UW Maar ondanks akkoord toch nog gevechten Congres gaat eerste stap zetten naar afzetting van Nixon tn deze krant derland kan ^erije niet ertuigen Groot aantal planten- en diersoorten nu beschermd blo Casals srleden rtanker vlot Syrië 'bestudeert' resolutie V-raad Navorderingen op herstel van burgemeestershuis Europese Commissie wil minder lood in benzine krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! DINSDAG 23 OKTOBER 1973 54ste jaargang no. 173 ieiiwe Leidse Courant ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanai 08.30 uur en verslaggever HAAG Minister Van der (buitenlandse zaken) heeft iagmiddag de Algerijns tij- zaakgelastigde niet van het landse standpunt ten aan- an het Midden-Oosten kun- irertuigen. veertig minuten hebben de Ne- ise minister en de ijdelijk zaak- jde Mourad Bencheikh in Den gesproken over de Algerijnse gel de olietoevoer naar Neder- stoppen. De Algerijnse ambas- in Nederland, dr. Messaoud Ai- alal, dié in Brussel resideert, t op het ogenblik in Algiers ;r Van der Stoel en de Algerijn- lomaat hebben eikaars stand- aangehoord. aldus verklaarde lordvoerder van het ministerie ïitenlandse zaken, maar minis- n der Stoel slaagde er niet in gerijn van het Nederlandse int te overtuigen. Nederland aten weten dat de Algerijnse gel niet bijzonder aangenaam aar dat Nederland er geen con- ties aan zal verbinden, et officieel antwoord op de Ne- ise verbazing kwam intussen ;t Algerijnse regeringsblad El lid. Nederland heeft zich vob it blad openlijk vijandig tegen- e Arabieren getoond. Neder- leeft zich geheel ter beschik- n Israël gesteld en openlijk van landigheid tegenover de Arabie- hun rechtvaardige zaak geuit', and wil', aldus de woordvoer- n buitenlandse zaken 'ook het stand met Irak uit de wegrui- Vederland betreurt de nationa- van het aandeel van 23 pet. in rah Petroleum Company. pagina 12 zegd oen de regeringsmaatrege- n aanzien van het prijsbe- pnken aan de farao die Is- ebood met minder stro meer ptenen te bakken. 4 H. de Mooij, voorzitter chr. onder nemersver bond inderig ge tot krachtige zuidweste- wind. Perioden met zon en its hier en daar een bui. imum temperaturen onge il graden. ;en en overmorgen: ig en overwegend droog met gematigde temperatu- Morgen zon op: 07.20 zon onder: 17.28 maan op: 05.29 maan onder: 16.18 yiose over geld Vangen van kikker en egel strafbaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een groot aantal in Nederland in het wild levende dier en plantesoorten is met ingang van gisteren beschermd. De bescherming is geregeld -in een Koninklijk Be sluit, dat dezer dagen in het Staats blad is verschenen en dat is geba seerd op de Natuurbeschermingswet van januari 1968. Onder meer zijn voortaan kikkers, hamsters, vleer muis en egel beschermd. De beschermde dieren mogen niet meer gevangen of gedood worden, terwijl ook een poging daartoe straf baar is. Vijfendertig plantesoorten mogen niet meer worden geplukt, afgesneden of uitgestoken. Boven dien is het verboden een van deze planten bij zich te hebben of te koop aan te bieden; hetzelfde geldt voor de beschermde dieren. Tevens mogen de dieren niet worden ver ontrust en het is daarom verboden het nest of hol te verstoren, te be machtigen, bij zich te hebben of te verkopen. Overtreding van de Natuurbescher mingswet is strafbaar met een geld boete van ten hoogste duizend gul den en een hechtenis van ten hoog ste drie maanden, aldus het ministe rie van CRM, dat het Koninklijk Be sluit heeft opgesteld. Met het uitvaardigen van dit Konin klijk Besluit is een eerste wetgeven de maatregel getroffen om inheemse dier- en plantesoorten te bescher men. Tot nu toe werden volgens de Vogelwet van 1912 slechts