Nederland voor 60 pet afhankelijk van olie uit Midden-Oosten Shell biedt meer dan n denkt Dieren beschermd tegen vangst door verzamelaars en door aquariumhouders Vredeling vindt: militair mag best republikein zijn rente-opslag Winst Shell Oil hoger in 3e kwa Discriminerende caféhouders raken vergunning kwijt DEN HAAG Als alle Arabische olielanden gevolg geven aan de oproep van de Arabische Liga en de Algerijnse regering om de olie toevoer naar Nederland te staken, zal de energievoorziening van ons land ernstig in gevaar komen. Het Midden Oosten levert namelijk 50 miljoen van de 68 miljoen ton olie. die ons land verbruikt. Tot dusverre heeft alleen Algerije de oliekraan voor ons land dichtgedraaid. maar de gevolgen van deze maatregel zijn beperkt: Nederland importeerde vorig jaar ongeveer een miljoen ton olie uit Algerije, wat neerkomt op rond anderhalf procent van de totale Het ziet er voorlopig nog niet naar uit dat het tot een totaal Arabisch olie-embargo voor Nederland komt. Zo heeft de Iraanse regering laten weten het oneens te zijn met de Arabische landen die de olie als een politiek strijdmiddel tegen Israël willen ge bruiken. Iran beschouwt de olie als een commercieel produkt dat uit de grond gehaald en verkocht moeij wor den. 'Met het geld dat de olie ople vert moeten we ons land tot ontwik keling brengen, zodat Iran een sterke en onafhankelijke natie wordt, aldus de Iraanse premier in een intervieuw voor de Franse televisie. Iran leverde in 1972 acht miljoen ton olie aan Nederland wat betekent, dat een gezamenlijk exportverbod van de Arabische landen betrekking zou heb ben op 42 miljeen ton. of ongeveer 60 procent van de Nederlandse olie-in voer van 1972. EXPORT Hierbij moet overigens worden aange tekend. dat de in Nederland geïmpor teerde olie slechts voor een deel ge bruikt wordt voor de voorziening van de Nederlandse markt. Ongeveer een derde van de olie wordt in ons land gebruikt, tweederde van de invoer gaat in de vorm van olieprodukten het land weer uit Een algehele Ara bische olieboycot van Nederland, dat onze hele olie-invoer zou betreffen, zou dus ook de buitenlandse afnemers van olieprodukten treffen. Die uitvoer naar derde landen is mo menteel ook voorwerp van intensief overleg achter de schermen in de EEG-top in Brussel. Men bekijkt daar wat er gedaan kan worden om de ei gen voorraden te beschermen. Vol gens goed ingelichte kringen proberen de lid-staten tot een gezamenlijke Van enze Haagse redactie houding te komen bij het vraagstuk van de export. RANTSOENERING Als alle Arabische landen de uitvoer naar Nederland staken, zal het rant soeneringsstelsel, dat al jarenlang ge reed ligt, in werking moeten treden, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken. De woordvoerder meende dat er geen aanleiding is al te pessimistisch te zijn over de toekomst van onze olie voorziening. 'Om te beginnen wordt de soep nooit zo heet gegeten als ze opgediend wordt'. Nederland heeft wel eens meer een Arabische oliebo ycot beleefd, n.l. in 1967, gelijk met Frankrijk en Engeland. Er kwam toen inderdaad wat minder die aan in onze havens, maar dat was niet van een zodanige betekenis, dat er maatregelen genomen moesten wor den. Dat rantsoenering toen niet no dig was, kwam ook door de korte duur van de boycot. De zaken zullen er anders voorstaan als er nu een boycot van langere duur zou komen, nhoewel Nederland enige tijd op ziun voorraden kan teren. Volgens de se cretaris van de Organisatie van Olie- handelaren (NOVO).zijn er in ons land