CHARMANTE 'ROMEINEN' KOMEN OP STAATSBEZOEK Spaarrentetot dichtbij Commentaar President Leone vandaag in ons land Ürede? ixon het weer stroom voor de boerderij puzzelfeest raketkind kort waarschuwing OW/JvWiAIRfTET DINSDAG 23 OKTOBER 1973 BINNENLAND T5/K7 bied I imei ikkend hebben de belangrijkste ijdende partijen in het Midden-Oos- i aich moeten neerleggen bij het :taat van de supermogendheden. Ze- ntién dagen lang mochten zij elkaar veel mogelijk trachten af te slach- ij met hulp van diezelfde supermo- idheden en nu zijn ze weer tot de Ie geroepen. 1 het nieuwe bestand werkelijk de ide inluiden? Het lijkt uiterst onge- ifwaardig, nu alle direct betrokken :ijen óf hun instemming met de iwste Veiligheidsraadrcsolutie met •rlèi reserves en voorwaarden heb- omkleed óf deze resolutie hebben legeerd óf afgewezen. 's als de heren Kissinger en Brezi- in Moskou een regeling zouden iben opgesteld, waarbij de uiterst ibelzinnige Veiligheidsraad-resolutie 2 van november 1967 meer verdui- lijking krijgt en vervolgens onder nerikaans-Russische pressie wordt gevoerd hetwelk nog steeds twij- achtig is. omdat juist in het Midden- Dsten het afpalen van invloedssfe- 55 zo ingewikkeld is vanwege de uit :aar lopende belangen van be- ïermheren en cliënten dan nog jft er meer dan voldoende conflict- ^if over voor een volgende oorlog, et gaat er de grote mogendheden na- elijk niet om alle conflicten in dat bied voor eens en voor altijd op te imen integendeel het enige it telt is dat Amerikanen en Russen et al te zeer bij de conflicten betrok- n raken, maar tegelijkertijd hun be ngen daar handhaven, oals het Vietnam-conflict zogenaamd ^pgelost' werd in Parijs, maar dood- ii woon op een lager pitje voortsud- rt, zo zullen in het Midden-Oosten problemen ook niet opgelost kun- i:in worden door dwang van de grote ogendheden. Ten eerste, omdat de oten zelf niet precies weten, hoe dat >u moeten gebeuren (behalve mis- hien door een beperking van hun apenleveranties): ten tweede omdat jjhina als derde sunermachl helemaal :en belang erbij heeft als de VS en Sowjet-Unie een regeling treffen, ■enmin als een land als Frankrijk, oorlog heeft bovendien eens te- mèiecr bewezen, dat iedereen gelijk )52id: Israël met zijn stelling dat het ^rategisch 'veilige' grenzen nodig eeft. de Arabieren met hun stelling at grenzen nooit veilig kunnen zijn. s ze niet juridisch'erkend' zijn (de yee belangrijkste pijlers van de Vei- en i gheidsraads-resolutie 242). raël is zijn mythe van militaire super- ian kwijt, zegt men nu. hoewel het t» leer gebied heeft veroverd dan verlo- i"Xn. En dc Arabieren zijn hun minder waardigheidscomplexen kwijt, zegt jpen. omdat ze goed hebben gevoch- n. al hebben ze dan meer gebied rloren dan gewonnen. Vandaar, dat n vrede nu meer in zicht is dan iit, zegt men. Hoe mooi zou het ijn. als dat uit zou komen. Als de 'olf en het lam voortaan tesamen Z"l- :n weiden. Misschien dat we dat 'onder straks in het Midden-Oosten :leven? n let jongste optreden van president rjaJixon in de zaak-Watergate kan het t icst worden gekenschetst met een be- oemde uitspraak van de Franse diplo maat Talleyrand: 'C'est pire qu'un cri- Idae, c'est une faute' ('Het is erger dan "u en misdaad, het is een misgreep'), ^itellig had Nixon strikt genomen het r echt om Watergate-aanklager Cox 'O e laten ontslaan en ook diens supe- 1 ieuren buiten spel te zetten. Zij vie- en immers onder de uitvoerende "nacht om deze berust krachtens de i Amerikaanse grondwet bij de presi dent. Maar rechten kunnen misbruikt jl rarden. Aan zulk misbruik heeft i "lixon zich in hoge mate schuldig ge- n naakt