Midden- en kleinbedrijf 5*aat zich hard opstellen Release achter 'ondergedoken' zigeuners MIJN HOND WIL EEN BEEN ZIEN WAT NU? Je ziet steeds meer mensen Kelly roken... mm Waarom? Kelly is laag in nicotine en toch fijn van smaak. Woning van oude man in diggelen geslagen Is prijsbeleid niet wordt versoepeld ycot Outspan ]gint weer in begiet vrouw haar minnaar et kokende olie Bouwbonden NVY en NKY boos op minister Boersma Jongens stalen voor 10.000 gulden aan handtassen Goed nieuws voor de sigarettenroker. West-Nederland gevaarlijk voor bromfietsers Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Als regering tot uitwijzing overgaat volgt kort geding Directeur Hewitt- Robins treedt af - t'W/KW.A'RTET DINSDAG 23 OKfTOBER 1973 BINTNElNTjVND T3/1K5 ADVERTENTIE 'loiize sociaal economische redactie terHAAG De organisaties van het midden- en kleinbedrijf wijzen een Centraal Akkoord voor 1974 af als de regering weigert het en jbeleid te versoepelen. ifei scl)v voorzitter van het Nederlands dijk Ondernemers Verbond iV), de heer H. de Mooij, heeft eis gisteren naar voren gebracht en congres van zijn organisatie in harde opstelling van het mid- en kleinbedrijf kan wel eens van ssende betekenis zijn. Bij deze or- rglsaties zijn onder mèer de bouw Ie klein metaal aangesloten. Wij zij centrale afspraken over lonen rijzen af dan betekent dit dat in sectoren cao's erg moeilijk kun- worden afgesloten.D e onderhan delen tussen de regering en het m ijfsleven over het Centraal Ak- d zijn begin deze maand begon- Vijf november zal moeten blij- of de regering bereid is tegemoet omen aan de bezwaren van het en- en kleinbedrijf, en scherpe toespraak verweet de V-voorzitter de op het congres rezige minister Boersma (sociale n) en de staatssecretarissen Haze- ftgp (economische zaken) en Van roStee (financiën) dat de regering ut iï is een onzer verslaggevers )EN De Boycot Outspan Aktie heeft bekendgemaakt, dat za- dg op verscheidene plaatsen in inland opnieuw actie zal worden ge- f d tegen de verkoop van Outspan- asappels in A O-winkels. Daar- t zal deze actie ook worden uitge- tot alle VIVO-vvinkels. iOA wil, dat na Albert Heijn, De Coöo-Edaii en Vroom en Drees- n, ook deze winkelorganisaties met de verkoop van Outspan- isappels. Vorige week zijn nieuwe °(rmatie-bulletins naar alle Wereld- iels en Zuidelijk Afrika-werkgroe- gestuurd met daarin aanwijzin- hoe deze actie te voeren. Dit ook ['en in het licht van de uitspraak de president van de Rotterdamse Jtbank, mr. J. G. C. Reuder in het geding, dat A O togen de had aangespannen. Mr. Reuder aide toen, dat de BOA ongewij- mocht doorgaan met het voeren 'facties tegen de verkoop van Zuid- anse sinaasappels en dat 'moch- le acties uit de hand lopen, A iar moest terugkomen'. De presi- ivoegde daaraan toe: 'Ik ga ervan dat de BOA te goeder trouw is. gaat om een eerlijk doel. maar p.dt de zaak zuiver'. BOA heeft haar acties daarna szins teruggedraaid om het Ango- imité de gelegenheid te geven boycot tegen Albert Heijn te hen volvoeren. Zoals bekend is de- loycotactie met succes afgesloten, t ook nu de BOA weer versterkt actie kan opnemen, wel intussen een aantal A &0- ^keliers de verkoop van Outspan-si- heeft gestaakt, is gebleken, de overige winkeliers gewoon :gaan met de verkoop van dit pro- t. Daarnaast verkoopt ook de VI- nog steeds deze Zuidafrikaanse ci- "Svrucht. Reden voor de BOA om onze correspondent 1HEM Dc 28-jarige Didammer 1. heeft bij wijze van wraak zijn en haar vriend in hun bed kokende olie overgoten. 