voorraden olie en olieprodukten die voldoende zijn voor een ongewij zigd gebruik gedurende vier maanden. Nederland houdt krachtens internatio nale afspraken een officiële reserve aan van twee maanden. Inmiddels werkt het boyertbureau van de Arabische Liga ook aan een boycot, gericht tegen de KLM, de Sa bena en de Lufthansa. Het bureau be schuldigt deze luchtvaartmaatschappij en ervan vrijwiligers te hebben ver voerd. die aan de kant van Israël wil len vechten. Verder verwacht het boy- ootbureau een besluit, dat alle Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen uit rle Arabische landen weert. Tn Nederlandse industriële kringen bestaat nog grote onzekerheid over het effect van de oliepriisverhogingen op de produktprijzen. Men gaat er wel van uit. dat energie opnieuw duurder wordt en dit zal doorwerken, in de prijs van goederen. Ook aard- ?as. dat voor wat betreft de grootver- hruikerstarieven gekoppeld is aan olie, zal duurder worden. Indirect zal de duurdere olie ook voor 30 tot 40 pricent doorwerken in de electriciteit- s tarieven. Daarnaast komt nog de prijsverhoging als gevolg van de schaarste aan olie. Dit is cp zijn beurt weer het gevolg van het de vorige week in Koeweit genomen besluit de produktie met 5 procent te verminderen. Enkele Ara bische landen zijn intussen overge gaan op een 10 procent mindere oiie- produktie. COMMENTAAR Het Iraakse dagblad 'Al Saoera', or gaan van de regerende partij heeft de nationalisatie van het Nederlandse aandeel van ruim 23 pet. in de maat schappij Basrah Oil een bewijs van de Iraakse vastbeslotenheid genoemd om de belangen te treffen van elk land. dat de vijand steunt. 'Wij zullen tegenover elke staat een standpunt innemen, dat overeenkomt met zijn standpunt in het Midden- Oosten.' De vakbonden van werknemers in de olie-industrie en andere takken in Koeweit hebben maandag aangedron gen op veel krachtiger maatregelen tegen de Verenigde Staten. Bi jde 'Kuweit Oil Company' en de Ameri can Independent Oil Company zal vandaag een staking van drie-en-een- halve dag begmneen. In Saoedi-Arabië is intussen de dage lijkse produktie van de Aramco ge zakt van 8.5 miljoen tot 6.5 miljoen barrels per dag. Deze teruggang van 23 pet. is meer dan genoeg om zowel de levering aan de VS te stoppen als ook om tegemcet te komen aan de al gemene 10 pet. produktiebeperking. De VS nam tot nog toe 1 miljoen bar rel (159 miljoen liter) per dag van Saoedi-Arabië af. De Franse minister van industriële ontwikkeling Charbon- nel heeft de Franse oliemaatschappij en gevraagd bij hun leveranties voor rang te geven aan ziekenhuizen, scho len en agrarische bedrijven. AMSTERDAM De Banque de Paris et des Pays-Bas heeft besloten baar aan cliënten in rekening gebrachte de betrentetarieven voor in rekening-cou rant verstrekte kredieten en voor schotten tegen effecten met ingang van 29 okober te verhogen met een extra opslag. Deze opslag zal voors hands worden beperkt tot 0.5 pet. De aanleiding voor dit besluit vormt het reeds geruime tijd aanzienlijk uit eenlopen van de huidige geldmarktta rieven en het promessendisconto van De Nederlandsche Bank, dat sedert 16 oktober 8 pet. bedraagt. De tarieven op de geldmarkt daarentegen bewegen zich rond 10 k 11 pet. De extra opslag zal niet worden toegepast op debet standen op salarisrekeningen en evenmin op persoonlijke leningen, aangezien deze niet in rekening-cou rant worden verstrekt. Mocht de huidige geldmarktsituatie langer voortduren, respectievelijk ver der verslechteren, dan moet met een verhoging