door zich te ontdoen van drie 1 unctionarissen die, als geen ander tri- r Amerika ervan hadden kunnen ivertuigen, dat de zaak-Watergate tot de bodem (of. om een passender i leeldspraak te kiezen: tot de hoogste top) werd uitgezocht. Dat is een poli jl ieke blunder van historisch formaat. zHet betekent bovendien, dat de Ame- - ikaanse president een belofte heeft .gebroken. „Deze belofte legde hij af in het afge- lopen voorjaar, toen hij ter gelegen heid van de benoeming van minister jj van justitie Richardson zei: 'Ik heb jj hem de absolute bevoegdheden 5 gegeven om alle beslissingen te j nemen, die verband houden met de "gerechtelijke vervolging in de zaak- j Watergate'. In diezelfde periode stond Nixon toe, dat Richardson op zijn v beurt aanklager Cox de vrije hand gaf. Cox ging dan ook zijn boekje in het geheel niet te buiten, toen hij eind vorige week weigerde zich neer te leggen bij de afspraak, dat Nixon al leen maar een samenvatting van de omstreden geluidsbandjes zou ver strekken. Dat Nixon hem desondanks heeft la ten ontslaan, hoeft niet te beteke nen, dat dc Amerikaanse president schuldiger is aan de affaire-Watergate dan hij altijd zelf heeft beweerd. Het is nog steeds mogelijk, dat hij volledig Vrijuit gaat. Hij schijnt zich echter tot het uiterste te willen inspannen om het tegendeel te suggereren. Daarom zullen er zo langzamerhand nog maar door Jaap den Boef Het feit dat deze week een Itali aanse president voor het eerst een bezoek aan Nederland brengt, doet vermoeden dat de betrek kingen tussen Rome en Den Haag totdusver niet bijzonder innig zijn geweest. Weliswaar is Italië pas na de tweede wereldoorlog een republiek geworden, maar daar staat tegenover dat de Europese Gemeenschap, waarvan beide lan den lid zijn, al meer dan vijftien jaar bestaat. Blijkbaar heeft men in Rome besloten, wat meer aan dacht te gaan besteden aan de Europese partners en krijgen ook de kleintjes een beurt. Na zijn be zoek aan ons land reist de Itali aanse president door naar Luxem burg. Nu is een staatsbezoek bepaald niet de enige maatstaf voor de aard van betrekkingen tussen in economisch opzicht nauw met elkaar verbonden landen. De ondernemers zorgen wel voor wederzijdse contacten en zij heb ben met name sinds de oprichting van de Europese Gemeenschap (in Rome) een belangrijke bijdrage gele verd aan de hechte banden, die tussen Nederland en Italië zijn gegroeid. Dit neemt echter niet weg, dat de politici in Rome te weinig aandacht toonden voor wat zich buiten hun land af speelde en dat Italië als gevolg daar van in een zelf gek'ozen isolement te recht kwam. Representatief President Giovanni Leone, die van daag met zijn charmante vrouw Vitto- ria op de vliegbasis Ypenburg arri veert. heeft voornamelijk een repre sentatieve taak. Er zijn wel eens pre sidenten geweest die geprobeerd heb ben om hun ambt meer inhoud te ge ven (zoals de christen-democraat Gio vanni Grcnchi), maar daar is niets van terecht gekomen. Dit is begrijpe lijk als men zich realiseert welke er varingen men in Italië heeft opgedaan met een 'sterke man'. Leone, eveneens een christen-demo craat, heeft van deze beduchtheid kunnen profiteren toen het Italiaanse parlement eind 1971 een nieuwe presi dent moest aanwijzen. Want Amintore Fanfani, een christen-democratische partijgenoot van Leone, zou nu mis schien president van Italië rijn ge weest, als hij niet bekend had gestaan als de man, die het presidentschap met grotere bevoegdheden wilde be kleden. Omdat de links-socialistische kandi daat Francesco de Martino één van President Leone degenen was, die zich tegen verkie zing