de in Europa in het wild levende vo gels wettelijk beschermd. Daarnaast waren er slechts gemeentelijke en provinciale verordeningen, die wilde planten en dieren in bescherming namen. Zie verder pagina 12. BESTAND AAN SUEZ-FRONT UAN PUERTO RICO De de cellist Pablo Casals is giste- 96-jarige leeftijd overleden. De ije geboren musicus en compo- rd drie weken geleden getrof- >r een hartaanval en werd vori- k in een ziekenhuis in San Ju- jenonien met ademhalingsmoei- jen. Voor een levensbeschrij- e pagina 8. RDAM De Deense tanker Maerk (143.000 ton) die sinds morgen een mijl buiten Hoek olland aan de grond zat, is gavond om half elf vlot ge- Het schip was gedeeltelijk Nadat de tanker gisteravond t getrokken is het voor de oor anker gegaan om op nade- ucties te wachten. CAIRO, TEL AATV (AP. Reu- ter, UPI) Gisteravond rond zes uur onze tijd is na een strijd van zeventien dagen in liet Mid den-Oosten een staakt-het-vuren van kracht geworden. Egypte en Israël hadden zich eerder cp de dag akkoord verklaard met de re solutie van de Veiligheidsraad, waarin is opgeroepen tot een staakt-het-vu ren. Jordanië heeft eveneens met het bestand ingstemd. maar verklaard dat zijn troepen in Syrië onder Syrisch be vel staan en de bevelen van het Syri sche commando zullen opvolgen. Irak. Libië en dc Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO van Jasser Ara fat hebben zich tegen het staakt-het- vuren gekeerd. Syrië was gisteravond nog steeds bezig de bestandsvoorwaar- den te 'bestuderen'. Een hoge Israëli sche officier deelde mee dat 'er aan het Syrische front geen staakt-het-vu ren is'. Ondanks het bestand werd gis teren ook na het ingaan van het be stand nog fors doorgevochten op de westelijke oever van het Suezkanaal. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger heeft gisteren enkele uren Tel Aviv bezocht om de Israëlische leiders op de hoogte te brengen van zijn onderhandelingen met de Russische regering over de be standsovereenkomst voor het Midden- Oosten. De maandagnacht in de Veiligheids raad aangenomen bestandsresolutie was mogelijk geworden nadat de VS en de Sowjet-Unie tot een onderling akkoord waren gekomen via bespre kingen die Kissinger in Moskou heeft gevoerd. Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie, was vaak bij de troepen aan het front. Deze foto werd in Egypte gemaakt. Kosygin De Russische premier Alexej Kosygin heeft gisteren opnieuw Cairo bezocht om naar wordt aangenomen president Sadat over de bestandsovereenkomst in te lichten. Uit Damascus kwam gis termiddag het bericht dat een hoge Russische functionaris in de Syrische hoofdstad werd verwacht. Aangeno men wordt dat Kosygin werd bedoeld, die Syrië zou willen overhalen akkoord te gaan met het staakt-het-vuren. In Algerije had de Russische ambassa deur Sergej Groezinow gisteren een onderhoud met de Algerijnse presi dent Boumedienne, die zich eerder bij de Arabische strijdende partijen heeft aangesloten. Hieruit werdt opgemaakt dat zowel Moskou als Washington zich zeer inspannen de bij het conflict be trokken partijen te bewegen de strijd te staken. Uit diplomatieke bronnen in Londen en uit bevoegde regeringskringen in Washington is gisteren vernomen dat de Sowjet-Unie en de VS de strijden de partijen in het Midden-Oosten heb ben laten weten dat zij niet meer op wapenhulp behoeven te rekenen als zij de oorlog toch zouden voortzetten. Ook werd bericht dat Washington en Moskou in beginsel zijn overeengeko men hun wapen-luchtbruggen 'af te breken'. Het wapenembargo zou al leen belangrijk wapentuig, zoals vlieg tuigen, tanks en raketten betreffen. Het bestand in het Midden-Oosten is het resultaat van resolutie nummer 338, die