van de extra opslag reke ning worden gehouden. De bank be treurt het dat de huidige abnormale verhoudingen haar tot deze maatregel nopen. Het ligt in de bedoeling de ex tra opslag te beëindigen zodra de geld marktsituatie tot normale verhoudin gen terugkeert. De sterke stijging van de geldmarktta rieven vond plaats na invoering van een door de banken aan De Neder landsche Bank te vergoeden extra commissie op 1 september, bij ge bruik van haar faciliteiten boven door de bank als normaal beschouwd be roep. De hoogte van die commissie die door de centrale bank werd ingevoerd in verband met de sterk gestegen buiten landse geldmarkttarieven, bedroeg aanvankelijk 3 pet. en werd bij de laatste discontoverhoging gesteld op 2 pet. Woordvoerders van de Amsterdam- Rotterdam Bank en Algemene Bank Nederland hebben meegedeeld dat deze banken nog niet zijn overgegaan tot het instellen van een extra opslag. HAL stopt vaart naar Amerikaanse westkust ROTTERDAM De Holland Ami- rika Lijn (HAL) zal met ingang van 1 januari 1974 niet meer varen op de westkust van de Verenigde Staten en Canada. Daarmee komt een einde aan een 53-jaar oude activiteit van de HAL. De laatste drie jaar onderhield de Rotterdamse rederij, samen met de Westduitse Hapag-Lloyd en de Franse Compagnie Generale Transatlantic naar de 'West coast' een vrachtdienst, genaamd Euro-pacific.De HAL heeft nu besloten deze combinatie te verla ten. 'Euro pacific heeft van het begin af aan verlies opgeleverd en wij zien daarin in de nabije toekomst geen verandering komen', aldus een woord voerder van de HAL. 'Helaas heeft onze maatschappij door de moeilijk heden in de cruisevaart geen geld voor kostbare experimenten als Euro Paci fic. Het is mogelijk dat deze dienst rendabel wordt, maar wij kunnen daar op niet wachten'. De HAL zal sche pen op de lijn, de Grotedijk, Gaaster- dijk en Grebbedijk op andere dien sten inzetten. De werkgelegenheid van de opvarenden loopt geen gevaar. Philips Tabak bezit kwart Ned. Bontweverij EINDHOVEN Een kwart van de aandelen van de Nederl. Bontweverij is in handen van Philips Tabak, tegenwoordig alleen nog een beleg gingsmaatschappij. In de aandelen Bontweverij heeft Philips Tabak haar liquide middelen gestoken. De deelne ming betekent een nieuw belang van de Duitse groep Vermögensverwal- tung. omdat deze organisatie 60 pet. van de aandelen Philips Tabak in handen heeft. Vermögensverwaltung heeft een minderheidsbelang in de Verenigde Nederlandse Tapijtindus trie te Hilversum en in nog een of twee andere Nederlandse bedrijven. Wat Philips Tabak verder betreft, in 1974 verwacht de directie van dit be drijf een sterke daling van de kosten en een wezenlijke toeneming van de opbrengsten. Het tijdstip waarop divi dend zal kunnen worden uitgekeerd komt daardoor dichterbij. Rank Xerox assembleert kopieerapparaten in Aken VENRAY Het Britse bedrijf Rank Xerox gaat in het Westduitse Eilen- dorf, bij Aken, een fabriek bouwen voor de assemblage van kopieerap paraten. De investering voor deze fa briek zal gedurende de eerste fase. met inbegrip van de grond, de gebou wen en de inrichting, rond 35 min bedragen. In de loop van 1975 zal Rank Xerox in de Duitse fabriek met een perso neelsbestand van 150 beginnen met de assemblage. Bij voltooiing van de bouwplannen verwacht Rank Xerox 800 mensen in dienst te hebben. Rank Xerox beschikt reeds over uitge breide produktiefaciliteiten in het Limburgse Venray waar momenteel ruim 2500 man werken. Medio 1974 zullen daar 3500 personeelsleden in dienst zijn. Zeer