van Fanfani verzette en zich daardoor bij talrijke christen-democra ten onmogelijk maakte, besloot het parlement na weken van beraadslagin gen en stemmingen de compromisfi guur Leone te kiezen. Beweerd wordt dat ook hij geen meerderheid zou hebben gekregen, als niet een aantal neo-fascisten op hem zou hebben ge stemd. Het bewijs dat dit laatste is gebeurd, kon echter niet worden gele verd, omdat de stemming geheim was. Saragat Het feit dat Leone als een compromis figuur werdt gezien betekent geens zins, dat hij niet voor zijn taak bere kend is. Ook de voorganger van Leo ne, de sociaal-democraat Giuseppe Sa ragat werd pas gekozen, nadat het parlement talrijke malen bijeen was gekomen en had laten blijken, dat het bepaald niet enthousiast Saragat zou steunen. Deze onthutsende gang van zaken is een gevolg van de grote verdeeldheid onder de Italiaanse politieke partijen, maar ook tussen partijleden onder ling. De socialisten nemen in Italië een bescheiden plaats in tussen de blokken van christen-democraten enerzijds en communisten anderzijds. Niettemin lijken zij gedoemd om ge scheiden op te treden. Na zijn verkiezing werd Saragat volle dig geaccepteerd en dit was ook het geval met Leone, ondanks.de weinig verheffende wijze, waarop het parle ment hem tot opvolger van Saragat had gekozen. In zekere zin werd er iets 'goedgemaakt' omdat Leone al eerder naast het presidentschap had gegrepen (toen Saragat werd gekezen) als gevolg van de felle oppositie die hij binnen de Democrazia Cristiana van Amintore Fanfani te verduren had. Velen zijn van mening, dat Leone on der de huidige moeilijke omstandighe den misschien de beste president is, die Italië zich kan wensen. Een pretti ge bijkomstigheid is, dat het Palazzo de Quirinale in Vittoria Leone (die veel jonger is dan haar 64-jarige echt genoot) een bijzonder charmante gast vrouw heeft gekregen. Grondwet Leone. die bij links en rechts wordt gerespecteerd om zijn onpartijdigheid, hartelijkheid en geestigheid, werd in Napels geboren. Hij behoorde tot de beste advocaten van Italië en schreef meer dan 100 boeken over jurispru dentie, waarvan een studie in drie de len over het strafrecht het meest am bitieus was. Leone doceerde al op 25- jarige leeftijd. Na twee jaar werd hij hoogleraar en voordat hij in Rome te recht kwam, doceerde hij in Messina, Bari en Napels. Tijdens de tweede we reldoorlog deed hij als luitenant-kolo nel dienst bij militaire gerechtshoven. Na de bevrijding van Italië werkte hij in Napels mee aan de oprichting van de Democrazia Cristiana. Toen de af schaffing van de monarchie en het vertrek van koning Umberto II een feit waren geworden, was Leone één van de 75 leden van de commissie die een grondwet voor de republiek op stelden. Zoals zovele advocaten en rechtsge leerden begaf hij zich in de politiek. Hij speelde een belangrijke rol in de Kamer van Afgevaardigden, waar hij vele jaren als voorzitter optrad. Een bijzonderheid is dat hij in de Kamer bekend stond als de snelste spreker. Hij 'haalde' 160 woorden per minuut en maakte de stenografen vaak wan hopig. Programma ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% vo^r onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar K deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK President en mevrouw Leone worden vandaag op de vliegbasis Ypenburg begroet door prinses Beatrix en prins Claus. Per auto gaat het gezelschap naar het station Mariahoeve om per koninklijke trein naar Amsterdam door te reizen. Daar wordt het presi dentiële paar begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Na kennis te hebben gemaakt