schermutselingen over het uitleveren van de geluids banden een serie waaraan Nixon nu een einde heeft gemaakt door Cox een gevoelige trap onder zijn achter ste te geven. Cox wilde zich niet neer leggen bij een compromis, dat Nixon onder dekking van de vechtende Is raëli's en Arabieren had afgedwongen. Om te verhinderen dat de zaak voor gelegd zou worden aan het Hoogge rechtshof, bleek Nixon nu eindelijk bereid te zijn een samenvatting van de bandjes te verstrekken. De bejaar de Democratische senator John Sten nis zou ongelimiteerde toegang krij gen tot de banden om zich ervan te overtuigen dat de samenvatting eer lijk, volledig en juist is. De voorge stelde regeling biedt echter de moge lijkheid van manipulaties met de ge luidsbanden, zoals het wegknippen van belastende gedeeltes. Experts kunnen dergelijke kunstgrepen ont dekken, maar een bejaarde als Stennis waarschijnlijk niet. Ervins senaatscommissie aanvaardde het compromis, maar Cox niet. Hij wees erop dat hij niet alleen om de banden had gevraagd maar ook om andere belangrijke bewijsstukken. Daarop beval Nixon Cox 't compromis te aanvaarden en geen verdere stappen tegen hem te ondernemen. Cox wei gerde. Daarop beval Nixon ondermi nister Ruckelhaus om Cox te ont slaan. Ruckelhaus weigerde. Daarop ontsloeg Nixon Cox en Ruckelhaus persoonlijk. Uit protest nam Richard son ook zijn ontslag, hetgeen door Nixon aanvaard werd. Vragen De federale recherche verzegelde daarop de deuren van Cox' kantoor aan K Street Niemand kon er meer in. Cox' onderzoek is tot stilstand ge komen en het ministerie van justitie moet nu zelf het onderzoek 'met volle kracht' voortzetten. Maar het Ameri kaanse publiek, dat steeds minder ver trouwen heeft in zijn regering, zal met niets anders genoegen nemen dan een onafhankelijk onderzoek. Want het zit nu met nog meer vragen: Zijn de bandopnames gevaarlijker voor Nixon dan de nu ontstane constitutio nele crisis? Waarom heeft Nixon als hij zijn handen vrij wil hebben voor het Midden-Oosten niet ge woon de banden vrij gegeven? En waarom moesten bekwame juristen als Cox en Richardson uitgeschakeld worden? Kennelijk vreest Nixon zijn bandopnames meer dan de kans afge zet te worden. c. de garantie van de territoriale on schendbaarheid en politieke onaf hankelijkheid van iedere staat in het betrokken gebied door maatre gelen die o.m. het vestigen van ge demilitariseerde zones inhouden. 3. Vraagt de secretaris-generaal een speciale vertegenwoordiger te be noemen die in het Midden-Oosten contacten met de betrokken staten moet leggen en onderhouden ten einde een akkoord te bevorderen en behulpzaam te zijn bij pogin gen tot het bereiken van een vreedzame en aanvaarde regeling in overeenstemming met de bepa ling enen beginselen van deze re solutie. 4. Verzoekt de secretaris-generaal aan de Veiligheidsraad zo spoedig mo gelijk verslag uit te brengen over de vordering van de pogingen van de speciale afgevaardigde. MADRID (AP) In de uitgestrekte gebieden in Zuid- en Zuid-Oost Span je, die de afgelopen dagen zijn geteis terd door hevige overstromingen, is de toestand gisteren wat verbeterd. Bij de overstromingen kwamen naar schatting 350 personen om het leven, werd voor 700 miljoen dollar schade aangericht en werden twee dorpen verwoest. Functionarissen in de ergst getroffen provincies Granad en Murcia heb ben gezegd dat nog ongeveer 250 men sen worden vermist. Men vreest dat zij de dood hebben ge vonden onder de duizenden tonnen puin van vernielde huizen, rotsen en modder. De overstromingen, die afgelopen vrij dag begonnen en zich uitstrekten over een gebied van 50.000 vierkante kilo meter, zijn de hevigste in de moderne geschiedenis van Spanje. Bij de ovestromingen in het gebied rond Barcelona kwamen in 1962 welis waar 600 personen om het leven, de materiële schade was echter aanzienlijk minder. Reddingsploegen zijn nog steeds bezig met het zoeken naar de lichamen van slachtoffers onder het puin. Meer dan 15.000 mensen zijn door de overstromingen dakloos ge worden. BUENOS AIRES (UPI) Een groep gewapende mannen heeft gisteren de directeur van het Argentijnse bureau van de Zwitserse luchtvaartmaatschap pij Swissair, Kurt Schmidt, ontvoerd. Dit heeft een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij meegedeeld. 'Wij zijn wanhopig, dring alstublieft niet teveel aan op bijzonderheden', zei de woordvoerder. STOCKHOLM (Reuter) De Zweed se politie heeft gisteren een inval ge daan in het pand van het linkse Zweedse tijdschrift Folket i Bild, dat de Zweedse regering beschuldigd heeft van ongeoorloofde spionageacti- viteit. Naar verluidt heeft de politie vele documenten in de kantoren van het blad in beslag genomen. In het begin van dit jaar heeft het Zweedse tijdschrift bericht, dat een geheime Zweedse inlichtingendienst samengewerkt had met Israëlische agenten in het bespioneren van Arabi sche ambassades in Stockholm en zelfs een inbraalc in de Egyptische ambassade had bewerkstelligd. Pre mier Olof Palme zou op de hoogte ge weest zijn van de activiteit van het