gunstig resultaat bij Océ van der Grinten VENLO De gang van zaken bij Océ-v. d. Grinten is in de eerste negen maanden (tot en met 31 augus tus van het boekjaar 1973) zeer gun stig geweest. Door wijzigingen in het concern is vergelijking met de cijfers over de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar niet goed moge lijk. Over het lopende boekjaar zal een interimdividend van 2,80 (v.j. 2,40) per gewoon aandeel van 20 worden uitgekeerd. De omzet bedroeg in de verslagperiode 396 1 min tegen 297.4 min vorig jaar. Het be drijfsresultaat kwam uit op 40.1 min 26,4mln) en de nettowinst op 16.2 min 10.2 min). De netto winst per aandeel van 20 bedroeg 13,99 8.85). Voor het gehele boekjaar wordt ge rekend op een omzetgroei van onge veer 12 pet ten opzichte 471,89 min), waarbij Cros] stralië) in beide jaren geconJ is. De nettowinst (v.j. Yl\ zal een sterkere stijgingver t de omzet. Kapitaalobligaties AMSTERDAM Op de 75 pet 15-jarige kapitaalobligat uitgegeven door Amsterdai dam Bank,waarop vrijdag jl schrijving openstond, is vooi danig bedrag ingeschreven, di wijzingen slechts gering zu zo heeft de bank medegedeel HOUSTON Shell Oil (Am tak van het Shellconcern beh het 3e kwartaal een grotere scherpe kostprijsstijging v olie en geraffineerde produl ben het gunstige effect van omzetten en de gestegen af bij Shell Oil (onderdeel va: ninklijke-Shell Groep) in h kwartaal van 1973 ecfcter beïnvled. Shell verdiende in het derde van 1973 1,24 dollar per aan 1.01 dollar), bij een van 12 tot 1428,4 min. dollar gesteg In de eerste negen maandei jaar bedroeg de omzet 4145,4 gen 3563,9 min. dollar in de: node van 1972. De winst pe was 3,76 dollar (v.j. 2,67 d< dus de maatschappij. MEDEMBLIK Bobe te M (behorend tot Hagemeyer opent 26 oktober een nieuwf Bove is een gespecialiseerd ingsbedrijf van elektrische mingselementen voor alle, zo houdelijke als industriële, d( Het personeelsbestand bedri 100. Bovendien zijn in. zg. 't nog circa 20 mensen in dien TROUW/KWARTET DINSDAG 23 OKTOBER 1973 'ml Lijst beschermde planten beperkt gehouden Van een onzer verslaggevers DEN HA AG In een toelichting op het dezer dagen in het staats blad gepubliceerde Koninklijk Besluit tot bescherming van in heemse diersoorten, wordt gewezen op de nadelige invloed op de stand van deze diersoorten, door de vangst daarvan door aquarium- en terrariumhouders en verzamelaars (insecten). Het aantal beschermde planten is tu bepe-kt mogelijk gehouden: in de lijst van beschermde planten zijn geen soorten opgenomen, die uitsluitend in gevaar zijn door de aantasting van het milieu waarin zij leven. Ook zijn er geen soorten opgenomen, die of schoon zij zeldzaam zijn weinig op vallen en daardoor geen gevaar lopen van plukken of uitsteken. De beschermde in het wild voorko mende diersoorten zijn: Bij de zoogdieren: bruinvis, tuimD- laar. hamster, eikelmuis, hazelmuis, alle soorten vleermuizen en egel. Bij de reptielen: moerasschildpad, alle soorten slangen, alle soorten ha gedissen. Bij de amfibieën: alle soorten kik kers en padden, alle soorten salaman ders. Bij de vissen: rivierdonderpad. .,e- stippelde alver, kleine en grote mod derkruiper, bermpje, elrits. bittar- voorn, meerval, rivierprik en been- prik. Bij de msekten: vliegend hert en grote vuurvlinder. Bij de kreeftachtigen: rivierkreeft. Bij de slakken: wijngaardslak. De bescherming van de kikkersoorten blijft beperkt tot de volwassen dieren. Daartoe is besloten, omdat de eieren en larven van de kikkers (kikkerdril) een belangrijke schakel