met talrijke auto riteiten, vertrekken de Italiaanse gas ten naar het paleis op de Dam, waar zij zullen logeren. Vanmiddag zal pre sident Leone een krans leggen bij het Nationale monument op de Dam. Morgen is er op paleis Huis ten Bosch in Den Haag een ontvangst voor diplomaten. President Leone zal een onderhoud hebben met premier Den Uyl, waarbij de ministers van buitenlandse zaken van Italië en Ne derland, Aldo Moro en Max van der Stoel, aanwezig zullen xijn. Donderdag gaat het gezelschap naar de Deltawer ken, en tijdens een tocht door Euro poort, het Botlekgebied en de Rotter damse havens (aan boord van de Pie- ter Caland) biedt het Rotterdamse ge meentebestuur de Italiaanse gasten een lunch aan. Vrijdagmiddag ver trekken de heer en mevrouw Lec.ne van Ypenburg naar Luxemburg voor een staatsbezoek aan groothertog Jan en groothertogin Josephine Charlotte. Zon weer terug O Van onze weerkundige medewerk t 'Vandaag dit, morgen dat'. De man, die in De Bilt de driedaagse weers verwachting opmaakt, spreekt in zo'n geval van wisselvallig. Zoals we al eerder uiteengezet hebben, is wissel valligheid het uitvloeisel geweest van een west-noordwestelijke tot noord westelijke hogestroming. Alles wat er aan wolken en regen in N oord-I er- land en Schotland arriveert, komt on- za kant op. Het precies van tevoren aangeven van het begin van de regen is wel wat lastig. Zo zou, afgaande op het wereldbericht van zondagmiddag, de regen maandagmiddag beginnen. Maandagmorgen leek het vrijwel de gehele dag droog te zullen blijven, maar achteraf bleek de eerste msie toch de juiste. Al tussen half vier en vier uur gistermiddag ging het name lijk in het noorden en noordwesten aanhoudend licht regenen. Om zeven uur maandagmorgen had de zon in Benbecula (Hebriden) het pleit al ge wonnen, want dit station meldde slechts 1/8 comulusbewolking. Van daag is het onze zonnige beurt, dank zij een stevige rug van hogè druk, die zich vanuit het zeegebied ten zuidwes ten van Engeland in de richting van de Noordzee uitbreidt. De luchtdruk heel weinig Amerikanen zijn, die zelfs maar een bescheiden deel van hun in komen durven verwedden om de on schuld van hun president. Dat dit een onhoudbare toestand schept, is een conclusie die zich ook zal opdringen aan buitenlanders, die zich nauw met Amerika verbonden weten. Het is, gezien Amerika's ge wichtige rol in de wereldpolitiek, tevens in hun belang, dat de hoogste politieke leider van dit land spoedig ter verantwoording wordt geroepen door de enige aardse vierschaar die hem nu nog rekenschap kan vragen: het Amerikaanse Congres. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 u., maximumtemperaturen van gisteren en neerslag van 0700-19. 00 u. Amsterdam motregen 7 11 6 De Bilt regen 5 11 2 Deelen regen 6 11 1 Eelde regen 5 11 3 Eindhoven regen 6 11 0.3 Den Helder regen 9 11 5 Luchth. Rtd. motr. 8 11 2 Twente regen 3 11 0.4 Vlissingen regen 9 11 1 Zd. Limburg regen 5 10 0.4 Aberdeen zw bew 6 12 4 Athene lichtbew 2 24 0 Barcelona onbewolkt 20 0 Berlijn zw bew 3 8 0 Bordeaux mist 2 16 0 Brussel reegn 6 11 1 Frankfort zw bew 2 11 0 Geneève onbewolkt 4 12 0 Helsinki sneeuw 1 3 0.1 Innsbrück geh bew 6 1 Kopenhagen zw bew 4 6 0 Lissabon onbew 3 25 0 Locarno onbew 5 18 0 Londen regen 6 12 3 Luxemburg zw bew 4 11 0 Madrid onbewolkt 20 0 Malaga onbewolkt 22 0 Mallorca licht bew 3 22 0 Mllnchen zw bew 4 7 1 Nice onbewolkt 2 21 0 Oslo zw bew 2 4 0 in Ierland was gisteravond al opgelo pen tot 1026 mb, in Bretagne tot 1030 mb. De vooruitzichten worden er wat beter door. Er is kans op enige stabi lisering, maar we moeten vooral in de