gisternacht om half zes Ned. tijd door de Veiligheidsraad van de VN is aangenomen. De resolutie was ingediend door de VS en de Sowjet- Unie gezamenlijk. Op China na, die niet aan de stemming deelnam, werd de resolutie door alle 15 leden van de V-raad aangenomen. Kort samengevat is de inhoud van de Veiligheidsraad resolutie als volgt (voor tekst van de resolutie zie buitenlandpagina): er moet binnen 12 uur een wa penstilstand komen, waarbij de partij en de posities behouden die zij op het moment van het bestand innamen; er moet onmiddellijk een begin worden gemaakt met de uitvoering van de resolutie van de Veiligheids raad, die na de juni-oorlog 1967 is aangenomen (resolutie nr. 242) en waarin Israël werd verzocht zich uit bezette Arabische gebieden terug te trekken cp veilige en erkende gren zen; het onmiddellijke begin van on derhandelingen over een rechtvaardi ge en blijvende vrede in het Midden- Oosten. De Israëlische regering maakte daarop gisteren bekend haar strijdkrachten te WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De leiders van de Democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden willen een onderzoek naar de vraag of een afzettingsprocedure tegen Nixon moet worden begonnen. De voorzitter van het Huis, de Democraat Carl Albert, zal vandaag de wens van de leiders van zijn partij in het Huis van Afge vaardigden op een persconferentie bekendmaken. Dit is gisteren uit betrouwbare bronnen in Washington meegedeeld. zo'n manier dienen wij de Miap De Democratische afgevaardigden wil len het onderzoek laten uitvoeren door de juridische commissie van het Huis. Over het instellen van het on derzoek was gisteren een onderling akkoord bereikt tussen de Democrati sche toplieden. De Democraten heb ben zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden een meer derheid. Henry Petersen, een topfunctionaris van het ministerie van justitie, die de zaak tegen ex-vicepresident Agnew heeft geleid, is belast met het vervol gingsbeleid inzake de Watergate-affai re. Dit heeft waarnemend minister van justitie Robert Bork gisteren be kendgemaakt. In Washington wordt intussen ver wacht dat president Nixon in een re de voor de televisie uiteen zal zetten waarom hij de speciale aanklager in de Watergateaffaire Archibald Cox heeft ontslagen. Hiermee zou Nixon willen voorkomen dat het Congres een afzettingsprocedure tegen hem be gint. Aangenomen wordt voorts dut het Congres eerst pogingen zal doen zelf een nieuwe speciale aanklager to benoemen in de plaats van Cox. Vol gens enkele leden van het Congres dit het enige alternatief. Behalve tal van Amerikaanse politici heeft nu ook de grootste Amerikaanse vakcentrale AFL-CIO het aftreden vau Nixon geëist. Gaat hij niet vrijwillig heen dan moet Nixon in staat van be schuldiging worden gesteld, aldus lei. ders van de machtige vakbeweging Op het ministerie van justitie worden intussen nog meer ontslagen verwachi van functionarissen, die tegen het in treden van Nixon zijn. Uit een opinieonderzoek dat tussen 6 en 8 oktober is ingesteld wordt afge leid dat Nixons populariteit toen al sterk was gedaald. Van de ondervraag den keurden 57 van de 100 de wijze af, waarop Nixon zijn ambt vervuld. Dertien procent zei geen mening te hebben opgedragen de strijd aan het Suezkanaalfront om acht voor zes s'- middags te staken op voorwaarde dat ook Egypte het vuren staakt. De rege ring Golda Meïr verklaarde het be stand te aanvaarden, mits ook de 'on geregelde troepen' (Palestijnen en strijdkrachten uit andere Arabische landen) het staakt-het-vuren in acht nemen. Voorts eist Israël de snelle uit- Zie ook pag. 3. Binnenland De Nederlandse regering heeft met voldoening kennis