vormen in het contact tussen kind en natuur. Planten De 35 beschermde plantesoorten zijn: daslock, wolverlei. zwanenbloem, alle soorten klokje, spaanse ruiter, herst- tijloos, zwolse anjer, wilde kaardebol, alle soorten zonnedauw, moeraswespen- orchis- blauwe zeedistel, kievits bloem, alle soorten gentiaan, grote muggenorchis, jeneverbes, aardaker, zomerklokje, waterdrieblad, been- breek, vleeskleurige orchis, gevlekte orchis, breedbladige orchis, harlekijn, rietorchis, wilde marjolein, knikkende vogelmelk, gewone vogelmelk, ko ningsvaren, parnassia, welriekende nachtorchis, alle soorten sleutelbloem, veldsalie, langbladige ereprijs, maag- denpalm en zinkviooltje. In enkele gevallen zijn van een plan tengeslacht alle soorten beschermd. Dit is ondermeer geschied bij het klokje. Niet alle soorten van dit ge slacht zijn zeldzaam en worden be dreigd, maar de bescherming van alle soorten is wenselijk, omdat zij moei lijk van elkaar te onderscheiden zijn. Daarom is afgezien van het uitzonde ren van het meer algemeen voorko mende grasklokje. DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) vindt dat een militair best republikein mag zijn. 'De officier legt de eed van trouw af op de constitutio nele monarch in ons democratisch staatsbestel. Waar het om gaat is dat een militair democraat moet zijn. Slechts als die democratische gezind heid ontbreekt hoort iemand naar mij mening niet in de krijgsmacht thuis' zei de minister in een vraaggesprek met 'onze banier', het blad van de na tionale christen onderofficieren vere niging. In de NOS-rubriek 'Praten met de mi nister' zei ir. Vredeling gisteren voorts niet van plan te zijn speciaal ten opzichte van de VVDM een soepe le houding in te nemen. 'Ik heb geen apeliefde voor de VVDM' aldus de mi nister. Hij zei zich niet erg 'happy' te voelen met het feit dat gisteren een aantal VVDM-bestuursleden begonnen is met het uitzitten van hun gehal veerde, gevangenisstraffen wegens de groeitactie, terwijl dit kabinet de groet- regels heeft gewijzigd. 'Het is onge rijmd, maar anderzijds kan men het feit niet negeren dat de regels des tijds zijn overtreden, hoe men ook over die regels mag denken', zei mi nister Vredeling. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil res taurant- en caféhouders en bareige- naars die discrimineren door kleurlin gen niet tot hun zaak tce te laten, steviger gaan aanpakken. Hiertoe zal een wijziging van het 'besluit zedelijk gedrag horeca' worden aangebracht waardoor de betreffende horeca-ex- ploitanten hun vergunning kwijtraken indien zij discrimineren. Dit antwoordt minister Vorrink (volksgezondheid) mede namens de ministers van justitie en economische /aken op vragen van de Kamerleden Van Lier en Van Thijn (beiden PvdA). De minister zegt geen duide lijk beeld van de discriminatie in het horecawezen te hebben omdat veel klachten over een weigering tot toe gang ook op gedrag of kleding zijn te rug te voeren. Zij heeft echter de in druk dat discriminatie wel voorkomt en bijzonder aandacht van de over heid verdient. Shell winterspecialiteiten. Onmisbare „gereedschappen", waarmee uw auto zonder problemen een nat najaar en een strenge winter doorkomt. Alle maten en merken banden. Plus de vakmensen en Shell accu met bijverpakt zuur. Onbeperkt houdbaar, het gereedschap om ze vlot en goed te monteren. (Wist u Drooggeladendus na vulling direkt gebruiksklaar, datgoede banden, op de juiste spanning, benzine sparen?) 24 maanden garantie. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12