kustprovincie nog wel rekening hou den met enkele van zee uit binnen- drijvende buien. Wanneer in een la ter stadium de hoogtewind naar zuid westelijke richtingen krimpt, lijkt de stabilisering zich verder voort te zul len zetten. In Rusland wintert het. Om een voorbeeld te geven: om één uur gistermiddag meldde Tchern, er gens ten zuiden van Moskou, onafge broken zware sneeuwval, een harde zuidoosten wind en een in drie uur 5 mb. dalende barometer. Bijzondere waarneming: 200 d 500 meter zicht bij zware driftsnee uw. Dc temperatuur was er evenals in Muskou (matige OPKLARINGEN MIST REGEN -hO&K. BEWOLKING 10 HAX-TEMP. IIIN. Tf NP. WINORIC HTINQ sneeuwval) om het vriespunt. Lenin grad meldde -3, meer naar het noord oosten toe -3 a -5, o.a. op het schier eiland Kola. In Kiev (Óekraine) was het echter 11 graden Celsius. nOOG WATER 24 oktober 1973. Vllssin- ben 0.26-12.44; Haringvlletsuizen 1.59-14.23; Rotterdam 3.17-15.18; Schevcnlngen 1.30 13.53: IJmuiden 2.07-14.28; Den Heldor r. i" 11 Harlingen 8.24-21.23; Delfzijl 10.20-23.01. opklaringen KNMI JJ-10 '1C0 onder redactie van loessmil Het graafwerk is bijna klaar en hier al tot aan dc boerderij gevorderd. Omdat de laatste loodjes het zwaarst wegen, staan medestudenten en mee levende Enschedeërs met koffie en soep klaar. De twee heren de één met pet, de andere blootshoofd die helemaal overdonderd staan toe te kijken, zijn degenen om wie liet hele karwei draaide: de broers Pardijs, die dankzij de gravende studenten van de technische hogeschool Twente nu eindelijk elektriciteit op hun boerderij hebben gekregen (zie ook: 'stroom voor de boerderij'). Wat doe je als je het hele leven lang zonder elektriciteit hebt moe ten doen en plotseling is het er? Als je nooit gewoon een knopje hebt kunnen omdraaien of indruk ken om licht te krijgen en nooit zo'n handig huishoudelijk apparaat hebt kunnen aanschaffen omdat je er toch niets aan had en opeens kan dat allemaal? Blij zijn natuur lijk, gewoon verschrikkelijk blij zijn. En dat zijn de broers Pardijs, hoeren uit de buurtschap Driene in de buurt van Enschede, dan ook. En hun huishoudster niet minder. Hun hele leven zitten ze al op die boerderij en net zo lang hebben ze graag elektriciteit willen hebben, net als iedereen. Maar omdat hun boerderij zo afgelegen ligt, werd de aanleg de huisbaas te duur Een kabel die de elektrische stroom naar de boerderij moet transporteren, zou op een dikke tienduizend gulden komen. Niet dat die kabel zo duur was, maar de aanleg. Zo'n kabel moest onder de arond worden gelegd, waarvoor een sleuf van bijna een kilometer moest worden gegraven. Ga er maar aanstaan. De huisbaas deed het in elk geval niet. En de ge meente. waar de heren Pardijs een Een paar honderd lezers weten wat de NPMP-club is. Dat zijn de men sen die zelf trouw meedoen, de verwoede puzzelaars die wekelijks de duistere vraagstukken in mr. G. van Vordens rubriek Niet Pieke ren maar Puzzelen oplossen en in sturen. Ze kennen elkaar niet al leen doordat ze wel eens een naam in die Trouw/Kwartet-rubriek le zen, maar ook doordat ze regelma tig bij elkaar komen, eerst eens in de twee jaar, de laatste tijd eJk jaar een keertje. De afgelopen za terdag was het weer zo ver, in Utrecht. Wat feestelijker dan an ders, omdat het de tiende puzze laars-bijeenkomst was en omdat bo vendien mr. Van Vorden mèt zijn NPMP vijfentwintig jaar bestond zónder al langer natuurlijk. Daarom sprak de geestelijke vader van het feest, puzzelaar M. Vader, de jubilaris ook toe en overhandig de hij namens de hele club een en veloppe met 450. Directeur O. Postma van Trouw/Kwartet kwam ook