genomen van de jongste resolutie van de Veiligheids raad over de situatie in het Midden- Oosten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. De rege ring hoopt dat de in de resolutie ge vraagde onderhandelingen zullen kun nen leiden tol een duurzame vredere- geling in het gebied op basis van alle elementen van dc resolutie 242 van 1967, zo werd hier aan toegevoegd. wisseling van krijgsgevangenen en werd gezegd dat Israël blijft vasthou den aan zijn eigen interpretatie van Veiligheidsresolutie 242 (van na juni 1967). Radio Cairo maakte gisteren eveneens bekend akkoord te gaan met het be stand. Volgens radio Cairo had presi dent Sadat opdracht gegeven de strijd te staken nadat hij 'met grote nauw keurigheid' de resolutie van de V-raad had bestudeerd en internationale con tacten over de kwestie had gehad. Volgens radio Cairo had Sadat waar borgen gekregen van de Russische partijleider Breznjew 'in een bood-' schap die hem zondag ter hand was gesteld door de Russische ambassa deur Wladimir Winogradow' .Ook Jor danië kwam enige tijd later met een officiële instemming met het staakt- het-vuren. met uitzondering van zijn troepen in Syrië. Syrië Syrië heeft gisteren geweigerd zich bij het bestand aan te sluiten. Radio Da mascus maakte het Egyptische besluit Voor vervolg zie pag. 9, kolom 1 LEIDEN De kostbare opknapbeurt van de Leidse burgemeesterswoning (1971) krijgt een staartje in de vorm van twee rekeningen. Oud-burgemeester G. C. van Willigen krijgt een navordering te betalen van ƒ2.917,20. De huidige burgemeester A. J. Vis moet een bedrag van ƒ2.275,04 opbrengen. Voor rekening van de ge meente blijft dan nog het fikse be drag van ƒ24.288,08. De raad van Leiden heeft gisteravond dit laatste bedrag gevoteerd. Met deze beslissing heeft de raad gisteravond een einde gemaakt aan een 'opknap- beurt', die wel enige voeten in de aar de heeft gehad. De raad heeft destijds een commissie ingesteld die de affaire precies moest naberekenen. Deze com missie heeft gisteren haar rekensom gepresenteerd. Man ziet engelen6 Italiaanse president bezoekt ons land 7 Buitenland Libië hekelt bestand 9 Kerk Theologie en filosofie2 Sport Ajax-bestuur argwanendII Economie Optie-contracten15 Men schrijft ons 2 Nieuwe hoeken 2 Kerkbladen2 Radio en iv 6 Strips, feuilleton fi Commentaar 7 Dichtbij en verder7 Weor Kameragenda M Puzzel 12 Beurs 12 Familieberichten 14 BRUSSEL Dc Europese Commissie wil het loodgehalte van benzine in de EEG per 1 januari 1976 beperken tot hoogstens 0.4 gram per liter. De Com missie keurde een ontwerp-richtlijn goed die naar het Europese parlement cn de Ministerraad gaat. De maatregel zal de benzine duurder maken, maar de Commissie vindt dat beperking van de luchtverontreiniging die prijs waard is. West-Duitsland heeft al eerder eenzijdig het loodge- halge beperkt tot wat nu als Europese norm wordt voorgesteld. RITA 'Ik heb Tommy één van mijn witte muizen beloofd, als hij in mijn plaats in de hoek ging staan'. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Jerome Waldie, lid van het Ame rikaanse Huis van afgevaardig den, vertelde journalisten, dat hij een resolutie zal indienen om pre sident Nixon in staat van beschul diging te stellen. hebben en dertig procent was het met Nixons optreden wel eens. Sinds au gustus verloor Nixon blijktens de opi niepeiling acht procent van zijn oor spronkelijke aanhangers. Aangenomen wordt dat Nixon thans nog aanzien lijk minder wordt gewaardeerd. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen plefine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Zie ook pagina 9 Een postzegel is niet nodig als'u op dé enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1