24-jarige voormalige echtgenote H. en haar 25-jarige vriend J. van Diepen ernstige brandwonden op. ;man moest in een ziekenhuis wor- opgenomen. Hij is nu buiten le- r igevaar. De Didammer had van ex-vrouw toestemming in haar in Arnhem te overnachten, on- het feit dat hij haar al eerder handelde. i n H. om vijf uur 's morgens ont- kte sloop hij naar beneden om pan met frituurvet aan de kook brengen. Daarna goot hij het vet over het. slapende stel. H. de Mooij: niet soepel, geen akkoord. samen met de actiegroepen, die haar steunen, de boycotactie voort te zet ten. het midden- eri kleinbedrijf 'dwingt een verdere reële inkomensdaling te accepteren'. Het vorig jaar gesloten Centraal Akkoord betekende voor de werknemers uiteindelijk een reële in komensverbetering van twee procent. Het midden- en kleinbedrijf werd ech ter bevroren op de nullijn en kwam daardoor de kostenstijgingen al gauw onder te zitten. De regering deed daar volgens de heer De Mooij nog een schepje bovenop door het prijsbeleid na de afkondiging van de revaluatie verder te verscherpen. 'De minister mag het redelijk vinden om te trach ten het prijsindexcijfer per 15 oktober zo laag mogelijk te houden ons doen de maatregelen defken aan de farao die Israël gebood met minder stro meer tichelstenen te bakken', al dus de heer De Mooij. Hij noemde het onrechtvaardig dat de werknemers volgend jaar wel een reële inkomensverbetering gegaran deerd krijgen van twee procent en Minister Boersma dwang verweten een zo kwetsbare groep als het mid den- en kleinbedrijf met een achter stand genoegen moet nemen. De heer De Mooij rekende het congres voor dat ruim vijftig procent van de onder nemers in het midden- en kleinbedrijf een bruto inkomen heeft van beneden de 25.000 gulden en daarvan een der de zelfs minder dan 12.000 gulden. Naar schatting kan een ondernemer slechts ongeveer 40 procent van zijn bruto inkomen besteden voor zijn ge zin, zodat ruim vijftig procent minder dan 10.000 gulden per jaar aan netto besteedbaar inkomen heeft. 'Er is daarom wel moed voor nodig bij de begrotingsaanbieding te zeggen dat het inkomen van de zelfstandigen de laatste jaren achterblijft bij de andere groeperingen en tegelijkertijd de duimschroeven aan te draaien en te eisen dat men voor steeds minder zich steeds harder moet inspannen', aldus de heer De Mooij. De heer De Mooij nam ten slotte scherp stelling tegen het voornemen van staatssecretaris Hazekamp de mo gelijkheid te openen de winkels 's a- vonds na tien uur te openen: 'Het NCOV past ervoor mee te werken aan de situatie dat de middenstanders in pyama uilen van dienst moeten zijn •op uren dat verdiende nachtrust mag (ADVERTENTIE) Niet toegeven, mejuffrouw B. te H., de mode is nu eenmaal lang. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten vraag dèt dan bij de dierenspecièèlzaak. Alléén daar ligt trouwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. En u weet: liefde gaat door de maag. Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. worden genoten', aldus de NCOV- voorzitter. Inkomensverdeling Het anti-revolutionaire Kamerlid dr. A. Vermaat, die op het congres een inleiding hield over de inkomensver deling, bleek het met de heer De Mooij eens te zijn dat het midden- en kleinbedrijf vooral de laatste jaren in verhouding tot andere groepen achter standen heeft geboekt.Een nieuse im puls voor deze sector zou daarom nut tig zijn. Met name dacht hij aan een differentiatie in de marges van het gevoerde prijsbeleid, het wegnemen van de financieringsdrempel voor le vensvatbare bedrijven en aanvullende maatregelen op het gebied van de be lastingen en de sociale verzekeringen. Overigens hield hij het congres voor dat de werknemers destijds op een la ger niveau zijn gestart. Bovendien wees hij op het belang van de infla- tiebestrijding voor de middenstand. Een matiging betekent voor de zelf standige ongeveer twee procent meer reëel inkomen en voor de ambachts man zelfs vier procent. Van onze sociaal economische redactie UTRECHT De federatie van de bouwbonden NVV en NKV is boos op minister Boersma (sociale