inlichtingenbureau, IB, geheten. Het Zweedse blad had aangekondigd deze week verdere 'eplosieve onthullingen' te zullen doen- over de IB-activiteit. LA PAX (AP) De vier guerrilla strijders die zaterdag een Argentijns verkeersvliegtuig hebben gekaapt bij een poging om naar Cuba te gaan, hebben zich gisteren aan de autoritei ten in Bolivia overgegeven en de vijf gijzelaars vrij gelaten, zo is door een radiostation bericht. Zondag hadden zij al veertig passagiers en een aantal bemanningsleden losgelaten. In het bericht van radio Panamerica- na in La Paz werd geen melding ge maakt van de toestand van de gijze laars en ook niet van de kapers. De kapers, die werden geïdentificeerd als Toepamaro-guerrillastrijders had den het toestel gedwongen te landen in de stad Yacuiba in Bolivia en had den gedreigd de gijzelaars te doden als hun geen kleiner vliegtuig ter be schikking werd gesteld om het land te verlaten. De president van Bolivia Hugo Ban- zer had geweigerd gevolg te geven aan hun eis 0"er een kleiner vliegtuig en had laten weten dat hij de guerril lastrijders papieren zou verschaffen om het land te verlaten als zij de gij zelaars vrij lieten. legd? Dat nooit De Arabieren moeten het voogdijschap van de grote mo gendheden of de Veiligheidsraad niet aanvaarden. Israël heeft alle resolu ties van de Veiligheidsraad geschon den. Waarom zouden wij dan zo ser viel zijn om voor de wil van anderen te buigen?' Khaddaffi zei dat het essentiële punt niet de bevrijding van de gebieden is die Israël in 1967 heeft veroverd, maar de bevrijding van de Palestij- nen, alle Palestijnen 'die nu onder het zionistische juk zuchten. Ik zal al leen deelnemen aan een oorlog als het doel is de usurpatoren te verjagen en de joden uit Europa terug te stu ren die sinds 1948 naar het Midden- Oosten zijn gekomen om Arabisch ge bied te koloniseren'. Op de vraag wat voor adviezen hij de presidenten van Syrië en Egypte zou willen geven, zei Khaddaffi: 'Ik heb geen adviezen te geven. Dit is mijn oorlog niet Sadat en Assad hebben hun beslissing genomen, hun plan op gesteld zonder overleg met mij te ple gen, zonder mijn toestemming te vra gen en zelfs zonder mij op de hoogte te brengen. Dit ondanks het feit dat onze landen lid zijn van een federatie, waarvan de grondwet duidelijk vereist dat over oorlog of vrede uitsluitend kan wor den beslist door een unanieme over eenkomst tussen de drie presidenten. Wij zijn het zelfs oneens over de wij ze waarop do strijd geVoerd wordt. Eerder had ik een strategisch plan in gediend. Maar hun generale staven hebben anders beslist. Ik houd tegen over alle oppositie staande dat mijn plan beter is. Zelfs als Egypte en Syrië Israël zouden verslaan kan ik mijn steun niet geven aan deze ope rette-oorlog'. In het interview zei de Libische lei der voorts dat hot bestand in het Mid den-Oosten een 'tijdbom' is, die door Amerikanen en Russen is aangeboden. Khadaffi merkte verder op dat Frank rijk meer dan 50 Mirages aan Israël heeft geleverd, sinds Parijs besloot tot een embargo op wapen leveranties aan de direct bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken landen. De leveranties waren vlak voor het uit breken van de jongste oorlog gedaan, aldus Khaddaffi. Hij leverde kritiek op Moskou omdat de Russen zoveel ophef hebben gemaakt over hun luchtbrug naar de Arabieren. 'Als hun propagandamachine niet zoveel had gepraat over de luchtbrug zouden de Amerikanen nooit Israël hebben bevoorraad', aldus Khaddaffi. Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'Met de solidariteit van de EEG-landen moet een eventue le olieboycot tegen Nederland wel op te lossen zijn'. Dit zei de voorzitter van de Europese Commissie (dage lijks bestuur) van de EEG. de Frans man Ortoli gisteren in Den Haag. 'De commissie zal in geval van een boycot voorstellen bij de Raad van Ministers van de EEG indienen om deze crisis te verhelpen', aldus de heer Ortoli, die verwachtte dat het met de boycot niet zo'n vaart zou lopen. Ortoli heeft gisteren besprekingen over de ontwikkelingen van de Euro pese Gemeenschap gevoerd met pre mier Den Uyl en minister Van der Stoel. Hij is voorts door de Koningin op Huis ten Bosch ontvangen. Het was een kennismakingsbezoek aan Ne derland. (ADVERTENTIE) Ahum, medebosgenoten, vriendendieren, zal ik maar zeggen, het is dus wederom bijna winter zogezegd. Daarom past mijns inziens hier een duidelijke, ahum, waar schuwing ten einde te bevorderen dat ieder van jullie de zorg op zich neemt, ten einde zijn of haar wintervoorraad aan te leggen of bij te houden, ahum. En om verder te gaan, mocht één van jullie in de toekomst geld over willen maken, aan mij bijvoorbeeld, laat hem dan toch overduidelijk mijn bankrekening nummer vermelden, ahum. De dieren bij de bank hebben al genoeg te doen. Het woord is nu aan 7\ Kobus Kraai. 't Is waar. Een duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnummer op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging in het bankgirale verkeer. De gezamenlijke banken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9