met een enveloppe waarvan iedereen zelf mocht uitpuzzelen hoeveel er in zat en sprak ook lovende woorden. En vanwege die kwart eeuw kregen de aanwezigen een broodmaaltijd van hun krant aangeboden. Maar dat is niet alles wat op zo'n bijeenkomst gebeurt. Er moet ook gewerkt worden. Gepuzzeld uiter aard. Hoe dat gewoonlijk in z'n werk gaat, weet een andere ver woede puzzelaar, de heer G. H. Klaassenz; 'Na de opening krijgt mr. Van Vorden het woord, die cu rieuze puzzelverhalen vertelt en gestencilde puzzels ronddeelt. Dan krijg je een minuut of vijf om er een op te lossen. Daarna komt er weer een andere puzzel en meestal zijn er ook nog groepspuzzels. Aan het eind van zo'n middag vertelt een jury wie de meeste punten be haald heeft.' En doen de NPMP-puzzelaars nog vaker iets samen dan die ene keer in het jaar? 'Nee, verder hangen we als los zand aan elkaar.' verzoek om stroom indienden, evenmin. Het hielp ze ook niet, toen ze binnenshuis alvast leidin gen, knopjes en alles wat daarbij komt, lieten aanleggen. Het stond erg mooi, maar daar bleef het dan ook bij. Dat de broers Pardijs, nu ze 64 en 72 jaar zijn, nu eindelijk toch iets aan hun mooie knopjes hebben, komt door de hulp van studenten van de technische hogeschool Twente. Na allerlei omwegen, zelfs via het t.v.-ombudsman-programma, klopten de broers ten einde raad bij de studentengemeenschap aan. En daar hadden ze succes. Er iverd een aktie op touw gezet om zoveel mogelijk medewerkers te werven. Ton Mouthaan, een van die gravers: 'We moesten zo'n tweehonderd man bij elkaar zien te halen om de negenhonderd me ter uitgegraven te krijgen. Vieren- eenhalve meter de man, dat leek ons wel redelijk. Maar toen we za terdag echt aan het werk gingen, kwamen er wel tussen de twee- en driehonderd. Binnen vier uur kon de kabel er in'. De lange rijen zivoegende studen ten in het bosachtige terrein ble ven niet onopgemerkt. In Enschede ging het nieuws van mond tot mond en al gauw stonden er En schedeërs langs de 'loopgraaf'. Sommigen alleen om te kijken en de zwoegers aan te moedigen, an deren om de werkers met koffie en erwtensoep op de been te houden. En een bedrijf uit die stad droeg zelfs een t.v.-toestel voor de blijde broers aan. Gratis, net als het werk dat de studenten voor hen verzetten. En hoe reageerden de broers, toen het allemaal klaar was? 'Ze wisten geiooon niet wat ze moesten zeg gen. Ze stonden helemaal sprake loos' Geboren: een raket. Dat zou je ten minste denken als je in de in Cai ro verschijnende kranten leest dat er in de Egyptische hoofdstad een jongetje geboren is met de naam 'Sam-6', want precies zo heet ook een Russische luchtdoelraket Of het jongetje dan misschien zo pijlsnel geboren is, wordt er niet bij verteld. Wel dat de jonge ou ders, de industrie-arbeider Abdel Latif Ghanaina en zijn vrouw, hun zoontje genoemd hebben naar die raket, omdat de Arabieren daar mee de Israëlische luchtmacht zul ke zware verliezen hebben toege bracht. Het kortste hoofdartikel uit de his torie komt uit de Leeuwarder Cou rant. Onder het kopje 'partijge schiedenis' staat daar dit zinnetje: 'D'66 8 Ex '73'. Het hoofdartikel is nog ondertekend ook, met N Langs de snelwegen die dwars door de uitgestrekte bossen en vel den van Amerika lopen, staan geel zwarte waarschuwingsborden met de tekst: 'Pas op. Overstekend vee'. In de endeloze zand- en rotsmas sa's van de Sinai-woestijn is hier en daar hetzelfde soort bord te zien, maar dan in grijs-zwart en met een andere tekst: 'Pas op. Overstekende tanks'. Windt Je dat de Juiste methode, Simpklns?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7