zaken) cm- dat hij tegen de wil van de bouwbon den en de vakcentrales in Bruynzeel in Bergen op Zoom en de Vero Bor- stelfabriek in Roosendaal toestem ming heeft gegeven in totaal 35 bui tenlandse arbeidskrachten aan te trek ken. In een communiqué zegt de federatie dat de minister daarmee voedsel geeft aan de steeds meer gehoorde klacht dat werkgevers door de overheid wor den gesteund bij het aantrekken van buitenlandse werknemers ten koste van Nederlandse werklozen. De fede ratie wijst erop dat met name in West- Brabant zich de merkwaardige situa tie voordoet dat ondanks een groot overschot van ongeschoolde arbeids krachten de bedrijven er niet in sla gen voldoende van deze mensen in dienst te krijgen. Dat komt volgens de federatie omdat deze bedrijven te weinig doen aan de werving van Ne derlanders en ze de belening erg laag houden. De buitenlandse werknemers zij goedkoper, maar de kosten van slechte behuizing en begeleiding schuiven de werkgevers zonder blik ken of blozen af op de Nederlandse samenleving. De bouwbonden dringen er bij de vakcentrales op aan op zeer kote ter mijn minister Boersma te laten weten dat hij zich aan het standpunt van de vakbeweging moet houden wanneer die op een verzoek om werving bui tenlandse werknemers een negatief advies uitbrengt. Van onze corresppndente BRËDA In Breda zijn zes jongens aangehouden in de leeftijd van 9 tot en met 15 jaar, verdacht van een handtassendiefstallen en inbraak. De totale buit bedroeg ruim 10.000 gul den. Het geld werd opgemaakt aan snoeperijen en uitstapjes naar de die rentuin en treinreisjes. Er werden ai enkele maanden overdag handtassen gestolen van winkelende dames. Het ging zo snel, dat slechts een vaag sig nalement bekend was. De zaak werd opgelost na een intensief onderzoek op alle Bredase scholen. Sinds enige tijd worden alle pakjes Vanzelfsprekend bevinden zich bij uw leverancier Kelly halvaret aan uw leverancier afgeleverd met nog pakjes Kelly halvaret zonder deze nevenstaand etiket van de Stichting INF0R^ EmETTERING NEDERÜVN0 officiële aanduiding. Deze Kelly Informatieve Etikettering Nederland, gg^ 1 halvaret sigaretten hebben dezelfde Kelly halvaret heeft één stip d.w.z. lSËJi I hoogwaardige kwaliteit en voldoen dat het 'teer'- en nicotine gehalte MmsnFPW««riwBiNwnNE ook reeds vo|,edig aan de ,één stjp. lager is danresp. 14 mg. .en 1,2 mg. per sigaret. norm van de Stichting Informatieve Etiketlering. RIJSWIJK In het westen van ons land lopen bromfietsers twee keer zo'n grote kans op een ongeval dan in overig Ne derland. Dit blijkt uit een on derzoek van de stichting weten schappelijk onderzoek verkeers veiligheid, dat heeft vastgesteld dat in de provincies Utrecht, Voord-Holland en Zuid-Holland 48 procent van alle bromfietsers rijdt. Het aantal bromfietsonge lukken - licht en ernstig samen bedraagt in het westen van ons land ongeveer 240.000, in de rest van Nederland rond 145.000 per jaar. In Zuid- en Noord-Holland en Utrecht heeft een bromfietser jaarlijks een kans van 1 op 4 om bij een ongeluk betrokken te raken. In overig Nederland is die kans 1 op 7. Een veron derstelling dat men buiten het westen minder op de bromfiets rijdt, is door het onderzoek niet bevestigd. Van een onzer verslaggevers HERWIJNEN De 79-jarige Gerrit van der Meijden uit Herwijnen moest gisteren met tranen in de ogen toezien hoe een goed bewoon bare dijkwoning door slopers in elkaar werd geslagen. De bejaarde man stond op het punt ie het huis te gaan wonen. In op dracht van het polderdistrict Tielerw- aard werd het plotseling afgebroken. En daarmee is voor de oude man een kans verkeken zijn eigen lekkende en onbewoonbare krotwoning aan de Waaldijk in Herwijnen, die naast de nu gesloopte woning staat, te ruilen voor een beter onderkomen. De laatste maanden is van een aantal kanten druk op het polderdisotrict uitgeoefend de oude man ter wille te zijn bij het verhuizen naar een mesn- waardiger woning. Maar het polder district liet voriige week bij miondie van het hoofd van de technische dienst, de heer J. Blankert weten: 'Wij zijn niet verantwoordelijk voor diie man. Wij beginnen er niet aan. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters De AR-wethouder van Herwijnen, de heer J. L. van Maarden had gisteren ernstige kritiek op de handelwijze van het polderdistrict. 'De polder had op het voorstel tot ruil in moeten gaan. Dat heeft ze verzuimd en dat is te be treuren'. De woning die nu afgebroken is, had een paleisje geweest voor die man'. De bejaarde Van der Meijden woont 72 jaar aan de dijk en is aan de streek verlcnocht. Hij wil niot naar een woning in het dorp. Door het wegbreken van het huisje in zijn on middellijke omgeving, is zijn huisje nog meer aan regen en wind overgele verd. Het huisje waarheen Van der Meijden had willen verhuizen, stond al sinds pasen dit 'jaar leeg. De oor spronkelijke bewoners verhuisden toen naar een bejaardenwoning en verkochten het pand aan het polder district. Toen al maakte Van der Meijden duidelijk dat hij graag het huisje zou willen hebben om het te gaan bewonen In het voorjaar dreig de de lege woning gekraakt te worden en maakte het polderdistrict in het holst van een zaterdag op zondagnacht het huisje onbewoonbaar. Met geringe kosten zou het echter wel weer be woonbaar gemaakt kunnen worden. Eind vorige week is de dijkgraaf, bur gemeester mr. G. J. Kolff benaderd om verhuizing van de heer Van der Meijden mogelijk te maken. Maar het polderdistrict blijft uitsluitend geïnte- reseerd in snelle afbraak van huizen om straks de handen vrij te hebben bij de dijkverzwaring. Aan het welzijn van de dijkbewoners wordt daarbij nauwelijks gedacht, zo luidt de kri tiek in Herwijnen. De heer Van der Meijden zei gisteravond berustend: 'Het zijn heren, je doet er niets te gen'. Zie ook pagina 10 .Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten Na maandenlang heen en weer gesleep van het ene land naar het andere, werden de Joegoslavische zigeuners vorig jaar per vliegtuig teruggebracht naar hun ge boorteland. gevangen, zoals toegezegd was. Ze kregen geen werk en wa ren daardoor zo door hun geld heen. Voor dat geld kochten ze een paar tweedehands au to's waarmee ze tenslotte uit ellende weer teruggekomen zijn naar Nederland, waar zij allemaal erg graag wijlen blij ven. Volgens het ministerie van justitie (en de toenmalige én huidige minister van justitie Van Agt) waren de mensen naar Joegoslavië terugge stuurd, omdat daar geen spra ke zou zijn van discriminatie, zoals de mensen zelf beweer den. Ben Evers van Release zegt hierover: 'Het is maar wat je onder discriminatie verstaat. In Joegoslavië worden zigeu ners inderdaad niet gediscri mineerd, cmdat ze zigeuners zijn, maar wel omdat ze trek kende zigeuners zijn. Je krijgt daar alleen, werk als je een vaste woon- en verblijfplaats hebt. Dit is een maatregel, die de Joegoslavische regering ge nomen heeft om een einde te maken aan het rondtrekken van groepen zigeuners. Wan neer deze mensen dus zo wil len blijven leven, als ze altijd gedaan hebben, (en daar hebben ze volgens ons alle recht op), dan komen ze niet in aanmerking voor werk. Je kunt dus wel zeggen dat ze ge discrimineerd worden. In onze aanvraag voor asyl hebben we hierop met name gewezen'. De actie, die de Amsterdam mers op touw hebben gezet voor de Joegoslaven heeft erg veel respons: er worden rijke lijk geld en goederen aangebo den. AMSTERDAM De heer A. M. Leeuwin, directeur van International Handling (joint-venture van VMF en de Amerikaanse Litton Industries) heeft de commissarissen van het be drijf gevraagd om tot een regeling te komen over het neerleggen van zijn functie. Hangende de besprekingen over deze regeling heeft de raad van commissarissen de heer Leeuwin de aanwijzing gegeven zijn werkzaamhe den onmiddellijk tebeëindigen, aldus een communiqué van het bedrijf. Directeur Leeuwin kwam begin okto ber in het nieuws, toen hij aankon digde, dat de Hewitt-Robins-vestiging in Amsterdam-Noord moest sluiten. Hierop ontstond grote onrust onder het personeel van Hewitt-Robins in Nederland. De heer Andriessen van International Handling verklaarde la ter, dat de heer Leeuwin, 'te ver was gegaan met deze mededeling'. Het zou nl om een studie gaan. De dagelijkse leidi g van Internatio nal Handling zal, tot nadere voorzie ningen zijn getroffen, bij de heer R. M. Shepperd, directeur, berusten, die hierbij terzijde zal worden gestaan door ir. L. Hupkes, 'v AMSTERD AM Wanneer de regering zal beslissen de groep Joegoslavische zigeu ners, die op liet ogenblik 'ondergedoken' zit in het kerkje van Ruygoord, zaterdag over de grens te zetten (voordat een uitspraak is gedaan inzake de aanvraag voor asyl, die Release-Haarlem voor deze groep heeft ingediend bij het ministerie van justitie), zal Release een kort geding tegen de staat aanspannen. De aanvraag vonr asyl voor de zigeuners is eind vorige week door Release gedaan. In dit request wordt cok gevraagd om opschorting van het be staande uitwijzingsbevel totdat een uitspraak gedaan is over de asyl-aanvraag. Staatssecretaris Glastra van Loon van justitie heeft zater dagavond laten weten, dat de Joegoslaven tot aanstaande za terdag mogen blijven. Waar schijnlijk zullen ze daarna worden uitgewezen, omdat het er niet naar uitziet, dat men bij het ministerie van justitie veel voelt voor het verlenen van asyl aan deze groep. Wan neer men tot uitzetting zal overgaan, vóórdat beslist is over de asyl-aanvraag, zal het kort geding van Relase volgen, omdat deze organisatie het volkomen onjuist vindt, dat hangende deze aanvraag, al tot uitwijzing wordt overgegaan. Zoals bekend gaat het hier om een groep van dertig (inmid dels 31, het in het weekeinde geboren kindje, dat op het ogenblik nog in een couveuse ligt, meegerekend) Joegoslavi sche zigeuners, die tot voor kort onder de meest verschrik kelijke omstandigheden ver bleven op een terrein aan het IJsbaanpad in Amsterdam. Tij dens het vreselijke weer van vorige week zaten zij daar in een paar gammele, open tent jes, zonder geld, zonder voor zieningen, zonder eten. Een groep Amsterdammers, die zich het lot van deze mensen heeft aangetrokken, heeft hen voor het weekeinde naar het kerkje van Ruygoord gebracht, waar ze in ieder geval een dak boven hun hoofd en tevens verwarming hebben. Behalve dat zij voor een tijdelijk on derdak hebben gezorgd, zijn de Amsterdamse particulieren nu bezig met een actie, die tot doel heeft zes caravans aan te schaffen, waarin de vijf gezin nen kunnen leven. Eind vori ge week leek het erop, dat de Joegoslaven het land zouden worden uitgezet, zonder dat de actie al resultaten had kunnen opleveren. Nu een week uit stel is verleend, ziet het er in ieder geval wel naar uit dat de benodigde caravans er zul len komen: zaterdag werden er al twee gekocht en gisteren kreeg actieleider Jeep Büttinghausen, vier h vijf ca ravans gratis aangeboden. Eén familip De mensen om wie het gaat, allemaal leden van één fami lie, de familie Hopic, zijn vo rig jaar ook al eens in Neder land geweest, toen als deel van een grotere groep Joego slavische zigeuners, die na veel heen en weer gesleep in maart het land werd uitgezet. Per vliegtuig gingen zij toen (elke familie met een paar duizend gulden van de Nederlandse overheid in de zak) terug naar Joegoslavië. Volgens ac tieleider Büttinghausen wer den ze daar helemaal niet op- (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5